Provinciale Zeeuwsche Courant Provinciale Zeeuwsche Courant De Prov. Stoombootdiensten in Zeeland. Gebrek aan duidelijkheid. De Prov. Stoombootdiensten in Zeeland hebben tijdens den oorlog veel schade opgeloo- pen. Van de vijf groote veer- booten, waarvan er één zelfs nog niet in de vaart was, heb ben de Duitschers de ..Prins Hendrik" in de Buitenhaven te Vlissingen laten zinken met het doel de vaart te strem men. De „Koningin Wilhelm i- na" voer kort voor de bevrij ding weg met evacué's, rich ting Dordrecht en is tot op heden nog niet terecht. De „Koningin Emma" werd door de Duitschers meegenomen, maar is eenigen tijd geleden in de Merwedehaven te Rot terdam teruggevonden; het schip is met eenige kleine reparaties in orde te maliën en wordt zeer binnenkort in Vlissingen terugverwacht. De grootste boot van de Stoom bootdiensten, die echter nog niet in de vaart was en al leen nog maar bekend was onder het bouwnummer 215 lag met de „Prinses Juliana-' kort voor de bevrijding in het Dok te Middelburg. Toen de directie van de stoomboot diensten vernam, dat de Duit schers het plan hadden ook deze schepen in den haven mond te Vlissingen te laten zinken, openden zij zelf de buitenboordkleppen van de No. 215 en brachten het schip in het dok tot zinken, waardoor het, evenmin als de daarachterliggende „Prinses Juliana" kon worden wegge sleept. De maatregel was echter tevergeefs; de no. 215 werd gelicht en samen met de „Prinses Juliana" naar Vlissingen gesleept en even eens aan den ingang van de Buitenhaven tot zinken ge bracht. De „Oosterschelde" en de „Willem I", die altijd veilig in het haventje bg Perkpoldei opgeborgen waren geweest, maar op last van de Duit schers op de werf van „De Schelde" voor de vaart gereed gemaakt moesten worden, werden daar door een bom, die tusschen de beide schepen in ontplofte, zwaar gehavend; ze liggen thans beide in twee helften op de kade van „De Schelde" te Vlissingen. De „Zuiderzee", een gehuurd re serveschip, werd eveneens door de Duitschers meegeno men en vaart op het oogen- blik tusschen Middelharnis en Hellevoet; er worden stap pen gedaan om het schip te rug te krijgen. Ook de „Koningsplaat", die tusschen Terneuzen en Hoe- dekenskerke voer* werd tot zinken gebracht. Het schip kon echter reeds worden ge licht en is op het dekwerk na weer gerepareerd. Voor het lichten van de drie groote schepen van de Prov. Stoombootdiensten, die met een Duitsch schip de Buiten haven blokkeeren, is materieel noodig, dat hier niet voor handen is. Men heeft echter zeer kortgeleden de toezeg ging van de Engelschen ge kregen, dat zij de schepen zouden lichten met eigen ma terieel: hiervoor zullen waar schijnlijk de zg. Salvage-sche- pen gebruikt worden. In hoe verre de schepen beschadigd zijn, is nog moeilijk na te gaan. Het is bekend, dat van de „Prins Hendrik" door de Duitschers, die het schip tot brug wilden ombouwen, de geheele bovenbouw reeds was afgehaald. Behalve aan de schepen werd ook groote schade toe gebracht aan de pontons en aanlegsteigers. Bg Perkpolder bijv. was alles verdwenen en moest de voormalige aanleg plaats Walsoorden weer ir gebruik worden genomen. De verbinding KruiningenWals oorden zelf heeft plaats door een 305-tons motor-lichter. De mogelijkheid bestaat, dat de verbinding binnenkort zeer verbeterd wordt door het op nieuw in de vaart brengen van de „Koningin Emma". In Hoedekenskerke, Terneu zen en Breskens werden de aanlegplaatsen eveneens ver nield. De ponton in Vlissin- gen is nog drijvende, en de Stoombootdiensten kunnen een gedeelte hiervan in gebruik krijgen. Tusschen Hoedekens kerke en Temeuzen kon tot op heden de veerdienst nog niet hersteld worden. Tus schen Breskens en Vlissingen laat de marine een enkele maal per dag een bootje heen en weer varen, de Prov. Stoombootdiensten namen de vaart hier nog niet ter hand. Voor de vaart tusschen Zie- rikzee en Katscheveer gaf de Kon. Ned. Marine een boot, waarmee een goede 100 pas sagiers kunnen worden over gezet In Zierikzee is de ponton gezonken en de aan legsteiger te Katscheveer is zoo door een gezonken schip geblokkeerd, dat er slechts een nauwe doorgang is over gebleven. Het verkeer tusschen Wol- phaartsdijk en Kortgene is nor maal en wordt onderhouden door de „Zandkreek", die tus schen Veere en Kamperland ■gezonken wae, -maar werd .ge- DE BEZETTING VAN DUITSCHLAND. Engeland, de Vei-. Staten, Rusland en Frankrgk hebben isteren een gemeenschappe lijke verklaring onderteekend waarbij zij het bestuur Duitschland op zich nemen. De grenzen van Duitschland zijn teruggebracht tot die van 31 December 1937, dus voor den inval in Oostenrijk en Tsjecho- Slowakije. De bezetting is als volgt geregeld: Engeland de N.W. zone, Rusland de O. zone. Vei-. Staten de Z.W. zone en Frankrijk de W. zone. Ber lijn komt onder het gezag van de 4 mogendheden samen. De ze verklaring is gistermiddag 2 uur van kracht geworden. (H.N.) Abonn.-r - 25 ct. p. w. J 3.20 p. s Adv.pr. 12 ct p mm., min. p. adv J 2 Bnr. Viltóen tel. 10. M'burg tel. 35?" en 3341, Goes tel. 2475. Terneuzen lS8e Jaargang C I..»! 104K Hoofdred. E. P. Zandljk <met red. Woensdag b Juni 1940 medew. van dr. W. EL Beekenkamp Tweederde van Hoek van Holland vernield. Na bijna vijf jaren bouwen was Hoek van Holland een van de machtigste bolwerken in den Atiantisehen muur gewor den. een eiland van beton en staal, maar ook een enorme stapelplaats van elders uit Ne derland weggeroofd voedsel. Op Rozenburg is een bekend natuurreservaat, de Beer. Dit is volkomen verknoeid, door dat er een groote vesting: van gemaakt is. die den Waterweg beheerschte. Wat het voedsel betreft, hadden ze het hier maanden kunnen uithouden. Zoo was er o.m. 180.000 kg rijst. 135.000 kg bruine boonen, 9000 balen erwten, 12.000 kg. puddingpoeder, 200.000 kg. spijsolie, vetten en boter. Ver- - V313 licht en in orde kon worden gemaakt. In het algemeen is de vaart op de Oosterschelde er beter aan toe, dan die op de Westerscheide. Men kan zich er echter van overtuigd houden, dat zonder onderbre king alles in het werk zal worden gesteld om de oude verbindingen weer zoo spoe dig mogelijk te hervatten, zfj het ook met hulp-schepen en de reeds weer hei-vatte diensten noodig uit te breiden en het transpoi-t te vergemakke lijken. Dat de Prov. Stoomboot diensten echter met groote moeilijkheden te kampen heb ben is na het bovenstaande wel duidelijk. Tenslotte onderhouden de Stoombootdiensten het zeer uigebreide water-verkeer op Walcheren, waarin practisch alle doi*pen zijn opgenomen en dat nu bijna geheel met mo torbooten geschiedt, uitgezon derd de trajecten, waar het water te ondiep is. Behalve het vervoer van passagiers heeft ook het vervoer van landbouwproduc ten en vee plaats. Hiervoor wordt gebruik gemaakt van pontons, vooi'zien van twee aanhangmotoren. Ook dit transport is zeer uitgebreid en er wordt heele dagen geva ren. Voor het watervervoer op Walcheren werden niet min der dan 120 menschen dienst .genomes. der groote hoeveelheden vleesch in blik, terwijl in eiken bunker 37 ton aanwezig was. Merk waardig is'dat aan den binnen kant van elke deur granaten hingen. Wat hier w was, diende als' reserve en nie mand mocht eraan komen. In- tusschen leed de bezetting vaak honger. Begin April wer den nog enkele duizenden var kens uit de Oost provinc. aan gevoerd en enkele weken lang was er een varkensvleeschor- gie. Men had blijkbaar te laat gemerkt dat er geen koelgele- genheid was. Hoek van Holland is voor tweederde door de Duitschers afgebroken. Het oude deel aan de strandzijde bestaat niet meer. Daarvoor zijn bunkers gekomen. Voorts is het meest landinwaarts gelegen deel af gebroken voor schootsveld voor het geschut in de Staalduinsche bosschen en den Nieuwland- schen polder. In totaal zijn ruim' 400 van de 700 huizen vernield. De overige zijn zwaar beschadigd door V2's. Het strand is bezaaid met palen en betonblokken. Een betonnen muur van 3 4 m. hoog, liep van de Noorderpier tot den zgn. Slag. De boulevard grootendeels weg. Van wat er nog over is zijn alle tegels en steenen weggehaald. De Noor der- en Zuiderpier zijn zwaai beschadigd door dysiamiet. GEALLIEERDE LANDING OP BORNEO. Volgens Japansche berich ten zijn Amerikaansche troe pen Maandag op Engelsch Bor neo geland en doen een aanval op de hoofdstad, Sandakan. In Japan was ditmaal de ;roote havenstad Kobe aan de leurt voor een luchtaanval. Bijna 5U0 vliegende vestingen wierpen er 3000 ton brandbom men van een zeer werkzaam type neer. Op Okinawa zijn Ameri kaansche mariniers geland op het schiereiland Oroki ten Z. Naga. Het belangrijke vliegveld aldaar hebben zij half in handen gekregen. Voorts werden nog 3 steden veroverd. Aan de kust gingen 2 Ameri kaansche torpedobootjagers verloien. Er zijn veel slachtof fers. Op Luzon en Mindanao werden weer vorderingen 'ge maakt, terwijl ook uit de Chi- neesche provincie Kwangsi successen worden gemeld. O.a. werden Foetsjau en de haven stad Saipoe bevrijd. (A.A., H.N.) HERVATTING BRIEFPOSTVERKEER. Thans mogen in het binnen land behalve briefkaarten ook brieven t.m. 200 gram worden verzonden. Verzending van drukwerken is nog niet mogelijk. Adreswijzigingen en kennisgevingen van overlijden zijn wel toegestaan. Verdèr zijn de postwissel- en kwi tantiediensten volledig hervat. (AA) DE TOESTAND IN DEN LEVANT. De .evacuatie van Fr. troe pen en gezinnen uit Damascus gaat onder bescherming van Britsche troepen geregeld door. De Fr. troepen gaan naar een kamp bij Mezer, 8 km. O. van de Syrische hoofdstad. Ver wacht wordt dat burgers naar een kamp bij Beiroeth worden gebracht. De evacuatie wordt met spoed uitgevoerd om de monstraties te voorkomen. De Fr. troepen in Syi-ië zouden volgens Reuter 3000 man sterk zijn. Volgens British United Press zijn te Damascus Brit sche marinetroepen aangeko men om de daar aanwezige troepen met patrouille-werk-1 bij te staan. (A.A.) Schoolvacantie. Alle scholen zullen van 1 Ju li tot 1 September vacantie krijgen. In September zal het lager onderwijs weer volledig hervat worden en gelijk aan het onderwijs in 1940. De staats- en M.O.-esamens gaan a(A.A,) [gewoon door. ^OVINCIENIEUWS 140.000 BROODEN NAAR AMSTERDAM. Op 23 Mei vertrok om 4 u. v.m. de derde colonne van de Zeeuwsche Hulp voor boven de Rivieren, onder leiding van den heer Boutens. naar Am sterdam. Voor deze. „grootste broodcolonne, die ooit in Am sterdam gekomen is", zooals iemand van den Gem. Gezond heidsdienst zeide, gaven dt boeren van Walcheren, Noord- Beveland en West-Zuid-Beve land graan, dat ze zelf naai den molenaar brachten: maat niet alleen de boeren, iedereen gaf. Het was prachtig! Den bakkers komt een speci aal eeresaluut toe, want er wa ren er die 36 uur aan één stuk in het touw zgn geweest. Om 6 uur n.m. van denzelf den dag kwam de laatste auto van de colonne te Amsterdam aan. Bij het lossen van de broo- den moest de gewapende B. S. de menschen allemaal vrouwen en kinderen op een afstand houden. Voor het los sen was een 40-tal N.SJB.'ers aangewezen, die onder bevel stonden van een padvinder, die er goed den wind onder had. En men had ze moeten zien hollen met de stapels broodheen en weerheen en weer schrijft ons de heer Abeleven. Tusschen de 80 en 100.000 menschen liggen in de won in- met hongeroedeem. Men kan ze zien in de zalen dei- ziekenhuizen: kleine vogelge zichtjes met roode vlekken om den neus. Maar de meesten zie ken liggen toch thuis. In de stad is de affiche van de Zeeuwsche Hulp al bekend. Deze hulp was echter zonder de prachtige medewerking van de Zeeuwen onmogelijk ge weest. En de Zeeuwsche Hulp voor boven de Rivieren, wil doorrijdenelke week! De eerste colonne bestond uit 17 wagens, de tweede uit 23, de derde uit 35. Ze moeten nog grooter worden; totaat distributie in de groote steden op volle kracht draait. Daar om Zeeuwen..*?., blijft geven! Naar wij van officiesle zijde vernemen zijn van uit het Noorden van ons land naar Zeeland overgebracht Jan Dek ker. de voormalige leider van de N.S.B. in Zeeland: oud-nazi burgemeester van Goes. Lens hoek en zijn echtgenoote; me vrouw Sustronk-Maasbommel, allen vroeger wonende te Gces en Theo van de Velde met twee zoons, vroeger te Kloe- tinge-. Luitenant Admiraal Fürst- ner, bevelhebber der zeestrijd- krachten en tot voor kort Mi nister van Marine, heeft op zijn reis langs de verschillen de Nederlandsche havens. Za terdag j.l. Missingen bezocht. Het doel van de reis was zoowel zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de Ne derlandsche havens, persoon lijk contact met de onmiddel lijk na de bevrijding in de ver schillende havens ge-vestigde Nederlandsche Marine-eenhe den, alsmede personeelszaken. J. W. Bicrens, de vroegere commandant van de landwacht in Middelburg, die den laat- sten tijd bij de S.S. was, is krijgsgevangene gemaakt in Groningen. De vroegere opperluit. van de Gem. Politie te Middelburg Freylink is in Gouda, waar hij corpschef van de Gem. Poli tie was, gearresteerd. De oud-groepsleider van de N.S.B: in Arnemuïden, A: Aï van de Peerel, die te Zwolle gearres* .erd was, is naar Mid delburg overgebracht. De Commissaris- der Konin gin heeft den heer Jhr. R. J. H. Q. Röell onder dankzegging voor de door hem in die func tie bewezen diensten, eervol ontheven van de waarneming van het burgemeestersambt te Domburg. Met de waarneming van liet burgemeestersambt te Domburg is tijdelijk belast de heert Jhr. Ir. H. L. Boogaert. De heer Röell is weer terug- keerd naar Haamstede en heeft zijn ambt als Burgemeester al daar weer hervat. In de Pitmanschool te Goes slaagden voor kantoortypist: de dames M. J. Bostelaar (pr, (Fr. D., E.) G. Gillissen (Fr. (Fr. D.), D. Koppejan (D.), J. Mol van Melle en J. C. Meijer (Fr., D.), J. A. Alle- vvijn (Fr. D. E.), Vermeule (Fr., D.). M. Doekes (Fr., D., E.), C. P. Buyze (E.). E. H. Dekker (D., E.), de heeren D. de Bruine, M. J. M. Gubbels (Fr., D., E.), J. Pannekoek (D., E.), T. K. Looyen (E.), M. J. de Back, F. J. Gillissen (Fr D,, E.), G. Gillissen (Fr., De Duitschers hebben, om het Duitsche volk tot volhou den te bewegen, steeds be toogd dat een oorlog tusschen Rusland en de Westelijke Ge allieerden onvermijdelijk was. De Duitschers moesten door vechten om, wanneer dit con flict zou uitbreken, er partij van te kunnen trekken. Als men iets maar vaak ge noeg zegt, dan vindt men al tijd wel lieden die het geloo- ven. In Engeland zijn er lie den, die dezen oorlog voorzien, maar hun meening is zonler beteekenis. In Amerika echter houden bladen, in het bijzon der ex-isolationistische bladen, zich zeer met dit „gevaar" bezig. De Russische correspon denten seinen erover naar huis en daar maken deze beschou wingen grooten indruk. Zij versterken er 'ontzaglijk het wantrouwen tegen de bond- genooten. En zij hebben groo ten invloed op den toon van pers en radio. Ook zonder dit vergif zou den er moeilijkheden genoeg op te knappen zijn in Europa. Maar het wantrouwen maakt alles moeilijker, schrijft dr. M. van Blankenstein. De Poolsche kwestie komt niet verder. Moskou en de Angelsaksen beroepen zich beide op de afspraak van Yalta. In Amerika geeft men toe, dat Roosevelt's vriende lijke wijze van zeggen mis schien een oorzaak is geweest van misverstand. Men ziet hier weer waar beleefd gebrek aan duidelijkheid toe leidt. Dit is een zwakheid der Britten en Amerikanen tegenover de Russen. De Russen zijn scher pe onderhandelaars. Zij durven veel vragen en ook veel afdin gen. Men hoeft niet bang te zijn een krachtig „neen" tegen hen uit te spreken. Dat schijnt te weinig te worden toegepast. De Russen kunnen daar best tegen. Zij doen het zelf ook. te Weenen bestaat echter niet voor de Engelschen en Ameri kanen. Daardoor heeft zij mets te zeggen in het Oostenrijksch gebied, waar de Westelijke bondgenooten de bezetters zijn. In Duitschland is het ook lang niet in orde. Het land zou, volgens de afspraak, on der een gemeenschappelijk Ge allieerd beheer komen, dat te Berlijn gevestigd zou zijn. Maar de Russen laten daar niemand binnen. Zg gaan er heelemaal hun eigen gang. Het heet nu dat Hopkins met Sta lin te Moskou dit punt be spreekt. ADonn.-pr.25 ct. p. w. J 3.20 p. uw Adv.pr. 12 ct p mm., min. p. adv 2— Bur. Vi =cn tel. 10, M'burg tel. 35?' en 3541, Goes tel. 2475, Terneuzen Donderdag 7 Juni 1945 188e Jaargang Nummer 51 nucifdrea. JS. P. Zandök (met rea medew. van dr. W a. BeexenKainp en ar. P. J. Bouman. Uitg. F. B den Boer. Druk fa. F. v. d. Velde Jt Allerlei geschilpunten. Voor het overige zgn er ook bemoedigender verschijnselen. Op den verjaardag van het Britsch-Russische verbond zond Molotof een hartelijk te legram naar Londen. Het is misschien gezond geweest, dat Eden nogal droogjes heeft ge antwoord. Ten opzichte van de regee ring te Weenen bestaat een onwenschelgken toestand. Zij wordt erkend door het Russi sche opperbevel. Moskou heeft naar nog niet formeel erkend maar dat heeft, door de mili- =üv.re erkenning, geen practi sch© beteekenis. De Regeering Hoe de Rassen optreden. De Russen kijken jaloersch toe, of de Westelijke Gealli eerden de Duitschers niet te zacht behandelen. Maar niemand denkt er hier aan, de Russen te critiseeren. En ook wat zij doen is niet alles even duidelijk. Daar is nu het geval van Radio-Ber- lijn. Men heeft er waarempel omroepers van Goebbels ge handhaafd. Zeker, zij zijn geen verraders en hebben enkel hun eigen regeering gediend. Maar hoe hebben zij dat gedaan! En wat roepen zij nu om! Het lijkt soms meer op kweelen dan op spreken. Zij vertellen bijv. hun luisteraars hoe zij mooie muziek het best .kunnen aanhooren. Bijv. op hun kon, met bloemen om zich heen. Zoo willen het de Rus sen. Is het niet roerend? De Russen zijn duidelijk be. zig, de gunst van de Duit schers te winnen. Tegelijkertijd treden zij meedoogenloos op tegen al wat op een echten nazi lijkt, in het bijzonder tegen de SS. Zij verliezen weinig tijd met uitzoeken, voor zij hen doodschieten. In- tusschen stroomt de bevol king naar Berlijn terug. In Hongarije gaat het al niet anders. Daar hebben de Russen de „zuivering" in eigen hand gehouden. Opmerkelijk is, dat de Rus sen nergens aan nationalisatie doen. De industrie in Polen gaat zooveel mogelijk naar de vroegere eigenaars terug. San Francisco. Maar met dat al blijft het Russische wantrouwen een plaag. Zij zgn doodelijk be vreesd voor „dwarskijkers". Hun eigen journalisten vinden tegenwoordig toegang waar zij die vragen. Maar waar Russen zijn, worden Ge allieerde journalisten óf weg gehouden, óf aan den leiband rondgeleid. Zelfs officiereu. HITLER GEVONDEN? Russische onderzoekings- ploegen hebben in Berlijn het verbrande lijk gevonden van een persoon die veel op Hitier gelijkt. Onderzoekingen heb ben aangetoond dat het vrijwel zeker is dat hem door zijn dokter vergif werd toege diend. In dezelfde schuilplaats werden de lijken van Goebbels, zijn vrouw en énkele kinderen gevonden. (H.N.) Nog vechtende S.S. Te Zurich is uit Innsbrück, de hoofdstad van Tirol, de me dedeeling ontvangen dat er in Boven-Oostenrijk nog 300 leden van een S.S. garde-divisie in gevechten gewikkeld zijn met Amerikaansche troepen. Herman Frank, de vroe gere Duitsche rijksminister voor Bohemen en Moravië, heeft toegegeven, dat hij be sluiten geteekend heeft die den dood van 15002000 Tsjechen tengevolge hadden. Frankrijk heeft aan de gallieerden gevraagd om 1% millioen Duitsche krijgsgevan genen voor het werk van den wederopbouw. Voorts nog een kwart millioen voor werk in de mijnen en op de boerderijen. Agnes Baden Powell, de stichtster van de meisjespad vinders-beweging, is op 86-ja- rige leeftijd overleden. Tijdens den oorlog is het aantal Joden in de 6 grootste Belgische steden verminderd van 89.350 tot 19.450. (A.A.) ambtenaren en menschlievende missies, die in het Russische machtsgebied dringend werk hebben, worden ongaarne ei met veel vertraging toegela ten. Helaas! Zelfs aan de conferentie van San Francisco geeft dit wan trouwen donkere kleur. Laat ons hopen, dat Presi dent Truman en Churchill erin slagen, op een nieuwe bijeen komst met Stalin, aan dit waarlijk angstig chicaneeren een einde te maken. Intusschen verwijderen Ame rikanen en Britten millioenen manschappen uit Europa. Zij trekken zich niets aan van de alarmisten. HET BESTUUR OVER DUITSCHLAND. In de gezamenlijke verkla ring van Engeland. Rusland, de V. S. en Frankrijk omtrent de overname van het bestuur over Duitschland werd o.m medegedeeld dat alle Duit- sehe wapens, munitie, marine- koopvaardijschepen, ver- voermidlelen, militaire, inrich- tingen, alle laboratoria en we tenschappelijke onderzoekcen- tra's, en uitvindingen ter be schikking van de geallieerden moeten worden gesteld. De ra dio, telefoon en telegraaf ko men onder geallieerd toezicht. Alle militaire en civiele macht tot in de gemeentebesturen toe, is in geallieerde handen. Voorts zal men nog politieke, economische, financieele, mili. taire en civiele voorwaarden kunnen opleggen. Voor Neder land is nog vati belang de clausule in de verklaring dat ieder bezettend land zijn bond genooten deel kan doen heb ben in de bezetting van Duitschland. Uit kaarten blijkt dat ver schillende thans door de Eng. en Amer. bezette gebieden onder Russische bezetting zul len komen. Zoo zal Thuringen, Saksen en Mecklenburg door Rusland bezet worden. (H.N.) Luchtaanvallen op Japan. De luchtaanvallen op For mosa en het Japansche scheep vaartverkeer werden voortge zet. In Kobe dat met 3000 ton brandbommen werd aan gevallen. woeden branden over 20 km. Van geallieerde zgde is nog geen bevestiging gegeven van het Japansche bericht dat Amerikanen op Borneo zijn ge land. Op Tarakan, Bougainvil le en Luzon werd terreinwinst gemaakt. In Birma verdedi gen de Japanners met alle macht de ontsnappingspogin gen naar Siam. (H.N.) De midden-Amerik. sta ten Guatemala en San Salva dor zijn tot één staat samenge smolten. (A-A.) Brazilië heeft aan Japan den oorlog verklaard. (A.A.) Tot op heden zijn onge veer 80.000 landgenooten uit het buitenland in ons land te- 4AA) ruggekeerd. Studenten moeten verklaringen teekenen. In afwachting van een nade re regeling zullen studenten die examen wensehen te doen, verklaringen moeten teekenen dat zg de loyaliteitsverklaring niet hebben geteekend, niet in Duitschland hebben gewerkt en geen lid van de N.S.B. of haar nevenorganisaties zijn geweest. Overigens ligt het niet in de bedoeling alle on- clerteekenaars van de loyali teitsverklaring zonder meer te weren. Elk geval zal afzonder lijk worden bezien. (H.N.) Bond van ambtenaren bij de rechterlijke macht. Op 2 Juni 1945 werd te Bre da een vergadering gehouden van bureelambtenaren bij de Gerechten in Zuid-Nederland, ten einde voorbereidingen te treffen tot het in het leven roe- pen van één algemeenen bond van ambtenaren bij de Rech terlijke macht. Unaniem werd besloten, dat een ter vergade ring benoemde commissie zich met een schrijven zal richten tot alle bureelambtenaren br de overige gerechten in Neder land. ten einde het voorgestel de doel te verwezenlijken. Als voorzitter en secretaris der commissie werden aangewezen de heeren: A. H. Verbeek en C. J. Smith, beiden te Mid delburg. Het dagblad „De Waar heid" te 's-Gravenhage bericht dat de communist Louis de Vis ser is omgekomen aan boord van een schip dat op 3 Mei j.l. in de bocht van Lubeck werd gebombardeerd. (A.A.) Daar de tabaksvoorzie ning in de naaste toekomst nog niet normaal zal kunnen zijn, wordt de teelt van amateurta bak nog alleszins verantwoord geacht. Voor het fermenteeren en verwerken van deze tabak zullen dezelfde voorwaarden gelden kis voor den oogst 1944/ 1945. (A.A.) De nazï-sportfiguren Van Groningen en Stuling, die nog gemachtigde voor de sport is geweest, en de oud-internati onaals G. J. van der Meulen en mr. Sigmond zijn thans ook (A.A.) gearresteerd. (H.N.) WAAROM HET GEALLIEERDE OFFENSIEF BIJ AMERSFOORT STOPTE. Toen na de bevrijding van het Oosten van ons land de IJssel in Westelijke richting werd overgestoken, herleefde de hoop op een spoedige be vrijding van het Westen. Voor Amersfoort evenwel stopte het offensief „Waarom stooten ze nu niet door?", verzuchtte iedereen. Er waren ook menschen, die met angst en beven een verder- schrijden van het offensief te gemoet zagen. Dit waren de deskundigen van Waterstaat, die nauwkeu rig op de hoogte waren, van de Duitsche voorbereidingen, ten aanzien van verdere inundaties en wisten, dat bg een door braak bij Amersfoort, de vij and niet zou aarzelen, alle slui zen open te zetten. Zij wisten, dat in dit geval, behalve de hooggelegen steden, de provin cies Utrecht. Noord- en Zuid- Holland, geheel onder water zouden zijn geloopen. „Wij wisten", aldus ir. Graaff, hoofding. dir. van den Rijkswaterstaat, „dat dit de bedoeling van de Duitschers was en dat zij het peil van de waterreservoirs, die voor de ze enorme inundatie moesten dienen, tot een maximum had den opgevoerd. Gelukkig wis ten de geallieerden dit ook. Zij waren nauwkeurig op de hoogte van de getroffen er voorbereide maatregelen er hadden van de inundaties be tere kaarten dan wij. Goddank is ons land voor deze ramp gespaard. Echter nog na de capitulatie hielden de geallieerden er rekening mee dat de Duitschers nog we] eens rare sprongen zouden kunnen maken. Zoolang de Duitschers in LJmuiden de vrije hand hadden dreigde groot gevaar. De Canadeezen stormden niet in verwoede vaart op IJmuiden af. doch be naderden het omzichtig, draai den er dagenlang omheen, om toen plotseling toe te slaan, op het gunstigste moment (A.A.) - Alle liquide middelen van de Ned. industrie zgn opge teerd. In September had men nog 800 millioen gulden, doch dit ge-heele bedrag is in de af- geloopen maanden opgegaan aan vaste lasten, wachtgelden enz. Het meerendeel der werk gevers betaalde 80 wacht geld uit sommige bedrijven w.c de Spoorwegen betaalden de loonnen volledig uit. (H.N.) HOOG WATER. Vlissingen 00.51 en 13.26, resp. 1.98 en 2.19 4. N.A.P. ?ROVINCIENIEUWS Aan den herbouw van Vlis singen wordt thans ook door een groote ploeg Nederland sche marinemannen deelgeno men, die werkzaam zijn aan de huizen van de Ver. tot Ver betering der Volkshuisvesting in de Verk. Quakkelaarstr. De Raad van Overleg te Vlissingen, vertegenwoordigen de de 3 samenwerkende Vak centrales, heeft aan de betref fende instanties een schrijven gezonden, waarin gewezen wordt op de abnormaal hooge prijzen, welke voor visch, aard beien en groente moeten wor den betaald. Prijzen, welke voor een zeer groot deel der bevol king te hoog zijn en het in komstenbudget zoodanig be zwaren, dat voor zeer velen deze hoogst noodzakelijke voe dingsmiddelen onbereikbaar zijn. Hij verzoekt mitsdien de be voegde autoriteiten er aan te willen mede werken, dat de prgzen meer in overeenstem ming met de draagkracht der bevolking worden gebracht. Voorts wordt aangedrongen op het beschikbaar stellen van een auto, waardoor de voed selvoorziening van Vlissingen zeer zou worden gebaat. Gisteravond brandde voor het eerst sinds lange jaren te Vlissingen weer straatver lichting, nl. de drie groote booglampen op het Betje Wolf- plein. Het was een opwekkend gezicht en naar wij hopen de profetie van een betere toe komst ook op het gebied der verlichting. Het Middelburgsch muziek corps gaf Woensdag j.l. in de muziektent op het Molenwater te Middelburg, onder leiding van den heer Joh. H. Caro, de eerste uitvoering na de be vrijding. Het programma was uitsluitend samengesteld uit werken van componisten uit geallieerde landen, waarvan de uitvoering tijdens de be zetting door de Duitschei 3 verboden was. Voor de uitvoe ring. die door goed weer be gunstigd werd, bestond zeer groote belangstelling. In de plaats van wijlen den heer A. Abrahamse Sz„ die de betrekking van secretaris- penningmeester Burgerlijk Armbestuur te Sint Laurens ruim 40 jaar vervulde, werd door B. en VV. benoemd de heer S. Simonse, kassier van de Boerenleenbank. Tot lid werd benoemd in de vacature C. Ton, de heer J. Riemens. Te Koudekerke is in de Chr.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1