r„tjsf r 3s£«s nil nilIy pi 11 r 7rri IIA/CPUl PflI In A ÜT zrs&zr-zzz srnir;.rvr.: f KU TIHI#IflLL ILLbUYY UbilL UUUK/In I :,:r" Russen vechten in de straten van Berlijn. Duitschers zetten sluizen te IJmuiden opeu. Dessau, Stuttgart en Freiburg veroverd. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per MM W M MM% M M Mi Mi A V JiA Mfc Mi Mfe Mb MB A L IMl Bni«us geveaUs* te VMSSINGBN; PRIJS ««st per mm., „Mm™ HJ BJ R If H I .Ifll R" M FPI I WW R HI" fl-III lllflN I 3531 Hoofdredacteur: E. P. Zandyk (met redactioneele medewerking van MAANDAG 23 APRIL 1945 Uitg.: F. B. den Boer, Middelburg. Druk Fa F. van de Velde Jr., Vlissingen dr. W. H. Beekenkamp en dr. P. J. Bouman). Redacteuren: M. Geerse, Commissie van Bijstand: VV. 't Hooft te Goes, J. L. van Leeuwen, Ds. M. C. de Voogd, J. P. Ph. Doorenbos, R. F. H. L. Sondag, T. Keller. 188ste Jaargang Nummer 18 L. VV. Schoch te Vlissingen, B. A. van Verre, Zwagerman te Middelburg, Duitsche Concentratiekampen. Degenen, die zoo gelukkig zijn een radio te bezitten, heb ben een lange reeks van mis daden, laat ons zeggen van „Duitsche" daden, kunnen hoo- ren en hoe deze „Kulturdra- gers" gewoed hebben tegen onschuldigen. zelfs tegen „staatsvijandigc" kinderen van 6 jaar. Bij onze beperkte toe wijzing van papier zien wij er gaarne van af deze griezelige bijzonderheden hier te publi- ceeren. Men weet niet, als men het hoort of men vloeken of weenen zal, maar tenslotte blijft een gevoel van walging. Helaas echter zullen ons bin nenkort nog te veel gruwel verhalen bereiken, omtrent 'wat er boven de rivieren is geschied. En dan zal men zeggen: dit waren geen men- schen; het waren Duitschers! Een massaal Russisch leger van 1 '/z mülioen man verplet tert thans de geheele verdediging van Bcrlyn. Sinds Zater dagmiddag storten kanonuiers uit Leningrad, niet hun artil lerie tot in de voorsteden van Berlijn doorgedrongen, een regen van granaten op het centrum van de Duitsche hoofd stad neer. De Russen hebben reeds 16 buitenwijken In han den en staan nog op 8 km. van den Brandenburger Tor, van het centrum van de stad. Tegelijkertijd hebben de troe pen van Koniew door diepe wiggen in de Duitsche verde diging ten Z. en Z.W. van Ber lijn te drijven, deze stacl vrij wel overvleugeld. Hierbij zijn zij reeds tot Zossen en Treuen- britsen, 60 km. Z.W. van Ber lijn doorgestooten en bedreigen Potsdam. Binnen 48 uur zal de »tad waarschijnlijk geheel om singeld zijn. overing van de industriestad Bautzen, Kamenez en Königs- bruch. Groote verwarring in Berlijn. In Berlijn is het een hel ge worden. De Russische bommen werpers zijn onophoudelijk bo ven de stad. Zaterdag kwamen tegelijkertijd ook de Amerika, neu bombardeeren. Toen de massale Russische Nog meer Zuidelijk is men tankcolonnes er wordt van Sweinitz, Ruland en Finste: walde reeds ver voorbij, teiwijl de buitenwijken van Dresden werden genaderd na de ver- Van het front in Nederland is de laatste dagen nagenoeg geen nieuws te melden. De Ca- nadeezen staan thans tegen- over de Grebbelinie. In het Noorden hebben zij voor deze •linie Nrjkerk bevrijd en in Z. W. richting oprukkende werd ook het dorp Hoevelaken, 4 Ion. ten N.O. van Amersfoort veroverd. De geallieerden ruk- ten daarna iets/verder op. Op 2 km. ten N. van Amersfoort befeikten de Canadeezen het riviertje de Eems, juist in de provincie Utrecht gelegen. De geallieerden staan hier voor het inundatiegebied. De vijand heert alle bruggen rond Amersfoort opgeblazen. De 49ste Britsche divisie die voor de Grebbelinie staat is in contact met den vijand geko men. Patrouilles zijn de Grebbelinie doorgedrongen. De Grebbelinie is sterk bezet, o.a. met SS-troepen, geformeerd uit vroegere Nederlanders. De Grebbelinie loopt van Wagenin- gen in N.W. richting naar het IJsselmeer. Achter deze linie loopt een waterlinie, dwars door Utrecht naai- het IJssel meer bij Naarden. In verband met ae lage waterstanden in de laastste dagen steeg aan vankelijk het water hier lang zaam. Thans breiden de inun daties zich uit. Naar men weet hebben de Duitschers ook den dijk van de Wieringermeer op geblazen, even ten Z. van de plaats waar de afsluitdijk de kust van Noord-Holland be reikt, waardoo- 20.000 ha. land onder water is komen te staan. Voorts hebben de Duit schers een nieuwe schanddaad bedreven door de sluizen te IJmuiden open te zetten. Wel ke catastrophale gevoigeir de ze beestachtige daad za! heb ben is nog niet te overzien. In het Oosten van de pro vincie Groningen zijn de Polen van Nieuweschans in N.O. richting gevorderd tot op 5 km. van Delfzijl. Laatstgenoemde plaats wordt door 1500 mari niers verdedigd. (B.B.C. en H.N VERHOOG ING O VERHEIDSSALARISSEN. De overheidssalarissen zul len met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1945 met 25 worden verhoogd. (A.A.) één geweldigen tankmuur ge sproken naderbij kwamen en de verdediging ineenstortte, werden alle reserves in den strijd geworpen. De stormloop Was echter niet te stuiten, de door 100 nazi's bezette autostrada's wei-den overge stoken en onweerstaanbaar ging het op het hart van de hoofdstad van Hitler's „1000- jarig Ryk" aan. Het felst werd gevochten in de industriewijk Weissensee en om de spoorwegen om de stad. De Duitschers hebben 8000 man aan dooden verloren. In Berlijn moet thans ieder een graven. Het plaveisel wordt opgebroken en stalen palen worden in den grond geplant. Intusschen stortten overal de De geallieerden blijven aan de fronten in Duitschland ver rassend snelle vorderingen maken, vooral in Midden- en Zuid-Duitschland. De Polen, behoorende tot Montgomery's leger, zyn weel een tiental kilometers dichter bij Embden gekomen. De Ca nadeezen zijn nog 10 km. van Oldenburg. Bremen en Ham burg liggen nog steeds onder zwaar artillerievuur. De Brit ten die om Breinen heentrek ken bereikten Zeven. 30 km. ten N.O. van Bremen. De Duitschers verdedigen zich aan het Noordelijk front hard nekkig. Bij Rothenburg; ter. W. van Bremen, werd een aanval van een vijandelijke pantserdivisie afgeslagen. Ro thenburg is bezet. De geallieerden zijn aan de Elbe tegenover Hamburg. De voorstad Harburg werd be reikt, terwijl ten N.W. var Hamburg de spoorlijn naar Cuxhavcn werd afgesneden. Hier werd Buxtenhüde bezet. Ten Z.O. van Hamburg staan de geallieerden aan de Elbe op een 60 km. brééd front, ter weerszijden van La "-.en- burg. Nog ongeveer 50 km. scheiden hen hier van de Rus sen. In den Harz zijn de omsin gelde Duitsche troepen opge ruimd. Er werden 56.000 ge vangenen gemaakt. De Duit sche divisie die de omsingelde troepen trachtte te bevrijden. door granaten in brand gescho-j*s thans zelf omsingeld. De ten huizen in elkaar. De Bran- staf is reeds gevangen ge- denburger Tor moet ook reeds nomen, getroffen zijn. Goebbels is ko men vertellen dat op het uit steken van de witte vlag de doodstraf staat. Hitier-jongens van 1214 jaar moeten mee helpen de stad te verdedigen. Onder de nazi's is een paniek uitgebroken. Velen plegen zelf moord. De rest van de Berlij- ners stroomt nog uit de stad of staan reeds 50 uur op elkaar gepakt in een schuilkelder, vrij wel zonder eten. Er begint ook groote onrust te komen onder de bevolking voor het tekort aan eten (BBC, HN, RO, AA) Dessau. ten Z.O. van Maagdenburg is door het öe Anierikaansche leger veroverd. Het front wordt hier in de richting van Wittenberg ge stadig uitgebreid. De Ameri kanen naderen snel de Rus sen. die van het Oosten uit, Berlijn in het Zuiden zijn ge passeerd. De afstand tusschen beiden bedraagt nog slechts 35 km. Ten Z. van Dessau werd Bitterfeld aan de Mulde veroverd. Verder Zuidelijk is het ge bied rond Halle en Leipzig gezuiverd. De opmarsch wordt voortgezet in .de richting Dresden. Ook aan dit front kan spoedig het contact tus schen Amerikanen en Russen tot stand komen. Een Reuter-corr. meldt, dat er tusschen verken- ningsa/deeüugen der Anieri- kanen en Russen reeds er- bind" ig tot stuud is geko men. Pattern's troepen rukken over een breed front tusschen Chemnitz en Bayreuth op. De Amerikanen hebben het plaatsje Asch, op Tsjechisch gebied bevrijd en al achter zich gelaten. In het veroverde Neuren berg weiden 5000 gevangenen gemaakt, hoewel kort voor de verovering de troepen aan HitJer mededeelden tot den laatsten man stand te zullen houden. Er werden 14.000 ge allieerde krijgsgevangenen be vrijd. belangrijke vorderingen verden ook gemaakt door het Ie Fransche leger. Ver O' Z. van Straatsburg werd eiburg veroverd, terwijl ten W. van Straatsburg Stuttgart werd bezet. De v'ranschen staan nu op min der da.: 40 km. van Augs burg rrini en minder dan 90 km. van Miinchen. Ten N.O. van Stuttgart zijn de geallieerde legers weer in Cralsheim, waar zij eenige da- gen geleden waven terugge drongen. Fransche troepen bereikten 80 km. ten Z. van Stuttgart den bovenloop van den Donau. Zij staan thans op een front van 60 km. langs deze rivier. Sigmaringen werd bezet. De Franschen bereikten ook het Bodenmeer. Ludwigshafen werd ingenomen. Ook bereikten de Fran sche» de Zwitsersche grens bij Schaifhausen. Het aantal krijgsgevange nen in het Roergebied ia thans gestegen tot 326.000. Driekwart van de Duitsche vliegvelden zijn veroverd. (BBC en HN) BOLOGNA VEROVERD. Troepen van het 5e en 8e leger hebben Zaterdag Bolog na, het voornaamste Duitsche bolwerk ter verdediging van de Povlakte. veroverd.. Verder oprukkend is het 8e leger de stad reeds 30 km. gepasseerd, staat thans 10 1«m. voor Mo dena en is 3 km. van de Po -verwijderd. Verder zijn de ri vieren Panaro en Secchio overgestoken. Het 5e leger is tot op 3 km. van Ferrara ge naderd. Fransche troepen hebben aan de Fransch-Italiaansche grens de Zeealpen vrijwel ge heel gezuiverd en zijn de grens overgestoken. (B.B.C., R.O.) NIEUWE BONNEN VOOR X- EN Z.-BEVELAXD EN WALCHEREN. Geldig tot 28 April. Aardappelen A18. BIS, C18, D18. EIS. M18 lri kg. Vleeach: A18A, BlSA. C18A, D1SA, E18A. M18A 100 gr.. A18B, B18B, C1SB, D18B. E18B 25 gr. Margarine: A1SA, B18A, C18A. M18A boter 125 gr. margarine of 100 gr. vet. Natuurboter: D1SA, EISA bo ter 125 gr., ys rantsoen. Petroleum kookdoeleinden. De bonnen 1, 2, 3, 4, 5 van de petroleumkaart voor kook doeleinden Walcheren, voorzien van de kringnummers 223 en 22S, zijn t.m. 15 Mei 1945 aan gewezen voor het koopen van 1 rts. (2 liter) petroleum per bon. Alle reeds eerder bekend gemaakte bonnen voor petro leum zijn uitsluitend geldig t.m. 30 April 1945. Na dezen datum kunnen de bonnen bij een handelaar niet meer wor den ingeleverd. SINAASAPPELEN. Het centraal distributiekan toor voor het bevrijde Ned. ge bied heeft, volgens sommige bladen, voor het koopen van 500 gr. sinaasappelen de bon nen Reserve B, C. D en E 42 aangewezen. Deze bonnen moe ten op Maandag 23 en Dinsdag 24 April bij een groente- en fruithandelaar worden ingele verd. Wij konden dezen nieuwen bon niet eerder bekend maken, om dat vv\j niet in kennis werden gesteld van deze bonaanwij zing. By informatie bleken ook de inspectie van de distributie in Zeeland, noch de P.V.K/3, noch grossiers of winkeliers officieel van dezen nieuwen sinaasappelenbon iets af te weten. Naderhand is gebleken dat het C.D.K. dezen bon be kend heeft gemaakt. PROVINCIENIEUWS De afdeeling Walcheren van de Landbouw Jongerenorgani satie Zeeland hield Vrijdag jU te Middelburg een druk be zochte propaganda-vergade ring. Nadat de voorzitter, de heer A. Maljaars, in het kort doel en streven van de organi satie had uiteen gezet, sprak de heer J. K. Voogd over „Onze Toekomst". Spr. be handelde hierbij thans op den voorgrond tredende problemen; ontzilting van den grond, een doelmatige ruilverkaveling ais een eisch des tijds, de moge lijkheden van emigratie enar- beidsschuwheid als een gevaar voor de toekomst. Na de belangwekkende cau serie beantwoordde de spreker tal van vragen. Het inlichtingenbureau van het Ned. Rood© Kruis. afd. Middelburg, is verplaatst naar Korte Delft 45. In het keurig ingerichte bureau kan men alle inlichtingen bekomen om trent de correspondentie met bevrijd en nog bezet gebied. Verliesiijsten van de burgerbe volking van bevrijd gebiecf, o.a. van Hengelo en Haaksber gen en de verliesiijsten van. Den Haag van na Maart, wel ke ruim een derde van de ge troffenen vermelden, liggen ter inzage. De heer J. H. Blom, werk zaam in de afd. machinefa briek van de N.V. Kon. Mij. de Schelde te Vlissingen, herdacht rijn 50-jarig dienstjubileum aan deze N.V. s Morgens werd hii ten kantore door de directie gelukgewenscht, waarbij hem een geschenk in enveloppe werd overhandigd. Voor de rest van den dag werd hem vrijaf gegeven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1