Provinciale Zeeuwsche Courant Liquidatie der fronten Geallieerden in Holland enthousiast begroet. Een verblijdend geluid. Het Militair Gezag is niet bepaald een populaire instel ling. Talrijke grappen worden op kosten daarvan gedebi teerd. Soms wordt zeer felle kritiek geoefend. De grappen zyn niet alle even fijn of geestig, de kritiek is meer malen niet steekhoudend. Men ziet niet altijd de positie van het M.G. juist in, doordat men die niet nauwkeurig kent. Maar laat hier kort gezegd worden, dat ook het M.G. zelf er zich van bewust is, een „noodzakelijk kwaad" te zijn. Dit is niet boosaardig bedoeld; ik moet hier wel extra de aandacht op vestigen, omdat er onder de lezers van een courant zich altijd bevinden, eenvoudige, ongestudeerde zie len en zelfs, horribile dictu, ge studeerde, die zich onderschei den door een bijzonder slecht begripsvermogen en die zich dan na de lezing van wat zij niet vermogen te begrijpen, geroepen gevoelen ingezonden stukken of persoonlijke brie ven van bedenkelijk dommen of zelfs beleedigenden inhoud aan zoo'n redacteur te gaan schryven om hem eens op zijn nummer te zetten. „Noodza kelijk kwaad" wil dus alleen zeggen, dat het M.G. zich niet anders beschouwt dan als een instelling, geboden door de omstandigheden, door de oor- logsnoodzaak, door den nood toestand, waarin ons land ver keerde en deels nog verkeert en bestemd om plaats te ma ken voor normale regeerings- organen. De bijeenkomsten van re. dacteuren met M.G. verloopen steeds in den meest aangena- men geest. Er is gelegenheid tot het stellen van vragen, welke vragen steeds zoo goed mogelijk beantwoord worden. Er is ook gelegenheid tot kri tiek. Ook die wordt dankbaar aanvaard, met ruiterlijke er kenning van begane missla gen. Op die bijeenkomsten klinkt soms een verblijdend geluid van de zjjde van het M.G. Op de persconferentie van Vrijdag 4 Mei te Eindho ven werd door een der aan wezigen de aandacht van het M.G. ingeroepen voor een ons scheen het toe ernstige be- E er king van het recht van vry- eid van spreken, van mee- ningsuiting door middel van de dagbladpers en van de vrij heid van vergadering. Het was maar een enkele stem, maar toch symptomatisch voor een streven, dat bij sommigen bo vengronds of ondergronds be staat om via het M.G. zekere doeleinden te bereiken, die het Ned. volk ongewenscht vindt. En toen sprak de voorzitter Telders namens het M.G. kalm en beslist: „In Nederland be staat volgens de grondwet vrijheid van denken, spreken, van drukpers en van vergade ring. Wanneer er gevaar dreigt voor verstoring van de openbare orde, voor de veilig heid van den ;:taat of voor de openbare zedelijkheid, dan zal het M.G. ingrijpen. Maar het M.G. zal de grondwet en de grondwettelijke beginselen eer biedigen en handhaven er nooit meewerken tot directe of indirecte aanslagen daar op". Zulke woorden zijn vooral verblijdend nu zelfs in een Zeeuwsch blad („Zeeuwsch Dagblad" Zaterdag 5 Mei 1945, 2e blad) een zachtmoedige, onschuldig schijnende aanval op de vrijheid van drukpers verschenen is, al gaat de schrijver vooralsnog niet ver der dan te eischen, dat de journalist een soort van prea labele belofte zal afleggen, dat hij zich, wat zijn persarbeid betreft, zal houden aan de wetten des lands. Wij mee- nen, dat iedere openlijke ar beid in Nederland steeds moet geschieden overeenkomstig de wetten des lands. Maar, al is dit symptoom nog slechts zwak, wij meenden hierop de aandacht te moeten vestigen, gedachtig aan het principiis obsta (verzet u ook tegen het begin van het kwaad). Dinsdagnacht om 1 uur is officieel een einde gekomen aan den oorlog in Europa. ïn de aula van de Berlynsche technische universiteit kwamen de Russische generaal Sjoekof, de Amerikaansche luchtmaar- schalk Tedder, kolonel-gene raal Spaats en de Fransche generaal de Lattre de Tassig- ny bijeen. Van Duitsehe zijde waren tegenwoordig veldmaar schalk von Keitel, admiraal von Friedenburg ën kolonel Stumpf. Generaal Sjoekof verklaar de: wij zijn bijeengekomen om de acte van onvoorwaardelijke overgave te teekenen. Hij stel de den Duitschers de vraag of zij op de hoogte waren van dc acte en er in toestemden te teekenen. Von Keitel ant woordde: ja, ik stem er in toe. Keitel was zenuwachtig en ge ïrriteerd. Na de onderteekening zeide Sjoekof: de Duitsehe afgevaar digden kunnen nu gaan. De capitulatie bepaalt, dat het Duitsehe opperbevel alle strijdkrachten opdracht zal ge ven zich over te geven, de vij andelijkheden te staken, wa pens af te geven, geen sche pen, vliegtuigen of machines te vernielen. Intusschen geven de Duit schers zich overal gevangen. De Fransche troepen ontwa penden de Duitschers bij La Rochelle, St. Nazaire en Lo- rient. Het garnizoen van Duin kerken gaf zich over. Gisteren zijn Britsche troepen op de Engelsche kanaaleilanden ge land, terwijl ook op de laatste Grieksche eilanden de Duit schers zich overgaven. Britsche jachtvliegtuigen ontdekten gistermorgen zes onderzeebooten. Zij gaven zich over en werden naar een En gelsche haven gedirigeerd. In Noorwegen zijn Britsche luchtlandingstroepen per vlieg tuig aangekomen, terwijl in Os. lo geallieerde oorlogsschepen arriveerden. Ook in de Deensche hoofd- slad Kopenhagen is een Brit sche flottielje aangekomen. Zij legde beslag op de zware Duit sehe kruisers „Prins Eugen" en „Nürnberg", alsmede op 3 torpedojagers, 2 torpedoboo ten, mijnenvegers, lucnivegers, gewapende treilers en gewa pende vrachtschepen. Stalin heeft Dinsdagavond de verovering van Dresden be kend gemaakt. Het 8ste Amerikaansche le ger rukte Klagenfurth (Oos tenrijk) binnen. Duitsehe barbaren. In Tsjecho Slowakije hebben de Duitschers nog een laatste staaltje van barbaarschheid getoond. Zij haalden vrouwen en kinderen uit de schuilplaat sen en dreven deze voor de tanks uit. Velen werden ge dood. Duitsehe soldaten maak ten zich voorts schuldig aan plunderingen in Praag. Dinsdag rolden Russische tanks de straten van de Tsje chische hoofdstad Praag bin nen en hielpen den laatsten te genstand te breken De SS. be gon telkens weer te schieten. Ook hebben Duitsehe vliegtui gen Praag nog gebombardeerd. Vanmorgen werd gemeld, dat de Duitschers in Tsjecho Slowakije zich niet wenschen over te geven. De Russen zijn tot den aanval overgegaan. Bij de Amerikanen kwamen zich Duitschers overgeven, die gevlucht waren uit een gebied, waar de Russen zich bevonden. De Amerikanen verwezen hen echter terug naar de Russen. Overal in de wereld is de overwinning met groote vreug de gevierd. In Engeland is Dinsdag den geheelen dag en nacht gefeest. De Koning en de Koningin en Churchill ber den geestdriftig toegejuicht. Ook in Amerika hebben mil- lioenen feestgevierd. In Rus land was het een laaiend enthousiasme. Te Moskou heerschte uitbundige vreugde. Tusschen de verschillende staatshoofden werden tele grammen gewisseld. De En gelsche koning en Tsjang Kai sjek zonden telegrammen aan Koningin Wilhelmina, terwijl de Koningin telegrammen ver zond aan Koning George, Tru- r., Kalinin er. Montgomery. Dinsdagmiddag kondigden Churchill, Truman en Stalin den vrede in Europa aan. Des avonds sprak Koning George tot zijn volk. (BBC) Abonn.-pr.25 ct. p. w. 3.20 p. kw. Adv.pr. 12 ct p mm., min p. adv 2 Bur. Vllsaingen tel. 10, M'burg tel. 3521 en 3541, Goes tel. 2475,Terneuzen 188e Jaargang NIEUWE BONNEN VOOR WALCHEREN, N.- EN Z.-BE VELA ND. Geldig tot 19 Mei. Brood: A21A, B21A, C21A, D21A, E21A M21A, A21B, B21B, C21B, D21B, E21B, per bon 400 gram. D21 Be schuit per bon 100 gram. De bon gemerkt D21 „Be schuit" is uitsluitend aange wezen voor het artikel brood, zoodat daarop geen aflevering van beschuit mag plaats vinden. Beschuit: E21 Beschuit per bon 75 gram. Melk: C21, D21 en E21 „Melk" per bon 1% lt. volle melk. Taptemelk: A21, B21 tapte melk per bon 1% liter tap temelk of 1% liter karne melk of 200 gram magere melkpoeder. WALCHEREN. Bonaanwyzing Blik groenten. De bon 112 van de Noodkaart Extra" Walcheren, voorzien van de kringnummers 223 en 228, geeft recht op het koopen van y? blik groente en de bon 212 van bovengenoemde kaar ten geeft recht op het koopen van 1 blik groente. De bon 112 moet steeds per 2 stuks of een veelvoud hiervan worden ingeleverd. Bovenstaande bonnen moe ten vooraf en wel vóór of op 15 Mei a.s. bij een groentehan delaar worden ingeleverd. Af levering zal na eenige dagen plaats vinden. Na 15 Mei a.s. kunnen de bonnen wiet meer worden ingeleverd. Het be treft hier een ruiming van een restant partij blikgroenten. De groentehandelaren moeten de ze bonnen opgeplakt op op- plakvel inleveren bij het PI. Verdeelkantoor. GEEN VERDUISTERING MEER. Officieel is medegedeeld, dat alle verduisteringsvoor schriften in Nederland met ingang van gisteravond zijn opgeheven. (HN) REDE CHURCHILL. De rede, welke Churchill gisteravond over de radio zou houden, is uitgesteld tot Zon dagavond 9 uur. (BBC) Prinses Juliana heeft te Eindhoven de vergadering van het Ned. Roode Kruis bijge woond. Zrj sprak de hoop uit, spoedig haar functie als voor zitster te kunnen waarnemen. (HN) In Engeland zal een groot aantal krijgsgevangenen bij den wederopbouw van de woonhuizen worden ingescha keld. (BBC) De Canadeesche troepen zijn Maandag Amsterdam binnen getrokken. De troepen werden uitbundig door de bevolking begroet. Zij werden bedolven onder bloemen. Het lijden heeft vele krachten gevergd. Alleen water en lucht was nog vrij, merkte iemand op. Sinds Sep tember was er geen electrisch en sinds October geen gas. Vrijwel alle boomen zijn ge. rooid voor brandhout. De ver laten jodenbuurt is ook vry- wel afgebroken voor brand hout. Alleen de vlaggenstok- ken zijn gespaard gebleven. Op het Weteringsplantsoen werden 12 Maart 36 politieke gevangenen in het openbaar terecht gesteld. De graven liggen thans bedolven onder de bloemen. Een der slacht offers was de 16-jarige Jacobi van Erjk. Toen in Amsterdam het be richt van de bevryding door enkele kristalzenders was op gevangen, was het nieuws vlug verspreid. Jubelende menschen* begaven zich op straat. De Grüne Polizei heeft toen met machinegeweren op de menschen geschoten. Maandag hebben leden van de Duitsehe marine zich nog aan een lager en gemeener moord schuldig gemaakt, ver telt Ton van Beers. Des middags wachtten dui zenden op den Dam de komst der geallieerden af. In. het gebouw van de Groote Club hadden Duitschers den wijnkel der opengebroken en de dron ken hunnen hebben later van de daken en uit de ramen op dc weerlooze burgers gescho ten. Verschillenden werden ge dood, terwyl meer dan 30 ernstig gewond werden. Er ontstond een geweldige paniek waarbij velen onder den voet geloopen werden. Binnen- landsche strijdkrachten die den Dam opsnelden, slaagden er in om de dronken Duit schers tot zwijgen te brengen. Daarop kreeg het Roode Kruis gelegenheid de dooden en ge wonden weg te halen. Zelfs toen de brancardiers het plein opgingen om de getroffenen te helpen, werd opnieuw door de Duitschers geschoten. Economisch is Amsterdam totaal ontwricht. Havens en fabrieken zijn grootendeels verwoest en industrieën vernie tigd. Ten O. en ten Z. van de stad eijn overstroomingen. Oik in Den Haag werden de geallieerden enthousiast verwelkomd. Den Haag heeft veel geleden door te vroeg ontplofte V 1 en V 2's. De schade in de haven van Rotterdam is gelukkig niet zoo groot als werd gevreesd. De graan-elevators zijn vrijwel onbeschadigd. Er liggen nog mijnen onder, die door de Duit schers weggehaald moeten worden. Het is de bedoeling om dagelijks 20 tot 30 miL lioen kg. voedsel via de haven van Rotterdam voor Nederland in te voeren. Er kunnen sche pen tot 4000 ton binnenloopen. De gevangen- en concentra tiekampen zijn geopend. De gevangenen te Amersfoort waren vol lof over de echtge- noote van een arts, Loes van Overeems, die velen het leven heeft gered. Thans dient het kamp te Amersfoort als centrale verza melplaats voor de ontwapende Duitsehe troepen in Nederland. Van hieruit worden zij later naar Duitschland overge bracht. Prins Bernhard heeft een niet-officieel bezoek gebracht aan Amsterdam, Rotterdam. Den Haag, Utrecht, Amers foort. Hij onderhield zich met hooge Ned. Binnen]. Strijd krachten. Op plaatsen waar hij herkend werd, werd hij uitbun dig toegejuicht. (BBC, HN) BOMMEN OP JAPAN. Admiraal Nimitz heeft ver klaard, dat de geallieerden druk bezig zyn met het voor bereiden van den inval in Japan. Er komen steeds meer oorlogsschepen aan, terwijl ook de luchtmacht aanzienlijk wordt versterkt. Honderden vliegtuigen heb ben de laatste dagen Japan gebombardeerd. De aanvallen op Kioesjoe werden voortgezet. Ook de industriesteden Ima- bari en Kiakonoja werden ge bombardeerd. Gisteren werden vliegvelden en olieraffinaderijen bestookt door de grootste formatie super Vliegende Forten, die ooit Japan heeft aangevallen. Radio Tokio meldde, dat er al meer dan 3 millioen men schen tengevolge van de bom bardementen dakloos zijn. (BBC) De dienstplicht in Enge land blijft gehandhaafd tot de oorlog met Japan klaar is. Dr. Benesj, de president van Tsjecho-Slowakije, is in Praag aangekomen. (BBC) 10 Mei 1940 een veel zeggende, een veelbespro ken datum 1 De vogels floten dien prachtigen morgen hun len telied in de takken der bloeiende boomen, maar zij wisten niet, hoe zij het hadden. Zij schoten schich tig heen en weer. Zrj voel den de ongekende onrust onder de machtelooze men schen en op hun manier be grepen zij, dat het een zwa re, zwarte dag zou worden. Nederland in oorlog! In Nederland oorlog! Wat dat was, wisten wij niet. Gisteren vermenigvuldig den zich de herinneringen. Tal van wonden gingen weer open. Velen voelen de leege plaats. 10 Mei 1940. Niemand onzer teekende dezen datum aan, maar het geslacht, dat nu leeft en het geslacht, dat komt zullen nooit vergeten, dat deze dag met zijn oorlogshande lingen in de Peel, aan de Grebbe, bij den Afsluitdijk, in Rotterdam en hier in Zeeland het beginpunt ge weest is van een onmeet baar lange reeks weerzin wekkende, door blinde heerschzucht en razernij in gegeven maatregelen en daden, die heel het leven van ons Nederlandsche volk volle vijf jaar uit zijn voegen hebben gerukt. Hoe dezen dag van oververzadigden kommer voortaan door te brengen? Blijve 10 Mei voor alle dingen voor ons een dag van loutering en inkeer. Ondanks het vlijmscherpe, meedoogenlooze snoeimes van een roover, die eerst eigen volk en toen ons volk langs een weg van onmen- schelyke dressuur en ter reur wilde voeren naar den hakenkruisheuvel van een militair heroïsme als hoog ste levensideaal, zijn er toch onweersprekelijk in de Nederlandsche gaarde vruch ten gerijpt. Het staat niet aan ons thans bij een terug blik te zeggen op welk tijdstip die vruchten ge plukt moeten worden. Pas aan het einde der wereld geschiedenis begint het groote Oogstfeest. Laat het voorloopig nog maar verder tot velen doordrin gen: Er is geen zegen zon der vuurproef, geen kracht zonder worsteling, geen lof- accoord zonder diepen toon. Dit jaar was het zeker niet moeilijk dat op 10 Mei te prediken en te doorden ken, want het was gisteren Dok de kroningsdag van den Kruiskoning der eeuwen, Jezus Christus. Bij Hem vindt ge geen grootspraak, geen lust tot knechten of heerschen. Gestuwd door zijn overwinnend macht woord, gesteund door de gebeden van zijn Kerk, ge staald door den straffen strijd der verdrukking heb- oen velen in zijn dienst on baatzuchtige offers willen brengen en inderdaad ge bracht. Hun brengen wij eerbiedig hulde met een hart, waarin de dank diep verankerd is. Mijn land wees stil bij ie geboorte van den vrede. W. H. B. GOERING, SEYSS, MUSSERT EN VELE ANDERE NAZI'S GEARRESTEERD. Herman Go e ring heeft men te pakken gekregen. Hij reed met zijn vrouw en dochter en zyn geheelen staf in een mili taire colonne toen men hem arresteerde. Zijn gezondheid liet niets te wenschen over. Hij betreurde het, dat de ge allieerden Berchtesgaden had den gebombardeerd, want daarbij was zijn verzameling eereteekenen verloren ge gaan Goering vertelde, dat hij ge- ruimen tijd ondergedoken was geweest, omdat Hitier hem ter dood had veroordeeld. Seyss Inquart is in Ham burg gearresteerd. Per vlieg tuig is hij naar Nederland overgebracht en aan de po litie van het le Canadeesche leger overgeleverd. Mussert is niet in Utrecht gevangen genomen, maar in Den Haag, waar hij in het kabinet van de Koningin aan de Korte Vijverberg werd gevonden. Hij is naar het Huis van Bewaring overgebracht, waar zich ook Max Blokzijl bevindt. In Amsterdam is de radiospreker de Jordaner ge arresteerd. Ook Woudenberg is gepakt. Voorts hebben de Amerika nen gearresteerd veldmaar schalk Kesselring, dr. Hans Franck, de beruchte nazi-gou- vernèur van Polen, Conrad Henlein, de gouwleider van Su- detenland, en de vice-president van de Duitsehe Rijksbank, dr. Schacht. Te Oslo heeft Quisling zich met de leden van zijn kabinet bij de politie gemeld. De Belgische nazi-leider De- grelle is per vliegtuig uit Duitschland in Spanje aange- komen. Hij wordt te San Sebastian gevangen gehouden. De rijkscommissaris voot Noorwegen, Terboven, zou zelfmoord gepleegd hebben, evenals de plaatsvervangei van den Führer, Martin Boi man. PROVINCIENIEUWS TWEE JONGENS GEDOOD BIJ HET SPELEN MET HANDGRANAAT. Aan de buitenhaven te Missingen waren Woensdag avond drie jongens uit Sou burg met een daar gevonden handgranaat aan het spelen. Zij wilden er het kruit uitha len. De jongste van de drie, de 10-jarige de F. werd even wel bang en liep weg. Hg was nog slechts eenige meters van zijn vriendjes verwijderd, toen hij een harden klap hoorde van de granaat die tot explo sie kwam. De 13-jarige en de 11-jarige S., broertjes, werden op slag gedood, terwijl de K. zwaar gewond werd. Zij zijn naar het St. Joseph-ziekenhuis overgebracht. Hoewel het reeds tot in den treure herhaald is, willen wij nogmaals een ernstige waar schuwing doen hooren. Laten ouders en opvoeders er den kinderen toch vooral op wy- zen, dat granaten e.d. geen speeldgoed zijn. VROUW DOOR GRANAAT SCHERF GEDOOD. Bij het lossen van saluut schoten door een geallieerd schip in de buitenhaven te Missingen is Dinsdagmiddag de 24-jarige schippersvrouw, H. L., geb. v. d. M., afkomstig uit Terneuzen, die zich in de stuurhut aan boord van een motorschip bevond, door een scherf van een granaat ge troffen. In zwaar gewonden toestand werd zij naar het St. Joseph-ziekenhuis overge, bracht, waar zij nog denzelf den avond is overleden. Het slachtoffer was nog slechts enkele weken gehuwd. Missingen in feestroes. De feestdagen liggen nu ach ter ons. We mogen gerust vaststellen: nog nooit heeft Missingen zulke dagen van uitbundige feestvreugde ge kend. In tegenwoordigheid van duizenden stadgenooten heeft burgemeester van Woelderen Dinsdagochtend aan den voet van het standbeeld van Adm. de Rurjter aan den Engelschen commandant de stadsvlag van Vlissingen overhandigd. Hier bij waren o.m. tegenwoordig de marinecommandant, geallieer de- en marine-officieren, wet houders enz. In een rede gaf burgemees ter van Woelderen uiting aan de diepgevoelde bewondering en dankbaarheid van de gehee. le bevolking van Vlissingen aan de hier tegenwoordige officie ren van the Allied Forces, die in harde en schitterende ge vechten de geliefde vrijheid van ons land en van deze hebben herwonnen. Om dezen dank te onder- streepen, hebben wij vanmor gen onze Missingsche stadsvlag de zilveren flesch in het roode veld van het stadhuis naar hier overge bracht aldus spr., om haar aan den hoogst in rang zijnde of ficier uit Uw midden plechtig te overhandigen met het ver zoek deze vlag ter hand te doen stellen aan Fieldmarshal Montgomery teneinde haar blijvend toe te wijzen aan het onderdeel der Allied Forces, die van 13 November 1944 het dapperst en krachtigst heeft bij ge-dagen aan de be vrijding van Vlissingen. Wij staan hier aan de Ne- derlndsche Scheldemonding aan den ingang van de oude haven op ouden historischen bodem waar voorspoedige, roemrijke en noodlottige tyden elkaar hebben afgewisseld. Thans heeft Vlissingen de al lerzwaarste periode van haar bestaan doorleefd, dat wy ech ter nu onze vurige geliefde vrijheid hebben herkregen en dat wij weer in nieuwen bloei zullen herrijzen, zullen wij eeuwige dage de Geallieerde Forces danken. Deze vlag zij U en Uwe ge allieerde medestrijders een blij vend symbool onzer diepgevoel de dankbaarheid, zoo besloot de burgemeester. Na overhandiging van de vlag speelde de muziek „God save the King" en het „Wil helmus". Hierna sprak de En gelsche commandant, die dank bracht voor deze vlag, die voor de gelicele bevolking een sym bool is. Met groote waardee ring sprak de commandant over de samenwerking. Spr. was getroffen door vele din gen, o.a. de manier waarop de bewoners van Walcheren hebben bijgedragen tot de ge meenschappelijke zaak. De hel- denstrijd van de ondefgrond- sche stryders heeft ons ge ïnspireerd om over de zee te komen zoo snel onze voorbe reidingen klaar waren. Spre kend over onze landgenooten boven de rivieren, wees spr. ook op de Engelsche hulp met de voedselzendingen. Dit al les belooft dat er in de toe komst wat goeds tusschen deze volkeren tot stand komt. Voorts gewaagde spr. van de vele hulp die hij bij de her stelling van de haven onder vindt. De avonds vond op het van Nispenplein een voetbalwed strijd plaats tusschen een ge- ïllieerd elftal en een Vlissing- •che combinatie, opgeluisterd loor muziek van „Ons Genoe gen". Deze ontmoeting die door een groot aantal perso nen werd bijgewoond, eindigde in een 21 overwinning voor de militairen. Den militairen werd een krans aangeboden. Te middernacht, het tijdstip waarop de capitulatie officieel een feit werd, brak er een ge weldige kanonnade loa uit de talryke vuurmonden, terwyl de scheepsfluiten onafgebro ken loeiden, hetgeen wel bijna een uur duurde. De oorlog in Europa werd officieel uitge luid. Woensdag was er reeds in de morgenuren een groote menschenmenigte op de been. De muzikanten, onvermoeid, trokken er weer op uit voor een muzikale rondwandeling door de stad. Op de tent in het Bellamypark werd daarop des middags achtereenvolgens een zanguitvoering door hetGeref. kerkkoor en een concert door „Crescendo" gegeven, hetgeen veler belangstelling trok. Ook des avonds kwamen St. Caeci- lia en Ons Genoegen nog eens op de tent, die met hun vroo- lijke muziek de stemming, die overigens allerminst te wen schen overliet, nog verhoog den. Om half tien werd afge blazen, doch zooals ook den avond tevoren, wist men niet van naar huis gaan. Honder den trokken naar de boule vards, de dansgelegenheden waren propvol, openluchtbals werden georganiseerd en tot laat in den nacht trokken de zingende groepjes hossend door de straten. V.E.-dag in Middelburg. Middelburg heeft Woensdag met groot enthousiasme de algeheele capitulatie gevierd. De klokken van de Oostkerk luidden om 8 uur het feestpro gramma in. Na koraalmuziek op de Markt, marcheerden langs twee afzonderlijke rou tes de muziekcorpsen door de stad voor de reveille. Op den vroegen morgen zat de stem ming er alweer goed in. De Middelburgsche padvin ders en padvindsters legden kransen bij het monument van Koningin Emma. In den loop van den ochtend hielden duizenden leden van de Middelburgsche kerken een ge- meenschappelyken dankstond op de Markt, waarbij predi kanten van de verschillende kerkgenootschappen en de veldprediker van de Ned. stoottroepen voorgingen. Des middags had op de Markt een samenkomst plaats, waar de schoolkinderen toege sproken werden door den Com missaris der Koningin, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford en den burgemeester, mr. A. J. van der Weel. Bovendien wa ren vertegenwoordigers van Militair Gezag en Cyvil Af fairs hierbij aanwezig. De Commissaris wees er in zijn toespraak op, dat Neder land. dank zij het prachtige optreden van de geallieerden, de onverschrokken houding van de ondergrondsche organi saties en de overgroote meer derheid van het Nederlandsche volk, na den oorlog in de rij der Europeesche volken een der meest eervolle plaatsen zal innemen. En mochten er fouten en misstanden zyn, die we met alle macht zullen uitroeien, Nederland heeft een vast fun dament: zijn eerbied voor God en zijn liefde en trouw voor het vorstenhuis. In een oogenblik stilte wer den vervolgens de gevallen stadgenooten herdacht, wier eenige misdaad het was, dat zij hun vaderland lief hadden. Het ligt in de bedoeling, dat de vereen. „Uit het Volk-voor het Volk" het gemeentebestuur van Middelburg t.z.t. een wandplaat met de namen van deze stadgenooten aanbiedt, opdat deze aangebracht zal worden in de hal van het Stadhuis. Hierna sprak de burgemees- Ier. Deze herinnerde er op dezen dag van de V aan, dat dit teeken in den loop der ja ren vele en verschillende be- teekenissen heeft gehad. Van dezen dag van de V zullen de jongens en meisjes echter dit eene onthouden: dat we nooit meer een dergelijke dag moe ten vieren omdat er nooit meer oorlog moet zijn. Wij al len en ook onze jeugd, zullen hiervoor onze krachten moeten geven. Na de toespraken, die afge wisseld werden door gemeen schappelijk gezang, zette de stoet kinderen van alle scho len zich in beweging in de richting van den Dam, waar ze klassegewijs langs het mo nument defileerden en een bouquette, waarvoor iedere leerling één bloem had meege bracht, afgaven. Spoedig was het monument met trappen en al in een bloemenberg veran derd. Toen de laatste klasse zijn bouquet als symbool van de saamhoorigheid van allen en als hulde aan het vader land en Oranjehuis had aan geboden gingen op de opgewek te muziek van de gezamenlij ke muziekcorpsen en het iL lustre voorbeeld der magistra ten op den heelen overvollen Dam de voeten van den grond. 's Avonds had opnieuw een concert op de Markt plaats, beëindigd door een muzikale wandeling. Achter de corpsen sloot zich een aantal versierde wagens aan, die gevolgd wer den door een zeer vroolijke menigte. Het bestuur van de vereen. „Uit het volk-voor het volk" dat in de afgeloopen dagen op zulk een snelle en enthou siaste wijze de feestelijkheden georganiseerd had, gaf ook nu het goede voorbeeld. Bij terugkomst op de Markt losten de muziekcorpsen elkaar af en tot ver over mid dernacht bleef er uitbundige feestvreugde heerschen in de vroolijk versierde en verlichte straten. Het einde van den snoodaard. Haringplaats Middelburg, 9% uur een menigte vol af wachting een brandstapel in het midden, bovenuit stekend een galg. luguber in de hel dere voorjaarslucht. Een man hangt er aan, een bekende, al te bekende figuur. De brand in den stapel, vlammen laaien op. De menigte geniet, het is een huiveringwekkend schouwspel. De snoodaard verbrand, ver koold storten zyn overblijfse len omlaag. En de menigte juicht en joelt, en sleept de vaan van het onrecht erbij en werpt die in de laatste vlam men die nog eens opflikkeren* en den snoodaard met zijn vaan tot asch verteeren. Zoo was het smaadvolle ein de van den Führer aller Ger manen. FEEST TE GOES. Op de Markt te Goes heb ben de wnd. burgemeester, de heer de Roo en de heer W. 't Hooft namens de Oranjever- eeniging de schoolkinderen toegesproken, waarna deze in optocht door de stad trokken. Voor het gebouw der R.L.W.S. werd voor den Britschen com mandant het Engelsche volks lied en het Wilhelmus gezon gen. De wnd. burgemeester sprak een kort woord, 's- Avonda gaf Hosanna een con cert op de Markt, terwijl ook een vreugdevuur werd ontsto ken. Woensdag werd de V.E.- dag gevierd. In optocht trok ken 5 muziekkorpsen en jeugd- vereenigingen door de stad. Op de Markt werden de geval lenen herdacht. Voorts werd nog een turndemonstratie op de Markt gegeven door „Vol harding". DANK VAN CANADEESCHE FAMILIE AAN GOESCHE BEVOLKING. De burgemeester van Goes ontving, door bemiddeling van de ambassade te Brussel, het volgende aan hem en aan de bevolking van Goes gericht schrijven: „Goede vrienden, Deze brief, uitgesteld we gens de onzekerheid der post, kan in geenendeele zyne ware bedoeling vervullen, daar wij niet in staat zijn onze gevoe lens naar waarheid uit te drukken. Toch moeten wy trachten U mede te deelen, hoe diep wij uwe hartelijk heid op pry's stellen bij gele genheid van de begrafenis van een Canadeesch officier. Hij sneuvelde op 30 October 1944 en werd kort daarna be graven met vier wapenbroe ders, op de Algemeene Be graafplaats der stad Goes. Volgens de beschrijving van den geestelijke ontvangen, werd de dienst bijgewoond door 200 inwoners der gemeen te, en gij hebt deze jongelie den geëerd door hun graven te bedekken met de Nederland sche vlag, en op ieder graf hebt gtj een bloementak neer gelegd, saamgebonden met een lint in de kleuren uwer stad. En een van U heeft eenige van de meest roerende woor den gesproken, die wij ooit ge lezen hebben. Wij weten niet van waar de overige vier kwa men, maar hier aan de verre Westelijke kust van Canada, wjj, de familie van Luitenant D. A. Bonnallie, voelen ons nu verbonden met Nederland op eene wijze die nooit verbroken kan worden. Gij hebt gebeden dat zij in vrede mogen rusten, en wij weten dat zij zoo rusten zullen in uwe aarde. Deze oorlog, die zoo vreese- lyk is geweest voor uw volk in alle opzichten, en ook vree- selijk voor ons. ofschoon op minder materieele wijze, zal eenmaal ophouden. En mis schien zal de vrede die wij bidden dat duurzaam zal zijn, worden gebouwd op banden zooals deze. Deze mannen zijn niet tevergeefs gestorven. Wanneer Gy, aan wie zij onbe kend waren, Gij die zelf zoo onuitsprekelijk hebt geleden en nog lijdt, op zulk een schoo- ne wyze hulde aan hun moed hebt weten te brengen. Deze brief is een poging om onze diepe dankbaarheid uit te drukken voor de eer, die Gy dezen mannen hebt betuigd en voor den troost, dien Gij aan hunne verwanten hebt ge bracht. Moge God U zegenen en U in vrede bewaren. Mary Bonnallie (Echtgenoote) Pauline Bonnallie (Moeder) Barbara Leckie (Zuster)". De Chr. Hist, kiesvereeni- ging te Missingen kwam Vrij dag in vergadering bijeen. De heer W. de Ridder, die de ver gadering presideerde, herdacht den oud-voorzitter, wijlen den heer B. de Jager. Het bestuur werd als volgt samengesteld: W. de Ridder, H. van Rooijen, W. Sanderse, F. Nobels en P. v. d. Hof Voorts werden o.m. de mo gelijkheid tot samenwerking met de a.r.-partij, alsmede de contributieregeling besproken. B. en W. van Missingen herinneren voor zooveel noodig de ouders of verzor gers van leerplichtige kinde ren er aan. dat zij verplicht zijn hun kinderen de lagere school te doen bezoeken. De leerplicht eindigt: a. zoodra het kind 8 jaar leerling is geweest en het alle klassen heeft doorloopen; b. aan het einde van het leerjaar, waarin het kind 15 jaar is geworden; c. op 14-jarigen leeftijd, wan neer het kind nog geplaatst is in klasse 1, 2, 3, 4, of 5. Medio April is te Middelburg heropgericht een afd. van den R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden, welke zal optreden en werken in de lijn die door de Bestuur- deren voor het bevrijde gebied is vastgesteld. In de te Middel burg gevormde Afd. Unie der drie onderscheiden bonden zijn zy dan ook vertegenwoordigd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1