Provinciale Zeeuwsche Courant Provinciale Zeeuwsche Courant Lichtzinnige geruchten Lichtzinnige geruchten. De hardnekkige geruchten omtrent de behandeling van het VfWT" /li af xikit 11 1. voor distributie bestemde voedsel, hebben ons aanleiding gegeven een uitgebreid onder zoek in t«s stellen, bij autori teiten en particulieren, bij re- geenngdepdts, grossiers en de taillisten. tot bij werklieden toe, die eenigszins in connectie met de behandeling van het opgeslagen voedsel staan. Wij vonden volle medewerking en openhartige mededeeling. Tot onze vreugde konden wjj geen plichtsverzaking of grove na latigheid constateeren. De be ruchte bedolven eieren, het dito spek, de chocolade enz., bleken slechts in de verbeel ding te bestaan. De opslag- f,00 n belangrijke materie, als plaatsen, die als zeer onvol- thar\s de voedselvoorziening is, doende afgeschilderd waren. van gemis aan bedrijfsstoring uitgaat, vooral als men let op de nog steeds abnormale omstandigheden. Voorts verwijzen wij naar de verklaring van den Prov. Voodselcommissarie. welker hoofdpunten wij in dit num mer meedeelen. Ruimtegebrek noopt ons ze niet in extenso af te drukken. Men kan uit een en ander concludeeren. dat er voor de alarmeerende be richten, geen grond is. Maai helaas kan men niet vaststel len. waar of bij wien de oor sprong ligt. Een ieder moge Abonn.-v- r 23 ct. p w. ƒ3.20 p kit. Adv.pr. 12 tip mm., min. p. adv t 2—, Bur. Vlisïi-igen tel. 10. M'burg t< 3521 en 3541. Goes teL 2475. Terrcuzeo Donderdag 24 Wei 1945 Hoofdred. E. P. Zandülc (met red. eieren moeten worden verwij derd, doch deze moeten dan reeds bedorven zijn geweest toen zij bij de verzamelaars werden ingeleverd. Wat de koek betreft zij het echter welbankendat Te! ™l*nde vermeld Inderal .1 P1 n mot ttai cpliei/.An/k P K verspreiden van ongegronde alarmeerende» berichten over zoo'n belangrijke materie, als bleken in goeden staat, zinde. lijkheid enz. liet niets te wen- schen over. Omtrent biscuits vindt men in het vorig num mer nog een bijzondere mede deeling. Bij de boter schijnt wel eens plaatselijk een fout te zijn voorgekomen, die ech ter niet boven een normale verantwoordelijkheidsgevoel of van, erger nog, boos opzet. Mocht iemand feiten kunnen opgeven en man en paard noe>- men, dar. houden wij ons voor die berichten aanbevolen en zullen wij niet nalaten ze ter kennis van de autoriteiten publiek te brengen. Geruchten die de ronde doen. Ir. J. D. Dorst. prov. voed- selcomm. voor Zeeland, schrijft ons: Onder het stadhuis te Goes is sinds de bevrijding geen bo ter opgeslagen geweest, het bewijs dat de boter daar be dorven zou zijn, zal dan ook bezwaarlijk te leveren zijn. Dat de Zuivelfabriek te We- meldinge moeilijkheden heeft gehad met de boterproductie is juist. Gedurende het warme weer van de laatste dagen is het voorgekomen, dat een vrij groote hoeveelheid melk die aan de fabriek werd aan gevoerd, zuur was. Door het uitvallen van den electrischen stroom, op welke krachtbron deze fabriek is aangewezen, kon deze melk bovendien niet dadelijk worden verwerkt. De uit deze melk bereide boter bleek dan ook niet houdbaar, doch door verdere bewerking fpasteurisatie) was het moge lijk de geheele partij voor consumptie geschikt te ma ken. Er is ondanks alle tech nische moeilijkheden in We- meldinge en elders in Zee land geen pond boter verloren gegaan. In dit verband moge wor den opgemerkt dat zure melk in de zomermaanden bij warm weer een normaal verschijnsel is, doch thans zijn door de oorlogsomstandigheden de moeilijkheden abnormaal groot geworden. Zo is de kwaliteit van de banden der vracht auto's waarmede de melk naai de fabriek wordt gebracht zoodanig, dat tengevolge van lekke banden het herhaaldelijk is voorgekomen, dat de vracht auto's met melk urenlang in de brandende zon blijven staan. Dat dit de kwaliteit der melk niet ten goede komt spreekt wel van zelf. De moeilijkhe den met de melk worden bo vendien vergroot door een groot tekort aan melkbussen, die, ondanks alle moeite, ner gens te krijgen zijn en import uit België, zooals dit vroeger plaats vond. onmogelijk is wegens onvoldoende medewer king van de autoriteiten daar. Door het tekort aan melkbus sen zijn de leveranciers ge dwongen ochtend- en avond- melk samen te voegen, wat de kwaliteit der melk ongunstig beïnvloedt. Door het regelma tig uitvallen van den electri schen stroom en de reeds ge noemde oorzaken ls het niet mogelijk een prima product te maken. Wat de geruchten omtrent het bederf van eieren aan de Goessche veiling betreft zij medegedeeld, dat er voldoende kalk aanwezig is voor het conserveeren, er is dan ook P-in ei om die reden verloren gegaan. Wel komt het vcoi dat bij de schouwing enkele t werd niet verscheidene fabrie ken een afspraak gemaakt be treffende de fabricage van koek. Hoewel nog geen offi cieele opdracht was gegeven Zijn enkele fabrieken toen di rect met de fabricage begon nen. Toen deze koek in het regeeringsdepót te Goes werd aangevoerd bleek dan ook. dat deze koek door den langen opslag aan de fabriek reeds iets had geleden. Teneinde erderen achteruitgang te voor komen is toen onmiddellijk een bon aangewezen, hoewel ons nog geen bevoorradings- cijfers bekend waren. Dit laat ste heeft voor de distributie en bevoorrading wel moeilijk heden opgeleverd, maar had tot resultaat, dat de koek zoo spoedig mogelijk in de consumptie werd gebracht en dat erger schade werd voor komen. Dat hierbij iets moet worden uitgesorteerd is een normaal verschijnsel dat ook in normale tijden voorkomt. DE KABINETSCRISIS. H. M. de Koningin heeft zich Woensdag doen voorlichten door de stem der illegaliteit Hiertoe zijn Woensdag door haar ontvangen de heeren Bruins Slot, te Amsterdam, H M. van Randwijk te Amster dam, R. van Nordheim te Delft en de heer van Velzen te 's- Gravenhge. (A.A.) DE LEEN- EN PACHTWET. President Truman die aan het Amerikaansche congres verslag uitbracht over de Leen- en Pachtwet verklaarde dat voor 9.700.000.000 aan ma teriaal werd geleverd, waarvan voor 3.194.000.000 aan Enge land. Engeland leverde voor 300.000.000 aan Amerika. Engeland ontving 9500 vlieg tuigen. Tweederde van de tanks van Montgomery waren van Am'erikaansch fabrikaat. Naar Rusland werden 13.000 vliegtuigen gezonden. Amerika zal voortgaan met het zenden van levensmiddelen, locomotie ven enz. naar Frankrijk, Bel gië en Nederland. (B.B.C.) Volgens inlichtingen ver strekt aan de controlecommis sie van het geall. opperbevel is Adolf Hitler op 1 Mei overle den als gevolg van een injectie welke hem door zijn lijfarts in een bunker onder da rijkskan selarij is toegediend. Hitiers lijk is volgens deze berichten verbrand, .(A.A.), zien wordt» ENGELSCHE REGEERING AFGETREDEN. Churchill heeft gistermiddag aan den - oning zijn ontslag ingediend. Hiermede is auto matisch het coalitiekabinet dat 5 jaar heeft geregeerd en Engeland naar de overwinning Europa heeft geleid, af getreden. Het 10 jaar oude parle: ent zal 15 Juni ontbon den worden. Churchill zal nu een voorloopige regeering vor men, zonder de socialisten en liberalen, die de landsbelangen zal behartigen tot de nieuwe verkiezingen, die 5 Juli worden gehouden. (BBC, HN) De kwestie rond Triëst. Vooruitloopenöe op de be sluiten van de vredesconferen tie, willen de Toego-Slaven Triëst en het ïtal. gebied rond om deze stad, alsmede een ge bied in Oostenrijk in bezit ne men. Engeland en de Ver Sta ten zijn hier tegen op gekomen en hebben in nota's als hun meening te kennen gegeven, dat grenswijzigingen niet met wapengeweld volgens Gen. Alexander zou Tito zoo noodig aan zijn eischen met de wapens kracht willen bijzetten doch in de vredesconferentie hun be slag dienen te krijgen. Door een en ander was in Triëst een ge spannen toestand ontstaan. Gen. Alexander is thans teza men met Gen. Clark zelf naar Triëst gegaan. De Britsche en Am. troepen hebben gisteren nieuwe stellingen tusschen Triëst en Koiiza ingenomen, waarbij de Yoego-Slaven geen tegenstand boden. Uit Karin- thië hebben de Yoego-Slaven thans hun troep en bijna allen teruggetrokken. Correspondenten verklaren, dat de toestand hoopvol inge- (5.RCU GEREED VOOR DEN AANVAL OP JAPAN. De Amerikaansche president verklaarde in het Congres, dat alles in gereedheid'is voor een groot offensief in het Verre Oosten, o.a. tegen Singapore. De Japansche radio meldde gisteren dat een groote geal lieerde vloot naar het moeder land opstoomt. De geallieerde bommenwerpers gingen intus- schen verder met hun hevige aanvallen op belangrijke doe len van Korea tot in Indo- China. Vanochtend hebben 500 vliegende forten 4500 ton brandbommen op industriewij ken van Tokio uitgeworpen. Vlooteenheden steunden de operaties op Tarakan, waar de Jappen volgens Mac Arthur hun troepen in net centrum hebben kunnen hergroepeer Zij zijn echter geheel van de kust afgesloten. Op Okinawa werden de operaties door slecht weer verhinderd. (BBC, RO, HN) Opgave achtergelaten materialen Duitsche Weermacht. De houders van materialen als wagens, karren, tuigen en onderdeelen daarvan of andere soortgelijke materialen, achter gelaten dóór de Duitsche Weer macht op hun bedrijven of door officieele of semi-officieele in stanties in gebruik gegeven, worden hiermede verplicht van deze materialen vóór 8 Juni op gave te verstrekken aan de P. B.H.'s van den P.V.C., in het rayon waar deze materialen worden gebruikt óf zich bevin den. Duitsche rantsoenen omlaag. Het Britsche militaire be stuur in Duitschland heeft be paald, dat de rantsoenen voor de Duitsche burgerbevolking zullen worden verminderd tot iets boven het peil, waarbij de honger zou intreden en dat de voedselvoorziening op deze ba sis zal worden voortgezet tot dat in de behoeften van het Britsche leger en de buiten- landsche dwangarbeiders ruim schoots is voorzien en de Duit- schers het voedsel, dat z\j ge roofd en gehamsterd hebben, hebben opgegeten, »(AA) PROVINCIENIEUWS Personeelbüeenkomst op „de Schelde". Gistermiddag had in de jgroote machinehal van de Kon. Mij. „de Schelde" te VUssfn- gen een bijeenkomst plaats van het gèheele personeel, waar liet werd toegespróken door den directeur, den heer Arie Smit Jz. Spr. zei te begrijpen, dat er een geprikkelde stemming heerscht en hiervoor zijn ver schillende oorzaken. Wij moe ten trachten deze op te hef fen. Eén der oorzaken is het woningprobleem, doch dit kan niet. voldoende opgelost wor den voor ons eiland droog is: De leiding is in uitstekende handen en de geallieerden heb ben alle mogelijke hulp toege zegd, wat bouwmaterialen be treft. Een niet minder groot probleem is de voedselvoorzie ning. want dit is niet plaatse lijk, doch betreft geheel Euro pa en naar spr's meening, zal de voedselnood nog lar.g du ren. De heer Smit wees op de plaats gehad hebbende demon stratie, welke hij betreurde. Dezen keer is het loon nog uitbetaald, doch een volgende maal zal dit niet meer gebeu ren. Spr. wees op den toestand boven de rivieren, waar de nood ook nu nog veel grooter is. Mogen wij dan demonstree- ren? In een geprikkelde stem ming leer.t men gemakkelijk het oor aan verkeerde invloe den. Er zijn werkelijk nog vele kleine misstanden, welke uit den weg moeten worden geruimd. Er is gebrek aan on derling vertrouwen en dit moet er weer komen. De zuivering van „de Schelde" is nu in sprekers handen gelegd en er is een zuiveringscommissie be noemd van drie leden, bestaan- uit de heeren D. Komijn als vertegenwoordiger van de arbeiders, M. Vader Mz. voor de ambtenaren en J. Jansen, inspecteur van den Rott. Lloyd als voorzitter der commissie. De heer Smit vroeg tenslot te of de commissie het ver trouwen van het personeel be zit, waarop door zeer velen toestemmend werd geant woord. Hierna sprak de heer Jan sen de aanwezigen toe, die dank bracht voor het geschon ken vertrouwen en wees erop dat klachten vóór 1 Juni moe ten zjjn ingediend. Ook bestaat er gelegenheid de aandacht te vestigen op diegenen, die zich door vader landslievende daden, dus tegen den bezetter, hebben onder scheiden. Spr. legde nog den nadruk op de geheimhouding, welke zal worden betracht. De directeur van het post kantoor te Middelburg deelt mede dat steeds meer post stukken ten kantore aanko men. waarvan de adressen door evacuatie onbekend zijn. Aan alle personen, die niet meer op hun oude adres wo nen, wordt dringend verzocht zoo spoedig mogelijk ten kan tore op te geven hun oud adres hun huidif nieuw adres, zoodat bestelling van event aankomende post. onmiddellijk kan geschieden. Woensdagmiddag meldde Herrijzend Nederland dat ver gunningen voor reizen en ves tigen in Schouwen en Duive- !and aangevraagd moeten wor den Opril 10 te Goes en dat de boot Katsche- VeerZierikzee 3 maal per dag vaart. Het bericht omtrent aanvra gen reisr en vestigingsvergun ningen is juist, doch de boot Katsche VeerZierikzee vaart nog niet. Zoodra deze weer in dienst is wordt het bericht in de couranten. De broodbonnen-actie voor Holland was te Goes een suc ces. Wij brachten het brood in Rdam, A'dam. Hilversum en Haarlem. De menschen vroe gen wanneer we terug kwa men. En nu komen wij Zater dag a.s. om uw aardappel bonnen! Ook de broodbonnen die u nog missen kunt en alle overige soorten bonnen zijn wilkom! Leg ze klaar! Willen zij, die hielpen bg het inzame len a.s. vrijdag weer de lijsten halen op de Twentsche Bank. tusschen <—8 uur. Wij reke nen op u allen. Nummer 5 van de visch kaart 'c„„GoS* i.s verklaard voor 2 eieren, welke t.m. 2 Juni gekocht kunnen worden bij Simon de Wit, Albert Hevn en de firma van Luyk, Groote Kade te Goes. In de vacature van notabele de ?erv- gemeente van EIlewxHitsdjjk, ontstaan door het overlijden van G J Verheijke en Jacs. Smallegan- ge en door de benoeming van W. J. M. Koole tot kerkvoogd zijn gekozen de heeren P. Rui sen, J. Oele en P. J. Israël. Te Ellewoutsdijk is een Oranjevereeuiging opgericht met aanvankelijk 30 leden. Het bestliur bestaat uit de heeren. J. de Jonge, J. H. Klooster, C. J. P. van Liere, Jan Oele en G, Schaalje. In de e.v. huish. ver gadering zal dit bestuur nog worden uitgebreid. Aan de St. Isedorus school te Lewedorp is met ingang van 24 Mei benoemd de lieer L. J. Stoel te Nieuw Namec,. De hardnekkige geruchten omtrent de behandeling van het voor distributie bestemde voedsel, hebben ons aanleiding gegeven een uitgebreid onder zoek in te stellen, bg autori teiten en particulieren, bij re- geeringdepóts, grossiers en de taillisten. tot bij werklieden toe, die eenigszins in connectie met de behandeling van hcf opgeslagen voedsel staan. Wij vonden volle medewerking en openhartige mededeeling. Tot onze vreugde konden wij geen plichtsverzaking of grove na latigheid constateeren. De be ruchte bedorven eieren, het dito spek, de chocolade enz.. bleken slechts in de verbeel ding te bestaan. De opslag plaatsen, die als zeer onvol doende afgeschilderd waren, bleken in goeden staat, zinde lijkheid enz. liet niets te wen- schen over. Omtrent biscuits vindt men in het vorig num mer nog een bijzondere mede deeling. Bij de boter schijnt wel eens plaatselijk een fout te zijn voorgekomen, die ech ter niet boven een normale bedrijfsstoring uitgaat, vooral als men let op de nog steeds abnormale omstandigheden. Voorts verwijzen wij naar de verklaring. van den Prov. Voidselcommissaris, welker hoofdpunten wij in dit num mer meedeelen. Ruimtegebrek noopt ons ze niet in extenso af te drukken. Men kan uit een en ander concludeeren, dat er voor de alarmeerende be richten, geen grond is. Maar helaas kan men niet vaststel, len. waar of bij wien de oor sprong ligt. Een ieder moge echter wel bedenken, dat het verspreiden van ongegronde alarmeerende berichten over zoo'n belangrijke materie, als thans de voedselvoorziening is. etuigt van een gemis aan erantwoordelgkheidsgevoel of van, erger nog, boos opzet. Mocht iemand feiten kunnen opgeven en man en paard noe men, dan houden wij ons voor die berichten aanbevolen en zullen wij niet nalaten ze ter kennis van de autoriteiten en publiek te brengen. Geruchten die de ronde doen. Ir. J. D. Dorst, prov. voed- selcomm. voor Zeeland, schrijft ons: Onder het stadhuis te Goes is sinds de bevrijding geen bo ter opgeslagen geweest, het bewijs dat de boter daar be dorven zou zijn, zal dan 09k bezwaarlijk te leveren zijn. Dat de Zuivelfabriek te We- meldinge moeilijkheden heeft gehad met de boterproductie is juist. Gedurende het warme weer van de laatste dagen is het voorgekomen, dat een vrg groote hoeveelheid melk die aan de fabriek werd aan gevoerd, zuur was. Door het uitvallen van den electrischen stroom, op welke krachtbron deze fabriek is aangewezen, kon deze melk bovendien niet dadelijk worden verwerkt. De uit deze melk bereide boter bleek dan ook niet houdbaar, doch door verdere bewerking (pasteurisatie) was li-.t moge- ltjk de geheele partij voor consumptie geschikt te ma ken. Er is ondanks alle tech nische moeilijkheden in We- meldinge en elders in Zee land geen pond boter verloren gegaan. In dit verband moge wor den opgemerk. dat zure melk in de zomermaanden bij warm weer een normaal .verschijnsel is, d->ch thans zijn door de oorl -gsomstandigheden de moeilijkheden abnormaal groot Abonn.-pr.25 CL p. w. ƒ3.20 p. Uw. Adv.pr. 12 ct p mm., min. p. adv 2—. Bur. Vlisfingen tel. 10. M'burg tel. 352* en 3541. Goes tel. 2475, Terneuzen 14 li.; 1QJC Hoofdred. E. P. Zandijk (met red. Donderdag ^4 Mei ia40 medew. van dr. W. H. Beekenkamp on dr. P. J. Bouman. Uitg. F. B ISSe Jaargang Nummer 41 den Boer. Druk fa. F. v. d. Velde .Ir geworden. Zo is de kwaliteit van de banden der vracht auto's waarmede de melk naar de fabriek wordt gebracht zoodanig, dat tengevolge van lekke banden het herhaaldelijk is voorgekomen, dat de vracht auto's met melk urenlang in de brandende zon blijven staan. Dat dit de kwaliteit der melk niet ten goede komt spreekt wel van zelf. De moeilijkhe den met de melk worden bo vendien vergroot door een groot tekort aan melkbussen» die, ondanks alle moeite, ner gens te krijgen zijn en import uit België, zooals dit vroeger plaats vond. onmogelijk is, wegens onvoldoende medewer king van de autoriteiten daar. Door het tekort aan melkbus sen zijn de leveranciers ge dwongen ochtend- en avond- melk samen te voegen, wat de kwaliteit der melk ongunstig beïnvloedt. Door het regelma tig uitvallen van den electri schen stroom en de reeds ge noemde oorzaken is het niet mogelijk een prima product te maken. Wat de geruchten omtrent het bederf van eieren aan de Goessche veiling betreft zij medegedeeld, dat er voldoende kalk aanwezig is voor het eieren moeten worden verwij derd, dóch deze moeten dan reeds bedorven zijn geweest toen zg bij de verzamelaars werden ingeleverd. Wat de koek betreft zij het volgepde vermeld. Indertijd werd met verscheidene fabrie ken een afspraak gemaakt be treffende de fabricage van koek. Hoewel nog geen offi cieele opdracht was gegeven zijn enkele fabrieken toen di rect met de fabricage begon nen. Toen deze koek in het regeeringsdepót te Goes werd aangevoerd bleek dan ook. dat deze koek door den langen opslag aan de fabriek reeds iets had geleden. Teneinde verderen achteruitgang te voor- komen is toén onmiddellijk een bon aangewezen, hoewel ons nog geen bevoorradings- cijfers bekend waren. Dit laat ste heeft voor de distributie en bevoorrading wel moeilijk heden opgeleverd, maar had tot resultaat, dat de koek zoo spoedig mogelijk in de consumptie werd gebracht en dat erger schade werd voor komen. Dat hierbij iets moet worden uitgesorteerd is een normaal verschijnsel dat ook in normale tijden voorkomt. DE KABINETSCRISIS. H. M. de Koningin heeft zich Woensdag doen voorlichten door de stem der illegaliteit. Hiertoe zijn Woensdag door haar ontvangen de heeren Bruins Slot, te Amsterdam. H. M. van Randwijk te Amster dam. R. van Nordheim te Delft en de heer van Velzen te 's- Gravenhge. (A.A.) -n ei om die reden verloren gegaan. Wel komt het voor dat bij de schouwing enkele ENGELSCHE REGEERING AFGETREDEN. Churchill heeft gistermiddag aan den - oning zijn ontslag ingediend. Hiermede is auto matisch het coalitiekabinet dat 5 jaar heeft geregeerd en Engeland naar de overwinning in Europa heeft geleid, af getreden. Het 10 jaar oucte parle. ent zal 15 Juni ontbon den worden. Churchill zal nu een voorloopige regeering vor men, zonder de socialisten en liberalen, die de landsbelangen zal behartigen tot de nieuwe verkiezingen, die 5 Juli a.s. worden gehouden. (BBC, HN) DE LEEN- EN PACHTWET. President Truman die aan het Amerikaansche congres verslag uitbracht over de Leen- en Pachtwet verklaarde dat voor 9.700.000.000 aan ma teriaal werd geleverd, waarvan voor 3.194.000.000 aan Enge land. Engeland leverde voor 300.000.000 aan Amerika. Engeland ontving 9500 vlieg tuigen. Tweederde van de tanks van Montgomery waren van Amerikaansch fabrikaat. Naar Rusland werden 13.000 vliegtuigen gezonden. Amerika zal voortgaan met het zenden van levensmiddelen, locomotie ven enz. naar Frankrijk, Bel gië en Nederland. (B.B.C.) Volgens inlichtingen ver strekt aan de contrólecommis- sie van het geall. opperbevel is Adolf Hitler op 1 Mei overle den als gevolg van een injectie welke hem door zijn lijfarts in conserveeren, er is dan ook een bunker onder de rijkskan selarij is toegediend. Hitiers lgk is volgens deze berichten verbrand, .(A.A,). De kwestie rond Triëst. Vooruitloopende op de be sluiten van de vredesconferen tie, willen de Yoego-Slaven Triëst en het Ital. gebied rond om deze stad, alsmede een ge bied in Oostenrijk in bezit ne men. Engeland en de Ver. Sta ten zijn hier tegen op gekomen en hebben in nota's als hun meening - te kennen gegeven, dat grenswijzigingen niet met wapengeweld volgens Gen. Alexander zou Tito zoo noodig aan zijn eischen met de wapens kracht willen bijzetten doch in de vredesconferentie hun be slag dienen te krijgen. Door een en ander was in Triëst een ge spannen toestand ontstaan. Gen. Alexander is thans teza men met Gen. Clark zelf naar Triëst gegaan. De Britsche en Am. troepen hebben gisteren nieuwe stellingen tusschen Triëst en Koriza ingenomen, waarbij de Yoego-Slaven geen tegenstand boden. Uit Karin- thië hebben de Yoego-Slaven thans hun troepen bijna allen teruggetrokken Correspondenten verklaren, dat de toestand hoopvol inge zien wordt. k( B.B.C.). GEREED VOOR DEN AANVAL OP JAPAN. De Amerikaansche president verklaarde in het Congres, dat alles in gereedheid is voor een g.oot offensief in het Verre Oosten, o.a. tegen Singapore. De Japansche radio meldde gisteren dat een groote geal lieerde vloot naar het moeder land opstoomt. De geallieerde bommenwerpers gingen intus- schen verder met hun hevige aanvallen op belangrijke doe len van Korea tot in Indo- China. Vanochtend hebben 500 vliegende forten 4500 ton brandbommen op industriewij ken van Tokio uitgeworpen. Vlooteenheden steunden de operaties op Targkan, waar de Jappen volgens Mac Arthur hun troepen in net centrum hebben kunnen hergroepeeren Zij zgn echter geheel van de kust afgesloten. Op Okinawa werden de operaties door slecht weer verhinderd. (BBC, RO, HN) Opgave achtergelaten materialen Duitsche Weermacht. De houders van materialen als wagens, karren, tuigen onderdeelen daarvan of andere soortgelijke materialen, achter gelaten door de Duitsche Weer macht op hun bedrijven of door officieele of semi-officieele in stanties in gebruik gegeven, worden hiermede verplicht van deze materialen vóór 8 Juni op gave te verstrekken aan de P. B.H.'s van den P.V.C., in het rayon waar deze materialen worden gebruikt of zich bevin den. Duitsche rantsoenen omlaag. Het Britsche militaire be stuur in Duitschland heeft be paald, dat de rantsoenen voor de Duitsche "burgerbevolking zull^i worden verminderd tot iets boven het peil, waarbij de honger zou intreden en dat de voedselvoorziening op deze ba sis zal worden voortgezet tot dat in de behoeften van het Britsche leger en de buiten- landsche dwangarbeiders ruim schoots is voorzien en de Duit- schers het voedsel dat zij ge roofd en gehamsterd hebben, hebben opgegeten, .(AA) PROVINCIENIEUWS Personeelbüeenkomst op ,„dc Schelde". Gistermiddag had in de groote machinehal van de Kon. Mij. „de Schelde" te Vlissin- gen een bijeenkomst plaats van het geheele personeel, waar het werd toegesproken door den directeur, den heer Arie Smit Jz. Spr. zei te begrijpen, dat er een geprikkelde stemming heerscht en hiervoor zijn ver schillende oorzaken. Wij moe ten trachten deze op te hef fen. Eén der oorzaken is het woningprobleem, doch dit kan niet voldoende opgelost wor den voor ons eiland droog is De leiding is in uitstekende handen en de geallieerden heb ben alle mogelijke hulp toege zegd, wat bouwmaterialen be treft. Een niet minder groot probleem is de voedselvoorzie ning. want dit is niet plaatse lijk. doch betreft geheel Euro pa en naar spr's meening, zal de voedselnood nog lang du ren. De heer Smit wees op de plaats gehad hebbende demon stratie, welke hij betreurde. Dezen keer is hot loon nog uitbetaald, doch een volgende maal zal dit niet meer gebeu ren. Spr. wees op den toestand boven de rivieren, waar de nood ook nu nog veel grooter is. Mogen wij dan demonstree- ren? In een geprikkelde stem ming leent men gemakkelijk het oor aan verkeerde invloe den. Er zijn werkelijk nog vele kleine misstanden, welke uit den weg moeten worden geruimd. Er is gebrek aan on derling vertrouwen en dit moet er weer komen. De zuivering van „de Schelde" is nu in sprekers handen gelegd en is een zuiveringscommissie be noemd van drie leden, bestaan de uit de heeren D. Romijn als vertegenwoordiger van de arbeiders. M. Vader Mz. voor de ambtenaren en J. Jansen, inspecteur van den Rott. Lloyd als voorzitter der commissie. De heer Smit vroeg tenslot te of de commissie het ver trouwen van het personeel be zit, waarop door zeer velen toestemmend werd geant woord. Hierna sprak de heer Jan sen de aanwezigen toe, die dank bracht voor liet geschon ken vertrouwen en wees erop dat klachten vóór 1 Juni moe ten zijn ingediend. Ook bestaat er gelegenheid de aandacht te vestigen op diegenen, die zich door vader landslievende daden, dus tegen den bezetter, hebben onder scheiden. Spr. legde rog der nadruk op de geheimhouding- welke zal worden betracht De afdeeling VUssingcn van de Comm Partij Neder land hield gisteravond op de Nieuwe Markt aldaar een open lucht-samenkomst. Voor een talrijk gehoor behandelde de heer rar. H. van der Hoeven de staking op „de Schelde". De spreker becritiseerde de vele misstanden op „de Schelde" en de grieven der arbeiders tegen de manier, waarop tot op he den de zuivering had plaats iehad. Ook de nu ingestelde nieuwe zuiveringscommissie heeft volgens spr. niet het ver trouwen der arbeiders, daar deze niet door het personeel zelf gekozen is. Spr. ontkende ten sterkste, dat de comm. partij wanorde wil scheppen, zij wil juist de kapitalistische wanorde helpen bestrijden. Er moet komen een economisch systeem, waarin ook de arbei ders volle medezeggingscnap hebben, zooals dit thans ook in Engeland het geval 's. Dit is alleen te hereiken door ren sterke, eensgezinde vakbewe ging- De directeur van het post ij"-'oor te Middelburg deelt mede dat steeds meer post stukken ten lean tore aanko men, waarvan de adressen door evacuatie onbekend zijn. Aan alle personen, die niet meer op hun oude adres wo nen, wordt dringend verzocht zoo spoedig mogelijk ten kan tore op te geven hun oud adres en hun huidi~ nieuw adres, zoodat bestelling van event, aankomende post, onmiddellijk kan geschieden. Burgemeester Stemerding die korten tijd geleden in de gemeente Souburg is terugge keerd. heeft heden zijn ambt als burgemeester weer hervat. Weinigen die repatrieerden zullen eenzelfde belangstelling genoten te hebben als de heer Klaas van Belzen. voorheen leider der plaatselijke afdeeling der N.S.B. te Arnemuiden, Nauwelijks was hij uit Duitschland, alwaar hij tewerk gesteld geweest was. thuis ge komen. of het publiek wijde hem met een „bezoek" ver eeren. Gelukkig voor hem en zijn gezin ontfermde de poli tie zich over hem en bracht hem. onder groote publieke be langstelling over naar liet ge meentehuis en daarna in het arresiantenlokaal. DiS middags werd hij onder stert* politiegeleide, welke vdstrekt niet overbodig bleek tJ zijn, te voet naar Middel- ourg overgebracht. Bij het Veerhuis, eventjes buiten de gemeente, heeft hg toen officieel afscheid ge<no-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 3