Provinciale Zeeuwsche Courant Provinciale Zeeuwsche'Courant Een woord van dank. Bekend is het grafschrift van den „Schoolmeester" op dien „bidder, die veel verstand had van zijn zaken, doch zijn eigen dood niet bekend kon maken". Het was jammer, maar het was nu eenmaal zoo, Evenzoo jammer is het van den Omroeper van Radio Oran je met zijn sympathiek, opge wekt geluid. Vgf lange, bange jaren heeft Zijn stem uit de radio ons toe- geklonken, hartelijk, opge wekt, opbeurend, ons mede deelend het nieuws, doorge vend belangrijke berichten, slechts verstaanbaar voor de ingewijden. Vol spanning heb ben wij naar die stem ge luisterd, naar de stem van onzen ongekenden, ongezienen vriend. Nu klinkt zijn stem, maar nog opgewekter, nu klinkt zij vrij en blij, nu getuigt zij van onzen dank aan de Bevrijders, aan allen, die daar voor ons vaderland geleden en gestreden hebben. Maar die strijdende stem, welk omroeper kan haar, kan dien ongezienen, ongeken den mensch onzen dank voor zijn onverdroten werk betui gen? Hier Radio Oranje, den dank van alle Nederlanders in het Vaderland, in Oost en West of waar ook ter wereld. En van allen, die daar op zee varen en goede wacht houden. in de Betuwe verwacht men ook dit jaar een flinke kersenoogst, niettegenstaande het oorlogsgeweld. Een moei lijkheid is echter dat men daar een tekort aan ladders heeft. Er is dan ook een beroep ge daan op fruitkweekers en an dere in heel het land om door uitleenen van ladders te hel pen. Nieuwe functionarissen. Mr. Trip is weer president directeur van de Ned. Bank geworden, terwijl als directie optreden prof. mr. A. M. de Jong, de Beaufort en Wester man Holstein. Ir. Damme is weer aan het hoofd van de P.T.T. gesteld. De heer Versteeg vervult weer de functie van commis saris van politie te Amster dam. De nazi-politiechefs Van Hiller. Ploeg. Bakker en Da- men Bucholt zrjn gearresteerd- (H.N.) KERKNIEUWS. De standplaats van ds. H. R. Elzenga, predikant voor al de Hervormde geëvacueerd en op Zuid Beveland, is thans Kattendijke, Herv. Pastorie, VERTROUWENSMANNEN BENOEMD. De Nederlandsche regeering heeft een aantal vertrouwens mannen benoemd, die de re geering vertegenwoordigen tot het moment, dat de regeering zelf in het land zal komen. Benoemd werden o.m. jhr. mr. L. Bosch Ridder van Rosen thal (voorzitter), Comm. dei- Koningin in Utrecht; Prof. mr. R. P. Cleveringa, mr. J. Cramer (directeur Ver. Op bouw Drente); mr. Drees, (S. D. Tweede Kamerlid); J. v. d. Graaf (geoloog KNIM); L. Neher (hoofdambtenaar PTT) prof. mr. J. Oranje, (hoog leeraar V.U.); mr. dr. W. G. A. van Sonsbeeck, (Comm. der Koningin in Limburg); mgr. J. G. Stokman. De „PIET HEIN». Het motorjacht van de Prinses en den Prins is terug gevonden. Het schip was dooi de Duitschers gebruikt als woonschip. (HN) De toestand in Amsterdam. In Amsterdam zijn 10.000 N.S.B.'ers en collaborateurs gevangen genomen. Zij zyn opgesloten in het Lloyd hotel aan de Handelskade, welk hotel de Duitschers als ge vangenis gebruikten. Ook is de geheele Sicherheitsdienst gevangen genomen. De voedseltoestand is noj_ steeds ernstig. De voorberei ding van de distributie van het aangevoerde voedsel heeft veel tijd gekost. Gearresteerd zrjn de laatste dagen de secretaris van de N. S.B. Huijgen, de vroegere bur gemeester van Den Haag, Westra, mr. van Vloten, van Genechten en de geheele lijf wacht van Mussert. (H.N In de ziekenhuizen te Am- sterdam zijn 15.000 menschen opgenomen, die ziek zijn als gevolg van den geleden hon ger. De studio's te Hilversum onbeschadigd. De studio's van de verschil lende omroepvereenigingen te Hilversum zijn vrijwel onbe schadigd. De zendapparatuur is echter vernield, daar, zooals reeds gemeld de zenders te Kootwijk zrjn opgeblazen. De Duitsche minister van economische zaken, dr. Funk, is door de Engelschen gear resteerd. Amerika zal in de ko mende 12 maanden 12 milliard kg. voedsel naar Europa zen den, o.a. tarwe, gedroogde eieren, vet, melk. plantaardige oliën, enz. Een deel hiervan is voor Nederland bestemd. Abonn.-pr.25 ct. p. w. J 3.20 p. k Aui.pr. 12 ct p nam., min p. adv öur. Vllssingen tel. 10. M'burg r 3521 en 3511, Goes tel. 2475,Terne';/ SDAG 15 MEI 1945 18Se Jaargang Hoofdrol, h. P ZandUK imet red na<- mn dr. W. H. Beekenkami; en dr. P. J Souman. Uitg. F. B Nummer 35 den Boer. Orult fa. F. v. d. Velde Jr Rede van Churchill. Churchill heeft Zondag een rede gehouden in verband met het feit, dat hij 5 jaar geleden aan het bewind kwam. Chur chill gaf een overzicht van de afgeloopen 5 jaren en vertel de wat er nog gebeuren moest. Churchill noemde het een zegen, dat de geallieerden in 1944 op het continent waren gekomen, want doordat de op slagplaatsen gevonden werden, en door de onderzoekingen van de verschillende onderdeelen van de V I's en V 2's was ge bleken, dat, wanneer de Duit schers in staat waren geweest met deze projectielen door te gaan er van Londen nu weinig meer was over geweest en zij het lot gedeeld zou hebben van Berlijn. De Duitschers hadden ook een nieuwe duikboot en een nieuwe duikbootactie klaar. Wij hadden die wel weer meester geworden, maar toch zou er dan weer een periode z(jn geweest. dat de duikboot actie, evenais in 1942, een hoogconjunctuur had beleefd, Churchill sprak over den oorlog tegen Japan en wees er op, dat dit nog een strjjd is tegen 100.000.000 menschen, terwijl de dood niets afschrik wekkends is voor de Japan ners. Churchill sprak met verbit tering over de rol die de Va lera (Ierland) had gespeeld. „Hij ging met de Duitsche en Japansche vertegenwoordigers zeer vriendschappelgk om er bemoeilijkte onze taak. door dat schepen en vliegtuigen zoodoende vlak bij ons kon den komen". Churchill wees er op hoe ge heel Europa zich op Engeland stortte. De strijd om Engeland werd echter gewonnen Vanaf het moment; dat de USA mede in den strijd betrokken was, wist ik, dat wg slechts onzen plicht hadden te vervullen, teneinde den oorlog te winnen, besloot Churchill. (B.B.C.) "g de tweede verkiezing in Frankrijk behaalden de so cialisten en communisten in 6tJ gemeenten boven de 4000 inwoners, 52 van de zetels. .(BBC) KONING LEOPOLD. Koning Leopold van België heeft zijn broer, - rins Karei, verzocht regent te blijven. De kwestie van den terugkeer van Koning Leopold dreigt tot ernstige politieke moeilijkhe den in België te leiden. Er is een sterke strooming, die te gen een nieu./ bestijgen van den troon door Koning Leo pold is. Vooral van soc. dem. zijde zfln daartegen ernstige stemi. opgegaan. Het blijkt hier niet 2 gaan om de vraag koningr 2hap of democratie, meldt het V.V., doch de be zwaren uiten zich tegen de wijze waarop de Koning sinds 10 Mei 1940 is opgetreden. (BBC) De vroegere chef van den Duitschen generalen staf, ge neraal veldmaarschalk Gude- rian is door de Amerikanen Oostenrijk gevangen geno men. In Praag is de landverra der Hacha gepakt. Tot nu toe zijn 34 Duit sche duikbooten in Engelsche of Amerikaansche havens bin nengekomen. Er bevonden zich naar schatting ongeveer 70 Duitsche duikbooten op zee ten tijde van de capitulatie. Himmler zou, naar later door de BBC werd gemeld, OP Ongeveer fAGOYA. 500 vliegende forten hebben den zwaarsten, ooit op Japan uitgevoerden aanval gedaan. Er werd op de industriestad Nagoya V2 mil- lioen brandbommen geworpen. Een oppervlakte van 23 km2 werd vernietigd. Ook op andere doelen tus- schen Ned. Indië en de Koe- rillen zijn bomaanvallen ge daan. O.a. werd Balik Papan Japar.sche vlootbases op de Koerillen gebombardeerd. Op Noord Nieuw Guinea werd het schiereiland Wewak gezuiverd. Een Japansche landing ach ter de Amerikaansche linies op Okinawa werd afgeslagen. (BBC) Dönitz oorlogsmisdadiger. Groot-admiraal Dönitz komt ook voor op de lijst van oor logsmisdadigers. Hij gaf op dracht aan het duikbootperso- neei geen gevangenen te ma ken, Met geen enkele persoon lijkheid kunnen de geallieerden in zee gaan. (B.B.C.) De Amerikanen hebben tot nu toe in den strgd tegen Duitschland 800.000 man ver loren, waaronder 150.000 doo- den. (BBC) zich nog op vrije voeten be vinden. Vermoedelijk bevindt hij zich in Sleesrwijk-Holstein. In Juli zullen in Amerika 85.000 krijgsgevangenen den landbouw te werk worden gesteld. (BBC) C- ad Henlein, de gouw. leider voor het Sudentenland, die door de Amerikanen was gevangen genomen, heeft zelf moord gepleegd. (B.B.C.) Generaal Falkenhorst, de vroege! 2 Duitsche bevelhebber in Noorwegen, is gevangen genomen. (B.B.C.) De viermotorige Lancas terbommenwerpers brengen thans geallieerde krijgsgevan. genen uit Duitschland naar Engeland terug. (B.B.C.) Enkele maanden geleden is de bekende reeder Kees Fop Smit te Alblasserdam overle den, (A.A.) Burgerlijke Stand GOES. Overleden: Pietje Bogaards, 52 j., echtg. v. A. Engelvaart; Adriaan Mieras, 56 j.. echtg. v. S de Jonge, Kapelle; C01- nelis J. Simmers, 68 j., echtg. v. Kaatje v. d. Zande; Martha Bruijnooge, 6 mnd., Wemel- dinge; Jan de Bad, 91 j., wedn. v. Johanna Geense. Ondertrouwd: Jacobus Wel- leman, 30 j., te Kapelle en Cor nelia Hillebrand, 24 j.; Abra ham de Pagter, 28 j., O. er W. Souburg en Maatje Meijers, 24 j.; Jan van Ham, 23 j. Kattendijke en Adriana Gors- se, 2a j. Geboren: Cornelia Maria, d. v. T. Bakker en C. M. Moo- lenbroek; Pieternella, d. v. N. van Gorp en T. J. Kuzee; Frans Mattheus Iemke, z. v. J Naerebout en M. C. A. Thiel Berghuis; Johan, z. v. J. de Vroe en J, J. de Pagter. PROVINCIEN1EUWS Maandagavond had in de Raadzaal te Middelburg de openbare trekking plaats van de loterij „Hulp boven de ri vieren", waarvoor 25.000 loten werden verkocht. Een geweldige koffer met de nummers eenerzijds en een bus met de nummers der prijzen anderzijds werd geopend en nam de trekking onder leiding van notaris R. Batten een aanvang. Namens den Raad van Overleg te Vllssingen is aan B. en W. dier gemeente een schrijven verzonden, waarin gewezen wordt op de ernstige ontstemming onder breede groepen van arbeiders over de egenwoordige levensmiddelen voorziening, in het bijzonder de geringe verstrekking van vetten en de slechte kwaliteit van het brood. Met klem wordt in het 3chryven er op aangedrongen, dat B. en W. al het mogelijke zullen doen om hierin verbe tering te brengen. De heer P. Louwerse, bank werker bij de N.V. PZEM te Vllssingen vierde heden zgn 25-jarig jubileum. Het perso neel had zyn werkbank fees telijk versierd en nadat de ju bilaris was binnengetreden, sprak zyn voorman, F. Kaas hoek hem toe. Namens het personeel werden den jubilaris geschenken aangeboden. De jubilaris sprak woorden van dank. Na een onderbreking van 5 jaar trad het Middelburgsche Dilettanten Tooneel Vrijdag j.l. in den Schouwburg te Middel burg op met de vermakelijke detective-geschiedenis „Dicky" Aan de uitvoering was alle zorg besteed, zoo zelfs, dat toen de electr. centrale eer half bedrjjf lang uitviel, on middellijk met noodverlichting verder gespeeld kon worden. Een aardige creatie was de pseudo-detective Dicky met zijn pittige tegenspeelster Nel lie, terwyl ook aan het optre den van den detective Edward een bijzondere attractie ver bonden was Hoewel niet altijd geheel overtuigend, werd het stuk over het algemeen op prettige en vlotte wyze ver tolkt. Na afloop waren er voor de dames bloemen. Onder de talrijke aanwezigen bevond zich de Commissaris der Ko ningin, terwijl ook het Ge meentebestuur vertegenwoor digd was Zaterdagmiddag werd een tweede voorstelling gegeven. Tydens de pauzes is gecollecteerd voor benoorden de rivieren. Mr. P. C. Adriaans® schrijft ons: Met den heer H. W. Naezer, wiens overlijdensbericht ons eerst onlangs bereikte, is een man heengegaan die in Mid delburg een belangrijke plaats heeft ingenomen in de zwem- wereld. Jarenlang diende hij de Mid delburgsche Reddingbrigade en Zwemvereemging ,,Luctor et Emergo" als bestuurslid, wel ke vereeniging veel aan zijn stoer optreden heeft te dan ken. Hg was een man van weinig woorden, maar van een voortreffelijke inborst. Ook de N.V De Zwemschool te Middelburg' telde hem onder haar bestuursleden en 13 zoo danig heeft hij heel wat werk verzet. Wij betreuren zijn heengaan en meenen deze be scheiden figuur dank te moeten brengen voor alles wat hij in het belang van de zwemsport heeft gedaan. Een 12-iarige Middelburger. Louis Maljers, heeft Zaterdag middag in de Stationsstraat te Middelburg in een dakgoot een colorado-kever gevonden. Er is hedenavond in de En gelsche kerk te Middelburg een Bidstond voor de Duitsche en de Russische kerk en voor ds. Niemöller. Zaterdagmorgen werd de werkman C. Polderman te Vrouwenpolder door een gra naatontploffing 'n hand afge slagen, terrwgl hg verder tal van wonden opliep. Hg werd ter behandeling naar het zie kenhuis vervoerd. Alweer een slachtoffer. In Grypskerke hield burge meester Bouwman voor het gem. huis een toespraak, waar op het volkslied werd gezon gen. Daarna werd de vlag op den toren geheschen. Er wer den daarop vaderlandsche lie deren gezongen, gevolgd door een optocht met vlaggen door het dorp. Den anderen dag werd een zanghulde gehouden, gevolgd door een korte dank stond en een morgenwijding. Des middags vond een ring- rijderij en andere spelen plaats voor kinderen en oude ren. Om 8 uur 's avonds werd in de kerk naar de radio berichten geluisterd. Maan dagavond had een gondelvaart plaats van met lampions ver sierde bootjes. Er was mu ziek, en zang bij. Tot midder nacht duurde de feestvreugde voort. Op Hemelvaartsdag is in de Ned. Herv. kerk le Domburg een gemeenschappelijke dank dienst gehouden, waarin ge sproken werd door de Herv. binm ajtünrtujeiift vereadërine Een woord van dank. Bekend is het grafschrift vaii den Schoolmeester" op dien „bidder, die veel verstand bad van zijn zaken, doch zijn eigen dood niet bekend kon maken". Het was jammer, maar het was nu eenmaal zoo, Evenzoo jammer is het van den Omroeper van Radio Oran je met zijn sympathiek, opge wekt geluid. Vijf lange, bange jaren heeft zijn stem uit de radio ons toe geklonken, hartelijk, opge wekt, opbeurend, ons mede deelend het nieuws, doorge vend belangrijke berichten slechts verstaanbaar voor de ingewijden. Vol spanning heb ben wij naar die stem ge luisterd, naai' de stem van Nu klinkt zijn stem. maar nog opgewekter, nu klinkt zij vrij en blij, nu getuigt zij van onzen dank aan de Bevrijders, aan allen, die daar voor ons vaderland geleden en gestreden hebben. Maar die strijdende stem, welk omroeper kan haar, kan dien ongezienen. ongeken den mensch onzen dank voor zijn onverdroten werk betui gen? Hier Radio Oranje, den dank van alle Nederlanders in het Vaderland, in Oost en West of waar ook ter wereld. En van allen, die daar op zee varen goede wacht houden. VERTROUWENSMANNEN BENOEMD. De Nederlandsche regeering heeft een aantal vertrouwens mannen benoemd, die de re. geering vertegenwoordigen tot het moment, dat de regeering zelf in het land zal komen. Benoemd werden o.m. jhr. mr. L. Bosch Ridder van Rosen thal (voorzitter), Comm. dei- Koningin in Utrecht; Prof. mr. R. P. Cleveringa, mr. J. Cramer (directeur Ver. Op- bouw Drente); mr. Drees, (S, D. Tweede Kamerlid); J. v. cl. Graaf (geoloog KNIM); L. Neher (hoofdambtenaar PTT) prof. mr. J. Oranje, (hoog leeraar V.U.); mr. dr. W. G. van Sonsbeeck, (Comm. der Koningin in Limburg) mgr. J. G. Stokman. In de Betuwe vernacht men ook dit jaar een flinke kersenoogst, niettegenstaande het oorlogsgeweld. Een moei lijkheid is echter dat men daar een tekort aan ladders heeft. Er is dan ook een beroep ge-^ daan op fruitkweekers en an dere in heel het land om door uitleenen van ladders te hel pen. Nieuwe functionarissen. Mr. Trip is weer president directeur van de Ned. Bank geworden, terwijl als directie optreden prof. mr. A. M. de Jong, de Beaufort en Wester man Holstein. Ir. Damme is weer aan het hoofd van de P.T.T. gesteld. De heer Versteeg vervult weer de functie van commis saris van politie te Amster dam. De nazi-politiechefs Van Hiller, Ploeg, Bakker en Da- men Bucholt zijn gearresteerd. (H.N.) KERKNIEUWS. De standplaats van ds. H. R- Elzenga, predikant voor al de Hervormde geëvacueerden op Zuid Beveland, is thans Kattendijke, Herv. Pastorie, j De „PIET HEIN". Het motorjacht van de Prinses en den Prins is terug gevonden. Het schip was door de Duitschers gebruikt als woonschip. (HN) De toestand in Amsterdam. In Amsterdam zijn 10.000 N.S.B.'ers en collaborateurs gevangen genomen. Zij" zijn opgesloten in het Lloyd hotel aan de Handelskade, welk hotel de Duitschers als ge vangenis gebruikten. Ook is de geheple Sicherheitsdienst gevangen genomen. De voedseltoestand is nog steeds ernstig. De voorberei ding van de distributie van het aangevoerde voedsel heeft veel tijd gekost. Gearresteerd zijn de laatste dagen de secretaris van de N. S.B. Huggen, de vroegere bur gemeester van Den Haag, Westra, mr. van Vloten, van Genechten en de geheele lijf wacht van Mussert. (H.N.) In de ziekenhuizen te Am sterdam zijn 15.000 menschen opgenomen, die ziek zijn als gevolg van den geleden hon ger. De studio's te Hilversum onbeschadigd. De studio's van de verschil lende omroepvereenigingen te Hilversum zijn vrijwel onbe schadigd. De zendapparatuur if echter vernield, daar, zooals reeds gemeld de zenders te Kootwijk zijn opgeblazen. De Duitsche minister van economische zaken, dr. Funk, door de Engelschen gear resteerd. - Amerika zal in de ko mende 12 maanden 12 milliard kg. voedsel naar Europa zen den, o.a. tarwe, gedroogde eieren, vet, melk, plantaardige oliën, enz. Een deel hiervan is voor Nederland bestemd. XB.B.CJ.) Abonn,-pr.: 25 ct. p. w. 3.20 p. k-.v. Ailv.pr. 12 ct p mm., min p. adv 2—, Bur. Vllssingen tel. 10, M'burg tel. 3521 en 3541, Goes tel. 2475,Terneuzen DINSDAG 15 MEI 1945 Pn ,j,. p .7 Rmiman lS8e Jaargang Rede van Churchill. Churchill heeft Zondag een rede gehouden in verband met het feit, dat hij 5 jaar geleden aan het bewind kwam. Chur chill gaf een overzicht van de afgeloopen 5 jaren en vertel de wat er nog gebeuren moest Churchill noemde het eeri zegen, dat de geallieerden 1944 op het continent waren gekomen, want doordat de op slagplaatsen gevonden werden, en door de onderzoekingen van de verschillende onderdeelen van de V I's en V 2's was ge bleken, dat, wanneer de Duit schers in staat waren geweest met deze projectielen door te gaan er van Londen nu weinig meer was over geweest en zij het lot gedeeld zou hebben van Berlijn. De Duitschers hadden ook een nieuwe duikboot en een nieuwe duikbootactie klaar. Wij hadden die wel weer meester gewordep, maar toch zou er dan weer een periode zijn geweest, dat de duikboot actie, evenals in 1942, een hoogconjunctuur hadbeleefd. Churchill sprak over den oorlog tegen Japan en wees er op, dat dit nog een strijd is tegen 100.000.000 menschen, terwijl de dood niets afschrik wekkends is voor de Japan ners. Churchill sprak met verbit tering over de rol die de Va lera (Ierland) had gespeeld. „Hg ging met de Duitsche en Japansche vertegenwoordigers zeer vriendschappelijk om en bemoeilijkte onze taak, door dat schepen en vliegtuigen zoodoende vlak by ons kon den komen". Churchill wees er op hoe ge heel Europa zich op Engeland stortte. De strijd om Engeland werd echter gewonnen. Vanaf het moment, dat de USA mede in den strgd betrokken was, wist ik. dat wij slechts onzen plicht hadden te vervullen, teneinde den oorlog te winnen, besloot Churchill. (B.B.C.) 'ij de tweede verkiezing in Frankrijk behaalden de so cialisten en communisten in 6oi) gemeenten boven de 4000 inwoners. 52 van de zetels. XBBC) KONING LEOPOLD. Koning Leopold van België heeft zijn broer, rins Karei, verzocht regent te blijven. De kwestie van den terugkeer van Koning Leopold dreigt tot ernstige politieke moeilijkhe den in België te leiden. Èr is een sterke^ ströoming, die te gen een inieuw bestijgen van den troon door Koning Leo pold is. Vooral van soc. dem zijde zijn daartegen ernstige stemm,. opgegaan. Het blijkt hier niet te gaan om de vraag koningschap of democratie, meldt het V.V., doch de be- zwaren uiten zich tegen de wijze waarop de Koning sinds 10 Mei 1940 is opgetreden. (BBC) De vroegere ehef van den Duitschen generalen staf, ge neraal veldmaarschalk Gude- rian is door de Amerikanen Oostenrijk gevangen geno men. In Praag is de landverra der Hacha gepakt. Tot nu toe zijn 34 Duit sche duikbooten in Engelsche of Amerikaansche havens bin nengekomen. Er bevonden zich naar schatting ongeveer 70 Duitsche duikbooten op zee ten tijde van de capitulatie. Himmler zou, naar later door de BBC werd gemeld, zich nog op vr^je voeten be vinden. Vermoedelijk bevindt hij zich in Sleesrwijk-Holstein. In Juli zullen in Amerika 85.000 krijgsgevangenen in den landbouw te werk worden gesteld. (BBC) Conrad Henlein, de gouw leider voor het Sudentenland, die door de Amerikanen was gevangen genomen, heeft zelf moord gepleegd. (B.B.C.) Genei-aal Falkenhorst, de vroegere Duitsche bevelhebber Noorwegen, is gevangen genomen. (B.B.C.) De viermotorige Lancas terbommenwerpers brengen thans geallieerde krijgsgevan genen uit Duitschland naar Engeland terug. (B.B.C.) Enkele maanden geleden is de bekende reeder Kees Fop Smit te Alblasserdam overle den. .(A.A.) OP rAGOYA. 500 vliegende Ongeveer forten hebben den zwaarsten, ooit op Japan uitgevoerden aanval gedaan. Er werd op de industriestad Nagoya mil- lioen brandbommen geworpen. Een oppervlakte van 23 km2 werd vernietigd. Ook op andere doelen tus- schen Ned. Indië en de Koe- rillen zijn bomaanvallen ge daan. O.a. werd Balik Papan en' Japansche vlootbases op de Koerillen gebombardeerd. Op Noord Nieuw Guinea werd het schiereiland Wewak gezuiverd. Een Japansche landing ach ter de Amerikaansche linies op Okinawa werd afgeslagen. (BBC) Dönitz oorlogsmisdadiger. Groot-admiraal Dönitz komt ook voor op de lijst van oor logsmisdadigers. Hij gaf op. dracht aan het duikbootperso- neel geen gevangenen te ma ken. Met geen enkele persoon lijkheid kunnen de geallieerden in zee gaan. (B.B.C.) De Amerikanen hebben tot nu toe in den strijd tegen Duitschland 800.000 man ver loren, waaronder 150.000 doo- den. (BBC) Burgerlijke Stand GOES. Overleden: Pietje Bogaards, 52 j., echtg. v. A. Engel vaart; Adriaan Mieras, 56 j., echtg. v. S de Jonge, Kapelle; Cor nells J. Simmers, 68 j., echtg. v. Kaatje v. d. Zande; Martha Brugnooge, 6 mnd.. Wemel- dinge; Jan de Bad, 91 j., wedn. Johanna Geense. Ondertrouwd: Jacobus Wel- leman 30 j., te Kapelle en Cor nelia Hillebrand, 24 j.; Abra ham de Pagter, 28 j., O. en W. Souburg en Maatje Meijers, 24 j.; Jan van Harn, 23 j., Kattendijke en Adriana Gors- se, 2i j. Geboren: Cornelia Maria, <J. v. T. Bakker en C. M. Moo- lenbroek; Pieternella, d. v. N. van Gorp en T. J. Kuzee; Frans Mattheus Iemke, z. v. J. Naerebout en M. C. A. Thiel Berghuijs; Johan, z. v. J. de Vroe en J. J. de Pagter. PROVINCIENIEUWS Maandagavond had in de Raadzaal te Middelburg de openbare trekking plaats van de loterij „Hulp boven de ri vieren", waarvoor 25.000 loten werden verkocht. Een geweldige koffer met de nummers eenerzijds en oen bus met de nummers der prijzen anderzijds werd geopend en nam de trekking onder leiding van notaris R. Batten een aanvang. Kapelle was Woensdag feeststemming. Dinsdagavond was in de Ned. Herv. kerk een dankstond gehouden. De op komst was bijzonder groot. Woensdagmiddag werd door het dorp met alle mogelijke vereenigingen en alle school kinderen een optocht gehou den. Verschillende spelletjes en gymnastische oefeningen wer den gehouden op de weide van den heer Johs. de Roo te Bie- zelinge. 's Avonds was er muziek en zang op het dorpsplein met tot slot een vreugdevuur. De commissie, welke ieder jaar, hoewel met veel moeite, op den 16en Mei bloemen heeft gelegd op de graven van de Fransche vrienden te Kapelle Biezelinge, heeft de burgers verzocht, dit jaar aan hen die vielen, de eer te geven die ze toekomen. Bloemen kunnen op 16 Mei gebracht worden tus- schen 12 en 15 uur. De com missie wil een passend mo nument op de fe.aven plaat sen. Hiervoor worden gelden in ontvangst genomen door H. K. Kramer te Kapelle en Chr. Nieuwenhuize te Biezelinge. In de gemeente Kapelle, om vattende de dorpen Kapelle, Biezelinge en Schore, werd kort geleden opgericht een „Werkgroep voor opvoeding tot Nationale Saamhoorig- heid". afd. Kapelle. Vertegen woordigers van verschillende kerkeljjke richtingen en maat schappelijke stroomingen heb ben hierin zitting. Het bestuur bestaat uit de heeren da J. P. van Steenbergen, voorzitter; P. Bostelaar, secretaris en Iz. Slabbekoorn, 2e secretaris. Reeds werd een belangrijke bespreking gehouden over het vraagstuk „gezag en arbeid". Mej. S. v. de Vrie te Bieze linge heeft haar arbeid als presidente van de Christelij ke Meisjesvereeniging „Dor- neeargelegd in verband het haar a.s. huwelijk met den heer M. Verhulst Jz. Geduren de verscheidene jaren heeft zij aan dit vereenigingswerk lei ding gegeven, Na 191/2 maand doorge bracht te "hebben in verschil lende concentratiekampen is Donderdagavond in Rilland- Bath terug gekeedd de heer G. Traas. Hij had een Britsche pi loot gehuisvest en verpleegd. Veel leed heeft hij doorge maakt en gezien van de Duit sche beulen. Honderden zijn in de kampen om het leven ge bracht. Vrijdag werd te Kruinïngen in café „de Uitkijk", door de bewoners dier buurt een buurt- vereeniging opgericht, met het doel om bij nationale feesten, door versiering enz. mede te werken in hun buurt. De ver. werd genaamd „Bouwplan". Alle 24 aanwezigen werden lid. In het bestuur werden geko zen de heeren Sinke. Blok, Schrier, Swenne en Nieuwen huize. Ts Krainingen is een pad- vindersgroep opgericht, waar voor vrij veel belangstelling bestaat. Leiders zijn J. van Belzen en M. Paauwe. Een aantal notabelen heeft een commissie van aanbeveling gevormd. S. te Ovezande betrad het land van R. Deze nam een spade en sloeg S. zoo op zijn hoofd, dat hij bewusteloos neerviel. Beiden kregen een proces-verbaal, resp. voor on bevoegd betreden van land van derden en voor mishandeling. Zondag j.l. vierde het echt paar BoonmanRemgn, B 98 te Ovezande, zijn 60-jarig hu welijksfeest. Het feestcomité te Ovezande heeft besloten het bevrijdings feest te houden op Vrijdag a.s. Het programma bestaat o.m. uit volksspelen, optochten en concerten, waartoe een mu ziekgezelschap is uitgenood! gd. Ook Borssele heeft feest ge vierd. Zeer vele inwoners had den zich naar het gemeente huis begeven ter verwelko ming van ongeveer 120 Engel schen, die zich hadden opge steld aan 't station, en vervol gens opmarcheerden langs de wachtende menigte voor het gemeentehuis. Hier stond ook het muziekgezelschap „Oefe ning Kweekt Kunst". Na den rondgang door de gemeente heeft het muziekgezelschap nog eenige nummers ten ge hoor© gebracht. Dezer dagen werd te Driewegen een Oranjevereeni- ging opgericht Een voorloopig bestuur bestaande uit 7 per sonen werd gekozen. Men wil trachten nog eenige feestelijk heden te organiseeren,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1