Provinciale Zeeuwsche Courant Provinciale Zeeuwsche Courant 3200 ton bommen op Yokohama 3200 ton bommen op Yokohama. Twee kabinets formateurs benoemd. Voor hot eerst in onze par lementaire geschiedenis /.\jn thans twee kabinetsformateurs benoemd. H.M. de Koningin heeft aan prof. ir. W. Seher- merhorn, voorloopig voorzitter van de Nat. Volksbeweging en aan W. Drees, voorzitter van het Convent van politieke par tijen, opdracht gegeven een na tionaal kabinet van herstel en vernieuwing te vormen. Ir W. Schermerhom werd 17 Dec. 1894 te Akersloot ge boren. In 1918 werd hij civ, ingenieur, waarna hij van 1918 -r-1926 assistent aan de Techn. HoogeschrJol te Delft was. Hij stichtte het geodesisch bureau waarvan hij tot 1931 de leider was. In 1926 werd hij benoemd tot hoogler ar aan de Techn. lloogeschool. Sedert 1931 is hij adviseur in landmeetkun dige zaken betreffende den rijkswaterstaatsdienst en als zoodanig belast met de weten schappelijke leiding van den meetkun _!igen dienst van den rijkswaterstaat. Hij werd in Sept. 1942 gevangen genomen en vertoefde als gijzelaar in het kamp te St. Michielsgestel waar hij mede het programma der Nat. volksbeweging conci pieerde. Ir. Schermerhorn was voorzitter van Eenheid Door Democratie. "V?. Drees werd 5 Juli 1886 te 's-Gravenhage geboren. Van 19031906 was hij werkzaam bii de Twentsche Bank. Daar na fungeerde hij tot 1919 als stenograaf bij de Staten-ge- neraal. Tusschen 1911 en 1931 leidde hij als voorzitter de federatie der Haagsche SDA p. Bovendien was hij lid van tien gemeenteraad en van 1919 -—-1933 wethouder. Sedert 1919 trad hij op als lid van de Prov. Staten van Zuid Holland en in 1933 verscheen hij na mens de SDAP in de Tweede Kamer. De heer Drees was voorzitter van het tijdens de bezetting gevormde convent van politieke partijen, bekend als het Vaderlandsche comité. In verband met de vorming van een nieuw kabinet heeft H. M. de Koningin den heer Wagenaar. illegaal bekend als .Freek", lid der voormalige commun. partij, als vertegen woordiger van de groep de Waarheid" ontvangen. Voorts ontving H. M. Jhr. mr. F. Bee- Iaerts van Blokland, vice-pre sident van den Raad van State. (HN) De postverbinding Neder land—Italië is, volgens be richten uit Rome, hervat verklaringen van minister van kleffens In een onderhoud met een Fransch persagentschap ver klaarde de Ned. minister van buit. zaken, van Kleffens, te San Francisco, dat gehoopt wordt, dat een regionale groep wordt gevormd tusschen En- geland, België. Frankrijk, Lu xemburg en Nederland. Voorts verklaarde hy, dat Nederland ook aan de bezet ting van Duitschland zal deel nemen, doch het grootste deel van het. Ned. leger wordt ge reorganiseerd voor deelname aan den strijd in het Verre Oosten. Minister v. Kleffens herhaalde den eisch dat een klein gedeelte van Duitsch grondgebied aan Nederland wordt afgestaan. Zyn alge- meene indruk over de confe rentie was gunstig. Hetgeen bereikt is, is veelbelovend voor de toekomst. (BBrij repatrieerenden terug naar w.-nederland. In een causerie voor H.N. heeft luit.-kolonel Maas, hoofd van het bureau voor repatriec- ring en evacueering te Breda o.m. medegedeeld dat begin Juni net Westen zal worden vrij' -geven voor repatrieeren den. (80 c/c van hen woont in W.-Nederland). Met treinen en auto's zullen van af 1 Juni duizenden per dag naar het Westen worden vervoerd. Het vm. concentratiekamp te Amersfoort zal worden ge bruikt voor slaapgelegenheid voor de repatrieerenden op hun doorreis. In totaal werden 800.000 ederlanders naar Duitschland vervoerd of moes ten evacueeren naar elders in Nederland. (hn) cf,Woensdag 30 Mei 1945 SP «S. Jaargang - Hoofdred. E. P. Zandijlc (met red. medew. vail dr. W. H. Beekenkamp en dr. P. J. Bouman. Uitg. F. B. den Eoer. Druk fa. F. v. d. Velde Jr Koningin Wilhelmina dankt Zwitserland. Koningin Wilhelmina heeft, na haar terugkeer in haar land, haar dank aan de Zwit- sersohe regeering uitgedrukt voor de hulp, die aan het Ne- derlandsche volk, dat nu be vrijd is, werd verstrekt. (AA) Nederlandsche Niewsberlchten van de BBC. Van Zondag af zullen de radw-uitzendingen van den B BC als volgt worden gewij zigd: Ned. berichten 7.45 8.00 u. op 373, 307, 267, 48.54 en ójl.88 m.; van 22.15 u. op 373, 307, 267, 41.64, 31.88, 25.49 en 16.95 m. en van 10— 10.30 u. op 373, 41.64 en 31.88 m. Begin April is na een korte ziekte op 28-jarigen leef tijd te Utrecht overleden de be kende midvoor van D.O.S., Piet Dumortier, (A.A.) de ondergang van de „bodegraven". In 'n prachtigen maannacht bij kalme zee, 3 Juli 1944, werd het 9500 ton metende s.s. ..Bodegraven" van de K.N.S, M. 100 myl uit de kust ten Z. van Freetown aan de W. Afri- kaansche kust door een Duit- sche duikboot zonder waar schuwing getorpedeerd. Het schip dat op weg wns naar Engeland met 'n lading koper en levensmiddelen en 50 pas sagiers, w.o. 3 kinderen van een half jaar, zonk in 8 mi nuten. Kapitein Molenaar, die dezer dagen uit een Duitsch gevangenkamp bij Bremen te Haarlem terugkeerde, vertelde hierover een en ander aan „Het Vrije Volk". Passagiers en be manning droegen permanent zwemvesten en konden allen in de reddingbooten komen. Doch toen dook de ondex-zeeboot op en nam kapitein Molenaar ge vangen. Zes weken lang voer de U-boot practisch 70 m. on der water en had hierbij nog aanvallen met dieptebommen door de R.A.F. te doorstaan. Kap. Molenaar werd in Bor deaux aan land gezet en daar op naar een marinekamp u Duitschland overgebracht, waar ook 2500 man van de koopvaardij, voornamelijk En- gelschen zaten. De passagiers en bemanning zijn voor zoover den kapitein bekend, behouden in Engeland aangekomen. Vol gens kapitein Molenaar zijn van de ongeveer 100 schepen van de K.N.S.M. de helft ver loren gegaan. Amerikaansch schip Rotterdam binnengeloopen. Te Rotterdam is gisteren, voor het eerst na 5 jaar, een Amerikaansch vrachtschip binnengeloopen, dat geladen was met 5000 ton meel. (BBC) Canada heeft aan Neder land een crediet van 25 millioen dollar verleend voor den aan koop van Canadeesche goede ren voor het economisch her stel van Nederland. (B.B.C.) Volgens leden van het Duitsche opperbevel zijn in dezen oorlog naar schatting 4 millioen Duitschers gesneu veld, Dinsdagochtend hebben vlie gende vestingen een hevigen aanval met brandbommen op Yokohama gedaan. Het was de derde massa-aanval in 6 dagen. Meer dan 450 super vliegende forten lieten in iy2 uur 3200 ton bommen op de stad vallen. De bommenwer pers werden geëscorteerd door 100 Mustangjagers, die van Iwosjima opstegen. 2 bommen werpers gingen verloren. Tokio brandt nog steeds Het centrum van Tokio ligt in puin. Andere vliegtuigen vielen vliegvelden bij Tokio, voorts doelen op Formosa, het vaste land, de Sakasjima-eilanden, Indo-China en midden-China aan. In Midden-China werden o.a. 200 locomotieven vernield. Amerikaansche troepen heb ben Santa Fé op Luzon ver overd. Ter ondersteuning van de operaties te land was de Amer. luchtmacht zeer actief en bombardeerde stelselmati de Jap. posities. Op Mindanao drongen d~ Amerikanen met steun van de luchtmacht de Japanners ver der terug. Op de W. kust van Formosa werden een vliegtuigbenzine- raffinaderij en spoorwegran geerterreinen door bombarde menten getroffen. In de omge ving van Hongkong werden verscheidene Jap. schepen tot zinken gebracht. Op Taralcan werden door de Ned. en Austr. troepen goede vorderingen gemaakt, voorna melijk aan de Noordkust. Ook de strijd op Bougainville ver- loopt gunstig voor de Austra liërs. Tegen wanhopig lucntar- weervuur In werden Japansche troepenconcentraties op 60 km. ten O. van Rangoon zwaar ge bombardeerd. Er werden bran den waargenomen. De Chineesche troepen zet ten hun opruimingswerkzaam heden in de omgeving van Nanning, dat bevrijd is, voort. Vorderingen werden gemaakt, alsmede in het N. deel der prov. Kwangsi. De stad Po nyen, 100 km. N. van Nfenning Er wordt ook zware strijd geleverd in het Zuiden van de prov. Honan. De Japanners werden teruggedreven. De Chi neesche strijdkrachten werden met behulp van Amerikaansche transportvliegtuigen over een afstand van bijna 1600 lcm versterkt. Op Okinawa is de stad Shuri thans omsingeld. In de hoofdstad Naga werden eenige vorderingen gemaakt. ^JUCU" Ilj-tu, - - - - (HNwerd veroverd, Het Engelsche kabinet. Het tusschenkabinet in En geland is als volgt samenge steld: min.-pres. en min. v. landsverdediging: Winston Churchill; min. v. buit. zaken: Anthony Eden; financiën: sir John Andersen; pres. min. raad: lord Woolton. die Attlee opvolgt; lord grootzegelbe waarder: lord Beaverbrook. Dalton werd door Littleton op gevolgd als min. v. handel en productie; Ernest Bevin werd als min v. arbeid opgevolgd door Richard Butler; min. van binn. zaken werd sir Donald Bradley, i.p.v. Herbert Morri son; le lord der admiraliteit werd Branden Bracken i.p.v. Alexander; min. v. oorlog: James Grigg; luchtvaart: Ha rold Mc. Millan i.p.v. sir Archi bald Sinclair; min. v. vlieg tuigproductie: Ernest Grown, die sir Steffard Cripps ver vangt; onderwas: Richard Cibston Law, die Buttler ver- vant; oorlogstransport: lord Leathers; brandstof en ener gie: Lloyd George; schepen- bouw: William Shaeffard Mor- risson; nat. verzekering: Lead- lu Hore Belisha. Voorts is nog 'n aantal ministers voor spec, binnenlandsche Eng. aangele genheden benoemd, alsmede voor dominions en koloniën. Convooistelsel opgeheven. Maandagavond 12 uur is de verduistering voor alle sche pen alsmede het convooistel sel opgeheven. In totaal zijn 10.000 convooien Engeland binnengekomen of vandaar vertrokken. De zwaarste ver liezen werden in 1941 geleden PROVINCIENIEUWS BINNENKORT PER TREIN. NAAR BERGEN OP ZOOM. Naar wjj vernemen zal bin nen zeer afzienbaren tijd een directe treinverbinding tot stand komen tusschen Vlissin gen en Bergen op Zoom. Een drietal normale wagons is hier voor reeds uit Brabant aange komen; ztf worden momenteel "ui Miss in gen en Middelburg opgeknapt; o.m. zijn alle rui ten uit de wagons verdwenen en daar deze niet zonder meer zyn te vervangen, zullen de passagiers het wel met klei nere raampjes moeten doen, dan zy gewoon waren. Niette min zal deze uitbreiding van het treinverkeer een belang rijke verbetering beteekenen. Dinsdagavond tegen achtuur brak er brand uit in het huis op den hoek van de Beilink- straat te Middelburg. De brand liet zich zoo ernstig aanzien, dat de brandweer dadelijk met groot materiaal, magyruslad- der enz. uitrukte. De brand weer was spoedig ter plaatse en wist den brand tot de bo venverdieping en zolder van het brandende perceel, waarin het IJkkantoor gevestigd is, te beperken. De belendende hui zen bleven onbeschadigd, maar in het getroffen huis is op den zolder veel goed van geëva- cueerden verbrand. Naar de heer Matthijssen ons meedeel de is de brand ontstaan in de keuken op de le verdieping door een gasstel. Het behang van de keuken brandde fel en het vuur tastte door een licht raam heen den zolder aan en voorts het dak. Zn., M"burg 25. Ir. Klok ke 25 Den Bouwmeester, Borsius, il'burg 150, C. Jo- ziasse. M'burg 10. W. F. v. d Hofstede Zn.. M'burg 10. Fa Boddaert, M'burg 100. Scliulte Thieme, M'burg 25. Mei. A. J. Lakenman 10. Fa. MinderhoutWolf 10. R. Verhoog. Middelburg f 5. J. van Houcke. Souburg 631.51. Ook Vlissingen heeft zijn U.V.V. afdeelir.g. De Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers stelt zich ten doel de huis vrouw met raad en daad ter- zijde te staan door hulp te ver- leenen in de huishouding, door adviseerend of metterdaad op te treden op het gebied van vervaardiging of herstel van kleeren, kortom door te pogen de vele en velerlei groote en kleine nooden in het huisge zin van vandaag te helpen ver lichten, voozoover zij daartoe de macht heeft. De U.V.V. heeft een naaika mer ingericht in het Rcode Kruisgebouw, Nieuwendijk 39, waar eiken Dinsdagmiddag inlichtingen worden verstrekt en hulp wordt geboden aan huisvrouwen, die zulks behoe ven. De H.A.R.K. ontving de vol gende bijdragen: L. J. van 't Westende, M'burg 10. J. Kla- geieaen wescenae, m. Durg (B.B.C.), [ver, M'burg f 10. Fa. W. Hoek Mr. ten Kate burgemeester van Goes. Dezer dagen heeft mr. W. C. ten Kate, oud-burgemeester van Goes, die deze functie in begin Mei 1940 aanvaardde, maar deze na ruim één jaar op last van de bezetters moest neerleggen, de gemeente be zocht en O-a- een bezoek aan het stadhuis gebracht. Naar wij vernemen heeft mr. ten Kate heden het ambt van burgemeester van Goes weer op zich genomen. Tijdens het hevig onweer van Maandagavond werd te Seliore het schuurtje van den heer M- Veerhoek door den bliksem ge troffen. Door het doortastend optreden van de brandweer kon de brand tot het schuurtje be perkt blijven, zoodat er slechts ichte materieele schade ont stond. Dok liet vee dat in het schuurtje stond, werd bijtijds in veiligheid gebiecht. DE STAND VAN HET FRUIT Betreffende den stand der a-uitgewassen meldt men ons uit Kapellp: Aardbeien: stand bijzonder goed, in geen jaren zoo'n groote belofte; de eerste vei- ing is geweest 22 Mei '45. Er werden hóoge prijzen besteed. Kruisbessen: ook hiervan is een rijke oogst te wachten. De pluk hiervan is 28 Mei begon- nen.- Zwarte Bessen: dit artikei heeft nogal geruid; evenwel zijn sommige toch goed. De esne variëteit is wel beter dan de andere. Ror Bessen: I rolific zijn zeer goed. Duitsche Zure heb ben geruid, alhoewel een gem. oogst is te wachten. Kersen: tamelijk gewas, gee ove--vloed. Op <le veiling Kapelle werden reeds Woens dag 23 Mei de eerste kersen aangevoerd. (Early Rivers). Teler D. Ganseman. Pruimen: rijke oogst te wachti roege soorten, zg. „Krozen", minder goed. Appels en peren: Ook hier van is de belofte zeer gunstig. Frambozen en Bramen: Be- love veel. j Opmerkingen: De laatste regen heeft zeer zeker een gunstigen invloed op alle fn. .gewassen, inzonderheid op Twee kabinets formateurs benoemd. Voor het eerst in onze par lementaire geschiedenis zyn thans twee kabinetsformateurs benoemd. H.M. de Koningin heeft aan prof. ir. W. Scher merhorn, voorloopig voorzitter van de Nat. Volksbeweging f8® W. Drees, voorzitter van het Convent van politieke par tyen, opdracht gegeven een na tionaal kabinet van herstel en vernieuwing te vormen. ^r- W. Schermerhorn werd 17 Dec. 1894 te Akersloot ge boren. In 1918 werd hij civ. m?n*)i.eur' waarna hij van 1918 —1926 assistent aan de Techn. Hoogeschooi te Delft was. Hij stichtte het geodesisch bureau waarvan hij tot 1931 de leider was. In 1926 werd hij benoemd tot hoogler ar aan de Tèchn. Hoogeschooi. Sedert 1931 is hij adviseur in landmeetkun dige za-cen betreffende den rykswa.terstaatsdienst en a's zoodanig belast met de weten schappelijke leiding van den meetkuii-igen dienst van dèn rijkswaterstaat. Hij werd in Sept. 1942 gevangen genomen en vertoefde als gijzelaar in het kamp te St. Michielsgestel waar hij mede het programma der Nat. volksbeweging conci pieerde. Ir. Schermerhorn was voorzitter van Eenheid Door Democratie. W. Drees werd 5 Juli 1886 te 's-Gravenhage geboren. Van 19031906 was hij werkzaam bjj de Twentsche Bank. Daar na fungeerde hy tot 1919 als stenograaf bij de Staten-ge- neraal. Tusschen 1911 en 1931 leidde hij sis voorzitter de .federatie der Haagsche SDA P. Bovendien was hij lid van den gemeenteraad en van 1919 1933 wethouder. Sedert 1919 trad hij op als lid van de Prov. Staten van Zuid Holland en in 1933 verscheen hij na mens de SDAP in de Tweede Kamer. De heer Drees VERKLARINGEN VAN MINISTER VAN KLEFFENS In een onderhoud met een Fransch persagentschap ver klaarde de Ned. minister van buit. zaken, van Kleffens. te San Francisco, dat gehoopt wordt, dat een regionale groep wordt gevormd tusschen En geland, België. Frankrijk, Lu xemburg en Nederland. Voorts verklaarde hij, dat Nederland ook aan de bezet ting van Duitschland zal deel nemen, doch het grootste deel van het Ned. leger wordt ge reorganiseerd voor deelname aan den strijd in het Verre Oosten. Minister v. Kleffens herhaalde den eisch dat een klein gedeelte van Duitsch grondgebied aan Nederland wordt afgestaan. Zijn alge- meene indruk over de confe rentie was gunstig. Hetgeen bereikt is, is veelbelovend voor de toekomst. (BBC) Abonn.-pr.: 23 ct. p. w. ƒ3.20 p. Adv.pr. 12 ct p mm., min. p. adv 2—. Bur. Vl.v—üJn tel. 10. M'burg tel. 352- en 3541. Goes tel. 2475. Terneuzec Woensdag 30 Mei 1945 188e Jaargang Nummer 46 wasi voorzitter van het tijdens de bezetting gevormde convent van politieke partijen, bekend als het Vaderlandsche comité. In verband met de vorming ran een nieuw kabinet heeft H. M. de Koningin den heer wagenaar. illegaal bekend ..Freek", lid der voormalige commun. partij, als vertegen woordiger van de groep de ..Waarheid" ontvangen. Voorts ontving H. M, Jhr. mr. F. Bee- laerts van Blokland, vice-pre- dident van den Raad van State. (HN) De postverbinding- Neder landItalië is, volgens be richten uit Rome, hervat REPATRIEERENDEN TERUG NAAR W.-NEDERLAND. In een causerie voor H.N. heeft luit.-kolonel Maas, hoofd van, het bureau voor repatriee- ring en evacueering te Breda o.m. medegedeeld dat begin Juni net Westen zal worden vrij- -geven voor repatrieeren den. (80 van hen woont in W.-Nederland). Met treinen en auto's zullen van af 1 Juni duizenden per dag naar het Westen worden vervoerd. Het vm. concentratiekamp te Amersfoort zal worden ge bruikt voor slaapgelegenheid voor de repatrieerenden op hun doorreis. In totaal wel'den 800.000 ederlanders naai Duitschland vervoerd of moes ten evacueeren naar elders ir Nederland. (HN) Hootdred. JE. P. Zandiïk (mat red. medew. vac dr. W. H. Beekenkamp en dr. P. J. Bouman. Uitg. F. B. den Boer. Druk fa. F. v. d. Velde Jr Koningin Wilhelmina dankt Zwitserland. Koningin Wilhelmina heeft, ia haar terugkeer in haar land, haar dank aan de Zwit- sersche regeering uitgedrukt voor de hulp, die aan het Ne- uerlpvdsche volk, dat nu be- vryd is, werd verstrekt. (AA) Nederlandsche Niewsberlehten van de BBC. Van Zondag af zullen de radw-u;tzendingen van den B BC als volgt worden gewij zigd: Ned. berichten 7.45— 00 u. op 373, 307, 267, 48.54 en ói.88 m.; van 2—2.15 u. op 373, 307, 267, 41.64, 31.88, 25.49 en 16.95 m. en van 10 10.30 u. op 373, 41.64 en 31.88 m. Begin April is na. een korte ziekte op 28-jarigen leef tijd te Utrecht overleden de be kende midvoor van D.O.S.. Piet DurooitieF; (A.A DE ONDERGANG VAN DE „BODEGRAVEN". In 'n prachtigen maannacht bij kr.lme zee, 3 Juli 1944, werd het 9500 ton metende s.s. „Bodegraven" van de K.N.S M. 100 mijl uit de kust ten Z. van Freetown aan de W. Afri- kaansche kust door een Duit sche duikboot zonder waar schuwing getorpedeerd. Het schip dat op weg was naai Engeland met 'n lading koper en levensmiddelen en 50 pas sagiers. w.o. 3 kinderen van een half jaar. zonk in 8 mi nuten. Kapitein Molenaar, die dezer dagen uit een Duitsch gevangenkamp bij Bremen te Haarlem terugkeerde, vertelde hierover een en ander aan „Het Vrije Volk". Passagiers en be manning droegen permanent zwemvesten en konden allen in de reddingbooten komen. Doch toen dook de onderzeeboot op en nam kapitein Molenaar ge vangen. Zes weken lang voer de U-boot practisch 70 m. on der water en had hierbij nog aanvallen met dieptebommen door de R.A.F. te doorstaan Kap. Molenaar werd in Bor deaux aan land gezet en daar op naai- een marinekamp in Duitschland overgebracht, waar ook 2500 man van de koopvaardij, voornamelijk En gelsehen zaten. De passagiers en bemanning zijn voor zoover den kapitein bekend, behouden in Engeland aangekomen. Vol gens kapitein Molenaar zijn van de ongeveer 100 schepen van de K.N.S.M. de helft ver loren Amerikaansch schip Rotterdam binnengeloopen. Te Rotterdam is gisteren, voor het eerst na 5 jaar, een Amerikaansch vrachtschip binnengeloopen, dat geladen was met 5000 ton meel. (BBC) - Canada heeft aan Neder land een crediet van 25 millioen dollar verleend voor den aan koop van Canadeesche goede ren voor het economisch her stel van Nederland. (B.B.C.) - Volgens leden van het Duitsche opperbevel zyn in dezen oorlog naai- schatting 4 millioen. Duitschers gesneu veld Dinsdagochtend hebben vlie gende vestingen een hevigen aanval met brandbommen op Yokohama gedaan. Het was de derde massa-aanval in 6 dagen.Meer dan 450 super vliegende forten lieten in iy2 uur 3200 ton bommen op de stad vallen. De bommenwer pers weiden geëscorteerd door 100 Mustangjagers, die van Iwosjima opstegen. 2 bommen werpers gingen verloren. Tokio brandt nog steeds Het centrum van Tokio ligt in puin. Andere vliegtuigen vielen vliegvelden bij Tokio, voorts doelen op Formosa, het vaste land, de Sakasjima-eilanden, Indo-China en midden-China aan. In Midden-China werden o.a. 200 locomotieven vernield. Amerikaansche troepen heb ben Santa Fé op Luzon ver overd. Ter ondersteuning van de operaties te land was de Amer. luchtmacht zeer actief en bombardeerde stelselmatig de Jap. posities. Op Mindanao drongen de Amei-ikanen met steun van de luchtmacht de Japanners vei der terug. Op de W. kust van Formosa werden een vliegtuigbenzine- raffinaderij en spoorwegran geerterreinen door bombarde menten getroffen. In de omge ving van Hongkong werden verscheidene Jap. schepen tot zinken gebracht. Op Tarakan werden door de Ned. en Austr. troepen goede vorderingen gemaakt, voorna melijk aan de Noordkust. Ook de strijd op Bougainville* ver loopt gunstig voor de Austra liërs. Tegen wanhopig luchtaf- weervuur in werden Japansche troepenconcentraties op 60 km. ten O. van Rangoon zwaar ge bombardeerd. Er werden bran den waargenomen. De Chineesehe troepen zet ten hun opruimingswerkzaam heden in de omgeving van Nanning, dat bevrijd is, voort Vorderingen werden gemaakt i alsmede in het N. deel dei prov. Kwangsi. De stad Po nyen, 100 km. N. van Nhnning Er wordt ook zware strijd geleverd in het Zuiden van de prov. Honan. De Japanners werden teruggedreven. De Chi neesche strijdkrachten werden met behulp van Amerikaansche transportvliegtuigen over een afstand van bijna 1600 km. versterkt. Op Okinawa is de stad Shuri thans omsingeld. In de hoofdstad Naga werden eenige vorderingen gemaakt. (B.BJC.) Het Engelsche kabinet. Het tusschenkabinet in En geland is als volgt samenge steld: min.-pres. en min. v. landsverdediging; Winston Churchill; min. v. buit. zaken: Anthony Eden; financiën: sir John Andersen: pres. min. raad: lord Woolton, die Attlee opvolgt; lord grootzegel be waarder: lord Beaverbrook. Dalton werd door Littleton op gevolgd als min. v. handel en productie; Ernest Bevin werd als min. v. arbeid opgevolgd door Richard Butler; min. van binn. zaken werd sir Donald Bradley, i.p.v. Herbert Morri son; le lord der admiraliteit werd Branden Bracken i.p.v. Alexander; min. v. oorlog: James Grigg; luchtvaart: Ha rold Mc. Millan i.p.v. sir Archi bald Sinclair; min. v. vlieg tuigproductie: Ernest Grown, die sir Steffard Cripps ver vangt-; onderwijs: Riehard Cibston Law, die Buttler ver- vant; oorlogstransport: lord Leathers; brandstof en ener gie: Lloyd George; schepen- bouw: William Shaeffard Mor- risson; nat. verzekering: Lead- lu Hore Belisha. Voorts is nog 'n aantal ministers voor spec, binnenlandsche Eng. aangele genheden benoemd, alsmede voor dominions en koloniën. PROVINCIENIEUWS BINNENKORT PER TREIN NAAR BERGEN OP ZOOM. Naar wij vernemen zal bin nen zeer afzienbaren tijd een directe treinverbinding lot stand komen tusschen Vlissin gen en Bergen op Zoom. Een drietal normale wagons is hier voor reeds uit Brabant aange komen; zij worden momenteel hi Vlissingen en Middelburg opgeknapt; o.m. zyn alie rui ten uit de wagons verdwenen en daar deze niet zonder meer zijn te vervangen, zullen de passagiers het wel met klei nere raampjes moeten doen, dan zy gewoon waren. Niette min zal deze uitbreiding van het treinverkeer een belang, rijke verbetering beteekenen. Dinsdagavond tegen acht uur brak er brand uit in het huis op den hoek van de Bejlink- straat te Middelburg. De brand liet zich zoo ernstig aanzien, dat de brandweer dadelijk met groot materiaal, magyruslad- der enz. uitrukte. De brand weer was spoedig ter plaatse en wist den brand tot de bo venverdieping en zolder van het brandende perceel, waarin het IJkkantoor gevestigd is, te beperken. De belendende hui zen bleven onbeschadigd, maar in Jiet getroffen huis is op den zolder veel goed van geëva- cueerden verbrand. Naar de heer Matthijssen ons meedeel de is de brand ontstaan in de keuken op de le verdieping door een gasstel. Het behang van de keuken brandde fel en het vuur testte door een licht raam heen den zolder aan en voorts het dak. Convooistelsel opgeheven. Maandagavond 12 uur is de verduistering voor alle sche pen alsmede het convooistel sel opgeheven. In totaal zijn. 10.000 convooien Engeland binnengekomen of vandaar vertrokken. De zwaarste ver- De zetsteen noodig voor den nieuwen dijk te Westkapelle zal aangevoerd worden per smalspoor van Vrouwenpolde: af. waar het materiaal per schip aankomt, en waar een der kleinere baggermolens een haventje heeft gebaggerd. Dit haventje zal straks binnen den nieuwen dijk komen te liggen. Mr. ten Kate burgemeester van Goes. Dezer dagen heeft mr. W. C. ten Kate, oud-burgemeester van Goes, die deze functie in begin Mei 1940 aanvaardde, maar deze na ruiin één jaar op last van de bezetters moest neerleggen, de gemeente be zocht en o.a. een bezoek aan het stadhuis gebracht. Naar wy vernemen heeft mr. ten Kate heden het ambt van burgemeester van Goes weer op zich genomen. De afd. Zoid-Bevelaud van de jes van ten hoogste 10 kg. per gezin, aan familieleden of vrienden in Den Haag te zen den. De pakjes dienen vóór Za terdagmiddag 12 uur by de garage Krijger, Beestenmarkt te Goes bezorgd te zyn. Tijdens het lievig onweer van Maandagavond werd te Schore het schuurtje van den heer M. Veerhoek door den bliksem ge troffen. Door het doortastend optreden van de brandweer kon de brand tot het schuurtje be perkt blijven, zoodat er slechts lichte materieele schade ent- stond. Ook het vee dat in het schuurtje stond, werd bijtijds in veiligheid gebracht. Ook in Kloetinge is op initia tief van den heer J. Oele Azn* voor boven de rivieren een in zameling van levensmiddelen gehouden. Er zijn broodbonnen, meel. aardappelen, erwten en boonen ingezameld. Eerstdaags zal het eerste transport ver trekken met o.a. 1650 bxooden. 1000 eieren en 25 mud aardap^ pelen, erwten en boonen. De afd. Wolfaartsdyk van de HARK heeft 3000 brooden en 4000 kg. aardappelen naar Amsterdam veivoerd, welke levensmiddelen door de inwo ners weitien bijeengebracht. Dezer dagen zai weer een zen ding plaats hebben. (HN) werd veroverde liezen werden in 1941 geleder .HARK kelt Teder"in Zukf-BT (B.B.C.1 Iveland in de gelegenheid pak- Te Kapelle werd een leden- ergadering van de Veilings ver. K.B.O., gehouden onder voorzitterschap van den heer P. J. J. Dekker. De voorz. zegde in zijn openingswoord, dat men eèn gunstig jaar heeft gehad. Het was het 4e jaar dat de 2 mil lioen werd overschreden. De verwachting omtrent den fruitoogst is goed te noe men. Met vertrouwen g33t men. de toekomst in. ar heeft men te kampen met vervoer, fust en Arbeidskrachten. In het dagel. bestuur werden benoetnd de heeren P J. J. Dekker, A. J. de Visser en J. L. de Jager Jr. In de commis sie voor het nazien der re keningen werd in de vacature van der Vliet als lid benoemd de heer Burger van Wemeldin- ge en als plv. de heer Johs Oele. Ingewilligd werd het be stuursvoorstel om aan het per soneel een duurtetoeslag toe te kennen. De contributie werd gehandhaafd a 1 per jaar De termijn van de subsidie aaii Zeelands proeftuin werd met jaar verlengd. De heer D. Ganseman stelde voor om den oprichter den heer A. van der Graaff tot eerelid te benoemen. Dit voorstel sa: op de agenda voor de cer3t-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1