PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Een capitulatie-aanbod van Himmler. Voedsel boven bezet Nederland afgeworpen. MUSSOLINI TER DOOD GEBRACHT. Heden capitulatie verwacht. Weer 1520 ton voedsel afgeworpen ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per week, 3.20 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVERTENTIE PRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie J 2Kleine adver tenties (maximum 5 regels) 60 cent. Bureaux gevestigd te VLISSINGEN: Walstraat 58-60, telefoon 10 (2 UJ- nen) MIDDELBURG Londenscho Kaal 29, telefoon 3521 en 3541; GOES: Turfkade 15, telefoon 2475; TERNEUZEN: Nleuwedlepstraat 23. Hoofdredacteur: E. P. Zandijk (met redactioneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp en dr. P. J. Bouman). Redacteuren: M. Geerse, C. de Voogd, J. P. Ph. Doorenbos, R. F. H. L. Sondag, T. Keiler. MAANDAG 30 APRIL 1945 188ste Jaargang Nummer 24 Uitg.: F. B. den Boer, Middelburg. Druk Fa F. van de Velde Jr., Vlissingen Commissie van Bijstand: W. 't Hooft te Goes, J. L. van Leeuwen, Ds. M. L. W. Schoch te Vüssingen, B. A. van Verre, C. Zwagerman te Middelburg. HITLER ZOU OVERLEDEN ZIJN Zaterdagochtend vroeg werd t8 Washington een boodschap van Himmler ontvangen, waarin deze, door bemiddeling van den Zweedschen graaf Bernadotte, vice-president van het Internationale Roode Kruis, de onvoorwaardelijke overgave van Duitschland aan de Ver. Staten en Engeland aanbood. De /2r. Staten en Engeland hebben hierop geantwoord, dat zy deze overgave niet zullen aanvaarden, behalve wan neer z(j wordt aangeboden aan alle verbonden mogendhe den, dat wil dus zeggen, ook aan Rusland. Te Washington en Londen beschouwt men deze manipu latie als een laatste poging om de eenheid tusschen de drie g--oot~ mogendheden, Enge land, de Ver. Staten en Rus land, te breken. Er werd op gewezen, dat tusschen de drie groote mogendheden de groot ste eensgezindheid bestaat. En het aanbod van Himmler zou door het Duitsche opperbevel worden gesteund, doch niet door Hit>r en de hem trouw gebleven handlangers. Himmler deed uitkomen in staat te zijn de onvoorwaar delijke overgave tot uitvoering te brengen en zelf onvoor- waar<J lijke overgave voor staat. Himmler zou voorts hebben medegedeeld, dat Hit- Ier stervende is en geen 48 uur meer zou leven na de aankondiging van de onvoor waardelijke capitulatie, meldt Reuters speciale correspondent te San Francisco. De woor den van Himmler, dat Hitier stervende is, worden zoo uit gelegd, verklaarde men te San Francisco, dat hij wilde zeg gen, dat Hitier nu ernstig ziek is en de aankondiging van de onvoorwaardelijke overgave zoo'n schok bij hem zou ver oorzaken, dat dit zijn dood zou beteekenen. Later werd gemeld, dat Hit- Ier lijdend- is aan hersenbloe ding. Volgens berichten uit Stockholm zou de toestand van Hitier buitengewoon ernstig zijn. Volg een bericht uit Bern zon Hitier Zondagmid- ag in het ondergrondsche hoofdkwartier in den Ber- lynschen Dierentuin zijn overleden. Goebbels zou aan zyn sterfbed zyn geweest. Dit bericht is nog niet be vestigd. Ley, Ribbentrop en Funk zyn verdwenen. De aankondiging van Hit- Iers dood, zegt men verder, zou bij de stemming die er op het oogenbiik in Duitschland heerscht, lijden tot massa-capi tulatie en tot het einde van de vijandelijkheden in Europa. Het grootste deel der Duit sche leiders is volgens een bericht uit Bern naar Salz burg gevlucht. Gisteravond werd gemeld, dat Graaf Bernadotte per vliegtuig met onbekende be stemming uit Zweden is ver trokken. Vast staat dat hy zich naar Noord-Duitschland heeft begeven. Men neemt aan, dat Himmler zich daar bevindt. Reeds op 21 April zou Graaf Bernadotte een onder houd met Himmler hebben ge had. Graaf Bernadotte zou zich na terugkeer in Zweden dr - op in verbinding hebben p-esteld met de Engelsche en Amer.-.aansche ambassade in Stockholm. De Beiersche vrijheidszender, welke in handen schynt te zijn van vrijheidsstryders, kon digde Zaterdag revolutie aan. Ritter von Epp, Hitiers 76- jarige gouwleider in Beieren, zou besloten hebben den zin- neloozen strijd te staken en zich aan het hoofd van de anti-nazi's hebben geplaatst. In München zou een opstand zijn uitgebroken, welke even- Strijd in Berlijn loopt ten einde. In Berlijn wordt thans het laatste Duitsche verzet gebro ken. De Russen staan nu in het centrum. Twee derde deel van de stad is veroverd. Vol gens de laatste berichten zijn de Russen nog 800-1000 m. van de Rykskanselarrj verwijderd. Ten N. van de Tiergarten werd de Spree bereikt. De eene voor stad na de andere ging voor de hardnekkige verdedigers verloren. In de laatste 2 da gen verloren de Duitschers 40.000 man aan dooden en ge vangenen. In de binnenstad liggen de straten bezaaid met de lijken van de gevallen Duit schers. Duizenden soldaten hebben zich van hun uniform ontdaan en houden zich schuil. Stelselmatig ruimen de Russen de weerstandsnesten in de on- dergrondsche stations op, waarbij meermalen met messen en dolken man tegen man ge vochten wordt. Ook werden er springladingen in de onder- grondsche aangelegd. De stadsgedeelten die nog stand houden, worden intusschen door de Russen plat gebombar deerd. Vrouwen en kinderen plunderen de winkels. Oprukkend vanuit Stettin stietten de Russen 90 km. diep in Mecklenburg door. In dezen sector werden o.m. Pasewalk, Torgelow, Strasburg, Tem- plin en Anklam veroverd. Iets Zuidelijker wordt de verbin ding bij Tai.germünde ver wacht met de troepen die van uit Rathenow xar de Elbe op rukken met het 2de Britsche leger. Kozakken zouden de El be reeds bereikt hebben. De Duitschers zijn hier in hopeloo- ze verwarring. Zij vluchten van het Westen naar het Oosten en van het Oosten naar het Wes ten. Z.W. van Berlijn kwam een tweede verbinding tot stand met het 9de Amerikaan, sche leger tusschen Dessau en Wittenberg aan de Elbe. (o.B.C. en H.N.) wel bloedig zou zijn onder drukt. De zender verzocht ge allieerde vliegtuigen om Kes. selring's hoofdkwartier te bombardeeren. (BBC en HN) Zondagmiddag hebben 250 En gelsche Lancaster-bommenwer pers de eerste voedselpakket ten boven bezet Nederland uit geworpen, die volgens nadere mededeelingen, door de Neder- iandsche distributie-autoritei ten worden verzameld en ge distribueerd. Wanneer de weersomstan digheden dit toelaten, zullen vandaag wederom bommen werpers voedselpakketten ko men afwerpen. De steden Den Haag, Rotter dam en Leiden zijn gisteren het eerst aan de beurt geko men. In totaal wei-den meer dan 600 ton neergeworpen. In Den Haag werden de pakketten op Ypenburg en de Renbaan neergeworpen. De Duitschers deden niets om de vliegtuigen te belemmeren. Zij hadden toegestaan dat op be paalde punten voedsel werd afgeworpen. De Anep-verslaggever H. G. Frenks, die den eersten tocht medemaakte, schreef hierover: Boven de Noordzee viel een zware regen. Langs de route, zorgvuldig door de Duitsche bezetting aangegeven, vlogen wij Zuid-Holland binnen. Onze formatie moest naar den Haag. Laag vlogen de bommenwer- pers over de stad. De straten stonden vol met menschen, die de vliegtuigen met witte doe ken toewuifden. Het terrein, waar de pakketten neerge worpen moesten worden, kon den we duidelijk waarnemen. Het was aangegeven met een wit kruis met een rood lint in het midden, en afgebakend met groene lichten. Het groe ne grasveld was weldra bedekt met witte stippen toen duizen den en duizenden pakketten met voedsel naar omlaag tui melden. Er werd voldoende af geworpen om een vijfde deel van de Haagsche bevolking voor 24 uur van voedsel te voorzien. Een andere formatie moest het voedsel ten N. van Den Haag afwerpen, de derde groep op een terrein bij Lei den, terwy'l de vierde golf zijn lading ten Zuiden van de ha ven van Rotterdam deponeer, de. Toen wij terugvlogen ston den de straten nog vol met wuivende menschen en velen stroomden naar de plaats waar het voedsel was neergeworpen. Anep verneemt nog, dat het voedsel voornamelijk in blik was en bestond uit vleeseh, groente, meel, margarine, sui ker, thee, kaas en gist. (R.O., H.N.) Volgens de Itallaansche ra diozenders is Mussolini met 17 fascistische handlangers, w.o. Pavolini, Sforza, maarschalk Graziani en Clara Petacci. Mussolini's vriendin, ter dood gebracht. Hun lijken zijn te Milaan tentoongesteld op de plaats waar kort geleden een aantal patriotten werd terechtgesteld. Er staat een bordje bij: „het recht heeft zyn loop gehad". De Duitsche tegenstand in Italië heeft ver opgehouden te bestaan. De laatste Duitsche weerstandslinie langs de Adi- ge is doorbroken en de Britten zijn Venetië binnengerukt. Ten N. van Venetië bereikten de Nieuw-Zeelanders de Piava. Milaan, dat zooals bekend, dooi de patriotten is overgenomen, werd door de geallieerden bin nengerukt, waarna de tanks verder doorstootten tot de Zwit- sersche grens, waar zij >no veroverden. Voorts wordt nog de verovering gemeld van Pa dua, Vicenza, Brescia en Ber gamo. De geallieerden trokken Genua binnen en de Franschen staan reeds 30 km. over de Fransch-Italiaansche grens. Turijn is in handen der patriot, ten, terwijl ook de prov. Tre- viso, ten N. van Venetië dooi hen is bevrijd. Er werd verder 'n punt op 80 km. v?n d n Bre merpas bereikt. In Lom >ardije gaven zich 6000 Duitschers aan Braziliaansche troepen over. Sedert het offensief 3 weken geleden begon zijn er meer dan 100.000 Duitschers gevangen genomen. (B.B.C., R.O., H.NJ Amerikanen In München Van het front in Nederland is weer weinig nieuws. De brigade Prinses Irene heeft Woensdag een kort en hevig gevecht geleverd met aanval lende Duitschers in de buurt van de Waal, ten W. van Nijmegen. De Duitschers lie ten 100 dooden achter, terwijl de Irene-mannen 50 krijgsge vangenen maakten. Van de fronten in Duitsch land wordt gemeld, dat Emb- den zwaar beschoten wordt De Canadeezen maken zich gereed voor den slotaanvai. Bremen is geheel in Brit sche handen. In de haven werden 16 onderzeeërs en 1 torpedojager buit gemaakt. Ten Z.O. van Hamburg zijn de geallieerden Zaterdagnacht in stormbooten de Elbe over gestoken. De groote aanval op Hamburg zal nu kunnen be ginnen. Er is een bruggen hoofd over de rivier, hetwelk meer dan 5 km. diep is. Andere troepen rukken op naar Lübeck, waardoor Dene marken van Duitschland dreigt te worden afgesneden. Ieder oogenbiik verwacht men aan dit front contact met de Rus sen. Er wordt matige tegen stand onmoet. Van uit het bruggenhoofd ten Z. van Maagdenburg zyn de Amerikanen een nieuwen opmarsch begonnen. Verder Zuidelijk hebben de Amerikanen en Russen thans over een 80 km. breed front aan de Elbe, contact met elkaar. In Zuid Duitschland houden de snelle vorderingen aan Augsburg werd veroverd, evenals Landsberg, 45 km. ten W. van München. De opmarsch naar Mün chen werd voortgezet. Gis teren rukten de Amerikanen München binnen, zonder veel tegenstand te ontmoeten. Ten Z.W. van München werd Ober-Amniergau veroverd. Tsjecho-Slowakije wordt op een nieuw punt door de Ame rikanen binnengerukt. In Oostenrijk rukken de Amerikanen op naar Linz. Hier wordt krachtige tegen stand ontmoet. B.B.C. en H.N. NIEUWE BONNEN VOOR WALCHEREN, Z.- EN N.-BEVELAND. Geldig tot 5 Mei. Aardappelen: A19, B19, C19, D19, E19, M19, per bon 1V2 Vleeseh: A19A, B19A, C19A, D19A, E19A, M19A, per bon 100 gr.; A19 B19B, C19B, D19B, E19B, per bon 25 gr. Margarine: A19A, B19A, M19A per bon 125 gr. margarine of 100 gr. vet. Natuurboter: C19A, D19A, E19A per bon 125 gr. na- tuurboter. Geldig tot 12 Mei: Koffie: A39, 39, C39 Res. p. bon 100 gr. Zout: 134 Alg. per bon 100 gr. Peulvruchten: 127 Alg. per bon 250 gr. Suiker: 130 Alg. per bon 500 gram. Chocolade: 131 Alg. per bon 2 tabl., C44, D44, E44 Res. per bon 1 tablet. Jam: 132 Alg. per bon 250 gr. Eng. bloem: A41, B41, C41 Res. per bon 420 gr., D41, E41 per bon 490 gr. TOELICHTING. Koffie. De voor koffie aan gewezen bon moet door het publiek vóór 3 Mei by den winkelier worden ingeleverd. De winkelier levert dezen bon op de normale wijze in, desge- wenscht via den grossier, bij de bekende pakkerscombinatie. Chocolade: Voor chocolade kunnen de detaillisten zich in de week van 30 April t.m. 5 Mei bevoorraden. Jam: Voor de bevoorrading van dit artikel geldt hetzelfde als voor het artikel chocolade. Eng. bloem. Ook dit artikel is nog niet direct voorradig. De afd. Vlissingen van de Jc~^ Ned. Beweging is thans met haar war'-~".amheid naar buiten opgetreden, door Zater- |dag als eerste afdeeling in Zeeland, een propaganda-cen trum in het winkelpand '""al- straat 33 te openen, waar alle inlicl gen, brochures om trent de doelstellingen van de J.N.B. enz. kunnen worden - irkregen. De opening'')ijeenkomst vond plaats in den winkel van den ABONNEMENTSPRIJS: 26 cent per Week, 3.2ö per kwartaal. Losse nuramere 5 cent ADVERTENTIE- PRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie J 2Kleine ad ver Untie* (maximum 6 regels) 60 cent. Bureaux gevestigd te VLIS3IXGEN* Walstraat 55-60, telefoon 10 (2 lij nen) MIDDELBURG LoadenacBe Kaal 29. telefoon 3521 en 3541; GOES: Turfkade 15, telefoon 2475; TERNEUZEN: Nieuwediepsiraat 23. Hoofdredacteur: E. P. Zandyk (met redactioneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp en dr. P. J. Bouman). Redacteuren: M. Geerse, C. de Voogd, J. P. Ph. Doorenbos, R. F. H. L. Sondag, T. Keiler. D 1NSD A G 1 MEI 1945 J 88ste Jaargang Nummer 25 Uitg.: F. B. den Boer, Middelburg. Druk Fa F. van de Velde Jr., Vlissingen Commissie van Bijstand: W. 't Hooft te Goes, J. L. van Leeuwen, Ds. M. L. W. Schoch te Vlissingen, B. A. van Verre, C. Zwagerman te Middelburg. EERSTE MEI. De eerste Mei is de dag van den Arbeid. In het zweet uws aanschyns zult gij uw brood eten. De arbeid als een vloek, die volgens het Paradijsver- haal op de menschen rust, als een straf voor de zonde, maar door Gods eigen goedheid ge worden tot een zegen. Eens sprak de Christus van Zijn „Vader, die nog tot heden werkt", Hij, naar de wereld de zoon van den timmerman Jozef, kende voorzeker de waardigheid van den arbeid. Maar er staat ook geschre ven „bidt en werkt". Neder land werk, werk, werk. Gij kunt niet genoeg werken. Ne- derlandsche werkers met uw handen, met uw hoofd en met uw hart, op u rust de ver antwoordelijkheid te werken, opdat de bede „Geef ons he den ons dagelijksch brood" moge verhoord worden. Werkt, werkt, nogmaals werkt maar bidt, opdat niet uw werken .y een bloot streven naar stoffelijk gewin, maar opdat gü moget bijdragen tot de vervulling van de bede „Uw Koninkrijk ltome". De gemeenteraadsverkie zingen in Frankrijk hebben een duidelijke neiging naar links, met name naar de com munisten, te uien gegeven. (B.B.C.) Het 14de Britsche leger is tot op 40 km. van Ranggoon genaderd. (H.N.) KERKNIEUWS De Synodale Urgentiecom- ruisale heeft Ds. H. R. Elzen- ga van Aagteker'ke met in gang van 1 Mei aangesteld tot predikant van de Hervormden, die tijdelijk in Zuid-Beveland wonen. Hy hoopt zich in of bij Goes te vestigen. Op de_ verlieslijst van het Roode Kruis komt voor de naam van Ds. C. J. Laarman, Ned. Herv. pred. te Den Haag Htf arbeidde te Eindhoven', Musselkanaal, Huizum en Velp en werd in 1940 jeugdpredi- kant te Den Haag. Te Stocknolm is thans offi cieel bevestigd, dat Himmler het aanbod van de onvoor waardelijke overgave van Duitschland aan Engeland en Amerika heeft gedaan via den Zweedschen graaf Berna dotte. Volgens den Times-corr. werd graaf Bernadotte op 19 April door Himmler ontboden. Dienzelfden avond had de eerste ontmoeting plaats. Drie dagen later heeft een tweede en op 23 April waarschijnlijk nog een derde onmo'eting plaats gehad. Op 24 April keerde graaf Bernadotte uit Duitschland, via Kopenhagen, in Zweden terug. Woensdag bereikte het aanbod de geal lieerde regeeringen. Graaf Bernadotte is Zondag, zooals gemeld, uit Zweden naar Noord-Duitschland ver trokken, Hy heeft een nieuw onderhoud met Himmler ge had in een kasteel aan de DeenschDuitsche grens. Hij keerde daarop naar Denemar ken tc-uj* De graaf zal van daag in Zweden aankomen. Volgens radio-Stockholm zou Himmler een nieuw aanbod tot capitulatie heb ben gedaan, thans zoowel aan Engeland en de Ver. Staten, als aan Rusland. Al gemeen wordt aangenomen, dat het heden een dag van groote gebeurtenissen zal zyn. Een geregelde spreker van de Duitsche radio heeft een „lijkrede" uitgesproken. Hy zeide: Het krygsrumoer kan nog weken duren, maar mo gelijk sterft het morgen al weg. Hij eindigde met: jullie hebt je plicht gedaan, bereidt je voor op de wedergeboorte van Duitschland, HITLER IJLT EN GOERING SPEELT. Een correspondent van de Evening Standard seint uit Stockholm, dat Himmler zijn diensten heeft aangeboden om wat orde in den chaos te schep pen. Hij schynt te hopen, dat de geallieerden zijn éigen leven zullen sparen in ruil voor zijn aanbod. Himmler zou aan graaf Bernadotte hebben verteld, dat Goering brabbel taal uitstoot en zich vermaakt met speelgoedtreinen en dat Hitier ijlde en stervende was. Himmler zou onder degenen, die iets van de zaken van Duitschland afweten de eeni- ge zijn, die zijn positieven bij elkaar had. Intusschen hebben volgens hetzelfde bericht de Duitsche bevelhebbers in De nemarken met inbegrip van den beruchten commissaris Werner Best de geallieerden medegedeeld, dat zij bereid zijn te capituleeren en hun troe pen van Seeland en mogelijk ook van Jutland terug te trek ken. Dit aanbod zou eveneens via Bernadotte zijn gedaan. De laatste uren van Berlijn. De laatste uren van de Duitsche hoofdstad hebben ge slagen. Van liet ministerie van binnenlandsche zaken van Himmler, het Rijksdaggebouw en het hoofdpostkantoor Wap pert thans de Russische vlag. Intusschen regenen de gra naten en bommen nog op het in Duitsche handen zijnde stadsgedeelte neer. De vernie ling is onbeschrijflijk. De Duitschers verliezen duizenden mannen aan dooden en ge vangenen. Gisteren werden weer 9000 gevangenen ge maakt. Er werd nog getracht versterkingen door de lucht aan te voeren doch vele van de parachutisten landden in reeds door de Russen bezette stadswijken. Zondag bevrijd den de Russen 12.000 slaven arbeiders. Ten N. van Berlijn stroomen de Russische troepen ovei ,een breed front naar de be- neden-Elbe en zijn reeds 100 km. vanuit Stettin opgerukt. Stalin meldde de verovering van Greifswald, (80 km. van Rostock), Trentow, Neustre- litz, Gransee en Fürstenberg. In Tsjecho-Slowakije werd de- belangrijke stad Mor Ostrau gezuiverd. (BBC, HN, RO) München gezuiverd. Uit Londen wordt gemeld, dat Canadeesclie voorhoeden den buitensten rand van Delf zijl hebben bereikt. De opmarsch naar Embden wordt voortgezet. Er vinden gevechten plaats in Leer. Montgomery's troepen, die bij Lauenburg, ten Z.O. van Hamburg een nieuw bruggen hoofd over de Elbe vormden, staan nu nog op 40 km. van Hamburg, op 50 km. van Lü beck en 80 km. van de Oost zeekust. liet bruggenhoofd is 12 km. breed en 10 km. diep. Ten W. van Dessau, bij Wit tenberg is een nieuwe verbin ding tot stand gekomen tus schen Amerikanen en Russen, op 50 km. ten W. van de Elbe. Ten N.W. van Dessau werd Zerbst veroverd. Troepen van het 7e Ameri- kaansche leger, die München binnendrongen, ontmoetten daar vrijwel geen tegenstand. Alleen 'witte vlaggen werden er opgemerkt. De Amerikanen hebben de stad snel gezuiverd. Er werden reeds 36000 gevan genen gemaakt. Ten Z.W. van München werd Ober Ammergau veroverd, ter wijl ook het beruchte concen tratiekamp Dachau ten N.W. van München werd bezet. Uit een kamp te Masburg, N.O. van München werden 27000 geallieerde krijgsgevan genen bevrijd. Het 7e Am. leger veroverde voorts ten Z. van München, Partenkirchen. De Amerika nen zijn nog 20 km. van Inns- brück verwijderd. Zy' hebben over een frontbreedte van 30 km. de Oostenrijksche grens overschreden. De troeDen van generaal Patton staken op 3 plaatsen de rivier de Isar over. De ge allieerden staan nu aan de Isar van Freising tot aan het punt waar zy in den Donau uitmondt. De Fransche troepen, die in Z.W. Duitschland zulke mooie successen boekten, zijn Frie- drichshafen binnengerukt aan het meer van Constanz. Aan het Z.O. punt van dit meer trokken de Franschen over de Oostenrijksche grens bij Bre- genz. (B.B.C. en H.N.) Maandag hebben 450 Lan casterbommenwerpers weder om bij Den Haag, Leiden en Rotterdam 1250 ton voedsel boven bezet Nederland afge worpen. Volgens de „Stem van Ame rika"' zal de R.A.F. zoo mo gelijk dagelijks 1000 vliegtui gen met voedsel uitzenden. Elk vliegtuig vervoerde Zon dag voedsel voor 1 dag voor 3200 menschen. De Anep-redacteur, George Franks, die Zondag de vluchl boven ons land meemaakte, seint nog: „De veteranen van het Roergebied, Kiel, Dort mund, Milaan, Ham, enz., die in de afgeloopen jaren met hun bommenwerpers slechts vernieling brachten, verheug den er zich op thans opbouwend werk te kunnen verrichten. Gedurende 5 dagen hadden zij uitgezien naar het oogenbiik dat zij voedsel naar bezet Ne derland zouden kunnen bren gen. De bemanningen ver klaarden dat niets hun mocht weerhouden om de zoo zwaar jetroffen Nederlanders te hel pen. Toen bekend werd, dat de Duitschers toestemming weigerden, boden de beman ningen zelfs aan om toch te gaan. ondanks de verliezen die zij in dat geval zouden kun nen lijden. Den geheel en nacht werkten vrijwilligers om het voedsel te pakken en in de bommenrekken te laden. Tevoren was zorgvuldig be studeerd hoe men de grootste hoeveelheid kou laden met zoo weinig mogelyk kans op be schadiging bij 't afwerpen. Vijf weken geleden werden proe ven genomen met het afwer pen van voedsel. Het voedsel wordt op normale wijze in distributie gebracht. Binnenkort zal in Engeland een nationale oproep verschij nen om behalve voedsel, de ken schoenen, keukengerei enz. voor Nederland beschik baar te stellen. Een behoor lijke hoeveelheid is reeds ver zonden. (H.N., R.O., S.v.Aj) Strijd in Italië vrijwel afgeloopen. Generaal Clark deelde gis termiddag mede dat de Duit sche militaire kracht in Italië practisch heeft opgehouden te bestaan. 25 divisies zyn in stukken gereten. Er werden in het jongste offensief meer dan 120.000 gevangenen ge maakt. Ten N.W. van Genua werd het verkeerscentrum Alexan dria veroverd en aan de Adria- tische kust de haven Chioggia. De Nieuw Zeelanders staken over een breed front de Piave over op 90 km. van de troepen van Tito, die de haven Triest binnendrongen. In Venetië is de laatste Duitsche tegenstand gebroken. De geallieerden zijn Turijn binnengerukt. De Joego-Slavi- sche troepen hebben het schier eiland Istrië voor een groot deel gezuiverd. In Pola en Fiume wordt nog gevochten (B.B.C.) PROVINCIENIEUWS VOOR WALCHEREN. Petroleum voor kookdoeleinden De bonnen 6, 7 cn 8 van de petroleumlcaart voor kookdoel einden „Walcheren" voorzien van de kringnummers 223 en 228, zijn t.m. 5 Mei a.s. aange wezen voor het koopen van 1 rantsoen (2 liter) petroleum per bon. De geldigheidsduur van deze bonnen en alle reeds eerder be kend gemaakte bonnen en rantsoenbonnen is uitsluitend t.m. 5 Mei a.s. Inlevering door handelaren kan uitsluitend geschieden tot en met 11 Mei s. Opbrengst Juliana-collecte. De Zaterdag gehouden Juli ana-collecte, ten bate van het Nederlandsche Roode Kruis, bracht te Middelburg op 5953.52 te Vüssingen 3648.18 en te Goes 5305.13. HOOGWATER VLISSINGEN. Woensdag 2 Mei: 5.41 en 18.01, resp. 1.80 en 1.58 m. 4- N.A.P. DIRECTIE VAN DE SCHELDE GEARRESTEERD. Gisteren was aan de gebou wen der K.M. „de Schelde" te Vlissingen een bekendmaking van den Militairen Commissa ris voor de Provincie Zeeland aangeplakt, de mededeeling be helzende dat ir. H. C. Wisse ling en H. W. van Tyen. direc teuren van de N.V. K.M. „de Schelde", die tijdens de bezet ting de feitelijke leiding van het bedrijf hadden, zijn gear resteerd, omdat zh onder ver denking staan zich te hebben schuldig gemaakt aan een mis drijf genoemd in artikel 1 va.n het Besluit Buitengewoon Strafrecht, nl. hulpverleenen aan den vijand. Beide heeren zijn tegelijker- 'tijd van rechtswege geschorst als directeur der N.V. K.M. „de Schelde'. De leiding van het bedrijf is thans in handen van den heer A. Smit, die in verband daarmede van zijne functie bij het Militair Gezag voorloopig is ontheven. Deze maatregel slaat naast de voorgenomen zuivering van. het bedrijf ten behoeve waar van een onderzoek reeds ge- ruimen tijd gaande is. Deze zuivering zal thans ter hand worden genomen door de Di rectie in overleg met het Mi litair Gezag. Voor den oorlog was het tra ditie, dat elk jaar een muziek corps van het Engelsche Heils leger een bezoek bracht aan Middelburg. Deze traditie is thans voortgezet; Zondag jl. heeft een muziekcorps, be staande uit een 25-tal Engel sche militairen, die allen tot het Leger des Heils behoorden, Middelburg bezocht, 's Mid dags werd, na een bijeenkomst op den Dam, die weinig door het weer begunstigd we I'd, een muziekuitvoering gegeven in de Concertzaal, waarvoor een overweldigende belangstelling bestond. Een zeer bijzonder nummer gaf hierbij de leider van het corps, cptn. I. Levene, zelf, met een fluit-solo op zijn vingers, 's Avonds had op de Markt een tweede openlucht bijeenkomst plaats. VervoL fens assisteerde het corps nog ij een Heilsbijeen komst van het Middelburgsche Leger des Heils.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1