Provinciale Zeeuwsche Courant Provinciale Zeeuwsche'Courant OUDE PLUNJE. Weg met die oude plunje. Hé- laas moeten wij onze oude plunje „in letterlijken zin" nog lang dragen. Dat is de nood van den tqd. Maar figuurlijke oude plunje, weg er mee. Tot die oude plunje rekenen wij ons partijenstelsel van voor 1940. Tegenwoordig heerscht er een soort eendracht, „een soort" zeggen wij, want die Jiomt niet veel boven het ne gatieve uit. Wij weten wel, wat wij niet willen. Maar om tot het positieve te komen, tot het geen wij allen in den grond willen, allen, Katholieken, Her vormden, Joden, Liberalen, Socialisten, Communisten en andere landgenooten van wel ke party ook, zullen wij ons erop moeten bezinnen, dat er zooveel is. wat ons verbindt, waarin wij eendrachtig kunnen samenwerken, waarin wij het op sociaal en politiek gebied eens zijn. Partijen zullen er zqn en moeten er zqn en blij ven. Maar de grondslag van ons partgwezen moet grondig herzien worden. Voor 1940 was die grondslag in hoofdzaak een confessioneele. Wij willen elkanders godsdienstige begin selen respecteeren, zooals wij in het dagelijksch leven deden, maar niet in de politiek, waar de confessioneele verschillen waren ontaard in een strijd om de macht, tusschen twee groe pen, de. christelijke en hoe heet de andere: niet-cbristelijke Maar die andere groep leefde ook volgens de christelijke mo raal, gelijk ieder beschaafd mensch in Europa. Hetzij men die moraal nu baseert op de H. Schrift, hetzij men die uit humanistische beginselen be lijdt, de christelijke moraal be- lqden, doen wij allen. Daarom geen partijen meer op confes- sioneelen grondslag, maar partijen op socialen of politie leen gronaslag, waarbq ieders confessie onbeschadigd kan en .moet blijven, en er waarschijn lijk door geestelijke verdieping slechts bij winnen zal. Dus nooit meer antithese-politiek, die zooveel kwaads gebrouwen heeft, die de Nederlanders bij na in twee volken gespleten heeft. Laat ons dat ten minste uit de booze jaren van ver drukking en knechting geleerd hebben. Slechts wat ons ver bindt maakt ons sterk en wij zullen alle beschikbare kracht hard noodig hebben. Wat ons goede volk scheidt, verzwakt ons. Slechts eendracht kan ons redden, een eendracht, niet in een van boven opgelegden één- partq-staat, een eendracht, voortspruitend uit de synthese Vim alle voorhanden krachten. DE KON. MARINE IN NEDERLAND. Onmiddellijk na de capitula tie van de Duitsche troepen in W. Nederland arriveerde in Den Haag, de commandant dei- marine in Nederland, Schout bij nacht G. W. Stoeve. Naar Den Helder, Amsterdam, Har- lingen en Delfzijl werden ma rine-detachementen gediri geerd. De Royal Navy is even eens met „naval parties" naar Nederland gekomen. Deze staan onder bevel van vice- admiraal Sir Gerald Dickens en werken o.m. in Ymuiden, Hoek van Holland, Rotterdam en Dordrecht. R.N. en K.M. vormen een onderdeel van de joall. expeditionaire strijd krachten. Als oudste in rang is aan vice-admiraal Dickens het bevel over de marine in Ne derland opgedragen. Hij voert d entitel „flag officer Holland' Onze eerste taak. aldus Schout bij nacht Stoeve in een interview met den Anep-Ane- ta verslaggever van Beers, is de havens te openen, mijnen te ruimen, wrakken lichten enz. Het mijnenvegen geschiedt door Britsche en Nederland- sche schepen. De Ned. mijnen- veegdienst opereert nog van uit een Britsche haven. Ook moet de K.M. de Duitsche ma rine-eenheden in Nederland ontwapenen en evacueeren. --■pa-.-,-- E Dinsdag 29 Mei 1945 raedew. van dr. W. LL Beekenkamp Abonn.-pr.25 ct. p. Bur." Vli!»é>ën tel'. 10, M'burg tel. en dr. P. J. Bouman Uitg.x\ 359- en 354L Goes Lel. 2475, Terneuzen 188e Jaargang Nummer 45 den Boer. Druk la. Bv. d. Velde Jr Het drama van Tiel. Tiel is goeddeels een ruïne. Weken en maanden lag het onder artillerievuur. Na het vestigen van het bruggenhoofd 'bg Nijmegen in Sept. en Oct. '44 was het practisch afgeslo ten van de buitenwereld. De Duitschers stalen alle moge lijke gebruiksvoorwerpen, klee- ren enz. Intusschen werd de geallieerde artillerie met den dag actiever. Het leven ir vernielde huizen en half on- dergeloopen kelders werd on behaaglijk. Ook namen de Duitschers steeds meer aard appelen en graan in beslag en gaven opdracht een deel van de stad te ontruimen. De zich daar bevindende panden en winkels werden leeggeplun derd. Op 21 Dec. werd een inval gedaan in een huis, waar een Amerik. piloot zat. Levensmiddelen voor Nederland. Als onderdeel van den mili tairen aanvoer voor civiele doeleinden in Nederland wer den na de bevrijding en tot 25 April jl. netto 158.100.000 kg. levensmiddelen ingevoerd. (AA.) De tijd is er ryp voor, het volk verwacht ze, de omstan digheden eischen ze. Binnen afzienbaren tijd ook zal Indië weer vrij zqn. Maar een ander Iridië zal het zijn dan voor 1940. Onder Starkenborg en Doorman is Indië meerderja rig geworden. Koningin Wil helm ina heeft het in December '42 gezegd: „Indië zal zijn een gelijkgerechtigd deel van het rijk". In Indië wonen zooveel milioenen niet-christenen, dat zijn geen wilden, velen zijn be schaafd, soms anders beschaafd dan wfl, maar beschaafd. Hoe zullen wij die met een antithe se-politiek tegemoet treden Wy moeten ons niet verbeel den, dat Indië niet weet, wat er in Nederland, wat er in de wereld gebeurt. Ja wij zullen allen een deel van onze eigen gerechtigheid moeten offeren, maar het zal zijn op het al taar des Vaderlands en tot heil des Volks, BLOEDIGE STRIJD OP OKINAWA. Op Okinawa is de bloedigste strijd van dezen oorlog' gaan de. Op het door de zware re gens doorweekte terrein waai de mannen tot de knieen in de modder zakken, blqven de Amerikanen terrein winnen. De geallieerde luchtaanvallen gaan onafgebroken voort. Vliegvelden rond Tokio wor den aangevallen. Formosa wordt dag en nacht bestookt terwijl ook mijnen langs de kust gelegd werden. In Birma ruimt het 14de Br leger nog dagelijks honderden Japanners op. De Jappen lijden zware ver liezen bij hun terugtrekken naar Siam. De Chineezen die ook weer vorderen naar de Zuid Chineesche zee, dreigen voorts de vijandelijke troepen in Indo China en Siam af te snijden De Chineezen verover- De heer des huizes was niet den dê haven Foetsjou, de thuis, waarom zij den piloot h0Ofdstad van de provincie en de vrouw, moeder van 3 Kwangsi, Nanning, en Lioe- kinderen en in verwachting joeng, 55 km. ten N. van Foetsjou. Meer dan 200 Britsche oor logsschepen zqn reeds in het Verre Oosten, terwijl nog meer van de nieuwste en grootste Engelsche oorlogsbodems naar het strqdtooneel werden ge zonden. Wanneer de 8e Amer. luchtmacht in het Verre Oos ten is gearriveerd, zullen ei- volgens Associated Press 8 afzonderlijke Amerik. vlieg- tuigaeties zijn, nog ongerekend de deklandingsvliegtuigen en vliegbooten. (B.B.C., H.N.) thuis, waarom zij den piloot en de vrouw, moeder van 3 kinderen en in verwachting van het vierde, meenamen. Des nachts deed de bevolking een overval op het politiebu reau en ontvoerde de vrouw. De Duitschers namen 5 gijze laars. Men moest inlichtingen verstrekken, zoo niet dan zou den den dag daarop om 12 uur deze 5, om 6 uur 10 en zoo om de 6 uur een veelvoud tot 500 gijzelaars worden neergeschoten. Nadien zou de stad binnen 3 uur ontruimd moeten worden, waarna alles zou worden opgeblazen. De 5 gqzelaars werden Zondag voor Kerstmis neergeschoten. Ver dere bedreigingen werden niet ten uitvoer gebracht. De men schen kregen echter zeer veel georek aan voedsel. Daarop werden massa-arrestaties uit gevoerd. Alle geestelqken werden opgepakt en werden cellulair ingesloten of gedepor teerd» Drie paters mochten nog begraven, trouwen en doopen. Zij stonden onder strenge bewaking en bq hun kerkelqken arbeid stonden be wakers met het geweer in den aanslag bij hen. In de R.K. kerk mocht geen mis meer worden gelezen. Half Jan. moest Tiel evacueeren, in de richting Wqk bq Duur stede, Qp een paac wagens, De raad van vertrouwens mannen heeft thans opgehou den te bestaan. De regeering heeft dank gebracht voor het vele werk door dezen raad ver richt. (R.O.) mochten zieke kinderen en wat bagage meegenomen worden. Alles wat achter bleef werd „verbeurd verklaard". Wie achter bleef, kreeg den kogel. Velen zqn in de Noordelijke provincies aangekomen. Ande ren hebben zich tusschen Lek en Linge verscholen. Typhus en diphtherie hebben slachtof fers gemaakt. In een noodzie kenhuis te Zoelen kregen alle 20 verpleegsters, typhus of immler begraven. Het lijk van Himmler is Za terdag begraven op een ge heime. niet aangeduide plaats op ongewqden grond. Er was geen kerkelqke plechtigheid. Aan degenen die de teraarde bestelling verrichtten werd ge heimhouding opgelegd. In een laken gewikkeld werd het lijk van de plaats waar de zelf moord werd gepleegd naar het graf vervoerd. Chirurgen heb ben voor de begrafenis de her senen uit het hoofd van Himm ler verwijderd, gipsafdrukken van den schedel gemaakt en een doodenmasker genomen en voorts de ledematen opgeme ten. Dit is gebeurd om een bewqs te hebben dat de man die zeide dat hij Himmler was, geen ander is geweest en ook om het gelaat vast te leggen van den man die 5 millioen menschen den dood ingedreven heeft. De hersenen worden onder zocht op afwijkingen die de beestachtige daden van dezen man kunnen verklaren. (AA) Mussert begroef zijn bankpapier. Een pakket bankbiljetten ter waai '.e van 20.000 en voor 50.000 aandeelen van het Utrechts Dagblad, die nu uiteraard waardeloos zqn ge worden, werden gevonden in de safe van Mussert, die werd ontdekt te Bussum. De was ingegraven in den tuin van het huis van een nicht van Mussert. De nicht zelf is voortvluchtig, maar de huisbe waarder werd gearresteerd. (AA) Teruggekeerde gevangenen van Dachau verklaren, dat dr. H. B. Wiardi Beekman, hoofd redacteur van de Arbeiders pers, die bij een ontsnappings poging in 1942 naar Engeland werd gegrepen, aldaar op 15 Maart is gestorven aan typhus. Hq behandelde in het kamp vrijwillig de typhus-patiënten eu liep daarbq een besmet ting op. (AA) PROVINCIENIEUWS De schout-bq-nacht, mari tiem commandant in Zeeland, deelt mede, dat al.het uit het buitenland terugkeerende ma- ri- personeel, ook officieren, dat 3 - vqandelqke 'en is geweest, dus gewezen krijgs- c.i politieke gevangenen, be- hoorende tot de Kon. Marine, moet worden doorgezonden na' het marinekamp te Sluis kil. Aldaar zullen zij worden voorzien van mLitaire klee ding e ereld om daarna met verlof gezonden te worden. De zetsteen noodig voor den nieuwen dijk te Westkapelle zal aangevoerd worden per smalspoor van Vrouwenpolder af, waar het materiaal per schip aankomt, en waar een der kleinere baggermolens een haventje heeft gebaggerd. Dit haventje zal straks binnen den nieuwen dqk komen te liggen. Het is gebleken, dat op den zolder boven het voormalige Roode Kruis-bureau in het Schuttershof te Middelburg nog ongeveer 300 3'/0 kg. pak ketten met voedsel lagen, be stemd voor het Noorden. Deze pakketten zijn indertijd door een Roode Kruis soldaat inge nomen. met de bedoeling deze van labels te voorzien, zoodra die bq het postkantoor te krij gen zouden zqn, en ze dan te verzenden. Dit is echter niet w schied. Het Roode Kruis van Zeeland heeft daarom deze pakketten meegenomen om aan de verschillende Roode Kruis afdeelingen ter plaatse af te geven voor verdere distri butie. diphtherie. Woensdagochtend vroeg liep het eerste Ned. vracht schip. de 10.000 tonner ,,Van der Capellen" de Rotterdam- ^(AA)sche haven binnen. ,(A.A.), Een. deze:- dagen had te Mid delburg op initiatief van de C. H. Unie een bq een komst plaats, waarin Ds. Simoons, sprak over: „De Ned. Herv. Kerk en de vragen van het dagelqksch leven". Na een uitvoerige inleiding van den voorzitter der C. H. Unie, den heer Luqendijk, wees Ds. Simoons op de verant woordelijkheid der kerk voor de vragen van maatschappij en staat, gezin, jeugd, zedelijk heid, ontspanning, enz. in de zen geweldigen tijd, waarin een strqd wordt geleverd om de ziel van het volk. Spr. wees er op, dat de kerk voor al deze vragen deskundige voorlichting zal moeten geven. Hierdoor zullen de politieke organisaties echter een gewq- zigde functie krijgen. Het iso lement van het zg. „christelijk volksdeel" achtte de spr. ver- werpelqk. In pers, radio, on- kader der verdraagzaamheid, het christelijk levensbeginsel, de grondvorm van onze samen leving, moeten doorklinken. Tenslotte beantwoordde spr. een groot aantal schriftelqke vragen. Voor het bakersexamen (staatsdiploma) slaagden te Middelburg de dames: F. Vogel, L. Ton, M. Wagenaar, K. de Rijke, M. Koole. P. Lie- vense, v. d. Zande en G. Felius. Op enkele vragen uit Vlfe- singeii over de slechte kwali teit brood, dat onlangs in die stad werd geleverd, deelde de prov. Voedselcommissaris me de, dat het hier meel betreft, afkomstig van tarwe uit het inundatiegebied, dat op zicht foed was. Eerst bij het bak ten bleek dat dit gebreken vertoonde. Toen op 14 Mei werd gewasachuwd stelde men nog denzelfden dag een onder, zoek in en keurde het meel af, nog vóór de staking uitbrak. De herbevoorrading van de bakkers was moeilijk. In Mid delburg was geen meel voor radig omdat een groot aantal brooden voor de HARK was gebakken. Een auto om te Goes het meel te halen, ge raakte defect zoodat pas den volgenden dag het meel per trein kon komen. Toen de staking uitbrak was men dus reeds bezig met het slechte meel te vervangen. Een dezer dagen herdacht de heer J. L. de Konink, werk zaam in de afdeeling machine fabriek van '„de Schelde" te Vlissingen, zijn 50-jarig dienst- jubileum. Hij werd 's morgens op het hoofdkantoor dóór de directie gelukge wen seh t, waa r- bij hij een geschenk in enve loppe ontving. Voor de rest van den dag werd hem vrijaf gegeven. Ook te Koudekerke werd op Pinkster-drie na 5 jaar weel een ringrqderq gehouden. Er qamen 37 jongelui hieraan deel. De uitslag is 1. A. v. d. Heqden, 11 r.; 2. P. Jobse Iz, 11 r.; 3. M. v. d. Heijden, 10 r.; 4. D. Jobse. 10 r.; 5. F. Vos, 10 r. De wisselbeker werd gewonnen door P. Jobse die 4 ringen in 6 ronden haalde. De pollepel won D. Jobse Jz. Den heer P. Flipse, die 20 jaar voorzitter is van de ver. v. ringlijders, werd bq monde van den heer A. v. d. Heijden voor zijn werk dank gebracht en eenige eadeaux aangeboden, 's Middags gaf de muziek ver. derwijs, enz, zal, binnen het „Voorwaarts" een concert. OUDE PLUNJE. Weg met die oude plunje. Hé- laas moeten wij onze oude plunje „in letterlijken zin" nog lang dragen. Dat is de nood van den tijd. Maar figuurlijke oude plunje, weg er mee. Tot die oude plunje rekenen wij ons partijenstelsel van voor 1940. Tegenwoordig heerscht er een soort eendracht, „een soort" zeggen wij, want die komt niet veel boven het ne gatieve uit. Wq weten wel, wat wq niet willen. Maar om tot het positieve te komen, tot het geen wq allen in den grond willen, allen, Katholieken, Her vormden, Joden, Liberalen. Socialisten, Communisten en andere landgenooten van wel ke partij ook, zullen wij ons erop moeten bezinnen dat er zooveel is, wat ons verbindt, waarin wij eendrachtig kunnen samenwerken, waarin wij het op sociaal en politiek gebied eens zqn. Partyen zullen er zijn en moeten er zijn en blij ven. Maar de grondslag van ons partijwezen moet grondig herzien worden. Voor 1940 was die grondslag in hoofdzaak een confessioneele. Wij willen elkanders godsdienstige begin selen respecteeren, zooals wij in het dagelijksch leven deden, maar niet in de politiek, waai de confessioneele verschillen waren ontaard in een strijd om de macht, tusschen twee groe pen, de christelqke en hoe heet de andere: niet-christelijke Maar die andere groep leefde ook volgens de christelqke mo raal, gelijk ieder beschaafd mensch in Europa. Hetzij men die moraal nu baseert op de H. Schrift, hetzij men die uit humanistische beginselen be lijdt, de christelijke moraal be lijden, doen wij allen. Daarom geen partijen meer op confes- sioneelen grondslag, maar partijen op socialen of politie- ken grondslag, waarbij ieders confessie onbeschadigd kan en moet blqven, en er waarschqn- lijk door geestelijke verdieping slechts bq winnen zal. Dus nooit meer antithese-politiek, die zooveel kwaads gebrouwen heeft, die de Nederlanders bij na in twee volken gespleten heeft. Laat ons dat ten minste uit de booze jaren van ver drukking en knechting geleerd hebben. Slechts wat ons ver bindt maakt óns sterk en wq zullen alle beschikbare kracht hard noodig hebben. Wat ons goede volk scheidt, verzwakt ons. Slechts eendracht kan ons redden, een eendracht, niet in een van boven opgelegden één- partq-staat, een eendracht, voortspruitend uit de synthese van alle voorhanden krachten. DE KON. MARINE IN NEDERLAND. Onmiddellijk na de capitula tie van <Je Duitsche troepen in W. Nederland arriveerde in Den Haag, de commandant der marine in Nederland, Schout bq nacht G. W. Stoeve. Naar Den Helder, Amsterdam, Har- lingen en Delfzijl werden ma rine-detachementen gediri geerd. De Royal Navy is even eens met „naval parties" naar Nederland gekomen. Deze staan onder bevel van vice- admiraal Sir Gerald Dickens en werken o.m. in Ymuiden, Hoek van Holland, Rotterdam en Dordrecht. R.N. en K.M. vormen een onderdeel van de ge-al 1. expeditionaire strqd- krachten. Als oudste in rang is aan vice-admiraal Dickens het bevel over de marine in Ne derland opgedragen. Hij voert d entitel „flag officer Holland". Onze eerste taak, aldus Schout bij nacht Stoeve in een interview met den Anep-Ane- ta verslaggever van Beers, is de havens te openen, mijnen te ruimen, wrakken lichten enz. Het mijnenvegen geschiedt door Britsche en Nederland- sche schepen. De Ned. mijnen- veegdienst opereert nog' van uit een Britsche haven. Ook moet de KM, de Duitsche ma rine-eenheden in Nederland ontwapenen en evacueeren. Levensmiddelen voor Nederland. Als onderdeel van den mili tairen aanvoer voor civiele doeleinden in Nederland wer den na de bevrijding en tot 25 April jl. netto 158.100.000 kg. levensmiddelen ingevoerd. n (AA.) Abonn.-pr.: 25 ct. p. w. J 3.20 p. Uw. Adv.pr. 12 ctp mm., min. p. adv J 2—, Bur. VUs—gen tel. 10, M'burg telen dr. P. J. Bonman. Uitg. 35?" en 3541, Goes tel. 2475, Terneuzen ISSe Jaargang Nummer 45 den Boer. Druk fa. F. v. d. Velde Ji Dinsdag 29 Mei 1945 SSS&J-i Ue tijd is er rijp voor, het volk verwacht ze, de omstan digheden eischen ze. Binr.ee afzienbaren tijd ook zal Indië weer vrij zijn. Maar een ander Indië zal het zijn dan voor 1940. Onder Starkenborg en Doorman is Indië meerderja rig geworden. Koningin Wil- helmina heeft het in December '42 gezegd: „Indië zal zijn een gelijkgerechtigd deel van het rijk". In Indië wonen zooveel milioenen niet-christenen, dat zijn geen wilden, velen zijn be schaafd, soms anders beschaafd dan wij, maar beschaafd. Hoe zuilen wij die met een antithe se-politiek tegemoet treden Wij moeten ons niet verbeel den, dat Indië niet weet. wat er in Nederland, wat er in de wereld gebeurt. Ja wij zullen allen een deel van onze eigen gerechtigheid moeten offeren, maar het zal zijn op het al taar des Vaderlands en tot heil des Volles. Het drama van Tiel. Tiel is goeddeels een ruïne. Weken en maanden lag het onder artillerievuur. Na het vestigen van het bruggenhoofd 'bij Nijmegen in Sept. en Oct. '44 was het- practisch afgeslo ten van de buitenwereld. De Duitschers stalen alle. moge lijke gebruiksvoorwerpen, klee- ren enz. Intusschen werd de geallieerde artillerie met den dag actiever. Het leven in vernielde huizen en half on- dergeloopen kelders werd on behaaglijk. Ook namen de Duitschers steeds meer aard appelen I en graan in beslag en gaven opdracht een deel van de stad te ontruimen. De zich daar bevindende panden en winkels werden leeggeplun derd. Op 21 Dec. werd een inval gedaan in een huis, waar een Amerik. piloot zat. De heer des huizes was niet thuis, waarom zij #den piloot en de vrouw, moeder van 3 kinderen en in verwachting van het vierde, meenamen. Des nachts deed de bevolking een overval op het politiebu reau en ontvoerde de vrouw. De Duitschers namen 5 gqze- laars. Men moest inlichtingen verstrekken, zoo niet dan zou. den den dag daarop om 12 uur deze 5, om 6 uur 10 en zoo om de 6 uur een veelvoud tot 500 gijzelaars worden neergeschoten. Nadien zou de stad binnen 3 uur ontruimd moeten worden, waarna alles zou worden opgeblazen. De 5 gijzelaars werden Zondag voor Kerstmis neergeschoten. Ver dere bedreigingen werden niet ten uitvoer gebracht. De men schen kregen echter zeer veel georek aan voedsel. Daarop werden massa-arrestaties uit gevoerd. Alle geestelijken werden opgepakt en werden cellulair ingesloten of gedepor teerd. Drie paters mochten nog begraven, trouwen en doopen. Zq stonden onder strenge bewaking en bij hun kerkelijlten arbeid stonden be wakers met het geweer in den aanslag bq hen. In de R.K. kerk mocht geen mis meer worden gelezen. Half Jan. moest Tiel evacueeren, in de richting Wqk bq Duur stede, Op een paar wagens BLOEDIGE STRIJD OP OKINAWA. Op Okinawa is de bloedigste strijd van dezen oorlog gaan de. Op het door de zware re gens doorweekte terrein waar de mannen tot de knieen in de modder zakken, blijven de Amerikanen terrein winnen. De geallieerde luchtaanvallen gaan onafgebroken voort, Vliegvelden rond Tokio wor den aangevallen. Formosa wordt dag en nacht bestookt terwijl ook mijnen langs de kust gelegd werden. In Birma ruimt het 14de Br. leger nog dagelijks honderden Japanners op. De Jappen lqden zware ver liezen bij hun terugtrekken naar Siam. De Chineezen die ook weer vorderen naar de Zuid Chineesche zee, dreigen voorts de vijandelijke troepen in Indo China en Siam af te snijden. De Chineezen verover den de haven Foetsjou, de hoofdstad van de provincie Kwangsi. Nanning, en Lioe- joeng, 55 km. ten N. van Foetsjou. Meer dan 200 Britsche oor logsschepen zijn reeds in het Verre Oosten, terwijl nog meer van de nieuwste en grootste Engelsche oorlogsbodems naar het strqdtooneel werden ge zonden. Wanneer de Se Amer. luchtmacht in het Verre Oos ten is gearriveerd, zullen er volgens Associated Press 8 afzonderlqkc Amerik. vlieg tuigacties zqn, nog ongerekend de deklandingsvliegtuigen en vliegbooten. (B.B.C., H.N.) De raad van vertrouwens mannen heeft thans opgehou den te bestaan. De regeering heeft dank gebracht voor het vele werk door dezen raad ver richt. (R.O.) mochten zieke kinderen en wat bagage meegenomen worden. Alles wat achter bleef werd „verbeurd verklaard". Wie achter bleef, kreeg den kogel. Velen zijn in de Noordelijke provincies aangekomen. Ande ren hebben zich tusschen Lek en Linge verscholen. Typhus en diphtherie hebben slachtof fers gemaakt. In een noodzie kenhuis te Zoelen kregen alle 20 verpleegsters typhus of diphtherie. £AA) I.immler begraven. Het kjk van Himmler is Za terdag begraven op een ge heime, niet aangeduide plaats op ongewijden grond. Er was geen kerkelqke plechtigheid. Aan degenen die de teraarde bestelling' verrichtten werd ge heimhouding opgelegd. In een laken gewikkeld werd het lijk van de plaats waar de zelf moord werd gepleegd naar het graf vervoerd. Chirurgen heb ben voor de begrafenis de her senen uit het hoofd van Himm Ier verwijderd, gipsafdrukken van den schedel gemaakt en een doodenmasker genomen en voorts de ledematen opgeme ten. Dit is gebeurd om een bewijs te hebben dat de man die zeide dat hij Himmler was, geen ander is geweest en ook om het gelaat vast t'e leggen van den man die 5 millioen menschen den dood ingedreven heeft. De hersenen worden onder zocht op afwijkingen die de beestachtige daden van dezen man kunnen verklaren. (AA) 3Iussert begroef zijn bankpapier. Een pakket bankbiljetten ter waai Je van 20.000 en voor 50.000 aandeelen van het Utrechts Dagblad, die nu uiteraard waardeloos zqn ge worden, werden gevonden in de safe van Mussert, die werd ontdekt te Bussum. De safe was ingegraven in den tuin van het huis van een nicht van Mussert. De nicht zelf is voortvluchtig, maar de huisbe waarder werd gearresteerd. (AA) Teruggekeerde gevangenen van Dachau verklaren, dat dr. H. B. Wiardi Beekman, hoofd redacteur van de Arbeiders pers, die bij een ontsnappings poging in 1942 naar Engeland werd gegrepen, aldaar op 15 Maart is gestorven aan typhus. Hq behandelde in het "kamp vrijwillig de typhus-patiënten en liep daarbij een besmet ting op. (AA) Woensdagochtend vroeg liep het eerste Ned. vracht- ïfiip, de 10.000 tonner „Van der Capellen" de Rotterdam- ^ehe haven binnen, (A.A.) De schout-by-nacht. mari tiem commandant in Zeeland, deelt mede, dat al het uit het buitenland terugkeerende ma rk personeel, ook officieren, dat in vijandelijke h nden is geweest, dus gewezen krijgs- ên politieke gevangenen, be- lioorende tot de Kon. Marine, moet worden doorgezonden nar het marinekamp te Sluis kil. Aldaar zullen zij worden voorzien van mLitaire klee ding en geld om daarna met verlof gezonden te worden. Een verzoek. Degene, die gemeentewerk lieden te Goes heeft gewaar schuwd voor de aanwezigheid van mijnen en/of handgrana ten in de Westvest wordt ver zocht zich even te melden op het bureau van Gemeentewei* ken. Schoolstraat te Goes. Nadat vérleden week eerst te Philippine op aanwijzing van een inwoonster, een oud- W.A.-man was gearresteerd, heeft te Goes zich hetzelfde Voorgedaan. P.- Wester uit Vlissingen. die destijds bij de W.A. diende, werd door een oud-stadgenoot die te Goes bij de politie is, ontdekt en inge- ■ekend. Hij is naar Ellevvouts- dijk overgebracht. De heer W. E. de Jager, oud-onderwijzer te Waarde, heeft ontslag genomen als ontvanger der Ned. Herv. gem. aldaar, welke functie hij 55 jaar bekleedde. Toen op 2o Februari 1944 de heer Taiten te Kloctinge een telefonische opdracht van 'n Duitsche instantie te Middel burg ontving om de brandspuit direct naar Walcheren te bren gen. was deze daartoe onmid- dellqk bereid en leverde daar bij 8 rol slang en 20 1. ben zine. Onze mooie spuit, de trots van de Kloetingsche brandweer, was weg en het dorp was aangewezen op hulp van andere gemeenten. Thans is, door medewerking van den Burgemeester, mr. H. N. Baron Schimmelpenninck van der Oye en den comman dant van de Brandweer, L. M. Oele, van de Inspectie Luchtbescherming en Brand weer een motorspuit in bruik leen ontvangen. Deze spuit be zit een grootere capaciteit dan de vorige, zoodat Kloetinge uit den brand is. Zaterdag' jl. werd te Krab- bendijke de terugkeer van burgemeester Sandberg ge vierd. Even buiten het dorp werd de burgemeester afge haald door vereenigingen, schoolkinderen en?.# waarna men met muziek voorop naar een der gebouwen van de Con- servenfabriek marcheerde. Hier werd de blqde terug keer gevierd. Verschillende sprekers uitten hun groote blqdschap over de terugkomst uit gevangenschap. Schoolkin deren zongen begeleid door „Concordia" eenige liederen. Des avonds werd in de Herv. Kerk een volkszang gehouden. De dag werd besloten met een optocht door het versierde dorp. Het was jammer, dat mevr. Sandberg en de liinde- ren dezen blqden dag niet kon den meemaken, daar zij nog elders vertoeven. De muziekvereeniging „Con Amore" te HoedekensUerke heeft deze week haar repeti ties weer hervat. Als voorzit ter is gekozen de heer F. Hoo- gesteger. Er zullen groote moeilijkheden te overwinnen zqn, daar o.m. de muziektent, benevens de lessenaars en ban ken door het oorlogsgeweld verdwenen zqn. Zendeling Ritsema heeft, ge durende zqn verblijf in Hoede>> kenskerke, in dit dorp een se rie causerieën gehouden. Dins dagavond jl. vond o.m. een bqeenkomst plaats voor de verschillende jeugdvereenigin- gen, welke goed bezocht waa. Woensdag werden samenkom sten gehouden met de school en kerkeraad, kerkvoogden en notabelen, terwijl op -Donder dagmiddag de vrouwen aan de beurt kwamen, die door zende ling Ritsema werden ingewijd over de toestanden in en om het huishouden in midden- Celebes. Tot slot werd dan op Don derdagavond de gemeente- avond gehouden, die zeer druk bezocht werd, en waarin ds. Hulsbergen den heer Ritsema voor zijn leerzame causerieën dank heeft gezegd. De steenkolenver. O.M.B. te Baarland hield een ledenverga dering onder voorzitterschap van den heer C. van Dam me Pz. Het jaarverslag' getuigde van een goed boekjaar. De kas sloot in ontvangst en uitgaaf met een batig' saldo van f 477.03. Tot bestuurslid werd nerkozen de heer C. van Dam me Pz. Het intréegeld voor nieuwe leden werd verhoogd van 2.50 op 3.50. Het sa laris van den penningmeester werd vastgesteld op 150. dat van den bode op 75. Tot bode werd benoemd de heer C. Riemens. In de op 24 Mei te Sluis ge houden vergadering van de werkgemeenschap Wederop- bouw, kwam o.m. ter sprake

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1