Provinciale Zeeuwsche Courant Provinciale Zeeuwsche Courant «Snnses Juliana deelt speelgoed uit aan Westkappelsche kinderen. Tijdens haar bezoek aan Westkapelle had H. M. de Ko ningin vernomen, dat indertijd de Westkappelsche kinderen niet van het speelgoed, van het Belgische Roode Kruis hadden meegedeeld. H. M. heeft toen zelf voor een groote hoeveelheid speelgoed voor de kinderen van dit zwaar ge troffen dorp gezorgd en Dins dag j.l. is H. K. H. Prinses Juliana dit bij een onofficieel bezoek komen uitreiken. Met een zeer klein gevolg arriveerde de Prinses na een snelle rit door Zeeland onge veer kwart over twaalf te Mid delburg, waar zij verwelkomd werd door den Commissaris der Koningin, diens echtgenoo. te en den wnd. burgemeester van Middelburg Mr. A. J. van der WeeL Bij haar vertrek van Hotel de Burg, waar zij de lunch had gebruikt, werd de Prinses door de Middelburgsche padvind- Bters een bouquet aangeboden, waarvoor de Prinses met een linkerhanddruk, zooals dat ge bruikelijk is bq de padvinders, dankte. Bovendien boden twëe zusjes Olyslager bloemen aan; de jongste van hen werd gebo ren tijdens den slag in de Ja- vazee op 1 Maart '42, en kreeg den naam Wilhelmina Victoria, welke naam met Victory-dag bewaarheid werd. In het ge zelschap van H. K. H. bevon den zich o.m. de Comm. der Koningin, diens echtgenoote en zoon, majoor de Casembroot van M. G. en diens echtgenoo te. Na een rit door de stad, waarbij de dukws vooraf werden gegaan door den auto van den burgemeester, gingen deze bij de NoordpoOrtbrug te water voor den tocht naar Westka pelle. Op het moeilijke en be schadigde weggedeelte tus- schen St. Laurens en Seroos- kerke, moest de Koninklijke dukw wegens haperen van de roer-installatie door de twee de dukw op sleeptouw worden genomen. Overigens verliep de tocht zeer vlot. In Domburg werd H. K. H. welkom gehee- ten door den wnd. burgemees ter, Jhr. RöelL De schoolkin deren zongen de Prinses een door den heer Bosdijk gedicht en getoonzet lied „Prinses Ju liana in Domburg" toe. Drie kleine boerinnetjes overhan digden H. K. H. het gezongen lied, bloemen en chocolade. Even over drieën kwam het gezelschap in Westkapelle aan, waar allo inwoners zich in het eenige behoorlijke stukje dorp straat hadden verzameld. De burgemeester heette H. K. H. welkom, en een klein boerin netje en een boertje boden Haar bloemen aan. Nadat de schoolkinderen het Zeeuwsche volkslied gezongen hadden, waarbij aller oogen op de tafel met speelgoed ge richt waren, begon de uitdee ling. Ongeveer 350 kinderen van, 3 tot 12 jaar ontvingen uit de handen van de Prinses het speelgoed, dat dien zelfden morgen met een tank was aan gevoerd. Poppen, emmertjes, speelgoeddieren, auto's blok- kendoozen, kegels, schepen, jeeps, enz., enz. kregen een ge lukkige eigenaar. Twee kleine zusjes ontvingen hetzelfde. „Dan krijgen ze geen ruzie" zei de Prinses. In elk geval wil- de Prinses Juliana het speel goed persoonlijk aan elk der kinderen overhandigen. Op de opmerking dat dit wel wat lang kon duren, antwoordde H. K. H.: „Dan blijven we hier maar wat langer!" Overigens was zoo'n uitdeeling niet een voudig. Op een gegeven oogen- blik hield de Prinses een prach tige doos op den rug en moest er geloot worden. Een 3-jarig jongentje werd een konqn overhandigd; een mooi konijn. „Neen!" zei het kereltje obsti naat, en kreeg toen onder al- gemeene vroolqkheid een speelgoedtrein. Het is ondoen lijk alle aardige tooneeltjes te beschrijven. „Je kan zien, dat ze zelf ook kinderen heeft", zei een vrouwtje en daar is al les mee gezegd. In elk geval heeft de Prinses heel wat klei ne kleverige handjes gedrukt en in vele paren schitterende 'oogen gekeken. Om het zonnige tafreeltje stond een dichte haag men- schen, rijen jongens zaten op de nokken van de daken. De stukgeschoten tanks en een half weggeschoten huis deden dienst als tribune. Na de uitdeeling van het speelgoed, waarvan nog een groot deel overbleef voor zieke en geëvacueerde kinderen en zij die niet konden komen, werd de dankbaarheid van de kinderen in een spreekkoor tot uiting gebracht. Het beroemde, maar thans tot minder dan de helft verkleinde „Westkap- pelsch Dameskoor" zong onder leiding van haar directeur, den heer P. de Rooy, nog eenige liederen. Onder spontane hoe- Abonn.-pr.25 ct. p. w. 3.20 p. kw. AUv.pr. 12 ct p mm., min p. adv 2WOCHSdSQ 16 fVlfij 1945 medew. van dr. W. Bur. Vlissingen tel. 10, M'burg tel. 3521 en 3541, Goes tel. 2475,Terneuzen 188e Jaargang P. Zandljk (met red. Beekenkamp dr. P. J. Bouman. Uitg. F. B. Nummer 36 den Boer. Druk fa. F. v. d. Velde Jr Nederiandsch volksherstel. De regeering heeft opgericht de stichting „Nederiandsch Volksherstel", met als doel de materieele, physieke en mo- reele kracht van het Nederl. volk te herstellen. De stich ting zal o.a. de bezittingen van Winterhulpen den Ned. Volks- dienst tot zich trekken, meldt de „Nederlander". Het Kon. Paleis te Den Haag, dat niet beschadigd is, is met een eenvoudige plech tigheid in zijn luister hersteld. Beheer van departementen. De vertrouwensmannen, welke door de regeering, zooals gis teren reeds gemeld, zijn be noemd, hebben met het be heer van de departementen, de volgende secr.-generaal be last: Buitenl. zaken: jhr. mr. A. M. Snouck Hurgronje; Jus titie: mr. J. C. Tentinek; O.K. prof. dr. G. A. van Poelje; Defensie: C. Ringeling; Wa terstaat: mr. D. G. W. Spiet- zen; Soc. Zaken: mr. dr. A. L. Schol tens; Overz. Gebieds- deelen: mr. Six; Tentinek zal den titel wnd. secr.-gen. dra gen. De volgende departementen zullen door gemachtigden wor den geleid: Soc. Zaken: L. A. Kesper; Binnenl. Zaken: mr. L. A. Kesper; Financ.: mr. H. Aibarda; H., N., Sch.: ir. F. Q. den Hollander; Landb. Vis- scherij: mr. Reinink. (HN) De Nederlandsche regee ring heeft de bezittingen van vijandelijke eigenaren overge nomen. (H.N.) ra's en uitgeleide gedaan door de dankbare, juichende West- kappelaars begaf H. K. H. zich eindelijk weer naar de dukw en vertrok om ongeveer 5 uur weer naar Middelburg, waar een korte tour door de stad werd gemaakt. Op de Loskade boden de Driehoekmeisjes H. K. H. bloemen aan. De Prinses inspecteerde hier een eerewacht van Ned. Stoot troepen. Bq den watertoren stond de signaalafd. van „Achilles" opgestled. Eenigen tijd daarna is Prin ses Juliana van Hotel de Burg vertrokken, Verwoeste havens en vernielde spoorwegen. Dr. ir. Hacke, directeur-ge neraal voor den Arbeid, heeft verklaard dat de groote wa terwegen in Westelijk Neder land alle voorloopig onbruik- zijn wegens versperrin gen, ontstaan door gezonken schepen. Hiervan is uitgezon derd de Nieuwe Waterweg, welke slechts een weinig ver zand is. Het Noordzeekanaal is nog bevaarbaar, omdat één der sluizen nog open is. De havens van Rotterdam zijn verwoest, doordat de kademu ren zijn opgeblazen. De Park haven en de Merwedehaven zijn echter aan deze vernieling ontkomen. Van de petroleum haven zijn alle tanks opge blazen. De Maasbruggen en Maastunnel zijn intact. De haven van Amsterdam is niet zoo ernstig beschadigd als die van Rotterdam. Bovendien zal het herstel van de Rotterdam- sche haven moeilijker zijn omdat deze een uitgebreider functie bezit dan de Amster- damsche haven, welke een centrum is voor vaste scheep vaartlijnen. De bruggen en wegen in Noord- en Zuid-Hol land zijn intact. Slechts de verbindingen met het Zuiden zijn alle beschadigd. Bij Zalt- bómmel is de verkeei-sbrug behouden. De spoorbrug is ver nield. Bri Arnhem ligt een dubbele pontonbrug. John Connet Huil, Aneps oorlogscorrespondent. meldt voorts uit Rotterdam, dat de Duitschers de beroemde erts elevatoren hebben gestolen, doch dat de graanelevatoren nog intact waren. Alle kra nen, zoowel drijvende als vaste en al het baggermateriaal zijn naar Hamburg, Kiel en Lü- beck gesleept. Van de meeste werven zijn de hellingen in tact, doch alle machinerieën zijn gestolen, hoewel een aan tal machines kon worden ver borgen. De kade van de H.A. L. oleef gespaard. De ver woestingen in de Rotterdam- sche h aven vertegenwoordi gen een bedrag van 100 mil- lioen, gerekend naar de prij zen van 1930. Hei wordt fnq- HET WERK DER IRENE-BRIGADE. In een causerie voor Radio Oranje heeft een officier van de Kon. Brigade Prinses Irene gesproken over het werk der brigade na de landing in Nor- mandië. Als een belangrijke periode noemde spreker ook het verblijf op Walcheren Noord-Beveland. waar samen met de Britsche marinecom mando's voor een Duitschen inval werd gewaakt ter be scherming van de haven van Antwerpen. Volgens bevoegde kringen zou deze inval zeker gekomen zijn als de actie van Von Runstedt in de Ardennen meer succes gehad zou heb ben. De brigade heeft een aan tal duikbooten en Messer- schmidt-vliegtuigen kunnen vernietigen, terwrjl zij bij Co- lijnsplaat een Duitsche pa trouille met springstoffen on schadelijk heeft kunnen ma ken. Belangrijk was haar werk ook bq het vormen van een bruggenhoofd over de Maas tezamen met Britsche marine commando's. Hoewel de man nen hier tegenover een meer derheid van 3 1 stonden, wis ten zij zich te handhaven. Het was voor hen een teleurstelling dat later het bericht kwam dat het bruggenhoofd niet lan ger noodig was en teruggeno men moest worden. De Brit sche commandant sprak zijn bewondering uit over de be kwaamheden van de Irene- mannen. PROVINCIENIEUWS REISBEPERKING. In afwijking van het be richt, dat onlangs in ons blad stor en waarin wij meldden, dat vergunningen voor het rei zen naar West-Nederland dien den te worden aangevraagd bij Sectie IIIA van den Staf Mi litair Gezag, wordt ons thans van officieele zijde medege deeld, dat deze instantie niet bevoegd is dergelijke vergun ningen te verstrekken. Het is op het oogenblik nog niet mogelijk mede te deelen, tot welk bureau men zich hiervoor moet wenden. Wel wordt de bevolking ge- wezen op het zgn. Trekverbod van den Chef van den Staf Militair Gezag van 20 April, waa Vi het onder meer ver boden is, zonder in het bezit te zijn van een reisvergunning, zijn verblijfplaats te verlaten en zich in een andere gemeen te te vestigen of te overnach ten buiten de gemeente, waar men laatstelijk verblijf hield. gelijk geacht de havenkaden in 2 jaar te herstellen. Wat het spoorwegmateriaal betreft is veel vernield en ge stolen. Vrijwel alle spoorweg wagons zijn verdwenen. Slechts een klein aantal goederenwa gons en 27 locomotieven is teruggevonden. Alle elctrisch materiaal is gestolen. De bo venleiding van de electr. spoor lijn AmsterdamUtrecht is verdwenen, die van Amster damDen HaagRotterdam is nog intact. De meeste tech nische installaties zijn onbe schadigd, maar verwaarloosd. Wanneer het mogelijk zal zijn, dat de treinen gaan rij den, zal het alleen voor goe derenvervoer zijn, .(H.N.) Demonstreerende „Schelde- menschen". Onder de leuzen „Meer Vet' en „Geeft ons eten", trokken gisteren de werklieden en amb tenaren van de Mij. „De Schelde" door Vlissingen. Zij begaven zich tenslotte naar het gemeentehuis, waar een deputatie uit hun midden werd gekozen, die een onderhoud had met B. en W. Na afloop van dit onderhoud werden de demonstreerenden toegespro ken door den wethouder van Sociale Zaken, den heer L. P. van Oorschot, die o.a. zeide, dat het Gemeentebestuur hun klachten onderschrijft en dat de voedselpositie in Vlissin gen niet al te best is. In het algemeen wordt Vlissingen, zeide spr., behandeld als een tweede rangsgemeente. Hij merkte op, dat de bevolking van Vlissingen in haar geheel en niet alleen de „Schelde"- menschen kunnen rekenen op de volle medewerking van het Gemeentebestuur. Het gemeentebestuur zou al les in het werk stellen was daarmede reeds bezig tot verbetering van de voed selpositie. Ook de groentepo sitie liet alles te wenschen over. Hij verzekerde, dat B. en W. niet dralen zou om alles in het gareel te zetten en de bevolking te helpen. Des mid dags hadden nog eenige ver gaderingen plaats, o.a. een per soneelsvergadering van „De Schelde". Naar ons ter oore is geko men, zal reeds vandaag, het brood, dat slecht was, door be ter brood vervangen worden. Ook werd toegezegd, dat ge tracht zal worden het boter- rantsoen te vei'hoogen tot 200 gram per week. Naar aanleiding der vele klachten betreffende moeilijk heden voor het verkrijgen van reisvergunningen voor familie bezoek buiten Walcheren (wel ke in Vlissingen vrijwel uit sluitend werden afgegeven in geval van ziekte of overlijden) heeft de Raad van Overleg te Vlissingen zich gewend tot het Militair Gezag. Als gevolg daarvan zullen thans de be treffende richtlenen soepeler worden toegepast. Vandaag worden in de bak kerijen van Middelburg plm. 50.000 brooden gebakken voor „Boven de Rivieren". Weken tevoren zijn in Walcheren hier voor de gaven al binnenge stroomd in den vorm van. tar we, bloem en broodbonnen. Het is de bedoeling dat mor genochtend om 6 uur de vrachtauto's met de brooden naar het Noorden vertrekken. De buurtcommissie Potten- markt-Langeviele te Middel burg gaf gisteravond een feertavond. De kinderen wer den getracteerd. Het muziek korps „Excelsior" speelde po pulaire nummers. Het feest duurde tot laat in den avond. In de Bogardzaal te Middel burg heeft een geslaagde feestavond voor uit St. Lau rens geëvacueerde jongens en meisjes van 414 jaar plaats gehad. Met kindervoorstellin gen en 't zingen van vader- landsche liederen werd de avond zeer gezellig doorge bracht. De wnd. burgemeester dankte de commissie, die de zen avond heeft georganiseerd. Aan het slot was er voor ieder kind een cadeautje. Dezer dagen gaf de afcL Middelburg van den Ned. Christen Vrouwenbond \roor een groote opkomst een Oranje-avond. Dr. K. Huizenga sprak over Oranjeliefde, de heer F. H. Geursen memoreer de de Meidagen van 1940 en van 1945, terwijl de heer C. van Gelderen uit Goes op zeer geestige wijze verschillende verzen declameerde. De H.A.R.K. waarin opge nomen de Zeeuwsche hulp voor boven de rivieren ontving van: Midd. Drankw. Com. 5: Pluimveevereen. M'burg 25; coll. Koudekerke 1511.28; Ned. Milit 33.25: B. de Toon der 214.15; Secretarie St. Laurens 35.66; Geref. kerk St, Laurens j. 10; J.- en M/- Srinses ^uli ana deelt speelgoed uit aan Westkappelsche kinderen. Tijdens haar bezoek aan Westkapelle had H. M. de Ko ningin vernomen, dat indertijd de Westkappelsche kinderen niet van het speelgoed, van het Belgische Roode Kruis hadden meegedeeld. H. M. heeft toen'zelf voor een groote hoeveelheid speelgoed voor de kinderen van dit zwaar ge troffen dorp gezorgd en Dins dag j.l. is H. K. H. Prinses Juliana dit bij een onofficieel bezoek komen uitreiken. Met een zeer klein gevolg arriveerde de Prinses na een snelle rit door Zeeland onge veer kwart over twaalf te Mid delburg, waar zij veiwelkomd werd door den Commissaris der Koningin, diens echtgenoo te en den wnd. burgemeester van Middelburg Mr. A. J van der Weel. Bq haar vertrek van Hotel de Burg, waar zij de lunch had gebruikt, werd de Prinses door de Middelburgsche padvind- sters een bouquet aangeboden, waarvoor de Prinses met een linkerhanddruk, zooals dat ge bruikelijk is bij de padvinders, dankte. Bovendien boden twëe zusjes Olyslager bloemen aan de jongste van hen werd gebo ren tijdens den slag in de Ja- vaze& op 1 Maart '42, en kreeg den naam Wilhelmina Victoria, welke naam met Victory-dag bewaarheid werd. In het ge zelschap van H. K. H. bevon den zich o.m, de Comm. der Koningin, diens echtgenoote en zoon, majoor de Casembroot van M. G. en diens echtgenoo te^ Na een rit door de stad, waarbij de dukws vooraf werden gegaan door den auto van den burgemeester, gingen deze bij de Noordpoortbx-ug te water voor den tocht naar Westka pelle. Op het moeilijke en be schadigde weggedeelte tus- schen St. Laurens en Seroos- kerke, moest de Koninklijke dukw wegens haperen van de roer-installatie door de twee de dukw op sleeptouw worden genomen. Overigens verliep de tocht zeer vlot. In Domburg werd H. K. H. welkom gehee- ten door den wnd. burgemees ter, Jhr. Röell. De schoolkin deren zongen de Prinses een door den heer Bosdijk gedicht en getoonzet lied „Prinses Ju liana in Domburg" toe. Drie kleine boerinnetjes overhan digden H. K, H. het gezongen lied, bloemen en chocolade. Even over drieën kwam het gezelschap in Westkapelle aan, waar alle inwoners zich het eenige behooiiijke stukje dorp straat hadden verzameld. De burgemeester heette II. K. H. welkom, en een klein boerin netje en een boertje boden Haar bloemen aan. Nadat de schoolkinderen het Zeeuwsche volkslied gezongen hadden, waarbij aller oogen op de tafel met speelgoed ge richt waren, begon de uitdee- ling. Ongeveer 350 kinderen van 3 tot 12 jaar ontvingen uit de handen van de Prinses het speelgoed, dat dien zelfden morgen met een tank was aan gevoerd. Poppen, emmertjes, speelgoeddieren, auto's blok- kendoozen, kegels, schepen, jeeps, enz., enz. kregen een ge lukkige eigenaar. Twee kleine zusjes ontvingen hetzelfde. „Dan krijgen ze geen ruzie", zei de Prinses. In elk geval wil de Prinses Juliana het speel goed persoonlijk aan elk dei- kinderen overhandigen. Op de opmerking dat dit wel wat lang kon duren, antwoordde H. K. H.: ,,Dan blijven we hier maar wat langer!" Overigens was zoo'n uitdeeling niet eex> voudig. Op een gegeven oogen. blik hield de Prinses een prach tige doos op den rug en moest er geloot worden. Een 3-jarig jongentje werd een konijn overhandigd; een mooi konijn. „Neen!" zei het kereltje obsti naat, en kreeg toen onder al- genxeene vroolijkheid een speelgoedtrein. Het is ondoen lijk alle aardige tooneeltjes te beschrijven. „Je kan zien, dat ze zelf ook kinderen heeft" zei een vrouwtje en daar is al les mee gezegd. In elk geval heeft de Prinses heel wat klei ne kleverige handjes gedrukt en in vele paren schittex-ende oogen gekeken. Om het zonnige tafreeltje stond een dichte haag men- schen. rijen jongens zaten op de nokken van de daken. De stukgeschoten tanks en een half weggeschoten huis deden dienst als tribune. Na de uitdeeling van het speelgoed, waarvan nog een groot deel overbleef voor zieke en geëvacueerde kinderen en zij die niet konden komen, werd de dankbaarheid van de kinderen in een spreekkoor tot uiting gebracht. Het beroemde maar thans tot minder dan de helft verkleinde „Westkap- pelsch Dameskoor" zong onder leiding van haar directeur, den heer P. de Rooy, nog eenige liederen. Onder spontane hoe- Abonn.-pr.: 25 Ct. p. w. f 3.20 p. kw. Adv.pr. 12 ct p mm.. min p. adv 2 Bur. Vlissingen tel. 10, M'burg tel. 3521 en 3541, Goes tel. 2475.Terneuzen 188e Jaargang Woensdag 16 Mei 1945 Hoofdred. E. P. Zandijk (mc-t red. Sledew. van dr. \V. H. Beekenltamp en dr. P. J. Bouman. Uïtg. F. B. Nummcr 36 den Boer. Druk la. F. v. d. Velde Jr Nederiandsch volksherstel. De regeering heeft opgericht de stichting „Nederiandsch Volksherstel", met als doel de materieele, physieke en mo- reele kracht van het Nederl. volk te herstellen. De stich ting zal o.a. de bezittingen van Winterhulp en den Ned. Volks- dienst tot zich trekken, meldt de „Nedei-lander". Het Kon. Paleis te Den Haag. dat niet beschadigd is, is met een eenvoudige plech tigheid in zijn luister hersteld. Beheer van departementen. De vertrouwensmannen, welke door de regeering, zooals gis teren reeds gemeld, zijn be noemd, hebben met het be heer van de departementen, de volgende seer.-genei-aal be last: Buitenl. zaken: jhr. mr. A. M. Snouck Hurgronje; Jus titie: mr. J. C. Tentinek; O.K. v».: prof. dr. G. A. van Poelje; Defensie: C. Ringeling; Wa terstaat: mr. D. G. W. Spiet- zen; Soc. Zaken: mr. dr. A. L. Schol tens; Overz. Gebieds- deelen: mr. Six; Tentinek zal den titel wnd. secr.-gen. dra gen. De volgende departementen zullen door gemachtigden wor den geleid: Soc. Zaken: L. A. Kesper; Binnenl. Zaken: mr. L. A. Kesper; Financ.: mr. H. Aibarda; H., N., Sch.: ir. F. Q. den Hollander: Landb. Vis- scherij: mr. Reinink, (HN) De Nederlandsche regee ring heeft de bezittingen van vijandelijke eigenaren overge nomen. ,(H.N.) ra's en uitgeleide gedaan door de dankbare, juichende West- kappelaars begaf H. K. H. zich eindelijk weer naar de dukw en vertrok om ongeveer 5 uur weer naar Middelburg, waar een. korte tour door de stad werd gemaakt. Op de Loskade boden de Driehoekmeisjes H. K, H. bloemen aan. De Prinses inspecteerde hier een eerewacht van Ned. Stoot troepen. Bij den watertoren stond de signaalafd. van .Achilles" opgestled. Eenigen tijd daarna is Prin ses Juliana van Hotel de Burg vertrokken* Verwoeste havens en vernielde spoorwegen. Dr. ir. Hacke, directeur-ge neraal voor den Arbeid, heeft verklaard dat de groote wa terwegen in Westelijk Neder land alle voorloopig onbruik baar zijn wegens versperrin gen. ontstaan door gezonken schepen. Hiex-van is uitgezon derd de Nieuwe Waterweg, welke slechts een weinig ver zand is. Het Noordzeekanaal is nog bevaarbaar-, omdat één der sluizen nog open is. De havens van Rotterdam zijn verwoest, doordat de kademu ren zqn opgeblazen. De Park haven en de Merwedehaven zijn echter aan deze vernieling ontkomen. Van de petroleum haven zijn alle tanks opge blazen. De Maasbruggen en Maastunnel zijn intact. De haven van Amsterdam is niet zoo ernstig beschadigd als die van Rotterdam. Bovendien zal het herstel van de Rotterdam- sche haven moeilijker zijn omdat deze een uitgebreider functie bezit dan de Amstei*- damsche haven, welke een centrum is voor vaste scheep vaartlijnen. De bruggen en wegen in Noord- en Zuid-Hol land zijn intact. Slechts de verbindingen met het Zuiden zijn alle beschadigd. Bij Zalt- bommel is de verkeersbrug behouden. De spoorbrug is ver nield. Btt Arnhem ligt een dubbele pontonbrug. John Connet Huil, Aneps oorlogscorrespondent, meldt voorts uit Rotterdam, dat de Duitschers de beroemde erts elevatoren hebben gestolen, doch dat de graanelevatoren nog intact waren. Alle kra nen, zoowel drijvende als vaste en al het baggermateriaal zijn naar Hambui-g, Kiel en Lü- beck gesleept. Van de meeste werven zijn de hellingen in tact, doch alle machinerieën zijn gestolen, hoewel een aan tal machines kon worden ver borgen. De kade van de H.A. L. oleef gespaard. De ver woestingen in de Rotterdam- sche h aven vertegenwoordi gen een bedrag van 100 mil- lioen, gerekend naar de prij zen van 1930, Het wordt mo- HET WERK DER IRENE-BRIGADE. In een causerie voor Radio Oranje heeft een officier van de Kon. Brigade Prinses Irene gesproken over het werk der brigade na de landing in Nor-, mandie. Als een belangrijke periode noemde spreker ook het verblijf op Walcheren en Noord-Beveland. waar samen met de Britsche marinecom mando's voor een Duitschen inval wérd gewaakt ter be- schei-ming van de haven van Antwerpen. Volgens bevoegde kringen zou deze inval zeker gekomen zijn als de actie van Von Runstedt in de Ardennen meer succes gehad zou heb ben. De brigade heeft een aan tal duikbooten en Messer- schmidt-vliegtuigen kunnen vernietigen, terwijl zij bij Co- lrjnsplaat een Duitsche pa trouille met spx-ingstoffen on schadelijk heeft kunnen ma ken. Belangrijk was haar werk ook bij het vormen van een bruggenhoofd over de Maas tezamen met Britsche marine commando's. Hoewel de man nen hier tegenover een meer derheid van 3 1 stonden, wis ten zq zich te handhaven. Het was voor hen een teleurstelling dat later het bericht kwam dat het bruggenhoofd niet lan ger noodig was en teruggeno men moest worden. De Brit sche commandant sprak zqn bewondering uit over de be kwaamheden van de Irene- mannen. gelijk geacht de havenkaden in 2 jaar te herstellen. Wat het spoorwegmateriaal betreft is veel vernield en ge stolen. Vrijw-el alle spoox-weg- wagons zijn verdwenen. Slechts een klein aantal goederenwa gons en 27 locomotieven is teruggevonden. Alle elctrisch xnatei-iaal is gestolen. De bo venleiding van de electr. spoor lijn Amsterdam-Utrecht is verdwenen, die Van Amster damDen HaagRotterdam is nog intact. De meeste tech nische installaties zijn onbe schadigd, maar verwaai-loosd. Wanneer het mogelijk zal zijn, dat de treinen gaan rij den, zal het alleen voor goe derenvervoer zijn. XH.Ni) PROVINCIENIEUWS REISBEPERKING. In afwijking vah het be richt, dat onlangs in ons blad stor en waarin wij meldden, dat vergunningen voor het rei zen naar West-Nederland dien den te worden aangevraagd bij Sectie IIIA van den Staf Mi litair Gezag, wordt ons thans van officieele zijde medege deeld, dat deze instantie niet bevoegd is dergelijke vei'gun- ningen te verstrekken. Het is op het oogenblik nog niet mogelijk mede te deelen, tot welk bureau men zich hiervoor moet wenden. Wel wordt de bevolking ge wezen op het zgn. Trekverbod van den Chef van den Staf Militair Gezag van 20 April, waa'bü het onder meer ver boden is, zonder in het bezit te zijn van een reisvergunning, zijn verblijfplaats te verlaten en zich in een andere gemeen te te vestigen of te overnach ten buiten de gemeente, waar men laatstelijk verblijf hield. Demoustreerende „Schelde- menschen". Onder de leuzen „Meer Vet" en „Geeft ons eten", trokken gisteren de werklieden en amb tenaren van de Mij. „De Schèlde" door Vlissingen. Zij begaven zich tenslotte naar het gemeentehuis, waar een deputatie uit hun midden werd gekozen, die een onderhoud had met B. en W. Na afloop van dit onderhoud werden de demonsti-eerenden toegespro ken door den wethouder van Sociale Zaken, den heer L. P. van Oorschot, die o.a. zeide, dat het Gemeentebestuur hun klachten onderschrijft en dat de voedselpositie in Vlissin gen niet al te best is. In het algemeen wordt Vlissingen. zeide spr., behandeld als een tweede rangsgemeente. Hij merkte op, dat de bevolking van Vlissingen in haar geheel en niet alleen de „Schelde"- menschen kunnen rekenen op dë volle medewerking van het Gemeentebestuur. Het gemeentebestuur zou al les in het werk stellen en was daarmede reeds bezig tot verbetering van de voed selpositie. Ook de groentepo sitie liet alïes te wenschen over. Hij verzekerde, dat B. en W. niet dralen zou om alles in het gareel te zetten en de bevolking te helpen. Des mid dags hadden nog eenige ver gaderingen plaats, o.a. een per soneelsvergadering van „De Schelde". Naar ons ter oore is geko men, zal reeds vandaag, het brood, dat slecht was, door be. ter brood vervangen worden. Ook werd toegezegd, dat ge tracht zal worden het boter- rantsoen te verhoogen tot 200 gram per week. Zondagmiddag brak brand uit in de schuur van de zoo zeer door wind en water ver woeste hofstede Zuidhof ta Brigdamme (St. Laurens). Door spoedig optreden van de enkele omwonenden en de heer A. H. Verbeek, die juist ir die omgeving was, kon de brand beperkt blqven tot de schuur, waarin nog wat graan enz. aanwezig was. Telefonisch gewaarschuwd kwam ook de Middelburgsche brandweer per duck te hulp. Uitbreiding werd voorkomen. Op 3den Pinksterdag zal te Koudekerke een rmgrqderij te paard worden gehouden. De deelname (ruim 40 jongelui) is nog nooit zoo groot geweest als dit jaar. De H.A.R.K. ontving de vol gende bijdragen: coll. 's-Heer Arendskerke 22 691: coll. Ka- pelle 32.370.48'; coll. NTsse 3800; na-coll. Goes 398.75; W. de Kubber, Goes 919.83; Gem. Rilland-Bath 22.50; Belg. en Fr. francs 134.90; coll. N.-Beveland 96.113.55; Gem. 's-Gravenpolder 140.50; Mevr. Sturm. Goes, foto's 874; avond Eng. Milit. 613; avond burgers 382; vei'g. handels- en kantoorbed. 2.50; W. te Heinkenszand 30. Onder leiding van de Oranje- vereeniging werd te Nlsse Zaterdag feest gevierd. Er werden verschillende kinder en volksspelen gehouden, ter wijl ..Ons Genoegen" en een gramofoonversterker voor de muziek zorgden. Voorts was er een vreugdevuur. Tot laat in den avond werd er gedanst en gezongen. Te Sclxore werd het bevrij dingsfeest gevierd, waarbij het muziekgezelschap E. M. M. van Kruiningen medewerking verleende. De gecostumeerde korfbalwedstrijd trok veel be langstelling. Tot besluit volgde een muzikale wandeling door het doxp en een vreugdevuur. De radio-distributie ta Ove- zande, die langen tijd niet werkte, mede doordat de Duit schers onderdeelen hadden meegenomen, is thans weer in bedrijf. De Roode Ki*uiscollete te Wemeldinge heeft opgebracht 604.48. Te Sluis is een groep vrij willigers, uit het internee- ringskamp, ingezet bij het zoe ken van mijnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1