Provinciale Zeeuwsche Courant Liquidatie der fronten Geallieerden in Holland enthousiast begroet. Een verblijdend geluid. Het Militair Gezag is niet bepaald een populaire instel ling. Talrijke grappen worden op kosten daarvan gedebi teerd. Soms wordt zeer felle kritiek geoefend. De grappen zijn niet alle even fijn of geestig, de kritiek is meer malen niet steekhoudend. Men ziet niet altijd de positie van het M.G. juist in, doordat men die niet nauwkeurig kent. Maar laat hier kort gezegd worden, dat ook het M.G. zelf er zich van bewust is, een „noodzakelijk kwaad" te zijn. Dit is niet boosaardig bedoeld; ik moet hier wel extra de aandacht op - vestigen, omdat er onder de lezers van een courant zich altijd bevinden, eenvoudige, ongestudeerde zié- len en zelfs, horribile aictu, ge studeerde, die zich onderschei den door een bijzonder slecht begripsvermogen en die zich dan na de lezing van wat zij niet vermogen te begrijpen, geroepen gevoelen ingezonden stukken of persoonlijke brie ven van bedenkelijk dommen of zelfs beleedigeriden inhoud aan zoo'n redacteur te gaan schrijven om hem eens op zijn nummer te zetten. „Noodza kelijk kwaad" wil dus alleen zeggen, dat het M.G. zich niet anders beschouwt dan als een instelling, geboden door de omstandigheden, door de oor- logsnoodzaak, door den nood toestand, waarin ons land ver keerde en deels nog verkeert en bestemd om plaats te ma ken voor normale regeerings- organen. De bijeenkomsten van re dacteuren met M.G. verloopen steeds in den meest aangena- men geest. Er is gelegenheid tot het stellen van vragen, welke vragen steeds zoo goed mogelijk beantwoord worden. Er is ook gelegenheid tot kri tiek. Ook die wordt dankbaar aanvaard, met ruiterlijke er kenning van begane missla gen. Op die bijeenkomsten klinkt soms een verblijdend geluid van de zijde van het M.G. Op de persconferentie van Vrijdag 4 Mei te Eindho ven werd door een der aan wezigen de aandacht van. het M.G. ingeroepen voor een ons scheen het toe ernstige be perking van het recht van vrij heid van spreken, van mee- ningsuiting door middel van de dagbladpers en van de vrij heid van vergadering. Het was maar een enkele stem, maar toch symptomatisch voor een streven, dat bij sommigen bo vengronds of ondergronds be staat om via het M.G. zekere doeleinden te bereiken, die het Ned. volk ongewenscht vindt. En toen sprak de voorzitter Telders namens het M.G. kalm en beslist: „In Nederland be staat volgens de grondwet vrijheid van denken, spreken, van drukDers en van vergade ring. Wanneer er gevaar dreigt voor verstoring van de openbare orde, voor de veilig heid van den ..taat of voor de openbare zedelijkheid, dan zal het M.G. ingrijpen. Maar het M.G. zal de grondwet en de grondwettelijke beginselen eer biedigen en handhaven en nooit meewerken tot directe of indirecte aanslagen daar op". Zulke woorden zijn vooral verblijdend nu zelfs in een Zeeuwsch blad („Zeeuwseh Dagblad" Zaterdag 5 Mei 1945, 2e blad) een zachtmoedige, onschuldig schijnende aanval op de vrijheid van drukpers verschenen is, al gaat de schrijver vooralsnog niet ver der dan te eischen, dat de journalist een soort van prea labele belofte zal afleggen, dat hij zich, wat zijn persarbeid betreft, zal houden aan de wetten des lands. Wij mee- nen, dat iedere openlijke ar beid in Nederland steeds moet geschieden overeenkomstig de wetten des lands. Maar, al is dit symptoom nog slechts zwak. wij meenden hierop de aandacht te moeten vestigen, gedachtig aan het prïncipiis obsta (verzet u ook tegen het begin van het kwaad). Dinsdagnacht om 1 uur is officieel een einde gekomen aan den oorlog in Europa. ïn de aula van de Berlijsische technische universiteit kwamen de Russische generaal Sjoekof, de Amerikaansche luchtmaar- schalk Tedder, kolonel-gene raal Spaats en -Ie Fransche generaal de Lattre de Tassig- ny bijeen. Van Duitsehe zijde waren tegenwoordig veldmaar schalk von Keitel, admiraal von Friedenburg en kolonel Stumpf. Generaal Sjoekof verklaar de: wij zijn bijeengekomen om de acte van onvoorwaardelijke overgave te teekenen. Hij stel de den Duitschers de vraag of zy op de hoogte waren van de acte en er in toestemden te teekenen. Von Keitel ant woordde: ja, ik stem er in toe. Keitel was zenuwachtig en ge- irriteerd. Na de onderteekening zeide Sjoekof: de Duitsehe afgevaar digden kunnen nu gaan. De capitulatie bepaalt, dat het Duitsehe opperbevel alle strijdkrachten opdracht zal ge ven zich over te geven, de vij andelijkheden te staken, wa pens af te geven, geen sche pen, vliegtuigen of machines te vernielen. Intusschen geven de Duit schers zich overal gevangen. De Fransche troepen ontwa penden de Duitschers bij La Rochelle, St. Nazaire en Lo- rient. Het garnizoen van Duin kerken gaf zich over. Gisteren zijn Britsche troepen op de Engelsche kanaaleilanden ge land, terwijl ook op de laatste Grieksche eilanden de Duit schers zich overgaven. Britsche jachtvliegtuigen ontdekten gistermorgen zes onderzeebooten. Zij gaven zich over en werden naar een En gelsche haven gedirigeerd. In Noorwegen zijn Britsche luchtlandingstroepen per vlieg tuig aangekomen, terwijl in Os lo geallieerde oorlogsschepen arriveerden. Ook in de Deensche hoofd stad Kopenhagen is een Brit sche flottielje aangekomen. Zij legde beslag op de zware Duit sehe kruisers „Prins Eugen" en „Nürnberg", alsmede op 3 torpedojagers, 2 torpedoboo ten, mijnenvegers, lucntvsgers, gewapende treilers en gewa pende vrachtschepen. Stalin heeft Dinsdagavond de verovering van Dresden be kend gemaakt. Het 8ste Amerikaansche le ger rukte Klagenfurth (Oos tenrijk) binnen. Duitsehe barbaren. In Tsjecho Slowakije hebban de Duitschers nog een laatste staaltje van barbaarschheid getoond. Zij haalden vrouwen en kinderen uit de schuilplaat sen en dreven deze voor de tanks uit. Velen werden ge dood. Duitsehe soldaten maak ten zich voorts schuldig aan plunderingen in Praag. Dinsdag rolden Russische tanks de straten van de Tsje chische hoofdstad Praag bin nen en hielpen den laatsten te genstand te breken De SS. be gon telkens weer te schieten. Ook hebben Duitsehe vliegtui gen Praag nog gebombardeerd. Vanmorgen werd gemeld, dat de Duitschers in Tsjecho Slowakije zich niet wenschen over te geven. De Russen zijn tot den aanval overgegaan. Bij de Amerikanen kwamen zich Duitschers overgeven, die gevlucht waren uit een gebied, waar de Russen zich bevonden Arnerikanen verwezen hen echter terug naar de Russen. Overal in de wereld is de overwinning met groote vreug de gevierd. In Engeland is Dinsdag den geheelen dag en nacht gefeest. De Koning en de Koningin en Churchill wer den geestdriftig toegejuicht. Ook in Amerika hebben mil- lioenen feestgevierd. In Rus land was het een laaiend enthousiasme. Te Moskou heerschte uitbundige vreugde. Tusschen de verschillende staatshoofden werden tele grammen gewisseld. De En gelsche koning en Tsjang Kai sjek zonden telegrammen aan Koningin Wilhelmina, terwijl de Koningin telegrammen ver zond aan Koning George, Tru man, Kalinin en Montgomery. Dinsdagmiddag kondigden Churchill, Truman en Stalin den vrede in Europa aan. Des avonds sprak Koning George tot zijn volk. (BBC) Abonn.-pr.25 Ct. p. w. 3.20 p. fcw. Adv.pr. 12 ct p mm., min p. adv 2 Bur. VÜBBlngen tel. 10, M'burg tel. 3521 en 3541, Goes tel. 2475,Terneuzen 188e Jaargang VRIJDAG 11 MEI 1945 Hoofdred. E. P. ZandUk (met red. medeiv. van dr. W. H. Beekcnicamp en dr. P. J. Bouman. Uitg. F. B. Nummer 32 den Boer. Druk fa. F. v. cl. Velde Jr NIEUWE BONNEN VOOR WALCHEREN, N.- EN Z.-BEVELAND. Geldig tot 19 Mei. Brood: A21A, B21A, C21A, D21A, E21A, M21A, A21B, B21B, C21B, D21B, E21B, per bon 400 gram. D21 Be schuit per bon 100 gram. De bon gemerkt D21 „Be schuit" is uitsluitend aange wezen voor het artikel brood, zoodat daarop geen aflevering van beschuit mag plaats vinden. Beschuit: E21 Beschuit per bon 75 gram. Melk: C21, D21 en E21 „Melk" per bon 1% lt. volle melk. Taptemelk: A21, B21 tapte melk per bon 1% liter tap temelk of 1% liter karne melk of 200 gram magere melkpoeder. VOOR N.- EN Z.-BEVELAND. Blikgroenten. Van de noodbonkaart spe ciale doeleinden Zeeland zijn de volgende bonnen aangewe zen: a. bon 11 voor V2 blik groente per bon; b. bon 211 voor 1 blik groente per bon. Deze bonnen moeten vooraf en wel uitsluitend op 11 en 12 Mei 1945 worden ingeleverd. Deze bonnen moeten worden aangenomen door groentehan delaren en door die winkeliers, welke voorheen blikgroenten verkochten en als zoodanig zijn erkend. De winkeliers en groentehandelaren moeten de bonnen opgeplakt op opplak- vellen inleveren bij de groente grossiers t.m. 15-5-'45. De groentegrossiers dienen deze bonnen in te leveren bij de dis tributiediensten op 18-5-*45 en ontvangen daarvoor een ont vangstbewijs waarop zij zich bij het Regeeringsdepöt kun nen bevoorraden. GEEN VERDUISTERING MEER. Officieel is medegedeeld, dat alle verduisteringsvoor schriften in Nederland met ingang van gisteravond zijn opgeheven. (HN) REDE CHURCHILL. De rede, welke Churchill gisteravond over de radio zou houden, is uitgesteld tot Zon dagavond 9 uur. (BBC) Prinses Juliana heeft te Eindhoven de vergadering van het Ned. Roode Kruis bijge woond. Zij sprak de hoop uit, spoedig haar functie als voor zitster te kunnen waarnemen. (HN) In Engeland zal een groot aantal krijgsgevangenen bij den wederopbouw van de woonhuizen worden ingescha keld. (BBC) De Canadeesche troepen zijn Maandag Amsterdam binnen getrokken. De troepen werden uitbundig door de bevolking begroet. Zij werden bedolven onder bloemen. Het lijden heeft vele krachten gevergd. Alleen water en lucht was nog vrij, merkte iemand op. Sinds Sep tember was er geen electrisch en sinds October geen gas. Vrijwel alle boomen zijn ge rooid voor brandhout. De ver laten jodenbuurt is ook vrij wel afgebroken voor brand hout. Alleen de vlaggenstok- ken zijn gespaard gebleven. Op het Weteringsplantsoen werden 12 Maart 36 politieke gevangenen in het openbaar terecht gesteld. De graven liggen thans bedolven onder de bloemen. Een der slacht offers was de 16-jarige Jacobi van Eijk. Toen in Amsterdam het be richt van de bevrijding door enkele kristalzenders was op gevangen, was het nieuws vlug verspreid. Jubelende menschen begaven zich op straat. De Grüne Polizei heeft toen met machinegeweren op de menschen geschoten. Maandag hebben leden van de Duitsehe marine zich nog aan een lager en gemeener moord schuldig gemaakt, ver telt Ton van Beers. Des middags wachtten dui zenden op den Dam de komst der geallieerden af. In het gebouw van de Groote Club hadden Duitschers den wijnkel der opengebroken en de dron ken hunnen hebben later van de daken en uit de ramen op de weerlooze burgers gescho ten. Verschillenden werden ge dood, terwijl meer dan 30 ernstig gewond werden. Er ontstond een geweldige paniek waarbij velen onder den voet geloopen werden. Binnen- landsche strijdkrachten die den Dam opsnelden, slaagden er in om de dronken Duit schers tot zwijgen te brengen. Daarop kreeg het Roode Kruis gelegenheid de dooden en ge wonden weg te halen. Zelfs toen de brancardiers het plein opgingen om de getroffenen te helpen, werd opnieuw door de Duitschers geschoten. Economisch is Amsterdam totaal ontwricht. Havens en fabrieken zijn grootendeels verwoest en industrieën vernie tigd. Ten O. en ten Z. van de stad eijn overstroomingen. O. li in Den Haag werden de geallieerden enthousiast verwelkomd. Den Haag heeft veel geleden door te vroeg ontplofte V 1 en V 2's. De schade in de haven van Rotterdam is gelukkig niet zoo groot als werd gevreesd, De graan-elevators zijn vrijwel onbeschadigd. Er liggen nog mijnen onder, die door de Duit schers weggehaald moeten worden. Het is de bedoeling om dagelijks 20 tot 30 mil- lioen kg. voedsel via de haven van Rotterdam voor Nederland in te voeren. Er kunnen sche pen tot 4000 ton binnenloopen. De gevangen- en concentra tiekampen zijn geopend. De gevangenen te Amersfoort waren vol lof over de echtge- noote van een arts, Loes van Overeems, die velen het leven heeft gered. Thans dient het kamp te Amersfoort als centrale verza melplaats voor de ontwapende Duitsehe troepen in Nederland. Van hieruit worden zij later naar Duitschland overge bracht. Prins Bernhard heeft een niet-officieel bezoek gebracht aan Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Amers foort. Hij onderhield zich met hooge Ned. Binnenl. Strijd krachten. Op plaatsen waar hij herkend werd, werd hij uitbun dig toegejuicht. (BBC, HN) BOMMEN OP JAPAN. Admiraal Nimitz heeft ver klaard, dat de geallieerden druk bezig zijn met het voor bereiden van den inval in Japan. Er komen steeds meer oorlogsschepen aan, terwijl ook de luchtmacht aanzienlglt wordt versterkt. Honderden vliegtuigen heb ben de laatste dagen Japan gebombardeerd. De aanvallen op Kioesjoe werden voortgezet. Ook de industriesteden Ima- bari en Kiakonoja werden ge bombardeerd. Gisteren werden vliegvelden en olieraffinaderijen bestookt door de grootste formatie super Vliegende Forten, die ooit Japan heeft aangevallen. Radio Tokio meldde, dat er al meer dan 3 millioen men schen tengevolge van de bom bardementen dakloos zijn. (BBC) De dienstplicht in Enge land blijft gehandhaafd tot de oorlog met Japan klaar is. Dr. Benesj, de president van Tsjecho-Slowakije, is in Praag aangekomen. (BBC) 10 Mei 1940 een veel zeggende, een veelbespro ken datum De vogels floten dien prachtigen morgen hun len telied in de takken der bloeiende boomen, maar zij wisten niet, hoe zij het hadden. Zij schoten schich tig heen en weer. Zij voel den de ongekende onrust onder de machtelooze men schen en op hun manier be grepen zij, dat het een zwa re, zwarte dag zou worden. Nederland in oorlog! In Nederland oorlog! Wat dat was, wisten wij niet. Gisteren vermenigvuldig den zich de herinneringen. Tal van wonden gingen weer open. Velen voelen de leege plaats. 10 Mei 1940. Niemand onzer teekende dezen datum aan, maar het geslacht, dat nu leeft en het geslacht, dat komt zullen nooit vergeten, dat deze dag met zijn oorlogshande lingen in de Peel, aan de Grebbe, bij den Afsluitdijk, in Rotterdam en hier in Seeland het beginpunt ge weest is van een onmeet baar lange reeks weerzin wekkende, door blinde heerschzucht en razernij in gegeven maatregelen en daden, die heel het leven van ons Nederlandschs volk volle vijf jaar uit zijn voegen hebben gerukt. Hoe dezen dag van oververzadigden kommer voortaan door te brengen? Blijve 10 Mei voor alle dingen voor ons een dag van loutering en inkeer. Ondanks het vlijmscherpe, meedoogenlooze snoeimes van een roover, die eerst eigen volk en toen ons volk langs een weg van onmen- schelijke dressuur en ter reur wilde voeren naar den hakenkruisheuvel van een militair heroïsme als hoog ste levensideaal, zijn er toch onweersprekelijk in de Nedcrlandsche gaarde vruch ten gerijpt. Het staat niet aan ons thans bij een terug blik te zeggen op welk tijdstip die vruchten ge plukt moeten worden. Pas aan het einde der wereld geschiedenis begint het groote Oogstfeest. Laat het voorloopig nog maar verder tot velen doordrin gen: Er is geen zegen zon der vuurproef, geen kracht zonder worsteling, geen lof- accoord zonder diepen toon. Dit jaar was het zeker niet moeilijk dat op 10 Mei te prediken en te doorden ken, want het was gisteren Dok de kroningsdag van den Kruiskoning der eeuwen, Jezus Christus. Bij Hem vindt ge geen grootspraak, geen lust tot knechten of heerschen. Gestuwd door zijn overwinnend macht woord, gesteund door de gebeden van zijn Kerk. ge staald door den straffen strijd der verdrukking heb- oen velen in zijn dienst on baatzuchtige offers willen brengen en inderdaad ge bracht. Hun brengen wij eerbiedig hulde met een hart, waarin de dank diep verankerd is. Mijn land wees stil bij ie geboorte van den vrede. W. H. B. GOERING, SEYSS, MUSSERT EN VELE ANDERE NAZI'S GEARRESTEERD. Herman Goering heeft men te pakken gekregen. Hij reed met zijn vrouw en dochter en zijn geheelen staf in een mili taire colonne toen men hem arresteerde. Zijn gezondheid liet niets te wenschen over. Hij betreurde het, dat de ge allieerden Berchtesgaden had den gebombardeerd, want daarbij was zijn verzameling eereteekenen verloren ge- gaan Goering vertelde, dat hij ge- ruimen tijd ondergedoken was geweest, omdat Hitier hem ter dood had veroordeeld. Seyss Inquart is in Ham burg gearresteerd. Per vlieg tuig is hij naar Nederland overgebracht en aan de po litie van het le Canadeesche leger overgeleverd. Mussert is niet in Utrecht gevangen genomen, maar in Den Haag,, waar hij in het kabinet van de Koningin aan de Korte Vijverberg werd gevonden. Hij is naar het Huis van Bewaring overgebracht, waar zich ook Max Blokzijl bevindt. In Amsterdam is de radiospreker de Joi'daner ge arresteerd. Ook Woudenberg is gepakt. Voorts hebben de Amerika nen gearresteerd veldmaar schalk Kesselring, dr. Hans Franck, de beruchte nazi-gou verneur van Polen. Conrad Henlein, de gouwleider van Su- detenland, en de vice-president van de Duitsehe Rgksbank, dr. Schacht. Te Oslo heeft Quisling zich met de leden van zijn kabinet bij de politie gemeld. De Belgische nazi-leider De- grelle is per vliegtuig uil Duitschland in Spanje aange komen. Hij wordt te San Sebastian gevangen gehouden. De rijkscommissaris voor Noorwegen, Terboven, zou zelfmoord gepleegd hebben, evenals de plaatsvervanger van den Führer, Martin Bor- man. PROVINCIENIEUWS Feest te Goes. Dinsdagmiddag trokken de schoolkinderen onder leiding van het onderwijzend personeel naar de Markt, waar dz mu- ziekvereen. „Hosanna" op tent had plaats genomen. De wnd. burgemeester, de hoer A, do Roo sprak de kinderen toe, terwijl voorts de heer W. t Hooft namens de Oranjever. eeniging het woord voerde. Nadat gezamenlijk het Wil helmus en „Wilt heden nu tre den" was gezongen, trokken de kinderen door de stad. Op het Ravelijn, voor het gebouw der R. L. W. S. werden voor dan Britschen commandant met zijn officieren het En gelscne volkslied en het Wil helmus gezongen. De wnd. burgemeester sprak woorden van waardeering en dank tot de bevrijders van ons land. Door de Engelsche vrienden werden de kinderen onthaald op chocolade, zuurtjes e.d. Daarna werd weer naar de Marnt teruggekeerd. waar de stoet werd ontbonden. Later op den middag trok het pij per sktrps „Excelsiordoor de stad Groot was de feestvreugde toen des avonds „Hosanna" weer een concert op de Markt gaf, zoeklichten o.a. den toren van het stadhuis belichtten en een vreugdevuur werd ontsto ken. Woensdag vierde Goes met de geallieerden den V.E.-cIag. Des middags verzamelden zich bij het station vijf muziekge zelschappen, nl. Hosanna, Eu- phonia. het Leger des Heils, Excelsior en een combinatie van de korpsen uit Wilhelmi- nadorp en Kloetinge. Deze mu- ziekvereenigingen trokken met het gemeentebestuur en het bestuur der Oranjevereeniging door een groot deel van de stad, gevolgd door een aantal ruiters, jongens-, meisjes-, sport- en turnvereenigingen, padvinders stersverpleeg sters uit het ziekenhuis Oost- wal, spoorwegmannen, brand, weer, luchtbescherming en nog vele anderen. Op de Markt aangekomen, werden de vaandels voor de muziektent opgesteld en de vereenigingen en groepen achter. Op verzoek van den wnd. burgemeester werd, terwijl de vaandels nijgden, voor hen die hun nabestaanden voor altijd missen of in groot'en angst over hun lot verkeeren, in stilte het eerste couplet van het Wilhelmus aangehoord. Onder leiding van den heer t Hooft werd daarna het tweede couplet en „Wij willen Holland houden" meegezongen. Nadat „Volharding" een turndemonstratie op de Markt had gegeven, werd het feest onder leiding van de muziek- vereen. „Hosanna" en „Eupho- nia" voortgezet. Schijnwerpers belichtten kerk en kerktoren. Onder lulide toejuichingen plaatsten eenige Engelsche mi litairen de Britsche vlag op het stadhuis, waarop „Euphonia" het Engelsche volkslied deed hooren. Tot zeer laat duurde de feestvreugde. In het ziekenhuis St. Joanna te Goes is opgenomen de 42- jarige C. T. uit Kwadendam- me, die op den Sloedam door een auto werd aangereden en daarbij ernstige inwendige kneuzingen bekwam. D ANK VAN CANADEESCHE FAMILIE AAN GOESCHE BEVOLKING. De burgemeester van Goes ontving, door bemiddeling van de ambassade te Brussel, het volgende aan hem en aan de bevolking van Goes gericht schrijven „Goede vrienden, Deze brief, uitgesteld we gens de onzekerheid der post, kan in geenendeele zijne ware bedoeling vervullen, daar wij niet in staat zijn onze gevoe lens naar waarheid uit te drukken. Toch moeten wij trachten U mede te deelen, hoe diep wij uwe hartelijk heid op prijs stellen bij gele genheid van de begrafenis van een Canadeesch officier. Hij sneuvelde op 30 October 1944 en werd kort daarna be graven met vier wapenbroe ders, op de Algemeene Be graafplaats der stad Goes. Volgens de beschrijving van den geestelijke ontvangen, werd de dienst bijgewoond door 200 inwoners der gemeen te, en gij hebt deze jongelie den geëerd door hun graven t« bedekken met de Nedcrland sche vlag, en op ieder graf hebt gij een bloementak neer gelegd, saamgebonden met een lint in de kleuren uwer stad. En een van U heeft eenige van de meest roerende woor den gesproken, die wij ooit ge lezen hebben. Wij weten niet van-waar de overige vier kwa men. maar hier aan de verre Westelijke kust van Canada, wij, de familie van Luitenant D. A. Bonnallie, voelen ons nu verbonden met Nederland op eene "wijze die nooit verbroken kan worden. Gij hebt gebeden dat zij in vrede mogen rusten, en wij weten dat zij zoo rusten zullen in uwe aarde. Deze oorlog, die zoo vreese- lgk is geweest voor uw volk in alle opzichten, en ook vree- selijk voor ons. ofschoon op minder materieele wijze, zal eenmaal ophouden. Én mis schien zal de vrede die wij bidden dat duurzaam zal zijn, worden gebouwd op banden zooals deze. Deze mannen zijn niet tevergeefs gestorven. Wanneer Gij, aan wie zij onbe kend waren, Gij die zelf zoo onuitsprekelijk hebt geleden en nog lijdt, op zulk een sehoo- ne wijze hulde aan hun moed hebt weten te brengen. Deze brief is een poging om onze diepe dankbaarheid uit te drukken voor de eer, die Grj dezen mannen hebt betuigd en voor den troost, dien Gij aan hunne verwanten hebt ge bracht. Moge God U zegenen en U in vrede bewaren. Mary Bonnallie (Echtgenoote) Pauline Bonnallie (Moeder) Barbara Leckie (Zuster)". TWEE JONGENS GEDOOD BIJ HET SPELEN MET HANDGRANAAT. Aan de buitenhaven te Vlissingen waren Woensdag avond drie jongens uit Sou burg met een daar gevonden handgranaat aan het spelen. Zij wilden er het kruit uitha len. De jongste van de drie, de 10-jarige de V. werd even wel bang en liep weg. Hij was nog slechts eenige meters van zijn vriendjes verwijderd, toen hij een harden klap hoorde van de granaat die tot explo sie kwam. De 13-jarige en de 11-jarige S., broertjes, werden op slag gedood, terwijl de K. zwaar gewond werd. Zij zijn naar het St. Joseph-ziekenhuis overgebracht. Hoewel het reeds tot in den treure herhaald is, willen wij nogmaals een ernstige waar schuwing doen hooren. Laten ouders en opvoeders er den kinderen toch vooral op wij zen, dat granaten e.d. geen speeldgoed zijn. VROUW DOOR GRANAAT SCHERF GEDOOD. Bij het lossen van saluut, schoten door een geallieerd schip in de buitenhaven te Missingen is Dinsdagmiddag de 24-jarige schippersvrouw, H. L., geb. v. d. M., afkomstig uit Terneuzen, die zich in de stuurhut aan boord van een motorschip bevond, door een scherf van een granaat ge troffen. In zwaar gewonden toestand werd zij naar het St. Joseph-ziekenhuis overge bracht, waar zij nog denzelf den avond is overleden. Het slachtoffer was nog slechts enkele weken gehuwd. VE-DAG IN MIDDELBURG. Middelburg vierde Woensdag den VE-dag. Na koraalmuziek op de Markt gingen 2 korpsen voor een reveille door de stad. De padvinders en padvïndsters legden kransen bij het monu ment van Koningin Emma. Des morgens werd een gemeen schappelijke dankstond op de Markt gehouden, terwijl des middags op dezelfde plaats de schoolkinderen werden toege sproken doorden Commissaris der Koningin en den burge meester. Na afloop gingen de kinderen in optocht naar den Dam, waar klassegewijs langs het monument van Koningin Emma werd gedefileerd en een böuquette werd afgegeven, waarvoor ieder kind een bloem had meegebracht, 's Avonds had opnieuw een concert op de Markt plaats beëindigd door een muzikale wandeling. Bij terugkomst op de Markt speel den om beurten de muziek corpsen voor de uitbundig feestvierende menigte. Missingen in feestroes. Ter viering van het einde van den strijd in Europa zijn Dinsdag en Woensdag te Vlis singen. nog verschillende feestelijkheden gehouden. Dinsdagmorgen heeft burge meester van Woelderen bij het standbeeld van Admiraal de Ruijter aan den Engleschen commandant de stadsvlag van Vlissingen overhandigd, be stemd voor Veldmaarschalk Montgomery die zal moeten aanwijzen welke eenheid het meest voor de bevrijding van Vlissingen heeft gedaan. Des avonds vond een voetbalwed strijd plaats tusschen een Vlis- singsche combinatie en een Engelsch militair elftal. De militairen wonnen met 25. Woensdag werden een muzi kale wandeling gehouden ter wijl verschilende concerten ïn het Bellamypark werden gege ven. De viering van de algeheele bevrijding van ons vaderland werd Zaterdagmorgen te Yer- seke ingezet met een dank dienst waarin voorgangers van alle kerkelijke gezindten voor gingen. Door luidsprekers was de dienst ook buiten het kerk gebouw, dat de groote me nigte niet kon bevatten, te volgen. Om 1 uur trokken de plaatselijke vereenigingen scholen in feestelijken optocht door het geheel bevlagde dorp, waarna op de Paardenmarkt een spontane massa-zang van vaderlandsche liederen plaats had. De dag werd besloten met het ontsteken van vreugdevu ren, waarvoor de „Ridder Boude wijn-groep" van het N. P.V. de benoodigde brandstof, bestaande uit thans nutteloozc verduisteringsartikelen, had verzameld. Jammer genoeg werkte het weer niet mee, zoo dat het laatste punt van hei programma niet ten volle tot zijn recht kwam. Zondagmiddag werd in de Ned. Herv. kerk te Hoede- kenskerke een dankbijeen- komst voor de bevrijding van Nederland gehouden met de kinderen der Zondagsschool en de groote en kleine meisjes- vereeniging. Het woord voer den o.a. de heeren J. C. Paau- we, Th van Doeselaar en de heer M. Allewijn, thans woon. achtig te Goes. Tot slot wer den twee coupletten van het Wilhelmus gezongen. Door stagnatie in de elec- triciteïtsvoorzlening is de ver schijning van dit nummer eeni ge uren verlaat. Spanje, Zweden en Por tugal hebben de diplomatieke betrekkingen met Duitschland verbroken. (BBC) Officieele publicaties DISTRIBUTIEDIENST GOES. De Directeur van den Distri- butiedienst te Goes maakt be kend, dat wederom eenige kleedingstukken beschikbaar kunnen worden gesteld. Op Maandag 14 Mei kunnen worden geholpen de mannen va 16 jaar en ouder wier na men beginnen met de letters ST. 1 t.m. 4 personen per gezin ontvangen 1 vérgun ning; 5 en méér. 2 vergunnin gen. Op Dinsdag 15 Mei kunnen worden geholpen de meisjes van 72 tot 16 jaar (geboren tusschen 1 Mei 1929 en 1 Mei 19c3) wier namen beginnen met de letters A t.m. M. Op Woensdag 16 Mei de let ters N t.m. Z. 1 en 2 meisjes per gezin ontvangen 1 vergun ning; 3 en 4 meisjes per gezin ontvangen 2 vergunningen. Een ieder dient genoegen te nemen met hetgeen door den dienst wordt toegewezen. Reclames over afwijking van maten en modellen kunnen niet worden behandeld. Op andere dagen als hierboven aangegeven, ltan niet worden geholpen. Alle stamkaarten van de desbetref fende personen moeten wor den medegenomen. Afd. Textiel is gevestigd in de Lange Kerkstraat 11 en geopend van 912 en 13.30 15 uur. Na-uitreiking bonnen. De Directeur van den Dis- tributiedienst te Goes maakt bekend, dat de na-uitreiking van bonkaarten 6e periode zal geschieden in het Beursge bouw. ingang Stalstraat, op Woensdag 16 Mei a.s. van 9 12 uur en van 13.30—16 uur. DISTRIBUTIEDIEXST 's-HEBR ARENDSRERKE. Textiel. Meisjes, wonende in den Distributiekring 's H. Aremls- kerke en geboren in de jaren 1929 tm. 1932 kunnen een aanvraag indienen voor 3 m2 katoenen stof voor zomerjur ken. Tevens worden ook a.s. moe ders in de gelegenheid gesteld een aanvraag te doen voor 3% m2 stof voor een positie japon. Winterkolenkaart. Ter verkrijging van een nieuwe bonkaart voor vaste brandstoffen voor verwarming voor seizoen 1945rl946 (win terkolenkaart) dienen hoofden van gezinnen in 's-Heer Arendskerke. Lewedorp, Nieuwdorp. Nisse, Ellewouts- dijk, Kwadendamme, Baarland, Oudelande, 's-Gravenpolder en Wemeldinge. een formulier MD 323—08 af te halen van 14 t.m. 19 Mei, op het kringkan toor of bij de agenten in hun woonplaats. Te 's-Cteavenpol- der en te Wemeldinge betreft dit alleen die personen, die hun bonkaarten resp. afgehaald hebben op 27 en 28 April. Dit formulier dient ingevuld meegebracht -te worden bij het afhalen van de bonkaarten voor de 7de periode 1945. Ook de inwoners van alle hier niet genoemde plaatsen moeten het door hen op de bonkaartenuitreiking ontvan gen formulier MD 323-08 in gevuld meebrengen bij het af halen van hun bonkaart voor de 7e periode 1945. Geëvacueerden behoeven geen aanvraagformulier MD 323-08 af te halen en in te leveren, aangezien daarvoor een afzonderlijke regeling zal worden getroffen. Toeslagkaarten. De uitreiking van toeslag- kaarten voor zwaren en lang- durigen arbeid voor de 6de periode 1945 zal uitsluitend gehouden worden 's-Heer Arendskerke Dins dag 15 Mei van 1416 uur, in café Heijstek; Kapelle Woens dag 16 Mei, van 9.3012.30 uur, in de consistorie; Wemel dinge Woensdag 16 Mei. 14 15.45 uur, in Vereenigingsge- bouw; Kwadendamme Donder dag 17 Mei, 9.3012 uur. in café de Baar; 's-Heerenhoek Donderdag 17 Mei, 13.30—16 uur, in café Westdorp; Kloe tinge, Vrijdag 18 Mei 9.15 11.30 uur, in de consistorie; Wolfaartsdijk, Vrijdag 18 Mei. van 1316 uur, in het Ge meentehuis. De werkgever, die tijdig zijn naamlijst ingeleverd heeft, moet met de stamkaarten van alle werknemers die op de naamlijst geplaatst zijn, de toeslagkaarten afhalen of doen afhalen op de zitting die het dichtst bij zijn woonplaats wordt gehouden. De z.g.11. zelfstandige wer kers en de werkgevers, die voor den eersten keer om toe slagkaarten komen, moeten alleen de stamkaarten mee brengen. Op bovengenoemde data en plaatsen wordt ook de zeep voor vuilen arbeid uitgereikt voor de 5e en 6e periode 1945. Ook hiervoor moet de werk gever met al de stamkaarten van het personeel, dat op de naamlijst staat en de zen. zelfstandige werker met zrjn stamkaart op de zitting, die het dichtst bij zijn woonplaats wordt gehouden, de bonnen, af halen. Na-uitreiking bonkaarten. De na-uitreiking van bon kaarten voedingsmiddelen 6de periode 1945 zal uitsluitend gehouden worden te 's-Heer Arendskerke op Dinsdag 15 Mei van 912 uur, in café 'Heijstek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 3