Provinciale Zeeuwsche Courant Provinciale Zeeuwsche'Courant Een vredesaanbod van Japan. Een vredesaanbod van Japan. DANKBAARHEID. Aan den heer Redacteur van de Waarheid. Collega Redacteur. U hebt gelijk. Wanneer men de Bevryders van Nederland dankt, dan moet men ze alle drie bedanken. Dan moet men dank brengen aan Churchill, aan Roosevelt en aan Stalin. Het best kan men hen eeren door hun land te eeren, en het land wordt gesymboliseerd door de vlag. Wanneer men dus naast de Nederlandsche driekleur met den Oranjewim pel,, vreemde vlaggen uitsteekt, dan verdient de vlag van Soviet Rusland zeker ook een eervolle plaats. Het weglaten van die vlag is of een laakba re omissie, of de nawerking van den Communistischen Boe man, waarvoor de Moffen zoo bevreesd waren en waartegen zij zoogaarne onzen steun had den gehad- Voor den Communistischen Boeman zijn wij niet bang. Laat Rusland, wat ons aan gaat, zrjn eigen staatsorde en maatschappelijke orde vesti- fen, natuurlijk onder het uit- rukkelijk voorbehoud, dat wij ook vrij willen zijn in het ves tigen van onze eigen orde (niet ordening om Godswil) in staat en maatschappij. Wij brengen gaarne en van ganscher harte hulde aan de Russische maar schalken met Stalin aan het hoofd en aan de Helden van Stalingrad, om slechts die te noemen, maar hebt U zelf ook niet een omissie begaan, toen Uw bureau van de Waarheid wel de roode Soviëtvlag liet, wapperen, en wij onze Drie kleur met wimpel vergeefs bij U zochten? Het is maar een vraag, maar U hebt tot trotsch devies „de Waarheid", daarom zult U ons niet euvel duiden, dat wij deze vraag tot U rich ten: „Beschouwt U zich als het orgaan van de Nederl. Communistische Partij of als een soort Propaganda bureau voor Rusland en Russische po litieke doeleinden?" E. P. Z. 8000 krijgsgevangenen, die door de Russen zijn be vrijd, zijn aan de Westelijke mogendheden overgegeven. (BBC) Quisling heeft een ander- baantje gekregen. Hij moet in de gevangenis van Oslo een zekere plaats schoonmaken (B.B.C.) Maandag vervoerde de R.A.F. 5500 bevrijde geallieer de krijgsgevangenen per vlieg tuig naar Engeland. Ook de Amerik. luchtmacht nam er. cenige duizenden voorhaar' rekening, (B.B.C.) Abonn.-pr.j 25 cl. p. w. ƒ3.20 p. kvr. Adv.pr. 12 ct p mm., min. p. adv 2 Bur. Vlissingen tel. 10, M'burg tel. 3521 aa 3541, Goes tel. 2475, Terneuzen DUITSCHERS WILDEN AANVAL DOEN OP ANTWERPEN. Aneps 'oorlogscorr., Ton van Beers, seint, dat nu be kend is geworden, dat de Duitschers met Kerstmis, toen zij hun offensief in de Arden nen begonnen, ook plannen gemaakt hadden voor een aan val vanuit Holland naar het Zuiden. Het lag in de bedoeling om Breda te heroveren en dan naar Antwerpen op te rukken. Terzelfdertijd zou een kleine vloot van motortörpedobooten en kleine duikbooten de Schel de binnendringen, om de ge allieerde scheepvaart te be stoken. Deze actie kwam niet tot ontwikkeling, maar wel kan thans geze~d worden, dat met Kerstmis van het vorig jaar een afdeeling Nederlandsche mariniers, onder bevel van sergeant Vink, twee kleine duikbooten tot zinken bracht. „Wij hadden ze binnen een kwartier te pakken", ver telde Vink. „Onze machine geweren perforeerden er een, totdat hy niet meer bestuur baar was en zonk. De twee de onderzeeër explodeerde met een verschrikkelyken knal De mariniers maakten deel uit van de Prinses Irene Brigade, die op dat Öüdëschïld werden oogenblik het eiland Wal cheren verdedigde. De actie vond plaats nabij Vrouwen polder. WIERINGERMEERPOLDER IN NOVEMBER DROOG? Men verwacht dat de gevol gen van de overstroomingen van den Wieringermeerpolder minder ernstig zullen zijn dan die van Walcheren, aangezien hier hoofdzakelijk zoet water is binnengedrongen. Men is reeds begonnen met de voor bereidingen tot herstel van den dijk. Het zal noodig zijn een nieuwen dijk van 600 m. aan te leggen. Verwacht wordt dat in Juli met de droogmaking een begin wordt gemaakt en dat de polder in November weer droog zal zijn. Het is moge lijk dat de oogst van het vol gend Jaar 50 van de nor male opbrengst zal opleveren. (HN) Te Marienburg is op 42-ja- rigen leeftijd overleden ds. P. H. Wolfert, predikant bij de Geref. gemeente aldaar. De overleden predikant is afkom stig uit Terneuzen. Naar de Volkskrant meldt is dr. J. C. baron de Vos van Steenwijk, oud-bur gemeester van Haarlem, be noemd tot commissaris der Koningin in Noord: Holland. Vrijdag 18 Mei 1945 188e Jaargang Nummer 38 Hoofdred. E. P. Zandijk (met red. medew. van dr. W. H. Beekenkamp en dr. P. J. Bouman. Uitg. F. B. den Boer. Druk fa. F. v. d. Velde Jr RUSSEN VOCHTEN 2 WEKEN OP TEXEL. Duizend Russen die ge dwongen waren in 't Duitsche leger te vechten, zijn in de laatste weken voor de bevrij ding op het eiland Texel tegen de Duitschers in verzet geko men toen hun op 12 April bleek dat zij naar het front in O. Nederland zouden worden gezonden. In De Koog hebben zij toen het Duitsche garni zoen overmeesterd. De muite rij verspreidde zich over het geheele eiland, waarna gevech ten ontstonden met Duitschers die van Den Helder waren overgestoken. Op het heele eiland hadden toen gevechten plaats, waarbij de Russen groote successen boekten. De batterijen in Den Helder heb ben toen de dorpen Den Burg en Oudeschild onder vuur ge nomen. In den Burg waren 35 tot 50 dooden en gewonden. In de huizen bij de haven en eenige schepen vernield. De Duitschers leden zware verliezen. De gevechten duiden 14 da gen. Na de bekendmaking van de capitulatie leefden zij weer op tot 14 Mei, toen de Russen den strijd afbraken. Leden van de N.B.S., die de Russen hiel pen, werden gefusilleerd. Elf pen, werden gefusileerd. Elf anderen werden naar Den Hel der meegenomen, maar er is nog geen spoor van. hen ge vonden. Droevig slot van VE-dag te Oldenzaal. Naar eerst bekend wordt heeft de viering van VE-dag te Oldenzaal een droevig slot gehad. Temidden van de me nigte, die bij een openlucht bioscoopvoorstelling bijeen was, speelden jongens met vuurwerk. Eenigen hunner hadden brandplaatjes en kruit in een granaathuls geperst en brachten dit tot ontploffing. De ontploffing was tot uren in den omtrek hoorbaar en 60 menschen werden zoo ernstig gewond, dat zij naar het zie kenhuis moesten worden over gebracht. Zeven hunner zijn onmiddellijk overleden. In de openbare parken in Den Haag zal ook dezen zomer groente worden verbouwd. Reuter meldt uit San Fran cisco, dat volgens betrouwbare bron aldaar, van Japan een vredesaanbod aan de Ver. Sta ten en Engeland is ontvangen, via Russische diplomatieke autoriteiten. Er werd op ge wezen, dat de geallieerden echter alleen de onvoorwaarde lijke overgave van Japan zul len aanvaarden. De speciale correspondent an Reuter te San Francisco voegt hier nog aan toe, dat het vredesaanbod, dat in een memorandum was neergelegd, door een aantal Japansche personen in Moskou is over handigd. Het memorandum was blijkbaar afkomstig van een groep Japansche groot- industrieelen en het zou de rje bevatten dat Keizer Hirohito bereid was onderhan delingen aan te gaan om een einde aan den oorlog te ma ken met de mogelijkheid de Japansche militaristische re geering omver te werpen. Japan zou bereid zijn de ver overde gebieden op te geven doch 't aanbod was gebaseerd op de handhaving van de kei zerlijke constitutie. Het aan bod beteekende de volledige imverwerping van de Japansche politiek met inbegrip van vrije verkiezingen om een democra tische regeering te vormen. In het memorandum wordt ge zegd dat de Japansche kracht nog steeds zeer groot is en dat Japan nog in staat is een langen oorlog te voeren, maar, zoo gaat het voort, ontelbare levens zouden gespaard kunnen worden indien een overeen komst zou kunnen worden be reikt om de vijandelijkheden te staken. Kringen die nauw contact onderhouden met de Sovjet-delegatie hebben aan Reuter verklaard dat het aan vaarden van het aanbod de mo gelijkheid van een nieuwe Ja pansche agressie zou scheppen. De Japansche radio heeft toegegeven in Birma een ver nietigende slag te hebben ge leden. Het Japansche opperbe vel gaf zelfs toe dat het Ja-1 pansche leger in Birma is ver slagen. De Japanners zullen in Siam een nieuwe linie vormen, welke bemand zal worden door het verslagen leger uit Birma. Na den laatsten vergeefschen tegenaanval der Japanners op het eiland Okinawa, nadert het Japansche verzet thans ook hier snel zijn einde. Radio Tokio heeft het volk reeds voorbereid op den val van Okinawa. In Japan wordt een land storm opgericht in verband met een dreigende invasie. Tokio werd door vliegtuigen, opgestegen van Iwosjima, ge bombardeerd. Op Okinawa wordt thans 11 weken gevoch ten. Er is nog nooit zoo'n zwa re strijd in het Verre Oosten geleverd als op Okinawa. De Japanners verliezen plm. 1200 man per dag. Er werden tot- dusver 46.500 Japanners ge dood en gevangen genomen. De- Amerikanen verloren 2771 dooden en 27.000 gewonden en vermisten. (B.B.C.) U-booten trachten te ontkomen. Enkele Duitsche onderzee booten trachten naar Japan te ontkomen. Of zij hierin ge slaagd zijn is nog niet bekend. Wel hebben de Amerikanen op den Atlantischen Oceaan Duitschen onderzeeër van 1600 ton buitgemaakt met aan boord 3 gen. van de Luftwaffe die zich krijgsgevangen gaven en 2 Jap. officieren die hari kiri pleegden. Zij hadden vlieg tuiggeheimen bij zich. Volgens de B.B.C. zijn op den Atlantischen Oceaan ook Ja pansche duikboten waargeno men. (BBC) De arrestatie van dr. Ley, den leider van het nat. soc. arbeidsfront, door het 7e Am. leger geschiedde bij Brechtes- gaden. Dr. Ley was in pyama en had een baard van 4 dagen. Hij zeide een ingenieur te zijn. HOOGWATER VLISSINGEN. Zaterdag 19 Mei 8.51 en 21.15, resp. 1.40 en 1.16 m. 4- NAP. PROVINCIENIEUWS Gisteravond had in de Nieu we Kerk te Vlissingen een her denkingsdienst voor den vrede plaats. Ds. G. Smeenk opende den goed bezochten dienst met vo- um en gebed en las vervol gens enkele Schriftgedeelten. Ds. K. J. Kraan van Grijps- kerke sprak over: ..Gods ge boden in oorlogstijd". Spr. zeide, dat hoewel de Chr. kerk en het Ned. volk tegen alle ge boden Gods zwaar gezondigd hebben, nochtans God het in Zijn barmhartigheid heeft be vrijd. Ds. Th. H. van Andel van Souburg, wees naar aanleiding van Psalm 43, op het wonder Gods in de bevrijding van ons land en Gods werk in de vol kerenwereld. Een nieuwe da geraad voor de wereld zal slechts aanbreken, als de vol keren God als Eerste in hun verbond opnemen. De toespraken werden afge wisseld met zang van net Geref. kerkkoor, directeur G. Ferj en samenzang der aan wezigen. Ds. van Andel eindigde met gebed. Tot slot werd staande het Wilhelmus gezongen. Dinsdag jl, is uit Middelburg een Roode Kruis-tsam van 15 leden onder leiding van dokter G. J. Scherphuis, via Breda naar de plaats van bestem ming vertrokken. Het team was o.m. uitgerust met een ambulance-auto. Op den Dam te Middelburg had Woensdag een aanrijding plaats tusschen een met twee paarden bespannen vrachtwa gen en een stilstaande bak fiets. De bezitter van de bak fiets, de 45-jarige melkslijter C. J., kwam tusschen de poo- ten van de paarden terecht en werd bloedend verwond aar het gezicht. In aansluiting op ons be richt van Woensdag kunnen wij meedeelen, dat de, voor het Noorden gebakken, brooden, die gistermorgen vroeg vanuit Middelburg werden wegge bracht, bestemd zijn voor de ziekenhuizen van Amsterdam en Utrecht. De mogelijkheid bestaat, dat er nog een tweede zending zal volgen. Zaterdag j.l. had te Middel burg een vergadering plaats van het Alg. Bestuur van de Z.VU. De voorzitter, Mr. F. W. 'Adriaanse, schetste het ontstaan der Z.V.U. en wat zij reeds bereikt heeft. Ook werden verschillende toekomst plannen naar voren gebracht. De Concertzaal te Middelburg, zoo vaak door de Z.V.U. ge bruikt, zal overgaan aan een NIEUWE BONNEN. ZUID-BEVELAND EN WALCHEREN. Brood: A 22 A B22A C22A D22A E22A M22A A22E B22B C22B D22B E22E: 400 gr.; D22 E22 „Beschuit" per bon 100 gr. De bonnen gemerkt „Be- schuit" D22 en E22 zijn uitslui tend aangewezen voor het ar tikel brood, zoodat daarop geen aflevering van beschuit mag plaats vinden. Melk: C22 D22 E22 Melk per bon 1% liter volle melk. Taptemelk: A22 B22 Tapte melk per bon 1% liter tap temelk of 1% liter karne melk of 200 gr. magere melkpoeder. Margarine: A22A B22A boter 250 gr.; M22A boter 125 gr. Natuurboter: C22A D22A, E22A. ..boter" 250 gr. De bonnen C22A moeten vooraf bij een handelaar wor den ingeleverd zoodat hij zich rechtstreeks kan bevoorraden ij den grossier. NOORD-BEVELAND. Bovenstaande bonnenlijst geldt eveneens voor Noord-Be veland met dien verstande, dat op de bonnen B22A t.m. E22A roomboter zal worden afgele verd, terwijl op de bonnen A22A margarine moet worden betrokken. stichting met gemeente-subsi die en worden opgeknapt Mevr H. A. de VinkOlt- hof besprak vervolgens het jeugdwerk en de jeugdleeszaal. De heer P. M. Bayens deed dededeeling omtrent de geld middelen en het ledenaantal, dat thans in het geheel ruim 2800 bedraagt. m het verslag van de door de gymnasten-vereeniging te Middelburg georganiseerde bij eenkomst is de naam van de afd. Middelburg van den Chr. Gymn. Bond weggevallen. Het stemt tot vreugde dat 3uist beide gymn.-vereenigingen te-- samen dezen avond hebben ge organiseerd. In een kort maar hevig onweer dat Donderdagmiddag woedde sloeg de bliksem in de schuur van den landbouwer C. Brasser in den Westhoek te Koudekerke. Het vee, bestaan de uit een koe, geiten, kippen en konijnen, kwam in de vlammen om. Door krachtige hulp van buren kon het woon huis gespaard blijven. De brandweer zag zich voor een zware taak gesteld om csit perceel te bereiken, doch deed bij dv nablussching verdienste lijk werk. digend. Van verschillende pro-[pierfabrieken veeiai onDeaciio-i ducten, zooals melk. aanlap-[digd zijn aangetroffen: er is| troepen hebben gehad in de| J f FOLDER WALCHEREN. j_-rrwu"1ês VH 1" e coloradokever. i In de te Middelburg gehou- van wai-1 gestelde Agrarische Commis-{ Gedurende de laatste dagen öen algemeene vergadering DANKBAARHEID. Aan den heer Redacteur van de Waarheid. Collega Redacteur. U helt gelyk. Wanneer men de Bevrijders van Nederland dankt, iati moet men ze alle drie bechnken. Dan maet men dank brengen aan Churchill, aan Rotsevelt en aan Stalin! Hetbes! kan men hen eeren door hun land te eeren, en het land Mordt gesymboliseerd door de vlag. Wanneer men dus naait de Nederlandsche driekleur rnet den Oranjewim pel, vreende vlaggen uitsteekt, dan veuient de vlag van Soviet Risland zeker ook een eervolle Waals. Het weglaten van die 4ag is of een laakba re omïssfe. of dc nawerking van den ^cmmunisfcisc'nen Boe man. waarvoor de Moffen zoo bevreesd waren en waartegen zij zoogaarne onzen steun had den gehad Voor <fen Communistischen Boeman jyn wij niet .bang. Laat Rusland, wat ons aan gaat, zijnleigen staatsorde en maatschappelijke orde vesti gen, natuurlijk onder het uit drukkelijk voorbehoud, dat wij ook vrij willen zijn in het ves tigen van onze eigen orde (niet ordening om Godswil) in staat cn maatschappij. Wij brengen gaarne en van ganscher harte hulde aan de Russische maar schalken met Sta.in aan het hoofd en aan de Helden van Stalingrad, om slechts die te noemen, maar hebt U zelf ook biet een omissie begaan, toen Uw bureau van de Waarheid wel de roede Soviëtvlag liet wapperen, en wy onze Drie kleur met wimpel vergeefs bij U zochten Het is maar een vraag, maar U hebt tot trotsch devies „de Waarheid", daarom Jsult U ons niet' euvel duiden, dat wij deze vraag tot U rich ten: „Beschouwt U zich als het orgaan van de Nederl. Communistische Partij of als pen soort Propaganda bureau voor Rusland en Russische po litieke doeleinden?" E. P. Z. 8000 krijgsgevangenen, die door de Russen zrjn be vrijd, zijn aan de Westelijke mogendheden overgegeven. (BBC) Quisling heeft een ander baantje gekregen. Hij. moet in de gevangenis van Oslo een zekere plaats schoonmaken (B.B.C.) Maandag vervoerde de R.A.F. 5500 bevrijde geallieer de krijgsgevangenen per vlieg tuig naar Engeland. Ook de Amerik. luchtmacht nam er eénige duizenden voor haai rekening. (B.B.C.) DUITSCHERS WILDEN AANVAL DOEN OP ANTWERPEN. Aneps oorlogscorr., Ton van Beers, seint, dat nu be kend is geworden, dat df Duitschers met Kerstmis, toen zij hun offensief in de Arden nen begonnen, ook plannen gemaakt hadden voor een aan val vanuit Holland naar het Zuiden. Het lag in de bedoeling om Breda te heroveren en dan naar Antwerpen op te rukken. Terzelfdertijd zou een kleine vloot van motortorpedobooten en kleine duikbooten de Schel de binnendringen, om de ge allieerde scheepvaart te be stoken. Dez? actie kwam niet tot ontwikkeling, maar wel kan thans geze~d worden, dat met Kerstmis van het vorig jaar een afdeeling Nederlandsche mariniers, onder bevel van sergeant Vink, twee kleine duikbooten tot zinken bracht. „Wij hadden ze binnen een kwartier te pakken", ver telde Vink. „Onze machine geweren perforeerden er een, totdat hij niet meer bestuur baar was en zonk. De twee de onderzeeër explodeerde met een verschrikkelyken knal''. De mariniers maakten deel uit van de Prinses Irene Brigade, die op dat oogenblik het eiland Wal cheren verdedigde. De actie vond plaats nabij Vrouwen polder. WIERINGERMEERPOLDER IN NOVEMBER DEOOG? Men verwacht dat de gevol gen van de overstroomingen van den Wieringermeerpolder minder ernstig zullen zijn dian die van Walcheren, aangezien hier hoofdzakelijk zoet water is binnengedrongen. Men is reeds begonnen met de voor bereidingen tot herstel van den dijk. Het zal noodig zyn een nieuwen dijk van 600 m. aan te leggen. Verwacht wordt da! in Juli met de droogmaking eer. begin wordt gemaakt en dat de polder in November weer droog zal zijn. Het is moge lijk dat de oogst van het vol gend Jaar 50 van de nor male opbrengst zal opleveren. (HN) Te Marienburg is op 42-ja- rigen leeftijd overleden ds. P. H. Wolfert, predikant by de Geref. gemeente aldaar. De overleden predikant is afkom stig uit Terneuzen. Naar de Volkskrant meldt is dr. J, C. baron de Vos van Steenwijk, oud-bur gemeester van Haarlem, be noemd tot commissaris der Koningin in Noord Holland. Abonn.-pr.25 ct. p. w. ƒ3.20 p. kw. Adv.pr. 12 ct p mm., min. p. adv 2—, Bur. Vlissingen tel. 10. M'burg tel. 3521 en 35-11, Goês tel. 2475, Terneuzen Vrijdag 18 Mei 1945 188e Jaargang Hoofdred. E. P. Zandijk (met red. medew. van dr. W. H. Beekenkamp en dr. P. J. Bouman. Uitg. F. B. den Boer. Druk fa. F. v. d. Velde Jr RUSSEN VOCHTEN 2 WEKEN OP TEXEL. Duizend Russen die ge dwongen waren in 't Duitsche leger te vechten, zijn in de laatste weken voor de bevrij ding op het eiland Texel tegen de Duitschers in verzet geko men toen hun op 12 April bleek dat zij naar het front in O. Nederland zouden worden gezonden. In De Koog hebben zij toen het Duitsche garni zoen overmeesterd. De muite rij verspreidde zich over het geheele eiland, waarna gevech ten ontstonden met Duitschers die van Den Helder waren overgestoken. Op het heele eiland hadden toen gevechten plaats, waarbij de Russen groote successen boekten. De batteryen in Den Helder heb ben toen de dorpen Den Burg en Oudeschild onder vuur go- nomen. In den Burg waren 35 tot 50 dooden en gewonden. In Oudeschild werden de huizen by de haven en eenige schepen vernield. De Duitschers leden zware verliezen. De gevechten durden 14 da gen. Na de bekendmaking van de capitulatie leefden zij weer op tot 14 Mei, toen de Russen den strijd afbraken. Leden van de N.B.S., die de Russen hiel pen, weiden gefusilleerd. Elf pen, werden gefusileerd. Elf anderen werden naar Den Hel der meegenomen, maar er is nog geen spoor van hen ge vonden. Droevig slot van VE-dag te Oldenzaal. Naar eerst bekend wordt heeft de viering van VE-dag- te Oldenzaal een droevig slot gehad. Temidden van de me nigte, die bij een openlucht bioscoopvoorstelling bijeen vas, speelden jongens met ▼uurwerk. Eenigen hunner hadden brandplaatjes en kruit it. een granaathuls geperst en btachten dit tot ontploffing. Di ontploffing was tot uren in den omtrek hoorbaar en 60 mtnschen werden zoo ernstig gevond, dat zij naar het zie- keihuis moesten worden ov-er- gelracht. Zeven hunner zijn onniddellijk overleden. In de openbare parken in Den Haag zal ook dezen zomer groente worden, verbouwd. Reuter meldt uit San Fran cisco, dat volgens betrouwbare bron aldaar, van Japan een vredesaanbod aan de Ver. Sta ten en Engeland is ontvangen, via Russische diplomatieke autoriteiten. Er werd op ge wezen. dat de geallieerden echter alleen de onvoorwaarde lijke overgave van Japan zul len aanvaarden. De speciale correspondent van Reuter te San Francisco voegt hier nog aan toe, dat het vredesaanbod, dat in een memorandum was neergelegd, door een aantal Japansche personen in Moskou is over handigd. Het memorandum was blijkbaar afkomstig van een groep Japansche groot- industrieelen en het zou de je bevatten dat Keizer Hirohito bereid was onderhan delingen aan te gaan om een einde aan den oorlog te ma ken met de mogelijkheid de Japansche militaristische re- geëring omver te werpen. Japan zou bereid zijn de ver overde gebieden op te geven doch 't aanbod was gebaseerd op de handhaving van de kei zerlijke constitutie. Het aan bod beteekende de volledige omverwerping van de Japansche politiek met inbegrip van vrije verkiezingen om een democra tische regeering te vormen. In het memorandum wordt ge zegd dat de Japansche kracht nog steeds zeer groot is en dat Japan nog in staat is een langen oorlog te voeren, maar, zoo gaat het voort, ontelbare levens zouden gespaard kunnen worden indien een overeen komst zou kunnen worden be reikt om de vijandelijkheden te staken. Kringen die nauw contact onderhouden met de Sovjet-delegatie hebben aan Reuter verklaard dat het aan vaarden van het aanbod de mo gelijkheid van een nieuwe Ja pansche agressie zou scheppen. De Japansche radio heeft toegegeven in Birma een ver nietigende slag te hebben ge leden. Het Japansche opperbe vel gaf zelfs toe dat het Ja pansche leger in Birma is ver slagen. De Japanners zullen in Siam een nieuwe linie vormen, welke bemand zal worden door het verslagen leger uit Birma. Na den laatsten vergeefschen tegenaanval der Japanners op het eiland Okinawa, nadert het Japansche verzet thans ook hier snel zijn einde. Radio Tokio heeft het volk reeds voorbereid op den val van Okinawa. In Japan wordt een land storm opgericht in verband met een dreigende invasie. Tokio werd door vliegtuigen, opgestegen van Iwosjima, ge bombardeerd. Op Okinawa wordt thans 11 weken gevoch ten. Er is nog nooit zoo'n zwa re strijd in het Verre Oosten geleverd als op Okinawa. De Japanners verliezen plm. 1200 man per dag. Er werden tot- dusver 46.500 Japanners ge dood en gevangen genomen. De Amerikanen verloren 2771 dooden en 27.000 gewonden en vermisten. (B.B.C.) U-booten trachten te ontkomen. Enkele Duitsche onderzee booten trachten naar Japan te ontkomen. Of zij hierin ge slaagd zijn is\nog niet bekend. Wel hebben de Amerikanen op den Atlantischen Oceaan een Duitschen onderzeeër van 1600 ton buitgemaakt met aan boord 3 gen. van de Luftwaffe die zich krijgsgevangen gaven en 2 Jap. officieren die hari kiri pleegden. Zij hadden vlieg tuiggeheimen bij zich. Volgens de B.B.C. zijn op den Atlantischen Oceaan ook Ja pansche duikboten waargeno men. (BBC) De arrestatie van dr. Ley, den leider van het nat. soc. arbeidsfront, door het 7e Am. leger geschiedde bij Brechtes- gaden. Dr. Ley was in pyama en had een baard van 4 dagen. Hij zeide een ingenieur te zijn. (B.B.C.) ZON EN MAAN. Zaterdag 19 Mei komt de zon te 4.01 op en gaat tc 19.53 onder, de maan resp. te 11.31 en 1.48. PROVINCIENIEUWS Te Goes werd Donderdag: op de Markt ©en keuring gehou. den voor inschrijving van mer ries in het stamboek van het Nederlandsch Paard en stam- boek. De voorzitter der v.er- eeniging, jhr. J. van Vreden- burgh, woonde een deel der keuring bij. Dinsdag jl, is uit Middelburg een Roode Kruis-team van 15 leden onder leiding van dokter G. J. Scherphuis, via Breda naar de plaats van bestem ming vertrokken. Het team ojn. uitgerust met een ambulance-auto. In een kort maai' hevig onweer dat Donderdagmiddag woedde sloeg de bliksem in de schuur van den landbouwer C. Brasser in den Westhoek te Koudekerke. Het vee, bestaan de uit een koe, geiten, kippen en konijnen, kwam in de vlammen om. Door krachtige hulp van buren kon het woon huis gespaard blijven. De brandweer zag zich voor een zware taak gesteld om dit perceel te bereiken, doch deed bij dc nablussching verdienste lijk werk. Veerdienst GorishoekYerseke De veerdienst Gorishoek— irseke is hervat. Vertrek- u Gorishc 8. 14 en 18.30 uur; vertrek Yerseke: 8.30, 14.30 en 19 uur. (AA) Dezer dagen is men begon nen met het vernieuwen van de brug over de haven van Goes te Wilhelminadorp. Deze brug is door oorlogshandelin gen vernield. De vereeniging van oud leerlingen van de tuinbouw- cursussen te Kapelle kwam voor het eerst na 7 Mei 194: weer in vergadering bijeen onder voorzitterschap van den heer W. Glas. De secretaris herdacht de aan de vereeni ging ontvallenen, wijlen de heeren Bayens, bestuurslid,de medewerkers F. P. de Graaf en Joh. Pieterse en de leden P. Goenleer en W. van Koeve- ringe. De penningmeester deelde mede, dat het laatste dienstjaar een vermindering van 140.15 in kas te zien gaf. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren W. Glas, L- Willeboer, N. Eversdijk, K. J. Dominicus, Joh. Oele, ge kozen i vac. L. Verhulst die zich niet herkiesbaar stelde J. Straub en vac. Bayens (overl.) C. Traas. De heer Verhulst, die sinds 1913 lid was, werd dank gebracht voor zijn werk. Een excursie naar een der inundatiegebieden zal worden gehouden. De heer Traas deed mededeelingen over bestrijding NIEUWE BONNEN. ZUID-BEVELAND EN WALCHEREN. Brood: A22A B22A C22A D22A E22A M22A A22B B22B C22B D22B E22B: 400 gr.; D22 E22 „Beschuit" per bon 100 gr. De bonnen gemerkt „Be schuit" D22 en E22 zyn uitslui tend aangewezen voor het ar tikel brood, zoodat daarop geen aflevering van beschuit mag plaats vinden. Melk: C22 D22 E22 Melk per bon 1% liter volle melk. Taptemelk: A22 B22 Tapte melk per bon 134 liter tap temelk of l?i liter karne melk of 200 gr. magere melkpoeder. Margarine: A22A B22A boter 250 gr.: M22A boter 125 gr. Natuurboter: C22A D22A- E22A. „boter" 250 gr. De bonnen C22A moeten vooraf bij een handelaar wor den ingeleverd zoodat hij zich rechtstreeks kan bevoorraden bij den grossier. NOORD-BEVELAND. Bovenstaande bonnenlijst geldt eveneens voor Noord-Be veland met dien verstande, dat op de bonnen B22A t.m. E22A roomboter zal worden afgele verd, terwijl op de bonnen A22A margarine moet worden betrokken. van den appelsnuitkever. De heer Phaff wees op bestrijding van den coloradokever en op dc groote schade die de Plant, ziektekundigen dienst te Wageningen aan gebouwen e- bibliotheek heeft geleden. Maandagavond hield de Oranjevereeniging ..Juliana" te Rilland, na ruim 5 jaar ge dwongen rust, een ledenverga dering. Waarnemend voorzitter was de heer J. A. de Goffau. Er werd besloten de contribu tie te stellen op 1 per iaar. Als bestuursleden werden* ge kozen de heeren J. A Boot, L. J. Goedbloed, J. A de Gof fau, Chr. J. v. d. Sande en W. Treffers. Getracht zal worden de Oranjevereeniging te Bath in de Vereen, op te nemen. Zaterdagavond zal den heer G. Traas, die uit gevangen schap in Duitschland terug keerde, een serenade worden gebracht. Hem werd reeds een mand bloemen aangeboden. Ook Biervliet heeft spontaan zijn vreugde geuit. Het mu ziekgezelschap trok het dorp door met een hossende menigte van oud en jong er achter. Den volgenden middag werd 'n op tocht gehouden van gekroonde fietsen en kindervoertuigen, waarna een tractatie der kin-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1