Provinciale Zeeuwsche Courant Provinciale Zeeuwsche'Courant Het eerste voedselteam in Amsterdam. Het eerste voedselteam in Amsterdam. Ih knal-geel geschilderde auto's toebehoorende aan het Eerste Canad. Legercorps, ver trokken op 16 April j.l. de eerste voedingsteams van' het Ned. Roode Kruis Hulpcorps naar Noord-Nederland. Ze wa ren. afkomstig uit Vlissingen en Souburg en Koudekerlte. Dokter J. C. Huysman uit Souburg, de leider van het team SouburgKoudekerke, is thans uit Amsterdam terugge keerd en heeft ons een en an der over den tocht van dit team verteld. Na een opleiding van een week in Breda werrl het team als één der eersten opgeroe pen en vertrok via Breda en Grave naar Ellekom, waar het werd ondergebracht in het be ruchte opleidingskamp van de Nederl. S.S. „Avegoor".. De leden van het team hadden zich bereid verklaard door de linies te gaan en onder de Duitschei's in het toen nog be zette West-Nederland te wer ken; zij zouden hun foto's, en brieven, postzegels en geld stukken met de beeltenis van de Koningin moeten afgeven. Het was echter niet noodig. want zeer spoedig daarna kwam de algeheele bevrijding ch nog voor de geall. legers trok het team het bevrijde ge bied binnen. Bedolven onder bloemen kwamen de geünifor meerde team-leden te Amster dam aan. Hier kreeg het team Sou- burg-Koudekerke, waarbij zich nog drie andere teams hadden aangesloten, de beschikking over twee zalen in het Wil- helmina-ziekenhuis. Eén hier van werd direct ingericht voor mannelijke patiënten lijdend aan honger-oedeemeenige kleine kamertjes waren vol doende om de vrouwelijke pa tiënten te herbergen, "die op vallend in de minderheid wa ren. Vergeleken bij sommige verhalen die de ronde doen, viel de gezondheidstoestand in Amsterdam echter zeer mee. Ei* heerschen bijna geen be smettelijke ziekten. Wel zijn de menschen zeer verzwakt en vermagerd. Men ontmoette een man, die 1.80 m. lang was en slechts 32 kg. woog. In den tijd dat dokter Huysman er was, werd echter slechts één bewustelooze binnengebracht, die dus kunstmatig gevoed moest worden. Het ziekenhuis- personeel zelf was volkomen capabel om te helpen en vorm de een grooten steun. Behalve de ernstige patiënten, die in het ziekenhuis werden opge nomen, werden er velen thuis geholpen met pakketten le vensmiddelen. Aan deze men schen zijn de blikjes gecond. melk. die een tijcl lang be waard werden in den kelder onder den Roode Kruis post aan de Heerengracht te Mid delburg, uitgereikt. De ernsti ge p'atiënten aan honger oedeem kregen de eerste twee dagen slechts een oplossing van caseïne-hydrolysaat, en glucose, volgens het recept van Prof. Jack Drummond. Na 3 dagen werden hieraan slappe thee. melk en andere voe dingsmiddelen toegevoegd. Na ongeveer 5 dagen konden de patiënten thuis verder ver zorgd worden. Februari er Maait schijnen de ergsts- maanden te zijn geweest, maa- ook nu laat de voeding nog heel veel of bijna alles te wei»- sehen over. Het sterftecijfer in 1945 is 2'4 a 3 maal zoo groot als dat van het vorige jaar. Per dag ontvangt men in Amsterdam nog niet meer dan 450 calo rieën. terwijl men er 25 a 2800 noodig heeft. De goede week van de bevrijding was de- slechtste wat de voedselvoor ziening betrof. Voedsel; het transport en de- distributie hiervan, dat is het wat boven alles noodig is! Voedsel, en snel!! OLIELEIDINGEN OVER HET KANAAL. In Engeland is gisteren be kendheid ge-geven van een ko lossale prestatie van de Brit- sche technici in dezen oorlog. Nadat sedert April 1942 proe ven waren genomen, is enkele weken na de invasie in Nor- mandië een 20 tal pijpleidin gen door het Kanaal gelegd, waardoor het mogelijk was olie en benzine voor déLfronten aan te voeren. Het waren lei dingen van 5—h6 cm. doorsnee, die op speciaal daarvoor ge bouwde schepen op klossen, ongeveer 100 km. op elke klos, als kabels in zee wei'den neer gelaten. Er is een 1600 km. lang pijpleidingsysteem ont staan waardoor de olie en ben zine vanuit Liverpool, via Bou logne, .Antwerpen, Eindhoven naar Emmerik -kon worden vervoerd, een afstand van 900 km. in rechte lijn. Dagelijks kan 4^2 millioen liter worden doorgepompt. In totaal moet er reeds 550 millioen liter olie door naar het vasteland zijn overgebracht Ook voor de voorziening van de bevrijde landen zal dit systeem nog van groot nut kunnen zijn. .(B.B.C., R.O.) Abonn.-pr.25 ct. p. w. ƒ3.20 p. Uw. l/r;SHci« 9R Mn! 1QAK Uoofdred. E. P. ZandSJk (met red. Adv.pr. 12 ct i» mm., min. p. <clv. 2—wNJUdy £.U lïILI I3*tU medew. van dr. W. H. Beelcenliamp Bur. Vl.t tel. 10. M'burg tel. en dr. P. J. Bouman. Ultg. F. B. 002' en 35-11. Goes tel. 2475. Temeuzen 188e Jaargang Nummer 42 den Boer. Druk fa. P. v. d. Velde Jr REGEERING DÖNITZ GEVANGEN GENOMEN. Admiraal Dönitz, generaal Jodl, alle leden van de zgn. re geering en het Duitsche opper bevel, in totaal 400 officieren en ambtenaren, alsmede 5000 lagere ambtenaren en officie ren, zijn thans krijgsgevangen of worden in hechtenis geno men om verhoord te worden.' De arrestatie vond Woensdag morgen om 10 uur plaats in Murwin, een dorp aan" de Oost zee. even buiten de haven van Flensburg. Met adm. Dönitz werden o.m. gearresteerd de ministers dr. Speer, graaf Sehwerin van Krosick. Om kwart voor tien legde het schip van de SHAEFmissie, de „Pa- tria", voor de "gebouwen van het Duitsche opperbevel aan, v/aar Dönitz en zijn officieren verbleven na de overgave. Door een Britsch stafofficier en een Russischen generaal-majoor werd Dönitz in korte bewoor dingen medegedeeld dat de Duitsche regeering teneinde was en dat het opperbevel on der arrest staat. Admiraal Friedeberg. opperbevelhebber van de Duitsche vloot, die ook de capitulatieverdragen teeken. de, zag nog kans zich door ver gif om het leven te brengen. (AA, HNj REGEERING NAAR DEN HAAG TERUGGEKEERD. De Nederlandsche regeering is naar Den Haag terugge keerd. Volgens d?n diplomatie ke» correspondent van Aneta zullen de departementen zoo spoedig mogelijk uit de ver schillende plaatsen in ons land en in Londen naar Den Haag worden overgebracht. De mi nisters zullen zich daar vesti gen na afwikkeling van de loc- pende zaken in Londen. Woens dag is liet kabinet vtfor liet eerst na 5 jaar in het departe ment van binnenlandsche za ken te Den Haag bijeengeko men. (H.N.) H1MMLER PLEEGDE ZELFMOORD. Woensdagavond heeft Hein- rich Himmler, de grootste oorlogsmisdadiger van alle tij den, in het hoofdkwartier van het 2e Britsche leger zelf moord gepleegd'. Himmler, die zich vermomd had, werd te Bremervörde gearresteerd toen hij probeerde een brug over te gaan. Hij reisde onder een an deren naam, doch toen de man nen van de Intelligence Servi ce hem verhoorden, verklaar de hij Himmler te rijn. Bij een doktersonderzoek beet hij plot seling op een glazen buisje dat hij in zijn mond had. De dokter greep Himmler by den hals om te trachten te voor komen dat hij het vergif door slikte, doch het was reeds te laat. Binnen een kwartier was Himmler. de Gestapo- beul, dood. L(H.N.) DUITSCHERS VERLATEN NEDERLAND. Een speciale correspondent van de Daily Telegraph meldt uit Nederland dat Dinsdag 4000 Duitsche mariniers matrozen uit Den Helder naar Wilhelmshafen zijn vertrok ken. Zij mochten slechts een polshorloge en een vulpen meenemen. Groote hoeveelhe den goederen moesten zij ach terlaten. De 140.000 Duitschers die zich nog in ons land bevin den, worden nu verzameld te Den Helder vanwaar zij met 70 landingsvaartuigen, die hier toe een veerdienst zullen on derhouden, naar Harlingen werden vervoerd, waar zij hun marsch naar Duitschland zul len aanvangen. Tegen 12 Juni zullen de laatsten, uitgezonderd de zieken, het land hebben ver iaten. (A.A., B.B.C.) - De regeering heeft inge steld de functie van commis saris-generaal van de Ned. jecon. belangen in Duitschland, in welke hoedanigheid benoemd werd de res. kol. W. C. Posthu mus Meyes, tot dusver sous chef Staf Mil. Gezag. De com missaris-generaal is belast met de zorg voor het terugver- krijgen" van uit Nederland weg gevoerde goederen of het ver krijgen van andere goederen ter vervanging van hetgeen is weggevoerd. Julius Streicher, de Duit sche jodenvervolger en Ritter von Epp, gouverneur van Beieren, rijn bij Berchtesga- den ^gearresteerd. .(BBC) 4500 TON BOMMEN OP TOKIO. 550 Supervliegende forten deden gisteren den zwaarsten aanval op Tokio, die tot nog toe plaats vond. Er werden 750.000 brandbommen met in totaal 4500 ton, op de indus triewijk geworpen. 200 an dere vliegtuigen vielen de vliegvelden op Kioesjoe aan. In centraal Mindanao zijn de Amerikaansche colonnes nog slechts 32 km. van elkaar, zoodat het eiland bijna in tweeën is gescheiden. (BBC, AA) De Japanners hebben lange afstandsballons met springlading naar Amerika ge zonden. Er zijn er enkele in afgelegen districten terecht gekomen, ze hebben geen scha de aangericht. ONS LUCHTVAART- VERKEER. Naar minister Tromp mede deelde zal getracht worden toestemming te verkrijgen tot het openen van een burger- luchtvaartverbinding Enge landNederland en een bin- nenlandsch net. Momenteel vliegt net Directoraat Lucht strijdkrachten r nder leiding der R.A.F. met eigen toestel len op Gilze-Rijen en Eindho ven. De K.L.M. heeft op de Lissabon-lijn 6 toestellen. Ge tracht wordt een aantal 4-mo- torig- machines A-oor de In- d:"-lijn aan te schaffen. Het departement van Waterstaat beschikt over 20 kleine Aus- tervliegtuigen, welke ter be schikking worden gesteld A'an het Directoraat Luchtstrijd krachten en gebruikt zullen worden voor M.G. en Nether lands district (Gen. Calloway). Er is een overzicht van de vliegvelden in Nederland (37 in getal) gemaakt. De wnd. directeur van de K.L.M., Hans Martin, ver klaarde in een onderhoud, dat Soesterberg niet voor langen tijd onbruikbaar is kunnen worden gemaakt. Schiphol, dat geleden heeft door geal. lieerde bombardementen en vernielingen door de Duit schers, zou op het eind van dazen zomer wel gereed kun nen zijn als er hard doorge- NIEUWE BONNEN Geldig Lm. 2 Juni 1945. Zuid- en Noord-Beveland en Walcheren. Brood: A23A, B23A, C23A, D23A, E23A, M23A, A23B, B23B, C23B, D23B, E23B Brood 400 gram; D23, E23 „Beschuit" 100 gram. Beschuit: E23 „Beschuit" 75 gram. Melk: C2", D23, E23 „Melk" 1liter. 1 liter gestand, melk 1 blikje gecond. volle melk 1% liter kar nemelk Taptemelk: A23, B23 „Tapte melk" 1 liter. Kindermeel: 250 gram, afleve ring op bon D43 en E43 „Reserve". Gortgries: 250 gram, afleve ring op- bon B43 en C43 „Reserve". Vermicelli of puddingpoeder: oO gram, aflevering op bon 135 „Algemeen". Kinderdrank: 300 gram, afle ver, ng op bon D37 en Er" „Reserve". Ontbijtkoek: 150 Alg. 'j koek ongeveer 140 gram, Chocolade: C50, D50 „Reser ve" per bon 3 tabletten; B 50 „Reserve" per bon 2 tablet .en; 1 rts. 2 tabl. van ongev. 56 gr. per tabl. Tabak: 05 „Tabak" 1 rantsoen. Geldig t.m. 16 Juni. TOELICHTING. Brood. De bon gemerkt D 23 Beschuit" is uitsluitend aangewezen voor het artikel br iod, zoodat daarop geen ai", levering A'an beschuit ma; plaats vinden. werkt wordt. De heer Plesman is naar de intern, luchtvaart conferentie te Havanna. Deze heeft nog 11 maanden in Scheveningen gezeten toen ir. de Vos en de heer Hoekstra in 1941 voor de Duitschers een Fokker G 1 moesten inA'liegen en naar Engeland vlogen. -A W. Indië heeft de K.L.M. in de oorlogsjaren het lucht net aanm »jk uitgebreid. Verschillende piloten, o.a. Te- pas, W. F. Anceau, F. H. Groen, J. B. J. Bielfeldt, C. A. I ngelaar, M. S. Rab en D. de Koning en de radiotelegra fisten C. van Brugge en J. G. Ras zijn omgekomen. Smirnoff zit in Australië. Viruly, die nog eenigen tijd in Zweden heeft gevlogen, ging ook naar Engeland, waar hij bij het Transport Command vcjI ervaringen opdeed in het Qceaanvliegen. (AA) PROVINCIENIEUWS HULP AAN AMSTERDAM. Heden vertrekt het tweede transport A'an de Zeeuwsche hulp voor boven de rivieren, mogelijk gemaakt door de me dewerking van autoriteiten cn vele particulieren. Nu helaas zoo duidelijk ge bleken is, dat hulp, directe hulp dringend noodig is en vele Mid delburgers individueel hiertoe nog iets willen bijdragen, kan dit op de volgende wijze ge schieden. Een beperkt aantal doozen met daarbij behoorend touAv is verkrijgbaar in den winkel van de Zeeuwsche Hulp op den Burg te Middelburg. Men kan thuis zoo'n doos vul len met niet aan bederf onder hevige levensmiddelen en deze doos Dinsdag a.s., 's middags vóór 3 uur, inleveren in ge noemden winkel. Deze pakjes zullen Woensdag, tegelijk met een zending brood, enz. ter be schikking gesteld worden van den ,GGD, te Amsterdam, die er voor instaat, dat deze pak jes komen in die gezinnen, wel ke er het meeste behoefte aan hebben. De pakjes kunnen dus niet geadresseerd worden. Het bovenbedoelde verpakkingsir.a- teriaal wordt gratis ter be schikking gesteld. Albert van Dalsum in Zeeland, De bekende Nederlandsche voordrachtkunstenaar Albert van Dalsum zal voor de eerste maal na de bevrijding van ons land den Zeeuwen de gelegen heid bieden A'an zijn kunst te genieten. Hij treedt op in Goes a.s. Maandagavond; Dins dag en Woensdag in Middel burg. terwijl lüj zyn tournee in Vlissingen besluit op Don derdag. Hij zal een werk voor dragen van den bekenden Franschen schrijver Ghéon, ge titeld „Genesius". Voor bijzonderheden verwij zen Avij naar de advertentie van de Z.V.U. in ons blad. In de omgeving van Je Glacisstraat te Missingen had door tot nu toe onbekende oor zaak een explosie plaats. Twee personen, vader en zoon, die \'oor hun huis stonden, werden door scherven gewond. De va der werd aan de linkerknie en het gelaat en de zoon licht aan het hoofd gewond. Beiden zijn in het ziekenhuis verbon den. De politie heeft de zaak nog verder in .onderzoek. Vlissingers helpt Ul Sta een gedeelte van uw broodrantsoen af A-oor uw nog steeds hongerende landgenoo- ten. 2000 brooden moet liet Ned. Roode Kruis uit Vlls- singer. Donderdag a.s. leveren -1 »rorria hrjiman i 'tv vanoini«©es-uoK nergens intZl&gg' j isjkiieden bij deze toewijzing j net ^uercenras. ^voorneen was In knal-geel geschilderde auto's toebehoorende aan het Eerste Canad. Legercorps, ver trokken op 16 April j.l de eerste voedingsteams van' het Ned. Roode Kruis Hulpcorps a-aar Noord-Nederland. Ze wa ren afkomstig uit Vlissingen en Souburg en Koudekerke. Dokter J. C. Huysman uit Souburg, de leider van het team SouburgKoudekerke, is thans uit Amsterdam terugge keerd en heeft ons een en an der over den tocht van dit team verteld. Na een opleiding van een week in Breda werd het team als een der eersten opgeroe pen en vertrok via Breda en Grave naar Ellekom, waar het werd ondergebracht in het be ruchte opleidingskamp van de Nederl. SS. „Avegoor". De leden van het team hadden zich bereid verklaard door de ,te gaan en onder de Duitschers m het toen nog be zette .West-Nederland te wer ken; zjj zouden hun foto's, en brieven, postzegels en geld stukken met de beeltenis van de Koningin moeten afgeven Het was echter niet noodig' want zeer spoedig daarna kwam de algeheele bevrijding en nog voor de geall. legers trok het team het bevrijde ge bied binnen. Bedolven onder bloemen kwamen de geünifor meerde team-leden te Amster dam aan. Hier kreeg het team Sou- burg-Koudekerke, waarby zich nog drie andere teams hadden aangesloten, de beschikking over twee zalen in het Wil. helmina-ziekenhuis. Eén hier van werd direct ingericht voor manneiyke patiënten lijdend aan honger-oedeem; eenige kleine kamertjes waren vol doende om de vrouwelijke pa tiënten te herbergen, die op vallend in de minderheid wa ren. Vergeleken bij sommige verhalen die de ronde doen, viel de gezondheidstoestand ln Amsterdam echter zeer mee. Er heerschen bijna geen be smettelijke ziekten. Wel zyn de menschen zeer verzwakt en vermagerd. Men ontmoette eer. man, die 1.80 m. lang was en slechts 32 kg. woog. In den tyd dat dokter Huysman er was, werd echter slechts één bewustelooze binnengebracht die dus kunstmatig gevoea moest worden. Het ziekenhuis personeel 2elf was volkomen capabel om te helpen en vorm de een grooten steun. Behalve de ernstige patiënten, die in het ziekenhuis werden opge nomen, werden er velen thuis geholpen met pakketten le vensmiddelen. Aan deze men schen zyn de blikjes gecond. melk, die een tijd lang be waard werden in den kelder onder den Roode Kruis post aan de Heerengracht te Mid delburg, uitgereikt. De ernsti ge patiënten aan honger oedeem kregen de eerste twee dagen slechts een oplossing var» caseïne-hydrolysaat, en glucose, volgens het recept van Prof. Jack Drummond. Na 3 dagen werden hieraan slappe thee, melk en andere voe dingsmiddelen toegevoegd. Na ongeveer 5 dagen konden de patiënten thuis verder ver zorgd worden. Februari en Maart schijnen de ergstt- maanden te zijn geweest, maa: ook nu laat de voeding nog heel veel of bijna alles te wei*- schen over. Het sterftecijfer in 1945 is 2i/s h 3 maal zoo groot als dat van het vorige jaar. Per dag ontvangt men in Amsterdam nog niet meer dan 450 calo rieën, terwyi men er 25 2800 noodig heeft. De goede week van de bevryding was dt slechtste Avat de voèdselvoor ziening betrof. Voedsel; het transport en d& distributie hiervan aat is het wat boven alles noodig is! Voedsel, en snel!! OLIELEIDINGEN OVER HET KANAAL. In Engeland is gisteren be kendheid gegeven van een ko lossale prestatie van de Brit sche technici in dezen oorlog. Nadat sedert April 1942 proe- ven waren genomen, is enkele wekenvna de invasie in Nor- mandië een 20 tal pijpleidin gen door het Kanaal gelegd, waardoor het mogelijk was olie en benzine voor de fronten aan te voeren. Het waren lei dingen van 5—tS cm, doorsnee, die op speciaal daarvoor ge bouwde schepen op klossen, ongeveer 100 km. op elke klos, als kabels ln zee werden neer gelaten. Er ia een 1600 km. mng pypleidingsysteem ont staan waardoor de olie en ben zine vanuit Liverpool, via Bou logne Antwerpen, Eindhoven naar Emmerik kon worden vervoerd, afstand van 900 km. in rechte iyn. Dagelhks kan millioen liter worden doorgepompt. In totaal moet er reeds 550 millioen liter olie door naar het vasteland zijn overgebracht. Ook voor de voorziening van de bevrijde landen zal dit systeem nog van groot nut kunnen zijn. CB.B.C., R.O.) Abonn—r..: 35 et. w. ƒ3.20 p. k». U,;!.,. OC Up| 1Q*E »>or<lr,a. E. P. ZaMIflc OOM TM. Adv.pr. 12 ct pmm., min. p. adv 2—. VlljUdg^aiYIBI lOlU medew. van dr. W. H. Beekenltamp Bur. Vlissingen tel. 10, M'burg tel. en dr. P. J. Bouman. Uitg. P. B. 3521 ra 3541, Oom tel. 3175, Terneozeo 1SS« Jaargang Nummer 41 den Boer. Druk ia. T. v. d. Velde Jr REGEERING DüNITZ GEVANGEN GENOMEN. Admii-aal Dönitz, generaal Jodl, alle leden van de zgn. re geering en het Duitsche opper bevel, in totaal 400 officieren en ambtenaren, alsmede 5000 lagere ambtenaren en officie ren, zijn thans krijgsgevangen of worden in hechtenis geno men om verhoord te worden. De arrestatie vond Woensdag morgen om 10 uur plaats in Mui-win, een dorp aan de Oost zee, even buiten de haven van Flensburg. Met adm. Dönitz werden o.m. gearresteerd de ministers dr. Speer, graaf Sehwerin van Krosick. Om kwart voor tien legde het schip van de SHAEFmissie, de „Pa- tria", voor de gebouwen van het Duitsche opperbevel aan, waar Dönitz en zyn officieren verbleven na de overgave. Door een Britsch stafofficier en een Rus3ischen generaal-majoor werd Dönitz in korte bewoor dingen medegedeeld dat de Duitsche regeering teneinde was en dat het opperbevel on der arrest staat. Admiraal Friedeberg opperbevelhebber van de Duitsche vloot, die ook de capitulatieverdragen teeken- de. zag nog kans zich door ver gif om het leven te brengen. (AA, HN) HIMMLER PLEEGDE ZELFMOORD. Woensdagai'ond heeft Hein- rich Himmler, de grootste oorlogsmisdadiger van alle tij den, in het hoofdkwartier van het 2e Britsche leger zelf moord gepleegd. Himmler, die zich vermomd had. werd te Bremervörde gearresteerd toen hij probeerde een brug over te gaan. Hy reisde onder een an deren naam, doch toen de man nen van de Intelligence Servi ce hem verhoorden, verklaar de hij Himmler te zyn. B(j een doktersonderzoek beet hij plot seling op een glazen buisje dat hy ln zyn mond had. De dokter greep Himmler bij den hals om te trachten te voor komen dat hli het vergif door slikte, doch het was reeds te laati Binnen een kwartier was Himmler. de Gestapo- beul, dood, (H.N.) REGEERING NAAR DEN HAAG TERUGGEKEERD. De Nederlandsche regeerïng is naar Den Haag terugge keerd. Volgens dien dlplomatie- ken correspondent van Aneta zullen de departementen zoo spoedig mogelijk uit de ver schillende plaatsen in ons land en ln Londen naar Den Haag worden overgebracht. ,De mi nisters zullen zicli daar vesti gen na afwikkeling van de loo. pende zaken in Londen. Woens dag is het kabinet vdor het eerst na ff jaar in het departe ment A'an blimenlandsche za ken te Den Haag bijeengeko men. (H.N.) DUITSCHERS VERLATEN NEDERLAND. Éen speciale correspondent van de Daily Telegraph meldt uit Nederland dat Dinsdag 4000 Duitsche mariniers en matrozen uit Den Helder naar Wilhelmshafen zijn vertrok ken. Zij mochten slechts een polshorloge en een vulpen meenemen. Groote hoeveelhe den goederen moesten zij ach terlaten. De 140.000 Duitschers die zich nog in ons land bevin den. Avorden nu verzameld te Den Helder vanwaar zij met 70 landingsvaartuigen, die hier toe een veerdienst zullen on derhouden, naar Harlingen werden vervoerd, waar zij hun marsch naar Duitschland zul len aanvangen. Tegen 12 Juni zullen de laatsten. uitgezonderd de zieken, het land hebben ver laten. (A.A., B.B.C.) De regeering heeft inge steld de functie van commis saris-generaal van de Ned. jecon. belangen in Duitschland. in welke hoedanigheid benoema werd de res. kol. W. C. Posthu mus Meyes. tot dusver sous chef Staf Mil. Gezag. De com- missaris-genei'aa] is belast met. de zorg voor het terug-ver krijgen van uit Nederland weg gevoerde goederen of het ver krijgen van andere goederen ter vervanging van hetgren le weggevoerd. Julius Streicher, de Duit sche jodenvervolger en Ritter von Epp. gouverneur van Beieren, zyn by Berchtesga- den gearresteerd. (BBC) 4500 TON BOMMEN OF TOKIO. 550 Supervliegende forten deden gisteren den zwaarsten aanval op Tokio, die tot nog toe plaats vond. Er werden 750.000 brandbommen met ir totaal 4500 ton, op de in dus- triewijk geworpen. 200 an dere vliegtuigen vielen de vliegvelden op Kioesjoe aan. In. centraal Mindanao zyn de Amerikaansche colonnes nog slechts 12 km. van elkaar, zoodat het eiland byna in tweeën is gescheiden. (BBC, AA) Kunstverzameling van GÖring gevonden. Nabij Berchtesgaden hebben de Amerikanen de privé kunst- A'erzameling van Göring gevon den, die hij uit alle deelen van Europa had geroofd. De waar de wordt geschat op 200 mil lioen dollar. Er bevinden zich onder de schilderstukken ette lijke Rembrandts en van Dijks. Alles is thans tentoongesteld voor de Amerikaansche officie ren en soldaten. (H.N. DE STERFTECIJFERS VAN DEN HAAG. In een vraaggesprek met een reporter van Herrijzend Nederland verklaarde de bur gemeester van Den Haag, mr. S. J. R. de Monchy, die weer in eere is hersteld, over de gevolgen van het voedselge brek, dat het normale sterfte- cyfer van 10 i 12 per 1000, in liet eerste kwartaal was opge- loopen tot 27 per 1000. Van de in Januari voorgekomen sterftegevallen waren er 20 het gevolg van ondervoeding, in Februari 40 en in Maart 43 c/o. Voor oudere leeftyds- groepen was dit 60 Dank zij het feit dat voor de jeug dige personen een iets ruimere dlstributietoewyzing was, zyn de cijfers voor het opgroeiend geslacht iets minder. De Japanners hebben lange afstandsballons met springlading naar Amerika ge zonden. Er zy'n er enkele in afgelegen districten terecht gekomen, ze hebben geen scha de aangericht. ONS LUCHTVAART- VERKEER. Naar minister Tromp mede deelde zal getracht worden toestemming te verkrijgen tot het openen van een burger- luchtvaartverbinding Enge landNederland en een bin- nenlandsch net. Momenteel vliegt het Directoraat Lucht strijdkrachten onder leiding der R.A.F. met eigen toestel len op Gllze-Ryen en Eindho ven. De K.L.M. heeft op de Liasabon-lyn 6 toeetellen. Ge tracht wordt een aantal 4-mo- torig~ machines voor de In- dic-lijn aan te schaffen. Het departement van Waterstaat beschikt over 20 kleine Aus- tervliegtuigen, welke ter be schikking worden gesteld van het Directoraat Luchtstrijd krachten en gebruikt zullen worden voor M.G. en Nether lands district (Gen. Calloway). Er is een overzicht van de vliegvelden in Nederland (3"~ in getal) gemaakt. De wnd. directeur van de K.L.M.Hans Martin, ver klaarde ln een onderhoud, dat Soesterberg niet voor langen tyd onbruikbaar is kunnen worden gemaakt. Schiphol, dat geleden heeft door geal lieerde bombardementen en vernielingen door de Duit schers, zou op het eind van dezen zomer wel gereed kun nen zrjn als er hard doorge werkt wordt. De heer Plesman is naar de intern, luchtvaart conferentie te Havanna. Deze heeft nog 11 maanden in Scheveningen gezeten toen ir. de Vos en de heer Hoekstra in 1941 voor de Duitschers een Fokker G 1 moesten invliegen en naar Engeland vlogen. In W. Indië heeft de K.L.M. in de oorlogsjaren het lucht, net aanmi. lieujk uitgebreid. Verschillende piloten,«o.a. Te- as, W. F. Anceau, F. H. koen. J. B. J. Bielfeldt, C. A. L ngelaar, M. S. Rab en D. de Koning en de radiotelegra fisten C. van Brugge en J. G. Ras zyn omgekomen. Smirnoff zit in Australië. Viruly, die nog eenigen tyd in Zweden heeft gevlogen, ook naar Engeland, wa gini waar hl het Transport Commanc veel ervaringen opdeed in het Qceaanvliegen. (AA) Een Haagsch blad meldt dat majoor Stevens van de En- felsche Intelligence Service, ie voordat Nederland ln oor log was met-een van zijn me dewerkers door de Duitschers naar Blerik werd gelokt on daar over de grens werd ge sleept, uit het concentratie kamp Dachau bevrjjd is (A.A.) NIEUWE BONNEN Geldig t,m.2 Juni 1945. Zuid- en Noord-Beveland en Walcheren. Brood: A23A, B23A, C23A, D23A, E23A, M23A, A23B. B23B, C23B, D23B, E23E Brood 400 grain; D23, E23 „Beschuit" 100 gram. Beschuit; E23 „Beschuit" 75 gram. Melk: C23, D23, E23 „Melk" 1^4 liter. 1 liter gestand. melk'= 1 blikje gecond. volle melk 1% liter kar nemelk. Taptemelk: A23, B28 „Tapte melk" 1 liter. Kindermeel: 250 gram, afleve ring op bon D43 en E43 „Reserve". Gortgries: 250 gram, afleve ring op bon B43 en C43 „Reserve". Vermicelli of puddingpoeder: oO gram, aflevering op bon 135 „Algemeen". Kinderdrank: 300 gram, afle- vcr.ng op bon D37 en E87 „Reserve", Ontbytkoek: 150 Alg. koek ongeveer 140 gram. Chocolade: C60, D50 „Reser ve" per bon 3 tabletten; B 50 „Reserve" per bon 2 tabletten; 1 rts. 2 tabl. van ongev. 56 gr. per tabl. Tabak: 05 „Tabak" 1 rantsoen. Geldig t.m. 16 Juni. TOELICHTING. Brood. De bon gemerkt D 23 ..Beschuit" is uitsluitend aangewezen voor het artikel brood, zoodat daarop geen af levering van beschuit mag plaats vinden. PROV1NCIENIEUWS Albert van Dalsum in Zeeland. De bekende Nederlandsche voordrachtkunstenaar Albert van Dalsum zal voor de eerste maal na de bevrijding van ons land den Zeeuwen de gelegen heid bieden van zijn kunst te genieten. Hy treedt op in Goes a.s. Maandagavond; Dins dag en Woensdag in Middel burg terwyl hij zrjn tournee in vlissingen besluit op Don derdag. Hy zal een werk voor dragen van den bekenden Fra.-ischen schrijver Ghéon ge titeld „Genesius". Voor bijzonderheden verwy- zen w(J naar de advertentie van de Z.V.U. In ons blad. WIE WIL HELPEN? De vakgroep Kruideniers, afd. Handelsbelangen, en „De Hanze" te Goes, heeft het initiatief genomen peulvruch tenbonnen beschikbaar te stel len voor boven de rivieren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1