PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Geheel Tlederland bevrijd DE CAPITULATIE Geheel 7lederland bevrijd, DE CAPITULATIE I ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent pei week, 3.20 per kwartaal. Loss- nummers 6 cent, ADVERTENTIE PRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie 2Kleine adver tenties (maximum 5 regels) 60 cent. Bureaux gevestigd te VLISSINGEN; Wolstraat 68-60, telefoon 10 (2 lij nen) MIDDELBURG Londensche Kaal 29, telefoon 3521 en 3541; GOES: Turf kade 15, telefoon 2475; TKRNEUZEN: Nieuwedicpatraat 23, Hoofdredacteur: E. P. Zandijk (met re&ictioneele medewerking van. dr. W. H. Beekenkamp en dr. P. J. Bouman). Redacteuren: M. Geerse, C. de Voogd, J. P. Ph. Doorenbos, R. F. H. L. Sondag, T. Keiler. Z ATER DA G 5 MEI 1945 188ste Jaargang Nummer 29 Uitg.: F. B. den Boer, Middelburg. Druk Fa F. van de Velde Jr., Vlissingen Commissie van Bijstand: W. 't Hooft te Goes, J. L. van Leeuwen, Ds. M- L. W. Schoch te Vlissingen, B. A. van Verre, C. Zwagerman te Middelburg. Gisteravond, even na half negen werd over de radio be. kend, dat Montgomery aan Eisenhower had medegedeeld, dat alle Dultsche strijdkrachten in Nederland, N.W. Dultsch- land en Denemarken, alsmede op Helgoland en de Wadden eilanden hebben gecapituleerd. De Duitechers hebben zich overgegeven aan de 21ste le gergroep. De capitulatie is hedenochtend om 8 uur ingegaan, voor wat betreft de strijdkrachten die op de N.W'. flank tegenover de 21ste legergroep staan. Wij hebben dit groot© nieuws elk uur verwachten toch over rompelde het ons nog. In vele Slaatsen beierden gisteravond e klokken, feestvuren vlam. den op en de vlaggen werden uitgestoken. Overal langs de wegen stonden juichende men. schen: Nederland bevrijd! De capitulatie is tot stand gekomen, door een overeen komst tusschen Montgomery en den Dultschen admiraal von Frieden burg, den opvol- 6er van Dönltz b(J de marine, 'onderdag kwamen de Duit schers, die op de vlucht wa ren voor de Russen, zich by Montgomery overgeven. Mont gomery antwoordde: geef je maar over aan de Russen. Montgomery liet von Frieden- burg een kaart zien, waarop deze zag wat er nog van Duitschland over was. Von Friedenburg kreeg de tranen in de oogen. Hy keerde terug om von Bosch, den Dultschen opperbevelhebber ln dit ge bied, te raadplegen. Von Frie denburg kwam weer naar Montgomery terug en teeken- de in de tent van den Engel- schen maarschalk aan 'n ruw houten tafel niet een gewone kantoorpen de capitulatie. Ook de zeeschepen in het gebied, dat zich overgeeft, vallen on der de capitulatie. Er zijn nog wel schepen, die trachten te ontkomen, doch deze worden door de Engelsche luchtmacht zwaar aangevallen. De capitulatie omvat onge veer 1 millioen man. Dit be- teekent dat nu sedert de lan. ding in Normandië 4 millioen Duitschers krijgsgevangen werden gemaakt. achijnljjk zal Dönitz probee- den Noorwegen te bereiken. Misschien neeft hij het waanzinnige plan den strijd voort te zetten in een land, waarvan de bewoners de Duitschers haten als weinig andere. Behalve in Noorwegen hou den de Duitschers nog stand in een klein deel van Beieren, ten Z.O. van München, en in een smalle strook in Saksen en Silezië, ten N. van het ge- berg te, dat Duitschland van Tsjecho-Slowakije scheidt, in Noord-Oostenrijk en in den Oostrand van Sleeswyk Hol. 3tein. Generaal Eisenhower deelde gisteravond mede, dat de Duitschers te land, ter zee en in de lucht verslagen zijn. De reden, dat zij nog niet overal capituleeren is gelegen in eigen domheid en in domheid van hun leiders. Al twee dagen lang heeft Dönitz in Denemarken, waar- scijnlijlc in Kopenhagen, ge confereerd met den Duitschen rijkscommissaris voor Noor. wegen, Terboven, en met den Duitschen gevolmachtigde voor Denemarken, Werner Best. De laatste zou hebben meegedeeld, dat hij niet kon instaan voor de Duitsche troe pen in Denemarken. Het mo reel van de Duitsche troepen in Noorwegen zou, volgens Terboven, beter zijn. Onbeschrijfelijke verwar ring. Gistermiddag deelde de B.B. C. reeds mede, dat de debacle in N.W. Dui'.schland volkomen |was. Het wis onmogelijk alle In Noorwegen houdt de krijgsgevangenen te tellen. Na vyana nog stand. Waar-1 Kiel en Floasburg gaven ook alle kleine steden in Sleeswijk Holstin zich over. In geheel N.W. Duitschland heersehte een onbeschrijfelijke verwarring. Tusschen Lauen- berg en Wismar waren de wegen overvol met stroomen gevangenen, die met eigen vrachtauto's, paaiden en wa gens, of loopende zich naar de gevangenkampen begaven. Ten N. van de Elbe werden in de laatstetw ee dagen 40 gene raals gevangen genomen, waaronder generaal veldmaar schalk von Kleist, die destijds de plannen voor den inval in Polen maakte en voorts den veldtocht in den Kaukasus leidde. Gistermiddag had radio- Oslo ook reeds meegedeeld, dat de Britsche troepen de grens van Denemarken over schreden hadden. Na het be kend worden van de capitula tie vormde zich- in Denemar ken een nieuwe regeering. De Duitsche troepen moesten gis teravond in hun kwartieren blijven. De ondergrondsche strijdkrachten handhaven de orde. (B.B.C. en H.N.) H.M. DE KONINGIN WAS DIEP ONTROERD. De gelukstrjding der bevrij. ding bereikte de Koningin evenals ons allen, ook per radio. Diep ontroerd luisterde onze landsmoeder in het bij zyn van haar dochter naar het bericht van de verlossing van haar geliefde landgenooten. Op het bordes nam H.M. daar na een hulde in ontvangst van een aantal inwoners van een nabijgelegen stad. De Konin gin stond op het bordes in witten mantel, beschenen door de koplampen van haar hof- auto's Zij richtte zich al3 Igt tot de menigte: „Ik ben verheugd deze dag met U te zijn. Leve het Vaderland". Tot laat in den avond nam H.M. de Koningin huldeblijken in ontvangst. Vandaag, hoopt H.M. de Koningin haar gevoelens kenbaar te maken door de radio. Het voedsel voor West-Nederland. )e Anep.-oorlogscorrespon- dent A. C. van Beers, schrijft over de voedseltransporten naar West-Nederland, dat ook Donderdag 1050 ton voedsel naar Niemandsland is ge bracht. Woensdag voerden de vrachtauto's in hoofdzaak spek aan. Donderdag brachten zy vleesch in blik, biscuits, sui ker en andere artikelen. Woensdag is 60 ton steen kolen aangevoerd met de be doeling om de gas- en electri- citeitsvoorziening van de zie kenhuizen en de centrale keu kens weer op gang te brengen. Canadeesche vrachtauto's, bestuurd door Nedcrlandsche burgerchauffeurs, zijn in de stad Utrecht aangekomen met 360 ton voedsel. Het was alsof de stad was bevrijd. Toen de auto's er binnenreden wapper den overal de vlaggen. In de straten bevond zich een jui chende menigte. De menschen stonden op de daken. De chauffeurs werden door vrou wen onstuimig omhelsd. Toen de wagens in Nie mandsland aankwamen, wer den ze overgegeven aan Ne dcrlandsche chauffeurs, die gedurende een half. uur in structies kregen om met de auto's om te gaan. De wagens werden gelost door Nederland- sche burgers, maar dat was een uiterst zware karwei voor hen, zoodat ze elk kwartier moesten uitrusten. Amerikanen trekken door Brennerpas. Salzburg en Innsbrück zijn veroverd. Het 7e Amerikaan- sche leger is door den Bren nerpas in N. Italië doorge drongen en heeft contact ge maakt met het 5e Britsche le ger. De tour rond Zwitserland is voltooid. Ver ten Z.O. van München, bij de Oosten rij ksche grens is Berchtesgaden eveneens ver overd, terwijl andere troepen Linz, dat tot open stad is verklaard, tot op 5 km. zijn genaderd. De Fransche troepen bereik ten de grens van Lichtenstein. (B.B.C.) Illlllllllllllllllillllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllll l Capitulatie hier, capi- tulatie daar wat be- leekent de capitulatie? Heel Nederland is be- vrijd, dat is voor ons de hoofdzaak op dit oogen- blik. Nog kunnen to ij de 1 politieke gevolgen niet f l overzien, maar heel Ne- derland is vrij.' Dat I voor ons de kern! Ne- 1 derlands volk, niet lan- f 1 ger gedeeld in bevryd en I 1 onbevr'yd. Nederland is f 1 vrij! Heel Nederland! f I Gode zij dank. Geloofd f zij God met diep ontzag! Dank aan Engelschen, Amerikanen, Russen, 1 Polen en Canadeezen, dank aan allen. Dank ook aan onze eigen strij- ders, dank aan de leven- 1 den, dank aan de doo- den. Maar innige dank aan de Moeders, die l I haar kinderen met bloe- dend hart. maar ook zij 1 getrouw tót in den dood i voor het vaderland ge- offerd hebben. Dank aan de Moeders en een eere- krans, die meer is dan een kroon, voor Wilhel- I I mina, de afstammeling van den Vader des Va- derlands. Zij zélve eene Moeder des Vaderlands. Oranje boven.' Leve Koningin Wilhel. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Zondag dankdiensten. Zondag a.s. zullen in alle kerken van het tot nu toe be vrijde gebied diensten worden gehouden, waarin God gedankt wordt voor de bevrijding van ons geheele vaderland. (H.N.) De geallieerde troepen, w.o. ook Nederlanders, op Tarakan hebben de hoofdstad Linkas bereikt, (H.N.) PROVINC1ENIEUWS MEDDELBURG'S EENIGE KLOK BEIERDE. De eenige klok, die Mid delburg is overgebleven, die van de Oostkerk, beierde Vrijdagavond, om omstreeks kwart voor negen, het groo- te nieuws van de aanstaande capitulatie m er de door het vuur verminkte en door het water ingesnoerde stad. Uit de huizen, nog steeds over vol van evacué's, kwamen de vlaggen te voorschijn. Wij waren juist op een ontspan ningsavond van de stoottroe pen, waar het nieuws van het podium werd afgegeven en door een daverend gejuich van de stampvolle zaal beantwoord. De straten waren spoedig overvol, in groote kringen danste de jeugd zijn vreugde uit. Vrachtwagens, die rijs hout voor de dijken aanbrach ten, reden beladen met kinde den door de stad. In de „Gou den Zon" herdachten de Zeeuwsche oud-gijzelaars juist den dag. waarop zij voor 3 jaar naar St. Michielsgestel en Haaren werden getranspor teerd. Temidden van de hu moristische en ernstige herin, neringen, die de sfeer van Gestel deden herleven, werd de capitulatie aangekondigd Hoe hebben deze oud-gijze laars toen het Wilhelmus ge zongen! In optocht met trom mels en vlag ging het door de niet langer verduisterde stad. Overste Slot van M. G. werd een telegram aan H. M. de Koningin overhandigd, lui dende: „In herdenking van den dag der eerste gijzeling, 4 Mei 1942, te Middelburg bijeengekomen, brengen de Zeeuwsche oud-gijzelaars van St. Michielsgestel en Haaren Uwer Majesteit na Uwen te rugkeer op vaderlandschen bo dem. waarvan juist heden de algeheele bevrijding werd aangekondigd, hun eerbiedige Tot na het middernachtelijk uur bewogen zich zingende jongelui door de straten. Men uitte zijn vreugde, want: Ne derland is bevrijd. Vanmorgen om 8 uur werd te Middelburg voor het stand beeld van Koningin Emma een bijeenkomst gehouden. Precies om 8 uur speelde het Middel burgsen Muziekcorps het Wil helmus, gevolgd door het En gelsche Volkslied, terwijl op hetzelfde moment bij de Prov. Griffie de vlag werd gehe- schen. oorts gaven de lucht alarm sirenes het signaal: .Veilig". HET FEESTPROGRAMMA VAN MIDDELBURG. Te Middelburg zai vanmid dag van 2—3 een uitvoering op de Markt van het Middel- burgsch Muziekkorps worden gegeven. Om 3 uur vertrekt dit korps vervolgens van de Bodenplaats voor een rond wandeling. Van 78 uur geeft het korps weer een concert op de Markt, terwijl om 8 uur nogmaals een muzikale rondgang wordt gemaakt. HOE VLISSINGEN REAGEERDE Nederland is vrij Als een loopend «vuur verbreidde zich (dit verlossende nieuws gister avond tegen 9 uur door onze Scheldestad. In een oogenblik vulden zich de straten van onze binnenstad met een jube lende menigte en was de stad in één vlaggenzee herschapen. Oud en jong trok de straat op. Het was in huis niet meer uit te houdenAllerwege werden over en weer de han den gedrukt. Denkend aan de familiebetrekkingen in Weste lijk Nederland, werd ook uit veler mond de verluchtende zucht geslaakt: Aan hun lijden komt nu ook een einde. In de uitbundige feestvreug de voerde vanzelfsprekend de jeugd den boventoon. Allen uit_ gedorst met oranje, bewogen de jongens en meisjes zich hossend door de straten. Vrachtauto's met zingende jongelui toerden rond. Ook on ze militairen lieten zich hierbij niet onbetuigd. Zij reden met motorfietsen en auto's, afge laden met jongens en meisjes tot laat in den avond door de stad. Kortom het was een dag van vreugde, die sinds men- schenheugenis in Vlissingen niet werd gekend. Een dag om nooit te vergeten!!! 'Baas op eigen erf en m eigen vcrecm ij -o.r, is de '•-ndlzuii. terstond momentroök uit naar ^et g^^TTt^'y^Ihet, toen de patriotten^over- [men^ 's Besloten werd met het zirt- ABOJOCEMXNT3PRIJS: 25 cent per week, 3.20 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVERTENTIE PRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie ƒ2—. Kleine adver tenties (maximum 5 regels) 60 cent. Bureaus gevestigd te VLISSINGEN Walstraat 58-60, telefoon 10 <3 lij nen) .MIDDELBURG Lcadecsclie Kaal 29, telefoon 3521 en 3341; GOES: Turfkado -15, telefoon 2475; TERNEUZEN: Nleuwediepstraat 23. Hoofdredacteur: E. P. Zandijk (met redactioneele medewerking van cfr. W. H. Beekenkamp en dr. P. J. Bouman). Redacteuren: M. Geerse. C. de Voogd, J. P. Ph. Doorenbos, R. F. H. L. Sondag, T. Keiler. ZATERDAG 5 MEI 1945 188ste Jaargang Nummer 29 Uitg.F. B. den Boer, Middelburg. Druk Fa F. van de Velde Jr., Vlissingen Commissie van Bijstand: W. 't Hooft te Goes, J. L. van Leeuwen, Ds. M. L. W. Schoch te Vlissingen, B. A. van Verre, C. Zwagerman te Middelburg. Gisteravond, even na half negen werd over de radio be kend, dat Montgomery aan Elsenhower had medegedeeld, dat- alle Duitsche strijdkrachten in Nederland, N.W. Dnitsch- land en Denemarken, alsmede op Helgoland en de Wadden eilanden hebben gecapituleerd. De Duitschers hebben zich overgegeven aan de 21ste le gergroep. De capitulatie is he denochtend om 8 uur ingegaan, voor wat betreft de strijdkrachten die op de N.W. flank tegenover de 21ste legergroep staan. YVjj hebben dit groote nieuws elk uur verwachten toch over- rompelde liet ons nog. In vele plaatsen beierden gisteravond de klokken, feestvuren vlam den op en dc vlaggen werden uitgestoken. Overal langs de wegén stonden juichende men schen: Nederland bcvryd! De capitulatie 'is tot stand gekomen, door een overeen komst tusschen Montgomery en den Duitschen admiraal von Frie.ienburg, den opvol ger van Dönitz bij de marine. Donderdag kwamen de Duit schers, die op de vlucht wa rén voor de Russen, zich bij Montgomery overgeven. Mont gomery antwoordde: geef je maar over aan de Russen. Montgomery liet von Frieden- bprg een kaart zien, waarop deze zag wat er nog van Duitschland over was. Von Friedenburg kreeg de tranen in de oogen. Hy keerde terug om von Busch, den Duitschen opperbevelhebber in dit ge bied, te raadplegen. Von Frie denburg kwam weer naar Montgomery terug en teeken- de in de tent van den Engel sehen maarschalk aan 'n ruw houten tafel niet een gewone kantoorpen de capitulatie. Ook de zeeschepen in het gebied, dat zich overgeeft, vallen on der de capitulatie. Er zyn nog wel schepen, die trachten te ontkomen, doch deze worden door de Engelsche luchtmacht zwaar aangevallen. De capitulatie omvat onge veer 1 millioen man. Dit be- teekent dat nu sedert de lan ding in Norniandië 4 millioen Duitschers krijgsgevangen werden gemaakt. In Noorwegen houdt de vyand nog stand, Waar- schijnlyk zal Dönitz probee- I den Noorwegen te bereiken. Misschien lieeft liy het waanzinnige plan den strijd voort te zetten in een land, waarvan de bewoners de Duitschers haten als weinig andere. Behalve in Noorwegen hou den de Duitschers nog stand hi een klein deel van Beieren, ten Z.O. van München, en in een smalle strook in Saksen en Silezië, ten N. van het ge bergte, dat Duitschland van Tsjecho-Slowakije scheidt, in Noord-Oostenrijk en in den Oostrand van Sleeswijk Hol- stein. Generaal Eisenhower deekle gisteravond mede. dat .de uitschers te land, ter zee en in de lucht verslagen zyn. De reden, dat zy nog niet overal capituleeren is gelegen in eigen domheid en in domheid van hun leiders. Al twee dagen lang heeft Domtz in Denemarken, waar- scynlijk in Kopenhagen, ge confereerd met den Duitschen rijkscommissaris voor Noor wegen, Terbovenv en met den Duitschen gevolmachtigde voor Denemarken, Werner Best. De laatste zou hebben meegedeeld, dat hij niet kon instaan voor de Duitsche troe pen in Denemarken. Het mo reel van de Duitsche troepen in Noorwegen zou, volgens Terboven, beter zijn. Onbeschrijfelijke verwar ring. Gistermiddag deelde de B.B. C. reeds mede, dat de debhcle in N.W. Duitschland volkomen jwas. Het was onmogelijk alle 1 krijgsgevangenen te - tellen. Na 'Kiel en Flensburg gaven ook alle kleine steden in Sleeswijk Holstin zich over. In geheel N.W. Duitschland heersehte een onbeschrijfelijke verwarring. Tusschen Lauen- berg en Wismar waren de wegen overvol met stroomen gevangenen, die met eigen vrachtauto's, paarden en wa gens, of loopende zich naar de gevangenkampen begaven. Ten N. van de Elbe werden in de laatstetw ee dagen 40 gene raals gevangen genomen, waaronder generaal veldmaar schalk von Kleist, die deSirjds de plannen voor den inval in Polen maakte en voorts lec veldtocht in den Kaukaius leidde. Gistermiddag had radii- Oslo ook reeds meegedeek. dat de Britsche troepen d« grens van Denemarken over- Het voedsel voor West-Nederland. De Anep.-oorlogscorrespon- dent A. C. van Beers, schrijft over de voedseltransporten naar West-Nederland, dat ook Donderdag 1050 ton voedsel naar Niemandsland is ge bracht. Woensdag voerden de vrachtauto's in hoofdzaak spek aan. Donderdag brachten zij vleesch in blik, biscuits, sui ker en andere artikelen. Woensdag is 60 ton steen kolen aangevoerd met de be doeling om de gas- en electri- citeitsvoorziening van de zie kenhuizen en de centrale keu kens weer op gang te brengen, i Canadeesche vrachtauto's, bestuurd door Nederlandsche burgerchauffeurs, zijn in de stad Utrecht aangekomen met 360 ton voedsel. Het was alsof de stad was bevrijd. Toen de auto's er binnenreden wapper- schreden hadden. Na het be-den overal de vlaigen. In dé kend Wordfen van dp ramfnlo. strafon ..K .-...- kend worden van de capitula tie vormde zich in Denemar ken een nieuwe regeering. De Duitsche troepen moesten gis teravond in hun kwartieren blijven. De ondergrondsche strijdkrachten handhaven de orde. (B.B.C. en H.N.) H.M. DE KONINGIN WAS DIEP ONTROERD. De gelukstyding der bevrij ding bereikte de Koningin evenals ons allen, ook per radio. Diep ontroerd luisterde onze landsmoeder in het bijzijn van haar dochter naar het bericht van de verlossing van haar geliefde landgenooten. Op het bordes nam H.M. daar na een hulde in ontvangst van een aantal inwoners van een nabijgelegen stad. De Konin gin stond op het bordes in witten mantel, beschenen door de koplampen van haar hof- auto's Zij richtte zich als volgt tot de menigte: „Ik ben verheugd deze dag met U te zyn. Leve het Vaderland". Tot laat in den avond nam H.M. de Koningin huldeblijken ra ontvangst. Vandaag, hoopt H.M. de Koningin haar gevoelens kenbaar te maken door de radio. straten bevond zich een jui chende menigte. De menschen -tonden op de daken. De eiauffeurs werden door vrou wen onstuimig omhelsd. Toen de wagens in Nie- mqidsland aankwamen, wer- dei ze overgegeven aan Ne- derandsche chauffeurs, die gechrende een half uur in- struties kregen om met de auto* om te gaan. De wagens wera<a gelost door Nederland sche urgers, maar dat was een uierst zware karwei voor hen, oodat ze elk kwartier moestei uitrusten. Amelkanen trekken doo Brennerpas. Salzbui- en Innsbrück zijn veroverd. Het 7e Amerikaan- sche leger is door den Bren nerpas in N. Italië doorge drongen en heeft contact ge maakt met iet 5e Britsche le ger. De torn rond Zwitserland is voltooid. Ver ten Z.\. van München. by de Oostenijksche grens is Berchtesgaden eveneens ver overd, terwijl andere troepen Linz, dat tot open stad is verklaard, tot m 5 km. zijn genaderd. De Fransche toepen bereik ten de grens vaniichtenstem. (B.B.C.) |iiii!iiiii:iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiinufl Capitulatie hier, capi- tulatie daar wat be- 1 teekent de capitulatie? Heel Nederland is be- _f vrijd, dat is voor 071s de hoofdzaak op dil oogen- H blik. Nog kunnen wij dt politieke gevolgen niet overzien, maar heel Ne- derland is vrij! Dat is voor ons de kern! Ne- derlands vólk, niet lan- ger gedeeld in bevryd en onbtvrijd. Nederland is vrij.' Heel Nederland! Gode zij dank. Geloofd 1 zy God met. diep ontzag! Dank aan Engelschen, Amerikanen, Russen. Polen en Canadeezen. dank aan allen. Dank ook aan onze eigen strij- f ders, dank aan de leven- den, dank aan de doo- den. Maar innige dank aan de Moeders, die haar kinderen met bloe- dend hart, maar ook zij getrouw tot in den dood voor het vaderland ge- offerd hebben. Dank aan de Moeders en een eere- krans, die meer is dan een kroon, voor Wilhel- mina, de afstammeling H van den Vader des Va- ff derlands. f§ Zij zélve eene Moeder des Vaderlands. j Oranje boven! M Leve Koning-in Wilhel. mina.' iiiitnimiiiifliinniiiiuimiiniiiiinfliiiifflininiimniiiiul Zondag dankdiensten. Zondag a.s. zullen in alle kerken van het tot nu toe be vrijde gebied diensten worden gehouden, waarin God gedankt wordt voor de bevrijding van ons geheele vaderland. (H.N.) De geallieerde troepen, w.o. ook Nederlanders, op Tarakan hebben de hoofdstad Linkas bereikt (H.N.) PROVINCIENIEUWS FEESTVREUGDE IN GOES. Ook Goes heeft zich gister avond niet onbetuigd gelaten toen de radio de zoo vurig verlangde tijding bracht. Nau welijks was dit heugelijk nieuws bekend of overal wer den de vlaggen uitgestoken, zoowel van den stadhuistoren als van tallooze particuliere gebouwen. In drommen trok ken de Goesenaren, vooral de jongeren, naar de Markt, waar ook vele Engelsche en Neder landsche militairen zich bij de Zeeuwen voegden om met hen te getuigen van dè intense vreugde die zich van iedereen had meester gemaakt. Een doedelzakspeler zorgde er voor, dat men op muziek een ronde-dansje kon maken en toen het wat donkerder werd, Klonk spoedig het knallen van vuurwerk, en geruim en tijd werd dit voortgezet, waarby een vlag ten offer viel aan een vuurpyl. De verduiste ringsvoorschriften werden als' afgeschaft beschouwd en o.a. de groote schijnwerpers van hotel „De Korenbeurs" ver hoogden het feestelijk aanzien van het plein. Menschen, die elkaar alleen van gezicht ken den of soms dat nog niet, drukten elkaar de hand om elkaar geluk te wenschen. Op ieders gezicht was de uitdruk king te lezen, dat men nu van een zwaren druk was verlost, nog meer dan op 29 October 1944, toen de Canadeesche tam Goes binnen rolden, In het ziekenhuis aan den Oostwal te Goes is opgenomen mej. E. wonende aan den Heernisseweg, die bij het aan. maken van de kachel benzine gebruikte. Hierdoor sloegen de vlammen uit en bekwam zrj brandwonden, die van zulk een aard waren, dat zy naar het ziekenhuis moest worden over gebracht. Naar wy vernemen zal het badlokaal achter de Ambachts school -te Goes binnen enkele dagen voor de burgerbevol king worden opengesteld. bepaalde dagen voor de burgers worden vrijgegeven. De groote liefhebberij voor hei badhuis van het Pmode Kruis heeft wel voldoende bewezen, dat er aan een soortgelijke inrichting in Goes dringend behoefte bestaat. De Dondei-dag gepubliceerde cijfers over de gemeentebe- grooting 1945 slaan niet zooals gemeld op Ovezande, doch op de gemeente Oudelande. Met ingang van 1 Mei is aan den heer J. C. Meuleu- berg als wnd. Burgemeester van Rilland Bath, op zijn ver zoek, door den Commissaris der Koningin eervol ontslag verleend, met dank voor de dooi- hém bewezen diensten. Als wnd. Burgemeester is nu benoemd, de heer Ir. W. Kakebeelte. directeur der N.V. de Bathpolders. De collecte voor de H.A.R. K. bracht te Kattendyke 860.65 op en de Juliana-col- lecte 323.02%; te Wilhel- minadorp waren de reslutaten resp. 1068.35 en 207.61%. Offfcieele publicaties VOOR ZUID-BEVELAND. In verband met het beschik baar komen van Amerikaan- sche schoenen voor oudere meisjes en vrouwen, zal dezer dagen tot uitgifte hiervan worden overgegaan. In tegen stelling tot den normalen gang van zaken zal aan degenen die hiervoor in aanmerking komen niet eerst een bon worden verstrekt, doch direct op een daartoe centrale ver koopplaats de schoenen wor den afgegeven. Voor deze schoenen zullen de oudste ten distributiekantore aanwezige aanvragen worden afgewerkt en zullen diegenen die hieron der vallen door het betreffen de distributiekantoor persoon lijk worden opgeroepen. Nieu we aanvragen kunnen voor de ze schoenen niet worden inge diend. Voorloopig geldt deze regeling alleen voor Distribu- tiedienst Goes. Verkoop ge- rnhin/1» V e Weliswaar is het nu nog in ge-jschiedt in het magazijn Fa v brrnk voor Engelsche militai- d. Reepe, Korte Vorststraatié ren, maar waarschijnlijk zullen 1 te Goes op Maandag 7 on

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1