Provinciale Zeeuwsche Courant Provinciale Zeeuwsche' Courant VrsgSieSsl van drubpersi Het Z. Dagblad meent, dat de P.Z.C. in haar artikel „een Verblijdend Geluid" over vrij heid van drukpers enz. er min of meer bedekte aansla gen daarop, over het hoofd heeft gezien, dat „door ons (het Z. Dagblad) de vraag aan de orde werd gesteld, of het niet gewenscht kan zijn, de grondwettelijke bepalingen ten deze te herzien". Juist, geachte Collega. In wat U meent hier te moeten opmerken en ter verduide lijking te moeten zeggen, ligt de kern van de kwestie. Alleen wij waren te humaan om het kind bij den naam te noemen en drukken ons zeer voorzich tig uit, opdat w\j U niet zou den kwetsen. U stelt de vraag, of her ziening van de „grondwette lijke bepalingen ten deze" niet gewenscht zou zijn. Indien U zoo'n herziening niet gewenscht achtte zou die vraag niet stellen. En zoo'n herziening zou dan toch we der volgens U, alleen een be perking moeten zijn. Of nu in 1937 al enkele stemmen voor zoo'n beperking opgingen er of Mr. E. Diemer in zijn proef schrift zoo'n beperking verde digt heeft doet niets ter zake. De grondwet erkent nog steeds onbeperkte vrijheid van druk pers, behoudens de bevoegdheid der regeering om bij gevaar voor de veiligheid van den staat, de openbare orde, of de openbare zedelijkheid tot poli- tioneele maatregelen over te gaan. Elke beperking van de persvrijheid, behalve in zulke exceptioneele gevallen, is voor ons een aanslag op de rechten van den Nederlander, van den Europeaan en van den mensch, een poging om de klok terug te zetten. Indien in de jaren vóór 1940 misbruik is gemaakt van de persvrijheid, is dat niet de schuld van die vrijheid, maar van een overheid, die te slap was om op te treden, zooals haar zou gepast hebben. Dan voorts, indien in de be zettingsjaren een stel gewe- tenlooze lieden zich niet heb ben gehouden aan de wetten des lands, en al of niet om vuige winst, door de pers den vijand diensten hebben bewezen, dan was dit juist een gevolg van de beperking van de pers vrijheid door de bezetters er hun handlangers. Of meent U naievelijk, dat in die dagen de pers vrij was? Vrij voor fat soenlijke Nederlanders Wat voorts de door U „ge suggereerde" prealabele ver klaring of belofte van journa listen, dat zij zich zullen hou den aan de wetten des lands, aangaat, zouden wij U willen vragen, of het U ook niot wen- schelijk toeschijnt, dat ieder, die zich op den openbaren weg begeeft, van te voren een der gelijke belofte of verklaring zal afleggen, dat hij geen zak ken zal rollen? Er wandelen toch helaas in Nederland, al zullen zij wel niet tot Uw le zers behooren, ook zakkenrol lers rond. Ja „suggereeren" wordt in de medische praktijk soms toege past en een medicus kan er goede resultaten mee bereiken. Maar men kan, mits men de kunst verstaat, tenslotte aan degenen, die licht onder sug gestie komen, van alles sug gereeren en dat kan gevaarlijke gevolgen hebben. Er gebeuren nog herhaalde lijk ongelukken, doordat kin deren en onbedachtzamen met gevonden projectielen spelen, waartegen steeds weer in de bladen gewaarschuwd wordt. Soms bekruipt ons echter de vrees, dat er in Nederland door sommigen, wy hopen, dat het maar weinigen zijn, met vuur gespeeld wordt. Abonn.-pr.25 ct. p. w. 3.20 p. kw. Aclv.pr. 12 ct p mm., min p. adv 2—. Bur. Vlissingen tel. 10. M'burg tel. 3521 en 3541. Goes tel. 2475,Terneuzen 188e Jaargang Donderdag 17 Mei 1945 Hoofdred. B. P. Zand(Jk (met red. medew. van dr. W. H. Bcekenkamp ea dr. P. J. Bouman. Uitg. F. B. Nummer 37 den Boer. Druk la. F. v. d. Velde Jr DE NATIONALE SCHULD. Mr. L. J. A. Trip, president van de Nederlandsche Bank, heeft verklaard, dat naar schatting de nationale schuld tot rond 18 milliard zal stij gen. Van het voorjaar van 1941 af, was Nederland in fi nancieel opzicht een deel van Duitschland. Onder de posten was een bedrag van 592 mil lioen als betaling voor de Duit- sche Weermacht. Bovendien betaalde Rost van Tonningen iedere maand 75.000.000 Reichsmarken als Nedèrl. by- drage in den oorlog tegen Rus land. 10 millioen daarvan werd in goud betaald, waarmee de goudvoorraad van Nederland volkomen was uitgeput. De Ne- derl. goudreserve die naar Amerika, Engeland en Zuid- Afrika is gebracht heeft thans een waarde van 931 millioen. Het oude geld zal in circulatie blijven, terwijl nieuwe bankbil jetten worden uitgegeven ten behoeve van de geallieerde soldaten. Deze nieuwe biljetten zijn eigenlijk geen bankbiljet ten, maar schuldbekentenissen van den Nederlandschen Staat. Te Den Haag Is Mary van Arnhem gearresteerd. Zij was omroepster bij den zender Arnhem, die tweedracht trachtte te zaaien tusschen de geallieerden. De laaste weken was zy by den zender Holland. Kabinet Gerbrandy afgetreden. De voorzitter van den Raad van ministers, prof. Gerbran dy, heeft, ln overeenstemming met de meermalen gedane toe zegging, om zoodm Nederland geheel is bevrijd, af te treden, aan H.M. de Koningin het ontslag van het geheele kabi net aangeboden. H.M. de Koningin heeft dit ontslag in overweging geno men en den leden van het ka binet niet slechts verzocht zich met de afdoening van de loopende zaken te belasten, doch tevens ailes te doen, wat in 's lands belang is. Dit om voldoende tjjd te vinden om een nieuw kabinet te vormen. <HN) INVASIE IN HOLLAND WAS VOORBEREID. Majoor Brimvev had uitgebr-eide operatie voorbe reid om Holland te hulp te komen, indien de Duitschers zich niet hadden overgegeven en bruggen en wegen niet in tact waren gebleyen, schijft een corr. van de Evening Standard uit Den Haag. De strijdkrachten van de Britsche marine ^hadden alles gereed voor de uitvoering van een D-dag op kleine schaal. Zij z: ..den de voedselvoorraden voor de hongerende bevolking over de stranden hebben aan gevoerd, ofschoon zij wisten, dat dit vele menschenlevens zou kosten, omdat de stran den r.atuurlyk met mynen be zaaid zijn. Honderd landingssehepen met een groot aantal escorte vaartuigen lagen voor deze operatie reeds klaar. (AA) Puinhoopen te Zandvoort. De bewoners van Zandvoort keeren weer terug. Er is ech ter van hun bezit weinig over gebleven. Overal liggen mij nenvelden, terwijl dwars over de straten prikkeldraadver sperringen waren aangebracht. Waar eenmaal huizen stonden zijn nu niets anders dan puin hoopen. (AA) Ir. W. J. Dewez is volgens het Limburgsch Dagblad be noemd tot waarn. direc.-gene- raal van den Landbouw» DE NOORD-OOST POLDER. Van de totale oppervlakte van den Noord-Oost polder, groc21.878 ha, zijn momen teel 18.389 ha ontgonnen en grootendeels bezaaid. Op 1274 ha tracht men alsnog zooveel mogelyk suikerbieten te plan ten, daar aan suiker groote behoefte bestaat. Reeds groeiende gewassen bestaan vnm. uit wintertarwe, wintergerst, winterrogge, kool zaad, zomertarwe, zomerrogge, zomergerst, haver, erwten, canucijners, klaver en lucerne. Een gunstige factor is de redelijke paardenstand. Daar entegen is er een groot gebrek aan menschelijke arbeids kracht. De Duitschers hebben namelijk o.m. by de razzia's in November j.l. ca. 3000 ar beiders opgepakt en wegge voerd. (AA) Autobusdienst Den Bosch— Nijmegen. De Ned. Spoorwegen hebben een autobusdisent van 's Her togenbosch naar Nymegen in gelegd. Deze zal drie maal daags heen en weer gaan, via Oss. Ook is een autobusdienst 's HertogenboschVeghel ge opend. (AA) TJ.V.V. Op 11 en 12 Mei werd te Breda een vergadering gehou den van de toekomstige leid sters der gezinszorg-colonnes, die door de Unie Vrouwel. Vrijwilligers, de Bijz. Kerk. Gezinszorg en de R.K. organi satie naar N.-Nederland zullen worden uitgezonden. Tot groo te verrassing der aanwezigen werd deze vergadering voor een deel door H.M. de Ko ningin en H.K.H. Prinses Ju liana bijgewoond. Cor Wals gearresteerd. Aneps oorlogscorrespondent, Ton van Beers, meldt, dat de bekende wielrenner Cor Wals, die zich indertijd bij de SS heeft aangesloten, in Noord- Brabant is gearresteerd. De Ned. wielerkampioen Van Amsterdam is voor de wieler sport verloren. Hij werd ir zijn rechterbeen door een Dultschen kogel getroffen. <AA). Zeeslag in Straat Malakka. Het Japansche opperbevel deelde hedenmorgen mede, dat vanmorgen een groote zeeslag is begonnen in Straat Ma lakka, tusschen Japansche en Engelsche vlooteenheden. Volgens de Japanners zijn zij zelf begonnen en hebben den aanval geopend op twee Engel sche kruisers en drie destroyers. ZWARE LUCHTAANVAL OP NAGOYA. De Japansche industriestad Nagoya heeft een tweeden zwaren luchtaanval gehad. On geveer 500 groote viermotorige Amerikaansche bommenwer pers hebben 3500 ton brand bommen op het industriegebied geworpen. Dp Ohinama hebben de Ja panners een feilen tegenaanval ondernomen. Er is buitenge woon fel gevochten van man tegen man. De Japanners werden tenslotte teruggewor pen. Beide partyen leden zwa re verliezen, tfan één Ameri kaansche compagnie waren na den strijd nog slechts twee niet gewonde soldaten over. De hoofdstad Na ja werd dooi de Amerikanen veroverd. Op Luzon werden de Japanners teruggedrongen. Een fanatieke Japanscae tegenaanval in het midden van het eiland werd afgeslagen. (BBC) ROBERT LEY GEPAKT. Robert Ley, de beruchte lei der van het nationaal socia listische Arbeidsfront, is door troepen van het 7e Ameri kaansche leger gevangen ge nomen. (BBC) De duikbootoorlog. Gedurende den geheelen oor log zijn meer dan 500 Duit- sche duikbooten tot zinken ge bracht. Sinds de capitulatie hebben zich tot op heden 42 Duitsche duikbooten overge geven. Ongeveer 100 duikboo ten zijn aangetroffen in de ba ses aan de Fransche kust en andere in Noorwegen. (BBC) Het geallieerde opperbevel heeft meegedeeld, dat admiraal Dönitz en veldmaarschalk Goe- ring krijgsgevangen gehouden worden. .(HN). PROVINC1ENIEUWS VOOR REIZIGERS NAAR ZEEUWSCH-VLAANDEKEN. De Nederlandsche Spoorwe gen zullen Zaterdagmiddag een trein laten rijden van Vlis singen naar Kruiningen, aan sluiting gevende op de boot van Perkpolder naar Z.-Vlaan- deren, ten gerieve van hen die met de Pinksterdagen naar Zeeuwsch-Vlaanderen zullen reizen. Op 2den Pinksterdag zal voorts een trein rijden van Kruiningen naar Vlissingen, welke van Kruiningen zal ver trekken na aankomst van de laatste boot van Zeeuwsch- Vlaanderen. De dienstregeling is op de stations der N.S. verkrijgbaar. WEET PROFESSOR GOUDKIAAN DAT? Als men met den trein om halfeen uit Brabant in B. op Zoom aankomt, vindt men er bussen om de reizigers naar Goes te brengen, waar men half vier aankomt. Dan kan men met een bus naar Middelburg gaan, om daar tegen vijf uur aan te ko men. Deze bus mag onder geen voorwaarde in tusschen gelegen plaatsen stoppen om reizigers uit te laten stappen. Reizigers voor 's Heer Arendskerke. Le- wedorp, Heinkenszand enz. kunnen dus geen gebruik daar van maken, of ze moeten naar Middelburg mee en dan terug. Hoe? dat is hun zaak. Het merkwaardige echter is, dat er om half vier een trein (de laatste) uit Goes vertrekt, die wel op de tus- schengelegen stations stopt, maar niet op de aankomst van de bus in Goes (vlak bij het station) wacht, zoodat men hem bij zijn aankomst met de bus, juist voor zijn neus ziet wegstoomen. Zou Prof. Goudriaan dit we ten Wij twijfelen er sterk aan. De H.A.R.K. ontving aan bijdragen: Konijnensportver. M'burg 50; B. B. 6.40: nag. coll. Serooskerke 35; Koperen Ko 886.10; Idem 685.80; F. te Vr. 50; B. B. 50.75; Koperen Ko 210.85; Boekh. Zoeklicht 308.50; avond Eng, Mil, 613; avond burgers 382; Ned. Mi- lit. 105.05; Aarmemersbond 50; Fortes Fortuna 1135; Acc. bur Slagman 100; Ds. H. Scholing 35; JTangver. Nieuwland 162.75; E.M.M., Middelburg 25. Aangezien het gewenscht was, dat eenige verbetering kwam in de bootverbinding tusschen Middelburg en Vlis singen, heeft de Raad van Overleg te Vlissingen zich ge wend tot den wnd. directeur van den Prov. Stoombootdienst te Middelburg. Niet alleen dat het aantal afvaarten is ver meerderd, doch ook heeft de directie maandabonnementen ingevoerd, welke ten kantore te Middelburg kunnen worden verstrekt. Bovendien wordt voor de Vliss. geëvacueerden de prijs daarvan tot de helft verlaagd. Dinsdagavond werd een ge meenteavond georganiseerd door den nood-kerkeraad te Middelburg voor de geëvacu eerde Hervormde Vlissingers te Middelburg. Ds. Simoons open de den avond met een wel komstwoord waarna Ds. Schoch vertelde over het ker kelijk leven in Vlissingen. De heer Piel zong enkele liede ren met orgelbegeleiding door den heer Stoffels. Na de pau ze werden Walchersche films vertoont waarvoor veel aan dacht bestond. Een zeer geslaagde avond dank zij het initiatief van den nood-kerkeraad onder leiding van Ds. Simoons, waardoor de onderlinge band van de geëva cueerde Vlissingers bewaard en versterkt is geworden. Verleden week herdacht het echtpaar J. StrooJacobsen uit Vlissingen, thans geëva cueerd te Zevenbergen, het feit dat voor 50 jaar in den echt werd verbonden. Dit werd den dag daarop door de ove rige evacuee's in gezellige bijeenkomst gevierd. Het kan toor van de oude suikerfabriek was keurig versierd. Toen het gouden paar binnenkwam werd het een welkomstlied toegezongen. Daarna sprak de heer Elaas uit Middelburg hen toe. Hy verzocht het paar toe te zingen Psalm 134 vers 3. Ook de heer P. Geschiere uit Zoutelande sprak zijn beste wenschen uit voor het gouden paar en liet zingen Psalm 121 vers 4. Verschillende dames reikten thee en andere ver- verschingen uit. De heer Hurjs- soon uit Serooskerke bracht in dichtmaat een korte levens schets van het echtpaar. Nog enkele dames en heeren ga ven hun krachten en zoo ver strek ende uren in gezellige afwisseling. Des avonds bracht het Chr. muziekcorps „Crescendo" het echtpaar nog een serenade. De oud-Officier van Justitie, mr. W. F. E. Baron van der Feltz. is onlangs in Middel burg teruggekeerd. v«&«iaering |woraen_ erop de _&|irwsche|,^I1 ac5 Polder Walcheren Vr&gSsesd van drukpers. Het Z. Dagblad meent, dat de P.Z.C. iri haar artikel „een Verblijdend Geluid" over vrij heid van drukpers enz. en min of meer bedekte aansla gen daarop, over het hoofd heeft gezien, dat „door ons (het Z. Dag-blad) de vraag aan de orde werd gesteld, of het niet gewenspht kan zijn, de grondwettelijke bepalingen ten deze te herzien". Juist, geachte Collega. In wat U meent Hier te moeten opmerken en ter verduide lijking te moeiten zeggen, ligt de kern van de kwestie. Alleen wij waren te humaan om het; kind bij den naam te noemen en drukken ons zeer voorzich tig uit, opdat wij U niet zou den kwetsen. U stelt de vraag, of her ziening van de „grondwette lijke bepalingen ten deze" niet gewenscht zou s#a. Indien U zoo'n herziening niet gewenscht achtte zou U die vraag niet stellen. En zoo'n herziening zqu dan toch we der volgens alleen een be perking moeten zyn. Of nu in 1937 al enkele stemmen voor zoo'n beperking opgingen en of Mr. E. Diehier in zijn proef schrift zoo'n bepei'king verde digt heeft doet niets ter zake. De grondwet erkent nog steeds onbeperkte vrijheid van druk pers, behoudens de bevoegdheid der regeering om bij gevaar voor de veiligheid van den staat, de openbare orde, of de openbare zedelijkheid tot poli- tioneele maatregelen over te gaan. Elke beperking van de persvrijheid, behalve in zulke exceptioneele gevallen, is voor ons een aanslag op de rechten van den Nederihnder, van den Europeaan en van den mensch, een poging om de klok terug -te zetten Indien in de jaren vóór 1940 misbruik is gemaakt van de persvrijheid, is dat niet de schuld van die vrijheid, maar van een overheid, die te slap was om op te treden, zooals haar zóu gepast hebben. Dan voorts, indien in de be zettingsjaren een stel gewe- tenlooze lieden zich niet heb ben gehouden aan de wetten des lands, en al of niet om vuige winst, door de pers den vijand diensten hebben bewezen, dan was dit juist een gevolg van de beperking van de pers vrijheid door dfe bezetters en hun handlangers. Of meent U naievelijk, dat in die dagen de pers vrij was? Vrij voor fat-' soenlijke Nederlanders? Wat voorts de door U „ge suggereerde" prealabele ver klaring of belofte van journa listen, dat zrj zich zullen hou den aan de wetten des lands, aangaat, zouden wij U willen vragen, of het U ook niet wen- schelijk toeschijnt, dat ieder, die zich op den openbaren weg begeeft, van te voren een der gelijke belofte of verklaring zal afleggen, dat hij geen zak ken zal rollen? Er wandelen toch helaas in Nederland, al zullen zij wel niet tot Uw le zers behooren, ook zakkenrol lers rond. Ja „suggereeren" wordt in de medische praktijk soms toege past en een medicus kan er goede resultaten mee bereiken. Maar men kan, mits men de kunst verstaat, tenslotte aan degenen, die licht onder sug gestie komen, van alles sug gereeren en dat kan gevaarlijke gevolgen hebben. Er gebeuren nog herhaalde lijk ongelukken, doordat kin deren en onbedachtzamen met gevonden projectielen spelen, waartegen steeds weer in de bladen gewaarschuwd wordt. Soms bekruipt ons echter de vrees, dat er in Nederland door sommigen, wij hopen,, dat het maar weinigen zijn, met vuur gespeeld wordt. DE NATIONALE SCHULD. Mr. L. J. A. Trip, president van de Nederlandsche Bank, heeft verklaard, .flat naar schatting de nationale schuld tot rond 18 milliard zal stij gen. Van het voorjaar van 1941 af, was Nederland in fi nancieel opzicht een deel van Duitschland. Onder de posten was een bedrag van 592 mil lioen als betaling voor de Duit sche Weermacht. Bovendien betaalde Rost van Tonningen iedere maand 75.000.000 Reichsmarken als Nederl. bij drage in den oorlog tegen Rus land. 10 millioen daarvan werd in goud betaald, waarmee de goudvoorraad van Nederland volkomen was uitgeput. De Ne derl. goudreserve die naar Amerika, Engeland en Zuid- Afrika is gebracht heeft thans een waarde van 931 millioen. Het oude geld zal in circulatie bleven, terwijl nieuwe bankbil jetten worden uitgegeven ten behoeve van de geallieerde soldaten. Deze nieuwe biljetten zijn eigenlijk geen bankbiljet ten, maar schuldbekentenissen van den Nederlandschen Staat. Te Den Haag is Mary van Arnhem gearresteerd. Zij was omroepster bij den zender Arnhem, die tweedracht trachtte te zaaien tusschen de geallieerden. De laaste weken \vas zy bij den zender Holland. Abonn.-pr.: 25 ct. p. w. 3.20 p. kw AUv.pr. 12 ct p mm., min p. adv 2- Bur. Vlissingen tel. 10. M'burg tel 3521 en 3541, Goes tel. 2475,Terneuzen lS8e Jaargang londerdag 17 Mei 1945 medew. van dr. W. H. Beelcenkamp Kabinet Gerbrandy afgetreden. De voorzitter van den Raad an ministers, prof. Gerbran dy, heeft, in overeenstemming met de meermalen gedane toe zegging, om zoodra Nederland geheel is bevrijd, af te treden, aan H.M. de Koningin het ontslag van het geheeie kabi net aangeboden. H.M. de Koningin lieeft dit ontslag in overweging geno men en den leden van het ka binet niet slechts verzocht zich met de afdoening van de loopende zaken te belasten, doch tevens alles te doen, wat in 's lands belang is. Dit om voldoende tijd te vinden om een nieuw kabinet te vormen. (HN) INVASIE IN HOLLAND WAS VOORBEREID. Majoor Brimvev had een uitgebreide operatie voorbe reid om Holland te hulp te komen, indien de Duitschers zich niet hadden overgegeven en bruggen en wegen niet in tact waren gebleven, schyft een corr. van de Evening Standard uit Den Haag. De strijdkrachten van de Britsche marine hadden alles gereed voor de uitvoering van een D-dag op kleine schaal. Zij zcuden de voedselvoorraden voor de hongerende bevolking over de stranden hebben aan gevoerd, ofschoon zij wisten, dat dit vele menschenlevens zou kosten, omdat de stran den natuurlijk met mijnen be zaaid zijn. Honderd landingsschepen met een groot aantal escorte vaartuigen lagen voor deze operatie reeds klaar. (AA) Puinhoopen te Zandvoort. De bewoners van Zandvoort keeren weer terug. Er is ech ter van hun bezit weinig over gebleven. Overal liggen mij nenvelden, terwijl dwars over de straten prikkeldraadver sperringen waren aangebracht. Waar eenmaal huizen stonden zijn nu niets anders dan puin hoopen. (AA) Ir. W. J. Dewez is volgens het Limburgsch Dagblad be noemd tot waarn. direc.-gene raal van den Landbouw. DE NOORD-OOST POLDER. Van de totale oppervlakte van den Noord-Oost polder, groot 21.878 ha, zijn momen teel 18.389 ha ontgonnen en grootendeels bezaaid. Op 1274 ha tracht men alsnog zooveel mogelijk suikerbieten te plan ten, daar aan suiker groote behoefte bestaat. Reeds groeiende gewassen bestaan vnm, uit wintertarwe, wintergerst, winterrogge, kool zaad, zomertarwe, zomerrogge, zomergerst, haver, erwten, capucijners, klaver en lucerne. Een gunstige factor is de redelijke paardenstand. Daar entegen is er een groot gebrek aan menschelijke arbeids kracht. De Duitschers hebben namelijk o.m. bij de razzia's in November j.l. ca. 3000 ar beiders opgepakt en wegge voerd. (AA) Autobusdienst Den Bosch Nymegen. De Ned. Spoorwegen hebben een autobusdisent van 's Her togenbosch naar Nymegen'in gelegd. Deze zal drie maal daags heen en weer gaan, via OssT Ook is een autobusdienst 's HertogenboschVeghel ge opend. (AA) u.v.v. Op 11 en 12 Mei werd te Breda een vergadering gehou den Van de toekomstige leid sters der gezinszorg-colonnes, die door de Unie Vrouwel. Vrijwilligers, de Bijz. Kerk. Gezinszorg en de R.K. organi satie naar N.-Nederland zullen worden uitgezonden. Tot groo te verrassing der aanwezigen werd déze vergadering voor een deel door H.M. de Ko ningin en H.K.H. Prinses Ju liana bijgewoond. Cor Wals gearresteerd. Aneps oorlogscox-respondent, Ton van Beers, meldt, dat de bekende wielrenner Cor Wals, die zich indertijd bij de SS heeft aangesloten, in Noord- Brabant is gearresteerd. De Ned. wielerkampioen Van Amsterdam is voor de wieler sport verlox-en. Hij werd ir zijn rechterbeen door een Duitschen kogel getroffen. .(AA) Zeeslag in Straat Malakka. Het Japansche opperbevel deelde hedenmorgen mede, dat anmorgen een groote zeeslag ls begonnen in Straat Ma lakka, tusschen Japansche en Engelsche vlooteenheden. Volgens de Japanners zijn zy zelf begonnen en hebben den aanval geopend op twee Engel sche kruisers en drie destroyers. ZWARE LUCHTAANVAL OP NAGOYA. De Japansche industriestad Nagoya heeft een tweeden zwaren luchtaanval gehad. On geveer 500 groote viermotorige Amerikaansche bommenwex-- pers hebben 3500 ton brand bommen op het industriegebied geworpen. Op Ohinama hebben de Ja- panners een feilen tegenaanval ondernomen. Er is buitenge woon fel gevochten van man tegen man. De Japanners werden tenslotte teruggewor pen. Beide partijen leden zwa re verliezen. Van één Ameri. kaansche compagnie waren na den strijd nog slechts twee niet gewonde soldaten over. De hoofdstad Naja werd door de Amerikanen veroverd. Op Luzon werden de Japanners teruggedrongen. Een fanatieke Japanscne tegenaanval in het midden van ^et eiland werd afgeslagen. (BBC) ROBERT LEY GEPAKT. Robert Ley, de beruchte lei der van het nationaal socia listische Arbeidsfront, is door troepen van het 7e Ameri- kaansche leger gevangen ge nomen. (BBC) De duikbootoorlog. Gedurende den geheelen oor log zijn meer dan 500 Duit sche duikbooten tot zinken ge bracht. Sinds de capitulatie hebben zich tot op heden 42 Dxiitsche duikbooten overge geven. Ongeveer 100 duikboo ten zijn aangetroffen in de ba ses aan de Fransche kust en andere in Noorwegen. (BBC) Het geallieerde opperbevel heeft meegedeeld, dat admiraal Dönitz en veldmaarschalk Goe- ring kx-ijgsgevangen gehouden wo x-den. .(HN) PROVINCIENIEUWS VOOR REIZIGERS NAAR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. De Nederlandsche Spoorwe gen zullen Zaterdagmiddag een trein laten rijden van Vlis singen naar Kruiningen, aan sluiting gevende op de boot van Perkpolder naar Z.-Vlaan deren, ten gerieve van hen die met de Pinksterdagen naar Zèeuwsch-Vlaanderén zullen reizen. Op 2den Pinksterdag zal voorts een trein rijden van Kruiningen naar Vlissingen, welke van Kruiningen zal vér- trekken na aankomst van de laatste boot van Zeeuwsch- Vlaanderen. De dienstregeling is op de stations der N.S. verkrijgbaar. WEET PROFESSOR GOUDRIAAN DAT? Als men met den trein om halfeen uit Brabant in B. op Zoom aajxkomt, vindt men er bussen om de reizigers naar Goes te brengen, waar men half vier aankomt. Dan kan men met een bus naar Middelburg gaan, om daar tegen vijf uur aan te ko men. Deze bus mag onder geen voox-waarde in tusschen gelegen plaatsen stoppen om reizigers uit te laten stappen. Reizigers voor 's Heer Arendskerke. Le- wedorp, Heinkenszand enz. kunnen dus geen gebruik daax*- van maken, of ze moeten naar Middelburg mee. en dan terug. Hoe? dat is hun zaak. Het merkwaardige echter is, dat er om half vier een trein (de laatste) uit Goes vertrekt, die wel op de tus- schengelegen stations stopt, maar niet op de aankomst van de bus in Goes (vlak bij het station) wacht, zoodat men hem bij zijn aankomst met de bus, juist voor zijn neus ziet wegstoomen. Zou Prof. Goudriaan dit we ten? Wij twijfelen er sterk aan. Te Middelburg heeft de in stallatie plaats gehad van den oud-commissaris van politie, den heer J. Fontyne, die in 1942 door de Duitschers werd gearresteerd en als gijzelaar naar het kamp te St. Michiels gestel werd gevoerd. De oud-Officier van Justitie, mr. W. F. E. Baron van der Feltz, is onlangs in Middel burg teruggekeerd. ~>nder Hiding van ir. D. Schouten, algemeen voorzitter en di. J. de Swart, algemeen secretaris van den C.O.B., kwam de afd. Zuid- en Noord- Beveland van de Centrale Or ganisatie vo-i- Beroepsgoede- reaveirvoer langs den weg in be*" Nederland (C.O.B.) te Goes in vergadering bijeen. Het bestuur voor genoemd rayon werd als volgt samen gesteld. Leden de heeren J. Blok, J. Blomaard, A. Boer, J. Kallewaard en J. Korstanje, terwijl de heer J. cHn Herder te Goes tot voor zitter der afd. werd gekozen. Binnenkort zullen eveneens i verkiezingen der afdeelings- bestui-en voor de districten Zeeuwsch-Vlaanderen en Wal cheren plaats vinden. Ontvangen werd door de H. A.R.K.: A. J. van Heel, Goes 84.28; J. de Pi-ee, Coiijns- plaat 25; A. J. van Heel, Goes 1000; J. Hommes, straat- coll.. Goes 3523.07; P. van Waesberg, Hulst 10; Dr. C. Seydlitz-Poot Boudier, Hulst 50; A. van Dorst, Colijns- plaat 25; Kloetinge 25; J. van Goeye, Koewacht 25; D. Nisseghers. Koewacht 100. In de Prins van Oranje te Goes had Woensdagavond een vergadering plaats, met het doel te komen tot de oprich ting van een afdeeling Zuid- Beveland van de vereeniging Oost en West. De heer J. Nieu- wenhuijze uit 's Gravenpolder heeft de ruim 50 aanwezigen welkom geheeten. Het volgen de bestuur werd gekozen: J. Nieuwenhuijze, voorzitter. Prins Geerlings, secretaris, B. van den Berg, penningmeester. Verburg te Waarde en van de Plassche, bestuursleden. Een ontwerp reglement werd vast gesteld, waarna de heer Blom. burgemeester van Bergen op Zoom en hoofdbestuurslid der vereeniging er o.a. op wees dat de tijd van onverschillig heid over het doen en laten van Indonesië. Suriname en Curagao vooi-bij is, maar nu rest nog de groote onwetend heid bij velen over hetgeen de overzeêsche bezittingen zyn en over land en volk aldaar. Dit te verbeteren is het doel" der vereeniging. Aan de hand van een serie lichtbeelden heeft spr. een kykje gegeven over het doen en laten van de bewoners van Java en van Atjeh. Zendeling Ritsema zal op eersten Pinksterdag in Hoede- kenskerke in beide diensten voorgaan. Er zullen in de week daarop verschillende bijeen komsten worden gehouden. Vandaar dat er vergaderingen belegd zyn voor verschillende groepen In de gemeente. Hij hoopt in woord en beeld iets te vertellen van het Zendings werk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1