Provinciale Zeeuwsche Courant ZE KUNNEN NIET WACHTEN. De economische situatie in N. en 0. Nederland. Uit Duitsche gevangenschap teruggekeerd. Het toekomstige Walcheren. De conferentie te St. Fran cisco is bezig allerhande maat regelen te beramen om te ko men tot een regeling van het leven der volkeren in een vrije wereld. Maar de oorlog duurt nog voort. Wel is Duitschland ver slagen. wel is de macht van het. Nazidom geknot, wel is Nederland vrij. Maar Ne derland is nog in oorlog, al leen onze positie is anders ge worden. Wij waren in oorlog, maar hier in Nederland werd die oorlog als ondergrondsche beweging of soms als partisa- nenstrijd gevoerd. Wel konden onze vliegers, onze marine mannen, onze Irene-brigade, de zeelieden der koopvaardij, be nevens enkele leden van het Indische leger in militair ver band met de Geallieerden aan den strijd deelnemen, maar het volk leefde onder de bezetting. Nu echter gaat Nederland, heel Nederland actief aan den strijd deelnemen. Nog zijn wij in oor log, maar nu als oorlogvoeren den. Waar Japan bestreden wordt, moeten wij, al zou het niet ons direct belang zijn, me destrijden. Dat is eereplicht. Elke strijd tegen Japan, elke oorlogsinspanning tegen de roovers uit het land van de Rijzende Zon, eischt, dat wij er naar de mate onzer krach ten aan deelnemen. Ons direct belang is het ook. Indië, ons Indië moet bevrijd. Dat kan al leen gebeuren met hulp van de Geallieerden, maar wij willen •het niet als een soort aalmoes van hen ontvangen. Indië is het land van Jan Pietersz. Coen, van Karei v. d. Heyden, van Heuts en Starkenborgh en de groote mannen der cultures, waar onze menschen gewerkt hebben, en weer zullen werken, waar ons verleden ligt en onze toekomst. Indië zal worden bevrijd. Aan onze jongens zal het niet liggen. „Voor Koningin en Va derland gaat iedere jongen mee", voor Koningin en Vader land weten zij te strijden en desnoods te sterven. Wij zijn geen volk van militairen, wij strijden niet, omdat wij strjj- den zoo heerlijk vinden. Stre den, als soldaat vechten is voor ons slechts een noodzaak, of liever een zaak der nood. Als het moet, goed dan en dan ook met eere, maar niet om der wille van den strijd zelf. Wij strijden evenals een Engelsch- man, Amerikaan of Canadees of ander burger van een land der vrijheid, omdat het vader land het eischt, omdat wij ons goed en bloed willen verdedi gen, maar niet om ijdelen roem: wij strijden uit plicht alleen. Hoe vaak hoorde men niet: „een Hollander is nu eenmaal geen soldaat". Was het een lamlendige uit vlucht? Was het een zich zelf kleineeren tegenover den „on- ovenvinnelijken Duitscher?" Hoe waren onze mariniers zul ke kranige kerels, hoe liepen zij en zooveel soldaten van het Indische leger met de militaire Willemsorde Hadden mari niers en Indische fuseliers die als Jan Salies verdiend Ik heb mij altijd geërgerd aar- het gezegde, „Nederland zij groot in alles, waarin een klein volk groot kan zijn". Neen, .Nederland zij groot in alles, waarin elk volk groot kan en moet zijn". Wij willen geen real materialistische aanbid ding van het aantal. Non multa, sed mul turn. Klein in aantal, groot in daden, als Piet Hein „zijn naam is klein, zrjn daden bennen groot". Wij zijn geen volk van „liever kanonnen dan boter", wg willen zijn als het oude zeemanslied zingt: de goteling dreunt en de vlag gaat in top. Dag moeder, misschien voor altoos. Maar 'k zorg voor je brood met wat boter er op, En weg ging haar zoon de matroos, Janmaat en Jan Fuselier. Regeering, roep ze, stuur ze er zullen komen, zo komen reeds, ze hunkeren om te gaan. Maar Regeering, roep ze. stur ze, er opuit. Ze kunnen niet wachten, geen dag en geen nacht. Dank zij de snelle en voor zichtige verovering van de pro vincies Overijssel, Drente, Groningen, Friesland en Gel derland door de Canadeesche troepen, zijn de beschadigingen *ia.n de landbouw- en industrie- bedrijven niet ernstig. De be langrijkste problemen voor een vlot herstel van de bedrij vigheid bestaan, voor het oogenblik, in het verkrijgen ■van voldoende transport en het aanvoeren van kolen. Voedsedpositie. De voedselpositie is bevre digend. Van verschillende pro ducten, zooals melk, aardap pelen. (in mindere mate), vleesch is er een overschot. De veestapel in Friesland kon, on danks alles, nagenoeg in den vooroorlogschen omvang wor den gehandhaafd. De melkpro ductie per koe nam echter, wegens het gebrek aan kracht voer, af. Zoodra voldoende ko len voor de zuivelfabrieken zijn aangevoerd, gaat men een aanzienlijke hoéveelheid boter en kaas voor de landgenooten in het Westen bereiden. Het overschot van de aardappelen valt in het bijzonder mee. Het is van dien aard, dat zeer waarschijnlijk de bevolking in het Westen hiervan tot den volgenden oogst kan worden voorzien. Daarnaast kan nog een groote hoeveelheid aard appelen tot aardappelmeel worden verwerkt; bij deze pro ductie worden dan .nog ver schillende andere producten gewonnen, zooals glucose, pud dingpoeder, kleefstof enz. Met andere levensmiddelen, b.v. broodgranen, vet en waarschijnlijk ook peulvruch ten, kan het gebied zichzelf ongeveer bedruipen. Er zijn momenteel nog belemmeringen voor het dorschen en malen van graan vanwege het ener gie-gebrek (kolen). Verschil lende artikelen ontbreken ech ter geheel, met name suiker, zeep, chocolade, koffie en thee. Zout, dat in de laatste maan den van de bezetting zeer schaarsch was, zal er voldoen de zijn. zoodra de productie in Boekelo en Hengelo weer op gang is. De industrieele bedrijven hebben in het algemeen weinig oorlogsschade opgeloopen. Dit geldt ook voor hun appara tuur. Wel hebben zoo goed als alle fabrieken vrg veel glas- en dakscliade. De voorraden grond- en hulpstoffen zijn voor een be langrijk deel door de Duit- schers gestolen. Vele fabrieken hebben echter nog een restant, waarop zij eenigen tijd zullen kunnen draaien. Voorwaarde iiiertoe is het aanvoeren van voldoende kolenhiermede kup- nen de stroom-leverende elec- trische centrales, welke veelal intact bleken en waarvan de krachtleidingen slechts hier en daar werden beschadigd, weer op gang komen. j Textielnijverheid. Dit geldt helaas niet voor de Twentsche textielnijverheid. Zooals te verwachten was, heeft deze industrie practiscli geen voorraden grondstoffen meer, zoodat de meeste be drijven niet kunnen werken. Anderzijds stemt het tot te vredenheid, dat de flabrieksge- bouwen, apparatuur van deze belangrijke Oostelijke nijver heid, de bombardementen vrij goed overleefd hebben. Slechts enkele fabrieken zgn geheel of gedeeltelijk verdwenen. Verheugend is, dat in een groote confectiefabriek te Al melo, welke over vrij groote voorraden grondstoffen be schikte, de productie reeds kon worden hervat. De fabriek, die heerencostuums produ ceert, beschikt niet over voe- ringstoffen, zoodat voorloop ig alleen costuums zonder voering zullen worden gemaakt, van een speciaal model, ongeveer zooals de militaire battle- dresses". Men verwacht 3000 heerencostuums per week te kunnen vervaardigen. Het is nog weinig, maar in ieder ge val beter dan niets. Tenslotte kan nog worden gemeld, dat de Geldersche Pa pierfabrieken veelal onbescha digd zijp aangetroffen; er is echter groot gebrek aan grond stoffen en energie. Ook twee zeepfabrieken zijn intact; deze laatste kunnen ca. 70.000 kg. groene zeep produceeren uit een partij vetzuur, welke el ders werd gevonden. DE ,JPROV. ZEEUWSCHE COURANT" ZAL MAANDAG (2DEN PINKSTERDAG) NIET VERSCHIJNEN. Abonn.-pr.: 25 ct. p. w. ƒ3.20 p. kW. Adv.pr. 12 ct p mm., min. p. adv 2 Bur. Vllsslngen tel. 10, M'burg tel. 3521 en 8541, Goes tel. 2475, Terneuzen 188e Jaargang Zaterdag 19 Mei 1945 iummer 2<j Hoofd red. E. P. Zandijk (ir.et red. medew. van dr. W. H. Beekenlcamp en dr. P. J. Bouman. Ultg. P. B. den Boer. Druk fa. F. v. d. Velde Jr TOKIO GEBOMBARDEERD. Britsche oorlogsschepen en Britsche marinevliegtuigen hebben op 16 Mei een 10.000 ton groote Japansche kruiser van de Nati-klasse tot zinken gebracht, op 80 km. Z.W. van Penang, het eiland vóór Sin gapore. Naar Tokio meldt komt een machtige geallieerde vloot van de Marianen opzetten. Zeer groote formaties Supervliegen- de forten van de Marianen hebben hedenochtend industri eele doelen in de Westelijke stadswijken van Tokio zwaar gebombardeerd. (BBC, HN) Duinkerken voor 95 vernield De stad Duinkerken, die ten gevolge van de gebeurtenissen van Mei-Juni 1940 enorme verwoestingen had ondergaan, is nu voor 95 vernield. Alles is nog slechts een puinhoop; de meeste huizen zijn verwoest. Hier en daar veroorloven eenige overblijfselen de plaats te her kennen. Men schat het aantal der te Duinkerken gelegde mijnen op 150.000. De Duitschers verkla ren, dat zij slechts van 120.000 weten, waar zij gelegd zgn. Nederland 'krijgt uitrusting van Canadeesche leger. In het kader van de leen- en pachtwet zal Nederland een belangrijk deel van de uitrus- ting van het Canadeesche le ger ontvangen voor ons leger. Het Canadeesche leger zal vrg- wel zijn geheele uitrusting in Europa achterlaten. .(HN) Radiozender in bezit genomen. De Duitsche radiozender „Vesting Holland" is intact in Nederlandsche handen geko men. Hij wordt gebruikt voor de heruitzending van de pro gramma's van „Herrijzend Ne derland". De zender is geplaatst in een van de mooiste stadswijken van de residentie, die door de Duit schers geheel werd geëvacueerd en veranderd in een ves ting, waarin de Rijksduitschers zich in September van het vo rig jaar terugtrokken. (A.A.) Koningin dankt Canada. Naar Reuter meldt, heeft de Canadeesche premier een tele gram van Koningin Wilhel- mina ontvangen waarin zij mede namens Haar geheele Volk, uiting geeft aan de groote dankbaarheid voor het aandeel dat de Canadeesche troepen hebben gehad in de bevrgding van ons land. „Wij zgn aan de Dominions meer verschuldigd dan wij ooit kun nen goed. maken. Steeds zul len wij met dankbaarheid ge-1 denken degenen die voor ons vielen". Na een zwaren nachtelijken Britsehen luchtaanval op Duitschland in Juni 1942, stort te een der terugkeerende vlieg tuigen brandend in de Schelde bij Rilland Bath. Een der leden van de bemanning, die met de parachute uit het toestel was gesprongen wist, hoewel ge wond zijnde, het'land te berei ken en zich verborgen te hou den. Den volgenden morgen was de landbouwer G. Traas te Ril land op het land aan het ploe gen, toen hij den vlieger met een gewonden voet in een veld paardenboonen zag liggen. Traas was een goed vader lander. Hij sloeg dus geen alarm maar hielp aanstonds den gewonden Engelschman. Hij haalde water en brood en verzorgde liefderijk den ge wonden vliegenier. Met zijn dochter bracht hij den man naar een schuurtje en voorzag hem ook daar van eten en drinken. Twee dagen later nam hij den Engelschman in zijn woning op, gaf hem bur- gerkleeren en bereidden den vliegenier een gastvrij onthaal. Zes weken verbleef de En gelschman in de woning van Traas. Begin Augustus werd de piloot afgehaald om verder getransporteerd te worden. In Zeeuwsch-Vlaanderen echter werd hij met zrjn begeleider gepakt. Of er verraad in het spel is geweest, of dat iemand zgn mond voorbij heeft gepraat of onvoorzichtig is geweest, is niet bekend, doch op 20 Sep tember werd de zoon van Traas door de Gestapo opge haald en den volgenden dag werd de vader door de mare chaussee naar Middelburg overgebracht. Na verhoor werden vader en zoon een week later naar Ha ren overgebracht. De lijdens weg begon. Op zekeren dag vernam Traas, dat men ook zijn vrouw zou oppakken, om dat hij bleef ontkennen. Dit wilde hij echter voorkomen. Hg legde daarom een gedeeltelijke bekentenis af en verklaarde den Engelschman vier dagen in huis te hebben gehad. Zgn zoon werd daarop vrijgelaten. In Haren wachtte Traas nu op zijn vonnis. Tientallen man nen zag hg hier naar het exe cütiepeleton voeren. Na zijn gedeeltelijke beken tenis moest Traas met een 20- tal andere personen, o.a. met Vos, van Oosten, de Hees en Buys met vrouw en zoon uit Goes; Mol uit Kapelle, de ma rechaussee Stormvogel en Ber- kelmans uit Zeeuwsch-Vlaan deren te Utrecht terecht staan. Het was een ware martelgang. Traas werd ter dood veroor deeld. Op zijn gratieverzoek werd het vonnis gewijzigd in levenslange tuchthuisstraf, welke straf later weer veran derde in 10 jaar tuchthuisstraf. Buijs, Stormvogels, Berkel- mans en Vos, die ook ter dood werden veroordeeld, zagen hun vonnis eveneens in tuchthuis straf veranderd. Zij zgn ook allen weer thuis. Nu volgde een lange tocht door de Duitsche tuchthuizen. Van Utrecht naar Anrad, even over de Duitsche grens, toen verder Duitschland in, naar Liftauen, vervolgensnaar Ha- meln, Hannover, Hamburg, Wuppertal, Wolfenbuttel en tenslotte Celle. Hier kwamen op 19 April de Britten voor de gevangenis, ramden de poor ten, openden de celdeuren en de vrijheid lachtte Traas toe. Met allerlei vervoermiddelen gereisd, kwam hij na drie we ken weer in zijn woonplaats aan. Traas heeft veel leed gezien en ondervonden en honger ge leden. Het menu in de tucht huizen was slechts: 's morgens en 's avonds een half sneedje brood en 's middags 1. Duit sche soep. De honger was ont zettend. Met de handen op de maag ging men slapen. Des Zondags was de ellende het grootst. Dan kreeg men om 7, 12 en 2 uur „eten", en dan pas den volgenden dag. Men moest zijn lueeren uittrekken en buiten leggen tot den ande ren morgen. Het gevolg was, dat men maar naar bed ging. Het gebeurde wel, dat men met 3 of 4 man in één cel ver toefde. In Duitschland - vertoefde Traas ook een tijdlang in de doodencel. Verschillende Duit sche jongens, die met de feest dagen dienst geweigerd had den, werden bij Traas in de cel gebracht, den anderen dag weggevoerd en doodgeschoten Dit waren vreeslijke uren die Traas meemaakte. De jongens werden om half vijf 's mor gens weggehaald en dan hoor de men er niets meer van. De bewakers stonden vlug klaar om de gevangenen te mishandelen. Traas zag bijv. hoe een man met een bos sleu tels werd doodgeslagen en hoe iemand, die niet meer loopen kon getrapt en geslagen werd. Zoo zouden nog kolommen gemeld kunnen worden van al le leed en ellende welke Traas gezien en ondervonden heeft, echter laat dit voldoende zrjn. RUILVERKAVELING. Het ligt voor de hand, dat bij het herstel van Walcheren getracht zal worden waar mo- felijlc verbeteringen aan te rengen. Een zeer belangrijke verbetering van het boerenbe drijf zal de ruilverkaveling zrjn, waarvoor de voorberei dingen reeds worden getrof fen. Door deze ruilverkaveling zal het mogelijk worden, dat de boer zijn vroeger verspreid liggende perceelen thans tot enkele groote perceelen samen gevoegd, dicht bij zijn hofstede vereenigd zal zien. Elk per ceel komt daarbij aan een openbaren weg en aan een af- wateringssloot te liggen. Te vens wordt er rekening mee gehouden, dat zooveel mogelijk grond van dezelfde kwaliteit wordt teruggegeven als oor spronkelijk werd bezeten, ter wijl natuurlijk de waarde van den terugontvangen grond ge lijk is aan die van de inge brachte kavels. Brengt een grondeigenaar uit Westkapelle bijvoorbeeld grond in, waar van de helft uit zandgrond en de helft uit kleigrond bestaat, dan zullen ook zgn nieuwe perceelen voor de helft uit zand- ea voor de helft uit klei-perceelen bestaan. In het algemeen zal zooveel mogelijk met de belangen en de wenschen van de grondeige naren zoowel als van de grond gebruikers rekening worden gehouden. Gelegenheid zal ge schapen worden om wenschen en bezwaren kenbaar te ma ken. Het is duidelijk, dat deze ruilverkaveling, die de grootste is, welke tot nu toe in Neder land is voorgekomen, een zeer omvangrijken arbeid zal ver gen. De hernieuwde Walcher- sche landbouwbedrijven zullen van dezen arbeid echter de vruchten plukken. Naast de ruilverkaveling wordt een onderzoek ingesteld naar de economische struc tuur en de levensvatbaarheid van de landbouwbedrijven. Het zonder meer opheffen van te kleine bedrijfjes ligt echter niet in de bedoeling, evenmin als het wegsturen van de men schen. Veranderingen welke gewenscht worden geacht, zul len steeds zooveel mogelijk met vrijwillige medewerking van den betrokkene worden nagestreefd, 'Landschap. Met het herstel van Wal cheren hangt ten nauwste sa men het herstel van het land- schapsschoon. Vraagt de ruil verkaveling uit landbouw- technisch oogpunt een recht lijnige indeeling, het specifiek Walchersche landschap werd juist gekenmerkt dpor de gril lige lijnen van wegen, water gangen en sprinken en van de pcrceelsgrenzen. Men zal hier dus een compromis dienen te v. Jen. Er zal dientengevolge naar g.:efd moeten worden de oude wegen zooveel mogelijk den oorspronke'.ijken toe stand te herstellen. Waar noo dig zullen echter verkeers technische verbeteringen wor den aangebracht. Op Walcheren zijn de af standen te gering dan dat hier ooit behoefte aan auto snelwegen zou kunnen ont staan. Een uitzondering hierop vormt alleen de voortzetting van den Rijksweg van den Sloedam over Nieuwland recht streeks naar Vlissingen. Waar elders nieuwe wegen noodig zijn, zullen de geheel rechte wegen worden verme den en zal door een soepel tracée een goede aanpassing aan het landschap worden na gestreefd. Ook wordt belang rijk geacht, dat de wegen zooveel mogelijk door de dorpskernen zullen loopen. Een ander kenmerk van Walcheren, de verspreide lig ging van de hofsteden, zal eveneens worden geëerbiedigd. Bovendien zal bij den opbouw van de boerderijen getracht worden de landbouwschuren van het Zeeuwsche type met dwarsgelegen dorschvloe- ren en de groote mendeuren den langsgevel te hand haven. Het wordt mogélijk geacht met het behoud van dezen uiterlijken - vorm toch een rationeele en economische indeeling van de schuurruimte te krijgen. Tenslotte als voornaamste element in het landschap: de beplanting. Zoodra de bodem voldoende ontzilt zal zijn, zal met alle macht gewerkt wor den aan het herstellen van de totaal vernietigde beplanting van erven en wegen. Daarbij zal nauwlettend worden toege zien. dat slechts die boomen en heesters worden aange plant, die in het Walchersche landschap thuishooren; dus geen sierheesters, welke beter in parken en tuinen op hun plaats zijn Of het mogelijk zal zgn de meidoornboschjes en -hagen weer in eere te herstellen, wordt nog onder zocht. Wij hopen het. De be noeming van een landsehaps- deskundige van het Staats- boschbeheer in de onlangs in gestelde Agrarische Commis. sie en de mogelijke instelling van een afzonderlijke commis sie voor Landschapsverzorging, waarborgen dat al het moge lijke zal worden gedaan om de oude bekoring van Walchersche landschap doen herleven. heel aan. DE KABINETSCRISIS. H. M. de Koningin heeft, verband met de kabinetscrisis, in gehoor ontvangen den heer W. Drees, voorzitter van het tijdens de bezetting gevormde convent der politieke partijen. Woensdag a.s. zal het ka binet te Den Haag bijeenko men. Dit beteekent echter niet dat de regeering zich reeds in de residentie zal vestigen. Hiervoor is goedkeuring van het geallieerde opperbevel noodig. (HN) VERNIELINGEN IN AMSTERDAMSCHE HAVEN. Hoewel het Noordzeekanaal nog onbruikbaar is, doordat de Duitschers 2 schepen in de ha ven lieten zinken, kunnen klei ne voedselschepen de haven van Ymuiden binnenvaren. De voedselpositie van Nederland wordt door de geallieerden als uiterst zorgwekkend be schouwd. Daarom zijn van el ke 3 schepen die arriveeren er 2 met voedsel geladen en 1 met kolen. In de Amsterdam- sche haven zgn de volgende gebouwen opgeblazen: De Ned. Droogdok Mij., de rubberfa briek „Rufa". de scheepswerf en machinefab. Verschure Co. aan den Plaatrjzerweg, de zuurstoffabriek „Electro", de S. H. V., de machinefabriek „Brevo", en tankinstallaties van de K.N.M.S.; het electr. gemaal van den Amsterdam- schen polder is eveneens opge blazen terwijl in de oliehaven 20 olie- en benzinetanks en verscheidene kleinere tanks vernield zijn. De Coenhaven heeft ernstig geleden. Langs alle spoorlijnen zijn installaties verwoest met inbegrip van kranen en transformatorge bouwen. DE HAVEN VAN DEN HELDER IN GOEDEN STAAT. De marinebasis van Den Helder bevindt zich in uitste kenden staat. De Duitschers hebben de haven verbreed en uitgebreide ve rdedigingswer- ken daaromheen gebouwd. De zware bunkers zijn onbescha digd in geallieerde handen ge vallen. Er bevinden zich nog duizenden Duitschers in Den Helder, die tezamen met een deel van het Duitsche leger ons land via den zeeweg zullen verlaten. Er woonden nog 9000 menschen in de stad. Den Hel der had ernstig te lijden van de geallieerde bombardemen ten, doch nog meer door de Duitsche vernielingen. Een, hoofd 200.000 WONINGEN LEEGGEHAALD. Ton van Beers. Anep's oor- logsverslaggever. schat het aantal Nederlandsche wonin gen, die- geheel door de Duit schers leeggeplunderd werden op 200.000. Dit zijn alleen de gevallen, waarin zij de bewo ners weg joegen en vervolgens de huizen leeghaalden tot op de laatste deurknop toe. De grondigste plundering was die van Den Haag, waar zelfs de steenen en dakpannen werden weggesleept; in Arn hem nam het karwei weken Voorts denke men aan de geëvacueerde plaatsen in Limburg en elders. Terwijl ook duizenden Duitsche gezin nen, die naar Nederland eva cueerden, bij hun vertrek den heelen inventaris van het huis. dat door hun in beslag werd genomen, meenamen. Achthonderdduizend landge nooten bezitten niets dan de kleeren, die zij dragen en staan voor het ontzaggelijke pro onderzijde der aardappelblade ren. Binnen eenige dagen kun nen de eerste larven verwacht worden. De vraatzucht dezer - larven is bijzonder groot, zoo-!"e, behanoelmg van het dat zij in korten tijd dejaarverslag over 1944 mterpel- appelplanten volkomen iïaai -eerde de Commissaris mr. vreten. Op aardappelperceelen Da&- Bestuur over waar reeds kevers of eieren 5^. mloopen van den Oude- gevond enzijn, dient zoo spoe- Havenpolder en den Grenadier. Jï° moaelük met 04 Cal- %vaarb,J afgaanae op hem vwi ..tt uiitiaggt.yac mw o-eSDOten te vTor door omwonenden verstrekte Meem. hoe weer te beginnen. rien tfat "r zulfen de da2 voor«lichtingen, verzuim van den riet is onmogelijk het gesto- J?n'aeit^ÏJ v°™technischen dienst nis om-zaak lene te vervangen, rvant over 2? 1besl£'™fveronderstelde. Aan de hand Ca^ciunfarsenaat v£l™> ..«"Si'™?1!? rapporties KORTE PREDIKATIE De vernieuwingsbeweging in ons land heeft nu de handen vrij. Wij gevoelen het uilen; nu kan de herbouw der samenle ving eerst waarlijk beginnen. Wij getioten het voorrecht 6 maanden van voorbereiding te hebben, maar in dat halfjaar drukte ons toch de beangsti gende gedachte: in het Noor den is nog zoo veel vreeselijks; daar moeten wij ons eerst me de bezig houden; wij konden niet anders dan daarmede be zig z\jn. Nu komen dagelijks gezegende berichten binnen. Voor velen valt de druk weg Het maatschappelijk leven gaat zich herstellen. De jeugd beweging marcheert tveer. En het werk van de Kerk, in de bezettingsjaren uitgedijd, kan zich nu verder ontplooien. In welken geest voltrekt zich dit alles Met welken geest bezield vatten wij allen ons werk aan? Ons aller bereidvaardig ant woord is: met een nieuwen geest. En de boodschap van den Pinksterdag van morgen is: al leen (let welalleen!) Gods Heilige Geest maakt den men schen geest nieuw. JFie Christus is, is een nieuio mensch. En alleeft de Heilige Geest beschermt en voedt en leidt het nieuwe leven des ge- loofs. Het Pinksterfeest is het feest der vervulling. Wij waren deze week als weezenJezus ging heen. De Kerk is vlak na den Hemel vaartsdag als een onbeschermd groep schapen, aan zichzelf overgelaten. Allerlei gevaren kunnen van allerlei zijden on verhoeds dreigen. Maar Gods overstelpende liefde vult alle leegten en leemten door Zyn Geest zoo volmaakt aan, dat er na de openbaring van het Pinksterfeest geen grooter en 1rijker feest voor de mensch- heid komt of komen kan. Probeer nu niets op uw eigen houtje. Dank zy de zelf- critiekdie de Heilige Geest ons schenktbelijdt de knielen de mensch: O God, ik kan niets zonder U. Ik kan niet PROVINCIENIEUWS REIZEN NAAR BEVRIJD GEBIED. Vele bewoners van het Zui den des lands verlangen vurig hun familieleden in het pas be. vrijde gebied of) te zoeken. Hoewel de autoriteiten dit ten volle begrijpen zijn de om standigheden nog van dien aard, dat het verkeer over de rivieren sterk moet worden be perkt.. De toegang tot en het ver laten van het gebied ten Wek ten van de lijn Amersfoort Wageningen is voor ieder ver boden. Op dit verbod zijn geen uitzonderingen mogelijk. Voor vergunningen om naar het Oosten en Noorden van het land te reizen moet men zich wenden tot het Militair Gezffg te Nijmegen. Stichting ,,St. Anna". Groesbeekscheweg, ka mer 18. Wanneer dit bureau het dringende belang van de reis inziet, dient men nog de toestemming te verkrijgen van Civil Affairs en de Field Secu rity aldaar. Reizen van zuiver persoon lijken aard worden niet toege- Daar het bekend is, dat in Vlissingen voldoende voorraad abaksartikelen aanwezig is, tot het verstrekken van een rantsoen, heeft de Raad van Overleg te Missingen getracht zich in verbinding te stellen met het C.D.K. te Vught. Dit was evenwel niet bereikbaar. Andere instanties waren niet gemachtigd, naar men den Raad mededeelde, alleen voor Zeeland een bon aan te wijzen. Medegedeeld werd, dat de oor zaak dat geen bon is aange kondigd, waarschijnlijk gele gen is in de mogelijkheid dat voor het gelieele bevrijde gebied geen voldoende voor raad aanwezig is. en het C.D. K. voor Zeeland alleen geen bon kan aanwijzen. Naar het Predikbeurtenblad meldt, is voor het Restauratie fond- der St. Jacobskerk te Vlissingen tot dusver aan gif ten binnengekomen 6.878,92, door de folders kwam er aan geld binnen 7.994,30. Voorts zijn nog wekelijksche of maan- delijksche toezeggingen gedaan tot een bedrag van ƒ4.721,65. Alles bij elkaar dus 19.594,87. Van heden t.m. volgende week Vrijdag zijn des avonds bouwen. Bouw zelf uxo werk.\e? 's nachts en de beide Pin*- - - sterdagen te Middelburg de apotheek van Pienbroek en te Vlissingen de apotheek van Ockenburg, St. Jacobsstraat geopend. Maandagmiddag. 2en Pink sterdag. wordt op de Markt te Ter aanvulling Iran nog ge- 2SSdÜSLiStt,JSS*ls: En vervul mijn koele, koude hart met uw nieuwen. Geest. Maak ons getrouw aan uw gebod! W. H. B, DE BOTERBONNEN. meld worden, dat de gisteren gepubliceerde margarine- en boterbonnen geldig zijn tot 26 Mei, De coloradokever. Gedurende de laatste dagen worden er op de Zeeuwsche eilanden veel coloradokevers gevonden. Deze zgn uit Zuide lijke richting aan komen vlie gen en gedeeltelijk bij de kust in het zeewater gevallen, waardoor ze bij vloed op het strand of de glooiingen der dij ken terecht komen. Anderen zijn op verschillende perceelen neergekomen, waar zij vrij spoedig aardappelplanten op zoeken. De kevers die met het zeewater aanspoelen zijn niet dood, maar komen met dit warme weer spoedig bij er vliegen verder naar aardappel velden. Het zorgvuldig verza melen der aangespoelde kevers is dus absoluut noodzakelijk. Verder is het van bijzonder groot belang dat een ieder zijn aardappelgewas nauwkeurig op de aanwezigheid van colorado kevers naziet en dat iedere ke vervondst gemeld wordt op het gemeentehuis. Sommige kevers hebben HBH. wed strijd gespeeld tusschen een Swift-comb, en Togo uit Goes, gevolgd door een ontmoeting WalcherenZuid-Bevel and. POLDER WALCHEREN, In de te Middelburg gehou den algemeene vergadering van den Polder Walcheren heette de voorzitter, mr. H. F. Lantsheer, den nieuw benoem den Commisaris. mr. J. H. C. Hei;se, welkom en herdacht de overleden Commissarissen, de heëren A L. J. Goethals en C. Wisse en den door oorlogsge weld om het leven gekomen kantonnier P. Francke te Dom burg. Vervolgens schetste spr. de voornaamste gebeurtenis sen, welke na de zitting van 30 Sept. 1944 hadden plaats gegrepen. Daarbij werd hulde gebracht aan den wnd. inge nieur, ir. J. F. Springer, die zich met grooten werklust, standvastigheid en vertrouwc-n heeft gewijd aan het moeilijke herstelwerk en werd dank ge bracht aan het bestuur, den dï- recteur en het geheele perso neel van de N.V. Prov. Zeeuw sche Electr. Mij. voor de gedu rende vier jaren in het gast vrije kantoorgebouw dier Mij verleende vrijheid van hande- reeds eieren afgezet aan de ^en- Be voorzitter zeide. dat dank zrj een garantie van de Provincie, kasgeldrnoeilrikhe- den voorloopig niet gevreesd behoeven te worden. de wereld is er gebrek Verliezen Amerikaansche Marine. De Amerikaansche marine heeft gedurende den oorlog schepen verloren, waaron der 1 slagschip, 11 vliegtuig moederschepen, 11 kruisers en 54 torpedobooten. - Gedurende den geheelen oorlog zijn in Groot Londen 29.900 burgers gedood en 50.500 gewond. (B.B.C.) - Oud-minister dr. J. J. C. van Dijk is in'Eindhoven aan gekomen. Hij was in Italië be-roggebrood vervallen, vrijd. (H.N.)j - Zes groote Duitsche mij-j nenvegers en 2 begeleidings-1 vaartuigen zijn in de Engelsche haven Plymouth aangekomen. de voorzitter deze onderstelling van de hand. Een voorstel van den heer Loeff om een com missie uit Commissarissen te belasten met een onderzoek naai* deze kwestie, werd niet ondersteund en derhalve niet m behandeling genomen. sSSS?1 zS255iteosrÊrtrS?,uttteS"i draS van 605.623,58 en voor en bier te ,;en buiteugewonen dienst met ver"r 235.405,83 behandeld. Daarbij en ontva?" ringen stemmen op om het gen van luxe brood, klem jjik^esc'- rige jaren verkrijgbaar ten go- I meentehuize. De Algemeene Commis saris voor de Voedselvoor ziening heeft besloten dat het niet langer verboden is, luxe brood, klein brood, Am ster- 5"", dijkgeschot met het oog op de brood en Amsterdamsch zwart - - vno*o*ishrnni1 11 on moeilijkheden, waarin verre de meeste eigenaren van gronden en gebouwen zich bevinden, la ger te ramen dan in Septem ber 1944 besloten was. Nadat" KERKNIEUWS dit van de zijde van het Dag. - ed. Her\. kerk. Beroepen 13estuur was ontraden, werd Kape-ie cis. Cr. van| -je begrooting ongewijzigd aan (B.B.C.) Voorthuijsen te Kattendijke. In Italië zrjn de vrouw en I Op Pinkstermaandag zal op dochter van Kimmler aange- HOOGWATER VLISSINGEN.! -Snippen-oord bg VaikcnJt-se troffen Zij vertelden dat: ,m ,lT T 'JV"V Kimmler in Berijn gedood zou: ,„z°ndaS 20 Me' 10-05 zijn. (vt re n i (prpv iü-ci, resp. 1.28 en 1.13 m. 4- (B.B.C.) NAp- AIaar.d3g 21: - "T Een Engelsche Lancaster;^-42. lesP- en 3 maakte van IJsland uit een:Dins^a» 22: 12.2o, 1.40 m. vlucht over de Noordpool, alsl ,r. onderdeel van expeditievluch- Ul> J1AAA- ten in het hooge Noorden. 1 Zondag komt de zon te 3.59 (BBC) !°P en gaat te 19.55 onder, i Maandag 3.58 en 19.56, Dins- Ernat Kaltenbrunner, j dag 3.57 en 19.57. De maan van den Duitschen ge- j komt Zondag te 12.39 op en groep Ned. marineofficieren ïsiheimen dienst, en de rechter- gaat te 2.09 onder. Maandag in de haven aangekomen. |hand van Himmler, is gearres- 13.46 en 2.28, Dinsdag 14.52 (H N.) iteerd. (B.B.C.) Urn 2.41. Jeugdbijeenkomst plaats ep j vinden in aansluiting op de j boodschap der Kerken, die - 11-21, Zondag a.s. in alle kerken 1.31 en 1.16 m., voorgelezen zal worden. Er zullen twee onderwerpen ge houden worden: „Jeugd en Pinkstervuur" dooi* den heer D. W. Wijsman en „Pinkster, vuur en Jeugd" door dr. J. Brandenburg. Verder is in het programma opgenomen: ge meenschappelijk zingen en ge meenschappelijke maaltijd, .sport en spel en avondsluiting I rond het kampvuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1