PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Britten zijn de Maas overgestoken. Evacuafie-vergoedingen opnieuw geregeld. RUSSEN IN CENTRUM VAN BERLIJN. Tekori aan landarbeiders. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per ireek, j 3.20 per kwartaal. Losae nummers 5 cent. ADVERTENTIE PRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie 2Kleine adver tenties (maximum 5 regels) 60 cent. Bureaux gevestigd tc VLI3S1NOEN: Walatraat 58-60, tcleloon 10 (2 UJ- aen) MIDDELBURG Londenecöe Kaal 29, telefoon 3521 en 3W1; GOES: Turfkade 15, telefoon 2175; TERNEUZE-N: Nieuwediepstraat 23. Hoofdredacteur: E. P. Zandijk (rae' redactioneele medewerking. TMl dr. W. H. Beekenkamp en dr. P. J. Bouman). Redacteuren: M. Geerse, C. de Voogd, J. P. Ph. Doorenbos, R. F. H, L. Sondag, T. Keiler. DINSDAG 24 APRIL 1945 188ste Jaargang Nummer 19 Uitg.: F. B. den Boer, Middelburg. Druk Fa F. van de Velde Jr., Vlissingen Commissie van Bijstand: VV. 't Hoott te Goes, J. L. van Leeuwen, Us. M. L. W. Schoch te Vlissingen, B. A. van Verre, C. Zwagerman te Middelburg. Gruwelen in Concentratiekampen. Een rilling van afschuw daarna een gevoel van misse lijkheid tenslotte een ge voel van schaamte, dat soort- genooten, die de statistiek ook tot de menschen rekent, .tot zoo iets in staat zijn. En dit zijn geen wilden. Deze wezens noemen zich „nordische men schen, noemen zich „Ariërs", behooren tot het volk, dat de wereld in verdwazing en on kunde, het volk der „Dichters en Denkers" noemde, waarte gen de wereld, als altijd le vend uit schlagwörter, uit cliché-leuzen, reageerend óp handige perfide i-eclame placht op te zien. Om te spreken, na bouwend als papegaaien van „Duitsche grondigheid, Duit- sche wetenschap", en andere onvolprezen duischichheden. Dit volk, al moge het niet in al zyn leden hebben actief meegewerkt bij de misdaden, is medeplichtig, volgens En- gelsch recht als accessories to 'the fact (actieve medeplichti gen), accessories before the fact (mede weters) accessories after the fact (helers van de misdaad) staatsschuldig aan die misdaden, zooals Anna Beyns zeide „ten minste bij concent" is schuldig in zijn ge heel als oorlogsmisdadigers subsidiair, schuldig aan laesio humanitatis aan vergrijp tegenover de waardigheid en eer van het menschelijk ge slacht. Maar om Gods wil, laat ons de hand in eigen boezem ste ken, zijn wij niet bezig zelf concentratiekampen in te rich ten, zuchten niet «velen in hechtenis zonder rechterlijk bevel, zonder verhoor, zonder raadsman, zonder vonnis. Om Godswil, zeg ik, om onzer waardigheid als menschen, als Nederlandsche menschen wille, laat ons hier toezien, dat wij niet vallen in een poel van on gerechtigheden, made in Ger many. Nieuw offensief van generaal Patton. Vry sterke Britsche af- deelingen zijn ten N. van 's-Hertogehbosch op twee plaatsen In stormbóoten de Maas overgestóken en den Bo.mmelerwa.ard binnenge trokken, het land tusscheii Maas en Waal. Dit schijnt te wyzen op het ontbranden van een nieuw offensief In ons land. Er werd geen groote tegenstand ondervon den. Ill de Grebbelinie wordt ster ken tegenstand ontmoet. De Canadeezen zijn in eenige ver sterkingen binnengedrongen. Tussehen Amersfoort en LJsselmeer is patrouille-acti viteit. Sinds den overtocht over den Rijn zijn door de Cana deezen 25.000 gevangenen ge maakt. voornamelijk in Neder land bij de groote steden en by den doorstoof dwars over de Veluwe. Slotaanval pp Bremen. De Polen zetten den op- marsch naar Embden voort, zij vorderden 6 km. langs de Eems. De slotaanval op Bremen is begonnen. De geallieerden heb ben strooibiljetten uitgewor- 6en. waarin den vijand een ul- matum werd gesteld zich over te geven. Dit werd afge wezen. Na een zwaar bombardement is daarop de aanval ingezet. Tussehen Bremen en Ham burg hebben de Britsche af- deelingsn contact met elkaar gemaakt. Er werden 5000ge vangenen gemaakt. Ook een admiraal werd gevangen geno men. Het 2e Britsche leger staat óver een afstand van 30 km. aan de beneden Elbe. Drie ge allieerde legers staan gereed om zich over een breed front aan deze rivier aaneen te slui ten. Dessau is geheel gezuiverd. Ten O., van Leipzig heeft hét le Amerikaansche leger Wtïrzèn veroverd en hebben een punt "ten O. van de stad bereikt. Tusschèn Würzen en Mühlberg zijn de Amerikanen Russen nog 30 km. van elkaar verwijderd. Het 3e leger onder generaal Pattori opende een nieuw of fensief op "groote schaal. Zijn troepen zijn uit het gebied van Chemnitz naar het Z. omge zwaaid. Na een afstand van 160 km. te hebben afgelegd rijn zij uit nieuwe posities den aanval' begonnen. Zij staan op 20 km. ten N.W. van Regens burg dat aan den Donau ligt. en :ukken in rechte lijn op naar Miinchen, dat 104 km. van Rpgensburg verwijderd is. Andere afdeelingen zijn bij Walddarm en Weiden gesigna leerd. -Ook het 7e Amerikaansche leger en het le Fransche leger maakten belangrijke vórderin gen. Zij vormden bruggenhoof den over den Boven-Donau. De Amerikanen overschreden de rivier bij Dillingen. 35 km. 'en N.W. van Augsburg en 100 km. ten W. van München. Zij st-mn nog 15 km. van Ulm. De Frnnschen rukten, na overschrijding van den Boven- Dmau over een 60 km. breed frontsnel naar het Z. op, waar zij het meer van Con- sf.anz, ten N. van de Zwitser- sche grens bereikten. Con- stanz is tot open stad ver klaard, omdat er zcoveel ge allieerden in de ziekenhuizen liggen. D.ocr dezen snellen opmarsch hebben de Fransehen een ge- iyed van 1000 vierk. mijl van den verdedigingssector in het Zwarte Woud af ges1ot en. (B.B.C. en H.N.) Een eenvoudiger en meer doeltreffender organisatie zal van 15 Mei a.s. af de geldelijke hulpverleening'aan de oorlogs slachtoffers, met inbegrip der evacué's, op zich nemen. Een Centraal Bureau voor de Verzorging der Oorlogs slachtoffers, ingesteld en n£ de algeheele bevrijding deel uitmakend van het Departe ment van Binnenlandsche Za ken. zal met de leiding v^n de geldelijke en maatschappelijke huloverleening eenerzijds en met over- en onderbrenging van de evacué's anderzijds worden belast. Onder dit bureau zullen ressorteeren provinciale en districtsbureau*. Ten behoeve van de oorlogs slachtoffers zal aan de dis trictsbureau* een speciale af- deeling „Sociale Voorlichting" worden verbonden, die hen op zoo volledig mogelijke wijze van voorlichting dient en be hulpzaam is. Bij de uitkeeringen zelf is gestreefd naar een vereenvou- öigder opzet van deze hulp verleening. Met betrekking to* geëvacueerde gezinnen beoogt de nieuwe regeling het gezins verband zoodra mogelijk weer te'herstellen. De in de practy'k naar voren getreden onjuiste verhouding tussehen de ver goedingen, welke kwartiergA vers genoten en de uitkeerin gen bij eigen huisvesting is opgeheven. By eigen huisvesting van In gezinsverband levende personen wordt aan het gezinshoofd uit gekeerd: echtpaar 3,we duwe of weduwnaar 2, voor ieder gezinslid boven 18 jaar 1.en beneden 18 jaar 0.75; bij deze uitkeeringen worden eigen inkomsten ver rekend. Bij inkwartiering van het1 gezin worden aan den kwar tiergever voor huisvesting en yoeding dezelfde bedragen uit gekeerd. Voor voeding alleen ontvangt de kwartiergever: echtpaar 2.60, weduwe of weduwnaar 1.75; gezinsl. boven 18 j. ƒ0.90, ben. 18 j. 0.65. Het gezinshoofd ont vangt bij inkwartiering het volgende zakgeldechtpaar 3.weduwe of weduwnaar 2.elk meerd. alleenst. per soon 1.50, gezinsl. boven 18 j. 1.beneden 18 j. 0.75. Na ten hoogste drie weken moet echter het gezin in eigen voeding voorzien, dan wel met den kwartiergever ter zdke een regeling treffen. De laatst genoemde regeling veryalt dan en de kwartiergever ontvangt alleen een vergoeding voor het verleenen van huisvesting: echtpaar 0.50, wed. 0.30; elk gezinslid 0.15 en de kwartiergever krygt voor echtpaar f 2.60, enz. Bij onderbrenging van niet in gezinsverband le. vende personen ontvangt de kwartiergever voor huisvesting en verzorging: personen boven 18 j.: eerste: 2.tweede 1.50, iedere volgende 1.personen be neden 18 j.: eerste 1.50, twee de 1.iedere volgende 0.75. Voor voeding aHëen: perso nen boven 18 j.: eerste 1.75, tweede 1.30, iedere volgende 0.90; personen beneden 18 j.: eerste 1.25, tweede 0.SQ, iedere volgende 0.65; ook bij deze uitkeeringen worden eigen inkomsten weer verre kend. Voor huisvesting alleen: eerste persoon 0.25, tweede 0.20, iedere volgende 0.10. Al ,de bovengenoemde bedragen z^jn per dag be rekend. Op regelmatige tijdstippen wordt overlegging van de in- schrijvingskaart" vanhet ar beidsbureau gevorderd. Een dergelijke geldelijke tege- Ds. J. da Vries 70 jaar. In geheel Zeeland is de naam van dezen vriendelijken, innig geloovigen predikant bekend. Tegenwoordige of voormalige inwoners van Grijpskerke, Ovezande of Goes, patiënten uit het Gasthuis of „St. Jo anna", allen kennen dominee de Vries. En al deze menschen zullen gaarne op 27 April a.s. een teeken van belangstelling en dank en hartelijke vriend schap naar het huis Wijn gaardstraat 47 té Goes zen den, omdat ds.de Vries dien dag 70 jaar 2al worden. jOp 18 Febr. 1900 deed ds. de moetkoming wordt ook aan deVries in Grijoskerke zijn in- anderë oorlogsslachtoffers ver- trede. In stilte ging het 45 strekt, wanneer zij tengevolge van de oorlogsomstandigheden hun gewone werkzaamheden niet kunnen vervullen en niet onder een wachtgeldregeling vallen of op andere wijze in komsten hebban.' Da uitkeerin gen aan geheel of gedeeltelij'.: invalide oorlogsslachtoffers èn aan de nagelaten betrekkingen van oorlogsslachtoffers worden eveneens door het genoemde Centrale Bureau geregeld. PRINSES JULIANA LIET HAAR KLEEDING ACHTER. Leonard Lyons,, medewerker aan de „Ne w-York Post" schrijft: Toen x. rinses Juliana vc: laden week naar Engeland vloog, had zij al haar kleeding- stukken, wegende 200 pond, ingepakt; Toen vernam zij, dat zH 195 pond medicamenten injectie aan ondervoede Neder landsche kinderen kon meene men. Zij liet al haar kleeren achter om deze inplaats daar van mee te nemen. (A.A.) ANNEXATIE VAN DUITSCH GRONDGEBIED Naar verluidt zal Nederland op de conferentie te San Fran cisco aan de vereenigde volke ren vragen of zij schadever goeding van Duitsch land kan krijgen door annexatie van' Oost Friesland en door gebied aan de Oostgrens. Op deze grónden zal zij dan de boeren kunnen laten werken die door de Duitschers van hun grond beroofd zyn. (H.N.) DE PO BEREIKT. In Italië maken de gealli eerde legers na de verovering van Bologna goede vorderin gen. Gisteravond werd gemelo dat de Po door beide legers werd bereikt. Troepen van het 8ste leger staan In de buiten wijken van Ferrara terwijl liet 5de leger vanuit Bologna 55 km. in N.W. richting oprukte en om Modena heen trok. (B.B.C.) Voedsel„bommen" voor bezet Nederland. Nu de taak van de bommen werpers in Europa ver afge- loopen is, zullen deze worden gebruikt voor de bevolking van de bezette gebieden, bijv. W.-Nederland, om die op groote schaal van voedsel te' voorzien. Elke Lancaster zal 5 ton. aan houders gevuld met levens middelen kunnen vervoeren, ■welke boven de bezette gebie den worden uitgeworpen. Te voren zullen echter eerst nog maatregelen moeten worden getroffen, opdat een en ander niet in handen der Duitschers kan vallen. (B.B.C.) In Helmond is de konings weg omgedoopt in President dtlaan. Roosevelt jarig jubileum voorbij. Op, 'dezen verjaardag willen velen hehi echter gaarne doen be merken, dat zijn arbeid zegen droeg. Wat daarvan het eerst te noemen? De 70-jarige zoude zei: vo'orop stellen het mooie ambtswerk van den predikant, die herder is'van zijn gemeen te. Hij nreekte graag. Hij catechiseerde uren. Hij sloeg geen zieke in zijn wijk over. Hij kende zijn gemeenteleden haarfijn en zij waren nauw met hem verbonden. En al verhuisden zij uit zijn gemeen te, de band bleef menigmaal bewaard. Maar naast zijn pastoraal werk in eigen kring diende hij met toewijding de classis Goes der Ned. Herv. kerk a's scriba en quaestor en de geheele pro- vincié in den arbeid onder de verwaarloosde en misdadige jeugd en onder zenuw- "en geesteszieken. In 1919 kwam ds. de Vries in het bestuur van de stich- Kinderzorg" en al 2 jaar daarna beiastte hij zich met de portefeuille van finan ciën. Dat was geen rooskleu rige taak. „Kinderzorg" had in 1921 vrij veel schuld en er was geloof voor noó.dig om dit werk aari te pakken. De nieuwe penningmeester had geloof. En hij genoot het voorrecht en thans bij de inrichting van het hulpkinder tehuis van „Kinderzorg" te GóeS geniet hij het nog om in zeër hachelijke omstandig heden op het onvoorzienst bui tengewone zegeningen te mo gen ontvangen. Daarvan kan deze vitale, nimmer rustende emeritus urenlang smakelijk en dankbaar vertellen. Zijn medewerkers weten, dat me vrouw de Vries en de kinderen hun man en vader onvermoeid hebben bijgestaan. Ook de geschiedenis van de stichting „Vrederust" te Ber gen op Zoom vertoont een op- |n -L 5e gaande lijn. Daarvan is ds. Vries de laatste jaren fun- geerend voorzitter en tevens lid van de financieele commis sie. Misschien ergert ds. de Vries zich al aan deze uitweiding. H.j is er de man niet naar om in het zonnetje gezet te worden. Maar zijn 70en ver jaardag onopgemerkt voorbij te laten gaan zou van grove ondankbaarheid getuigen. Verleene God hem het voor recht na deze zware jaren van ingrijpende ontreddering den dag te mogen beleven, dat deze beide takken van den dienst der barmhartigheid, zoowel in Bergen op Zoom als in Middelburg, hun arbeid wederom normaal kunnen ver- (H,N.) richten. De Agrarische herstelplannen voor Walcheren. Bij de installatie van de z.g. „Agrarische Commissie" wees de Commissaris der Koningin er in een rede op dat de her stelwerkzaamheden voor Wal cheren niet langer uitstel dui den. De Commissie bestaat naast de in deze provincie werkzame Rijksconsulenten, uit den wnd. Directeur van den Prov. Plano- logischen Dienst, den Inspect, voor Zeeland van den dienst Landbouwherstel, een land schapsarchitect, de Voedsel - commissaris, een vertegen woordiger van Staatsboschbe- heer, alsmede uit een 5-tal eigenaren en gebruikers van gronden op Walcheren. De adviezen der Commissie, aldus spr., zullen van grooten invloed zijn op de ontwikke ling en de vaststelling der plannen, die het herstel moe ten beoogen. De Hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat, belast met de leiding der werkzaamheden voor het dichten van de dijken, koestert de hoop en het ver trouwen, dat, behoudens tegen slag, de gaten tegen het einde van dit jaar dicht zullen zijn. waarna dan nog eenige maan den voor de drooglegging der ronden benoodigd zullen zijn. Het zal dus zeer wenschelrjk rijn, dat de plannen der Com missie tot herstel vóór het ein de van dit jaar gereed zfn. Ged. Staten hebben reeds eerder „een driemanschap" in gesteld, bestaande uit den Cul tuur con sulent Ir. Smale, den wnd. Directeur van den Prov. Planologischen dienst Ir. de Vink en het hoofd van het ruilverkavelingsbureau te Bre da. den heer C. Krombeen. het welk het voorloopig herverka- velingsplan, de richting van wegen en waterloopen enz. ont werpt. Voor de Commissie zullen zich allerlei andere vraagstuk ken voordoen, zooais de meest gewenschte bodemindeeling, de bestemming van gronden voor landbouw, tuinbouw, bosch- bouw, bestemming van terrei nen voor industrie, sport, vliegveld, haven, recreatie, enz. Ook de grootte der toekom stige bedrijven zal een vraag stuk zijn, dat ernstige aan dacht verdient. Bij dit alles zal naar de meening van den Commissaris een der eerste vereischten zijn, dat zoo krachtig mogelijk ge streefd wordt naar het terug- verkrijgen van het landschaps- schoon. Het behoud van het land schap of liever de terugkeer van het oude landschap met zijn ve'.e bekoringen, als b.v. de kronkelende wegen geen i'echte breede snelverkeerswe- gen beval de Commissaris net warmte bij de leden der Commissie aan. Boven deskundigheid, boven kenn.s, beven ervaring, moet. zoo vervolgde de Commissaris, gesteld worden de liefde welke de Walchersche boer voor zijn grond koestert. In zijn antwoord aan den Commissaris verklaarde de Voorzitter der Commissie, de heer van Bommel van Vloten, lid van Ged. Staten, dat hij de taak der Commissie tweeledig zag: het bestudeeren der agra rische structuur van Walche ren en het vaststellen van de richting waarin deze zich in de toekomst zal dienen te ontwik kelen en het adviseeren om trent de wijze, waarop de ge projecteerde agrarische struc tuur zal moeten worden nage streefd en bereikt. Een diepgaande studie zal moeten worden gemaakt van de agrarische structuur van de Walchersche bodemproductie in den meest ruimen zin. Niet alleen de aard der bodempro ductie, ook de structuur van 't bedrijf, de bedryfsgrootte, het gebruik van den grond door zelfstandige werkers, de positie van den landarbeider, de ren-' tabiliteit van de verschillende bedrijfstypen, zullen in studie moeten worden genomen. Een belangrijk punt vormt, naar spr. opmerkt, eveneens de vraag naar' de al dan niet noodzakelijkheid van afvloeiing der bevolking. Naar zijn persoonlijke meening, moet dit vraagstuS niet uitsluitend worden beoor deeld op grond van nuchtere en dikwijls harde economische overwegingen, i Individueel en menschelijk 'gevoel dienen daarbij in aanmerking tè wor den genomen. In verband hier mee. zal speójaal het onder zoek naar de mogelijkheid eener intensiveèring van de bo demproductie van groote betee- kenis zijn. Tenslotte wees spr. er nog uitvoerig op, dat z.i. zoo wel de omvang van het be trokken gebied als de zeer by- zondere omstandigheden, het ongewenscht doen schijnen, de voor ge.beel andere toestanden bedoelde ruijverkavelingswet hier in haar geheelen omvang toe te passen. De Commissie ving hierna haar werkzaamheden aan. het centrum van Berlijn op. Volgens de laatste berichten stonden zij vanuit het X. en N.O. langs de groote boule vards oprukkend, nog 312 km. van Unter den Linden en 2J/> km. van het Alexaii- derplatz. 20 buitenwijken zijn reeds veroverd. Maarschalk Stalin heeft in 2 dagorders o.m. bekend ge maakt, dat Frankfort a.d. Oder, Oraniënburg, Cottbus, Zossen, Beelitz, Treuenbritzen en vele andere plaatsen wer den veroverd. Tussehen Pots dam en Berlijn zijn de Russen een voorstad binnengedrongen. Het vliegveld Tempelhof ligt onder artillerievuur. De opening in den ring van Berlijn is nog slechts 30 km. breed. Ten N.W. van Dresden heb ben de Russen bij Mühlberg de Elbe bereikt. In Noord-Moravië werd de stad Troppan veroverd. Mali- nowski begon een nieuwen op marsch in Zuid-Moravië. HITLER IN BERLIJN? Goebbels deed weer een op roep aan de Berlijnsche bevol king waarin Ivj de troostvolle mededeeling fteed dat Hitier in Berlijn terug is. en dat hij daar zal blijven. Hij heeft he: commando cp zich genomen. Zooals Radio Oranje terecht opmerkte is het te hopen dat de woorden van Goebbels thans eens waarheid bevatten en dat Hitier inderdaad blijft totdat... de ring gesloten is. Voorts werd verteld dat Berlijn en Praag twee bolwerken van het nazidom zullen blijven om HOOGWATER VLISSINGEN. Dinsdag 24 April 1,28 en 13.57, resp. 1,43 en 1,77 m. -L. N.A.P. Woensdag 25 April 2.04 en 14.29, resp. 1,65 en 1.89 m. -j- N.A.P. Straat voor straat bevech-[Europa voor het bolsjewisme tend, dringen de Russen inite redden. Groote paniek in de stad. Alles wordt in den strijd ge worpen. S.S., Volkssturm, Hit- le.rjeugd en zelfs vrouwen vech ten achter zandhoopen, omge vallen tramwagens, puin, bar ricades van meubelen, doch de tegenstand neemt af naarmate de troepen dichter naar de brandende binnenstad worden teruggeslagen. Onophoudelijk bombardeeren zwermen Russi sche bommenwerpers de wijken waar nog stand gehouden wordt. Van de 1000 jagers die voor de verdediging werden behouden, zijn er in 4 dagen reeds meer dan 400 neerge schoten. De Duitschers verlo ren alleen Zondag 8000 man aan dooden, terwijl in 4 dagen 13.000 gevangen werden geno men. Intusschen zijn de eerste Russische hoofdkwartieren de stad opgeslagen en waait van de puinhoopen van ver schillende gebouwen de roode vlag van de Sovjet-Unie. De paniek onder de bevol king is onbeschrijfelijk. Al vechtende banen de burgers zich een weg naar het Wes ten. Als waanzinnigen vechten zij om een plaats in den onder- grondschen spoorweg. Gewon de soldaten worden uit de trei nen gesleurd en op de perrons onder den voet geloopen. Vrou wen en kinderen worden door de ramen heengedrongen door woestelingen die in de treinen dringen. Gas, water, electricï- teit en telefoon is er niet meer. De politie houdt geen orde meer en de brandweer laat de branden maar doen. (B.B.C., R.O., H.N.) ER DREIGT HONGERSNOOD Zuid-Beveland staat in bloei. De aKKers staan er Keurig voor. Voor den oppervlakkiger, beschouwer houdt dit alles een belcfte in voor de toekomst. De boer kijkt echter somber en ernstig. Spreekt men met hem, dan hoort men vele klachten. Men zal zeggen: een boer klaagt altijd. Misschien schuilt er een grónd van waarheid in. maar het zou onjuist zijn niet naar deze klachten te luiste ren. Men zal' te hooren krijgen, dat er hongersnood dreigt. Dat lijkt een krasse uitdrukking. We vroegen den directeur van den VVilhelminapolder, der heer A. Minderhout, een zoo bij uitstek deskundig man op landbouwgebied, of er voor deze verontrustende verkla ring' .-den is. De heer Minderhout ant woordde, dat men zeker reden tot klagen heeit, want er dreigt inderdaad hongersnood. Verschillende factoren wer ken hiertoe mee. De voornaam ste is het gebrek aan arbeids krachten in den landbouw. De landarbeiders trekken van het land weg. In den Wilhelmi- r.apolder zijn er bijv. van de 300 land arbeid ers £00 over gebleven. Er heerscht een zekere on rust onder de menschen.. Men is ontevreden en' denkt dat het bij anderen bet er is. Overal bespeurt mén een drang om van werkkring te Veranderen. Ook in den land bouw is dit het geval. Ieder schijnt weg te w'ilen, Alle arbeidskrachten welke 'overr aan naar een anderen v. kkring of militairen moe ten worden, worden -aangevuld door landarbeiders. Van deze laatsten vinden velen werk in pakhuizen enz. Ook de fruitteelt trekt veel arbeiders uit den landbouw weg. Er wordt in e steden weinig moeite gedaan om voor de opengevallen plaatsen indus trie-arbeiders te krijgen. Het tekort aan landarbei ders wordt voor den landbouw en daarmede voor onze voed- selvoorziening, catastrophaal. Waar- haalt men de landarbei ders vandaan? Boeren, die dicht bij het dorp wonen kun nen nog wel eens een arbeider krijgen, maar degenen die ver af zitten, komen by het zoeken naar werkkrachten voor groote moeilijkheden te staan. Want om grocte afstanden per fiets af te leggen heeft de arbeider geen banden meer. Het gewas staat er niet on gunstig voor. Wél hëeft het land van de droogte te lij den gehad, doch drobgte valt altijd wel' mee. De gewassen groeien goed, maar ook het on kruid. Dit tiert op sommige plaatsen zoo welig, dat het 't gewas overheerscht. Wanneer er-geen landarbeiders zrjn om dit onkruid te wieden, wat moet er dan van den oogst -te recht komen Bovendien is er in den land bouw een groote achterstand in het werk. De suikerbieten moesten dit jaar nog afgele verd worden, terwijl ook het afleveren en sorteeren van pootaardappelen nog diende te geschieden. In normale tijden wordt de helft van dit werk-in het najaar gedaan. De oorlog sn het slechte weer hebben de ze werkzaamheden belemmerd. Ook de bewerking vanden grond heeft de laatste jaren niet zoo intens kunnen plaats vinden. Kunstmest is er wei nig. Het land is dan ook ver waarloosd. ivf' menteel zal deze verwaarloozing van den grond wel 20 tot 30 c/c bedragen. Van een vruchtdragende exploitatie kan dan ook geen sprake zijn. De prijzen van de landbouw producten zijn redelijk. Voor suikerbieten en aardappelen zelfs vrij goed, maar wat baat zulks, als ze niet voldoende verbouwd kunnen worden door gemis aan arbeidskrachten Ook het gebrek aan onder deden doet zich in den land- b' uw gelden. Paarden er wagens zijn er onvoldoende, ais gevolg van de Duitsche vorde ringen. Er liggen ook vele gronden In aak, vooral in Zeeuwsch- Viaanderen. Dit land is na den winter geploegd en nu het weer tegenloopt is er niet of veel ie laat gezaaid kunnen wor den. De volgende winter zal dan ook de zwaarste zijn. die we ooit hebben meegemaakt. Er dreigt hongersnood. Men kan nu wel spreken van import. het een treurige ;en. PROVlNCIENIEUWS ■Iet Chr. Nat. Vakverbond hfeld uor. erdag en Vrijdag j.l. te Roosendaal een druk bezochte vergadering. Uit alle deelen van het be vrijde Nederlandsche gebied waren afgevaardigden van ver schillende organisaties aan- wezig. De vergadering stond ondc.- leading van den heer M. Ruppert uit Eindhoven, die met groote dankbaarheid con stateerde, dat allerwege het verk der Chr. vakorganisaties .veer werd aangevat en goe den voortgang had. Op "eer dere plaatsen is het ledental zelfs grooter dan ooit het ge val was. Verschillende onderwerpen werden behandeld, o.a. de pro- pag la, contributieregeling en de samenwerking met de twee andere vakcentrales. Medegedeel'" werd, dat reeas met verschillende regeerings- c andere instanties overleg heeft pla gehad. 's Vrijdagmorgens hadden sectie-vergaderingen plaats, waarna in de slotvergadering het woord werd geyoerd dooi den heer A. Vingerling uit Goes, die sprak over „het zit ten op en het bouwen aan de puinhoopen", waarna deze de zeer goed geslaagde bijeen komsten met dankgebed sloot. Met ingang van 20 April is het binnenlandsch postverkeer het voor brieven en brief kaarten opengestelde gebied uitgebreid tot drukwerken, nieuwsbladen en tijdschriften, monsters en brailledrukwer- Tevens is het buitenlandsch postverkeer door middel van gewone brieven en brief 1:aar ten tot 20 gram uitgebreid tot Luxemburg. Zooals bekend, was er van rien Kring Zeeland van het Ned. Roode Kruis een infor matie- en correspondentiebu reau in het Schuttershof te Middelburg. Nu de verbindingen weer beter zijn is het voor het pu bliek gemakkelijker dat er meer van dergelijke bureaux worden opgericht. Daarom is het krinsrbureau Zeela"d ooge heven en zyn er thans in Goes, Wijngaardstraat, Middel burg, Korte Delft 45 en Vlis singen, Nieuwendijk 31 nieuwe informatiebureau* gekomen. De inwoners van Zuid- en Noord Beveland zijn voor hun Roode Kruis-correspondentie en informatie nu aangewezen op Goes. Onder Vlissingen val len de gemeenten Vlissingen, Koudelcerke. Biggekerke. Sou burg en Ritthem, terwijl de overige gemeenten van Wal cheren zijn. aangewezen op Middelburg. Binnenkort zullen er in alle genieenten agentschappen wor den opgericht, waar het pu bliek de formulieren kan gfbalen en bezorgen. In Sent. werd door den Prov. Voedseleomm. aan de te Goes gevestigde bakkers opge dragen om. ter besparing van kolen, centraal te gaan bak- vrijheid als men tegenover de geallieerden als bedelaars de handen moet ophouden om eten te krijgen. Holland moet zich zelf zooveel mogelijk voeden. Alles wat mogelijk is, dient dan ook te geschieden. Het kan alleen wanneer zooveel mogelijk krachten zich op de voedselproductie, dus op den 'andbruw werpen. Anders zal Nederland hongerland worden. Is het landarbeiders-vraag stuk rp te lossen? Hierover in een volgend artikel nader. Met ingang van 1 Mei a.s. wordt de centrale bakkerij echti r opgeheven en zal iedere bakker weer zyn eigen klan ten mogen bedienen. Daar de bakkers indertijd op last van hoogerhand ge dwongen werden hun klanten kring c - te geven, wordt een beroep op alle burgers gedaan cm wee. tot hun ouden leve rancier terug te keeren. Volledigheidshalve zij nog opgemerkt dat de buiten Goes woonachtige bakkers thans ook weer in de gelegenheid zullen worden gesteld om hun klanten in Goes te bedienen. In verband met het feit, dat dokter van den Berg te Goes op 1 Mei a.s. ■zijn praktijk neerlegt, hebben eenige oud- patiënten het voornemen hem te huldigen. Zij, die met dit olan sympathiseeren, kunnen bun bydragen of naamkaartje oezorgen tot 28 April by G. M. Broekstra, !t Hoekje Koning straat, H. C. van Donk, Oost- singel 84, Geuse-Schot, Lelie straat 48. Van Kalmthout, VERHOOGING OVERHEIDSSALARISSEN. Zcoals reeds gemeld, zullen met terugv.-erkénde kracht tot i Jan. 1945 de overheidssala- rissen.met 20 tot'25 worden verhoogd, n.l. vaste verhooging van hét salaris met 15 en daarop een tijdelijke toelage van 5 De lagere salarissen - - die voor gehuwden tot 3000. woon ongehuwdem tot j 2200 worden gebracht to' aan een verhooging van 25 vergeleken met 10 Mei 1940. Ook wachtgelden en non-ac- ■Vilhelmmastraat 28, Van Kla- iviteitsbezoldigingen worden: 'eren. boekhandel U Kerk- aldus verhoogd jstraat. Koster-de Witte West- Het minimumbedrag van de,^n&eJ a?r <-'.10,na" kindertoelage werd terugge- |dierstraat 11. Van Muiswinkel, 'wacht van ƒ.200 tot 100 perjgouwgveatraat*,, X Pouwer, Verschoore, Gr. Markt. Mui- jaar en per kind. Echter mag een verhoogd salaris plus nieuwe kindertoe slagen niet zakken beneden het" thans verdiende salaris. Dit moet bij latere verhoogin- gêii ingelöopen worden. Aan het bevoegd gezag van provincies, gemeenten, water schappen. veenschappen en veenooldejrs zal worden ver docht., overeenkomstige rege len ten aanzien van de bezol diging van liun personeel. Burgerlijke Stand GOES. Getrouwd: L. J. Capello. 24 j. en J. P. Pieters, 27 j. Géboren: Anthonetta Jean ne .1 aria. d.v. W. J, M. de Poorter en C. Govers. Robert Antonie, z. v. B. A. G. Brendel én H. B. Sotthewes. Pieter- hella Jacoba' Maria, d.v. M. A. L. Hubregtse en P. J. Rijssel. Stof)en Adriana Cornelia, d. v; F. v. Oosten en C. J. Phi lipse. derhout, Wilhelminadorp. Maandag hebben de Zeeuw- sche padvinders- weer den St. lorisdag kunnen vieren. Te Vlissingen werd des ochtends op het terrein achter het abattoir een vlaggenparade ge houden. waarbij voorlezing werd gedaan van 'n boodschap van den Nat. Padvindm-sroaa. Hetzelfde geschiedde te Mid delburg bij het groepshuis van een der troepen en te Ter neu zen in het stadspark. In de laatstgenoemde plaats werden de groepen nog toegesproken door Burgemeester Verlinde. Des avonds werd te Vlissin gen en Middelburg een kamp vuur gehouden. Te Domburg is Zaterdag avond een kunstavond gehou den van muziek, zang en decla matie in de katholieke kapel. Medewerkenden waren de da mes G. BosdijkReijers, C. Passeniex\ M. de Ru en de heeren dr. B. Vaandrager, mr.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1