Provinciale Zeeuwsche Courant Provinciale Zeeuwsche Courant Gebrek aan duidelijkheid. De Duitschers hebben, om het Duitsche volk tot volhou den te bewegen, steeds be toogd dat een oorlog tusschen Rusland en de Westelijke Ge allieerden onvermijdelijk was. De Duitschers moesten door vechten om, wanneer dit con flict zou uitbreken, er partij van te kunnen trekken. Als men iets maar vaak ge noeg zegt, dan vindt men al- tjjd wel lieden die het geloo- ven. In Engeland zijn er lie den, die dezen oorlog voorzien, maar hun meening is zonler beteekenis. In Amerika echter houden bladen, in het bijzon der ex-isolationistische bladen, zich zeer met dit „gevaar" bezig. De Russische correspon denten seinen erover naar huis en daar maken deze beschou wingen grooten indruk. Zij versterken er ontzaglijk het wantrouwen tegen de bond- genooten. En zij hebben groo ten invloed op den toon van pers en radio. Ook zonder dit vergif zou den er moeilijkheden genoeg op te knappen zijn in Europa, Maar het wantrouwen maakt alles moeilijker, schrijft dr. M. van Blankenstein. De Poolsche kwestie komt niet verder. Moskou en de Angelsaksen beroepen zich beide op de afspraak van Yalta. In Amerika geeft men toe. dat Roosevelt's vriende lijke wijze van zeggen mis schien een oorzaak is geweest van misverstand. Men ziet hier weer waar beleefd gebrek aan duidelijkheid toe leidt. Dit is een zwakheid der Britten en Amerikanen tegenover de Russen. De Russen zijn scher pe onderhandelaars. Zij durven veel vragen en ook veel afdin gen. Men hoeft niet bang te zijn een krachtig „neen" tegen hen uit te spreken. Dat schijnt te weinig te worden toegepast. De Russen kunnen daar best tegen. Zij doen het zelf ook. te Weenen bestaat echter niet voor de Engelschen en Ameri kanen. Daardoor heeft zij niets te zeggen in het Oostenrijksch gebied, waar de Westelijke bondgenooten de bezetters zijn. In Duitschland is het ook lang niet in orde. Het land zou, volgens de afspraak, on der een gemeenschappelijk Ge allieerd beheer komen, dat te Berlijn gevestigd zou zijn. Maar de Russen laten daar niemand binnen. Zij gaan er heelemaal hun eigen gang. Het heet nu dat Hopkins met Sta lin ,te Moskou dit punt be- spreekt. Abonn.-pr.: 25 ct. p. w. J 3.20 p. K\v Adv.pr. 12 ct p mm., min. p. adv J 2—, Bur. Vi„jn tel. 10. M'burg tel. 35" en 3541. Goe? tel 2475. Terneuzec ISSe Jaargang Numjner 51 Allerlei geschilpunten. Voor het overige zijn er ook bemoedigender verschijnselen. Op den verjaardag van het Britsch-Russische verbond zond Molotof een hartelijk te legram naar Londen. Het is misschien gezond geweest, dat Eden nogal droogjes heeft ge antwoord. Ten opzichte van de regee ring te Weenen bestaat een onwenschelijken toestand. Zij wordt erkend door het Russi sche opperbevel. Moskou heeft haar nog niet formeel erkend, maar dat heeft, door de mili taire erkenning, geen practi- sche beteekenis. De Regeering Hoe de Russen optreden. De Russen kijken jaloersch toe, of de Westelijke Gealli eerden de Duitschers niet te zacht behandelen. Maar niemand denkt er hier aan, de Russen te critiseeren. En ook wat zij doen is niet alles even duidelijk. Daar nu het geval van Radio-Ber- lijn. Men heeft er waarempel omroepers van Goebbels ge- handhaafd. Zeker, zij zijn geen verraders en hebben' enkel hun eigen regeering gediend. Maar hoe hebben zij dat gedaan! En wat roepen zij nu om! Het lijkt soms meer op kweelen dan op spreken. Zij vertellen bijv. hun luisteraars hoe zij mooie muziek het best kunnen aanhooren. Bijv. op hun kon, met bloemen om zich heen. Zoo willen het de Rus sen. Is het niet roerend? De Russen zijn duidelijk be- zig, de gunst van de Duit schers te winnen. Tegelijkertijd treden zij meedoogenloos op tegen al wat op een echten nazi lijkt, in het bijzonder tegen de SS. Zij verliezen weinig tijd met uitzoeken, voor zij hen doodschieten. In- tusschen stroomt de bevol king naar Berlijn terug. In Hongarije gaat het al niet anders. Daar hebben de Russen de „zuivering" in eigen hand gehouden. Opmerkelijk is, dat de Rus sen nergens aan nationalisatie doen. De industrie in Polen gaat zooveel mogelijk naar de vroegere eigenaars terug. Sail Francisco. Maar met dat al blijft het Russische Wantrouwen een plaag. Zij zijn doodelijk be vreesd voor „dwarskijkers". Hun eigen journalisten vinden tegenwoordig toegang waar zij die vragen. Maar waai* Russen zijn, worden Ge allieerde journalisten öf weg gehouden, óf aan den leiband rondgeleid. Zelfs officieren, HITLER GEVONDEN? Russische onderzoekings- ploegen hebben in Berlijn het verbrande lijk gevonden van een persoon die veel op Hitier gelijkt. Onderzoekingen heb ben aangetoond dat het vrijwel zeker is dat hem door zijn dokter vergif werd toege diend. In dezelfde schuilplaats werden de lijken van Goebbels, zijn vrouw en enkele kinderen gevonden. (H.N.) Nog vechtende S.S. Te Zurich is uit Innsbrück, de hoofdstad van Tirol, de me- dedeeling ontvangen dat er in Boven-Oostenrijk nog 300 leden van een S.S. garde-divisie in gevechten gewikkeld zijn met Amerikaansche troepen. Herman Frank, de vroe gere Duitsche rijksminister voor Bohemen en Moravië, heeft toegegeven, dat hij be sluiten geteekend heeft clie den dood van 15002000 Tsjechen tengevolge hadden. Frankrijk heeft aan de gallieerden gevraagd om l1,» millioen Duitsche krijgsgevan genen voor het werk van den wederopbouw. Voorts nog een kwart millioen voor werk in de mijnen en op de boerderijen. Agnes Baden Powell, de stichtster van de meisjespad vinders-beweging, is op 86-ja- rige leeftijd overleden. Tijdens den oorlog is het aantal Joden in de 6 grootste Belgische steden vermindei'd van 89.350 tot 19.450. (A.A.) ambtenaren en menschlievende missies, die in het Russische machtsgebied dringend werk hebben, worden ongaarne en met veel -vertraging toegela ten. Helaas! Zelfs aan de conferentie van San Francisco geeft dit wan trouwen donkere kleur. Laat ons hopen, dat Presi dent Truman en Churchill erin slagen, op een nieuwe bijeen komst met Stalin, aan dit waarlijk angstig' chicaneeren een einde te maken. Intusschen verwijderen Ame rikanen en Britten millioenen manschappen uit Europa. Zij trekken zich niets aan van de alarmisten. HET BESTUUR OVER DUITSCHLAND. In de gezamenlijke verkla ring van Engeland, Rusland, dè V. S. en Frankrijk omtrent de overname van het bestuur over Duitschland werd om, nog medegedeeld dat alle Duit sche wapens, munitie, marine koopvaardijschepen, ver- voermidlelen, militaire inrich tingen, alle laboratoria en we tenschappelijke onderzoekcen- tra's, en uitvindingen ter be schikking van de geallieerden moeten worden gesteld. De ra dio, telefoon en telegraaf ko men onder geallieerd toezicht. Alle militaire en civiele macht tot in de gemeentebesturen toe, is in geallieerde handen. Voorts zal men nog politieke, economische, financïeele, mili taire en civiele voorwaarden kunnen opleggen. Voor Neder land is nog van beiang de clausule in de verklaring dat ieder bezettend land zijn bond genooten deel kan doen heb ben in de bezetting van Duitschland. Uit kaarten blijkt dat ver schillende thans door de Eng. en Amer. bezette gebieden, onder Russische bezetting zul len komen. Zoo zal Thuringen, Saksen en Mecklenburg door Rusland bezet worden. (H.N.) Luchtaanvallen op Japan. De luchtaanvallen op For mosa en het Japansche scheep vaartverkeer werden voortge zet. In Kobe dat met 3000 ton brandbommen werd aan gevallen, woeden branden over 20 km. Van geallieerde zijde is nog geen bevestiging gegeven van het Japansche bericht dat Amerikanen op Borneo zijn ge land. Op Tarakan, Bougainvil le en Luzon werd terreinwinst gemaakt. In Birma verdedi gen de Japanners met alle macht de ontsnappingspogin gen naar Siam. (H.N.) De midden-Amerik. sta ten Guatemala en San Salva dor zijn tot één staat samenge smolten. (A.A.) Brazilië* heeft aan Japan den oorlog verklaard. (A.A.) Tot op heden zijn onge veer 80.000 landgenooten uit het buitenland in ons land te- .(AA), ruggekeerd. Studenten moeten verklaringen teekenen. In afwachting van .een nade re regeling zullen studenten die examen wenschen te doen, verklaringen moeten teekenen dat zij de loyaliteitsverklaring niet hebben geteekend, niet in Duitschland hebben gewerkt en geen lid van de N.S.B. of haar nevenorganisaties zijn geweest. Overigens ligt het niet in de bedoeling alle on derteekenaars van de loyali teitsverklaring zonder meer te weren. Elk geval zal afzonder lijk worden bezien. (H.N.) Bond van ambtenaren bij de rechterlijke macht. Op 2 juni 1945 werd te Bre da een vergadering gehouden van bureelambtenaren bij de Gerechten in Zuid-Nederland, ten einde voorbereidingen te treffen tot het in het leven roe pen van één algemeenen bond van ambtenaren bij de Rech terlijke macht. Unaniem werd besloten, dat een ter vergade ring benoemde commissie zich met een schrijven zal richten tot alle bureelambtenaren brj de overige gerechten in Neder land, ten einde het voorgestel de doel te verwezenlijken. Als voorzitter en secretaris der commissie werden aangewezen de heeren: A. H. Verbeek en P. C. J. Smith, beiden te Mid delburg. Het dagblad „De Waar heid" te 's-Gravenhage bericht dat de communist Louis de Vis ser is omgekomen aan boord van een schip dat °P 3 Mei j.l. in de bocht van Lubeck werd gebombardeerd. (A.A.) - Daar de tabaksvoorzie ning in de naaste toekomst nog niet noi*maal zal kunnen zijn, wordt de teelt van amateurta bak nog alleszins verantwoord geacht. Voor het fermenteeren en verwerken van deze tabak zullen dezelfde voorwaarden gelden als voor den oogst 1944/ 1945. (A.A.) De nazi-sportfiguren Van Groningen en Stuling, die nog gemachtigde voor de sport is geweest, en de oud-internati onaals G. J. van der Meulen en mr. Sigmond zijn thans ook .(A.A.) gearresteerd. .(H.N.) WAAROM HET GEALLIEERDE OFFENSIEF BIJ AMERSFOORT STOPTE. Toen na de bevrijding van het Oosten van ons land de IJssel in Westelijke richting- werd overgestoken, herleefde de hoop op een spoedige be vrijding van het Westen. Voor Amersfoort evenwel stopte het offensief „Waarom stooten ze nu niet door?", verzuchtte iedereen. Er waren ook menschen, die met angst en beven een verder- schrijden van het offensief te gemoet zagen. Dit waren de deskundigen van Waterstaat, die nauwkeu rig op de hoogte waren, van de Duitsche voorbereidingen, ten aanzien van verdere inundaties en. wisten, dat bij een door braak bjj Amersfoort, de vij and niet zou aarzelen, alle slui- zèn open te zetten. Zij wisten, dat in dit geval, behalve de hooggelegen steden, de provin cies Utrecht. Noord- en Zuid- Holland, geheel onder water zouden zijn geloopen. „Wij wisten", aldus ir. de Graaff, hoofding. dir. van den Rijkswaterstaat, „dat dit de bedoeling van de Duitschers, was en dat zij het peil van de waterreservoirs, die voor de ze enorme inundatie moesten dienen, tot een maximum had den opgevoerd. Gelukkig wis ten de geallieerden dit ook. Zij waren nauwkeurig op de hoogte van de getroffen en voorbereide maatregelen en hadden van de inundaties be tere kaarten dan wij. Goddank is ons land voor deze ramp gespaard. Echter nog na de capitulatie hielden de geallieerden er rekening mee dat de Duitschers nog wel eens rare sprongen zouden kunnen maken. Zoolang de Duitschers in IJmuiden de vrije hand hadden, dreigde groot gevaar. De Canadeezen stormden niet in verwoede vaart op IJmuiden af. doch be naderden het omzichtig, draai den er dagenlang omheen, om toen plotseling toe te slaan, op het gunstigste moment. (A.A.) - Alle liquide middelen van de Ned. industrie zijn opge teerd. In September had men nog 800 millioen gulden, doch dit geheèle bedrag is in de af- geloopen maanden opgegaan aan vaste lasten, wachtgelden enz. Het meerendeel der werk gevers betaalde 80 wacht geld uit. sommige bedrijven w.o. de Spoorwegen betaalden de loonnen volledig uit. (H.N.) ZON EN MAAN. Zon op 3.42, onder 20.17. Maan op 2.55* onder; 18.06» PROVINCIENIEUWS Aan den herbouw van VIls- singen wordt thans ook door een groote ploeg Nederland- sche marinemannen deelgeno men, die werkzaam zijn aan de huizen van de Ver. tot Ver betering der Volkshuisvesting in de Verk. Quakkelaarstr. Woensdag 13 Juni a.s. ver trekt het tweede HARK-trans- port uit Goes met pakjes naar Den Haag en Utrecht. For mulieren hiervoor kunnen kos teloos afgehaald worden op Vrijdag 8 en Zaterdag 9 Juni bij fa. Merison, Langevoret- straat, fa. Sturm en fa. de Jong, beiden Lange Kerk straat, allen te Goes. Pakket ten tot 10 kg. kunnen Maan dag 11 Juni en Dinsdag 12 Juni bezorgd worden bij de fa. Merison, Langevorststraat 40. Vervoer geschiedt gratis. De politie te Goes hield een zekere V. aan. Deze wordt ver dacht van het drijven van zwarten handel. Te Goes maakt men thans zeer goede vorderingen met het opruimen van hetgeen op de openbare straat aan de bezet ting herinnert. De verschillen de bunkers en schuilkelders zijn voor een groot deel reeds verdwenen. Ook de gebouwen, die thans reeds door de militairen zijn verlaten, worden onder handen genomen. Daarbij worden ge detineerden uit Ellewoutsdijk te werk gesteld. Verdacht van diefstal van een of meer rijwielen is A. uit Kloetinge aan den officier van justitie voorgeleid. In verband met het K.B. voorziening tijdelijke gemeen teraden heeft de burgemeester van Wolf aartsdijk een college van vertrouwensmannen inge steld, bestaande uit -de hee ren J. A. van Liere, C. Meeuwse jr. en L. Beeke. Ook in de op zich zelf zoo zwaar getroffen gemeente Hoedekenskerke werd een voedselinzameling gehouden voor Noord-Nederland. In één dag werden broodbonnen, tar we en meel bijeengebracht voor zeker 1900 brooden. Bo vendien werd nog een groote hoeveelheid peulvruchten en andere levensmiddelen ingeza meld. Bij het vergaan van de „Br. 56", die op een .mijn liep, is als derde slachtoffer omgeko men de zoon van den schip- W. van den Broecke uit IN ROTTERDAM. Het Hulpcorps van het Ne- derlandsche Roode Kruis werkt nu een maand in die steden van ons land, die het langst geleden hebben en het laatst bevrijd zijn. Onder lei ding van Zeeuwsche en Bra bant rhe artsen zijn alleen al in een stad als Rotterdam 12 geneeskundige groepen, elk bestaande uit ongeveer 15 man, bezig met het opsporen, meten, wegen, vervoeren en verplegen van menschen, die in de laatote maanden vóór de bevrijding zoo ondervoed en uitgehongerd en uitgeput ge raakt zijn, dat alle levens moed hun ontzonk. Hoe is het in Rotterdam? Wat wij in het Zuiden in Maart en April hoorden, was inderdaad niet overdreven.- De menschen konden het heusch niet meer harden. Zeer bekwa me artsen zaten werkelijk ten langen leste met de handen in het haar. Zij hielden nog spreekuur voor hun patiënten, maar het had feitelijk geen zin. Er was niets meer te ge ven of te doen. Wie in R'dam over Crooswyk spreekt, be doelt het groote kerkhof in het Noorden van de stad. Er zijn dagen geweest, dat daar in de 70 graven gedolven moesten worden. Slecht afge werkte lijkkisten kon men voor tientallen guldens huren voor den tocht van huis naar het kerkhof en dan werd de kist nog een paar maal ge bruikt en tenslotte helaas zwart verkocht. De verhalen over de honger tochten van hieruit naai Overijssel en Drente klinken ongeloofelijk in de ooren, maar zij zijn niet opgesmukt. Er waren Rotterdammers, die boften en met zwaar beladen fietsen uit Runerwolde (boven Meppel) thuiskwamen na ner gens aangehouden te zijn. Er waren er ook, die weken van huis waren en de moeite van bun sneeuwtocht niet beloond zagen. Daar zorgde de Nazi- contróle voor. „We benne 5 jaar fqn geknakt, meneer", zei een oud moedertje me in plat Rotterdamsch. En nu? Mijn indruk is: bijna ieder- een is bijzonder blij en dank baar. Zieken, die een extra pakket van het Roode Kruis thuis kregen of afhaalden, huilden soms van blijdschap. Zij zijn lang in een benauwende tunnel geweest, maar zien nu weer licht. Het is een feeste- hjk gezicht, de huisvrouwen met een wit brood onder den arm en een schaaltje reuzel huiswaarts te zien gaan. De kinderen zijn bijzonder uitge laten. Zij wuiven om het hardst als de vrachtwagen met den gelen band en het roode kruis voorbij rijdt. Ja- min-wïnkels hebben buitenge wone voorraden, uit het Zui den hierheen gebracht, afge werkt. Een lid van U.V.V., een padvindex*, een driehoeksmeis je, stonden achter de toon bank in groote harmonie blij moedig te werken. De groente zaak heeft bloemkool en an dijvie voor zijn klanten en zelfs al aardbeien, bessen, al zijn zij nog duur. Het tekort aan brandstof is groot. Ik zag een lijkdienaar terugkomend van Crooswyk. met den hoogen hoed op, houtjes sprokkslen. De tand arts weet zijn materiaal niet behoorlijk te ontsmetten. In de volkswijk passeerde ik een leegstaand benedenhuis, waar- men enkele uren voren alles wat brandbaar was in een paar kwartier had gesloopt. De boven buren, bejaarde menschen, moesten gewaarschuwd wor den, want het gevaar van m- storten was niet denkbeeldig, Heeft men eenmaal een balkje bemachtigd, dan hakken kleine jongens het op de stoep voor het huis zoo klein mogelijk voor het miniatuur-noodkacnel- tje, dat elk gezin zich aan schafte. De straten zien er, vooral in de achterbuurt, onsmakelijk uit. De bevolking had geen lust, geen tijd en geen kracht om >pt' huisvuil behoorlijk te verzamelen. De x'einigings- dienst heeft een reuzentaak. De hongerziekenhulzen wer ken op volle kracht. Aan de 6 noodpoliklinieken van het Hulpcorps is nog genoeg werk. Enkele kinderpaviljoens zullen dezer "dagen gereed zijn. Oplaaiend is de geestdrift bij .het terugzien van mannen en jongens, die óf op 11 No vember '44 bij een gx*ootsch opgezette razzia niet meer konden ontvluchten óf al veel lar._ als krijgsgevangene of dwangarbeider lichamelijk en geestelijk geleden hebben. Met den dag wordt het in de Maasstad drukker. Er komt gang in het werk. Geen Rot- terdammer kan genoeg dank baar zijn voor het feit, dat al zijn bruggen en in het bij zonder de Maastunnel, monu mentaal van bouw, volledig in tact zijn. Onder de beproefde leiding van haar burgemeester. P. J. Oud, staat thans voor de burgery de nieuwe weg van herstel en herbouw open. Abonn.-pr.: 25 Ct. p. ƒ3.20 p. KW Adv.pr. 12 cl p mm., min. p. adv 2—. Bur. V». o-ii tel. 10. M'burg tel. 353- en 3511, Goes tel. 2475. Terneuzen Vrijdag 8 Juni 1945 188e Jaargang Nummer 52 uootdred. B. P. ZandUk (met medew. van dr. W. H. Beeaenkamp en dr. P. j. Bonman. (Jitg. F. B. den Boer. Druk fa. F. v. d. Velde Jr DE VOEDSELVOORZIENING IN WEST NEDERLAND. Met de voedselvoorziening van West Nederland gaat het steeds beter. Voor de loopende week was het rantsoen in Am sterdam: 1 brood, 900 gr. bis cuits, 2 kg. aardappelen. 250 gr. rijstebloem, 100 gr. kaas, 250 gr. boter of 200 gr. vet, 1 tablet chocolale, 1 pakje siga. ratten. Voorts visch, haver mout van het Roode Kruis, 700 gr. vleesch in blik. A.s, moeders, kinderen en ouden van dagen krijgen nog extra rantsoenen. De centrale keu kens leveren nu aan 600.000 menschen een flinke, voedzame portie eten voor Ó.1Q per portie. In Rotterdam is er ook nog geen electrisch voor de huis houding. Begonnen moest worden met het opnemen van de meters. Dit geschiedde in één dag door de padvinders. De Maastunnel is weer voor het publiek opengesteld. De tunnel was zeer vervuild. De N.S.B.'ers hebben nu dit vuile zaakje mogen opruimen. (H.N.) Vaste brug bij Arnhem. De Canadeezen hebben thans een vaste brug geslagen over den R|jn bij Arnhem, ter ver vanging van beide ponton bruggen. De nieuwe brug, die in korten tijd gebouwd werd, heeft twee rijbanen. (A.A.) Uit Melbourne wordt ge meld dat een aantal Neder- landsche onderzeeërs uit de Middellandsche zee en den At- lantischen Oceaan in de Stille Zuidzee zijn aangekomen waar zij gedeeltelijk onder Britsch en gedeeltelijk onder Ameri- kaansch opperbevel tegen Ja pan zullen strijden. (H.N.) In het hartje van R'dam wappert de vlag op den ge schonden toren van de ver woeste Groote Kerk. Haar kruisvorm heeft men nog nooit zoo goed kunnen zien als sir den vuurbrand van 1940. Ook voor het volk aan de beide oeyers van de Maas is dit kruis de eenige hoop in dezer tyden levensloop. W* H. B,. AMERIKAANSCHE LANDINGEN. Amerikaansche troepen zijn 'geland op het eiland Baloel aan den ingang van de golf van Davao. Japansche radio stations en opslagplaatsen werden vernield. Andere Ame rikaansche troepen voerden een landing uit aan het Z. O. uiteinde van Mindanao. Op Luzon werd een aantal Japan sche tanks vernietigd. Ameri kaansche troepen hebben het vliegveld van Naga op Okina wa bezet. Jagers en bommen werpers uit Australië hebben een in aanleg zynde luchtba sis der Japanners op Timor, 700 km. ten N. van Darwin, vernietigd. Australische troe pen hebben op Tarakan den Knollheuvel in het N.W. ver overd. Hevige strijd vindt plaats in het gebied tegenover den Margy-heuvel en den Mel- ly-heuveL Er worden van de olievelden thans verscheidene inlandsche gevangenen binnen gebracht. 2600 ton bomraeni op Osaka. 450 vliegende vestingen be- feleid door 150 Mustangs heb- en gisterochtend de tweede stad van Japan, Osaka, 3 uur lang met 2600 ton brand- en brisantbommen bestookt. Andere formaties deden aan vallen op de haven van Bata via, op Borneo, Formosa, Sjanghai, Kanton en Japan sche scheepvaart. Op Okinawa werd het vliegveld bij Naga geheel veroverd. De Japanners heb ben nog 60 km2- van het eiland in handen. De vliegtuigen voor Japan stijgen reeds van Oki nawa op. (A.A.) De Russische deraftrcatlelyn Blijkens kaarten afgedrukt in Russische bladen begint dc Russische damarcatielijn in Duitschland, ten O. van Lu beck. Lubeck zelf maakt d'eel uit van de Britsche zone. In de Russische zone liggen verder Maagdenburg, geheel Thuznn- gen en Saksen. De bijzonder heden die thans over de Rus sische zone zijn bekend ge maakt, houden verband met het Russische verlangen dat Amerika en Engeland onmid dellijk zullen beginnen met de ontruiming van dit gebied. Engelsche hulp voor Walcheren. Dank zy de medewerking van Civil Affairs in Zeeland heeft de Dienst Droogmaking Walcherc van de Engelsche instanties in bruikleen gekre gen: een Bulldozer, 6 Drag: lines en 2 Excavators, die Woensdag jl. vanuit Antwerpen op Walcheren zijn aangeko men. Een van de Draglines, bestemd voor het gat bij Veere, staat bij het station te Mid delburg, de andere werktuigen zyn momenteel op het terrein van „De Schelde" gestation-, neerd, tot het oogenblik, dat deze graafmachines op Engel sche landingsvaartuigen naai de gaten bij Rammekens, De Nolle en Westkapelle zullen worden overgebracht. De ma chines zullen door Hollanders worden bediend, nadat" deze eerst door de Engelschen zijn geïnstrueei*d. Bovendien worden er door de Engelschen 39 barakken be schikbaar gesteld als woon- en eetgelegenheid voor de dijk- werkers. Deze zullen binnen kort worden aangevoerd en in elkaar gezet. Onderweg is ook een vol ledige electrische installatie met schijnwerpers, waardoor het mogelijk wordt gemaakt, dat op beslissende momenten ook 's nachts aan de dijken wordt doorgewerkt. Deze kost- bai*e installatie is door het Engelsche leger in bx*uikleen afgestaan en volledig ter be schikking van den Dienst Droogmaking Walcheren ge steld. Door de bemoeiingen van Civil Affairs zullen ook, wanneer de Dukws niet lan ger voor militaire operaties noodig- zijn, 15 Terrapin- amphibie-wagens op Walche ren achter blijven om de ver binding tusschen de geïnun deerde dorpen te vergemakke lijken. Naar schatting moeten er weer 15000 Joden in ons land zijn. Verwacht wordt dat nog enkele duizenden zullen terug- keeren. Het aantal Joden zou dus in dezen oorlog van 140.000 tot plm. 20.000 geslonken z|jn. (A.A.) NIEUWE BONNEN Geldig Lm. 16 Juni a.s. Brood: A25A t.m. E25A, M25A en A25B t.m. E25B per bon i00 gr.; D25E25 Beschuit 100 gram. Beschuit: D25A, D25B, E25A, E25B, Beschuit 75 gr. p. bon. 3»elk: C25. D 25, E25 Melk per bon 1% liter; A25, B25 Taptemelk \y2 liter per bon. Chocolade: C60, D60 Res. 2 tabletten; E60 Res. 1 tabl. Tabak: 06 Tabak 1 rants., naar keuze. BONA AN WIJZIN G KOOKDOELEINDEN, Van 1 Juni t/m 30 Juni is bon KF. 31 van de brandstof- fenkaart U. 505, geldig ver klaard voor het betrekken van één eenheid vaste brandstoffen voor kookdoeleinden. Voor de zelfde periode zijn geldig ver klaard de bonnen 101, 102, 103 en 104 van de petroleumkaart U. 506, tot het betrekken van elk 2 liter petroleum. Geëvacueerde gezinnen, wel ke zelfstandig zijn onderge bracht en hun eigen maaltijden bereiden en in de maand Juni nog in hun vluchtoord verblij ven, dienen zich met den dis- tributiedienst in verbinding te stellen tot het verkrijgen van rantsoenbonnen voor één van deze artikelen. PROVINCIENIEUWS Dezer dagen werd door kerk voogden en notabelen der Ned, Hei*v. gem. te Vllssingen in een intieme bijeenkomst afscheid genomen van den heer Van Sabben als koster der Groote- of St. Jacobskerk. waarbij ook een vertegenwoordiging van den kerkeraad aanwezig was. Zeer hartelijk heeft men den scheidenden koster toegespro ken en werden hem enkele ge schenken aangeboden als blyk van de groote waax*deering voor zijn in dienst der Herv. gemeente verrichte werk. Jan i-rjn, de bekende Middel- burgache pianist, gaf gister avond in de Luthersche kerk te Vllssingen de eerste zijner drie instructieve piano-avon den voor de leden van de Zeeuwsche Volksuniversiteit. Na een openingswoord van den voorzitter, dr. Schreuder, behandelde Jan Rijns de klas sieke meesters Bach. Haydn, Mozart en Van Beethoven, ook Sweelix.ck. Na een korte maar duidelijke karakteristiek van ieder der oude meestere, werden een of meer hunner composities nader bezien, het gesprokene door korte frag menten geïllustreerd en ver volgens het stuk in zijn ge heel weergegeven. De heer Rijn heeft zoowel door het gesproken woord als door zyn muzikale gaven de talrijke aanwezigen een leerzamen en genotvollen avond verschaft. Het Roode Kruis te Vlls singen doet weer een beroep op de burgerij! De 2000 broo den, uit onze stad afkomstig, zijn in Rotterdam aangeko men en in buitengewoon goede aa^de gevallen. In het vervolg zullen daarom geregeld een paar duizend brooden naar Rotterdam verzonden worden. Dit kan echter alleen, wanneer elke inwoner per week 3 sneetjes brood spaart voor de uitgehongerde R'damsche be volking. Geeft dus elke week een broodbon of een deel ervan aan uw bakker. De Vlissingsche bakkers, die hun volle medewerking geven, zullen gaarne de bonnen hier voor verzamelen. In 3 weken tijds zijn reeds 21.000 menschen met honger oedeem in Rotterdam gehol pen met extra-voeding door de medische voedingsploegen van het Ned. Roode Kx-uis en nog dagelijks stroomen de patiën ten naar de poliklinieken of worden thuis bezocht. Dinsdagavond keerden onder groote belangstelling twee N. S.B.'ers, D. Huiszoon en J. Joosse JBzn., die in de Sep temberdagen waren gevlucht, in Arnemuiden terug, doch nu onder politiegeleide. Vooral „kar.x." Huiszoon werd een beetje hardhandig verwelkomd, niettegenstaande de aanwezig heid van de politie. Beiden zijn naar het arrestantenlokaal overgebracht en den volgen den dag naar Middelburg ver voerd. Dinsdagavond hield het Groene Kruis te Arnemuiden eep vei*gadering, onder voorzit terschap van J. J. Huyssen. Herdacht werd het overleden bestuurslid L. Kraamer. In verband met het verhoogde Inwonertal verrichten thans geregeld 2 zusters liefdevol werk. Uit de verslagen bleek, dat de ontvangsten over 1944 3338,26 bedi-oegen en de uit gaven 8017,68; voor de afd. t.b.c.-bestrrjding resp. 325 en 737,81. Herkozen werden J. Dekkei*, J. AJlaart en J. J. C. v. Graaff, terwyl in de vacature L. Kraamer gekozen werd P. Janse. In de kascommissie werd gekozen C. de Klerk. In het jaarverslag van den secretaris werd veel lof g».

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1