Provinciale Zeeuwscho Courant Provinciale Zeeuwsche Courant Oorlog in Europa geëindigd. Oorlog in Europa geëindigd. 2 UUR 41. Slaat op den trommele van dieredomdeine, Slaat op den trommele, van dieredomdoes! Na zes jaren van strijd, na jaren van zweet en bloed en tranen herademt Europa. Nog woedt de strijd tegen Japan. Maar het kwaad is verdeeld in zichzelf. Japan heeft tegen zijn spitsbroeder geprotesteerd, dat hij hem ontrouw is ge worden. De Rijzende Zon, rood van het bloed op hun rooftochten vergoten, nijgt ook reeds ter kimme! De Gror ie Drie. Engeland, Amerika, Rusland in eendracht onoverwinnelijk, de drie pala dijnen van Vrijheid en Recht hebben den Draak van het Nazidom geveld. De wereld herademt en maakt zich ge reed voor den eindlcamp om te zamen met de heroïeke Chineezen Japan den genade slag te geven. Millioenen tot slavernij ge- brachten zijn bevrijd. De dwingelanden van het Herren volk, de Wirtschafts-führer, die listig een psychopatischen Hitier er op uitzonden de we reld aan hun macht te onder werpen door bedrog, militairen dwang en terreur, die een volk van 80 millioen wisten te in- fecteeren met waandenkbeel den en door te speculeeren op de ingeboren hebzucht en ver dere laagste instincten van menschenzielen, zijn ontmas kerd en verslagen en staan nu voor de geheele wereld aan den schandpaal, terwijl de bevrijde menschen juichen. Het volk van dichters denkers geworden tot een volk van sadistische roovers, een volk, dat zich vergrepen heeft aan alles, wat menschen hei lig is. Maar laat ons bedenken: deze afschuwelijke oorlog is niet begonnen in 1939. Deze oorlog is begonnen in 1914, ja, nog vroeger, reeds toen Wilhelm II zijn beruchte rede van ..Civis Germanussum" op den Saaiburg uitsprak. Ja, reeds toen Frederik, be kend als de Groote, zijn spreuk formuleerde van „het recht, dat altijd met de sterkste bataillons" is en, „ik heb mijn generaals en mijn bataillons en dan heb ik later mijn juristen o te bewijzen, dat ik vol gens het recht gehandeld heb", En nu 7 Mei, 19 min. voor drieën Fransche tijd is te Reims de algeheele capitulatie van Duitschland tegenover de drie groote mogendheden ge- teekend. ONS FORMAAT. Van de zijde van onze abon né's bereiken ons vele klach ten over het armzalig formaat waarin de P.Z.C. uitkomt. Redactie en Uitgevers klagen nog meer. Maar voldoende papier is er niet. Er best.aat een bindend voorschrift om trent het formaat, waaraan alle bladen zich trouw hou den, met uitzondering van een tweetal naast ons blad in Zee land verschijnende couranten, die daarin een goedkoop mid del zien ons unfaire concur- r atie aan te doen. Wij kunnen onzen abonné's de verzekering geven dat aan dit slinksche gedoe, waardoor geparasiteerd wordt op den voor het geheele land beschikbaren papiervoor- raad, en dus het algemeen be lang gesaboteerd wordt, spoe dig een einde zal gemaakt worden. MUSSERT GEVANGEN GENOMEN. Maandagmorgen zijn voor hoeden van het 1ste Canadee- sche leger West Nederland binnengetrokken. Een verken- ningsafdeeling van de 49ste Britsche Yorkshire divisie, uit Noord Engeland is gistermor gen in TJrtecht aangekomen, In Utrecht komend hoorde men dat in een der buitenwij ken schermutselingen tusschen de SS. en de burgers hadden plaats gevonden. Landwachters hadden op straat een zeever kenner de kleeren van het li chaam getrokken. De binnen- landsche strijdkrachten hadden reeds de politieke gevangenen uit de gevangenis bevrijd. Op 5 Mei zouden nog eenige ge vangenen gefusilleerd zijn. De burgerbevolking legde een ge vaarlijk, doch goed bedoeld enthousiasme aan den dag. Dieper in de stad schenen nog enkele scherpschutters te zit ten. Binnenlands che strijd krachten namen een winkel pand onder vuur. De Duit- schers werden ontwapend. Bij Zuilen raakten Ned. SS. er landwachters slaags met bin- nenlandsche strijdkrachten. De lijfwacht van Mussert heeft op Nederlandsche strij ders geschoten, waarbij n slachtoffers vielen. Mussert en van Genechten zijn gevangen genomen. Prins Bernhard heeft mede- :edeeld, dat kleine afdeelingen IS. weigeren zich over te ge ven. Zij hebben Nederlandsche burgers als gijzelaars meege nomen, die slecht worden be handeld, .(HN) Abonn.-pr.: 20 ct. p. w. 3.20 p. kw. Adv.pr. 12 ct p mm., min p. adv 2—. Bur. VUsslngen tel. 10. M'burg lel. 3521 en 3541, Goes tel. 2475,Terneuzen DINSDAG 8 MEI 1945 188e Jaargang Hoofdred. E. P. Zandijk (met red. medew. van dr. W. H. Beekenkamp en dr. P. J. Bouman. Uitg. F. E. Nummer 31 den Boer. Druk fa. F. v. d. Velde Jr Gistermiddag om 14.32 uur gaf Reuter het bericht door, dat volgens radio Flensburg, groot-admiraal Dönitz bevel had gegeven tot de onvoorwaardelijke overgave van alle Duitsche strijdkrachten. Twee uur later bevestigden corres pondenten uit het geallieerde hoofdkwartier deze onvoor waardelijke capitulatie. Om 2.41 uur had generaal Jodl, de nieuwe chef van den Duitschen generalen staf de onvoorwaardelijke overgave geteekend in het geallieerde hoofdkwartier te Reims hi N. Frank rijk. Ook een Amerikaansche, Britsche, Russische en Fransche generaal teekenden het protocol. Generaal Eisenhower wast V.E.-DAG. bij de plechtigheid niet tegen- Vandaag is het V.E.-dag in woordig. Korten tijd later Engeland Dan wordt de dag ontving hij generaal Jodl en van <je Victorie in Europa ge. admiraal von Friedenburg. Eisenhower vroeg of zij de voorwaarden begrepen hadden en deze zouden nakomen. Ge neraal Jodl antwoordde hierop bevestigend. Daarop vroeg Jodl verlof hieraan nog eenige woorden te mogen toevoegen. Toen Eisenhower hierin toestemde zeide Jodl: „Met deze onder- teekenlng zijn het Duitsche volk en de Duitsche strijd krachten aan genade of onge nade aan de overwinnaars overgeleverd". Tevoren was Maandagmor gen reeds bekend gemaakt, dat Dönitz aan alle duikboot commandanten bevel had ge geven om elke duikbootactivi- teit te staken en naar de havens terug te keeren. Ook heeft Dönitz aan de schepen die onder Duitsche vlag varen, opdracht gegeven, hun sche pen niet tot zinken te bren gen. Ook meldde de Deensche ra dio Maandagmorgen, dat Dö nitz bevel gegeven had, dat alle Duitsche strijdkrachten in Noorwegen zich moesten over geven. Ook dit is nog niet door het geallieerde hoofd kwartier bevestigd. Zondagavond vond een ver- traagde capitulatie plaats van 30.000 Duitschers in Embden, Wilhelmshafen en op de Frie- sche eilanden. De Duitsche troepen in De nemarken, ter sterkte van 200 a 300.000 man, zullen naar Duitschland gevoerd worden. Geallieerde oorlogsschepen zijn in Oslo aangekomen, vierd. Churchill zal om 3 uur de officieele bevestiging van het einde van den oorlog in Europa mededeelen, terwijl de Engelsche koning zich om 9 uur tot zijn volk zal richten. Vandaag zullen ook generaal Eisenhower, veldmaarschalk Montgomery en veldmaar schalk Alexander voor de ra dio spreken. Vandaag en morgen is het vacantiedag in Engeland. In Amerika is de officieuze overgave van Duitschland reeds enthousiast gevierd. In vele steden waren duizenden juichende en zingende men schen op straat. Men schat dat in het centrum van New York Maandag een millioen menschen de overwinning vier. den. De lucht boven Bonden zag i vanmorgen nog rood van de overwinningsvuren. In de straten werd gezongen en ge danst. In Parijs was het tot laat in den nacht feest. In Oslo kwamen de menschen met de vlaggen naar buiten, die ze 5 jaar lang verborgen hadden. Te Antwerpen en Brussel was de vreugde nog grooter dan bij de bevrijding dezer steden. LIJK VAN GOEBBELS GEVONDEN. De Russen hebben in een Berlijnschen schuilkelder het lijk van Goebbels en dat van ,ijn vrouw en kinderen gevon den. Zij hadden met vergif een eind aan hun leven gemaakt. l(B.B.O, en HN.} PROVINCIENIEUWS ,JDE SCHELDE" VRIJ AF. Naar wij vernemen zal bij de N.V. Kon. Mij. „de Schelde" te Vlissingen heden. Dinsdag en Woensdag alsmede Donderdag (Hemelvaartsdag) niet ge werkt worden. Vrijdag wordt weer normaal gewerkt. DE Z.L.M, HERVAT HAAR WERKZAAMHEDEN. De Zeeuwsche Landbouw Maatschappij die in Nov. 1941 in den Landstand werd opge lost, heeft met terugwerkende kracht rechtsherstel herkregen en zal haar taak hervatten. Een commissie onder leiding van den heer C. Zwagerman, rijksveeteelt- en zuivelconsu- lent, heeft tevoren besprekingen gevoerd en richtlijnen opge steld, waarin is aangegeven hoe de samenwerking op iand- bouw-organisatorisch gebied op bevredigende wijze zou kunnen worden opgelost. Walcheren, Z.- en NVBeveland, In de bonaanwijzing van 7 Mei j.l werd medegedeeld, dat de bon' C 19A boter, vooraf bij den detaillist moet worden in geleverd. Dit moet echter zijn bon C 20A Boter. TRAGISCH ONGEVAL. Gisteren Is op de werf aan het Eiland te Vlissingen een man uit een kraan gevallen en op slag gedood. De man was uit Utrecht afkomstig en ver heugde zich er reeds op thans huiswaarts te kunnen keeren. De Burgemeester van Vlis singen heeft van den Directeur van het Evacuatie-bureau Zee land een staat ontvangen ver meldende een aantal goederen welke toebehooren aan perso nen, die voor evacuatie werden aangewezen. Deze goederen zijn opgeslagen te Goes. Dë staat ligt ter inzage ter gem. secretarie, 3e afd. te Vlissingen Het kerkgebouw der Chr. Geref. kerk (Kasteelstraat) te Vlissingen is weer hersteld. De eerste dienst zal op Hemel vaartsdag des morgens gehou den worden. VLISSINGEN VIERT FEEST. Gisteravond waren weer duizenden inwoners in het Bel- lamypark te Vlissingen samen gekomen om het einde van den oorlog in Europa te vie ren. Ook burgemeester van Woelderen was hierbij tegen woordig. De muziekkorpsen „Ons Ge noegen" en „St. Caecilia" ga ven eerst een concert op de tent, waarbij de vaderlandsche liederen uit volle borst wer den meegezongen. Na afloop hiervan werd een muzikale rondwandeling ge maakt, die de feestvreugde in niet geringe mate hielp verhoogen. Het enthousiasme kende geen grenzen meer toen de stoet op het Bellamypark was teruggekeerd, de alarm- sirenes het sein „veilig" had den gegeven en de muziek nog enkele vroolijke marschen deed hooren. Jong en oud, van wel ken rang of stand ook, alles schaarde zich in kringen om een rondedans te maken. Zelfs de politie liet voor een oogen- blik haar taak varen, om mee te dansen. Toen het donker geworden was, trokken honderden naar den boulevard, waar zij ge tuige konden zijn van een on gelooflijk schoon schouwspel. Aan beide zijden van de Schelde-monding werd een groot aantal zoeklichten ont stoken, lichtspoormunitie en vuurpijlen werden afgeschoten, mitrailleurs ratelden, de scheepsfluiten gilden, alles het eind van den oorlog aankondi gend. Tot na middernacht be wogen zich nog steeds groe pen jongelui, waarbij zich ook vele geallieerde vrienden had den aangesloten, al zingend en hossend door de straten. leidde namens de Z.V.U. beide kunstenaars met een enkel woord in. Ernstige waarschuwing. In de laatste dagen hebben de jongelui te Vlissingen vele vuurpijlen afgestoken. Het is behalve een aardig, echter ook een zeer gevaarlijk spel. Ver schillende menschen werden door de vuurpijlen getroffen en werden aan de kleeding be- chadigd. Bovendien liepen t wee jongens zulke verwondingen op, dat zij in het ziekenhuis opgenomen moesten worden. Het vioolrecital, gisteravond i de Luthersche kerk te Vlissingen. gegeven door den grooten Nederl. kunstenaar Jo Juda, is een groot succes ge worden. De violist, op voor treffelijke wijze op de piano begeleid door mr. Johan Ab- bing, heeft het vrij talrijke pu bliek van het begin tot het ein de geboeid. Dr. Schreuder FEEST TE MIDDELBURG. Gisteravond organiseerde de vereeniging „Uit het Volk Voor het Volk" te Middelburg een uitvoering van het Mid del burgsche muziekcorps op de Markt, die heel wat men schen op de been bracht. Na afloop hiervan werd een muzikale wandeling door de stad gemaakt, waaraan ook nu. met de verschillende mu ziekcorpsen, een groot aantal vereenigingen, van vaandels en vlaggen voorzien, deelnam; terwijl ook de auto's van P. T.T., brandweer, luchtbescher ming en den Dienst Droog making Walcheren zich bij den stoet aansloten. Teruggekomen op de Markt speelden beurtelings de ver schillende muziekcorpsen en liet de stemming niets te wenschen over. Lang nadat het muziek programma beëindigd was, zette de laaiende feestvreugde zich met Bengaals vuur en lampions onder de weer ont stoken lampen op de Markt voort. Programma feestelijkheden te Middelburg. De vereeniging ,.Uit het volk voor het volk" organiseert op Woensdag 9 Mei te Middel burg de volgende feestelijkhe den: S u. v.m. Koraalmuziek op de Markt; 8.30 u. reveille, waarbij twee muziekkorpsen ieder afzonderlijk een muzi kale wandeling door de stad zullen maken; 2 u. samen komst op de Markt. Hierna een plechtigheid op den Dam, met bloemenhulde van, de schoolkinderen; 7 tot 8 u. Mu ziek op de Markt. 8 u. Muzi kale rondwandeling. Vanaf 9.30 Muziek op de Markt. Voorts ligt net in de bedoe ling, dat er om 10.30 u. her denkingsdiensten in de kerken plaats vinden. 50.000 BROODEX. Wanneer het Westen van ons land bevrijd zou zijn, zouden 50.000 brooden gebakken wor den om in de eerste behoeften van onze hongerende landge- nooten te voorzien. De bevrijding is nu een feit en op verzoek van de HAR.K. heeft het gemeentebestuur van Middelburg de Middelburgsche bakkersorganisatie vergun ning gegeven, alle bakkers winkels gedurende 24 uur, d.i. de tijd, dat deze productie ver vaardigd moet zijn, te sluiten. B. en W. ondersteunen aeze actie ten volle en rekenen in "iderneirt van net iveaerianascnei^ o- TT eenive 2 UUR 41. Slaat op den trommele van dieredomdeine, Slaat op den trommele, van dieredomdoes! Na zes jaren van strijd, na jaren van zweet en bloed en tranen herademt Europa. Nog woedt de strijd tegen Japan. Maar het kwaad is verdeeld in zichzelf. Japan heeft tegen zijn spitsbroeder geprotesteerd, dat hij hem ontrouw is ge worden. De Rijzende Zon, rood van het bloed op hun rooftochten vergoten, nijgt ook reeds ter kimme! De Groeve Drie, Engeland, Amerika, Rusland in eendracht onoverwinnelijk, de drie pala- drjnen van Vrijheid en Recht hebben den Draak van het Nazidom geveld. De wereld herademt en maakt zich ge reed voor den eindkamp om! te zamen niet de heroieke Chineezen Japan den genade slag tc geven. Millioenen tot slavernij brachten zijn bevrijd. De dwingelanden van het Herren volk, de Wirtschafts-führer, die listig een psychopatischen Hitier er op uitzonden de we reld aan hun macht te onder werpen door bedrog, militairen dwang en terreur, die een volk van 80 millioen wisten te in- fecteeren met waandenkbeel den en door te speculeeren op he.bz".cht. eP ver- plaats gevonden. Landwachters ins-mc van hadden op straat een zeever- menschenzieien, zgn ontmas- kenner de kleeren van -het 11- ONS FORMAAT. Van de zijde van onze abon né's bereiken ons vele klach ten over het armzalig formaat waarin de P.Z.C. uitkomt. Redactie en Uitgevers klagen nog meer. Maar voldoende papier is er niet. Er bestaat een bindend voorschrift om trent het formaat, waaraan alle bladen zich trouw hou den, met uitzondering van een tweetal naast ons blad in Zee land verschijnende couranten, die daarin een goedkoop mid del zien ons unfaire concur rentie aan te doen. Wjj kunnen onzen abonné's de verzekering geven dat aan dit slinksche gedoe, waardoor geparasiteerd wordt op den voor het geheele land beschikbaren papiervoor. raad, en dus het algemeen be lang gesaboteerd wordt, spoe dig een einde zal gemaakt worden. MUSSERT GEVANGEN GENOMEN. Maandagmorgen zijn voor hoeden van het 1ste Canadee- sche leger West Nederland binnengetrokken. Een verken- ningsafdeeling van de 49ste Britsche Yorkshire divisie, uit Noord Engeland is gistermor gen in TJrtecht aangekomen. In Utrecht komend hoorde men dat in ©en der buitenwij ken schermutselingen tusschen de SS. en de burgers hadden Abonn.-pr.: 25 ct. p. w. 3.20 p. kw. Adv.pr. 12 ct p mm., min p. adv 2— Bur. Vlissingen teL 10, M'burg tel. 3521 en 3541, Goes tel. 2475,Terneuzen 188e Jaargang DINSDAG 8 MEI 1945 Ï2Ï*;., Zandük (met red. W. H. Beekenkamp en ar. f. J. Bouman. Uitg. F. B. Nummer 31 den Boer. Druk fa. F. v. d. Velde Jr Gistermiddag om 14.82 uur gaf Reuter liet bericht door, dat volgens radio Flensburg, groot-admiraal Dönitz bevel had gegeven tot de onvoorwaardelijke overgave van alle Duitsche strijdkrachten. Twee uur later bevestigden corres pondenten uit het geallieerde hoofdkwartier deze onvoor waardelijke capitulatie. Om 2.41 uur had generaal Jodl, de nieuwe chef van deu Duitschen generalen staf de onvoorwaardelijke overgave geteekend in het geallieerde hoofdkwartier te Rèims in N.- Frankrijk. Ook een Amerikaansche, Britsche, Russische en Fransche generaal teekenden het protocol. Generaal ïisenhower was bij de plechtigheid niet tegen woordig. Korten tijd later kerd en verslagen en staan voor de geheele wereld aan den schandpaal, terwijl de bevrijde menschen juichen. Het volk van dichters denkers geworden tot een volk van sadistische roovers, een volk, dat zich vergrepen heeft aan alles, wat menschen hei lig is. Maar laat ons bedenken: deze afschuwelijke oorlog niet begonnen in 1939. Deze oorlog is begonnen in 1914, ja, nog vroeger, reeds toen Wilhelm II zijn beruchte rede van „Civis Germanussum" op den Saaiburg uitsprak. Ja, reeds toen Frederik, be kend als de Groote, zijn spreuk formuleerde van „het recht, dat altijd met de sterkste bataillons" is en, „ik heb mijn generaals en mijn bataillons en dan heb ik later mijn juristen o te bewijzen, dat ik vol gens het recht gehandeld heb" En nu 7 Mei, 19 min. voor drieen Fransche tijd is te Reims de algeheele capitulatie van Duitschland tegenover de chaam getrokken. De binnen- landsche strijdkrachten hadden reeds de politieke gevangenen c gevangenis bevrijd. Op 5 Mei zouden nog eenige ge vangenen gefusilleerd z(jn. Dc burgerbevolking legde een ge vaarlijk, doch goed bedoeld enthousiasme aan den dag. Dieper in de stad schenen nog enkele scherpschutters te zit ten. Binnenlandsche strijd krachten namen een winkel pand onder vuur. De Duit schers werden ontwapend Bij Zuilen raakten Ned. SS. en landwachters slaags met bin nenlandsche strijdkrachten. De lijfwacht van Mussert heeft op Nederlandsche strij ders geschoten, waarbij 9 slachtoffers vielen. Mussert en van Genechten zUn gevangen genomen. Prins Bernhard heeft mede- ;edeeld, dat kleine afdeelingen IS. weigeren zich over te ge ven. Zjj hebben Nederlandsche burgers als gijzelaars meege- teekend?0te moSendhed^ ge- jomen^die slecht WonteTbS ontving hij generaal Jodl en admiraal von Friedenburg. Eisenhower vroeg of zij de voorwaarden begrepen hadden en deze zouden nakomen. Ge neraal Jodl antwoordde hierop bevestigend. Daarop vroeg Jodl verlof hieraan nog eenige woorden te mogen toevoegen. Toen Eisenhower hierin toestemde zeide Jodl: „Met deze onder- teekening zijn het Duitsche volk en de Duitsche strijd krachten aan genade of onge nade aan de overwinnaars overgeleverd". Tevoren was Maandagmor gen reeds bekend gemaakt, dat Dönitz aan alle duikboot commandanten bevel had ge geven om elke duikbootactivi teit te staken en naar de havens terug te keeren. Ook heeft Dönitz aan de schepen die onder Duitsche vlag varen, opdracht gegeven, hun sche pen niet tot zinken te bren gen. Ook meldde de Deensche ra dio Maandagmorgen, dat Dö nitz bevel gegeven had, dat alle Duitsche strijdkrachten in Noorwegen zich moesten over geven. Ook dit is nog niet door het geallieerde hoofd kwartier bevestigd. Zondagavond vond een ver traagde capitulatie plaats van 30.000 Duitschers in Embden, Wilhelmshafen en op de Frie- sche eilanden. De Duitsche troepen in De nemarken, ter sterkte van 200 300.000 man, zullen naar V.E.-DAG. Vandaag is het V.E.-dag in Engeland. Dan wordt de dag van de Victorie in Europa ge vierd. Churchill zal om 3 uur de officieele bevestiging van het einde van den oorlog inj Europa mededeelen, terwijl de Engelsche koning zich om 9 uur tot zrjn volk zal richten. Vandaag zullen ook generaal Eisenhower, veldmaarschalk Montgomery en veldmaar schalk Alexander voor de ra dio spreken. Vandaag en morgen is het vacantiedag in Engeland. In Amerika is de officieuze overgave van Duitschland reeds enthousiast gevierd. In vele steden waren duizenden juichende en -zingende men schen op straat. Men schat dat in het centrum van New- York Maandag een millioen menschen de overwinning vier den. De lucht boven Londen zag vanmorgen nog rood van de overwinningsvuren. In de straten werd gezongen en ge danst. In Parijs was het tot laat in den nacht feest. In Oslo kwamen de menschen met de vlaggen naar buiten, die ze 5 jaar lang verborgen hadden. Te Antwerpen en Brussel was de vreugde nog grooter dan bij de bevrijding dezer steden. LIJK VAN GOEBBELS GEVONDEN. De Russen hebben in een Berlgnschen schuilkelder het lijk van Goebbels en dat van •ijn vrouw en kinderen gevon- Duitschland gevoerd worden. I den. Zij hadden mëtvergif een Geallieerde oorlogsschepen zijnleind aan hun leven gemaakt, m .Oslo aangekomen, 1 .(B.B.C. en H N.) PROVINCIENIEUWS „DE SCHELDE" VRIJ AF. Naar wij vernemen zal bij de N.V. Kon. Mij. „de Schelde" te Vlissingen héden. Dinsdag en Woensdag alsmede Donderdag (Hemelvaartsdag) niet ge werkt worden. Vrijdag wordt weer normaal gewerkt. TRAGISCH ONGEVAL. Gisteren is op de werf aan het Eiland te Vlissingen een man uit een kraan gevallen en op slag gedood. De man was uit Utrecht afkomstig en ver heugde zich er reeds op thans huiswaarts te kunnen keeren. De Burgemeester van Vlis singen heeft van den Directeur van het Evacuatie-bureau Zee land een staat ontvangen ver meldende een aantal goederen welke toebehooren aan perso nen, die voor evacuatie werden aangewezen. Deze goederen zijn opgeslagen te Goes. De staat ligt ter inzage ter gem. secretarie, 3e afd. te Vlissingen DE Z.L.M, HERVAT H.AAR WERKZAAMHEDEN. De Zeeuwsche Landbouw Maatschappij die in Nov. 1941 in den Landstand werd opge lost, heeft met terugwerkende kracht rechtsherstel herkregen en zal haar taak hervatten. Een commissie onder leiding van den heer C. Zwagerman, rijksveeteelt- en zuivelconsu- lent, heeft tevoren besprekingen gevoerd en richtlijnen opge steld, waarin is aangegeven hoe de samenwerking op land- bouw-organisatorisch 'gebied op bevredigende wijze zou kunnen worden opgelost. De 69-jarige schilder C. L. de R. te Middelburg viel, toen hij zijn vlag wilde uithangen van den ladder en moest met een rechterschouderbreuk naar het ziekenhuis worden overge bracht. Walcheren, Z.- en N.-Beveland, In de bonaanwijzing van 7 Mei ji. werd medegedeeld, dat de bon G 19A boter, vooraf bij den detaillist moet worden in geleverd. Dit moet echter zijn bon C 80A Boter. Te Goes zal de VE-dag he den ook niet ongemerkt voor bijgaan. Vanmiddag zal een muziekuitvoering op de Markt gehouden worden. De school kinderen zullen naar de Markt komen en daarna in optocht door de stad trekken. Des avonds om 8 uur zal wederom op de Markt een muziekuit voering plaats vinden. De openbare diensten zijn heden gesloten. De Juliana-collecte bracht te 's-Heer Arendskerke 1304.30 op ('s-Heer Arends kerke (dorp) 601.62, 's-Heer Hendrikskinderen 124.56, Nieuwdorp 412, Lewedorp 166.12) en te Rilland Bath ruim 576. Zaterdagavond maakte de muziekvereeniging „Advendo" te Wolphaartsdijk een rond gang door de met vlaggen versierde gemeente. Een groote menigte gaf tot laat in den avond uiting aan haar vreugde. De afd. Kloetinge van het „Groene Kruis" hield, onder voorzitterschap van den heer J. Straub, haar algemeene le denvergadering. In 3 jaar is. geen ledenvergadering gehou den wegens het ontbreken van een Vergaderlokaal. Be sloten werd eenig materiaal aan te schaffen. De rekening over 1943 sloot met een batig saldo van ƒ226 en die van 1944 met een batig saldo van 268. Het aantal leden be draagt 360. De heer J. Straub werd bij acclamatie als be stuurslid herkozen. In het ver volg zal de bode ook de ad ministratie verzorgen tegen een vergoeding van 100. Het materiaal is thans opgeslagen in een gedeelte van het koets huis. BONNEN VOOR ZEEÜWSCH-VLAAN DERE N*. De gisteren gepubliceerde voorinleveringsbonnen van Z.- en N.-Beveland en Walcheren, zijn ook voor Zeeuwsch-Vlaan- deren geldig. Bovendien is bon 138 Alg. als ruimingsbon aan gewezen voor 125 gr. gort, ha vermout, gem. meel, rogge- vlokken of 100 gr. vermicelli of puddingpoeder. Detaillisten, die deze artikelen niet in voor raad nebben, mogen dezen boi niet in ontvangst nemen. Te Oostburg wordt op He melvaartsdag de traditioneele voetbalwedstrijd West tegen Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen ge speeld. De elftallen zijn: West: J. Vermeulen (Bres- kens). A. van Hijfte (IJzendij- ke), A. Brakman (Oostburg), J. van Lare (Schoondijke), H. Fenijn (Breskens), J. Neufe- glise (Breskens), H. van Helle (Breskens). A. de Baare (Bres kens), A. Soulimans (IJzen- dijke). A. Versluys (Biervliet), J. Fenyn (Breskens). Oost: H. Kramers (Hulst), P. van Tatenhove (Sluiskil). A. Piersens (Steen). A. van Esch (Sluiskil), W. de Jager (Axel), J. Bauwens (Steen), H. de Bock (Terneuzen), J. v. d. Velden (Terneuzen), A. v. d. Velde (Axel), L. Klommaert (Hulst), P. Bauwens (Steen). De Werkgroep van Maal- schappeliiken Wederopbouw en vernieuwing te Rilland-Bath, zal iederen Woensdagavond de consistoriekamer der Ned. Herv. kerk een leestafel houden. Tijdschriften en week bladen van alle richtingen zijn e te vinden. Het informatie bureau der werkgroep wordt met deze leestafel gecombi neerd. Te Kapelle is een Ger. Zang- vereen iging opgericht met aan vankelijk 30 leden. Voorzitter is de heer A. Eversdijk Lz. Te Waarde heeft de heer B, uit Rotterdam, die in Novem ber uit Duitschland vluchtte, verteld van zijn belevenissen. De kerk was goed bezet. Een collecte voor de H.A.R.K. bracht 146 op. KONING LEOPOLD BEVRIJD Koning Leopold is met zijn echtgenoote en kinderen door een cavalerie-afdeeling van het 7e Amerikaansche leger, 30 km. O. van Salzburg, bevrijd. Gisteren werd wederom 1450 ton voedsel door de lucht naar W. Nederl. gebracht. Vandaag zal met de distributie een aan vang worden gemaakt. Officieele publicaties Baby pakketten. De distributiediensten zullen vergunningen WP 8171 uitrei- ken voor baby-pakketten slechts voor de eerste baby en-voor de eerste na vijf jaar. Deze ^vergunningen kan de par ticulier bij zijn winkelier inle veren die op zijn beurt de in genomen vergunningen opzendt naar het babypakketten-ma- azijn, p.a. Momen Leytcn. itratumsche dijk 29A, te Eind hoven. DISTRIBUTIEDIENST GOES. De directeur van den dis- tributiedienst Goes maakt be kend, dat, zooals in de pers is gepubliceerd, voor het tijdvak van 6 Mei tot 1 Juni 1945 de bon KF 30 van de brandstof- fenkaart voor kookdoeleinden

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1