PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Is het landarbeiders-vraagstuk op te lossen ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per week, 3.Z0 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVERTENTIE PRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie 2Kleine adver tenties (maximum 5 regels) 60 cent. Bureaux gevestigd te VLISB1NGEN: Watstraat 58-60. teletoon 10 (2 HJ- nen) MIDDELBURGLondenscUe Kaal 29. telefoon 3521 en 3541; GOES: Turfkade 15, telefoon 2475: TERNEUZEN: Nieuwediepstraat 23. Hoofdredacteur: E. P. Zandijk (met redactioneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp en dr. P. J. Bouman). Redacteuren: M. Geerse, C. de Voogd, J. P. Ph. Doorenbos, R. F. H. L. Sondag, T. Keiler. DONDERDAG 26 APRIL 1945 188ste Jaargang Nummer 21 Uitg.:F.B. den Boer, Middelburg. Druk Fa F. van de Velde Jr., Vlissingen Commissie van Bijstand: W. 't Hooft te Goes, J. L. van Leeuwen, Ds. M. L. W. Schoch te Vlissingen, B. A. van Verre, C. Zwagerman te Middelburg. Snelle vorderingen in Zuid-Duitschland. Het N.O. van ons land is practisch geheel in geallieerde handen. De Canadeezen staan over een lengte van 240 km. aan de kust van Friesland en Groningen. Alleen de Eems- monding moet nog gezuiverd worden. De Duitschers worden echter ook hier teruggedre ven. Zij staan rond Delfzijl en verder tot het dorp Spijk, 8 km. ten N.W. van Delfzijl. Bij Nieuweschans zijn de Polen onder het kustgeschut van Embden gekomen. In de Grebbelinie maakten de Canadeezen beperkten voortgang. Van dit front en uit den Bommelerwaard is verder geen nieuws ontvan gen. De geallieerden hebben een nieuwen aanval op Bremen in gezet. Twee voorsteden in het Z. en Z.O. van de stad zijn reeds veroverd. Volgens som mige berichten zouden de Schotten reeds in de stad zijn doorgedrongen. 20.000 Duit schers. waaronder de 15e Duitsche pantsergroep, verde digen Bremen. Zij maken toe bereidselen om de havens te vernielen. Reeds zijn schepen tot zinken gebracht. In Zuid-Duitschland blijven de Amerikanen en Franschen snelle vorderingen maken. Al leen van geïsoleerde vijande lijke troepen wordt tegenstand ondervonden. De Amerikanen staan in de buitenwijken van Regensburg, ten N.O. van München. Ten O. van Regensburg rukt het 3e Am. leger snel op in de richting van de Oostenrijksche grens. Regen werd veroverd. Zij staan op 25 km. ten N. van Passau, aan de grens van Oostenrijk. Maandag maakte het 3e leger 19.000 gevange nen. Het 7e Am. leger staat nog op 30 km. van Augsburg. Te zamen met het le Fransche leger zijn de Amerikanen thans over èen front van 100 km. breedte, van Ulm tot aan het meer van Constanz in op- marsch naar München, waar zij ongeveer 60 km. van ver wijderd zijn. München dreigt omsingeld te worden. De Franschen zijn Bazel tot op 8 km. genaderd, na den Rijn te zijn overgestoken. (B.BC. en H.N) ZWARE BOMMEN OP HITLER'S BUITENVERBLIJF Het buitenverblijf van Hit- Ier te Berchtesgaden is door de geallieerde luchtmacht met bommen van 5 en van 6 ton bestookt. Ook de S.S. ka zernes en het Adelaarsnest, Hitler's schuilplaats, op 8 km. van zijn woning gelegen, wer den gebombardeerd. (B.B.C.) Edouard Herriot, de vroe gere Fransche minister-presi dent, is door de Russen uit een kamp bij Berlijn bevrijd. Zaterdag Juliana-Collecte. Ter gelegenheid van den verjaardag van H.K.H. Prin ses Juliana, de voorzitster van het Nederlandsche Roode Kruis, wordt op Zaterdag 28 April a.s. door het geheelj be vrijde gebied een Roode Kruis- collecte gehouden. Uw ge schenk voor onze Prinses zal voor het Roode Kruis zijn. op dat dit zijn prachtig werk zal kunnen voortzetten. Wat het Roode Kruis ge presteerd heeft en nog prestee- ren moet. is niet met enkele oorden te zeggen. Allen heb ben we er meer of minder van geprofiteerd. Vele duizenden correspon dentieformulieren werden per maand door het Roode Kruis verwerkt; ontelbare aanvragen om nasporing van vermisten en onderzoek naar evacué's ko men dagelijks binnen; verlies- lijsten moesten worden samen gesteld, nabestaanden inge licht. Het Roode Kruis hielp dui zenden gewonden en zieken op alle mogelijke wijzen en onder vaak zeer moeilijke omstandig heden; bemiddelde bij bloed transfusies. verleende bij elke gelegenheid eerste hulp; ver zorgde de begrafenis van bur gers en militairen. Het Roode Kruis stond op de bres voor krijgsgevangenen en geinterneerdenhet inter nationale contact kwam/ door deze organen tot stand. Thans staan honderden hulp colonnes klaar voor het Noor den en voor de repatrieerenden aan onze Oostgrens. Hulpziekenhuizen werden allerwege ingericht, medica menten gedistribueerd waar maar mogelijk was, transport diensten rukten uit dag en nacht. Dit is slechts een deel van wat het Roode Kruis deed. Het Roode Kruis heeft nooit gevraagd of het betaald kon worden, maar eerst geholpen. Dit heeft groote financieele moeilijkheden gegeven, terwijl de hulpverleening toch niet mocht wachten. En thans vraagt het Roode Kruis Uw hulp. Uw giften zijn heel hard noodig! Daarom heeft de Prin ses aan het Nederlandsche volk dit verjaarscadeau ge vraagd. Uw verjaarscadeau aan Haar is voor het Roode -Kruis. Geeft'! In Berlijn, dat thans geheel omsingeld is en voor twee derde deel veroverd, woeden gevechten, waarbij alle tot nu toe geleverde straatgevechten in het niet vallen. Er wordt zelfs op de daken der gebou wen man tegen man gevoch ten. Bijzonder fel wordt er gestreden in de tunnels van den ondergrondschen spoorweg. Teil N.W. van Dresden zijn de troepen van Koniew de Elbe over en veroverden Rie- sa, op 40 km. van de Fulda. In Moravië wordt in Brno gevochten. De strijd in Berlijn woedt in alle hevigheid voort. De Duitschers poogden de Russen in den rug aan te vallen dooi1 via den ondergrondschen Twee Amsterdamsche meisjes dringen door de linies. Wij zijn op bezoek bij een familie m Vlissingen. Het is nog slechts enkele dagen ge leden, dat daar de voordeur werd opengedaan en twee zus ters van de vrouw des huizes, meisjes van 17 en 22 jaar, uit Amsterdam, kwamen binnen stappen. Zij zitten thans voor ons, deze kranige jongedames en vertellen: „Enkele maanden geleden zijn Viij met onze tochten be gonnen. We gingen naar den •Noord-Oostpolder om eten, daar de toestand thuis hope loos was. We konden een be hoorlijk beetje tarwe te pak ken krjjgen en gingen hiermee, alles te voet, weer op Amster dam aan. Oudejaarsavond vier den wij in Harderwijk. Klok slag twaalf uur kregen wij daar bezoek van de Engel- schen, die vanuit de lucht alles onder vuur namen wat nog lijden kon. Toen wij veilig met onzen buit thuis waren gekomen, rustten we eert weekje uit, waarna wij startten voor Friesland. Hier kwamen wij terecht in een dorpje, waar we als naaister werk konden krij gen. Van hieruit liepen we toen nog enkele malen met een kin derwagen vol eten naar huis toe. Wij waren dan een dag of vier onderweg. In de barre kou viel dat echter heelemaal niet mee. JVe zaten ook met de slaapplaatsen en vooral met het eten. Het is wel voorgeko men dat wij ons maal met rauwe boonen moesten doen. Toen wy den laatsten keer naar Amsterdam gingen, hoorden wij dat de Ussellinie gesloten zou worden, zoodat er voor ons niet anders op zat dan, nadat wij het eten hadden afgegeven, direct zonder uit te rusten, weer naar Friesland terug te gaan loopen. Zoo gezegd, zoo gedaan. „Boven Vlissingen golft de zee". In Friesland teruggekeerd, kregen wij steeds meer lust om naar Vlissingen te gaan waar een zuster van ons woont. We waren doodelijk ongerust wat daarvan terecht gekomen zou zijn. Immers de nog in Amsterdam verschij» nende kranten vertelden: „Bo ven Vlissingen golft de zee en de weinige menschen die daar overgebleven zijn, worden aan den hongerdood prijsgegeven". Op tweeden Paaschdag gin gen we op pad. De reeds te rugtrekkende moffen waren toen juist bezig met het vor deren van kinderwagens! We liepen naar Meppel en vonden daar een boot naar De Wijk. Vandaar gingen wij langs "de bmnenpaden, want op de hoofd wegen was het levensgevaar lijk daar deze onophoudelijk door de vliegtuigen onder vuur werden genomen. Den nacht brachten wij hier en daar maar in een hooiberg door. Zoo kwamen wij na enkele dagen in de omgeving van Vriezen- veen. Op weg naar Almelo waar schuwden de menschen ons niet verder te gaan. Wij waren in het frontgebied gekomen en de Duitschers namen iedereen gevangen die zich in de rich ting van de oprukkende Cana deezen begaf. Wij kropen in een hooiberg en voor den nacht konden wij een plaatsje boven een koestal krijgen. Dien nacht was het erg angstig. Het schieten kwam steeds nadel en onophoudelijk hoorden wij de granaten over de schuur huilen. Toen wij echter 's mor gens buiten kwamen was er geen Duitscher meer te beken nen. Verder loopende zagen we opeens overal de Nederland sche vlaggen van de huizen wapperen. Wij waren dus vrij! Midden op den weg bleven wij staan en feliciteerden wij elk aar. Het was dus toch gelukt, Op onzen verderen tocht werden we overal reusachtig geholpen door de burgers en de militairen. Even zaten wij nog met de moeilijkheid om over den Rijn te komen. In het uiterste geval zouden wij er over gezwommen zijn, maar dat is niet noodig geweest. Wij kwamen in Nijmegen en met veler hulp, zijn wij eindelijk in Vlissingen aangeland." De toestand in Amsterdam. ,En vertel ons eens, hoe is het nu in Amsterdam?", zoo vroegen wij verder. ,Nu, we kunnen wel zeggen dat er veel honger wordt ge leden. Amsterdam is eea doo- de stad geworden. Lachen doen de menschen er niet meer. Het is een strijd om het leven ge worden. Jonge mannen door den honger gedreven, meldden zich zelf voor Duitschland aan. Zelf hebtfcn wij de rijen man nen voor de bureaux zien staan, terwijl het vroor dat het kraakte. Gas en electriciteit is er reeds lang niet meer. Het is ook waar dat de meubelen in kachelhout gehakt worden. Een antiquair, een kennis van ons, liet net eene stuk antiek na het andere in de kachel verdwijnen. De Duitschers gaan ook schandalig te werk. Op den spoordijk bij het Amstelstation waren bijv. dikwijls oude vrou wen en kinderen aan het sin tels zoeken voor brandstof. De schildwachten die sedert het uitbreken van de spoorwegsta king de rails bewaken, lieten eerst een flink aantal vrouwen en kinderen op den dijk komen, om er dan het vuur op te zet ten! Voor een brood moet men om 6 uur 's morgens in de rij staan. Er worden gevechten geleverd om binnen te komen en dan is het nog dikwijls spoedig uitverkocht. Zwart is er nog wel wat te krijgen, maar schreeuwend duur. Drie maanden geleden kostte bijv. een broodje 40.en een kg. aardappelen 8. Driehonderd vrouwen die ten einde raad waren omdat zij geen eten meer voor hun kin deren hadden, zonden een open brief aan den N.S.B.-burge- meester Voute, welke in de courant gepubliceerd werd. Hierin smeekten zij hem bij de autoriteiten er op aan te dringen vervoer beschikbaar te stellen om nog wat eten uit het Noorden te halen. Eenige dagen later kwam zijn ant woord: „Hij had geen tijd om zich hiermee bezig te hou den „En wat gaan jullie nu doen?", was onze laatste vraag. „Het eenige wat wij willen is, dienst nemen", zoo was het besliste antwoord uit beider mond. „Wij willen chauffeuse of iets dergelijks worden en dan helpen Holland verder te bevrijden en vervolgens naar Indië!" ELLENDE IN W. NEDERLAND. Een oorlogscorr. van de „Observer" schrijft, dat men schat, dat zich in het W. van Nederland nog ongeveer 110.000 Duitschers bevinden en bovendien nog arbeiders van de Todt. Vele menschen, die ont snapt waren bevonden zich in 'n schokkenden staat van on dervoeding. Het aantal doo- den te Amsterdam, waar de bevolking tot ongeveer 200.000 zielen geslonken zou zrjn, is ongetwijfeld zeer hoog. Het vraagstuk van de ver zachting vj*« de ellende van deze bevolking als zjj bevrijd wordt, heeft de bijzondere aandacht van de geallieerden, maar op succes mag niet ge hoopt worden, tenzij er na tionaal iets gedaan wordt en het geheele Nederlandsche volk medewerkt. (A.A.) 20 NEDERLANDERS TE DOKKUM NEERGE SCHOTEN. Op 22 Jan. organiseerde de Sicherheitsdienst in Dokkum een razzia. Slechts drie man nen konden gearresteerd wor den. Toen deze menschen in een Duitschen auto werden weggereden, liep hij in een val, door patriotten gezet. Twee leden van den Sicherheits dienst werden gedood. Als wraakmaatregel voerden de Duitschers 20 arrestanten uit de gevangenissen te Gronin gen en Leeuwarden naar Dokkum, waar zij ter dood werden veroordeeld. In een weiland, in de sneeuw werden vijf gevangenen voor een vuurpeleton opgesteld en neergeschoten. De volgende vijf moc.:'"ii eerst de lijken netjes recht leggen en er precies acxïter gaan staan. Zoo von den 20 den dood. Van enkele gefusilleerden werden alle be zittingen in beslag genomen. (AA) VERZORGING OORLOGSSLACHTOFFERS. Op een persconferentie te Eindhoven heeft minister Beel verklaard, dat de algemeene verkiezingen moeten wachten tot rustiger tijden' na de al- feheele bevrijding. Aangezien e oude colleges het vertrou wen van de bevolking niet meer bezitten, is besloten tot verkiezing door kiesmannen. Er komt één centraal bureau voor de verzorging van oor. logsslachtoffers. Geldelijke uit- keeringen zijn gebaseerd op normale inkomsten, dus heb ben niet het karakter van steun of armenzorg. Indien in validiteit het gevolg is van verzet, zal men recht hebben op pensioenen van land- en zeemacht. Daarnaast zal hulp in natura worden verstrekt. Er komt een nationaal comité, waarin alle instanties, die tij dens de bezetting hebben sa mengewerkt, vertegenwoordigd zijn. De bouw van noodwoningen wordt bevorderd. (A.A.) DOODSTRAF OP PLUNDERING GESTELD. Een Kon. Besluit tot bestrij ding van plunderen in oorlogs tijd. stelt uitermate strenge straffen, o.m. de doodstraf vast, voor hen die voorraden be stemd voor distributie onder de bevolking of geëvacueerde woningen plunderen. PETAIN IN FRANKRIJK. Maarschalk Pétain is, via Genève, in Frankrijk aangeko men, op weg naar Parijs, waar hij voor het Fransche Hooge Gerechtshof zal terecht staan .(B.B.C.) BERLIJN GEHEEL OMSINGELD spoorweg troepen te zenden naar de door de Russen ver overde stadsdéelen. Rond de stations en in de ondergrond- sche ontwikkelden zich daarop verwoede gevechten. De Rus sen hebben nu ook in den ondergrondsche artillerie op gesteld. De omsingeling van Berlijn werd een feit doordat contact tot stand kwam tusschen de troepen van Zukow en Ko niew. Ten W. van Berlijn werden Nauen en Ketzin ver overd. Het leven in het nog in Duitsche handen zijnde deel van Berlijn is er niet beter op geworden. Er is thans ook bijna geen drinkwater meer. (B.B.C., H.N., RO) In een vorig artikel wezen wij reeds op het groote pro bleem, dat zich in den land bouw voordoet: het gebrek aan landarbeiders. Hoe is dit vraagstuk op te lossen? Nu dient vooropgesteld te worden, dat het gebrek aai: arbeidskrachten zich niet tot den landbouw alleen bepaalt. In alle takken van bedrijf, op kantoren, in den wederopbouw, enz. hoort men de verzuchting slaken: we konden veel meer doen als we maar meer ar beidskrachten ter beschikking hadden. We zullen de laatsten zijn om te betwisten, dat de werkzaamheden in de bedoelde bedrijfstakken en in den op bouw niet van het allergroot ste belajig zijn. Maar deze ar beidskrachten kunnen toch al leen maar ten volle ingezet worden, wanneer ook het voed selprobleem is opgelost. Nu kan men wel spreken van import, maar dit dient toch eerst te geschieden, na dat we al onze krachten heb ben ingespannen om uit den grond te halen, wat er uit te halen is. Daarvoor moet het land tijdig bewerkt worden, moeten de akkers niet ver vuilen. En daarvoor zijn land arbeiders noodig. Nog steeds trekken landar beiders naar andere bedrijven en industriën. Het is één van de moeilijke problemen waar mede het arbeidsbureau te kampen heeft. De maatregelen, welke tegen het verloop ge nomen worden, beginnen wel door te werken, men gaat in de goede richting, maar het gaat te langzaam. Wat de landbouw noodig heeft is een distributie van arbeidskrach ten. Waar te weinig van moet distributie worden toe gepast Er is veel werk dat wachten kan Wat voor nut heeft het bijv. om tientallen menschen te werk te stellen voor het dichten van een tankgracht, om 1 ha. land te winnen, terwijl 100 ha. staan te vervuilen? Het werk dat niet dringend noodig is, zal onherroepelijk moeten worden stop gezet. Vele landarbeiders, die an der werk hebben gekregen, noe men zich aanstonds industrie arbeiders. Zij keeren den land bouw den rug toe. Hun eigen tuintje kunnen zij echter wel bewerken. Als zij willen of moeten kun nen deze arbeiders goed in den landbouw gebruikt worden. De fruitteelt trekt even eens veel landarbeiders tot zich, De fruitprijzen zijn tot een zeer hoog peil opgedreven, waarbij men de vraag kan stel len of zij wel in overeenstem ming zijn met de kosten. De fruittelers uiten zich royaal. Er is als het ware een concur rentie tusschen landbouw en fruitteelt op het gebied van de arbeidskrachten. Vele ingewij den achten het onverantwoor delijk als men doorgaat met boomen planten en daarbij het arbeidersvraagstuk niet onder de oogen ziet. De ongecontroleerde loonen spelen ook een rol. Men pro beert arbeiders te krijgen te gen soms fantastische loonen. Voorts doet zich, vooral in Zeeuwsch-Vlaanderen, het pro bleem voor, dat de landbouw wordt uitgeoefend door hande laren. VJasland wordt aan Bel gen verhuurd, evenals belang rijke oppervlakten voor den verbouw van uien en wijnpeeën. Hiertegen worden reeds maat regelen genomen, doordat slechts een bepaalde opper vlakte met vlas beteeld mag worden. De handelaren zijn te vreden als het product in 2 a. 3 weken uit den grond komt. Zij geven de landarbeiders een hoog loon, doch na deze pe^ riode vallen de arbeiders weer terug op een lager loon. Dit is niet alleen nadeel ig voor de stemming, maar het vermindert ook de arbeidsprestatie. Tot voor kort werden de landarbeiders, wat de loonen betreft, stiefmoederlijk bedeeld Thans is dit veel beter gewor den. De loonen kunnen nu wei nig reden tot klagen geven. De arbeiders hebben 0.50 per uur en een vrijen Zaterdag middag. Een landarbeider moet een orima vakman zijn, terwijl het werk weinig afwisseling biedl. Altijd moet hij door weer en wind. Men begrijpt wat dit zeg gen wil in dezen tijd, nu er gebrek is aan kleeding, schoei sel etc. De vlucht uit den land bouw is dan ook niet onbegrij pelijk. Intusschen is het probleem daarmede niet opgelost. Hoofd zaak zal zijn een streng toe zicht op het gebruik van ar beidskrachten. Het rijksai*- beidsbureau dient vérstrekken de bevoegdheden te hebben. Dit bureau wil ook wel medewer ken, maar het gaat te lang zaam. Het mist de wettelijke grondslagen. De regeering neemt wel maatregelen om sui kerbieten en aardappelen te rooien, maar het moet haar toch ook niet onverschillig zijn, hoevéél er gerooid kan worden. Men werkt reeds in deze rich ting door de instelling van een degelijke, kleine commissie van advies, doch het tempo zal ver sneld dienen te worden. Al leen een rechtvaardige, fat soenlijke dwang kan ons in de goede richting helpen. Daar zal niemand op tegen kunnen hebben. Iedereen vraagt er feitelijk reeds om, ook de land arbeider. Het Loo onder de bezetting. Na de eerste twee jaar, waarin er weinig op en rond om Het Loo gebeurde, wetd het bezit gesplitst in een ge deelte, dat door de Duitsche Wehrmacht werd geconfis- ceerd en een deel dat de Rijkscommissaris in bezit nam. Gelukkig bevond zich het grootste deel van de waarde volle bezittingen van Het Loo in veiligheid en er is vooral voor gewaakt, dat geen enkel voorwerp, waaraan H.M, de Koningin persoonlijk veel waarde hechtte, in verkeerde handen is gevallen. Toch werden er in 1942 zes wagons meubelen en 300 schilderijen naar Duitschland gevoerd; later volgden nog twee wagons met allerlei goe deren, die werden gebruikt voor de inrienting van een „Erholungsheim" voor Duit sche generaals. De 300 gestolen schilderijen waren niet van groote waar de; net personeel had er zorg voor gedragen, dat 34 andere, kostbar-der, schilderijen naar vemger oorden waren ver huisd. Van bulten ls het Paleis weinig veranderd, maar aan het interieur is veel geknoeid en vernield. De Duitschers brachten er achtereenvolgens hun gevechtsgroepen, een sol daten-rustoord en een veld lazaret oneer, waarbij telkens werd gebouwd, verbouwd en afgebroken. Het Paleis zelf heeft door de directe oorlogshandelingen niet geleden. Het heele personeel van H. M. is in dienst gebleven om te redden wat er nog te red den viel. Den laatsten tijd werd door doortrekkende troepen nog vrij veel weggeroofd.Kort voor Paschen vertoefde Seys In- quart nog in de omgeving van Het Loo. Hij placht uitge breide feesten voor de solda ten te organiseeren en roofde samen met Wimmer het noo- dige meubilair uit het Huis Ten Bosch om het interieur aantrekkelijker te maken. Rost van Tonningen's laatste functie. Mr. M. M. Rost van Ton ningen, de financieele expert van de N.S.B., die bijna 5 jaar lang de uitmergelings- politiek der Duitschers heeft gesteund, is in actieven front dienst getreden. (AA) Britsche minister van oorlog heeft in het Lagerhuis medegedeeld dat groote hoe veelheden machinerieën be schikbaar zullen worden ge steld voor pomp- en bagger- werken in de overstroomde Nederlandsche gebieden. (AA) 500 Amerikaansche bom menwerpers deden aanvallen op de Skoda-wapenfabrieken te Pilsen. De rrbe.. s waren des och .ds via de radio ge waarschuwd de fabrieken te verlaten. (BBC) In België zullen alle kin deren van 3 tot 14 jaar een banaan krijgen, zoo deelt „De Nieuwe Gazet" mede. (A.A.) PROVINCIENIEUWS MINISTER TROMP BEZOEKT OPNIEUW WALCHEREN. Woensdag j.l. bracht minister Tromp, in verband met de droogmaking, opnieuw een be zoek aan Walcheren. De mi nister was o.m. vergezeld van ir. F. J. Blom, hoofdingenieur van Waterstaat en Marine. In gezelschap van overste Slot, burgemeester van Woelderen en ir. Jansen van den Dienst Droogmaking Walcheren, be zocht de minister het gat in den Nolledijk. waar juist een zinkstuk werd neergelaten. In een kort onderhoud, dat wij met ir. Blom, de rechterhand van den minister, hadden, deel de deze mede, dat er in Lon den hard gewerkt wordt. Van heinde en verre wordt mate riaal voor het dichten der ga ten gehaald. Er wordt alles op gezet om de gaten vóór den winter dicht te krijgen. In dit verband bracht hg ook alle eer aan ir. Jansen. Het gezelschap bezocht ver volgens per boot het gat bij Rammekens. Na de lunch, die te Middelburg gebruikt werd, werden de gaten bij West- kapelle en Veere in oogen- schouw genomen. 's Avonds had te Middelburg een diepgaande bespreking plaats met de, bij de droog making betrokken technici, terwijl ook met de Engelsche instanties over dit onderwerp een bespreking plaaas had. Uit een en ander blijkt op nieuw, dat het dichtmaken der gaten thans met kracht ter hand genomen wordt. Den zelfden avond nog is de minis ter uit Middelburg vertrokken. AFD. JEUGDWEZEN Z.V.U: Het doel van de Jeugdafdee- ling der Z.V.U.ontwikkeling in den besten zin van het woord van de jeugd, het wekken en aankweeken van haar belangstelling voor on derwerpen van kunst, cultuur, techniek, historie, enz„ biedt uitgebreide mogelijkheden tot het projecteeren van plannen. Hiervan zijn voor de rijpere jeugd te noemen: jeugdconcer- ten; lezingen of cursussen over onderwerpen uit de muziek; besprekingen van voor de jeugd toegankelijk gestelde tooneelvoorstellingen of kunst- filmvertooningen; lezingen (met lichtbeelden) over onder werpen van beeldende kunst, natuur en techniek, over groo te figuren uit historie en we tenschap, over belangrijke rei zen, ontdekkingen, uitvindin gen. Door middel van door de Jeugdleeszaal te organiseeren boekbesprekingen, en boeken- en prentententoonstellmgen, welke aan de lezingen en cur sussen verbonden kunnen wor den, kan den ouderen kinderen de waardeering voor het boek worden bijgebracht.v Datgene wat aan de jongsten zal worden geboden valt nage noeg geheel binnen het kader van het jeugdleeszaal („exten sion") werk. Voor de kleintjes voorlees- en vertelmiddagen, raadsel- en puzzle-wedstrijden, tentoonstellinkjes. Voor hen misschien ook kleine opvoerin gen, die b v. boeken uitbeelden, of voorstellingen van een rei zende „paedagogische poppen kast". Plannen voor een eigen, modern ingerichte Z.V.U.- poppenkast zijn in voorberei ding. 300.000 VOOR BOVEN DE RIVIEREN. De Z'euwsche hulp voor boven de Rivieren heeft het centraal bestuur van het Ned. Roode Kruis in bevrijd gebied een bedrag aangeboden van 300.000, onder nadrukkelij- ken wensch, dit bedrag te wil len besteden voor aankoop van levensmiddelen. Het centraal bestuur voor het bevrijd ge bied antwoordde, dat voor de 300.000 voedsel kan worden aangekocht voor hulpverlee ning boven de rivieren. Dit blijk van medeleven van de Zeeuwsche bevolking werd op hoogen prijs gesteld. Van dit bedrag is inmiddels 70.000 besteed voor aankoop van geconserveerde groenten in blik. van oude kwaliteit, welke de Hero-fabrieken uit de hanuen der Duitsche bezet ting hebben weten te houden. Dezer dagen kan een verder gespecificeerde opgaaf van goederen welke in Frankrijk en Zwitserland zijn aangekocht en die zeer spoedig zullen aan komen, worden tegemoet ge zien. Naar wij vernemen zal liet Comité „Zeeuwsche hulp voor boven de rivieren" haar actie beëindigen en de organisatie van de hulpverleening aan de H.A.R.K. overlaten. De loterij en den verkoop van de ge dichten en de kalenders zullen nog worden afgewerkt. De Raad van Overleg, ge vormd uit da drie vakcentrales te Vlissingen, heeft reed* meermalen vergaderd en daar in de aan hem ter kennis ge brachte Laken behandeld. Als gevolg hiervan hebben reeds enkele conferenties plaats ge had, o.a. met Bu en Wetn en met andere instanties op het gebied van distributie- en verkeerswezen. Op verschil 'ende bij de bevolking levende wenschen werd hi bij de aan dacht gevestigd en werden de maatregelen tot zoo 1 ogehik- verbetering besnroken. Het bleek -at zoowel B. en W. Voedselaanvoer door de lucht geweigerd. In het hoofdkwartier van het le Canadeesche leger Ls een radio-mededeeling ontvan gt i van den Duitschen bevel hebber in Nederland, waarin deze zich beginsel accoord verklaarde met het plan van generaal Eisenhower om voed sel aan de Nederlandsche be volking in nog door de Duit schers bezet gebied te leveren. De Duitsche bevelhebber neemt echter geen genoegen met de voorgestelde wyze van uitvoering van het plan. Hij beweert, dat de vliegtui gen, die levensnrddelen neer laten, zrjn verdedigingswerken, ongehinderd zouden kunnen opnemen. Hij stelt voor ge bruik te maken van spoor- en waterwegen in Noord-Brabant. (AA) als andere organen al het mo gelijke doen den toestand voor de bevolking zoo drage lijk mogelijk te maken, doch zeer dikv '<-• oeten ook zij voor de nuchtere feiten en mogelijkheden zwichten. Verblijdend is, dat vaji weerszijden onderling overleg op grooten prijs wordt gesteld. Woensdag j.l. werd te Mid delburg met militaire eer be- eraven korporaal C. van der Poel. wachtcommandant bij het staf det. M. G„ die te Goes tijdens den dienst ver ongelukte. Aan het graf werd o.m. gesproken door den com mandant van den troep, die het voorbeeldig gedrag en de plichtsbetrachting van den overledene memoreerde. Ook waren de kinderen van de 6e klasse van de Zondagsschool op het Molenwater, waar de overledene een geliefd leeraar was geweest, aanwezig. Maandag 30 April zal er te Goes een collecte worden ge houden voor de tuberculose bestrijding. Nu de tuberculose zich zoo uitbreidt venvacht men dat deze collecte aan haar doel zal beantwoorden. En is nu, en er zal ook in de naaste toekomst, veel noo dig zijn. wil men de tubercu lose doelmatig bestrijden. De heer J. van Wijck, on derwijzer aan een Christelijke school te YVolfaartsdijk, is benoemd tot hoofd van een Christelijke school te Krabben- dijke. Benoemd tot dijkgraaf van het waterschap Oud Wolf aarts dijk, J. Goetheer te Wolfaarts- dijk. Op initiatief van de Werk groep voor Maatschappelijk/n Wederopbouw en Vernieuwing te Rilland Bath werden Za terdag 2 filmvoorstellingen ge geven in de consistoriekamer van de Ned. Herv. kerk. 's- Middags voor de schoolkinde ren en des avonds voor de le den van de Werkgroep en be langstellenden. De film werd samengesteld door de heeren dr. Wilbrink en von Essen uit Goes, en stelden voor „een jaar vogelleven", opgenomen in „Het Schenge" nabij Wolf aartsdijk. Dr. Wübrink gaf een uitvoeri ge toelichting bij deze film. Voorts werd een korte film ,De bloemen en haar vrien den" vertoond. Na afloop werd een leden vergadering gehouden, waarin rapport werd uitgebracht over de verrichte werkzaamheden. Bij de bespreking van de nog te behandelen onderwerpen, nam die tot oprichting van een leeszaal en een badinrichting e-en voorname plaats in. Het ledental is tot 77 g$gtegen. De Zondag gehouden Paasch- collecte in de Ned. Herv. kerk te Terneuzen heeft 4000. opgebracht. Burgerlijke Stand MIDDELBURG. Geboren: .Tanny, d. v. Pieter Looise en Adriana P. Verhage; Willem, z. v. Maarten Walra ven en Pieternella Bakker; Ja cobus Frangois, z. v. Arie J. van Bodegraven en Jacoba F. de Coninck; An toni us Petrus, z. v. Lambertus G. Trommelen en Catharina Boonman; Maat je. d. v. Pieter de Kam en An- tonetta Helbers Ondertrouwd: Andries Jan sen, 49 j. en Cornelia Abra- hamse, 35 j. VLISSINGEN Ondertrouwd: E. W. B. van de Dood, 25 j. en F. B. Die- rickx, 21 j.; I. P. de Kok, 32 j. en N. Osté. 24 j.; F. G. M. Aben, 23 j, en J. E. Pol, 19 j. Getrouwd: J. P. C. Ebert. 25 j. en P. Kats, 22 i.; J. F, de Coninck, 23 j. en P. Ge- schiere, 22 j. Geboren: Paula Cornelia, d. v. P. Kosten en F. J. G. van der Mee; Alfred Eduard. z. v. J. Stroo en M. Castel; Leen- dert Antonius, z. v. M. Harm-, sen en M. E. Verdaasdonk; Machelina, d. v. H. Luitwieler en P. Schutte; Lucie, d. v. J. W. Hofman en G. C. Pot- vlieger. 0\ leden: B. Roedoe, 55 j., m. v. A. M. Overhoff; J. Sturm, 56 j., m. v. M. Jas- perse. HOOGWATER VLISSINGEN. Donderdag 26 April 2.33 en 14.57, resp. 1.80 en 1.97 m. -f N.A.P. Vrijdag 27 April 3.03 en 15.27, resp. 1.89 en 1.9S ra. j- N.A.P.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1