Provinciale Zeeuwscfie Courant Wederopbouw van boerderijen in Zuid-Beveland. In Zuid Beveland werd ge durende den oorlog èen vrij ernstige schade toegebracht aan de land- en tuinbouwbe drijven. Ongeveer 270 boerde rijen weiden licht of zwaar beschadigd of zelfs geheel ver. woest. Vooral in den Wilhel- mina- en in den Bathpolder zijn veel beschadigde bedrijven. Door het groote en algemeene gebrek aan materialen kun nen deze boerderijen niet zon der meer hersteld of opge bouwd worden. In den eersten tijd zullen vnl. een groot aan tal noodherstellingen moeten worden uitgevoerd en nood gebouwen worden gezet. De schuren zullen byv. zoo spoe dig mogelijk dicht gemaakt worden voor den oogst, zoo niet met pannen, dan met riet. De dienst, die deze werken uitvoert, het Bureau Weder opbouw Boerderijen, ressortee- rend onder den Dienst Land- bouwherstel, registreert o.m. alle beschadigde agrarische gebouwen, waaronder dus val len land- eri tuinbouwbedrij. ven. groente- en fmitkweeke- rijen enz. Naast de voorloo- pige herstelwerkzaamheden worden ook noodvoorzieningen uitgevoerd. 35 ontwerpen voor noodgebouwen zijn door het hoofdbureau nu goedgekeurd en zijn gedeeltelijk in uitvoering. De ontwerpen voor de nood woningen zijn alle ongeveer van hetzelfde type, maar aan gepast bij de grootte van het gezin. De bedrijfsgebouwen, en hiervan vnl. de stallen, wor den echter in overleg met den boer en passend voor het be drijf ontworpen. Deze noodge bouwen, die voor rekening van het bureau Wederopbouw Boerderijen gezet worden, blij ven het eigendom van dezen dienst en zullen na den defi nitieven herbouw der bedrijfs gebouwen weer worden afge broken. De materialen voor de her stellingen en de noodvoorzie ningen zijn alle afkomstig van den sloop. Een groot gedeelte van het hout bijv. wordt op- gevischt in Walcheren. Nieuw hout wordt er practisch niet verwerkt, tenzij voor kleine reparaties aan nieuwe gebou wen. De steenen zijn eveneens afkomstig van afbraak. Het kost heel wat extra arbeid de gebruikte materialen eerst schoon te maken. In plaats van rivierzand wordt plaat- zand gebruikt. Met de cement gaat het iets beter. Naast het gebrek aan vakarbeiders, spe ciaal in de fruitcentra, blijft de materialenschaarschte echter het groote probleem. In dit verband kan men ook niets zeggen betreffende den aan vang van den definitieven her bouw, die het Bureau Weder opbouw Boerderijen eveneens ter hand zal nemen. B\j den definitieven herbouw kan de landbouwer een architect naar keuze nemen en met dezen het plan samenstellen. Dit moet door het B.W.B. worden goedgekeurd, waarna deze dienst het plan aanbesteedt en uitvoert. Van de kosten nam het B.W.B. ten minste 75 op zich. Gestreefd zal worden naar continuatie van deze re geling. De schade op Noord Beve land valt erg mee. Ongeveer 6 boerderijen werden geheel verwoest, enkele beschadigd. Ze liggen vnl. in de buurt van Kamperland. Voor de boerde rijen op Walcheren bestaan nog geen vaste plannen voor den herbouw. Wel wordt de toestand van de hofsteden ge controleerd. Boerderijen die niet meer te redden zijn, wor den gesloopt, om de materia len, vooral het hout, de dak bedekking en soms het glas, te behouden. Deze controle en sloop op Walcheren geschiedt in samenwerking met den Dienst voor de Wederopbouw Zeeland. Het zal, zoowel op de Be- velanden als op Walcheren van het grootste belang zijn, dat bij den definitieven her bouw der boerderijen ook het aesthetische element een be- lan- -ijke rol speelt. Ook zal bij bestaande bedrijven van een standaardtype voor de be drijfsgebouwen geen sprake kunnen zijn; de gebouwen zul len bij de eischen van het be drijf aangepast moeten wor den, wat natuurlijk een zekere uniformiteit in de technische constructie niet uitsluit. Abónn.-pr.25 ct. p. w. ƒ3.20 p. lew. 7040rrlan O Ia.n: IQ AC Hoofdrcd. E. P. Zandljlc (met red. Adv.pr. 12 ctp mm., min. p. adv 2talClUal| JUill I3HU medew. van dr. W. H. Beekenkamp Bur. Vli-0^n tel. 10. M'burg tel. en dr. P. J. Bouman. Uitg. F. B. 35?" en 3541, Goes tel. 2475, Terneuzen ISSe Jaargang Nummer 48 den Boer. Druk fa. F. v. d. Velde Jr Het ligt in de bedoeling, dat er in de prov. Zeeland. Bra bant, Limburg en de Betuwe dit jaar nog 1500 tot 2000 noodvoorzieningen komen, waarvan 500 in Zeeland. Men zou er echter ongeveer 5000 noodig hebben. DE SCHADE IN HET WESTLAND. Alhoewel de toestand in ons groenten- en fruitcentrum het Westland op het oogenblik nog onoverzichtelijk is, zijn er toch al verschillende belangrijke conclusies voor de toekomst van dit gebied te trekken. Een eerste is, dat gedurende de eerstvolgende jaren het bin nenland zooveel tuinbouwpro ducten noodig zal hebben, dat van uitvoer naar het buiten land weinig sprake zal zijn. Over de productie van* dit jaar zal men niet al te opti mistisch moeten zijn. We zul len blij mogen zijn. als dit jaar driekwart van de normale voor-oorlogsche productie be reikt wordt. Want, al is het Westland er betrekkelijk goed afgekomen, er is in dit land van broeikassen groote schade aangericht. De Duitschers heb ben ook overal versterkingen aangelegd. Zij maakten een tankgracht van de Noordzee om 's-Gravezande heen naar de Oranjesluizen bij Naaldwijk en vandaar naar den Nieuwen Waterweg; tusschen Naaldwijk ■en De Lier lieten zij vrucht baar land onderloopen, zij bouwden bunkers en andere versterkingen en ontzagen daarbij de bezittingen van de tuinders niet. Bij Hoek van Holland moesten in 1942. 60 hectaren ontruimd worden, bij 's-Gravenzande ruim 350 hectaren. Hierdoor werden in totaal 400 tuinders getroffen D.w.z. meer dan een tiende van de in het Westland wonende produ centen. Bovendien werd later bij het afschieten van V-wa pens in de buurt van Monster, 's-Gravenzande en Hoek van Holland enorme schade aange richt. Ongeveer de helft van de V-2's kwiam weer op den grond terecht 's-Gravenzande en Hoek van Holland hebben het meest geleden. Er is door de Duitschers veel geroofd waardevolle areidskrachten zijn weggesleept. (A.A.) De kosten van dezen oorlog. De totale directe kosten van dezen oorlog bedragen volgens Amerikaansche berekeningen meer dan 1030 milliard dollar, hetgeen neerkomt op meer dan 500 dollar voor iederen man, vrouw of kind in de wereld. In dit bedrag is de schade, toege bracht aan publieke of per soonlijke eigendommen niet be grepen. evenmin als de kosten van den Chineeschen oorlog te gen Japan sedert einde 1931. (A.A.) Als Duitschers Ida gen. 70 Duitsche officieren klaag den bij den commandant van een geallieerd krijgsgevangen kamp bij Ludwigshafen over hun slechte behandeling. Zij moeten in tenten slapen, hun eigen latrines graven en keu kenwerk doen. Als eenig ant woord toonde de officier hun foto's van slachtoffers uit Da chau en Buchenwalde. De Duit sche officieren verdwenen uit zijn bureau zonder verder een kik te geven. (A.A.) In verband met de mate- riaalschaarschte hebben de autoriteiten besloten alle door bombardementen zwaar be schadigde gebouwen af te bre ken om materialen te winnen voor het bewoonbaar maken van licht beschadigde gebou wen. (H.N.) DE NATIONALE SCHULD. De Nederlandsche minister van finantiën, dr. Huysmans heeft aangaande den finanti- eelen toestand van den staat medegedeeld, dat het totale bedrag van de nationale schuld aan het einde van De cember 1944 bijna 5.9 milliard bedroeg. Tegelykertijd kwam daar nog brj een vlottende schuld van meer dan 6,7 mil liard, zoodat de nationale schuld aan het einde van Dec. 1944 op meer dan 12.5 milliard geschat moet worden. De mi nister zeide voorts dat de re geering een uitgebreid pro gramma heeft om aankoopen in het buitenland ten behoeve van den wederopbouw te doen. Voor het eerste halve jaar na de bevrijding zijn orders in den vreemde voor meer dan een milliard guldens geplaatst, ter wijl da orders van de volgende zes maanden op meer dan an derhalf milliard geschat kun nen worden. Gevraagd omtrent de kosten, van de Duitsche bezetting verklaarde de minister, dat het onmogelijk was, daarvan een alles omvattend bedrag op te geven. Plunderingen en ver woestingen zouden daarbij meegerekend moeten worden. Aangaande de bezettingskos- ten in den engsten zin kon hij zeggen, dat zij van 15 Mei '40 tot December 1944 ongeveer 8 milliard bedroegen. Dat is practisch de som, waarmede de nationale schuld gedurende dat tijdvak is toe genomen. Van deze 8 milliard viel het grootste deel op de Duitsche Weermacht ten be drage van 5% milliard, terwijl de bijzondere oorlogsschade on geveer 2 milliard bedroeg. De rest werd besteed aan de zoo genaamde burgerlijke diensten. De buitenplaats Clingendaal bijvoorbeeld, waar het burger lijk bestuur een toevluchtsoord had, kostte meer dan 50 mil. lioen. FRANSCHE TROEPEN STAKEN HET VUREN. De Fransche troepen in Sy rië hebben het vuren gestaakt. In Frankrijk is een diepe zucht van verlichting geslaakt over het bevel tot het staken van den strijd. De Britsche eisch kwam overigens volgens ande re berichten als ,,een donder slag" voor het Fransche pu bliek. De Gaulle moet diep ge schokt zijn door dit .ultima tum". Het Fransche kabinet dat Vrijdag bgeenkwam heeft zijn goedkeurig aan het gege ven bevel gehecht. (B.B.C.) STRIJD OP OKINAWA NADERT ZIJN EINDE. Op Okinawa, de springplank op Japan (650 km. van dit land verwijderd) is de strijd in zijn eindphase getreden, hoewel er nog verbeten gevechten te wachten zijn. Er vallen daar dagelijks 1000 Japanners. For mosa werd weer gebombar- deterd, terwijl bij Hongkong 7 vrachtschepen werden vernie tigd. (B.B.C.) Radio Oranje. Radio lOranje zal hedenavond voor het laatst uitzenden. De uitzendingen blijven bestaan doch in het kader van Herrij zend Nederland. Vanaf Zondag wordt des middags van 11.15 u. uitgezonden op 373, 307, 287, 41.64, 31.88, 25.49 en 16.95 m. en des avonds van S8.15 oi 373, 41.64 en 31.88 m. (R.O. Massagraven te Zandvoort. Langs den zeeweg te Zand voort zijn de massagraven van 350 Nederlanders gevonden, die in de laatste maanden van de bezetting door de Duitschers zijn vermoord. (H.N.) HET FRANCO-REGIME IN SPANJE. Indialetzo Pietro, de verte genwoordiger van de Spaan- sche arb. partij in het Spaan- sche bevrijdingscomité maakte, volgens Reuter, op een pers conferentie te San Francisco een uit 4 punten bestaand plan bekend voor het op vreedzame wijze ten val brengen van het Franco-regime in Spanje. Hij sprak daarbij onder auspiciën van het Amerikaansche comi té voor een vrije Spaansche re publiek. Het plan is om voor eerst een verklaring van de wereldveiligheidsconferentie te verkrijgen waarbij het Franco regime wordt verworpen en waarbij hef duidelijk gemaakt, wordt, dat Franco-Spanje uit gesloten zal worden van de nieuwe internationale organi. •naties. Padilla, de Mex. minister van buitenl. zaken, zal binnenkort een voorstel van dien aard op de conferentie te San Francis co doen. Op de tweede plaats zullen de diplomatieke betrek kingen tusschen de democrati sche landen en het Franco regime afgebroken moeten worden. Ten derde een bijeen komst van het Spaansche par. lement en de spoedige vorming van een constitutioneele re geering door dit parlement. Ten vierde de erkenning van deze voorloopige regeering door de democratische landen. (A.A.) Raadhuis In de lucht gevlogen. In het door den oorlog zwaar gehavende Dussen is het raad huis de vorige week in de lucht gevlogen. De kelders van dit mooie gebouw waren ge vuld met munitie en pantser vuisten. De burgemeester die zulks bij onderzoek constateer de, waarschuwde 2 leden van de B. Strijdkrachten niet in den kelder te komen. Vermoedelijk is zulks toch geschied. Zij zijn met 3 andere personen die voor het raadhuis stonden, bij de ontploffing om het leven geko men. Een zesde persoon werd ernstig gewond. De ontploffing is vermoedelijk door een truc mijn ontstaan. J. R. Snoeck Henkemans. t Te 's-Gravenhage is in den ouderdom van 83 jkar overle- len de heer J. R. Snoeck Hen kemans, oud-lid der 2e Kamer en oud-wethouder dier ge meente, die tal van jaren op publiek levensterrein een zeer vooraanstaande plaats heeft ingenomen. BALLONS MET BOMMEN, In Amerika zijn thans mede- deelingen gedaan over de Ja- pansche bommen dragende bal lons die Amerika bereikten. Zij stijgen op de Japansche moe dereilanden op en worden ge controleerd door een automa tisch systeem voor het uitwer pen van ballast. De niet be mande ballons zijn gemaakt van 5 lagen van geolied papier en hebben een diameter van 35 voet. Gevuld met hydrogeen bereiken zij een hoogte van tusschen 2535.000 voet, al waar luchtlagen worden aan getroffen die zich constant van W. in O. richting bewegen. Telkens als zij dalen tot op een hoogte van 25.000 voet door verlies aan gas, wordt er door barometrischen druk een zand zak uitgeworpen, waardoor de ballon opnieuw stijgt. Als de berekeningen juist zijn, moet de laatste zandzak worden uit geworpen, als de ballon Ame rika heeft bereikt. Dan gaat een nieuw auto matisch apparaat in werking. Als de ballon tot op 27.000 voet daalt, wordt automatisch een bom uitgeworpen. De bal lon gaat opnieuw omhoog. Bij de volgende daling wordt dan weer een bom uitgeworpen. Als alle bommen zijn uitgeworpen wordt er automatisch een lont ontstoken die den ballon ge heel vernield. De ballons heb ben een snelheid van 190200 km. per uur. .(BBC) Verliezen aan oorlogsschepen. In dezen oorlog heeft het Britsche Rijk en zijn Dominions 776 oorlogsschepen verloren, Polen 5, Frankrijk ^Neder land 13, Noorwegen 7 en Griekenland 3. (B.B.C.) De gemeentelijke veer dienst van Gorcum naar Sleeu- wijk en terug is weer in wer king. Vertrek Gorcum 8,13 en 19 uur, van Sleeuwijk om 9,14 en 20 uur. Voertuigen kunnen niet worden overgezet, daar de dienst met een motorsloep wordt onderhouden. Op de lijst voor oorlogs misdadigers komen reeds 2524 amen van Duitschers voor. (H.N.) Pres. Truman deelde Vrij dag mede, dat de ontmoeting tusschen Churchill, Stalin en hemzelf meer nabij kwam. De ontmoeting zou plaats vinden niet ver verwijderde toe komst. De voorzitter van den K.N.V.B., de heer Karei Lots heeft medegedeeld dat de voet balcompetitie in September weer dient te beginnen. (H.N.) De havens van Rotter dam en Ymuiden zijn weer ge opend. (B.B.C Burgemeester Van Woelderen vraagt eervol ontslag, De burgemeester van Vlis- singen, de heer C. A. van Woelderen, heeft, op medisch advies, niet ingang van 1 Juli a.s. aan H.M. de Koningin eervol omslag aangevraagd. Dit ontslag komt wel onver wacht. Vlissingen, dat juist in deze periode, nu het aan komt op kundige en doortas tende leiding, zich zoo geluk kig achtte een burgemeeste; te bezitten, die altijd op d< bres stond als het gold de be langen van onze havenstad te bepleiten, zal het vertrek van burgemeester van Woelderen betreuren. Zijn kennis van zaken, zijn jarenlange ervaring en zijn liefde voor Vlissingen, stonden borg voor, clat Vlissingen een man aan het roer had staan, die wist welke koers hij bevaren moest. Er zouden kolommen vol te schrijven zijn over hetgeen in de ruim 25 jaar dat burge meester van Woelderen hoofd der gemeente was, in Vlissin gen is tot stand gekomen. We denken slechts aan de haven- uitbreiding en de organisatie stichting van de N. V. Haven van Vlissingen. Toen in 19*1 de regeering de voorge nomen havenuitbreiding stop zette, heeft burgemeester van Woelderen den strijd voortge zet en gewonnen. De Kamer nam de motie-Voort van Zijp met 70 tegen 3 stemmen aan. waardoor de havenuitbreiding door zou gaan. We herinneren verder aan het totstandkomen van het vliegveld Vlissingen, de oprichting van de Zeeuw- sche Luchtlijn, waarvan bur gemeester van Woelderen de promotor was en aan de op richting van do Zeeuwsche Ver. voor Luchtvaart. Kort na zijn' benoeming gaf hij de leiding aan den strijd voor den bouw van een gem. ziekenhuis, uit welken strijd tenslotte het ziekenhuis „Beth- esda" is voortgekomen. Onder leiding van burge meester van Woelderen heeft Vlissingen beteekenis gekregen als badplaats. Zij neemt nu in de rij van Nederlandsche bad plaatsen de 4e plaats in. Vooral is deze vooruitgang te danken aan hotel „Britannia" In dit verband herinneren we voorts aan de doortrekking van den boulevard,- het 28 ha. groote Nollebosch, dat nu he laas door het water is ver nietigd, verder aan de Sehelde- bekerwedstrijden, het badbe- drijf enz. Voorts heeft burgemëester van Woelderen als reorgani- sator van het Stedelijk Mu seum belangrijk werk ver richt. Waardevolle schenkin gen ontving het museum van hem. Verder was hij stichter van den bond van buurtver. „Oranje en Vlissingen' Ook op inedisch-sociaal ge bied heeft burgemeester van v/oelderen belangrijken arbeid verricht. Reeds 26 jaar is hij voorzitter van het Groene Kruis, eerevoorzitter van het Roode Kruis en sedert 1923 voorzitter van de provinciale vereeniging tot bestrijding der tuberculose enz. De laatste maanden zijn wel de moeilijkste geweest voor Vlissingens burgemeester. De woongelegenheid, het verkeer, de vernielde havenwerken, kortom allerwege was het een chaos waarin orde geschapen moest worden. Midden in dit werk moet burgemeester van Woelderen nu zijn taak neer leggen. Persoonlijke gegevens. Carel Albert van Woelderen is 12 Juli 1877 te Vlissingen geboren, waar zijn vader de eerste directeur der S. M. „Zeeland", Kon. Ned. Paket- vaart was. Burgemeester van Woelderen is dus bijna 68 jaar. Hij heeft de leeftijdsgrens dus reeds 3 jaar overschreden. Na de R.H.B.S. te Middel burg te hebben gevolgd, slaag den heer van Woelderen in 1893 voor cadet. Het is dus 52 jaar geleden dat hij in rijksdienst is getreden. Hij was officier der artil lerie en werd in 1907 w.0 een dienstongeval gepension- neerd. Hrj studeerde daarna in de Rechtswetenschappen en meldde zich weer vrijwillig bij het uitbreken van den wereld oorlog in 1914. Toen hij 1 October 1919 benoemd werd tot burgemeester van Vlissin gen, was hij chef van den In lichtingendienst van den Gene- ralen Staf. Hij was o.a. van 1924 tot 1932 Militair Com missaris van het Nederland sche Roode Kruis in Zeeland, is gepensionneerd majoor der artillerie en heeft sedert 1919 zitting in de besturen van tal van landelijke en Zeeuwsche vereeniging en. Na de benoe ming tot burgemeester zijner geboorteplaats heeft de heer van Woelderen geen verdere promotie meer gewensclit. gemeester van Woelderen. Hij werd 28 April 1943 te Vlissingen door de Gestapo gearresteerd en naar de straf gevangenis te Scheveningen (het zgn. Oranjehotel) ver voerd, beschuldigd van illegaal werk. Daar is hij gebleven tot 2 Dec. 1943. Het is een won der, dat burgemeester van Woelderen niet gefusilleerd is. Immers hij was oprichter en gew. commandant voor de provincie Zeeland van de O.D.. later N.B.S. Op 6 Juli 1944, toen hrj weer gezocht werd, moest hij met zijn gezin onder duiken op een hofstede te Kortgene en later bij een lus tend landbouwer in die plaats. Op 31 October heeft burge meester van Woelderen het gew. commando van de O.D. weer op zich genomen en op 8 Nov. het burgemeesterschap van Vlissingen, terwijl hij het gew. commando op 22 Nov. neerlegde. Uit de gesprekken met bur gemeester van Woelderen bleek ons, dat physieke nood zaak hem dringt zijn post te gaan verlaten. Hoe gaarne zou hij blijven vechten voor de al gemeene belangen. Op onze vraag vertelde de burgemeester dat hij in het loopende jaar de zeer vele be stuursfuncties die hij bekleedt in goede handen zou willen overdragen. Pas daarna komt de definitieve verhuizing uit Vlissingen. Dit zal hem zeker zeer aan het hart gaan, daar toch zeer vele banden hem met Vlissingen verbinden. We vroegen burgemeester van Woelderen tenslotte nog hoe hij de toekomst van Vlis singen zag. Volgens hem kan, wanneer met beleid en ener gie gebruik gemaakt wordt van alle kansen die zich voor doen, veel bereikt worden. Want de kansen blijven gun stig, ook wat de haven betreft. Mits gebouwd wordt, zal Vlis singen ook een grooten voor sprong krijgen als badplaats. Eurgemeester van Woelde ren zou zoo gaarne aan den wederopbouw hebben meege holpen, doch we gelooven, dat ook in de komende jaren op zijn adviezen en op zijn werk kracht nog wel eens, en niet tevergeefs, een beroep zal worden gedaan. Lezers vragen., J. B. te Nieuwdorp klaagt er over. dat op Donderdag 10 en Zondag 13 Mei in de Omgeving van Heinkenszand, Nieuwdorp en Lewedorp ettelijke duizen den liters melk verloren zgn gegaan omdat geweigerd werd de melk per auto op te halen. Antwoord: Inderdaad zijn enkele partijen melk niet afge haald, omdat de chauffeur de route weigerde te rijden. Vol gens den voedselconxm. wilde niemand rijden zonder offici eel© opdracht van den A.B.D., welk kantoor op die feestda gen gesloten was. De P.V.C. verklaarde dat aan deze melk nog een andere bestemming kon worden gegeven. J. M. te Middelburg vraagt hoe men bij de uitgifte van aanvraagformulieren voor ja ponnen de distributiedienst kan controleeren of er in 1944 en '45 reeds aanvragen werden in gediend? Op de stamkaart werd geen aanteekening ge maakt. Antwoord: De afd. textiel houdt van ieder een register- kaart bij, waarop alle aanvra gen staan aangeteekend, ook die welke via het Midd. Hulp comité plaats hadden en waar voor dit comité de formulieren aan de distributiedienst door zond. Alleen de gratis-uitrei king van de ,Amstelstroom'" goederen valt er dus buiten. M. te M'burg vraagt waar om kinderen beneden 14 jaar geen blikgroenten krijgen. Antwoord: Van deze blikken groenten, afkomstig van Duit sche voorraden waren ongev. 20.000 blikken voor Walcheren beschikbaar. Daar dit niet ge noeg was voor een normale distributie, heeft men dezen keer de kinderen tot 14 jaar, die toch al zooveel voorrechten genieten, uitgeschakeld. De groote kinderen, waarvan er velen nog steeds te kort ko men, hebben ditmaal wat extra gekregen. KORTE PREDIKATIE STOF EN GEEST. Wat wij kunnen zien, boeit ons. Een tafreeltje op straat: wij moeten even kijken! Een film, een lichtreclameMooi of leelijk, het dwingt onze aan dacht. Wij hebben toch oogen om te zien en handen om te grijpen. Hel tastbare is het bruikbare. Wij maken en ver-maken het. Het geeft ons arbeid en vult ons leven. Welk een bekoring en be vrediging gaat er uit van hel stoffelijke, van wal wij aan schouwen en hanteeren kun nen. Daarom reeds kunnen wij een blinde niet benijden. Waarom zullen wij ons even wel verder druk maken om het geestelijke? Het werkt zoo verwarrend en verhoogt nog dc moeite en den toch al zwaren str\}d om het bestaan. Wat doet het er feitelijk toe: is het niet ballast, een inbeelding van menschen, die niet geplaagd worden door den honger en het geestelijke zich als een soort luxe kunnen veroorloven? Maar wat is een mensch zonder de geestelijke trekken van geloofhoop en liefde? Als hij, bij al wat hij doet of mist, geen hemel heeft boren deze uiteengeslagen wereld, geen toekoms tverwachti tig, geen moeder of kind. aan wie hij zgn liefde geven kan. Is dit geestelijke, innerlijke niet het meest wezenlijke? Een schat, waarmee hij wer ken kan, die hem bezielt en hoe ook gedrukt, nieuw, moed schenkt. Zoo mogen wij het stoffelijke en geestelijke niet scheiden. Veeleer hebben u>y ons leven te doordringen van geest, die ons aangordt tot den strijd en aan het alledaagsche geeft kleur en glans. Pinksteren spreekt ons van Hem-, wiens Heilige Geest neerdaalde op aarde en onze idealen omzet in geloof, onze schemerige verwachtingen in vaste lioop en onze liefde maakt wereldwijd en hemel hoog, zoodat liet geestelijke icordt het feestelijke en ons zingen doet, ondanks be nauwdheid en vervólging, dat niets ons kan scheiden van de liefde Gods i« Jezus Christus, onzen Heer Het stoffelijke wordt zoc doortrokken van eeuwigheids- licht, de zon gaat weer op over ons leven en wij zullen gaar.i bouwen aan een nieuwe, bete re toekomst. G. A. W. M. O. PROVINCIENIEUWS SLAVENJAGER WANDELDE DOOR GOES. De vroegere ambtenaar van het arbeidsbureau te Goes, Siemons, een berucht persoon tijdens de Duitsche bezettinf dé man die als slavenjager i zijn voormalige functie een ontelbaar aantal personen naar Duitschland heeft doen vertrekken, is gearresteerd en achter slot en grendel gezet. Siemons was den Dollen Dinsdag uit Goes vertrokken naar Renkum. Vandaar ging hij naar Avenliorn. Hier deed hij zich voor als een baron die veel belangstelling voor anti quiteiten had en door den oor log in Gelderland was getrof fen. De Nederlandsche militair J. Ganseman Dzn. uit Kapelle had er de lucht van gekregen dat de „baron" niemand an dera was als de slavenjager Siemons. Bij een eerste onder zoek te Avenhorn was S. niet thuis, doch de tweede maal werd. hg gearresteerd. Eerst, bleef hij ontkennen, doch ten slotte viel hij door de mand. Hij werd daarop naar den Haag gebracht. Gisteren ech ter kreeg Ganseman de „ver- eerende opdracht" het inidivi, du als duopassagier per mo torrijwiel naar Goes te bren gen Bij den Patijnweg stofte Ganseman en liet S. met zgn wijl namens de familie dé heer reiskoffer door Goes naar hetjM. Allewnn dankte voor de politiebureau loopen. Onder vele belangstelling. Op verzoek grooten toeloop van Goesena- van de familie werd gezongen ren. dip don «alfl vpniacrar anno r,oor. 1 r. tusschen den acsthetisch leven den, volkomen heidenschcn tooneelspeler Genesius en zijr. broeder Felix, die belijdend Christen is, welke twee uiter sten door van Dalsum in. zeer snelle afwisseling moesten worden uitgebeeld. Het werk van Genesius, uit gebeeld door zulke eminente klachten als van Dalsum en Antoinette de Visser schonk een paar avonden van verfijnd kunstgenot. Gisteravond heeft het En~ gelsche militaire muziekkorps van Oxford Bucks op de tent in het Bellamypark te Vlissin gen een concert gegeven. Het was een uurtje van waar mu zikaal genot. Niet in het minst is er genoten van de muzikale en vocale soli. De heer W. Kesteloo heeft op den hoek Walstraat-Groene- woud te Vlissingen 't oude ver vallen huisje omgetooverd in een aardiger, sigaren-, tabak en sigarettenwinkel. Het in- en exterieur ziet er keurig uit. Terecht is het een sieraad voor de zoo erg gehavende Wal- straat. Alsde tabaksbonnen nu maar geldig worden verklaard, zal 't het sigarenmagazijn ,Weka" wel niet aan belang stelling ontbreken. Een dezer dagen herdacht den heer C. Dellebeke te Vlis singen werkzaam bij de firma J. J. de Vlieger en Co. aldaar zijn 25-jarig dienst jubileum. Hij werd ten huize van zijn pa troons geluk gewenscht waar bij hij een geschenk in envel- loppe ontving. Het drukke gebruik dat van de bad-inrichting te Goes wordt gemaakt maakt het noo dig over te gaan tot den vol genden maatregel. Voorloopig kunnen kinderen beneden de 14 jaar slechts ge bruik maken van de bad-iu- riehting op Dinsdag en Don derdag. Zoodat dus Vrijdag en Zaterdagavond uitsluitend ge reserveerd wordt voor volwas senen. Ieder bader mag slechts 20 min. de badcel bezetten. L. Anderson en J. Sir.ke zijn in den wedstrijd om het dam kampioenschap van Goes met een gelijk aantal punten als eersten geëindigd, zoodat een beslissingswedstrijd noodig was. De eerste partij van deze match (bestaande uit 3 par tijen) werd Woensdagavond te Goes gespeeld en door Sinks gewonnen' De zomercompetitie van de Goesche Damclub is' Woens dagavond begonnen. Op initiatief van de lieeren Jac. Huige en R. J. Kest is te Nieuwdorp een zwemclub op gericht. Het voorloopig bestuur be staat uit de heeren Jac. Huige, voorzitter, R. J. Kest. vice- voorzitter, mej. C. Kieboom, secretaresse, terwijl de heer A C. Dobbelaar als penningmees ter fungeert. Commissarissen zijn de dames L. en A. Op 't Hof en de heer A. Geelhoed. Reeds 60 personen gaven zich als lid op. Toestemming van de autori teiten is verkregen om zwem- hokjes e.d, aan de haven te plaatsen. Door het spelen met vuur door enkele kinderen van 4 a 5 jaar is te Nieuwdorp de ge- heele voorraad stroo van den landbouwer J. Huige in vlam men opgegaan. Gistermiddag wei-d te Hoe- dekenskerke onder groote be langstelling door leden en oud leden der C.J.M.V. naar zijn laatste rustplaats gedragen het overleden hd Isaac Pro voost. In October jL was hij zwaar gewond en op 28 Mei ia hij in het ziekenhuis te Sluiskil overleden. Talrijke bloemstukken dekten de baar. Aan de groeve werd het woord gevoerd door ds. Hulsbergen. Namens de C.J.M.V. sprak de heer Th. van Doeselaar, tor ren, die den slavenjager spoe. dig herkenden, wandelde hij tenslotte, gevolgd door Ganse man, naar het bureau van Mi litair gezag aan de Singel- 3traat Later is hij naar Elle- woutsdijk overgebracht. Het Bestuur van de Ver eeniging voor Beroepskeuze tc Middelburg welke vereeniging gedurende de oorlogsjaren haar werkzaamheden op zeei bescheiden schaal kon verrich ten, besloot haar werkzaamhe- Gez. 282 1 en 2. KERKNIEUWS De Geref. Gemeente te Mid delburg, kerk Segeerstaat heeft beroepen: Ds. H. Ligten- berg, van Vlaardingen. Bij de Geref. kerk te Vrou wenpolder duurt de predikants vacature nog voort, omdat candidaat Arnold, die het be- t^herrotKS1 °P 06 °U<le W®ZC roep reeds haó aangenomen. te nervatten. 'mtusschen te Zuidhorn. Een onderhond. In een onderhoud, dat wij met burgemeester van Woel deren hadden, deelde hij ons mede. dat hij op medische ronden, ter wille van zijn ge zondheid, liet zoo zware ambt van burgemeester van Vlissin gen neer moet leggen. We kregen den indruk, dat de gebeurtenissen in het laat ste jaar, de harde arbeid en het dagelijksch leed van het zien van het puin van meer dan 25 jaar ambtelijken ar beid, wel wat teveel geweest zgn voor het gestel van bur- Een lezer te Middelburg klaagt er over, dat brj den vischverkoop sommige perso nen met 5 7 kg. visch weg gaan, terwijl anderen, die later tomen, niets meer kunnen be machtigen. Binnenkoft zal er, op de voordrachtavonden, in Middelburg een Gcracent. dle vorige week te vischkaart uitgegeven worden.1 Middelburg en Vlissingen voor pneer '11?rv an e®nbon be_ de leden van de Z.V.U. werden Ouders die advies wensclien omtrent opleiding of studie van zoon of dochter worden ver wacht op het spreekuur, het welk iederen eersten Woensdag van de maand in het gebouw van het Gewestelijk Arbeids bureau wordt gehouden. kend gemaakt wordt, blijft de ze geldig, zoodat de bonnen, zoo niet bij den eersten dan toch bij den volgenden aanvoer gehonoreerd worden en ieder ook bij den ongeregelden aan voer zijn portie krijgt. gehouden, heeft de bekende Nederlandsche tooneelspeler Albert van Dalsum tezamen met Antoinette de Visser het tooneelspel „Genesius" van den Franschen tooneelschrgvei Henri Ghéon voorgedragen. In Mevr. E. K. te Middelburg en dit spel vertolkte van Dalsum J. D. v. B. te Vlissingen vragen i behalve de titelrol, af wisse- waarom de snoepbon voor i '*end de rol van Diocletianus, vrouwen achterwege blijft? |den Romeinsehen keizer, Ru- Gezinnen met kleine kinderen-fijn, den kamerheer, Polydorus, worden overladen met choco- j Jen tooneelschrijver en Felix, lade. Jen broeder van Genesius, ter- Antwoord: De verstrekte wijl Antoinette de Visser de chocolade wordt door de distri butie beschouwd als waardevol voedingsmiddel en niet als ver snapering. Derhalve wordt chocolade, in de eerste plaats aan de kleine kinderen uitge reikt. waar liij hulpprediker was, Tiaar de groep „Schilder" is overge gaan. In verband hiermede wordt femeld, dat ongeveer 100 ker- elijke gemeenten en 75 predi kanten zich bij de nieuwe groep hebben aangesloten. Hieruit blijkt, dat het conflict zich ook in het later bevrijd gebied van Nederland heeft voortgezet. In verband met een tech nische storing konden de pre dikbeurten niet worden opge nomen. HOOGWATER VLISSINGEN, Zondag te 7.59 en 20.18, esp. 1.65 en 1.46 m. -f- N A. P.; Maandag resp. 9.08," 21.29, 1.65 en 1.40 m. ZON EN MAAN. Zondag komt de zon te 5.25 op en gaat te 21.52 onder; dubbele rol vervulde van Pop- pea en Albina. beiden van ge- o heel verschillend karakter. Maandag te resp. 5.24 Deze transformatie is voor de[21.53. De maan komt Zondag al tisten een buitengewoon te 2.44 op en gaat te 12 50 zware taak. Wij denken in ditionder L.K. 14.55). Maandag verband aan de samenspraak resp. 3.Ö7 en 14.10

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1