PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Front in Noord-Duitschland stort ineen. De voedselaanvoer voor bezet Nederland. Front in Noord-Duitschiand stort ineen. De voedselaanvoer voor bezet Nederland. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per weok, J 3.20 per kwartaal. Losse nummers 5 cent- ADVERTENTIE PRIJS 12 cent por mm., minimum por advertentie 2Kleine adver tenties (maximum a regels) 60 cent. Hoofdredacteur: E. P. Zandijk (met redactioneele medewerking: van dr. W. H. Beekenkamp en dr. P. J. Bouman). Redacteuren: M. Geerse, C. de Voogd, J. P. Ph. Doorenbos, R. P. H. L. Sondag, T. Keiler. Bureaux gevestigd te VLISSINGEN: Walstraat 58-60. telefoon 10 (2 lij nen) MIDDELBURG Londensche Kaal 29, telefoon 3521 en 3541; GOES: Turflcadc 15, telefoon 2475: TERNEUZEN: Nleuwedlopiitraat 23. V R IJ D AG 4 MEI 19 4 5 188ste Jaargang Nummer 28 Uitg.: F. B. den Boer, Middelburg. Druk Fa F. van de Velde Jr., Vlisslngen Commissie van Bijstand: W. 't Hooft te Goes, J. L. van Leeuwen, Ds. M. L. W. Schoch te Vlissingen, B. A. van Verre, C. Zwagerman te Middelburg. NATIONALE SAAMHOORIGHEID. Deze titel ls een programma en dit programma is omvang- Tijk, indrukwekkend' en nood zakelijk. De titel ls ontleend aan een geschrift, dezer dagen uitge- gicn door de Werkgroep voor opvoeding tot nationale saam- hoorigheid te Goes en van. de hand van dr. W. F. Dankbaar. De verleiding om enkele volzinnen, voorzien van uit- roepteekens en teekenen van instemming, hier af te druk ken, is groot, maar de dag- t schrijver is nog een ge bonden mensch. Hij moet vol staan met ten nadrukkelijk woord van e tnbeveling: koop en lees, herlees en bespreek. Wat is saamhoorigheid? Saamhoorigheid is geen kleur- looze, onpersoonlijke eenstem mig 'id. Menschên zijn geen zandkorrels. De dictatuur ver biedt ons, ons een eigen over tuiging te vormen, maar het Nederlandsche volk is geen rijstebrijberg, bewaakt door een aantal machinegeweren. Saamhoorigheid veronder stelt nood. De eenlge verta ling van het woord Europa is: nood. Die nood brenge ons bijeen en doe ons vastberaden werken aan den uitweg uit den nood, overal waar onze dagelijksche taak ons roept. Daarbij is partijvorming geen bezwaar, mits deze enkele! partrjen gezonde en §een hooghartige critlek uit rengen en zich bescheiden terugtrekken, als het heil van het geheele volk werkelijk ge diend wordt. Tegenstellingen scheppen uit beginsel, begeerte of gemakzucht is ontoelaat baar. „Wij moeten bereid zijn, onszelf te herzien in het waarachtig geestelijk en stof felijk belang van ons volk. Daarom roepen wij u op tot nationale saamhoorigheid". De maatstaf dezer nationa liteit ligt in het land, waar Willebrord in de 8e eeuw de boodschap van het Nieuwe Testament bracht en waar het lied van Willem van Oranje zong van een in gerechtigheid gehoorzamen aan de Hoogste Het Duitsche front stort over de geheele linie snel in een. Het laatste sprankje ver zet is aan het uitsterven. Britsche troepen hebben Donderdag Hamburg bezet. Hamburg' was tot open stad verklaard. Voorts Is Olden burg, tusschen Embden en Bremen, veroverd. De Britten, die de Oostzee hebben bereikt en Liibeck, Wlsmar en Schwerin bezet ten, hebben thans ton W. van Wismar contact gemaakt met de Russen. i^e Duitschers vluchten in wanorde uit Nooi d-Duitsch- land naar Denemarken, ach tervolgd door de Britsche troepen en onophoudelijk aan gevallen door de tactische luchtmacht. Volgens de Zweedsche radio hebben de Britten het kanaal dat de I.v u'dzee met de Oost zee verbindt, reeds overschre. den en zouden zelfs reeds De nemarken zijn binnengedron gen. Gemeld wordt dat Echernförde, en N.W. van Kiel is veroverd, aviel en Flensburg aan de Deensche grens, zijn tot open stad verklaard. Ook Travenmünde, ten N.O. van Lübeck is bezet. Het garni zoen van Neumünster, ten Z. van Kiel, wil zich overgeven. Het vermoeden wordt uitge. sproken, dat te Kiel een on derhoud plaats vindt tuschen Dönitz en Montgomery. De rest van de Duitsche re geering is blijkbaar naar De nemarken gevlucht. De minis- ster van bewapening en pro ductie heeft vla radio Kopen hagen gezegd, dat Duitschland is verslagen. Hij zei dat het de bedoeling van Dönitz is de Majesteit, enkel en alleen in het Evangelie. Mede verant woordelijk voor het zuiver ge tuigen daarvan is de Neder landsche Hervormde Kerk, die zich in de afgeloopen jaren steeds bewuster werd van de noodzaak van geestelijke lei. ding en dienende werkzaam heid voor heel ons volk. Volg onzen raad: verdiep u in dit uitnemend stuk van dr. Dankbaar. W.H.B. Duitschers te laten léven en niet in handen te laten vallen van de Russen. Geheele ba taljons geven zich over. In 86 uur hebben de Britten millioen gevangenen gemaakt. Alles wijst er op, dat ook de capitulatie van Denemar ken en Noorwegen aanstaande is. In feite is er in Denemar ken reeds vrede, want de Duitschers wachten eigenlijk op capitulatie. Ook in Noor wegen heer9cht groote ver warring. Onder de Quislings heerseht een ware zelfmoord epidemie. Van het front in het Zui den wordt gemeld, dat Inns- briiek niet wordt verdedigd. De Amerikanen veroverden aan de Oostenrijkse!* grens Passau. Andere Amerlkaansche troe. pen zijn door de Alpen opge rukt tot minder dan 40 km. van de Itallaansche grens. In het concentratiekamp Dachau is vlektyphus uitge broken. Reeds zijn 2000 geval len geconstateerd. Bij Delfzijl (N.O. Groningen) zyn vijandelijke troepen aan de Eemsmonding opgeruimd. (B.B.C. en H.N.) Praag open stad. In Berlijn zwegen thans de kanonnen. Er zrjn tot dusver nog 134.000 Duitschers gevan gen genomen. De troepen van Rokossovski hebben over een 115 km. breed front contact gemaakt met de Britten en Amerika nen tusschen Wlsmar en Wit- tenberge, (halverwege Ham burg—Berlijn) welke laatste plaats ook werd veroverd, Aan de Poolsch-Tsjechlsche grens wrd Teschen veroverd. Dönitz heeft Praag tot open stad verklaard. (B.B.C., H.N.) BRITTEN IN RANGOON. Ter weerszydon van de Ira- wadt-monding landden dezer dagen troepen van hpt 14e Bntsche leger, terwijl ook parachutisten werden neerge laten. Gisteren z(jn deze troe pen nu Rangoon binnenge drongen. (B.B.C.) Koningin en Prinses In bevrijd gebied. H.M, de Koningin en II.K. H. Prinses Juliana zijn Don derdag per vliegtuig ill be vrijd gebied aangekomen. Hoe wel de datum van aankomst oorspronkelijk was vastgesteld op '28 April, kon in verband met de weersomstandigheden eerst Donderdag worden ge vlogen. H.M. stelt zich voor zich voorloopig hier tc vesti gen, doch zoo vaak Haar plichten Haar naar Londen terug"'epen, zich daarheen te begeven In overeenstemming met do omstandigheden is liet Haar wensch Haar eenvoudige levenswijze voort te zetten. Vor brieven en verzoek- schrifte. aan de Koningin is het voorloopig adres: Kolonel J. C. Baron Baud, Kraan straat 4, Breda Om redenen van veiligheid kon eerst thans hiervan me- dedeeling worden gedaan. e Koningin en de Prinses arriveerden gistermiddag om 4.23 uur in een Dakota-vlieg- tuig, geëscorteerd door 12 Ne derlandsche Spitfires, op het vliegveld Gllze-Rjjen Op den autotocht door Breda en Gin- neken werden de Koningin en de Prinses luide toegejuicht. (H.N., A.A.) NIEUWE BONNEN. VOOR WALCHEREN, N.- EN Z.-BEVELAND. Geldig tot -en met 12 Mei. Brood: A20A, B20A, C20A, D20A, E20A. M20A. A20B, B20B, C20B, D20B, E20B, 400 gr.; D20, E20 Beschuit 100 gram. Melk: C20, D20 en E20 1% liter melk. Taptemelk: A20, B20 tapte melk 1% 1. taptemelk of 1% 1. karnemelk of 200 gr. magere melkpoeder. TOELICHTING. Brood. De bonnen gemerkt „Beschuit" D20 en E20 zyn uitsluitend aangewezen voor het artikel brood, zoodat hierop geen aflevering van beschuit mag plaats vinden. De voedselaanvoer voor be zet Nederland vond ook gis teren voortgang. Tusschen Alkmaar en Utrecht wierpen 400 Amerikaansche vliegende forten 800 ton voedsel neer, terwijl ook R.A.F.-bommen- werpers met hun kostbare la dingen boven W.-Nederland verschenen. Voor het vervoer over land ligt 30.000 ton aan levens middelen gereed, terwijl vol gens de „Daily Tel." in Enge land 30 millioen rantsoenen beschikbaar zijn voor vervoer door de lucht Toen de Amerikanen Woens dag voedBel uitwierpen, spel den Nederlanders met stee- nen op den grond de woor den: „Thank you boys". De pakken, die denzelfden dag door 500 Lancasters dooi de R.A.F. boven Den Haag, Leiden, Rotterdam en Gouda werden afgeworpen, bevatten de eigen suikergoedrantsoenen der bemanningen. De rantsoe nen werden uit de vensters der vliegtuigen geworpen evenals kleine pakjes snoep goed, waarop gedrukt stond: „Voor het kind". De beman, ningen zagen op de daken vele boodschappen geschre ven, zooals „Thanks", „Good Luck Tommy" en „Thanks R. A.F." De groote tribune van de renbaan in Den Haag, waar de pakketten o.m. neergelaten worden, was volgepakt met toeschouwers. De oorlogscorrespondent van Anep-Aneta, A. C. van Beers, die Woensdag met het eerste voedseltransport over land meeging, vertelde hierover o. m.: De 10.-tons wagens wei den op vlotte en snelle wijze naar de losplaats tusschen Wageningen en Rhenen gere den, waar tienduizenden kist jes met levensmiddelen langs den weg werden opgeslagen. De Nederlandsche ambtenaren controleerden den geheelen dag de opgestapelde kisten met voedsel, die ware muren vormden. De Nederlanders zullen het voedsel bewaken totdat de Canadeezen met 200 vrachtauto's arrlveeren om het door het gansche gebied van bezet Nederland te dlstri- bueeren. De regeering heeft alle bin nenschippers en sleepbootka piteins opgeroepen om zich on. middellijk beschikbaar te stel- len voor een snelle distributie van de levensmiddelen. Ook mag voedsel over de Zuider zee aangevoerd worden. De geallieerden zullen ook lichters beschikbaar stellen voor den aanvoer van steen kool naar W.-Nederland. (R.O., H.N., A.A.) PROV1NC1ENIEUWS Op den dag dat de wapenen r.eorgolegd zullen worden zal in de Nieuwe kerk te Vlis singen een interkerkelijke dankdienst worden gehouden. Hierin zullen voorgaan Mej. ds. M. de Boer, predikante der Doopsgezinde gemeente, ds. G. Smeenk, predikant van de Ger. kerk en ds. L. J. C. Visbeek, Ned. Herv. predikant. Er zullen twee samenkom sten worden' gehouden, nl. van -7 uur en van 7.308.30 uur, Een draaier bij de P.Z.E.M. te VUssingen beging tijdens het schaftuur de grove on voorzichtigheid om met een dop van een granaat te expe rimenteeren. Hierbij kwam de lading tot explosie waardoor de man zeer ernstig aan enke le vingers werd gewond. Hrj werd ter behandeling in het St. Jo8ephziekenhuis opge- men. Gisteravond hield de Geref. iJeugdcentrale te Vlissingen een gecombineerde bijeenkomst van de x-esp. Geref. Jeugdor ganisaties onder voorzitter schap van den heer S. Prins. Enkele onderwerpen, zang. or gelspel, voordracht en een in- telligentio-wedstrijd wisselden elkaar af. Ds. Smeenk sprak een opwekkend slotwoord, waarin nij wees op de groote taak voor' de jeugd bij den we deropbouw van ons land op al lerlei terrein des levens. Ook te Middelburg is een bijkantoor van het Ned. Infor matie-bureau Arbeiders Duitschland gevestigd, dat be. oogt de registratie van adres sen van arbeiders in Duitsch land en hun familie in bevrjjd Nederland. Formulieren voor berichtge ving aan arbeiders in Duitsch land zyn gratis verkrijgbaar b(j den heer C. Vroom, p.a. Vroom Dreesmann, Dam. Op het informatiebureau an het Ned. Roode Kruis te Middelburg is de verlieslost van Doetinchem ontvangen. De weinige bewoners van het dorp Iiltthem gebruiken den nabijgelegen berg als groentetuin. De berg is alleen met een boot te bereiken. Verloopen winter werden er aardappels gekuild; Jammer, dat een deel van den bex-g is eggeslagen. Op de door de Nationale Ver. van Leeraren in „Ste nografie Groote" te Middel burg gehouden examens voor stenografie en machineschrij- ven slaagden: Ned. steno 130 lettergr. p. min. handelsbd.: mej. W. S. Louwerse, Middel burg, afgew. 1. Ned. st. 130 1. p. m. dic taat: dames C. L. lzeboud, A. J. Plutimers, M. K. H. Sche pers, allen Middelburg. Eng. st. 100 1. p. m.: dames E. Janssen, M'burg en J. Ver linde, Vlissingen; afgew. 1. Duitsch st. 100 1. p. m.: dhr. C Looise, Middelburg; af gew. 1. Ned. typen ïOO 1. p. m.: dhr. C. Looise, Middelburg. Ned. typ. 75 1. p. m.: mej. I. Dekker, M'burg. W. Jansen. Vlissingen en dhr C. Looise, Middelburg. Ned. typ. 50 1. p. m.: dames R. Bolier. C. Joosse, J. A. Blanker. L. S. M. Sogaert, ïllen M'bu-g: A. Damman, Nieuwdorp: B. Dekker, J. C. Dronkers, W. Geldof, J. J. de Klerk, M. Lambermont, S. Lievense, R. van Noppen, K. C. Verhage, J. M. de Visser, W. de Visser. A. de Pauw, allen M'burg; N. Roos, W. Jansen, A. Schout-Veldhuijs, J. Verheul, allen Vlissingen; afgew. 9. Eng. typ. 50 1. p. m.: da mes W. Jansen. J. Verlinde, beide Vlissingen en mej. P, Ispprd. nar—eniceie ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per week, S 3.20 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVERTENTIE PRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie 2Kleine adver tenties (maximum 5 regels) 60 cent. LÏSSING2N: Bureaus gevestigd te VLISlO (2 HJ- Walstraat 58-60, telefoon lOpndenschc nen) MIDDELBURG Lor-o 3511; Kaai 29, telefoon 3521 en 2475; GOES: Turfkade 15. telefoon 2 23. TERNEUZEN: Nieuwc-dlepstraat 2. Hoofdredacteur: E. P. Zandijk (met redactioneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp en dr. P. J. Bouman). Redacteuren: M. Geerse, C. de Voogd, J. P. Ph. Doorenbos, R. F. H. L. Sondag, T. Keiler. VRIJ DAG 4 MEI 1945 188ste Jaargang Nummer 28 Uitg.: F. B. den Boer, Middelburg. Druk Fa. F. van de Velde Jr., Vlissingen Commissie van Bijstand: W. 't Hooft te Goes, J. L. van Leeuwen, Ds. M. L. W. Schoch te Vlissingen, B. A. van Verre, C. Zwagerman te Middelburg. NATIONALE SAAMHOORIGHEID. Deze titel is een programma en dit programma is omvang rijk, indrukwekkend en nood zakelijk. De titel is ontleend aan een geschrift, dezer dagen uitge geten door de Werkgroep voor opvoeding tot nationale saam hoorigheid te Goes en van de hand van dr. W. F. Dankbaar. De verleiding om enkele volzinnen, voorzien van uit- roepteekens en teekenen van instemming, hier af te druk ken, is groot, maar cle dag- Lischrijver i3 nog een ge bonden mensch. Hij moet vol staan met een nadrukkelijk woord van aanbeveling: koop en lees, herlees en bespreek. Wat is .saamhoorigheid Saamhoorigheid is geen kleur- looze, onpersoonlijke eenstem mig- nd. Menschen zijn geen zandkorrels. De dictatuur ver biedt ons, ons een eigen over tuiging te vormen, maar het Nederlandsche volk is geen rijstebrijberg, bewaakt door een aantal machinegeweren. Saamhoorigheid veronder stelt nood. De eenige verta ling van het woord Europa is: nood. Die nood brenge ons bijeen en doe ons vastberaden werken aan den uitweg uit den nood, overal waar onze dagelijksche taak ons roept. Daarbij is partijvorming geen bezwaar, mits deze enkele! partijen gezonde en geen hooghartige critiek uit brengen en zich bescheiden terugtrekken, als het heil van het geheele volk werkelijk ge diend wordt. Tegenstellingen scheppen uit beginsel, begeerte of gemakzucht is ontoelaat baar. „Wij moeten 'bereid zijn, onszelf te herzien in het waarachtig geestelijk en stof felijk belang van ons volk. Daarom roepen wij u op tot nationale saamhoorigheid". De maatstaf dezer nationa liteit ligt in het land, waar Willebrord in de 8e eeuw de boodschap van het Nieuwe Testament bracht en waar het lied van Willem van Oranje zong van een ln gerechtigheid gehoorzamen aan de Hoogste Het Duitsche front stort over de geheele linie snel in een. Het laatste sprankje ver zet is aan het uitsterven. Britsche troepen hebben Donderdag Hamburg bezet. Hamburg was tot open stad verklaard. Voorts is Olden burg, tusschen Embden en Bremen, veroverd. De Britten, die de Oostzee hebben bereikt en Lübeck, Wismar en Schwerin bezet ten, hebben thans ten W. van Wismar contact gemaakt met de Russen. jJe Duitschers vluchten in wanorde uit Noord-Duitsch- land naar Denemarken, ach tervolgd door de Britsche troepen en onophoudelijk aan gevallen door de tactische luchtmacht. Volgens de Zweedsche radio hebben de Britten het kanaal dat de Noordzee met de Oost zee verbindt, reeds overschre den en zouden zelfs reeds De nemarken zijn binnengedron gen. Gemeld wordt dat Echernförde, en N.W. van Kiel is veroverd. ïuel en Flensburg aan de Deensche grens, zijn tot open stad verklaard. Ook Travenmünde, ten N.O. van Lübeck is bezet. Het garni zoen van Neumünster, ten Z. van Kiel, wil zich overgeven. Het vermoeden wordt uitge sproken, dat te Kiel een on derhoud plaats vindt tuschen Dönitz en Montgomery. De rest van de Duitsche re- geering is blijkbaar naar De nemarken gevlucht. De minis- ster van bewapening en pro ductie heeft via radio Kopen hagen gezegd, dat Duitschland is verslagen. Hij zei dat het de bedoeling van Dönitz is de Majesteit, enkel en alleen in het Evangelie. Mede verant woordelijk voor het zuiver ge tuigen daai*van is de Neder landsche Hervormde Kerk, die zich in de afgeloopen jaren steeds bewuster werd van de noodzaak van geestelijke lei ding en dienende werkzaam heid voor heel ons volk. Volg onzen raad: verdiep u in dit uitnemend stuk van dr. Dankbaar. W.H.B. Duitschers te laten leven en niet in handen te laten vallen van de Russen. Geheele ba taljons geven zich over. In 36 uur hebben de Britten millioen gevangenen gemaakt. Alles wijst er op, dat ook de capitulatie van Denemar ken en Noorwegen aanstaande is. In feite is er in Denemar ken reeds vrede, want de Duitschers wachten eigenlijk op capitulatie. Ook in Noor wegen heerseht groote ver warring. Onder de Quislings heerseht een ware zelfmoord epidemie. Van het front in het Zui den wordt gemeld, dat Inns- brück niet wordt verdedigd. De Amerikanen veroverden aan de Oostenrijksche grens Passau. Andere Amerikaansche troe pen zijn door de Alpen opge rukt tot minder dan 40 km. van de Italiaansche grens. In het concentratiekamp Dachau is vlektyphus uitge- broken. Reeds zijn 2Ö00 geval len geconstateerd. Bij Delfzijl (N.O. Groningen) zijn vijandelijke troepen aan de Eemsmonding opgeruimd. (B.B.C. en H.N.) Praag open stad. In Berlijn zwijgen thans de kanonnen. Er zijn tot dusver, nog 134.000 Duitschers gevan gen genomen. De troepen van Rokossovski hebben over een 115 km. breed front contact gemaakt met de Britten en Amerika nen, tusschen Wismar en Wit- tenberge, (halverwege Ham burgBerlijn) welke laatste plaats ook werd veroverd. Aan de Poolsch-Tsjechische grens w n'd Teschen veroverd. Dönitz heeft Praag tot open stad verklaard (B.B.C., H.N.) BRITTEN IN RANGOON. Ter weerszijden van de Ira- wadi-monding landden dezer dagen troepen van het 14e Britsche leger, tenvyl ook parachutisten werden neerge laten. Gisteren zijn deze troe pen nu Rangoon binnenge drongen, (B.B.C.) Koningin en Prinses ln bevrijd gebied. H.M. de Koningin en H.K. H. Prinses Juliana zijn Don derdag per vliegtuig in be- vryd gebied aangekomen. Hoe wel de clatum van aankomst oorspronkelijk was vastgesteld op 28 April, kon in verband niet de weersomstandigheden eerst Donderdag worden ge vlogen. H.M. stelt zich voor zich voorloopig hier te vesti gen, doch zoo vaak Haar plichten Haar naar Londen terugroepen, zich daarheen te begeven In overeenstemming met de omstandigheden is liet Haar wensch Haar eenvoudige levenswijze voort te zetten. Voor brieven en verzoek schriften aan de Koningin is het voorloopig adres: Kolonel J. C. Baron Baud, Kraan straat 4, Breda Om redenen van veiligheid kon eerst thans hiervan me- dedeeling worden gedaan. 'e Koningin en de Prinses arriveerden gistermiddag om 4.23 uur in een Dakota-vlleg- tuig, geëscorteerd door 12 Ne derlandsche Spitfires, op het vliegveld Gilze-Rijen Op den autotocht door Breda en Gin- neken werden de Koningin en de Prinses luide toegejuicht (H.N., A.A.) NIEUWE BONNEN. VOOR WALCHEREN. N.- EN Z.-BEVELAND. Geldig tot (en met 12 Mei. Brood: A20A, B20A, C20A, D20A, E20A, M20A, A20B, B20B, C20B, D20B, E20B, 400 gr.; D20, E20 Beschuit 100 gram. Melk: C20, D20 en E20 1% liter melk. Taptemelk: A20, B20 tapte melk 1% 1. taptemelk of 1% 1. karnemelk of 200 gr. magere melkpoeder. TOELICHTING. Brood. De bonnen gemerkt „Beschuit" D20 en E20 zyn uitsluitend aangewezen voor het artikel brood, zoodat hierop geen aflevering van beschuit mag plaats vinden. De voedselaanvoer voor be zet Nederland vond ook gis teren voortgang. Tusschen Allernaar en Utrecht wierpen 400 Amerikaansche vliegende forten 800 ton voedsel neer, terwijl ook P.. A .F.-bommen werpers met hun kostbare la dingen boven W.-Nederland verschenen. Voor het vervoer over land ligt 30.000 ton aan levens middelen gereed, terwijl vol gens de „Daily Tel." in Enge land 30 millioen rantsoenen beschikbaar zijn voor vervoer door de lucht Toen de Amerikanen Woens dag voedsel uitwierpen, spel den Nederlanders met stee- nen op den grond de woor den: „Thank you boys". De pakken, die denzelfden dag door 500 Lancasters dooi de R.A.F. boven Den Haag, Leiden, Rotterdam en Gouda werden afgeworpen, bevatten de eigen suikergoedrantsoenen der bemanningen. De rantsoe nen werden uit de vensters der vliegtuigen geworpen, evenals kleine pakjes snoep goed, waarop gedrukt stond: ,Voor het kind". De beman- ningen zagen op de daken vele boodschappen geschre ven, zooals „Thanks", „Good Luck Tommy" en „Thanks R. A.F.". De groote tribune van de renbaan in Den Haag, waar de pakketten o.m. neergelaten worden, was volgepakt met toeschouwers. De oorlogscorrespondent van Anep-Aneta, A. C. van Beers, die Woensdag met het eerste voedseltransport over land meeging, vertelde hierover o. m.: De 10.-tons wagens wer den op vlotte en snelle wijze naar de losplaats tusschen Wageningen en Rhenen gere den, waar tienduizenden kist jes met levensmiddelen langs den weg werden opgeslagen. De Nederlandsche ambtenaren controleerden den geheelen dag de opgestapelde kisten met voedsel, die ware muren vormden. De Nederlanders zullen het voedsel bewaken totdat de Canadeezen met 200 vrachtauto's arriveeren om het door het gansche gebied van bezet Nederland te distri- bueeren. De -regeering heeft alle bin nenschippers en sleepbootka piteins opgeroepen om zich on middellijk beschikbaar te stel len voor een snelle distributie van de levensmiddelen. Ook mag voedsel over de Zuider zee aangevoerd worden. De geallieerden zullen ook lichters beschikbaar stellen voor den aanvoer van steen kool naar W.-Nederland. (R.O.. H.N., A.A.) PROVINCIENIEUWS De collecte ten bate van de t.b.c.-bestrijding heeft Maan dag te Goes ruim 3S00 op gebracht. In de Ned. Herv. Gem. te 's Heer Hendrikskinderen werd tot kerkvoogd gekozen de heer C. Corstanje, in de plaats van P". van Schaik. Deze heeft het ambt van kerkvoogd ruim 35 jaar lang bekleed, na eerst 5 jaar notabel te zijn geweest. Het mag wel een zeldzaamheid heeten. dat iemand meer dan 40 jaar in een kerkelijke func tie werkzaam is. Op 1 Mei was het 40 jaar feleden, dat de heer P. wart, thans Hoofd der Chr. Schippersschool te Wemel- dinge, onderwijzer werd aan de Chr. school te Wissekerke. Vandaar vertrok hy naar Ede. Te Oene (Gld.) werd liij 1 Aug. 1914 Hoofd der Chr. school. Vervolgens werkte hij te Dubbeldam, Eindhoven, en Melissant, om in 1938 naar Wemeldinge te komen. De „niet-jubileerende jubilaris" bracht den lsten Mei door in dezelfde school waar hy in 1905 zyn loopbaan begon. De H.A.R.K.-colleete voor boven de rivieren bracht te Ellewoutsdyk op 2274.68. De collecte gehouden in de Herv. Kerk te Krabbendyke voor hulp boven de rivieren heeft opgebracht 432.25. Op 30 April heeft het Oranie-comité te Sluis een zang- en muziekavond geor- ganiseerd. Een koor onder lei ding' van den heer J. de Fcij- ter en een tiental solisten ver leenden hun medewerking. De Militaire Commissaris voor W. Zeeuwsck Vlaanderen, gaf een korte uiteenzetting over het werk van het Militair Gezag. De netto-9pbrengst zal ten goede komen aan de muziek- vereeniging Apollo" te Sluis. Donderdag 10 Mei (Hemel vaartsdag) zal er vanwege de Ringen Oost Zceuwsch Vlaan deren van het Ned. J ongel. Verbond en het Chr. Meisjes- verbond een Ringdag gehouden worden. Des morgens wordt een kerkdienst gehouden in de Ned Hen-, 'kerk te Sluiskil, voorganger de heer J. J. Mol, hulpprediker te Sluiskil. Na een gezamenlijke wande ling naar Axel. wordt hier de Ringdag voortgezet in „Het Centrum". Behalve verschillen de sprekers, zang en muziek, wordt liier o.a. opgevoerd het tooneelstuk: „Hard tegen hard", door de afd. Hoek. De secretaris van het Roode Kruis. afd. West. Zeeuwsch- Vls anderen, heeft de volgende giften ontvangen: Uit LJzen- dijke: twee avonden ƒ1366,27; lezing ƒ192,66: besloten dans avondje 126.36: Sluis: voet balwedstrijd 60.49; Breskens: lezing Ver de „Gestapo" 404.26; Retranchementvoet balwedstrijd 50; lezing „Ges tapo" 261.60%collectebus ƒ30; avondje grenswacht 157,23; Gröede: cabaretavond 1091.45%. De* weinige bewoners van het dorp Ritthem gebruiken den nabijgelegen berg als groentetuin. De berg is alleen met een boot te bereiken. Verloopen winter werden er p ardappels gekuild. Jammer, dat een deel van den berg is weggeslagen. Burgerlijke Stand GOES. Overleden: Alida Fredenka Klautz, 40 j. 's-H. Arendsker- ke echtg. van Abraham Smit

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1