PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Canadeezen staan voor de Grebbelinie Arnhem verwoest en leeggeroofd. Amerikanen veroveren Neurenberg. sene- Inundatie-prob'emen in Zuid-Bsveland. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per week, 3.20 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVERTENTIE PRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie 2Kleine adver tenties (maximum 6 rogels) 60 cent. Bureaux gevestigd te VLIS8TNGEN: Walstraat 58-60, telefoon 10 (2 lij nen) MIDDELBURG Londenschc Kaal 29, telefoon 3521 en 3541; GOES: Turfkade 15, telefoon 2475; TERNEUZEN: Nlouwedlepstraat 23. Hoofdredacteur: L. P. Zandyk (met redactloneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp en dr. P. J. Bouman). Redacteuren: M. Geerse, C. de Voogd, J. P. Ph. Doorenbos, R. F. H. L. Sondag, T. Keiler. ZATERDAG 21APRIL 1945 188ste Jaargang Nummer 17 Uitg.:F.B. den Boer, Middelburg. Druk Fa F. van de Velde Jr., Vlisslngen Commissie van By stand: W. 't Hooft te Goes, J. L. van Leeuwen, Ds. M. L. W. Schoch te Vlissingen, B. A. van Verre, C. Zwagerman te Middelburg. Van het front In Nederland Is weinig nieuws ontvangen. Driekwart van Nederland is nu bevrijd. De geallieerden staan voor de Grebbelinie, waar fel wordt gevochten. Het blykt, dat de Duitschers de Grebbelinie sterk hebben be zet. Deze linie loopt ten Oos ten van Amersfoort langs de Luntersche beek, tot waar deze naar het Oosten buigt, volgt dan de Grebbe, naar Rhenen. Tusschen Amersfoort en de Zuiderzee bevinden zich inun daties, terwijl ten Z. en W. van Amersfoort de gebieden drassig zijn, daar de inunda ties hier niet snel In hun werk gaan. Ten Z. van Utrecht staat een gebied tot aan de Lek geheel onder water. De Canadeezen z\jn Amers foort van het N.O. uit tot op 8 km. genaderd, waar zy op sterk bemande stellingen van de Grebbelinie zijn ge- stooten. Er bestaat hoop, dat West Nederland de waterstand van de rivieren en de zee te laag is om de overstroomin gen tot hun recht te doen komen. De vernielingen van den Zuiderzeedijk langs den Wie- ringermeerpolder heeft ten doel een opmarsch van de Ca nadeezen over den afsluitdijk naar Amsterdam te belemme ren. Er zyn volgens Reuter aan wijzingen, dat de Duitschers overzee de vesting Holland zullen pogen te bevoorraden. In Overijssel Is Kampen be vrijd. In Enschede is prof. G. A. S. Snijders, voorzitter van de Kultuurkamer, gearresteerd. In Gelderland zyn de Duit schers bezig den Bommeler- waard te ontruimen. (B.B.C. en H.N.) Arnhem is een doode ver woeste stad, die door de Duit schers met behulp van acht- to trailers is leeggeroofd. Arnhem doet denken aan een korenveld, dat is platgebrand, nadat de sprinkhanen het heb ben achtergelaten. Bijna alle groote gebouwen zyn ver woest: het paleis van justitie, het Huis van bewaring, de Groote Kerk, de Eusebius- kerk, de Walburgkerk, Musis Sacrum, Insula Dei, en het groote restaurant Royal. Het stadhuis is zwaar beschadigd. De Rijnkade, de Markt en de Turfstraat behooren tot de ergst geteisterde gedeelten. Het oude mooie Arnhem be staat niet meer. De oorlog heeft er een verzameling stuk geschoten, leeggeplunderde huizen vn overgelaten. Want nadat in de laatste dagen van September de 95.000 inwoners de aanzegging hadden gekre gen om ae stad binnen 24 uur te verlaten, kwamen groote vrachtauto's aan, die de bezittingen van de Arn hemmers naar Duitschland reden. „I De „Bergingscommando's" hebben nun werk grondig ge. daan. Straat na straat, huis na huis werd afgegraasd. En de SS, de Hitlerjeugd, de Ne- derlandsche landverraders en collaborateurs, ze hielpen ijverig mee. Zij verzorgden den roof op kleine schaal, haalden weg wat de georga niseerde benden overlieten. Wie wat odig had, ging de huizen in op zoek, hakte kaste.! en d uren open haalc' het weg. Er was altijd wel iets te halen. Arnhem is een rijke bron voor de roovers geweest. Wat niet vervoerd kon wor den, werd vernield. Kasten werden met bijlen stukgesla gen, flesschen met inmaak opengen -kt en de inhoud over'kleeren en meubelen ver. spreid. Sommige meubelstuk ken werden buiten gezet aan ae.i invloed van het weer overgelaten. Een redelooze vernielzucht hebben de Duit schers bot gevierd. „Hitier heeft onze stad aan Westfalen cadeau gedaan", zeggen de Arnhemmers bitter, „we zullen heelemaal van vo ren af aan moeten beginnen". De schade ten W. van den IJssel. Het gehucht Wllp, aan den IJsseloever gelegen, is aan zienlijk beschadigd door het Engelsche artillerievuur. Ver scheidene boerderijen zijn ult- gebr 1. vertelt Anep's. spe ciale oorlogscorrespondent, M. van de Meeberg. Er hangt nog steeds de weëe geur van lijken en kadavers. Van een klein aantal Tiger-tanks, die de Duitschers nabij Wilp in zetten, werd het allergrootste deel vernield. In het dorpje Duisteiwoorde, nabij Wilp, vertelde een Arn- hemsche predikant, dat ln deze streek ongeveer 5000 ge. evacueerden uit Arnhem er de Betuwe bij boeren zijn ge huisvest. Twello, een plaats met 3% duizend inwoners, heeft weinig van den oorlog geleden. De N.S.B.-burgemeester Hesse- link heeft samen met zijn be. ruchten kameraad, den oud- Rotterdammer Burfnk, vroeger lid van den gemeenteraad voor de C.P.N., de beenen genomen. Nabij Twello hadden de Duitschers een boerderij ln brand gestoken, maar het vee in de stallen aan den ket ting .aten staan. Er lagen 15 verkoolde kadavers. Velp heeft aanzienlijke scha. de opgeloopen door de Brit- sche beschieting. Onder de burgers zyn weinig slachtof fers. Vele Duitschers sneuvel den hier. Tanks daverden door Groningen. De stryd om Groningen volgend op de snelle overrom peling van Assen is een uiterst zware geweest, meldt de Ar.ep-oorlogversiaggever Ton van Beers. Het Dultscho garnizoen was een allegaartje. Hardnekkig verdedigden de Duitschers de Heerenbrug. Tel kens hoorde men een officier brullen. „De brug moet wor den gehouden. Er komen ver sterkingen!" Maar de Cana deezen namen de brug en ver spreiden zich, van huis tot huis vechtend, door de binnen stad. Tanks daverden door de straten. Op sommige plaatsen werden de hulzen door mor tiervuur verwoest. De vijand werd onder het puin bedolven. Eenige huizenblokken staken de Duitschers in brand. De manschappen van de Groning- sche brandweer werden her haaldelijk door de Duitschers beschoten. Series mortierbom- men sloegen een huis, waarin de verzetshaard was, uiteen. Het magazijn der SS, geves tigd in het gebouw van gebrs. Frank, de tabaksfabriek Gru- no en de huizen aan de Noord zijde van de Vischmarkt zyn uitgebrand. Tusschen Visch markt en Groote Markt ij een huizenblok volkomen ver- woest. Wat de overige plaatsen in het Noorden betreft, in Mep- pel is de telefooncentrale op geblazen, en het station is be schadigd. Dokkum en Steen- wijk zijn onbeschadigd, terwijl Leeuwarden er ook goed van afkwam. In Heerenveen heb ben de Duitschers een brug in de lucht laten vliegen. UIT DEN HAAG Over Den Haag, waar hij enkele weken geleden geweest was, vertelde een bevrijde Arnhemsche predikant: Het asphalt van de straat is opge broken, want de sintels, die eronder zitten, worden voor verwarming en voor het koken gebruikt. Net gekleede dames en heeren gaan deur na deur en straat na straat af, om een aardappel bedelen tot ze er een stuk of tien bij elkaar hebben, waarmee ze dan gauw watertandend naar huis gaan. Voor de gaven uit Zweden zijn de menschen oneindig dank baar. Dat heeft zeer veel goed gedaan. Russen steeds dichter bij Berlijn. De Russen z\jn thans in de voornaamste verdedigingslinie voor Berlijn binnengedrongen. Massa's troepen bereikten de Brandenburgsche vlakte. Vol gens Anep-Aneta staat een groep op 18 km. van den rand van Groot-oerlyn. Naby Küstrin hebben de Russen de plaatsen Boekof en MUncheberg en Lebus geno men. Zjj staan thans in een boog van 40 km. voor Berlyn. Over de Neisse hebben de Russen een groote doorbraak geforceerd, zyn om Cottbus heen getrokken en veroverden Calau, 30 km. W. van Cott bus. Laatstgenoemde plaats dreigt overvleugeld te worden. Verder Zuidelijk werd Spren- berg veroverd, terwijl Kame- nez en Bautzen werden gena derd. Volgens andere berich. ten zouden de Russen Baut zen reeds binnengedrongen zijn en thans 35 km. van Dresden staan. In Tsjecho-Slowakije zijn Bmo en Mor Ostran vrijwel omsingeld. Tusschen Brno en Weenen werd Mistelbach ver overd. (BBC, HN, RO) DE „LÜTZOW" TOT ZINKEN GEBRACHT. B(j den aanval op Swinemün- de heeft de R.A.F. Maandag het laatste Duitsche slagschip „Ltltzow" tot zinken gebracht. Ook een kruiser werd zwaar beschadigd. (B.B.C.) 4000 V I's OP ANTWERPEN. Tusschen 23 October en 28 Maart zijn er in Antwerpen 4000 vliegende bemmsn terecht- gekomen. Het lessen van de geallieerde vrachtschepen i ononderbroken doorgegaan hoewel de V I's soms vlak bij le dokken vielen. (B.B.C.) In Italië heeft het 8ste ileger Porto Maggiore, 19 km. ran Ferrara, bereikt. Andere troepen vorderen ten Z, Z.W. van Bologna. (B.B.C.) Tegen generaal Denz, hooge commissaris voor Syrië, is wegens hoogverraad de doodstraf geëischt. (A.A.) De Duitsche ti'oepen aan de Gironde (Frankrijk) z\jn nu geheel opgeruimd. De door vaart naar Bordeaux is nu vrij. (R.O.) In het Verre Oosten hebben de Amerikanen het eiland Ba- labac, op 70 km. van Borneo veroverd. Op Ohinawa is een nieuw.* offensief in Z. richtin; begonnen. (B.B.C- De Amerikaansche regee ring heeft voor het nog te be vrijden gedeelte van Neder- land 2 drijvende electrische centrales, elk met een capaci teit van 25.000 kw. ter be schikking gesteld. De centrales liggen reeds in België gereed. (H.N.) De heer A. Plesman, direc teur der K.L.M., die in O. Nederland werd bevryd, is door de intern Luchtvaartcon ferentie te Havanna tot lid van het uitvoerend comité be noemd. (A.A.) KORTE PREDIKATIE WIE HELPT NOORD Voor de Brabantsche en Zeeuwsche winkels hangen kleurrijke raambiljetten met het opschrift: Zuid helpt Noord! En terecht. Beklemmend is de nood in dat stuk van ons land, waar onze groote steden liggen. Zij worden het laatst bevryd. Zy zijn het felst ge slagen. Allerwege spant men zich in, om eenigszins in deze onrust barend groote behoeften, zoo- dra fcsfS mogelijk is, te voor zien. Het Nederlandsche Roode Kruis doet' prachtwerk. Ons aller bewondering en dank verdient deze nationale ar beid Daarbij is het onze taak voor hei Westen van Neder land te blyven bidden. Of dat. helpen zalDat hangt er van af tot Wien wy bidden. Helpen zal het zonder twijfel, indien wij o7is wenden tot den almachtigen God en Vader van Jezus Christus, die alleen helpt, echt afdoend helpt in den laatsten nood van het menschenleven. God. God helpt in nood! Groot is Hij in macht boven 't aardscli geslacht. Houd dan aan in het gebed tot Hem. Wij gelooven, dat Zijn antwoord komt. Hij U geen onbewogen, ongenaak baar machtsviellustelingdie zich te hoog voelt om zich in te laten met onbeteekeiiende drenkelingen in de draaikol ken van deze aarde waarop mortieren razenNeen, Hij wil \gebeden zijn. En Hij hoort het gebed. Hij wijst bevende zielen nooit af. Laten wij dat met heel ons hart als kinderen gelooven. Wie helpt Noord? Zonder eenigen twijfel mo gen iay zeggen: Hij! Zijn hulp, Zyn macht redt hen uit smart en banden. Aan onze lezers. Toen ons half Maart ver gunning werd verleend om per 1 April weer te gaan verschij nen stonden wy voor de vraag hoe de Zeeuwsche bevolking daarop zou reageeren. Wy mo gen thans dankbaar constatee- ren dat ons blad met enthousi asme is ontvangen. Ons abon nementen-aantal strjgt nog steeds met den dag en het laat zich aanzien dat onze oplage van vóór de bevrijding straks nog ver zal worden overschre den. Het enthousiasme is zóó verblijdend groot, dat ons van alle zyden plannen aan de hand worden gedaan, wenken wor den gegeven, medewerking wordt toegezegd. Ook worden er wenschen geuit inzake be richtgeving en uitbreiding van de advertentie-ruimte. Voor dat alles zyn wij zeer erkentelijk. Ook wij hebben voor de toekomst van ons blad nog groote plannen, zijn van overtuigd dat er nog veel moet worden opgebouwd eer de P.Z.C. aan de Zeeuwsche bevolking al datgene kan brengen, wat in normalen tijd van een dagblad kan en mag worden verwacht. Maar er zijn op het ©ogenblik veel moeilijkheden waaraan het hoofd moet worden geboden. De grootste daarvan is wel de benarde papiersituatie, want wat wy in de eerste plaats voor uitbouw noodig hebben is papier. Wy kunnen slechts hopen dat dit spoedig in rui mer mate kan worden beschik baar gesteld. Tot zoolang moet veel, wat ge-wenscht, ja zelfs wat noodig is, achterwege blij ven. Zoodra wij echter weer over meer ruimte kunnen be schikken, zullen alle plannen en wenken, welke ons thans bereiken op hun waarde wor den getoetst en zal aan alle billijke en vervulbare wen schen gevolg worden gegeven. Tot zoolang geduld dus lezers! Het kan niet anders. Directie en Redactie. De gevechten om Bremen duren voort. In de stralen wordt fel gestreden. De stad wordt van drie zijden aange vallen. De geallieerden staan reeds 30 km. ten N.O. van Bremen. Zij trekken om Bre men heen. Ook in de richting Olden- De Fransche troepen hebben ten Z.W. van Stuttgart Roth- well en Tubingen veroverd, op 30 km. van den Donau. Gisteren werden weer 50.000 krijgsgevangenen gemaakt. In het Roergebied zijn nu bijna 3177000 Duitschers gevangen gemaakt, waaronder de chef Hoewel Zuid-Beveland voor de bewoners van Walcheren en Tholen een dorado is. moet men niet vergeten, dat ook van dit eiland een belangrijk deel werd geinundeerd, n.l. 30 van de cultuurgronden van Oosteiyk Zuid-Beveland en "1 van het Westelijk deel. De problemen, die met de inundatie samenhangen, lig gen op Zuid-Beveland echter iets anders dan op de andere eilanden. Het betreft hier slechts een kortstondige inundatie; de gronden werden eind Septem ber, begin October geinun deerd, terwijl ze in November en December al weer droog vielen. Hier staat echter te- fenover, dat voor enkele ge leden deze inundatie de derde in vier jaar tijds was en voor deze polders den genadeslag beteekende. Ten slotte had er op Zuid- Beveland geen evacuatie plaats. Eén ding hebben de Zuid- Bevelandsche polders echter onmiskenbaar op Walcheren en Tholen voor: ze zyn geinun deerd met water achter uit de Westerschelde, 'dat -minder zout is dan dat uit de Ooster- schelde. Naast gerst, dat men thans op Tholen inzaait, kan men daarom in Zuid-Beveland ook andere, meer zoutgevoelige, ge wassen verbouwen. Maar niet al de drooggeval len grond was bouwland; de Hoedekenskerkepolder en de Yersekesche Moer bestonden vnl. uit grasland, dat, daar het plaatselijk sterk ontkalkt was, moeilijk is te herstellen. Hier door "ontstaat een groot te kort aan weidegrond in deze streken en de boeren worden dan ook aangeraden hun vee naar andere deelen van het eiland uit te besteden. Wanneer men bedenkt, dat de ontzlltlng van den grond, met alles, wat daarmee sa menhangt, veel t(jd vergt, dat de dyken sterk afkalfden, dat de sluizen en muren van Mu- ralt, die op de dijken zijn ge plaatst tegen het overslaan van het water, door de oor logshandelingen zwaar zijn be schadigd. wordt het duidelijk, dat er in Zuid-Beveland veel werk verzet moet worden en dat dit verzet moet zijn, voor dat de najaarsstormen komen, wil men den komenden winter geen natuurramp tegemoei gaan. Wanneer men van den Sloe- dam naar Goes gaat, behoeft men den eersten dijk aan zyn rechter hand maar te bekij ken om te weten, dat er her steld moet worden. En een ieder zal begrijpen, dat ook hij voor het behoud van dit goe de Zeeuwsche eiland verant- jrdelyk is. Laat ons daarom in den ko menden zomer elk arbeidsuur benutten, opdat de herfst het eiland paraat vindt. Burgerlijke Stand MIDDELBURG. Geboren: Willem, z. v. J. Hendrikse en D. M. Lourense; Hendrik, z. v. C. Steyn en M. D. W. Schotel; Maria He lena, d. v. G. Mandemaker en A. E. J. Bosman; Frans, z. v J. de Bruijn en M. A. de Jong; Maria Tannetje, d. v. P. Adriaanse en L. Aarnoutse; Gillis Johan, z. v. J. Verhage en H. P. Dellebeke; Anna Cor nelia, d. v. B. van der Linden en A. M. Prince. Overleden: J. H. Hoogeste- ger, 74 j„ geh. met J. Meer- mans' Wilhelmina A. Goed. bloed, 74 j., wede. C. Roose; Cornelis \\.^e, 45 j., geh. met M. M. Polderdijk. Gehuwd: A. Flierman, 21 j. en J. Seijmour, 26 j. GOES. Geborer üingelina, d. v. A. Vyfvinkel en L. Koops. Overleden: Jacob M. Kievit, 4 mnd., te Kruiningen: Man- nus Glas, mnd., te Kapelle. Ondertrouwd: B. J. Joosten, 26 j. en M. Legerstee, 29 j.; E. A. Schuitema, 23 1. en T. Francina Adriaanse, 19 j. 800 Amerikaansche bom menwerpers vielen spoorweg doelen bij München Praag en nabij Berlijn aan. Ook werd Helgoland weer gebombardeerd met bommen van 6 ton. (B.B.C.) ,,'estoken óm bij den aanval op Oldenburg de helpende hand te bieden. De geallieerden staan vlak by Emoden. De Britsche troepen komen steeds dichter bij den mond >van de Elbe en dus bij Ham burg. Zy hebben 20 km. van den autoweg van Bremen naar Hamburg in handen. In de buitenwijken van Harburg wordt gevochten. Bij Lauenburg aan de Elbe ten Z.O. van Hamburg wordt jhard gevochten. De Duitschers hebben de bruggen opgeblazen. Tusschen Lauenburg en Ham burg werd Winsen veroverd. De geallieerden zijn nog 6 km. van Hamburg verwy. derd. Ongeveer 20 km. van den W. Elbe-oever is in hun har,den. Aan de Beneden Elbe bieden de Duitschers hevig verzet. Duitsche reserves van het Oostfront zijn hier in den strijd geworpen. By de Elbe voeren de Amerikanen massa's troepen aan om te beginnen aan "het laatste stuk van den weg naar Berlijn. Eenige dagen geleden heb ben twee Amerikaansche le gers ten Z. van Maagdenburg contact gemaakt, waardoor de Duitsche troepen in den Harz werden omsingeld. Ten N. van dit gebied trachtten ongeveer 10.000 man Duitsche troepen de omsingel de Duitschers te ontzetten. Zy wqnnen daarbij 25 km. terrein in de richting van Klötze, ten N.W. van Maagdenburg. Hier is nu e-n hevige strijd gaan de. Het geallieerde hoofdkwar tier verklaart, dat deze aanval geen ernstige bedreiging vormt. Ten Z. van Maagdenburg werd het bruggenhoofd over de El' 2 versterkt. Het le Amerikaansche le ger, dat Halle en Leipzig ver overd" neeft zijn opmarsch naar Dresden voortgezet. Het orobeert zich te vereenigen met de Russische legers, die van het Oosten op Dresden aanrukken. Het is nog slechts een kwestie van dagen. De omgeving van Dresden Is zwaar gebombardeerd. Tusschen Hof en Lauthen ziin Patton's troepen over een 50 km. breed front over de oude Tsjechische grens. Ame rikaanse 5 patrouilles ope- reeren in het voormalig Sude- tenland. Neurenberg is veroverd. Het was hier een gevecht op loven en dood. 8000 S.S.- mannen werdep gevangen genomen. Boven de pai-adeplaats van Hitier wapperen nu de „Stars and Stripes". Neurenberg staat in lichte laaie. Ten Ti. van Neurenberg staan de Amerikaansche tanks op minder dan 10 km. van München. In de afgeloooen 7 dagen werden door het 3e Ameri kaansche leger alleen 90.000 man krijgsgevangen gemaakt. (B.B.C. en H.N.) 13 KM. VAN BERLIJN. Naar Anep-Aneta heden morgen bericht staan de Russen op een punt nog slechts 13 km. van Berlijn. De ziekte-gevaren by -epatrieering. Van med'sche zijde wijst men op enkele groote gevaren die ontstaan, nu familieleden en kennissen uit Duitschland terugkeeren. Er dreigen ziekten die bij verwaarloozing een gevaar vormen voor de repatrieeren- den en voor de bevolking in ons eigen land. De menschen weten wel dat tuberculose vaak gepaard gaat met hoes ten en opgeven, met vermage ring, lichte koorts en zweeten. Wie deze verschijnselen heeft moet onmiddellijk advies van zyn dokter vragen en naar het consultatie-bureau gaan. Ook de dlphtherie met zijn keelpijn, pijn bii slikken eh witte of grijze stippen of beslag in de keel, is vrij goed te herkennen. Dit geldt ook voor roodvonk met ziin keelpijn en rooden huiduitslag. Schurft met huid- ïeuk zal ook wel algemeen be kend geworden zrjn. Ook voor deze ziekten geldt dadelijk dokters advies vragen. Maar er zyn ook enkele ziekten die hier niet bekend ziin. De meest gevreesd is de vlektyphus. De lijders aan deze ziekte zijn ernstig ziek. met hooge koorts en met een uit slag op de huid, vooral op het lichaam, bestaande uit roode vlekjes. De ziekte komt alleen voor bij menschen. die luizen hebben. Alle repatrieerenden moeten daarom nauwkeurig op luizen gecontroleerd wor den. Het gaat vooral om de kleerluis. maar ook de hoofd- luis schijnt af en toe de vlek typhus te verspreiden. AGENDA Middelburg: Vrijdag 20 Apr. 8 u. pro. oagandavergadei ing L.J.Z., (afd. Walcheren), zaal den Boer, Lange Giststraat. Dinsdag 24 Apr., 8 u. verg, Herv. Jongeren, Bogardzaal. Vrijdag 24 Apr., 7.30 Z.V.U instr. piano-avond, Jan Rijn, klassieke meesters, Luth. kerk. Vrijdag 11 Mei, 7.30 Z.V.U. in:, -piano avond. Romanti sche meesters, Luth. kerk. Vrijdag 25 Mei 7.30, Z.V.U. instr. piano-avond, moderne meesters, Luth. kerk. Vlisslngen. Vrijdag 20 t.m. Donderdag 26 April, 6.30 en 9 u., „De ontembare Nachtegaal". Al- hambra-theater. Goes. Zaterdag ';1 April, 5 u. wie lerwedstrijd, Gemeent. sport terrein. PROVINCIENIEUWS AGRARISCHE COMMISSIE VOOR HERSTELPLANNEN WALCHEREN. Woensdag heeft de Commis saris der Koningin, ter Prov. Griffie de zgn. Agrarische Commissie geinstalleerd, welke commissie het Provinciaal be stuur zal adviseeren over de herstelplannen voor Walche ren, voor zoover de agrarische zijde betreft. NED. INFORMATIEBUREAU ARBEIDERS DUITSCHLAND In het bevrijde gebied is een instelling onder bovengenoem- den naam opgericht die beoogt de registratie van de adressen in Duitschland van alle daar werkende Nederlanders, alsme de de adressen van hun fami lie in bevryd Nederland. Voorts wil zij zorgen voor berichtgeving aan de arbei ders in Duitschland en de geestelijke en sociale vereor- ging op zich nemen tot zij in Nederland terug zijn. Verder, berichten doorgeven aan de fa- miiie wanneer het contact met de arbeiders is verkregen. Bo vendien wil het optreden ats informatiebureau voor de fa miliebetrekkingen in bevrijd gebied. Het N.I.A.D. is een particuliere instelling, zoodat onkosten uit giften van be langhebbenden en sympathi seerenden moeten worden be streden. Te Vlisslngen is een bijkan toor onder leiding van den heer A. C. Hamel gevestigd in het Postkantoor (loket 4), waar el- ken werkdag van 34 uur for mulieren voor berichtgeving aan arbeiders in Duitschland verkrijgbaar zyn. Reizigers moeten zich voor een visum voor België vervoe gen bij het Consulaat-gen. van België, thans gevestigd Bosch, straat 57, Breda. De Prov. Zeeuwsche H.A. R.K., waarin opgenomen de Zeeuwsche hulp boven de ri vieren, ontving van Roode T' 'i, Goes 5; Soc. De Vergenoeging. M'burg 50; collecte Hahsweert 3198.05; nagelt, coll. Kruingen 132.50; coil. Kruiningen 14.694.83; Cnr. Muz. Corps „Oefening na den Ar oei 1" 20; coll. Waar- Ie 3657.65; pers. gevechts groep 236.84; opbrengst kaarten Mag. Sierkunst, M'brg 237; coll. Vlissingen 20.000; kerkconc. Oostkapelle 186; kerk con". Oostkerk, M'burg 1115.90; coll. Z.V.U. 164.14; coll. Kloetinge 7311.23; per soneel V.V.O. 1928.05; Jon- gelings ver. „Sola Fide 26.35. Bij de politie te Middelburg werd Donderdag j.l. door een Nederl. militair aangifte ge daan van de vermissing van 200 sigaretten uit zyn kist. De dader bleek de 14-jarige scho- ier J. T. V. uit Middelburg te zijn, die de sigaretten op het kazerneplein tegen choco lade had geruild Tegen den adigen dief is proces-ver- opgemaakt. Woensdag a.s. zal het plaat- seUjk H.A.R.K. Comité Goes een inzameling van levensmid delen houden voor onze land- «•enooten boven de rivieren. Speciaal melk in blik en melk poeder zyn welkom. Alleen opgespaarde distributie-goede ren mogen worden gegeven. Men kan zijn gaven ook brengen naar het bureau Roo de Kruis, Wijngaardstraat. In de algemeene vergadering .an de Gymnastiek Vereeni- ging „Oefening kweekt kunst" te Goes deelde de voorzitter, de heer M. van Gorp mede, dat de repetities zoo spoedig mogelijk weer zullen worden hervat, onder de hoofdleiding van den heer K. Kooij in het Gemeentelijk Gymnastieklo kaal. Besloten werd de naam der Vereeniging te wijzigen in: Sportvereeniging „Oefening kweekt kunst1'. Het is n.l. de bedoeling ook korf- en voetbal te gaan beoefenen. Het H.A.R.K.-comité te Goes heeft dezer dagen een commissie geïnstalleerd ter voorbereiding van de ont vangst van gezonde, maar verzwakte kinderen uit het gebied boven de rivieren. Tot leden dezer commissie zijn benoemd: mw. dr. Planteijdt Dorrepaal en de heeren Th. Bakker, P. Geéne, C. Joosse, A. Klo' té. M. W. Knuist, H. C. v. Krieken, F. J. A. L. Visser, H. v. d. Veen en kapt. Westerhof. De Ver. 'Liefdadigheid naar Vermogen te Kapelle kwam bijeen onder voorzitterschap van dr. J. D. Schmidt. De ver eeniging telt 391 leden. In de vacatures-dr. J. D. Schmidt en P. M. Keim, die wegens hoogen leeftijd bedankten, wer den als bestuurslid gekozen de heeren S. P. Groenleer en J. P. Herselman. Herkozen werd als bestuurslid de heer P. Bostelaar. Benoemd als afge vaardigde voor Wijkverpleging de heer J. van Wingen. Aan deze vereeniging zal voor 1945 100 worden bijgedragen. Te Oudelande gaf zendeling Ritsema eenige zeer leerzame en interessante voordrachten met lichtbeelden over zijn leven en werken in de Oost. Hier voor bestond groote belang- stc":,,g. De oudste inwoner van We- meldinge de heer Joseph Röber is gisteren in den ouderdom van ruim 101 jaar overleden. Voor den nood der kerk, is in de« Herv. kerk te Krnbbendij- ke een collecte gehouden wel ke opbracht 193.-—. Het Gemeentelyk Militair Tehuis te Middelburg, dat van af kort na de bevrijding voor vele geallieerde militairen, dank zij de medewerking van de bevolking -een werkelyk te huis is geweest, wordt met 21 April a.s. opgeheven. De zorg voor de soldaten is overgeno men door het Engelsche Heils leger. De stadsmajoor heeft het bestuur van het Tehuis den grooten dank van de soldaten overgebracht voor al hetgeen door de burgerij voor hen is gedaan. De zalen van het Schutters hof, welke thans vrij komen, zullen ter beschikking van de burgers blyven. In een ledenvergadering van Dierenoescherming, afd. Zee land-Noord, te Middelburg kwamen o.m. de volgende pun ten ter sprake. Er is een jeugdclub georga- ni-cerd, die tot doe.1 heeft respect en bewondering aan te kw*eken voor alles wat leeft. Cursussen ln vogelver zorging en E.H.B.O. voor die ren zijn in voorbereiding. De inspectie was en is zeer intensief. Overwogen wordt een cursus in paardenkennis. Ook aan de propaganda wordt de volle aandacht besteed. Van een legaat van 1100 aan de afdeeling, zal na den oorlog een c'ierenasyl met po likliniek worden gebouwd. Er is een Ai-end-de-Jongefonds opger :ht, waaruit nog meer dan tevoren zwerfdieren ver zorgd zullen worden tot er een tehuis voor gevonden is. Tr bestuursleden werden berroemd mej. N. Barends en de heer J. Adriaanse. Het aantal leden bedraagt thans 463. Van Zaterdag 21 tot 28 Aoril is des avonds nachts en den geheelen Zondag te Middelburg de apotheek van Pienbroek geopend en te Vlis singen apotheek v. Ockenburg, Badhuisstraat. Van Woensdag j.l. af. wordt te Mellskerke weer school ge houden, en wel in de consisto rie van de Ned. Herv. kerk. Beide scholen staan nl. onder water. De hoofden van deze scholen die elders vertoeven, zullen om beurt een week naar Meliskerke komen om les te geven. I E RESTAURATIEPLANNEN VOOR DE ST. JACOBSKERK. Wanneer men een wandeling door het geteisterde Vlissingen maakt en onze oude St. Ja- cobskerk eens beziet, is men als leek gauw geneigd te zeg gen dat de kerk er bij de be schieting van November vry goed afgekomen is. Zeker, het gebouw is grootendeels ge spaard gebleven, doch wanneer men hoort dat de globale schatting van de restauratie kosten 50.000 bedraagt, dan zal men begrypen dat de be schadigingen toch nog niet zoo gering zijn. De grootste schade is ont staan aan het dale, dat twintig voltreffers kreeg. Verschillen de kllgoten werden geheel ver woest, terwyi ook de kapcon structie ter plaatse zwaar ge leden heeft. Verder werden het plafond en de ramen vernield. In overleg met een deskun dige commissie van Monumen tenzorg heeft de kerkvoogdy van de Ned. Herv. gemeente besloten voorloopig een nood- bekapping van hout te laten maken, zoodat het kerkge bouw althans waterdicht is. De materiaalpositie maakt het n.l. vooralsnog onmogelijk de kerk definitief te restaureeren. Hiervoor zyn bijv. 800 M2 leien noodig. Deze moeten uit Bel gië komen en zijn momenteel niet te verkrijgen. Ook de ra men zijn moeilijk dicht te kry- gen. Hiertoe kan men niet be schikken óver natuursteen voor de raamtraseering. De ledesteen die hierbij verwerkt moet worden, is heelemaal niet - meer te krijgen. Ter vervan ging zal men een ander soort zandsteen moeten nemen, maar ook deze moet uit het buiten land komen. Dan zit men nog met het glas voor de ramen. Voor dit doel kan het best Oud-Hol- landsch glas worden gebruikt, dat momenteel ook niet te ver krijgen is. Door een en ander zal het daarom geruimen tijd duren, vooraleer het kerkgebouw weer gebruikt zal kunnen worden. Naar men ons van deskundige zijde mededeelde zal de alge>- heele restauratie eerst over plm. 2 jaar gereed kunnen zyn. Of het mogelijk zal zyn rèeds eerder in de St. Jacob te kerken, zal ervan afhangen of de ramen gedicht kunnen worden. Ter dekking van de kosten is nu een restauratiefonds ge vormd, dat een mooi uitge- voerden folder met inschrijfbil- jet uitgaf. De eerste berichten over de inzameling zyn gun stig. HOOGWATER VLISSINGEN. Zaterdag 21 Aprü 10.45 en 23.21, resp. 1.19 en 1.01 m. 4- NAP; Zondag 22 April i2.i:, 1.25 m. -L NAP; Maan dag 23 April 0.34 en 13.12, resp. 1.16 en 1.52 m. 4- NAP,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1