Provinciale Zeeuwsche Courant Provinciale Zeeuwsche Courant Geteisterde dorpen aan de Maas Een verslaggever van A.N. P.-Aneta vertelt van een be zoek dat hij aan de dorpen langs de Maas gebracht heeft. In het kleine dorp Hedel ziet men niets dan puin. De oude kerk en al de boerderijen en huizen van de dorpskern zijn in een troostelooze ruïne her schapen. Alleen aan den bui tenkant van het dorp was er leven in verspreide huizen, die vluchtig waren opgelapt. Duit- sche krijgsgevangenen waren bezig met het opsporen en op ruimen van mijnen, terwijl N. S.B.'ers obstakels verwijderden. Zoo waren ook de dorpen aan beide zijden van Hedel: Am- merzoden, het dorp van de mandenvlechters en Driel. Langs den betonweg van He del naar Zaltbommel liggen nog de tientallen wrakken van de Duitsche colonnes, die door raketten van Typhoons zijn vernield. In Zaltbommel is de directe oorlogsschade zeer ge ring. De bevolking heeft veel geleden door evacuatie, terwijl er een typhus-epidemie is uit gebroken. Er werden 200 per sonen door de ziekte besmet; 45 zijn overleden. Verder op den Waaldijk naar Fort Loevestein, ziet men wei nig beschadigingen, behalve de kerken en molens die door de Duitschers zijn opgeblazen. Het oude kasteel Loevestein is onbeschadigd. Er waren hier zeer vele belangrijke archief stukken en kunstschatten op geborgen. Vrijwel de geheele N.-hoek van het land van Heusden en Altena is door de Duitschers aan het water prijs gegeven. De poldergemalen zijn ver nield. Groote oppervlakten kiei- land zijn dit jaar voor de cul tuur verloren gegaan. Het oude stadje Woudri- chem bleef gespaard, doch ver derop in Werkendam zijn de kerken met hun torens ver nield. Langs den rijksweg naar het Zuiden herinneren de ver woestingen aan de Betuwe. Een deel van het dorp Nieu- wendijk is ten offer gevallen aan den maandenlangen grana- tenregen. In Hank is de dorps kern met de kerk verwoest. In Dussen zijn geen huizen, die onbeschadigd bleven en slechts weinig die bewoonbaar gemaakt kunnen worden. Het raadhuis en de kerk z\jn vol komen verwoest, terwijl het kasteel zwaar is getroffen. De graad van verwoesting stijgt naarmate men verder naar het Oosten rijdt. Het dorp Meeuwen is ongeveer met den grond gelijk gemaakt, en 'van Drongelen'aan de Maas, tegen over Waalwijk, kan gezegd worden, dat" het letterlijk is weggevaagd. Ernstige schade hebben ook Eethen en Gende- ren geleden. Het oude kasteel Nederhemert is afgebrand. Vliegtuigen landden bij mistig weer. In Engeland werd, naar thans bekend is geworden, bij den luchtoorlog tegen Duitsch- land op de Engeische vliegvel den door een speciale uitvin ding het landen bij mistig weer mogelijk gemaakt. Langs de vliegvelden waren benzinepijp leidingen aangebracht. Door de gassen van de benzine in brand te steken, ontstond er een zoodanige hitte dat in kor ten tijd de vocht uit de lucht verdween. Nadat het systeem begin 1943 nog verbeterd was, zijn wel 2500 Britsehe vliegtui gen bij mistig weer veilig ge- land^ (B.B.C.) Koningin-Moeder Eliza beth van België bevindt zich op het oogenblik in Engeland. (AA) Het 3de Amer. leger heeft in Duitschland een cremato rium voor geesteszwakken ge vonden. Gemiddeld werden daar 100 personen per dag verbrand. Abonn.-pr. Adv.pr. 12 ct p min,, min. p. adv j Bur. VI.: - ;2n tel. 10. M'burg tel. 352' en 3511. Goea tel. 2475, Terneuzen lSSe Jaargang 5. P. ZandUk (met reu. dr. W. fi. Beekenkamp J. Bouman. Ultg. F. B. Nummer 49 den Boer. Druk la. F v. d. Velde Jr Juni 1945 medew. De oorlog tegen Japan. President Truman verklaar, de dat Amerika binnen 1 jaar 7 milUoen man tegen Japan in den strijd zal hebben. In 5 maanden tijds werd 2 millioen ton Japansche schepen vernie tigd, terwijl 70.000 ton bom men op Jap. doelen werd ge worpen. De Japanners beschik ken nog over 4 millioen man troepen, terwijl zij nog 1500 vliegtuigen per maand kunnen produceeren. (B.B.C) 800 Nederlanders w.o. honderden Joden en gevluchte officieren, zijn uit Odessa in ons land aangekomen. Onder hen bevonden zich ook vele vrouwen die vrijwillig naar Duitschland gingen. Zij zijn aangehouden. (H.N), Alle inwoners van Ham burg boven 17 jaar zijn ver plicht een costuum. ondergoed, een deken en een kussensloop in te leveren. Ook de vrouwen moeten kleeding leveren. De nazi's moeten nog meer klee ding afstaan» .(H.N.), De laatste uitzending van Radio Oranje. Zaterdagavond hield Radio Oranje haar laatste uitzen ding. De reden van bestaan van Radio Oranje dat namens de regeering tot bezet Nederland sprak, is thans weggevallen. De leider, drs. L. de Jong. dankte de verschillende mede werkenden terwijl A. den Doolaard in zijn afscheidstoe spraak wees op de taak die Nederland nog wacht .in den strijd om de bevrijding van Ned. O. Indië. Hij gaf hierbij eenig ontstellend cijfermateri aal met betrekking tot de a- pansche terreur. Er wordt veel honger geleden. De Japanners rooven een derde tot een vier de deel van den oogst. Een zak rijst kost op sommige plaat sen 250. De menschen ster ven op de wegen. Een Jap. voorlichtingsdienst gaf aanwij- zigingen hoe ratten gekookt en gebraden moeten worden, Kleeding' is er voor de inheem- schen niet meer. Er zijn een millioen inlanders gedepor teerd. In April 1944 werden er 2000 onthoofd. De Japansche terreur is vreeselijk. Komen onlusten dan worden dik wijls heele dessa's of eilan den uitgemoord. Indonesië schreeuwt om verlossing! De N.O. polder. Doordat de Canadeezen zoo snel oprukten dat de Duit schers in Lemmer overhaast moesten terugtrekken, is de N.O. polder voor een over- stroóming gespaard. De explo sieve lading was reeds in de dijken aangebracht. De polder is door gebrek aan mannen en machines nog slechts voor de helft in cultuur gebracht kun nen worden. (H.N.) Twee leden van de Hit- lerjeugd werden in Duitsch land geëxecuteerd. Zij waren resp. 16 en 17 jaar oud. Zij werden ter dood veroordeeld wegens spionnage bij de Ame- rikaansche troepen in Febr. De bekende Vlaamsche activist Augusta Borms Jef van der Wielen zijn Duitschland gearresteerd, ueeit -het -Limb. Dagblad mede. 2000 SUPER VLIEGENDE FORTEN OPEREEREN TEGEN JAPAN. Op Mindanao zijn Ula, Al- hambra en Bayabas ten N.W. van Davao veroverd door Amerikaansche en Philippino- tioepen. Op Luzon zijn diepe wiggen in de Japansche linies ten N. van Santa Fez gedre ven. In de afgeloopen week ver loren de Japanners 6550 doo- den in de Philippijnen. De Amerikanen verloren in het zelfde tijdsbestek 225 dooden en 647 gewonden. Een enkele aanval met zwa re Superforten op Tokio, Yoko hama, Osaka of Nagoja met 550 toestellen kost ongeveer 330 millioen dollar, zoo meldt het Amerikaansche departe ment van financiën. Meer dan 2000 Superforten opereeren thans tegen Japan. Deze bom menwerpers kosten ongeveer 600.000 dollar per stuk, niet medegerekend de kosten van exploitatie. Deze bedragen on geveer 4000 millioen dollar per jaar. Bij een raid op Japan kost ieder Superfort 1200 dol lar aan benzine. Op Nw. Guinea zijn Japan sche penetratiepogingen bij Weewak na harde gevechten door de Australische troepen afgeslagen. De sterkte der Japansche troepen op Nieuw Guinea wordt nog op 60.000 man geschat, (A.A.) HEI REIZEN NAAR HOLLAND. Rechtbank Middelburg BIJZONDERE POLITIERECHTER De 44-j. landbouwer J. J. te Heer Arendskerke liet een rund slachten. Uitspr. 100 s. 25 d. h. Bij zijn dorpsgenoot den 33-j. tuinder J. M. werd rundvleesch, een varken, een oliepers, tarwe, gerst, blauw- maanzaad en koolzaad gevon den. Uitspr. 300 s. 2 mnd. h. met verb, verkl. De 32-j. landbouwer J B. en de 31-j. slager J. B., beiden eveneens te 's Heer Arendskerke hadden ook vleesch voorhanden werden ieder tot 200 s. 1 mnd. -h. veroordeeld. De sectie voorlichting van het M.G. deelt mede, dat voor het reizen naar en uit de ves ting Holland" nog steeds een reisvergunning is vereischt. Van de zijde van M.G. zal alles worden gedaan om pas sage naar Holland gemakkelij ker te maken voor degenen, die zich daarheen slechts tijde lijk hebben te begeven, hetzrj voor dienst- of zakenbelangen en, bij uitzondering, voor drin gende familie-aangelegenhe den. Het gebied ten N. van het I oordzeekanaal blijft voor- loorn'" nog gesloten in ver band met de evacüeering van de in dat gebied aanwezige Duitschers. Een vergunning voor het reizen naar Holland moet eerst worden aangevraagd bij den burgemeester der plaats van inwoning, welke reisvergun ning dan door den Militairen Commissaris moet worden goedgekeurd. Op de controle punten bij de rivierovergangen en op de Grebbelinie zullen de vergunningen getoond moeten worden. De vergunningen voor West- Nederland zullen alleen wor den afgegeven voor reizen van algemeen landsbelang. Ambte naren van gemeente, provin cie, voedselvoorziening enz., moeten bewijzen, geteekend door hun hoogsten chef, over leggen. Slechts in zeer bij zondere gevallen, o.a. bij sterf- revallen, worden vergunningen an persoonlijken aard afge geven. Ook hiervoor dienen bewijzen van doktoren e.d. overgelegd te worden. NIEUWE BONNEN. Kinderdrank: D56, E56 Reser ve, 300 gr. pep bon. Kaas: 164 alg., 100 gr per bon. De bonnen voor kinderdrank en kaas zijn vocrinleverings-, tevens afleveringsbonnen. in te leveren bij winkeliers vóór 9 Juni a.s. Engeische biscuit: 163 alg., 100 gr. VERLENGDE BON: De gel digheidsduur van de volgende bonnen wordt verlengd t.m. 24 Juni a.s.: lucifers 155 alg. 2 doosjes; kinderbiscuit D49, E49 150 gr.; vervangingsmid delen 152 alg. 1 rts. VERKORTE GELDIGHEIDS DUUR: De geldigheidsduur van bon 154 alg., aangewezen voor 255 gr. Engeische huis houdzeep, wordt beperkt tot 17 Juni a.s. RROVINUENIEUWS Voor het bezoeken van familie leden, voor het aanknoopen van zaken-connecties e.d. zullen dus geen reisvergunnin gen verstrekt kunnen worden. De N.S.B. burgemeester van Amsterdam, Voute, is thans ook gearresteerd. (HN) De Grieksche reg. heeft verklaard dat Griekenland zich op voet van oorlog met Japan acht. »(A.A.) Woensdagavond zal het Middelburgsch Muziekcorps, onder leiding van den heer Joh, H. Caro, een uitvoering geven in de muziektent op het Molenwater te Middelburg. Het programma van dit eerste Molenwaterconcert na de be vrijding is samengesteld uit werken van componisten uit de geallieerde landen, waarvan de uitvoreing tijdens de bezet ting door de Duitschers verbo den was. De H.A.R.K. ontving van bus Muizelaar, S'eroosk. 44.23, Fam. B 3.60. Bussen M'burg- sche winkeliers 30.92, Coll. uitv. „Overschotje" 124.14, Gift personeel A.T.C. ;f 10. id. Centr keuken 19.60. N.N. 2. N.N. 10. Kerkeraad Herv. Gem. 3. Kalenders Ar- nemuiden 207.40 en 12.33. Batig saldo „Overschotje" 845.36. Te Vrouwenpolder is Zon dagavond tengevolge van on voorzichtigheid weer een pro jectiel ontploft. Twee dijkwer kers. jongemannen, afkomstig uit Brabant, werden ernstig gewond. Met afgeslagen han den en talrijke andere verwon dingen zijn de slachtoffers per dukw naar het ziekenhuis te Middelburg vervoerd. Wranneer zal men eindelijk eens leeren van dergelijke gevaarlijke pro- jectielen af te blijven? Maandag zijn de 20 meisjes, die in het huis „Welgelegen" aan de Voorstad te Goes door de Bijz. Kerkelijke Gezinszorg zijn opgeleid, met 2 leidsters en 2 verpleegsters per truck uit Goes vertrokken, om te Am sterdam te worden ingezet bij het werk in gezinnen, die daar aan behoefte hebben. Vol goe den moed en opgewekt ver trokken de meisjes. Ook uit andere plaatsen m het Zuiden des lands vertrok ken of vertrekken nog 6 pro- testantsche en verschillende k. colonnes met hetzelfde doel. De heer J. van Meerendonk, die gedurende enkele maanden zijn functie van burgemeester van 's-Graveiipolder, niet had waargenomen, is verleden week weer in functie getreden. De Pinkstercollecte voor de Zending bracht in de Hervorm de gemeente te Drlewegen- Ovezande 190 op. BOTERGERU CHTEN. De laatste weken doen hard nekkige geruchten de ronde dat duizenden kilogrammen bo ter in Zeeuwsch-Vlaanderen bedorven zouden zjjn. Wij hebben, naar aanleiding daar van, ons licht eens opgestoken in Aardenburg en zijn tot de conclusie gekomen dat één en ander nogal overdreven is. Naar wij van betrouwbare zijde vernemen bevond zich in de boterfabriek te Aardenburg een partij boter, die oorspron kelijk voor Holland was be stemd. Transportmoeilijkheden waren oorzaak dat deze boter niet kon worden vervoerd en daardoor dreigde te bederven. Op het laatste oogenblik is toen ingegrepen en is deze bo ter alsnog gedistribueerd, ge deeltelijk met en gedeeltelijk zonder bon. De kwaliteit was van dien aard, dat onmiddel lijk gebruik geboden was, al was ze voor de boterham min der smakelijk. Trouwens, in geheel Z. Vlaanderen is de boter den laatsten tijd van twijfelachti ge kwaliteit, al wordt deze ook voor de consumptie goed gekeurd. Om tot Aardenburg terug te keeren. Van de boterfabriek aldaar is de schoorsteen ge sneuveld, met het gevolg dat men de boter niet die bewer king kan geven als is ver eischt, wat weer tot gevolg heeft dat de aldaar bereidde boter minder duurzaam is. Ook is deze fabriek daardoor niet in staat op volle capaciteit te werken, waardoor een groot gedeelte van de melk en room naar de fabriek te IJzendrjke moet worden vervoerd en de ze laatste fabriek daardoor overbelast is. Verwacht had daarom mo gen worden dat een fabriek van zoo'n urgent belang ten De Prov. Stoombootdiensten in Zeeland. De Prov. Stoombootdiensten in Zeeland hebben tijdens den oorlog veel schade opgeloo- pen. Van de vijf groote veer- bootcn, waarvan er één zelfs nog niet in de vaart was. heb ben de Duitschers de „Prins Hendrik" in de Buitenhaven te Vlissingen laten zinken met het doel de vaart te strem men. De „Koningin Wilhelmi- na" voer kort voor de bevrij ding weg met evacué's, rich ting Dordrecht en is tot op heden nog niet terecht. De „Koningin Emma" werd door de Duitschers meegenomen, maar is eenigen tijd geleden in de Merwedehaven te Rot terdam teruggevonden: het: schip is met eenige kleine reparaties in orde te maken cn wordt zeer binnenkort in Vlissingen terugverwacht. De grootste boot van dë Stoom- bootdiensten, die echter nog niet in de vaart was en al leen nog maar bekend was onder het bouwnummer 215 lag met de „Prinses Juliana- kort voor de bevrijding in het Dok te Middelburg. Toen de directie van de stoomboot diensten vernam, dat de Duit schers het plan hadden ook deze schepen in den haven mond te Vlissingen te laten zinken, openden zij zelf de buitenboordkleppen van de No. 215 en brachten het schip in het dok tot zinken, waardoor het, evenmin als de daarachterliggende „Prinses Juliana" kon worden wegge sleept. De maatregel was echter tevergeefs; de no. 215 werd gelicht en samen met de „Prinses Juliana" naar Vlissingen gesleept en even eens aan den ingang van de Buitenhaven tot zinken ge bracht. De „Oosterschelde" en de „Willem I", die altijd veilig in het haventje bij Perkpoldei opgeborgen waren geweest, maar op last van de Duit schers op de werf van „De Schelde" voor de vaart gereed gemaakt moesten worden, werden daar door een bom, die tusschen de beide schepen in ontplofte, zwaar gehavend; ze liggen thans beide in twee helften op de kade van „De Schelde" te Vlissingen. De „Zuiderzee", een gehuurd re serveschip, werd eveneens door de Duitschers meegeno men en vaart op het oogen blik tusschen Middelharnis en Hellevoet; er worden stap pen gedaan om het schip te rug te krijgen. Ook de „Koningsplaat", die tusschen Terneuzen en Hoe- dekenskerke voer> werd tot zinken gebracht. Het schip kon echter reeds worden ge licht en is op het dek werk na weer gerepareerd. Voor het lichten van de drie groote schepen van de Prov. Stoombootdiensten, die met een Duitsch schip de Buiten haven blokkeeren, is materieel noodig, dat hier niet voor handen is. Men heeft echter zeer kortgeleden d$ toezeg ging van de Engelsclien ge kregen, dat zij de schepen zouden lichten met eigen ma terieel; hiervoor zullen waar schijnlijk de zg. Salvage-sche- pen gebruikt worden. In hoe verre de schepen beschadigd zijn. is nog moeilijk na te jaan. Het is bekend, dat van de „Prins Hendrik" door de Duitschers. die het schip tot brug wilden ombouwen, de geheele bovenbouw reeds was afgehaald. Behalve aan de schepen werd ook groote schade toe gebracht aan de pontons en aanlegsteigers. Bij Perkpolder bijv. was alles verdwenen en moest de voormalige aanleg plaats Walsoorden weer gebruik worden genomen. De verhindino* TCmininow»W- Abona.-pr.25 ct. p. w. j 3.20 p. ttw. Adv.pr. 12 ct p mm., min. p. adv J 2—. Bur. VI,tel. 10. M'burg tel. 35°" en 3511. Goes tel. 2475, Terneuzen Woensdag 6 Juni 1945 Hoofdred. medew. vt en dr. P. Nummer 50 den Boer. E. P. Zandijk (met red. n dr. W. H. Beekenkamp J. Bouman. Uitg. F. B Druk fa. F. v. d. Velde Jr verbinding KruiningenWals oorden zelf heeft plaats door een 305-tons motor-lichter. De mogelijkheid bestaat, dat de verbinding binnenkort zeer verbeterd wordt door het op nieuw in de vaart brengfen van de „Koningin Emma". In Hoedekenskerke, Terneu zen en Breskens werden de aanlegplaatsen eveneens ver nield. De ponton in Vlissin- fen is nog drijvende, en de itoombootdiensten kunnen een jedeelte hiervan in gebruik trijgen.Tusschen Hoedekens kerke en Terneuzen kon tot op heden de veerdienst nog niet hersteld worden. Tus schen Breskens en Vlissingen laat de marine een enkele maal per dag een bootje heen en weer varen, de Prov. Stoombootdiensten namen de vaart hier nog niet ter hand. Vr-cr de vaart tusschen Zie- rikzee en Katsclieveer gaf de Kon. Ned. Marine een hoot, waarmee een goede 100 pas sagiers kunnen worden over gezet. In Zierikzee is de ponton gezonken en de aan legsteiger te Katscheveer zoo door een gezonken schip geblokkeerd, dat er slechts een nauwe doorgang is over gebleven. Het verkeer tusschen Wol- phaartsdijk en Kortgene is nor maal en wordt onderhouden door de „Zandkreek", die tus schen Veere en Kamperland gezonken was, maar werd ge-, DE BEZETTING VAN DUITSCHLAND. Engeland, de Ver. Staten, Rusland en Frankrijk hebben gisteren een gemeenschappe lijke verklaring onderteekend waarbij zij het bestuur in Duitschland op zich nemen. De grenzen van Duitschland zijn' teruggebracht tot die van 31 December 1937, dus voor den inval in Oostenrijk en Tsjecho- Slowakije. De bezetting is als volgt geregeld: Engeland de N.W. zone. Rusland de O. zone, Ver. Staten de Z.W. zone en Frankrijk de W. zone. Ber lijn komt onder het gezag van de 4 mogendheden samen. De ze verklaring is gistermiddag 2 uur van kracht geworden. (H.N.) licht en in orde kon worden gemaakt. In het algemeen is de vaart op de Oosterschelde er beter aan toe, dan die op de 7 /esterscheide. Men kan zich er echter van overtuigd houden, dat zonder onderbre king- alles in het werk zal worden gesteld om de oude verbindingen weer zoo spoe dig mogelijk te heiwatten, zij net ook met hulp-sehepeji en de reeds weer hervatte diensten zoo noodig uit te breiden en het transport te vergemakke lijken. Dat de Prov. Stoomboot diensten echter met groote moeilijkheden te kampen heb ben is na het bovenstaande wel duidelijk. Tenslotte onderhouden de Stoombootdiensten het zeer uigebreide waterverkeer op Walcheren, waarin practisch alle dorpen zijn opgenomen en dat nu bijna geheel met mo torbooten geschiedt, uitgezon derd de trajecten, waar het water te ondiep is. Behalve het vervoer van tssagiers heeft ook het vervoer van landbouwproduc ten en vee plaats. Hiervoor wordt gebruik gemaakt van pontons, voorzien van twee aanhangmotoren. Ook dit transport is zeer uitgebreid en er wordt heele dagen geva ren. Voor het watervervoer op Walcheren werden niet min der dan 120 menschen in dienst genomes. i Tweederde van Hoek van Holland vernield. Na bijna rijf jaren bouwer- was Hoek van Holland een van de machtigste bolwerken in den Atlantischen muur gewor den, een eiland van beton en staal, maar ook een enorme stapelplaats van elders uit Ne derland weggeroofd voedsel Op Rozenburg is een bekend natuurreservaat, de Beer. Dit is volkomen verknoeid, door dat er een groote vesting van gemaakt is, die den Waterweg beheerschte. Wat het voedsel betreft, hadden ze het hier maanden kunnen uithouden. Zoo was er o.m. 180.000 k^ rijst. 135.000 kg bruine boonen^ 9000 balen erwten, 12.000 li_ puddingpoeder. 200.000 kg. spijsolie, vetten en boter. Ver der groote hoeveelheden vleesch in blik, terwijl in eiken bunker 37 ton aanwezig was. Merk waardig is dat aan den binnen kant van elke deur granaten hingen. Wat hier opgeslagen was, diende als reserve en nie mand mocht eraan komen. In- tusschen leed de bezetting vaak honger. Begin April wer den nog énkele duizenden var kens uit de Oost provinc. aan gevoerd en enkele weken lang was er een varkensvleeschor- gie. Men had blijkbaar te laat gemerkt dat er geen koelgele- genheid was. Hoek van Holland is voor tweederde door de Duitschers afgebroken. Het oude deel aan de strandzijde bestaat niet meer. Daarvoor zijn bunkers gekomen. Voorts is het meest landinwaarts gelegen deel af gebroken voor schootsveld voor het geschut in de Staalduinsche bosschen en den Nieuwland- schen polder. In totaal zijn ruim 400 van de 700 huizen vernield. De overige zijn zwaar beschadigd door V2's. Het strand is bezaaid met palen en betonblokken. Een betonnen muur van 3 a 4 m. hoog', liep van de Noorderpier tot den zgn. Slag. De boulevard grotendeels weg. Van wat er nog over is zijn alle tegels en steenen weggehaald. De Noor der- en Zuiderpier zijn zwaar beschadigd door dynamiet. \(-A.A.), GEALLIEERDE LANDING OP BORNEO. Volgens Japansche belich ten zijn Amerikaansche troe pen Maandag op Engelsch Bor neo geland en doen een aanval op de hoofdstad, Sandakan. In Japan was ditmaal de groote havenstad Kobe aan de beurt voor een luchtaanval. Bijna 5U0 vliegende vestingen wierpen er 3000 ton brandbom men van een zeer werkzaam type neer. Op Okinawa zijn Ameri kaansche mariniers geland op het schiereiland Oroki ten Z. van Naga. Het belangrijke vliegveld aldaar hebben zij half in handen gekregen. Voorts werden nog 3 steden veroverd. Aan de kust gingen 2 Ameri kaansche torpedobootjagers verloren. Er zijn veel siachtof- fers. Op Luzon en Mindanao werdén weer vorderingen ge maakt, terwijl ook uit de Chi- neesche provincie Kwangsi successen worden gemeld. O.a. werden Foetsjau en de haven stad Saipoe bevrijd. (A.A., H.N.) DE TOESTAND IN DEN LEVANT. De evacuatie van Fr. troe pen en gezinnen uit Damascus gaat onder bëseherming van Britsehe troepen geregeld door. De Fr. troepen gaan naar een kamp bij Mezer, 8 km. O. van de Syrische hoofdstad. Ver wacht wordt dat burgers naar een kamp bij Beiroeth worden gebracht. De evacuatie wordt met spoed uitgevoerd om de monstraties te voorkomen. De Fr. ti'oepen in Syrië zouden volgens Reuter 3000 man sterk zijn. Volgens British United Press zijn te Damascus Brit sehe marinetroepen aangeko men om de daar aanwezige troepen met patrouille-werk bij te staan. (A.A.) HERVATTING BRIEFPOSTVERKEER. Thans mogen in het binnen land behalve briefkaarten, ook brieven t.m. 200 gram worden verzonden. Verzending van drukwerken is nog niet mogelijk. Adreswijzigingen en kennisgevingen van overlijden zijn wel toegestaan. Verder zijn de postwissel- en kwi tantiediensten volledig heiwat. (AA) PROVINCIENIEUWS Sclioolvacantie. Alle scholen zullen van 1 Ju li tot 1 September vacantie krijgen. In September zal het lager onderwijs weer volledig hervat worden en gelijk aan het onderwijs in 1940. De staats- en M.O.-examens gaan gsewoon -door. a(H.N.), 140.000 BROODEN NAAR AMSTERDAM. Op 23 Mei vertrok om 4 u. v.m. de derde colonne van de Zeeuwsche Hulp voor boven de Rivieren, onder leiding van den heer Boutens, naar Am sterdam. Voor deze ..grootste broodcolonne, die ooit in Am sterdam gekomen is", zooals iemand van den Gem. Gezond heidsdienst zeide, gaven de boeren van Walcheren, Noord- Beveland en West-Zuid-Beve land graan, dat ze zelf naai den molenaar brachten; maar niet alleen de boeren, iedereen gaf. Het was prachtig! Den bakkers komt een speci aal eeresaluut toe, want er wa ren er die 36 uur aan één stuk in het touw zijn geweest. Om 6 uur n.m, van denzelf den dag kwam de laatste auto van de colonne te Amsterdam aan. Bij het lossen van de broo- den moest de gewapende B. S. de menschen allemaal vrouwen en kinderen op een afstand houden. Voor het los sen was een 40-tal N.S.B.'ers aangewezen, die onder bevel stonden van een padvinder die er goed den wind onder had'. En men had ze moeten zien hollen met de stapels broodheen en weerheen en weer...., schrijft ons de heer Abeleven. Tusschen de 80 en 100.000 menschen liggen -in de wonin gen met hongeroedeem. Men kan ze zién in de zalen der ziekenhuizen; kleine vogelge zichtjes met roode vlekken om den neus. Maar de meesten zie ken liggen toch thuis. In de stad is de affiche van de Zeeuwsche Hulp al bekend. Deze hulp was echter zonder de prachtige medewerking van' de Zeeuwen onmogelijk ge weest. En de Zeeuwsche Hulp voor boven de Rivieren, wil doorrijdenelke weekï De eerste colonne bestond uit 17 wagens, de tweede uit 23, de derde uit 35. Ze moeten nóg groot er worden; totdat de distributie in de groote steden op volle kracht draait. Daar om Zeeuwenblijft geven •Naar -wij van-officieels zröfa •Na»- «g vaa-oaMeell sjdéiiSKnT vernemen zijn van uit het Noorden van ons land naar Zeeland overgebracht Jan Dek ker, de voormalige leider van de N.S.B. in Zeeland; oud-nazi burgemeester van Goes, Lens hoek en zijn echtgenoote; me vrouw Sustronk-Maasbommel, allen vroeger wonende te Goes en Theo van de Velde met twee zoons, vroeger te Kloe- tinge. Luitenant Admiraal Fürst- ner, bevelhebber der zeestrijd krachten en tot voor kort Mi nister van Marine, heeft on zijn reis langs de velschillen de Nederlandsche havens. Za terdag j.l. Vlissingen bezocht. Het doel van de reis was zoowel zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de Ne derlandsche havens, persoon lijk contact met de onmiddel lijk na de bevrijding in de ver schillende havens gevestigde Nederlandsche Marine-eenhe den, alsmede personeelszaken. Onder auspiciën van den Herv. Jeugdraad van Vlïssiu- gen werd Vrijdagavond en Za terdagavond in het C.J.M.V.- gebouw een tooneelavond ge organiseerd voor de jongeren en de ouders. Gespeeld werd „Ronkende Motoren" dat zeer veel bijval oogstte dank zij het goede stuk en het uitstekende spel. Het is een goede gedachte het stuk a.s. Zaterdagavond nog eens op te voeren voor het Vlissingsche publiek. De nazi-burgemeester van Vlissingen, p. c. Callenfels, die in de Septemberdagen het hazenpad koos, en die dezer dagen te Woerden werd gear resteerd, verblijft thans in de gevangenis te Gouda. Maandag j.l. is een team. be staande uit 21 leden van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilli gers, van Middelburg mét be stemming Haarlem vertrok ken, om hier behulpzaam te zijn in gezinnen, waarvan de huisvrouw of andere familiele den te verzwakt zijn, om het werk te verrichten. 's Morgens werden de team leden. die afkomstig zijn uit Middelburg, Vlissingen, Sei'003- kerke, Arnemuiden en Vrou wenpolder, bij afwezigheid van den burgemeester van Middel burg, mr. A. J. van der Weel door den wethouder van Soc. Zaken, den heer L. Onderdijk, tezamen met het Bestuur en Jet TV?™lté van Bijstand van i R- Y' geïnstalleerd. Deze plechtigheid werd besloten met net zingen van het zesde cou plet van het Wilhelmus. Om half één is daarop het team. dat onder leiding staat van mevr. Venvey, in 2 trucks naar het Noorden ver-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1