Provinciale Zeeuwsche Courant De droogmaking van Walcheren. De toestand in onze groote steden. TER AANVULLING. Door de bevrijding van Noord Nederland is de droog making van Walcheren in een nieuw stadium gekomen. Er is in het Noorden veel minder materieel tot zinken gebracht dan aanvankelijk gevreesd werd. Men kan thans over groote-aannemers-materieel èn ervaring beschikken. En op het ©ogenblik is de Dienst Droogmaking Walcheren dan ook in onderhandeling met de grootste aannemers-combina tie op dit gebied in Nederland. De kans, dat de dijken van Walcheren voor den winter dicht zijn is hierdoor natuur lek zeer vergroot; de datum waarop gewerkt wordt is 1 November 1945. De groote moeilijkheid zal echter zijn om de onafgewerkte en onver sterkte dijken dezen winter te houden. De mogelijkheid be staat dan ook, dat de groote zandzuiger, die Westkapelle straks dicht zal spuiten, aan de binnenzijde van den nieu wen dijk wordt ingegraven; het zou n.l. noodig kunnen zijn, dat dezen winter de dijk vanaf de binnenzijde nog voortdurend opgespoten moet worden. Het volgende jaar zou deze zuiger dan meer bui tendijks moeten worden ge bracht door een tijdelijken doorgang in den dijk, nadat men om den zandzuiger eerst een hulpdijkje heeft gelegd. De ontmijning van de ge bieden waar gewerkt moet worden is nu bijna gereed, evenals die van de vaargeu len, waardoor het materiaal thans wordt aangevoerd. Voor dezen aanvoer heeft men o.a. de beschikking gekregen over groote geallieerde landings vaartuigen. Het rijshout voor de zlnk- sEukken komt uit de Lang straat en uit de buurt van Schijndel, de stortsteen uit België. Volgens ruwe schat ting is noodig 1 millioen M3 zand, 60.000 ton stortsteen, 50.000 ton zetsteen, 1.5 mil lioen bos rijshout. In Holland zijn reeds aanwezig 3 millioen jutezakken, om eventueel met zand te vullen voor snelle dichting op bedreigde punten. Ook heeft men voor den aan leg der nieuwe dijken de be schikking gekregen over een groot aantal torpedo-netten, welke doorvlochten worden met rijshout en dan een zeer goede bescherming der talud opleveren. Dit is de eerste maal, dat van dergelijke hulp middelen gebruik wordt ge maakt. Uit Engeland is het groot ste deel van het verwachte materiaal aangekomen. Ook zullen ter beschikking worden gesteld 18 betonnen Mulberry- caissons, 300 voet x 40 voet x 40 voet, die kunnen dienen als golfbrekers en een 30-tal klei nere caissons voor afsluiting. In Zwitserland zijn barakken kampen in bestelling, plaats biedend aan ongeveer 2000 man personeel. Op bet oogenblik werken er aan de eigenlijke gaten in 't geheel ongeveer 1000 man. Zooals wij reeds eerder be richtten, is men bij de Nolle Zaterdag voor Pinksteren met het dichtspuiten van het gat begonnen. Ook bij Veere is met het spuiten van den nieu wen dijk een begin gemaakt. Groote hoeveelheden rijshout werden hier reeds aangevoerd. In Westkapelle kwam op Hemelvaartsdag door het thans mijnenvrij gemaakte „Oostgat" het eerste schip met rijshout aan. de teen van den nieuwen dijk is reeds ten deele gemaakt. De omgeving van Rarame- kens die bezaaid was met mijnen, is thans gezuiverd, zoodat ook hier met een week of twee een begin kan worden gemaakt met de werkzaam heden. Minister Tromp heeft blijk gegeven van zijn groote be langstelling, door Donderdag j.l. Walcheren voor de derde maal te bezoeken. De minister was vergezeld van ir. Brink horst, wnd. directeur generaal van den Rijkswaterstaat en prof. Zwiers en ir. J. C. Keiler van het alg. college van Commissarissen voor den Wederopbouw. Per dukw werden de gaten bij de Nolle, Westkapelle en Veere in oogenschojiw geno men, terwijl ook de mogelijk heid van een snellen weder opbouw van Westkapelle onder het oog werd gezien. Tokio opnieuw gebombardeerd Vrijdag hebben ongeveer 500 Amerikaan sche bommenwer pers opnieuw 4000 ton brand bommen op het hart van To kio afgeworpen. Tot dusver is ruim 100 km2 van Tokio platgebrand. Andere forma ties deden aanvallen op For mosa, terwijl Amerikaansche bommenwerpers en jagers de scheepvaart tusschen Formosa en de Chineesche kust onder vuur namen. Voorts werden doelen In Sjanghai, Singapore en Kanton gebombardeerd. Vijf groepen Amerik, bommenwer pers zijn nu uit het Middel- landsche Zeegebied via de Ver. Staten naar het Verre Oosten onderweg. In Birma heeft het 14e Brit- sche leger de haven Bassein bezet, 140 km. W. van Ran goon. Mindanao is nu in twee- en gesplitst. Op Okinawa, waar nog verwoed wordt ge vochten, hebben de Ameri kaansche mariniers bij Naga versterkingen ontvangen. Er zijn kleine vorderingen ge maakt. (BBC, RO, HN) Tabaksbon 5 en 6. Op Zaterdag voor Pinkste ren had er in Middelburg iets ongewoons plaats, 's Middags reed de brandweer door de stad en maakte bekend, dat op bon 5 en 6 van de rookers- kaart een tabaksrantsoen ver krijgbaar was. Wat was er gebeurd? Bij tabakswinkeliers was voldoen de voorraad om een bon be schikbaar te stellen. De win keliers mochten echter niet verkoopen, omdat er geen bon bekend was gemaakt; het pu bliek was hoogst ontevreden, 2 of 3 feestdagen en niets te rooken, en dat terwijl men wist, dat er voldoende voor raad was. Toen nam de direc teur van de Distributie een kloek besluit en op eigen ver antwoordelijkheid publiceerde hij een bon. De menschen had den wat te rooken en waren dankbaar. Maar de directeur was stout geweest, hij had zich vergrepen aan St. Bureau- cratius die in Vught of Goes zetelt. Daar zetelen namelijk Centrale instanties van de Dis tributie. Zoo'n stoute Directeur van de Distributie ook! Maar het publiek is hem dankbaar. Bovendien, het is jammer, dat niet meer zulke stoutigheden gepleegd worden, want door bureaucratische sleur en langzaamheid en amb telijke eigenwijsheid, zijn er al erger dingen gebeurd dan een paar Pinksterdag en zonder ta bak. Zoo zijn er meermalen zuivelproducten verloren ge- gaan, doordat er bijv. niet vol doende boter was om een bon te lionoreeren en hét bureau' te Vught weigerde bannen be schikbaar te stellen voor be paalde groepen der bevolking, bijv. ouden van dagen of kin deren en de boter liet wachten, totdat er voldoende zou zyn voor een bon voor het alge meen, waarbij die boter dan intusschen sterk werd of finaal bedierf. Centrale leiding moet er wel zijn: maar kan men aan de regionale of locale lei ding niet de vrijheid laten zelfstandig in dringende geval len te handelen? Zoo'n regio nale of locale leiding is in zulke gevallen toch meer des kundig dan de centrale leiding. St. Bureaucratius zou er niet bij te kort komen, de redactie zal gaarne een kaars voor hem offeren. DE DOOD VAN HEMMEES. Een Engelsch soldaat die tegenwoordig was bij Himm- lers dood in een villa te Lüneburg vertelde hierover o.m. Himmler kwam binnen als een sjofel type, met een versleten soldatenhemdje en een deken om zich heen. „Daar is je bed, kleed je uit", zoo zei de soldaat in het Duitsch. Himmler vroeg of de man wel wist wie hij was. „Ja zeker, jij bent Himmler" was het antwoord. Even daarna kwam een dokter met een kolonel binnen die wilden onderzoeken of Himmler soms vergif bij zich had. De dokter wilde twee vingers in zijn mond steken, doch hij hield de tan den op elkaar, sloeg zijn hoofd achterover en beet een capsule met vergif stuk. Men kneep zijn hals dicht om te beletten dat hij het vergif inslikte, doch het was reed3 te laat. Ook het leegpompen van de maag en toepassen van kunst matige ademhaling had geen resultaat meer. Binnen een kwartier was deze grootste oorlogsmisdadiger na een he- vigen doodsstrijd gestorven. (BBC) In de afgeloopen dagen heb ik een grondig onderzoek in gesteld in Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht m°et met nadruk vast stellen: er heerscht inderdaad een noodtoestand in dit gewest. Snelle en doeltreffende hulp is geboden, zoo schrijft Jan Go- aerie, oorlogs-corresp. van Anep-Aneta. Artikelen als vleesch, spek en boter waren er wel en zyn ook nog te koop, doch alleen tegen fabelachtige prijzen. Ik heb menschen gesproken, die per week 600 hebben uitge geven aan boter en ik hoorde van een geval, dat iemand een huis had geruild tegen een mud tarwe. Een pakje Cons: om even van het voedsel af te stappen, kostte 70 a 80! Het is duidelijk dat deze fancyprijzen alleen door de al- lerryksten kunnen worden be steed. Het officieele rantsoen be stond sinds October '44 uit: 400 gram brood per week en 1 kg. aardappelen. D.w.z., daar voor werden bonnen aangewe zen. Er was echter vaak geen brood en er waren slechts zel den aardappelen. Soms werd er eens in de veertien dagen een bonnetje aangewezen voor een ons kaas. Wat er gelukkig wel waren en men kan gerust zeggen, dat daardoor de bevol king op de been gehouden is, dat waren de suikerbieten, maar ook die waren nog niet zoo heel makkelijk te krijgen. Ook tulpenbollen waren een geliefkoosde bijvoeding. Men heeft liet beleefd, dat er een mededeeling verscheen, dat er dahliaknollen te krijgen waren en er werd eerlijk bijgezegd, dat er absoluut geen voedings waarde in zat, maar dat zij gegarandeerd het gevoel van honger tijdelijk verdreven. Er Werd in veel ijscowinkels een „lekkernij" verkocht die men slagcrême noemde tn die prac- tisch alleen bestond uit geklop te lucht. Zij kostte 75 cent per portie en er waren menschen die voor 15 of 20 emmers vol gingen halen! Buiten deze bijvoeding was het doorsnee menu voor de maaltijden van de massa: Ontbijt: bij arme menschen niets als een kopje theesurro gaat, voor beter gesitueerden, twee dunne sneedjes droog brood met als het er was een beetje kaas of suiker bietenjam, Lunch: drie dunne sneedje3 droog brood, met enz. Diner: een halve liter dun ne watersoep van erwtenmeel uit de centrale keuken en als ze er waren een paar aardappelen. Is het wonder, dat het vaak voor kwam, dat menschen op straat, arbeiders op hun werk en ambtenaren op hun kantoor flauw vielen van den honger. Dat honger-oedeem een zoo al gemeen verschijnsel is gewor den, dat er op het moment b.v. in Den Haag per dag on geveer 800 en in Rotterdam zelfs per dag ongeveer 1400 aanvragen binnen komen om extra voedsel wegens honger oedeem? In Rotterdam'zyn in den laatsten winter (van Oct 1944 tm. Maart 1945), 5928 menschen gestorven, tegen 3287 over dezelfde maanden in '44. Dyphtherie heeft allerwege zwaar geheerscht. In Utrecht had men maanden met 300 a 400 gevallen, tegenover vroeger 100 in een heel jaar. Den Haag noteerde in 1944 niet minder dan 5150 gevallen en dit jaar voor zoover bekend reeds 722. De tuberculose en vooral ook de open .T.B.C. zijn onrustba rend toegenomen. In Rotter dam b.v. is het aantal gevallen zeker verviervoudigd, waarvan ongeveer een derde open tu berculose is. In Amsterdam zijn zeker 250 gevallen van open tuberculose, die niet in een ziekenhuis konden worden opgenomen. De oorzaken zijn voor een groot deel gelegen in den ach teruitgang van de hygiëne Er is geen zeep, er zijn geen'ko len (in de gunstige gevallen is er .gedurende den afgeloopen winter één mud verstrekt), er is groot gebrek aan textiel. In cl-Vp3.2d,%-: Zaterdag 26 Mei 1945 ST' Abonn.-pr Adv.pr. ic ctpmm.. Bur. Vlis-.-(Sefl tel. 10, M'burg tel. S52-" en 3541. Goes tel. 2475, Terneuzen P. Zandijk (met red. van Ar. W. H, Beekenkamp dr. P. J. Bouman. Uiig. F. B. Nummer 43 den Boer. Druk fa. F. v. d. Velde Jr De terugkeer der Nederl. regeering. Het departement van justi tie is het eerste dat uit Enge land zal terugkeeren, nL vol gende week. In de eerste ka- jinetsvergadering in Den Haag werd de verzetsbewe ging en in liet bijzonder de spoorwegstaking besproken. Voorts werd o.m. aandacht ge wijd aan de kwestie van de ar beidskrachten en de «voedsel voorziening, die nog in gealli eerde handen Ss. Na afloop verklaarde de minister-presi dent, dat hij volgende week in Engeland voor de radio zal spreken over bet verzet en in het bijzonder de spoorwegsta king. Er zal spoedig begonnen worden met de berechting van landverraders en collabora teurs. Er komen 5 speciale ge rechtshoven en een ho!f van cassatie te Den Haag. (HN) EEN NOODPARLEMENT? Naar „Het Nieuws" te 's- Gravenhage verneemt, over weegt het demisslonnaire kabi- net-Gerbrandy voorstellen, om te komen tot samenstelling van een noodparlement, teneinde het parlementaire werk in ons land spoedig te kunnen hervat ten.^A.) DE SCHEEPVAART VOOR AMSTERDAM Volgens een correspondent van Anep-Aneta zijn slui zen te Ymuiden in orde, zoodat schepen van de grootte als de „Oranje" naar Amsterdam kunnen opstoomen. In de ha ven van Ymuiden is men druk met het opruimen bezig,«Am sterdam heeft nog 5 sledfboo- ten over. Het Noordzeekanaal is tot aan de Fordhaven be vaarbaar. Bij de Hembrug lig gen 2 groote schepen dwars over het kanaal gezonken, doch men kan er reeds omheen va ren, terwijl bovendien nog een stuk land wordt weggebag- gerd, om dit t© rergemakke- ijken. Ook zullen binnenkort na herstel van de minst be schadigde kaden, de schepen weer kunnen- meeren, (RO) 2.500.000 personen repatrieeren De repatrieering van 2.500.000 verplaatste personen, het grootste programma van de zen aard in de geschiedenis, is Woensdag begonnen. Dit pro gramma Is het resultaat van een conferentie in de omgeving van Leipzig tusschen SHAEF en de militaire autoriteiten der Sovjets, Het vervat het ver voer van 1.500.000 Russen van W. Europa naar Rusland en gelijktijdig van naar schatting 750.000-1 millioen personen uit W. Europa en Amerika naar hun landen. Onder de te ver plaatsen personen zijn tusschen 15-20.000 Amer. en 25-30.000 Britsche krijgsgevangenen die geïnterneerd waren in de thans door de Russen bezette gebie den. (A.A.) - Het bestuur van drie spoorwegmaatschappijen heeft besloten commissies te vormen, die maatregelen willen voor stellen voor zuivering van spoorwegpersoneel. Leden van het N.A.F. en personeelsleden die geen gehoor gaven aan het stakingsbevel van de Ned. re- geeiring zullen geschorst wor den, (A.A.) het Westen heerscht een ware luizenplaag en tienduizenden hebben schurft. Door gebrek aan vervoer middelen kon de gemeenterei- nigingsdienst niet afdoende functionneeren. Het transportvraagstuk deed zich ook gelden ten aanzien van de begrafenissen. Afge zien van het feit, dat men zijn overleden familie niet begra ven kon krijgen, zonder den kistenmaker (toen er nog kis ten waren, later ging het in zakken) en den begrafenison dernemer met levensmiddelen betalen zooals trouwens iedereen zich betalen liet was het gebrek aan transport de oorzaak van het feit, dat b.v. in Amsterdam op een ge geven oogenblik meer dan 1900 lijken boven aarde stonden, sommigen twee of drie weken lang. Evenzeer is het tekort aan voertuigen van funesten vloed op het ziekenvervoer. Dit moet nu gebeuren met ouderwetsche postkoetsjes, waarvan de paarden haast niet vooruit komen omdat ze niet voldoende te eten krijgen. Een woord van lof voor de taaiheid en de ongebroken geestkracht van onze Amster dammers. Hagenaren, Rotter dammers en Utrechtenaren, die zich meer dan kranig door de zen verschrikkelvjken tijd heb ben heengeslagen. Zij mogen dan mager geworden zijn als brandhout (op een van de aanvragen voor extra voeding wegens honger-oedeem zag ik een man vermeld, die 1.66 M. lang was en 36 K.G. woog) hun energie is met de bevrij ding teruggekeerd. Het is niet noodig medelijden met de Hol landers te hebben, zij vragen alleen een behulpzame hand bij het herstel en den wederop bouw. die zij zoo spoedig en zoo energiek mogelijk willen aanpakken. VERKEER S- W ANTOE STANDEN. Hebben wij in ons blad van 17 Mei de aandacht gevestigd op een wantoestand in het ver keer tusschen Goes en plaat sen in de richting Vlissuigen, thans willen wij even wijzen op het feit, dat de bussen Bergen op ZoomGoes ook nergens mogen stoppen, behalve voor het uitstappen van reizigers voor de boot naar Z.-Vla an de ren, Zoodoende zyn Rilland- Bath en Krabbendijke van communicatiemiddelen versto ken. Kruiningen en verdere plaatsen hebben door de bus van de provinciale boot nog eenige verbinding in de rich ting Goes, maar geëvacueerden in Krabbendijke en Rilland moeten een paar uur loopen naar Kruiningen, als zij eens naar hun oude woonplaats te rug moeten gaan. Met de Pink sterdagen reed er een extra- trein naar Kruiningen voor rei zigers, die naar Z.-Vlaanderen wilden giaan. Had die trein nu niet door kunnen loopen tot Bergen of Rilland? Zou ook de trein, die tot Kapelle rijdt, niet één maal per dag door kunnen loopen tot Bergen? Het zyn maar .vragen. Maar er schijnt ons toch wel een algemeen pro vinciaal belang mee gemoeid, dat wij in de aandacht van den opvolger van Professor Goudri- aan aanbevelen. In memorlam Professor Telders Weer bereikte ons het be richt van het heengaan van een uitstekend Nederlander door de schuld der Duitsche barbaren. Den 5 April 1945, twee da gen voor de bevrijding, over leed in het concentratiekamp Bergen-Belsen, Professor mr. B. M. Telders, twee en veertig jaren oud. De overledene was in 1931 hoogleeraar in het vol kenrecht aan de Leidsche uni versiteit geworden en zijn groote talenten op juridisch, speciaal volkenrechtelijk ge bied, schénen hem een schitte rende toekomst te waarborgen. Hg was een verdienstelijk lid van de Commissie voor de Rijn vaart, terwijl hij zich op poli tiek gebied als voorzitter van den Vrijheidsbond onderscheid de. In December 1940 werd hij gearresteerd en toen begon de gebruikelijke lijdensweg: Oran jehotel, Buchenwalde, Vught. Sassenhausen, Oranienburg en Bergen-Belsen. Daar in dat be ruchte oord is hg als marte laar voor de Nederlandsche zaak gevallen. Eere zij zijn nagedachtenis! KORTE PREDIKATIE „Het gezin is een gave Gods. waarin onze kinderen de beste geestelijke en zedelijke be schutting en leiding kunnen vinden" stond er in de Kansel- boodschap. Een jongen zegt legen zijn vrindjes: Mijn Vader dié is sterk! Mijn Vader is veel ster ker dan een politieagent. Mijn Vader zou best met een dief durven vechten. Vaderschap! Beseffen alle vaders de grootheid van hun waardigheid, de schoonheid van hun roeping f Het kenmerkende van het vaderschap is niet, dat hij de baas huis is, dat voor hem alles moet wijkendat hij zijn wil kan opdringen. Vaderschap heeft met dit alles niets te makenDat is dictatuur, ty- rannie. In den regel is het vrij een voudig om over lctéine kinde ren en een zxcakke vrouw een terreur te ontketenen. Hoeveel gezinnen zijn er icaar het vaderschap één groo te tragedie is omdat de man alleen maar houdt, van zijn natje en sijn droogjeDe alle- daagschheid van het leven maakt de schoone roeping van den vader al te dikwijle tot iets monsterachtigs. Arme kinderenarme vrouw. AUe macht komt van God. Daarom is het kenmerkende van het vaderschap: de goed heid, de edelmoedigheid1. Wie Vader is moet goed zijn, om dat God goed is, van Wien sijn gezag voortkomt. Om zich de grootheid het vaderschap beioust te wor den, moeten de vaders veel meer in het bepalen van hun houding teruggaan tot God, die de Vader van alles is. Het waarachtige Vaderschap, juist omdat het Gods Vaderschap als het ware navolgtmag niet kan niet banaal en vulgair worden. Het moet m alle op zichten edel zyn, eerbiedwaar dig! Er zijn dingenwaarvan je niet wilt, dat je Vader ze ook doet. Je loilt niet hooren dat hij meedoet aam kwaad sprekerij en laster, dat hij on gepaste grappen vertelt en al tijd maar praat over de „cen ten". Hoe heerlijk ia het naast je Vader m de kerk te zittenHij moet geen praatjes maken te gen sijn buurman. Als hij naast je zit en ft# bidt, wat voel je dan een eerbied voor hem.: hij bidt tot God voor je Moeder, voor jezelf. Hij bekent een gewoon mensch te ^Heer ik ben niet waard dat Gif onder mijn dak ingaat". En als je naast je Vader zit aan het H. Avondmaal, het is of hij je voorleidt bij God, je presenteert, zooals hij je presenteerde toen je voor het eerst naar school ging; je Va der, die verwachtingen van je liad. God heeft wél heel bijzonder op den Vader gerekend. Hij heeft hem opgedragen beel den te maken van Zyn eigen gelijkenis, evenbeelden van God, opdat het kind zou weten wat het beteekentdat God Vader is. „O God sta met Uw Geest ons by, opgat dit alles m ons zij, steeds meerder m ons word* bevonden". VL if. L. W. 8ch. GEEN TAPTEMELK MEER. De taptemelk kan men in het vervolg schrappen. Met in gang van de volgende week kunnen alle personen boven 14 jaar 1% liter gestand, melk per week krijgen, terwijl kar nemelk voorzoover voorradig, vrij te verkrijgen is. Tapte melk of melkpoeder mag niet meer verstrekt worden. In verband liiermede geven de bonnen A23 en B23 „tapte melk" .niet, y.ooals gemeld, recht op 1 liter taptemelk, doch op l\'i L. gestand, melk. Bonnen voor Zeeuwsch-Vlaanderen Voor Zeeuwsch-Vlaanderen zijn voor de week van 26 Mei t m. 2 Juni. wat betreft de ar tikelen brood, beschuit, melk, ontbijtkoek, chocolade en ta bak, dezelfde bonnen aangewe zen als de gisteren gepubli ceerde voor Walcheren, Z.- en N. Beveland. De bon E 47 Reserve voor Toiletzeep wordt verlengd tm. Juni. DR. R. J. DAM Vlak voor de bevrijding van het Noorden is door moor denaarshand om het leven ge komen dr. R. J. Dam, rector van het Geref. gymnasium te Kampen, een vooraanstaande figuur in de verzetsbeweging, waarin hy bekend was als dr. Maas. Hg ward met 7 andere personen "zonder vorm van pro ces te Norg doodgeschoten. Dr. Dam nam een vooraanstaande plaats in in het conflict in de Geref. kerk en diende de vrij gemaakte kerk van Kampen als ouderling. K. Bron t Heden kwam het noodlottig bericht, dat de heer K. Bron, bedrijfsleider der Stoomvaart Mij. Zeeland, Kon. Ned. Post- vaart en oud-officier der Kon. Nederl. Marine, als gevangene reeds in Januari 1944, in een Duitsch kampziekenhuis te Eschweiler i3 overleden. Slechts zijn familieleden en vrienden kunnen ten volle be seffen, welk een verlies zijn dood beteekent. In het voorjaar 1941 heb ik mijn vriend Bron verzocht, chef-staf van het gewestelijk commando van de O.D. voor Zeeland te worden, hetgeen hij als getrouwe vaderlander zon der eenige aarzeling aanvaard de. Met bekwaamheid en zelf opoffering heeft hij zijn taak tot aan zijn gevangenname verricht. Wij, zijne medewer kers, zullen zgn nuttigen ar beid voor de O.D. dankbaar blijven gedenken. Een goed en hoogst bekwaam vaderlander is van ons heen gegaan. Hij ruste in vrede. C. A. VAN WOELDEREN, Burgemeester van Vlissingen. 25 Mei 1945. De stranden van de bad plaatsen Knocke en Blanken- berghe zijn thans van mijnen gezuiverd. Zecbrugge, Heyst en de omgeving van Knocke worden op het oogenblik nog gezuiverd. (A.A.) Ter aanvulling van onze artikelen over geruchten om trent onoordeelkundige behan deling van levensmiddelen moge hier nog vermeld wor den. dat een nader onderzoek in Middelburg en Vlissingen heeft aangetoond, dat in Mid delburg circa 80.000 rantsoenen Engelsche biscuits bij den de tailhandel voorhanden zijn en in Vlissineen circa 20.000 Een Middelb. grossier heeft nog 350 blikken a 6.8 kilo van die bis cuits in voorraad. Van de par tij, waartoe deze biscuits be- hooren. vond de laatste distri butie plaats in de weck van 1117 Maart. De autoriteiten zullen dus ten spoedigste tot distributie moeten overgaan, indien zij niet willen, dat er zeer veel bederft. Terloops merken wij op, dat er in veel winkels nog hoe veelheden waschpoeder voor handen zijn, die bezig zijn doornat te worden, waardoor zij tenslotte waardeloos zullen zgn. By het ter perse gaan van dit artikel bereikte ons het bericht, dat voor de Engel sche biscuits bonnen geldig zyn verklaard. PROVINCIEN1EUWS Met ingang van 1 Juni is door B. en W. van Vlissingen, ter waarneming van de taak van den Raad dier gemeente, de heer A. de Kan, alhier, be noemd tot hoofd van de open bare school A voor gewoon la ger onderwijs, zulks in de va cature, ontstaan door het ver- leenen van eervol ontslag aan den heer A. de Mol. HUUROVEREENKOMSTEN. B. en W. van Vlissingen brengen ter algemeene kennis, dat de door eigenaars of be heerders van woningen en ge bouwen te sluiten huurovereen komsten van nog niet be woonde gebouwen of gedeel ten daarvan, gelegen binnen de gemeente Vlissingen, schrif telijk ter kennis van den Gem. Woningdienst (kantoor Spui straat 4) gebracht moeten worden, voordat deze.overeen komsten voor toewijzing in aanmerking komen, zulks ten einde een goed overzicht te krijgen over de rechten van oude huurders en over de wo ningvoorziening in haar ge heel Ter voorkoming ran moei lijkheden bij deze toewijzing worden eigenaars en beheer ders van gebouwen verzocht schriftelijk deze eigendommen, aangeduid met straat- en huis nummer, ter kennis van den Woningdienst te brengen. Als beheerder kan erkend worden degene, die desver- langd schriftelijke bewijzen kan overleggen, dat hij reeds vóór Juli 1944 met het beheer belast is geweest. Het bovenstaande is niet van toepassing ten aanzien van de woningbouwvereenigingen. De Raad van Overleg te Vlissingen heeft zich met een schrijven tot de Nederlandsche Spoorwegen gericht, waarin hij wijst op de ernstige vertraging welke reizigers uit Vlissingen e.o. ondervinden, wanneer zij met den trein te Goes aanko men. Om de reis naar Brabant voort te zetten, moet dan ge bruik worden gemaakt van autobussen, welke echter bij aankomst van den trein uit Vlissingen reeds overvol zgn, zoodat er geen kans is verder te reizen en men op de volgen de bus moet wachten of onver richter zake terugkeeren. De Raad verzoekt dringend hierin verbetering te brengen, hetzij door directe treinverbinding van Vlissingen naar Bergen op Zoom of het verstrekken van spoorbiljetten van Vlissingen direct naar de plaats van be stemming, met voorrang voor de bussen te Goes. Onder hen, die uit Middel burg moesten evacueeren, be hoorden ook de meeste kinde ren van Konderzorg. Verschei den en vonden te Buren en Huizen onderdak. Gelukkig lean het bestuur thans melden, dat de Kinderzorgpupillen in genoemde plaatsen gespaard bleven en ook niet door de te Buren heerschende diphtherie werden aangt tast. Gisteravond is te Vlissingen opgericht een afdeeling van den Bond van Christ Politie ambtenaren in Nederland. Aanvankelijk traden 30 leden toe. Tot voorzitter werd ge kozen de heer W. de Wolf en als bestuursleden de heeren J= de Jongh, L. de Kam, W. A. C. G. de Meurichy, W. J. Pieterse, L A. Vreeke en A. van der Wak Contrasten-show ..Tlmmbs-up"' Voor de stampvolle Schut- i.ershofzaal te Middelburg heeft ie Show- en Cabaretclub „De Contrasten" met groot succes baar nieuwe show „Thumbs- up" opgevoerd. Het muzikale gedeelte werd verzorgd door de nieuwe Con trasten-band onder leiding van Jo den Hollander. De conferencier Piet Castenmiller was weer de man. die een gezellig contact tus schen tooneel en de goedlach- sche zaal tot stand wist te brengen. Met hem was Jimmy Spake, deze maal optredend als loopgraaf-korporaal, de meest op den voorgrond tredende {persoon. Van de vele geestige en rake schetsjes was vooral de parodie op het bekende En gelsche liedje Boomps-a-Daisy, 'bijzonder geslaagd. Alles by elkaar een avond die vèr uitging boven het peil, dat men van amateurs mag verwachten. De politie te Middelburg heeft de laatste dagen ver scheidene personen geverbali seerd ter zake van clandestie ne aansluiting op het radio distributienet. Een proces-ver baal kregen o.m. A. M. de F.. en J. M., beiden te Mlddel- burg. Twee 15-jarige jongens, K. B. en I. de V., kwamen er met een ernstige vermaning van af. Ze hac'len een aansluiting gemaakt, die zoo slecht was, dat er storing ontstond en waren van plan door middel van een koptelefoon te luiste ren. Maandag hadden twee jon gens in de gemeente Melisker- ke wat ontplofbare stoffen ge vonden. Ze begingen de on voorzichtigheid om deze aan te steken, waardoor een groc- te steekvlam ontstond, met a's gevolg, dat zij tamelijk ernsti ge brandwonden in hun gelaat opliepen. Men zij toch gewaar schuwd en experimenteere niet met dergelijke zaken. Vrijwilligers vóór! Nu de land- en tuinbouw zoo hoog mogelijk moet wor den opgevoerd en geen kost baar voedsel verloren mag gaan doordat er geen men schen zijn om het te oogsten, heeft de werkgroep voor .Mratschappelyken Wederop bouw Z. en N. Beveland een Zeeuwsch Vrijwillig landbouw- corps opgericht. Vooral aard appelen rapen en fruit plukken kan door eiken man of vrouw, tot werken in staat, uitge voerd worden. De werkgroep roept daarom vrijwilligers op, die. waar noodig, gedurende I 2 weken dat werk aanpakken wat gebeuren moet. De werk gevers zullen het normale ac-\ coord-loon moeten betalen. Voor vervoer wordt gezorgd. Aan de werkgevers van de vrijwilligers zal gevraagd wor den deze 1 h 2 weken het loon door te betalen. Er zullen mannen- en vrouwenploegen gevormd worden. Het adres is 'Z.VJj., Beestenmarkt 18, Goes. Vrflclag is van Wil helmin a- dorp een auto met 2500 broo- den vertrokken voor de inwo ners van Amsterdam. De broo- den konden dank zij de voile medewerking der bevolking van Wilhelminadorp, beschik baar gesteld worden. Dezer dagen is men In den Wilhelminapolder begonnen met den opbouw van het fok- station van de Provinciale Ver- eenigtng tot bevordering van het Geitenras. Voorheen was dit station gevestigd in de ge meente Serooekerke. Te Axel is een voetbalwed strijd gespeeld tusschen twee gecostumeerde elftallen, nl. de Aard- en de Marsbewoners. Het vreemde spel verwekte groote hilariteit en de onge veer 1800 toeschouwers héb ben er volop van genoten. De Vereen: voor Vreemde lingenverkeer te Axel is ra 5 jaren gedwongen rust weer actief geworden. Dinsdagavond werd het eerste concert gege ven door het groote accordeon orkest uit Hulst, gevolgd door een muzikale wandeling door de stad van de fanfare „Een dracht" van Koewacht Een en ander trok groote belangstel ling. Nadat te Axel officieel het bevrijdingsfeest reeds is ge vierd, volgen nog verschillen de straten en wijken op eigen gelegenheid voor gezellige buurtfeestjes met- volks- èn kinderspelen enz. Op den 2en Pinksterdag werd in de Doopsgez. kerk te Aar. denburg het eerste jeugdappèl voor 1945 gehouden. Voor de pauze werd het woord gevoerd door ds. Van Roy en en Mevr. v. d. BroekeDe Mar.. Naar aanleiding van het Pinkster- verhaal en een der brieven van Paulus spoorde eerstgenoem de spreker de j'eugd aan de wapenen aan te gorden voor den strijd voor waarheid, ge rechtigheid, vrede en liefde, welke gedachte ook in de boeiende rede van Mevr. v. d. Broecke, over het onderwerp: „Het Wilhelmus van Nassauen en wij", telkens weer naar vo ren kwam. Met een kort slot woord van ds. Nolthenius ein digde het eerste deel van het appèl. De broodmaaltijd werd gehouden in een deel van de zeer zwaar gehavende Sint Ba- vokerk. Na de pauze was de jeugd met zang. orgel, piano en declamatie zelf aan het woord. Te Tzendyke vergaderden gezamenlijk de afdeelingsbe- sturen van de landbouworgani saties: C-B.T.B., N.C.B.. R.K.B. en T. in W.Z.V1. en 'n commis sie uit de Z.L1L Besproken werden o.a. de schier onover komelijke moeilijkheden die de landbouwers in W. Z. Vlaand e- ren hebben te overwinnen, het Lekort aan werkkrachten, 1 «aarden, en landbouwwerktui gen. het bouwen van noodstal len en de reparaties aan de bedrijven, waar nog nauwelijks' ten begin mee gemaakt is enz. Het apparaat van den voed sel commissaris kan in dezen ontstellenden nood niet voor zien. Het Alg. commissariaat te Tilburg, stelde vaak teleur. Het stelde zyn beslissingen vaak zoolang uit dat hierdoor dikwijls belangrijke hoeveelhe den voeder voor mensch en dier verforen gingen of nog verforen dreigen te gaan, zoo

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1