Provinciale Zeeuwsche Courant Provinciale Zeeuwsche' Courant Gespannen toestand in het Midden-Oosten. Het conflict dat iit het Mid den osten is gerezen tus- schen Frankrijk en Syrië, heeft zich toegespitst en het heeft lfs een ernstig karak ter aangenomen. Zoowel van Britsche als Amerikaansche zijde worden alle pogingen aangewend om de ontstane ge schillen tusschen Frankrijk en Syrië zoo spoedig mogelijk bij te leggen. Een vreedzame oplossing schijnt echter nog niet gevonden te zijn. Syrië voelt zich in zijn onafhanke lijkheid aangetast. Het land blijft zich verzetten tegen in menging van Fransche zijde in binnenlandsclie aangelegenhe den en eischt terugtrekking van de Fransche troepen. Daarbij wordt het gesteund door de Libanon, dat dezelfde verlangens heeft geuit, doch zich nog van openlijk verzet onthoudt. Frankrijk echter wil controle blijven uitoefenen over de verschillende strategische gebieden in Syrië, die voor haar van belang zijn als scha kel in de verbindingen met het Verre Oosten. Het conflict heeft geleid tot een oorlogstoestand. Uit tal van plaatsen in Syrië komen berichten over hevige gevech ten, die door ayrische Fransche troepen geleverd worden. De Syriërs vielen Fransche troepen aan en zelfs werd een aanval op het Fran sche hoofdkwartier onderno men. Dc Fransche luchtmacht en de artillerie heeft in de gevechten ingegrepen. Zoo werden o.a. Damascus Hama gebombardeerd en be schoten. Reeds zrjn vele doo- den en gewonden gevallen. Fransche vliegtuigen die Harna bombardeerden, werden door Syrische troepen bescho ten. Twee vliegtuigen werden neergehaald. Op vele plaatsen opereeren de Franschen ook met tanks en pantserwagens. De Britsche regeering heeft gemeend niet langer afzijdig te kunnen staan in dit con flict. Volgens verklaringen van minister Eden heeft Chur chill in een boodschap aan de Gaulle medegedeeld, dat hij genoodzaakt is, den Britschen opperbevelhebber in de Levant opdracht te geven tusschen- beide te komen. Engeland acht het in het belang van de veiligheid in het geheele Midden Oosten voor de vitale verbindingswe gen ten behoeve van den oor log tegen Japan, dat einde komt aan verder bloed vergieten. Churchill heeft dan ook verzocht de Fransche troepen- b'evel te geven het vuren onmiddellijk te staken en de troepen in de barakken terug te trekken. Indien de orde hersteld is, is de Britsche regeering bereid te Londen drievoudige bespre kingen te houden, waarvoor Syrië en de Libanon zullen worden uitgenoodigd. Eden verklaarde, volgens de BBC, dat Syrië een dringend beroep op de Britsche regee ring heeft gedaan, waarin herinnerd wordt dat Engeland de belofte van onafhankelijk heid voorstaat. De verdrags onderhandelingen met Frank rijk moeten vrijelijk gevoerd kunnen worden, zoo zegt de Syrische verklaring en in geen geval onder- pressie. De Amerikaansche president heeft aan de Britsche stappen zijn goedkeuring gehecht. De regeering der Ver. ^Staten dringt er bij de Fransche re geering op aan, haar politiek t.a.v. Syrië zorgvuldig te her zien, om de geheele wereld te toonen, dat zij Syrië en de Libanon volledig souverein en als onafhankelijke leden van de groote familie der volkeren beschouwt. JAPANNERS BIEDEN HEVIG TEGENSTAND OP OKINAWA. Op de vesting Shuri in het hart van de Japansche verde diging op Okinawa is de Ame rikaansche vlag geheschen. De Jap. tegenstand blijft hevig doch de Amerikaansche tank beweging knijpt de laatste 3 km. wijde opening die den Ja panners voor hun terugtocht rest, steeds verder dicht. De hoofdstad Naga is thans ge zuiverd. De luchtaanvallen op verschillende deelen van Japan zijn voortgezet. Brandbommen op Osaka. Hedenmorgen hebben 450 vliegende vestingen begeleid door 150 Mustangjagers, 3200 ton brandbommen geworpen op Osaka, op één na de grootste stad van Japan. Binnen 3 maanden is nu 58000 ton bom men op Japan geworpen; 43 van de grootste oorlogsindus trieën zijn getroffen. (B.B.C.) De Perzische regeerin[_ heeft de betrokken regeerin gen gevraagd de Britsche, AmeriKaansche en Russische troepen terug te trekken nu de oorh. in Europa een einde genomen heeft. (AA) De Spaansche regeering weigert Leon Degrelle aan België uit te leveren. Ook La- val bevindt zich nog in Spanje. Abonn.-p:-25 ct. p. w. 3.20 p. kw. Dr;jrfan 1 llini 1QAR Hoofdred. E. P Zandjjk (met red. Adv.pr 12 ctpmm., min. p. adv 2—. VNjQcïg I JUllI 1349 medew. van dr. W. H. Beekenkamp Bur. V..t„-en tel. 10. M'burg tel. en dr. P. J. Bouman Uitg. F B. 352* en 3541, Goes teL 2475, Terneuzen 188e Jaargang Nummer 48 den Boer. Druk fa. F. v. d. Volde Jr REIZEN NAAR W.-NEDER- LAND TOEGESTAAN. Met ingang van hedenmor gen 5 uur zijn de bepalingen van geallieerde zijde ten aan zien van cle zgn. demarcatie lijn tusschen West-Nederland en overig Nederland opgehe ven. De van Nederlandsche zijde uitgevaardigde bepalingen ten aanzien van de verplaatsing en vestigingsverboden, blijven bestaan. Het reizen naar en uit W-Nederland is slechts toegestaan indien men in het bezit is van een vergunning van den militairen commissa ris van het district waaron der de woonplaats van den aanvrager ressorteert. De be perkingen t.a.v. de rivierover gangen blijven ook onvermin derd van kracht, evenals de bepalingen voor repatrieering en re-evacueering. (H.N.) De Prinses bloedgeefster. Prinses Juliana heeft zich te Tilburg als bloedgeefster een kolf bloed doen afnemen voor onze landgenooten in het Wes ten des lands. Het bloed is terstond overgebracht naar het Burgerziekenhuis te Amster dam. Het was de achtste maal dat de Prinses bloed gaf. De vorige 7 malen geschiedde dit in Canada. (H.N.) Aan den hongerdood prijsgegeven Na het ter dood brengen van 2 Duitsche officieren werden te Putten 104 huizen verbrand en 600 mannen weggevoerd. Naar het Haagsche Trouw" nu verneemt, zgn van deze 600 er nog slechts 13 overgeble ven. De overigen zijn omgeko men in een concentratiekamp bij Hamburg waar zij aan den hongerdood werden prijsgege ven. (H.N.) Rost van Tonningen heeft in de Utrechtsche ge vangenis geprobeerd zelfmoord te plegen door te trachten zich met een scheermesje de ade ren van polsen en hals te openen. Het scheermesje was echter niet sterk genoeg. Rost ligt nu in een ziekenhuis. De artsen verklaren dat hij een uitstekende kans op hei-stel maakt» iAs A.). SPIONNA '1E-ORGANISATIE IN AMSTERDAM ONTDEKT. Te Amsterdam werden dooi de Canadeesche 'veiligheidspo- litie geheime zenders ontdekt achter de muren van Ned, huizen. Vervalschte identiteits bewijzen van verraders met 't doel om hun straf te ontloopen, alsmede een organisatie om Duitsche spionnage in Neder land ook na den oorlog voort te zetten, zijn ontdekt. P.uim 100 arrestanten, w.o. 4 vrou wen. zijn gemaakt. Von Blaskowitz had op dracht gegeven zich over te geven. Voor de overgave zijn vele lijken van Ned. slacht offers van deze organisatie van Amsterdam uit naar de duinen vervoerd en daar be graven. De Ned. agenten van deze organisatie kregen 50 200 per week voor hun ver raderswerk. (AA) 2 millioen kg. voedsel naar het Westen. Twee millioen kg. levens middelen, w.o. een millioen blikjes melk, 500.000 blikjes sardines, een half millioen doosjes kaas, 400.000 kg. peul vruchten, een millioen brooden, 50.000 kg. boter, 50.000 kg. kaas en 180 ton sinaasappelen, zijn in ruim 14 dagen tijds in de Westelijke provincies inge voerd en uitgedeeld door het commissariaat voor de voed selvoorziening van het Neder landsche Roode Kruis. Deze instelling werkt los van de or ganisatie van de overheid voor de voedselvoorziening. ,(AA) Een eerelijst. Het Alg. Ned. Verbond Is voornemens in een eerelijst al le namen vast te leggen van hen die van 19401945 in den strijd om de vrijheid het le ven lieten, hetzij gesneuveld, bg ondergrondsch verzet, in concentratiekampen enz. Na bestaanden wordt verzocht op- gaveformulieren aan te vra gen. - Adres: Surinamestraat 28, Den Haag. (H.N.) Minister-president Ger- brandy heeft voor Radio Oran je hulde gebracht aan de spoorwegmannen voor de krach tig volgehouden spoorwegsta king in -1944«-!4§«. (RO.). DE AMERIKAANSCHE VLOOT De voorzitter van de Ame rikaansche maritieme commis sie heeft medegedeeld dat in dezen oorlog 6.590.000 ton scheepsruimte verloren ging. 81 werven bouwden 7100 sche pen, w.o. 2600 Liberty-sche- oen met 56.000.000 deadweight ;ons. Na den oorlog zullen de Ver. Staten een koopvaardij vloot van 68 millioen ton heb ben. d:- '17 millioen ton te ruggebracht zou moeten wor den. (H.N.) Ned. onderdanen op Tarakan. Duizenden bevrijde Ned. on derdanen worden thans door het civiel gezag op Tarakan geholpen en gevoed. Meer dan 1000 man helpt bij wegenbouw, aanleg van een vliegveld en drooglegging van moerassen. De bevrijde groepen bestaan uit Maleiei-s, Chineezen, Ti- moreezen en Amboneezen. (A.A.) Tusschen Rusland en de West. mogendheden is een overeenkomst gesloten voor uitwisseling van krijgsgevan genen, w.o. ook Nederlanders, door de linies heen. Men zal 2 tot 5000 gevangenen per dag uitwisselen. (HN) Ongeveer 100.000 Duit sche krijgsgevangenen zullen de mijnenvelden opruimen die in en rond de Fransche bad plaatsen zijn aangelegd. Op het oogenblik zijn er reeds 10.000 krijgsgevangenen bij de opruiming ingeschakeld^ B Amerikaansche duikboo- ten hebben in het afgeloopen jaar 2 milL ton Jap. scheeps ruimte in den grond geboord. 1100 Jap. schepen met een totaal van 4% mill, ton wer den tot zinken gebracht sedert het begin van den oorlog. Mackenzie King, de Cana- deesche minister-president heeft medegedeeld dat het Ca nadeesche bezettingsleger in Europa 35.000 man sterk zal zijn. (B.B.C.) Voor het eerst na 6 jaar heeft Lloyd3 te Londen weer de scheepvaartlgsten gepubli ceerd, .SB3.C.), NIEUWE BONNEN Geldig t.m. 9 Juni. Brood: A24A t.m. E24A, M24A A24B t.m. E24B, pei bon 400 gr. D24E24 Be schuit 100 gr. De bonnen gemerkt „Beschuit" D24 E24 zijn uitsluitend aange wezen voor het artikel brood, zoodat daarop geen aflevering van beschuit mag plaats vinden. Melk: (gestandaardiseerd) C24 Melk 1% liter; D24—E24 Melk 1% 1.; A24B24 Tap temelk iy2 i. Aardappelen: A24 t.m. E24 2 kg.; M24 per bon 1 y2 kg. Verlengde bonnen. Ontbijtkoek: bon 150 Alg. is tot nader bericht verlengd. Australië kan vele Nederlanders opnemen. Tijdens een vergadering van de Millioenenclub te Sydney werd verklaard dat Australië vele Nederlanders lean opne men. Verwacht wordt dat Ne derland zijn inwoners niet alle zal kunnen voeden. Men neemt aan dat vele wenschen te emi- greeren. Australië is bereid ve le Nederlanders op te nemen mits een emigratie organisatie in het leven wordt geroepen die de emigranten uitzendt en hen in Australië weer op vangt. (A.A.) De Britsche scheepvaart- verliezen bedroegen in dezen oorlog 12 millioen ton en de Amerikaansche 5 millioen ton. Engeland heeft ongeveer de helft vervangen, terwijl de V. S. zesmaal zooveel bijbouwden als verloren ging. (B.B.C.) Tusschen China en Ne- d rland is een overeenkomst gesloten waarbij Nederland af stand doet van de exterritoria le rechten in China. (BBC) Burgerlijke Stand MIDDELBURG. Geboren: Hendrik Johannes, v. J. Boone en J. C. Verstraate. Catharina Frederica, d. van K. J. D. Walraven en F. Keur. Overleden: Cornells van der Poel, 41 j. geil. met H. Mannetje. Jannetje Passenier, 77 j. wede. F. Hoefkens. Jacob Marijs, 93 j. wedn. J. van de Ketterij. Cas'per Hendrik Baas, 45 j'. geh. met M. de Kam. Adriaan Gerard Blaas, 3 we ken, z. van J. P. Maas en J. van Belzen. Ondertrouwd: W. Bassie, 25 j. en M. P. Klerjnenberg, 25 j. Getrouwd: W. Bassie, 26 j. en -M, -P. -Klerjnenberg, 25 j, PROVINCIENIEUWS Gisteravond zijn 20 kinderen uit het kinderkamp bij Coven try in Vlissingen en Middel burg teruggekeerd. Woensdag morgen waren de kinderen, die niet in gezinnen zouden wor den ondergebracht per trein uit Coventry vertrokken. In Tilbury gingen zij op de boot waarop zij den nacht door brachten. Donderdagmorgen voeren ze af naar Oostende vandaal- zijn de Zeeuwsche kin deren met auto's naar Bres- kens gebracht-. Hier vonden zij spoedig een boot die hen naar Vlissingen overzette. In Vlis singen waar hun aankomst onverwacht was. werden de kinderen niettemin met en thousiasme ontvangen, „maar ze vlogen naar huis" vertelde een der kleine Middelburgers. Per auto zijn de Middelburg- sche kinderen naar huis geko men. Een gedeelte stapte uit op het Hofplein en een ge deelte in de Spanjaardstraat. Ze waren vergezeld door één der leiders Ds. Oussoren. De Commissaris van politie te Middelburg wijst de winke liers e.d. erop. dat in strijd met art. 5 der IJkwet 1937, waren geprijsd worden met de ge wichtsaanduiding pond. ons enz. Genoemde wet erkent al leen de aanduidingen van maat en gewicht, die in art. 4 worden vermeld. Het gebruik van andere aanduidingen van maat en gewicht wordt straf baar gesteld. Men duide dus den prijs der artikelen aan, bijv. per meter (niet per el), per kilogram of per halve kilogram (niet per pond), per hektogram of per 100 gram (niet per ons). Bijdragen ontving de H.A.R.K. van: diversen 3500.coll. Ferryr Giezen 6.20; leden Roode Kruis 200.P. J. de Wilde 25.—: P. B. 769.94; P. J. C. Ultee 25.—; B B 2200; opbrengst ver koop kalendei's 592.50; :iem gedichten 78.giften 39.76; Desson r 5.dames Botting j 5.M. ver. „Doet wel aan allen 10.; koperen Ko, Souburg 173.64; coll. Geref. Jeugdver, 60.90. De wnd. burgemeester van Goes heeft, ingevolge het k.b. inzake vaststelling van het be sluit tijdelijke voorziening ge meenteraden benoemd de hee- ren ds. A. W. Odé. A. Burjs, J. H. Roose en'J. Boer jr. Oud-notaris J. C. Pilaar en mevr. PilaarKakebeeke, die verleden jaar in Mei op last van de bezetters Zeeland moes- Gespannen toestand in het Midden-Oosten. Het conflict dat in het Mid den oosten is gerezen tus schen Frankrijk en Syrië, £ee££ zi,cJa toegespitst en het neeft lts een ernstig karak ter aangenomen. Zoowel van Britsche als Amerikaansche zijde worden alle pogingen aa41£ewencl om ontstane ge schillen tusschen Frankrijk en Syrië zoo spoedig mogelijk bg te leggen. Een vreedzame oplossing schijnt echter nog met gevonden te zijn. Syrië voelt zich in zijn onafhanke lijkheid aangetast. Het land blgft zich verzetten tegen menging van Fransche zijde bmnenlandsche aangelegenhe den en eischt terugtrekking van de Fransche troepen. Daarbij wordt het gesteund door de Libanon, dat dezelfde verlangens heeft geuit, doch zich nog van openlijk verzet, onthoudt. Frankrijk echter wil controle blijven uitoefenen over de verschillende strategische gebieden in Syrië, die voor haar van belang zijn als scha kei m de verbindingen met het Verre Oosten. Het conflict heeft geleid tot een oorlogstoestand. Uit tal van plaatsen in Syrië komen berichten over hevige gevech ten, die door ayrische en Fransche troepen geleverd worden. De Syriërs vielen Fransche troepen aan en zelfs werd een aanval op het Fran sche hoofdkwartier onderno men. De Fransche luchtmacht en de artillerie heeft in gevechten ingegrepen. Zoo werden o.a. Damascus en Hama gebombardeerd en be schoten. Reeds zijn vele doo- den en gewonden gevallen. Fransche vliegtuigen die Harna bombardeerden, werden door Syrische troepen bescho ten. Twee vliegtuigen werden neergehaald. Op vele plaatsen opereeren de Franschen ook niet tanks en pantserwagens. De Britsche regeering heeft gemeend niet langer afzijdig te kunnen staan in dit con flict, Volgens verklaringen van minister Eden heeft Chur chill in een boodschap aan de Gaulle medegedeeld, dat hij genoodzaakt is, den Britschen opperbevelhebber in de Levant opdracht te geven tusschen- beide te komen. Engeland acht het in het belang van de veiligheid in het geheele Midden Oosten en voor de vitale verbindingswe gen ten behoeve van den oor log tegen Japan, dat een einde komt aan verder bloed vergieten. Churchill heeft dan ook verzocht de Fransche troepen bevel te geven het vuren onmiddellijk te staken en de troepen in de barakken j terug te trekken. Indien de orde hersteld is, is de Britsche regeering bereid te Londen drievoudige bespre kingen te houden, waarvoor Syrië en de Libanon zullen worden uitgenoodigd. Eden verklaarde, volgens de BBC, dat Syrië een dringend beroep op de Britsche regee ring heeft gedaan, waarin herinnerd wordt dat Engeland de belofte van onafhankelijk heid voorstaat. De verdrags onderhandelingen met Frank rijk moeten vrijelijk gevoerd kunnen worden, zoo zegt de Syrische verklaring en in geen geval onder pressie. De Amerikaansche president heeft aan de Britsche stappen zijn goedkeuring gehecht De regeering der Ver. Staten dringt er bij de Fransche re geering op aan, haar politiek t.a.v. Syrië zorgvuldig te her zien, om de geheele wereld te toonen, dat zg Syrië en de Libanon volledig souverein en als onafhankelijke leden van de groote familie der volkeren beschouwt. JAPANNERS BIEDEN HEVIG TEGENSTAND OP OKINAWA. Op de vesting Shuri in het hart van de Japansche verde diging op Okinawa is de Ame rikaansche vlag geheschen. De Jap. tegenstand blijft hevig doch de Amerikaansche tank- beweging knijpt de laatste km. wijde opening die den Ja panners voor hun terugtocht rest. steeds verder dicht. De hoofdstad Naga is thans ge zuiverd De luchtaanvallen op verschillende deelen van Japan zgn voortgezet. Brandbommen op Osaka. Hedenmorgen hebben 450 vliegende vestingen begeleid door 150 Mustangjagers. 3200 ton brandbommen geworpen op Osaka, op één na de grootste stad van Japan. Binnen 3 maanden is nu 58000 ton bom men op Japan geworpen; 43 van de .grootste oorlogsindus trieën zgn getroffen. (B.B.C.) De Perzische regeering heeft de betrokken regeerin gen gevraagd de Britsche, Amerikaansche en Russische troepen terug te trekken nu de oork, in Europa een einde genomen heeft. (AA) De Spaansche regeering weigert Leon Degrelle aan België uit te leveren. Ook La- val bevindt zich nog in Spanje. Abonn.-jjr.25 et. p. ISSe Jaargang Hoofdred. E. P. Zandijlt (met red. medew. van dr. W. H. Beekenkamp en dr. P. J. Bouman. Uitg. F. B. Nummer 48 den Boer. Druk fa. F. v. d. Velde Jr REIZEN NAAR W.-NEDER LAND TOEGESTAAN. Met ingang van hedenmor gen 5 uur zijn ete bepalingen van geallieerde zijde ten aan zien van cle zgn. demarcatie lijn tusschen West-Nederland en overig Nederland opgehe ven. De van Nederlandsche zijde uitgevaardigde bepalingen ten aanzien van de verplaatsing en vestigingsverboden, blijven bestaan. Het reizen naar en uit W.-Nederland is slechts toegestaan indien men in het bezit is van een vergunning van den militairen commissa ris van het district waaron der de woonplaats van den aanvrager ressorteert. De be perkingen t.a.v. de 1,'ivierover gangen blijven ook onvermin derd van kracht, evenals cle bepalingen voor repatrieering en re-evacueering. (H.N.) De Prinses bloedgeefster. Prinses Juliana heeft zich te Tilburg als bloedgeefster een kolf bloed doen afnemen voor onze landgenooten in het Wes ten des lands. Het bloed is terstond overgebracht naar het Burgerziekenhuis te Amster dam. Het was de'achtste maal dat de Prinses bloed gaf. De vorige 7 malen geschiedde dit in Canada. (H.N.) Aan den hongerdood prijsgegeven Na het ter dood brengen van 2 Duitsche officieren werden te Putten 104 huizen verbrand 600 mannen weggevoerd. Naar het Haagsche „Trouw" nu verneemt, zijn van deze 600 er nog slechts 13 overgeble ven. De overigen zrjn omgeko men in een concentratiekamp bij Hamburg waar zij aan den hongerdood werden prgsgege- ven. (H.N.) Rost van Tonningen heeft in de Utrechtsche ge vangenis geprobeerd zelfmoord te plegen door te trachten zich met een scheermesje de ade ren van polsen en hals te openen. Het scheermesje was echter niet sterk genoeg. Rost ligt nu in een ziekenhuis. De artsen verldaren dat hij een uitstekende kans op herstel maakt, <(A. A.) SPION NA GE-ORGANISATIE IN AMSTERDAM ONTDEKT. Te Amsterdam wei-den dooi de Canadeesche veiligheidspo litie geheime zenders ontdekt achter de muren van Ned. huizen. Vervalschte identiteits bewijzen van verraders met 't cloel om hun straf te ontloopen, alsmede een organisatie om Duitsche spionnage in Neder land ook na den oorlog voort te zetten, zijn ontdekt. Ruim 100 arrestanten, w.o. 4 vrou wen, zijn gemaakt. Von Blaskowitz had op dracht gegeven zich over te geven. Voor de overgave zijn vele lijken van Ned. slacht offers van deze organisatie van Amsterdam uit naar de duinen vervoerd en daar be graven. De Ned. agenten van deze organisatie kregen 50 200 per week voor hun ver raderswerk. (AA) 2 millioen kg. voedsel naar het Westen. Twee millioen kg. levens middelen, w.o. een millioen blikjes melk, 500.000 blikjes sardines. een half millioen doosjes kaas, 400.000 kg. peul vruchten, een millioen brooden, 50.000 kg. boter, 50.000 kg. kaas en 180 ton sinaasappelen, zijn in ruim 14 dagen tijds in de Westelijke provincies inge voerd en uitgedeeld door het commissariaat voor de voed selvoorziening van het Neder landsche Roode Kruis. Deze instelling' werkt los van de or- fanisatie van d© overheid voor e voedselvoorziening. (AA) Een eerelijst. Het Alg. Ned. Verbond is voornemens in een eerelijst al le namen vast te leggen van hen die van 19401945 in den strijd om de vrijheid het le ven lieten, hetzij gesneuveld, bij ondergrondsch verzet, in concentratiekampen enz. Na bestaanden wordt verzocht op- gaveformulieren aan te vra gen. Adres: Surinamestraat 28, Den Haag. (H.N.) Minister-president Ger- brandy heeft voor Radio Oran je hulde gebracht aan de voor de krach- DE AMERIKAANSCHE VLOOT De voorzitter van de Ame rikaansche maritieme commis sie heeft medegedeeld dat in dezen oorlog 6.590.000 ton scheepsruimte verloren ging. 81 werven bouwden 7100 sche pen, w.o. 2600 Liberty-sehe- pen met 56.000.000 deadweight tons. Na den oorlog zullen de Ver Staten een koopvaardij vloot van 68 millioen ton heb ben, die 17 millioen ton te ruggebracht zou moeten wor den. (H.N.) Ned. onderdanen op Tarakan. Duizenden bevrijde Ned, on derdanen worden thans door het civiel gezag op Tarakan geholpen en gevoed. Meer dan 1000 man helpt bij wegenbouw, aanleg van een vliegveld eii drooglegging van moerassen. De bevrijde groepen bestaan uit Maleiers, Chineezen, Ti- moreezen en Amboneezen. (A.A.) Tusschen Rusland en de West. mogendheden is een overeenkomst gesloten voor uitwisseling van krijgsgevan genen, w.o. ook Nederlanders, door de linies heen. Men zal 2 tot 5000 gevangenen per dag uitwisselen. (HN) Ongeveer 100.000 Duit sche krijgsgevangenen zullen de mijnenvelden opruimen die in en rond de Fransche bad plaatsen zijn aangelegd. Op het oogenblik zgn er reeds 10.000 krijgsgevangenen bij de opruiming ingeschakeld. (B.B.C.) - Amerikaansche duikboo- ten hebben in het afgeloopen jaar 2 mill, ton Jap. scheeps ruimte in den grond geboord 1100 Jap. schepen met een totaal van 4y2 mill, ton wer den tot zinken gebracht sedert liet begin van den oorlog. spoorwegman nen tig volgehouden spoorwegsta king in 1944—'45, NIEUWE BONNEN Geldig t.m. 9 Juni. Brood: A24A t.fn. E24A, M24A, A24B t.m. E24B, per bon 400 gr. D24—-E24 Be schuit 100 gr. De bonnen gemerkt „Beschuit" D24 E24 zijn uitsluitend aange wezen voor het artikel brood, zoodat daarop geen aflevering van beschuit mag plaats vinden. Melk: (gestandaardiseerd) C24 Melk 1% liter; D24E24 Melk l?i 1.; A24B24 Tap. temelk 1% 1. Aardappelen: A24 t.m. E24 i kg.; M24 per bon iy2 leg. Verlengde bonnen. Ontbijtkoek: bon 150 Alg. is tot nader bericht verlengd. ZEEUWSCH VLAANDEREN Bon A23B t.m. E23B „vleesch' geeft recht op het koopen van 180 gr. spek. Mackenzie King, de Cana deesche minister-president heeft medegedeeld dat het Ca nadeesche bezettingsleger in Europa 35.000 man sterk zal zijn. (B.B.C.) Voor het eerst na 6 jaar- heeft Lloyds te Londen weel de scheepvaartlgsten gepubli- S&.O.X ®kc.) Australië kan vele Nederlanders opnemen. Tijdens een vergadering van de Millioenenclub te Sydney werd verklaard dat Australië vele Nederlanders kin opne men. Verwacht wordt dat Ne derland zijn inwoners niet alle zal kun nan voeden. Men neemt aan dat vele wenschen te emi- rreeren. Australië is bereid ve- e Nederlanders op te nemen mits een emigratie organisatie in het leven wordt geroepen die de emigranten uitzendt en hen in Australië weer op vangt. (a.A.) He Britsche scheepvaart- verliezen bedroegen in dezen oorlog 12 millioen ton en de Amerikaansche 5 millioen ton. Engeland heeft ongeveer de helft vervangen, terwijl de V. S. zesmaal zooveel bijbouwden als verloren ging. (B.B.C.) Tusschen China en Ne derland is een overeenkomst gesloten waarbij Nederland af stand doet van de exterritoria le rechten m China. (BBC) Burgerlijke Stand PROVINCIENIEUWS De wnd. burgemeester van Goes heeft, ingevolge het k.b. inzake vaststelling van het be sluit tijdelijke voorziening' ge meenteraden benoemd cle hoe ren ds. A. W. Odé. A. Bugs. J. H. Roose en J. Boer jr. Zaterdagmorgen half elf geeft een Engelsch militair muziekgezelschap een uitvoe ring op de. Markt te Goes. Des middags heeft op het gem. sportterrein een voor ieder vrij toegankelijke atlile- tiek- en sportuitvoering plaats, als afscheid van de tommy's, die Goes gaan verlaten. Oud-notaris J. C. Pilaar en mevr. PilaarKakebeeke, die verleden jaar in Mei op last van de bezetters Zeeland moes ten verlaten en naar Elspeet vertrokken, zijn weer in Goes teruggekeerd. Dezer dagèn hield het Fan fare corps „Concordia" te Krabbendgke een vergadering onder leiding van den pi. verv. voorzitter M. v, Weele die te vens als secretaris-penning meester fungeerde. Het finan cieel verslag, in verband met oude schulden, gaf een leege kas te zien. De burgerij zal verzocht wor den haar steun te geven aan de muziek vereeniging. In het bestuur wei den in de drie vacatures gekozen de hee- ren W. H. v. Dongen, P. Sieds- ma, en B. Minderhoud. De voorz. sprak woorden van dank ter nagedachtenis van de over leden bestuursleden de heeren A. J. P. Kakebeeke en A. Tol lenaar die veel voor „Concor dia" hebben gedaan. GOES, v Overleden: Adrianus Fran- ciscus van Sprundel. 8 m. te Yerseke. Dingenis Kosten, 24 j. te Kruiningen'. Getrouwd: J. Van Hare, 23 j. te Kattendijke en A. Gorsse. 21 j. ZON EN MAAN. Zaterdag komt de zon te 3.45 op en gaat te 21.51 onder, de maan te reep. te 0.36 en 9.50* De voorz. drong er bij de le. den op aan alle krachten bij te zetten om de vereeniging weer tot bloei te brengen. Dinsdag vierde de Parochie van Aardenburg het zilveren Priesterfeest van pastoor J. Dierick. Het voorplein van de kerk was versierd met bloe men terwijl een dubbele haag van bruidjes zich voor de kerk had opgesteld toen de jubilaris binnentrad. Nadat een Mis was opgedragen, werd in den tuin van de pastorie een spreek koor uitgevoerd. Velen kra men den jubilaris g>elukwen schen. Britsche marinemannen heb ben in de zaal van de A.B.S te Oostbnrg een cabaret-avond gegeven. De stampvolle zaai genoot van het aardige pro gramma. Maandagavond werd te Biervliet de film vertoond om trent de verwoestingen in W,«

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1