PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT i PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT HITLER IS DOOD. OOK VOEDSEL OVER ZEE EN TE LAND. Pleegden Hitler en Goebbels zelfmoord? Vraagstukken in den landbouw. ABONNEMENTSPRIJS: 25 ceut per week, 3.20 pee kwartaal. Losse nummer» 5 cent. ADVERTENTIE PRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie ƒ2—, Kleine adver tenties (maximum 5 regels) 60 cent. Bureaux gevestigd te VLISStNGEN: Wolstraat 08-60, tele/oon 10 t2 Jü- nen) MIDDELBURG Londenscne Kaai 29, telefoon 3521 en 3341; GOES: Turf kade 15, telefoon 2475; TBRNEUZBN: Nleuwedlopstraat 23. Hoofdredacteur: E. P. Zandyk (met redactioneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp en dr. P. J. Bouman). Redacteuren: NL Geerse, C. de Voogd, J. P. Ph. Doorenbos, R. F. H. L. Sondag, T. Keiler. WOENSDAG 2 MEI 1945 188ste Jaargang Nummer 26 Uitg.: F. B. den Boer, Middelburg. Druk Fa F. van de Velde Jr., Vlissingen Commissie van Bystand: W. 't Hooft te Goes, J. L. van Leeuwen, Us. M. L. W. Sehoch te Vlissingen, B. A. van Verre, C. Zwagerman te Middelburg. Over den radiozender Hamburg, het eenlge radiostation, dat nog in bezit van de nazi's is, heeft groot-admiraal Do- nitz, de opperbevelhebber van dc Duitsche vloot, gisteravond om half elf bekend gemaakt, dat Hitier op zijn hoofdkwar tier in de kanselarij te Berlijn is overleden. Een dag tevoren had Hitleradmiraal Dönitz als zyn op volger aangewezen. lijk voor de zaak moet geven en zijn bevelen opvolgen. Zoo kan het Duitsche volk gered Dönitz heeft gisteravond in een dagorder tot de Duitsche weermacht medegedeeld, dat hij het opperbevel ovt deelen van de Duitsche weer macht op zich neemt. Hij zeide den wil van Hitier op te volgen door den strftd tegen het bolsjewisme zoolang voort te zetten, tot de strijden de troepen en de honderddui zenden zonen en dochters van het Duitsche volk in het Oos ten van de slavernjj zhn gered. „De strijd tegen de Amerika nen en Engelschen, zelde Dö nitz, moet zoolang worden voortgezet, tot zy ons niet meer kunnen hinderen bij on zen strijd tegen het bolsjewis me". Hy zeide verder, dat iedere Duitscher zich onvoorwaarde- worden Uit den chaos en van den ondergang. Hij die zich aan zijn plicht onttrekt is een lafaard en een verrader. De slavernij van de Duitsche man nen, vrouwen en kinderen moet vermeden worden. Het Duitsche volk heeft zijn trouw aan den Führer bewe zen en deze trouw moet door dit volk nu aan admiraal Dö nitz worden bewezen, zegt de dagorder Dönitz eindigde: „Duitsche soldaten doet uw plicht, dit eischt het leven van ons volk". Radio Hamburg heeft in zijn uitzendingen den naam Hitler niet genoemd, evenmin die van Goering, Goebbels of Hlmmelr. (B.B.C. en H.N.) Hamburg wordt overvleugeld. Op den rechteroever van de Eems hebben de geallieerden Leer veroverd, ten Z. v Embden. Het bruggenhoofd, dat de Britsche troepen hy Lauenburg, ten ZO. van Hamburg over de beneden-Elbe hebben gevormd, is tot 16 km. verdiept. Ham burg wordt overvleugeld. Lü- beck, ten N.O. van Hamburg is tot op minder dan 30 km. ge naderd. Sleeswyk-Holstein en Denemarken staan op het punt van Duitschland te worden af gesneden. In Zuid-Duitschland duurt de opmarsch nog voort. De Amerikanen bereikten Schar- nitz, 15 km. ten N. van Inns- brllck. Voorts is Braunau, de ge boorteplaats van Hitier, op 50 km. ten N. van Salzburg, ver overd. De Fransche troepen hebben aan het meer van Constanz Ludwigshafen bezet, alsmede Lindau, dat op Oostenrijksch gebied is gelegen. Het Fran sche leger maakte twee Duit sche generaals gevangen. By de verovering van Gar- misch Partenkirchen hebben de Amerikanen generaal-veld. maarschalk List en generaal- veldmaarschalk Rltter von Leeb gevangen genomen. Ook generaal-veldmaarschalk von Kleist is krijgsgevangen ge maakt. De Hongaarsche admi raal Horthy is ook in gealli eerde handen gevallen. Sedert November zyn in het Westen en Zuiden ongeveer 3 millioen krijgsgevangenen ge maakt. (B.B.C. en H.N.) LANDING OP BORNEO. Volgens de Japansche radio hebben de geallieerden b\j Ta- rakan, op de Oostkust van Borneo, onder dekking van een zwaar bombardement door de marine, een landing uitge voerd. In de kuststreek woe den felle gevechten. Geen nieuw capitulatie-voorstel. De Zweedsche graaf Berna- dotte, die in Denemarken be sprekingen heeft gevoerd in verband met de capitulatie voorwaarden van Duitschland, is gistermorgen in Stockholm aangekomen. Graaf Bernadotte ver klaarde niet meer naar Duitschland te zullen terug- keeren. Hy keerde zonder nieuwe voorstellen terug. Het Zweedsche ministerie van buitenlandsche zaken ontkende, dat graaf Berna dotte een nieuw capitulatie- voorstel aan de geallieerden heelt meegebracht. Graaf Bernadotte sprak in Kopenhagen met vertegen woordigers van de Duitsche regeering, de Duitsche weer macht in Denemarken, van het Zweedsche ministerie van bui tenlandsche zaken en van den Zweedschen generalen staf. Hij zou geen persoonlijk onderhoud met Himmler hebben gehad. Graaf Bernadotte heeft o.a. besprekingen gevoerd met ge neraal-veldmaarschalk von Busch, de Duitsche opperbevel hebber in Noord Duitschland, met groot-admiraal Dönitz en Koning Christiaan van Dene marken. Een der voorwaarden voor Graaf Bernadotte's tusschen- komst zou zyn geweest de li quidatie van de Duitsche be zetting van Noorwegen en Denemarken. Churchill verklaarde gisteren het Engelsche Lagerhuis, dat hij niets had mede te dee len over den oorlogstoestand in Europa. Wei kon hij zeggen, dat de toestand beter was dan 5 jaar geleden. In verband met de gebeur tenissen der laatste dagen acht de Nederlandsche regeering het als haar plicht, de bevol king van bezet gebied aan te manen zich te onthouden van elke voorbarige demonstratie. Herinnerd wordt aan een in dertijd door generaal Eisen hower afgelegde verklaring dat de overwinning niet zal wor den afgekondigd, wanneer Ne derland, Denemarken en Noor. wegen niet bevrtyd zjjn. (BBC) Het geallieerde opperbevel deelde vanochtend mede, dat met de Duitschers een regeling is getroffen voor den aanvoer van levensmiddelen naar bezet Nederland. De geallieerde en Duitsche vertegenwoordigers kwamen Maandag tot volle dige overeenstemming over de wijze waarop het voedsel wórdt afgeleverd. De bijeenkomst werd voor, gezeten door den luit.-gene- taal Smith van het geallieerd opperbevel, terwijl voorts aan wezig waren Prins Bernhard, ,generaal-majoor de Quilland van de 21ste legergroep en een Russische generaal-majoor. Aan het hoofd van de Duit sche delegatie stond Rijks commissaris Seyss-Inquart, terwijl verder Duitsche leger en vlootofficieren en civiele deskundigen aanwezig waren. De Duitschers gingen in prin cipe met alle voorstellen ac- coord. De voornaamste byzonder. heden zyn: Aanvoer zal ge schieden: le door de lucht. Er ztfn 10 plaatsen overeengeko men waar het voedsel kan worden afgeworpen tusschen 7 en 15 uur, gedurende welke periode de geallieerde vliegers nun taak ongehinderd ten uitvoer kunnen brengen. 2e. Toevoer over zee. Rot terdam zal worden openge steld voor schepen met levens middelen. De Dultschers zul len de schepen tegemoet va ren en veilig in de haven brengen. Het eerste schip wordt binnenkort verwacht. 3e Toevoer over land. De Duitschers hebben een hoofd weg ter beschikking gesteld. De eerste 1000 ton wordt van daag verwacht. Gisteroc. tend hebben 400 Amerikaansehe bommenwer pers 800 ton voedsel by Rot terdam, Den Haag en Lelden afgeworpen. Des middags brachten Engelsche Lancasters 1000 ton. Sedert Zondag is thans in totaal reed9 8650 ton voedsel afgeworpen. De blikken voedsel zijn in zakken verpakt. Elk van de 5 groote zakken, die in de bommenrekken worden opge hangen, bevatten 71 voedsel- bommen. Deze voedselbommen zitter in groote gecementeerde zakken. (BBC, AA) Contact met Tito's troepen. De Duitsche troepen in Noord-Italië zijn volkomen gedemoraliseerd. Alleen nog ten N. van het Gardameer wordt krachtige Duitsche te genstand ontmoet. De Duit schers trachten daar nog over den Brennerpas te ontkomen. Ten N. van Milaan werd de Ticino-linie bereikt. De Nieuw-Zeelandsche troe pen trokken in 24 uur 80 km. voorby de Piave, veroverden Udine en maakten bij Monfal- cone contact met de troepen van Tito. De gevangen genomen maarschalk Graziani beval het Ligurische leger, bestaande uit 2 Duitsche en 4 neo-fascistische divisies, de wapens neer te leg gen. De patriotten veroverden meer dan 100 steden. MAX BLOKZIJL NIET GEVANGEN. Max Blokzijl is niet door de Canadeezen gevangen geno men, meldt het „Vrije Volk". Het bericht omtrent zijn ar restatie berust op een misver stand. De Canadeezen vero verden het dorpje Blokzijl, dat in den kop van Overflsel ligt. Het bericht van dit feit werd doorgegeven in een kort tele- grafisch bericht, luidende: „Blokzijl taken" (Blokzijl ge nomen). Zoo kwam een onjuist bericht in de wereld. Groningen zijn vier be kende N.S.B/ers in arrest ge steld, n.l. mr. W. U. Hazel- hof Roelfsema, vrederechter te Arnhem. C. i'. Stargard, N.S. B.-commissaris te Groningen, ir. W. v. d. Vegte, secretaris generaal van Waterstaat en S. M. de Ra nitz, wnd, secr.- generaal van het dep. van volksvoorlichting en kunsten, de opvolger van Goedewagen. Gevechten bij de Brandenburger Poort. In Berlijn houden nog alleen fanatici stand. Aan de Wil- helmstrasse en Unter den Lin den valt het eene gebouw na het andere in Russische han den. Er wordt b\j de Branden burger Poort gevochten. De wijken Charlottenburg en Schönberg zijn geheel vero verd. In 24 uur werden 8000 gevangenen gemaakt. Tus schen Moskou en Berlyn is reeds een telefoonverbinding tot stand gebracht. De pu blieke bedrijven in de ver overde wijken worden weer op gang gebracht. Ten N. van Berlijn zijn de Russen weer 40 km. gevor derd. De havenstad Strahlsund op 60 km. van Rostöck, werd veroverd, waardoor de Duit sche vloot- en marinevlieg- dienstbasis Rügen is afgesne den. Voorts werden verschil lende andere plaatsen veroverd tot Brandenburg, 60 km. W van Berlyn toe. Bij Branden burg zijn de Russen minder dan 25'km. van de Amerika nen. Aan de Tsjech. Slowaaksche grens werd Oderberg, 10 km. van Mor. Ostrau veroverd. (BBC) De spoorwegverbinding Roo sendaalBergen op Zoom is weer hervat. Thans zullen de bussen van Goes tot Ber gen p Zoom rijden. Ook het reizigersverkeer Eindhoven Weert is hervat. (HN) PROVINCIENIEUWS Dinsdag werd te Vlissingen ten kantore van den techni- schen dienst van de P.Z.E.M. op feestelyke wijze het 25-jarig jubileum herdacht van den heer A. F. Linse, hoofdopzich ter en chef van de electrische centrale. Het centrale terrein was feestelijk versierd. De jubilaris werd toegespro ken door de heeren J. Slooves, directeur D. W. Lindenbergh namens oen Raad van bestuur, ir. G. de Regt, J. M. Baan. hoofdboekhouder en v. d. Wel le, machinist. Ook uit kringen buiten het bedrijf ontbrak het niet aan belangstelling. De jubilaris had enkele geschenken en een schat an bloemen in ontvangst te nemen. De viering van den verjaar dag van H.K.H. Prinses Juii- ana heeft zich te Vlissingen beperkt tot druk vlaggen van alle openbare en zeer veie particuliere gebouwen Alle openbare scholen waren geslo ten terwyi het personeel van gemeentediensten en -bedry- ven, voorzoover mogelijk, des middags vrijaf had. Tot groote teleurstelling van velen, kon het voor "s avonds vastgestelde concert van Va- derlandsche liederen en ko- raalmuziek, door de Harmonie „Ons Genoegen", wegens slecht weer geen doorgang vinden. De Sociaal-Democratische vereeniging, afd. Ylissingeiv- hield gisteravond haar 1-Mei bijeenkomst. De voorzitter, de heer M. J. van Poelje sprak een openingswoord, waarna de aanwezigen een oogenblik staande de gevallenen herdach ten De heer C. Hamelink uit Axel behandelde voor een aan dachtig gehoor de doelstellin gen van het socialisme. Hij gaf de taak aan die op allen rust om het socialisme te verbrei den opdat in de toekomst e^n. nieuwe wereldcatastrophe wordt voorkomen. In den breecle zette spr. ook de houding van de so ciaal-democraten tegenover het militairisme uiteen. De socialisten hebben steun ver leend toen dit noodig was en kunnen weer met een blanco register beginnen. Krachtig protesteerde spr. tegen het uit blijven van het bestuursrecht voor het volk. De bijeenkomst werd opge luisterd met zang door mevr. M. Wartenberg en declamatie van den voorzitter. In de Concertzaal te Mid delburg heeft de Communisti sche Partij Nederland Dinsdag avond een groote openbare Mei- vergadering gehouden, waar mr. H. van der Hoeven als spreker is opgetreden. Na te hebben uiteengezet, dat de overwinning op het fascisme ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per week, 3.20 per kwartaal. Losse nummers 5 cent ADVERTENTIE PRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie ƒ2—, Kleine adver tenties (maximum 5 regels) 60 cent. Bureaux gevestigd te VLISSINGEN: Wolstraat 5S-60, telefoon 10 (2 lij nen) MIDDELBURG Londenscbe Kaal 29, telefoon 3521 en 3541: GOES: Turfkade 15, telefoon 2475: TERNEUZEN: Nieuwediepstxaat 23. Hoofdredacteur: E. P. Zandyk (met redactioneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp en dr. P. J. Bouman). Redacteuren: M. Geerse, C. de Voogd, J. p. Ph. Doorenbos, R. F. H. L. Sondag, T. Keiler, DONDERDAG 3 MEI 1945 188ste Jaargang Nummer 27 Uitg.: F. B. den Boer, Middelburg. Druk Fa F. van de Velde Jr., Vlissingen Commissie van Bijstand: W. 't Hooft te Goes, J. L. van Leeuwen, Ds. M. L. W. Schoch te Vlissingen, B. A. van Verre, C. Zwagerman te Middelburg. Generaal Eisenhower heeft officieel medegedeeld, dat Himmler heeft toegegeven, clat het met Duitschland is afge- loopen. Graaf Bernadotte heeft op 24 April te Lilbeclc een ont moeting gehad met Himmler en den SS-generaal Schillen- burg. Himmler had, volgens den generaal, gezegd, dat Hitier een bloeduitstorting in de hersens had gehad. De be wering van Dönitz, dat Hitier als een held is gestorven, is dus wel in strijd met de ver klaring van Himmler. Intusschen heeft Hans Fritsche, Goebbel's rechter hand op het propaganda-mi- nisterie, die door de ltussen te Berlyn gevangen is geno men, medegedeeld, dat Hitier en Goebbels zelfmoord hebben gepleegd, evenals de pas be noemde chef van den gene ralen stal'. Voorts wees Eisenhower er op, dat de poging van Dönitz om een wig te dryven tus schen de geallieerden geen kans van slagen heeft. Niets kan de operaties der gealli eerden belemmeren. De diplomatieke corr. van de „Times" schrijft, dat het Duitsche drama zijn ontknoo ping nadert. De benoeming van Dönitz werpt een licht op de jongste gebeurtenissen. Dö nitz is geen partijman. Opval- lend is dat hy met geen woord over Himmler, Goering, Goeb bels, de SS of de partij ge rept heeft. De Duitsche minister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, heeft ontslag gekregen. Hij wordt opge volgd door den vroegeren minister van financiën, den conservatieven graaf Schwe ring Krosigh. Wat er met von Ribbentrop is gebeurd, is niet, bekend. Veel tegenstrijdige berichten Vorden ontvangen over de houding van de Duitsche troe pen in Noorwegen en Dene marken. Nog onbevestigde be richten melden, dat het Duit- sriie leger begonnen is met de ontruiming van Denemarken en dat eenheden van de Duit sche vloot capituleeren. Met Zweden zou de Duitsche gezant overeengekomen zijn Noorwegen door de Duitschers' te ontruimen. Het garnizoen in Noorwegen wordt op 300.000 Duitschers geschat. In Oslo bemerkt men van overgave nog niets. Integendeel er zijn aanwijzingen, dat maatregelen worden genomen om de beve len van Dönitz om weerstand le blijven bieden, uit te voe ren. (BBC en HN) Britsche troepen aan de Oostzee. Ten Z.O. van Hamburg zijn de Britsche troepen uit hun bruggenhoofd over de Elbe ge broken en naar de Oostzee cloorgestooten. Zij bereikten gisteren by Wismar, tusschen Llibeck en Rostock de Oostzee. Voorts veroverde het 2e Brit sche leger Lübeck en ten Z.O van deze plaats Schwerin en Hagenau. Hamburg, Sleeswijk-Holstein en Denemarken zyn nu van Duitschland afgesneden. Bij een aanval oo een brug over de Elbe werdén 62 Duit sche vliegtuigen neergescho ten. In Zuid-Duitschland staan de Amerikanen 15 km. van Inns- brück. Zij dringen steeds die per Oostenrijk en Tsjecho- dowakye binnen. Ten N. van Passau werd de Tsjechische grens op een nieuw punt over schreden. In Oostenrijk nadert het 3e Amerikaansehe leger Llnz. De capitulatie van de Duit sche troepen in Italië omvat ook de Oostenrh'ksche distric ten Tirol, Worarlberg, Salzburg en deelen van Karinthië en Stiermarken. De Amerikanen staan op sommige punten al in gebieden, die onder deze ca pitulatie vallen. Volgens Reuter is in New- York een bericht van radio- Hamburg ontvangen, dat Ham burg in geallieerde handen is. 6000 ton voedsel voor bezet Nederland. "Woensdagochtend vroeg trok een colonne van 300 geallieer de vrachtauto's, bestuurd door Canadeesche en Engelsche sol daten, door Niemandsland en verdween achter de Duitsche linies in bezet Nederland om daar voedsel te gaan afleveren voor de burgerbevolking. In totaal werd plm. 1000 ton le vensmiddelen op deze wijze aangevoerd. Ook verschenen weer 400 Amerikaansehe vliegende for ten boven bezet Nederland, die nabij Amsterdam, Hilversum, Utrecht en Alkmaar 800 ton voedsel afwierpen. Later heb ben nog 500 Engelsche Lan casters levensmiddelen ge bracht. Tot op heden werd meer dan 5000 ton door de lucht aangevoerd. Het eerste schip met voedsel wordt binnen enkele dagen in Rotterdam verwacht. De regeering verzocht in verband met deze hulpver leening, waarvoor de regeling werd getroffen tusschen geal lieerde autoriteiten in een be spreking in een schoolgebouw in een dorp tusschen dé geal lieerde en Duitsche linies, al ler medewerking voor een snel le en rechtvaardige verdeeling. Omtrent de uitvoering van de distributie wordt nog ge meld dat de geallieerden voor het vervoer in het bezette ge bied 200 vrachtauto's en ben zine beschikbaar stellen. Ook zal gebruik gemaakt worden van de waterwegen, niet alleen voor vervoer van voedsel, doch ook van steenkool waaraan in bezet Nederland gebrek is. Toen de Amerikanen Dins- ig hun eersten tocht maak ten wierpen zij 800 ton leger- rantsoenen, verpakt in 36.0b0 kisten omlaag. De vliegtuigen vlogen op boomtop-hoogte over het vliegveld bij Rotter dam. De bevolking was enthou siast. De piloten hadden zich nog nooit zoo gelukkig gevoeld als op deze missie. Van verte genwoordigers van de onder- grondsche beweging in bezet gebied werd reeds" een dank schrijven voor de geallieerden ontvangen, (BBC, RO, HN) In een zeer druk bezochte vei'gadering van landbouwers uit het overstroomde gebied hield ir. S. Herweyer, insp. voor Zeeland van den Dienst Landbouwherstel, na een in leiding van den heer C. Zwa german, Rijkszuivelconsulent te Middelburg, een causerie over herstelwerkzaamheden en schadevergoedingen in den landbouw. Daar een overzicht van de algeheele schade ten gevolge van den oorlog nog niet moge- lyk is, kan een bindende rege ling ten aanzien van de scha devergoeding nog niet door de regeering worden getroffen. Een minutieuze registratie van alle schaden zal als basis dienen voor de vergoeding, die, wat de vei-vanging van het weggevoerde vee en de landbouwwerktuigen aangaat, zooveel mogelijk in natura zal plaats hebben. In Friesland is momenteel veel en goed vee. misschien ligt hierin een moge lijkheid den Walcherschen boer geleidelijk geltjksoor- tig vee terug te geven. De invoer van landbouwwerktui gen is reeds begonnen. Terwijl bovendien dezer dagen ir. Huysman naar Engeland en de Ver. Staten is vertrokken, waar hij 2 3 jaar werkzaam zal zijn voor den inkoop van landbouwwerktuigen. Een land bouwkundige uit de Ver. Sta ten kwam, eveneens in ver band met de levering van land bouwwerktuigen, in Nederland aan. Vergoed zullen ook moeten worden de gewassen, die tij dens de overstrooming nog op het land stonden en de ver minderde opbrengst gedurende cle eerste exploitatie van den ontzilten grond. Van de ver woeste boerderijen zal, Indien de oude regeling wordt aan gehouden, ten minste 75 r/( worden vergoed. Wat de betaling van de pacht der overstroomde ge bieden aangaat, deze moetl door den pachter tot 15 Oct. '44 worden betaald. Na dezen datum zou de regeering voor betaling hiervan aansprakelijk moeten worden gesteld. De pachtovereenkomst zal echter van kracht blijven. De ligging' van de mijnen velden, die in dit opzicht op één lijn gestel^ kunnen wor. den met de ondergeloopen gronden, zal zooveel mogelijk worden geregistreerd. De kans bestaat, dat de mijnen mecha nisch opgeruimd zullen wor den. Na den vorigen oorlog heeft het mechanisch oprui men van mijnen in Frankrijk veel opgang gemaakt. Men is thans bezig in Z.-Vlaanderen hiertoe een machine te con- strueeren, waarmede men goede resultaten hoopt te be reiken. Ten slotte drong ir. Herweyer er sterk bij de ver zamelde landbouwers op aan, in de toekomst bij de bewer king van de drooggevallen gronden cle instructies van de bevoegde instanties op te vol gen. Aan het einde van de causerie beantwoordde de spr. op uitvoerige wijze een groot aantal vragen DE LANDING OP BORNEO. De Japansche mededeeling, dat geallieerde troepen op de Westkust van Borneo, bij Ta- rakan zijn geland, is nog niet door de geallieerden bevestigd. Een Australisch minister heeft echter verklaard, dat ook Australische troepen aan deze landing hebben deelge nomen. Amerika deelde mede, dat ook Nederlanders aan de landing deelnamen. Von Rundstedt krijgsgevangen. Troepen van het 7e Am. le. ger hebben ten Z. van Mün- chen veldmaarschalk von Rundstedt, tot voor kort Duitsch bevelhebber in het Westen, gevangen genomen. In April z(jn 1% millioen ge vangenen gemaakt, w.o. 150 generaals en admiraals. Ook veldmaarschalk von Sperrle, die de luchtaanvallen op Londen leidde, is gevangen genomen. (BBC en HN) BERLIJN GEVALLEN. Woensdagmiddag om 3 uur hebben de Duitsche troepen onder generaal Weitiug, in Berlyn de wapens neerge legd. Meer dan 70.000 Duit schers werden gevangen ge nomen. In de stad zelf en ten Z.O. van Berlijn zijn in totaal een kwart millioen Duitschers ge sneuveld of krijgsgevangen ge maakt. Ten Noorden van Berlyn hebben de Russen Rostock en enkele andere plaatsen, w.o. Warnemünde veroverd, waar de Russen 50 km. van de Brit ten staan. (B.B.C., H.N.)" Onvoorwaardelijke overgave in N.-Italië. Woeni HOOGWATER VLISSINGEN. Vrijdag 4 April: 7.08 19.36, resp. 1.52 en 1.37 NAP. iddag om 2 uur zyn in Noord-Italië dc vijan delijkheden gestaakt, nadat de Duitsche en Italiaansche trr Ti in dit gebied zich Zondag onvoorwaardelijk hadden overgegeven. Onder de Duitsche opperbe velhebbers in dit gebied res sorteerden ook de troepen in enkele West-Oostemijksche districten. Naar schatting gaat het hier om byna 1 millioen man. Dit is het resultaat van den brilianten veldtocht van het 5e en 8e leger onder veld- maarschalk Alexander. De Duitsche gezant Von Mackensen had zich reeds met zijn staf aan de Zwitsersehe grens aan de geallieerden over gegeven. (R.O., B.B.C.) GRAAF DE MARCHANT ET D'ANSEMBOT'RG GEGREPEN. Naar de „Maas- en Roer bode" verneemt, is in Limburg de voormalige N.S.B.-commis- saris, graaf de Marchant et d'Ansembourg, gearresteerd. Zijn verblyfplaats werd door een lid van de Binnenlandsche Strijdkrachten ontdekt. (AA) Britsche troepen zyn van uit zee aan beide zijden van de I ra wadimonding ten Z. van Rangoon geland. Ook werden parachutisten neergelaten. De landlegers rukken intusschen gestadig naar Rangoon op (S.v.A.) PROVINCIENIEUWS EEN MANIFEST. De Zeeuwsche oud-illegalen en alle gelijkgezinden hebben een manifest verzonden aan H.M. de Koningin, Prins Bern hard, den voorzitter van den Raad van Ministers en aan den opperbevelhebber van het geallieerde expeditieleger. In het manifest wordt ge zegd, dat men met dankbaar heid kennis heeft genomen van de plannen om de bevol king in N.W. Nederland van levensmiddelen te voorzien, doch dat daarmede de angst over het lot van familieleden en vrienden in het Noorden niet is weggenomen. Een on middellijke massale hulpactie zou moeten worden onderno men. Er zijn zoo vele geoe fende, strijdbare Nederlandsche mannen, die onmiddellijk hun leven willen offeren. Mannen en vrouwen zijn bereid hun krachten tot het uiterste te geven. Roept ons, aldus het manifest, wacht geen dag en •geen uur meer. Wij zijn be reid. Allen tezamen willen wij optrekken, want de nood is tè hoog gestegen. BUILEN VAN MEEL. De Próv. Voedselcommissa- ris voor Zeeland deelt mede dat met ingang van 7 Mei a.s. het builen van meel weer is toegestaan. Zondagmiddag leidt kolonel H. B. Estill een openluchtsa menkomst van het Leger des Heils aan de Ganzepoortbrug te Goes. Kolonel Estill was tot Mei 1940 Chef-secretaris (tweede leider) van het L. d. H. in Nederland. Bij de bezet ting werd hij onmiddellijk ge vangen genomen. Kort geleden werd hij bij uitwisseling vrij.. Thans vertoeft hij voor een bijzondere missie in Nederland. Te Zoutelande is de ruim 11- jange jongen P. L. M. bij het spelen met een handgranaat Qoodehjk getroffen, toen het projectiel tot explosie kwam. Op 1 Mei j.l. was het 40 jaar geleden dat dr. B. Vaandrager ;e Domburg en te Aagtekerke zyn geneesheerspraktïjk be gon. Daar een feestelijke her-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1