PROVINCIALE ZEEUWSCHE COUPAHT ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per week, S 3.20 per kwartaal. I,osse nummers 5 cent.. ADVERTENTIE PRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie J 2Kleine adver tenties (maximum 5 regels) 60 ccni. Bureaux gevestigd te VLISSÏSGEN; Walstraat 58-60, telefoon 10 (2 JtJ- ijei&V' MIDDELBURG: Londensche Kaai 29, telefoon 3521 cn 3541; GOES: Turfkade 15, telefoon 2475; TERNEUZEN: Nleuwediepstraat 23. Hoofdredacteur: E. P. Zandijk (me*, redaetioneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp en dr. P. J. Bouman). Redacteuren: M. Geerse, C. de Voogd, J. P. Ph. Doorenbos, R. F. H. L. Sondag, T. Keller. V R IJ D A G 20 APRIL 1945 188ste Jaargang Nummer 16 Uitg.: F. B. den Boer, Middelburg. Druk Fa F. van de Velde Jr., Vlissingen Commissie van Bijstand: W. 't Hooft te Goes, J. L. van Leeuwen, Us. Al. L. W. Schoch te Vlissingen. B. A. van Verre. C. Zwagerman te Middelburg. ELLENDELINGEN De Zuiderzeedijken door de Duitschers opgeblazen, de Wieringermeer geïnundeerd, de oogst van dit jaar vernie tigd, de oogst voor jaren ver nietigd Waarom Om reden van militaire noodzaak? Neen geen en kel militair belang ermee ge moeid Alleen vernielzucht, de woe de van den wilde van den Berseker. Als wij ondergaan, zal de rest? van de wereld on dergaan. Neen. ellendelingen, de rest van de wereld gaat niet onder, maar Gods toorn zal U door de hand van die rest van de wereld treffen. De zielen van de van honger gestorvenen door Uw misda digheid zullen voor Gods Troon gerechtigheid eischen. Toen België in 19141918 de inundatie aan de IJzer uit voerde, waagden het Duitsche couranten den Koning van België aansprakelijk te stellen volgens artikelen van het Pruisische landrecht, met tuchthuisstraf bedreigend, voor het vernielen van waterkeerin- gen. Wie spreekt er van Pruisisch of Duitsch landrecht Pruisisch of Duitsch wil zeggen onrecht, misdaad. Minister von Blomberg zei bij zijn laatste beëediging van jonge officieren „de eerste plicht van een Duitsch officier is niet langer correctheid maar sluwheid". Hitler's handlan gers beschouwen als hun eer ste plicht laat het hun laat ste zijn misdaad! Godver geten misdaad. Mkar het Nederlandsche volk eischt Gerechtigheid. Ge rechtigheid tegenover deze oorlogsmisdadige: s. Dit zijn geen soldaten meer, dit, dit zijn gewone of lie ver buitengewone misdadigers. Om gerechtigheid schreeuwt Nederlands bodem, schreeuw1: Nederlands volk, schreeuwen Nederlands dooden. ZONDAG A.S. BIDDAG. Zondag a.s. zullen in alle kerken in het bevrijde gebied bidstonden worden gehouden voor een spoedige bevrijding van het nog bezette gebied. Duitschers blazen dijken op. Wieringermeeipolder ender water. Het hoofdkwartier van het le Canadeesche leger meldt, dat de Duitschers Dinsdagavond den dijk van den Wierin- germeerpolder, even ten Zuiden van het Westelijk uiteinde van den afsluitdijk, hebben ongeblazen. Het water stroomt met kracht den WieringermeerpoVler binnen. Er werden twee gaten van 20 m. breedte in den dijk geslagen met een 1 m. onder den waterspiegel. De gehceie polder staat reeds on der water. Dit bcteekent, dat de vrucht bare landbouwgronden in den polder gedurar.de een reeks van jaren niets meer zullen opleveren. (We vestigen er de aandacht op. dat het hier r.iet den afsluitdijk, doch den dijk van den Wieringermeerpolder betreft). Uit het gebied ten N. van Amsterdam werden hedenmor gen geen nieuwe inundaties gemeld. Ten Zuiden van de hoofdstad echter, breiden de inundaties zich sterk uit. De omgeviug van Weesp staat on der water, evenais het gebied tusschon den Haarlemmer- meerpolder en den spoorweg .AmsterdamAbcoude. Ook het gebied rond Mijdrecht is onder water gezet. Tusschen Amersfoort en de Zuiderzee is het Eemsgebied nndergeloopen. De andere zijde van de Greb- belinie staat, in verband met den lagen waterstand van den Rijn niet onder water: De Duitschers doen op deze wijze een wanhopige poging om den toegang tot het Wes ten van ons land te versperren. Harderwijk bevrjjd. De omtrekkende beweging der Canadeezen over de Velu- we, achter het front bij Apel doorn; heeft goed werk ge daan. Na de kust van het IJsselmeer bij Nulde. 3 km. ten' W. van Putten, te hebben bereikt, zijn de Canadeezen. langs de kust van liet IJssel meer verder opgerukt. In O. richting gaande, bevrijdden zij Harderwijk. Daar kunnen de Duitschers nu niet meer over water naar N.-Holland ont snappen. Er heerschte hier groote verwarring onder de Duitschers. Met visschers- en stoombooten gingen zij op de vlucht, terwijl tegelijkertijd andere scheepjes met Duit schers het haventje binnen voeren. Zij vormden een prach tig doelwit voor de geallieerde .uchtmacht. In W. richting' oprukkende veroverden de Canadeezen Nij- kérk, 10 km. N.O. van Amers foort. Volgens lteuter heeft een Britscli regiment gisteren reeds i!c buitenwijken van Amersfoort bereikt. Canadeezen staan op 35 :ni. van Amsterdam. De Canadeezen naderen snel de Grebbelinie. Van Arnhem uit oprukkende hebben de Ca nadeezen Ede en het 11 km. Zuidelijke r gelegen Wagcnin- gen bevrijd. Ten N.W. van Zwolle heb ben Canadeesche' patrouilles bij Kuinre de kust van het IJsselmeer bereikt. In Friesland werd het begin van den afsluitdijk bereikt, hetgeen met levendige gevech ten gepaard ging. Steen-wijk zou veroverd zijn. Op de grens van de provin cie Groningen en Duitschland hebben Poolsehe tanks Nieu- weschans bereikt. EEN VERWOEDE SLAG IN OTTERLO. Bij Otterlo is, volgens een corr. van Reuter, een verwoedt slag geleverd, toen 1000 Duitschers wilden uitbreken, dwars door het Canadeesche cordjan over de Vel uwe. Een Canadeesche sergeant zag uit de richting Harskamp een co lonne aankomen, die met ma chinegeweren begon te schie ten. De Canadeezen antwoord den met hun artillerie, waarop de Duitschers kwamen aan stormen om zich door de ar tillerie heen te breken. De Ca nadeezen groeven zich in en BELGISCHE VROUW TER DOOD VEROORDEELD. Gisteren is de eerste vrouw ter dood veroordeeld in Bel gië, n.l. Maria Huygens te Leuven. Zij heeft met verfijnde wreedheid haar slachtoffers, samenwerking met de Gestapo, gemarteld. In Engeland wordt Maandag s. de verduistering opgehe ven, met uitzondering van e«r> strook van 8 km. in het kust- ;ebied. (B.B.C.) De Duitsch-Zw'itsersche grens is voor burgerverkeer gesloten. Duitsche partij func tionarissen worden niet meer toegelaten. Gewone Duitschi soldaten die den oorlog moe zijn moeten maar in eigen land onderduiken, hetgeen nu, door de groote verwarring, mogelijk is. (B.B.C.) De Duitsche troepen, die bij Royan (Frankrijk) omsingeld waren, zijn thans geheel opge ruimd. (B.B.C.) In Italië staan de Polen van het 8ste leger thans 16 km. van Bologna. Het 5de leger is nog 10 km. van deze stad ver wijderd. (B.B.C). De Noordwaarts oprukken de Britsche troepen hebben gisteren den weg van Embden naar Bremen afgesneden. Ten O. van Bremen werd Delmenhorst bezet. In dc W. en Z. voorsteden van Bremen duurt de verbeten strijd on verminderd voort. Ten Z.O. van Hamburg werd Luneburg veroverd. Ten N. van Luneburg staan de Engelselien n;g 15 km. van Hamburg. De spoorweg en de weg van Bremen naar Hamburg werden afgesneden.op S km. ten Z. van Karburg. Hier is men Hamburg op minder dan 20 km. genaderd. De Duitschers hebben nieuwe troepen in den strijd 'geworpen. De gevechten gaan ononderbroken voort. In dezen sector zijn S3 spoorweg- zetten het gevecht voort met geweien, stenguns en revol vers. Geen enkel kanon ging verloren. De Duitschers bra ken door tot in het dorp Ot terlo, waar z\j echter werden opgevangen bij het Canadee sche hoofdkwartier. Een Ca nadeesche kolonel schoot, on- der zijn wagen liggend, 2 Duitschers neer en zijn oppas ser 3. Er waren er bij .die 10 Duitschers voor hun rekening namen. Iedere Canadees leg de er '1 of meer neer. Toen de strijd op zijn hoogtepunt was, kwamen er 4 Canadeesche vian: .nenwerpers in het dorp, die begonnen met hun vlam. men uit te spuwen. Een gehuil ging op en even daarna lagen er massa's Duitschers verbrand op den weg. Vóór 1 vlammen werper werden 105 Duitsche dooden geteld. 400 Duitschers werden gedood en 2-50 gevan gen genoipen. De Canadeesche verliezen waren niet zwaar. (BBC, HN, RO) Amerikanen veroveren Leipzig. rikanen drongen dieper bet Sudet rilland binnen. De strijd in Neurenberg na dert zijn einde. Er wordt hard gevochten. De partijhal is in vlammen opgegaan. Neu renberg is voor meer dan de helft in Amerikaansche han den. De stad staat in vlam men. De Duitschers volgen het bevel van Hitier op om tot den laatsten man stand te houden. In het Roergebied is nu alle georganiseerde tegenstand ge broken. Het le Am. leger is Düsseldo.f binnengetrokken. Totaal zijn nu in dit gebied 317.000 gevangenen gemaakt. Sedert de landing in Norman- dië 2.098.000. RUSSEN NADEREN BERLIJN. - „fPvr "i Moskou heeft gisteravond V-2'sLitSSkT stilzwijgen verbroken en _S UUlCgemaa h1. .woSno-f ;!nnl.-l rai het mnen. ligt Van het front tegenover; Berlijn zijn weinig berichten ontvangen. Nu de Russen ten Oosten van Berlijn eveneens een offensief zijn begonnen, staan de geallieerde legers in het Westen en die in het Oos ten, ten Zuiden van Berlijn nog 80 km. van elkaar. Leipzig is veroverd. De Amerikanen hadden van ver schillende kanten het cen trum van de stad bereikt, Leipzig is op 4 na de groot ste stad~ van Duitschland en telt 700.000 inwoners. De bur gemeester van Leipzig en zijn familie en de onder-burgemees ter en zijn gezin pleegden zelf moord. even voordat de Ame rikanen binnenkwamen. De Hitlerjugend, schiet van uit zolderkamertjes en uit kelders haar laatste patronen af. Ten Z.O. van Leipzig is Chemnitz thans geheel inge sloten. Halle, ten N.W. van Leipzig is gezuiverd. Het 3e Amerikaansche le ger onder generaal Pation heeft Dinsdagmorgen de vroegere Tsjecho-Esiowaak- sche grens bij Gottr laune- grun, 15 km. ten O. van Hof, overschreden. De Ame-j medegedeeld dat het mach tige Russische offensief tegen Berii.n is begonnen. Er wor den vorderingen over een zeer breed front gemeld. De strijd is zeer hevig. Volgens de Duitschers heb-, ben de Russen 35 km. N.W. van Küstrin de plaats Wrie-l zen veroverd. Andere troepen] zouden 5 km. van Müncheberg; genaderd zijn, op 40 km. van Berlijn gelegen. Russische' voor. oeden zouden reeds tot op 30 km. van de stad doorge drongen z|jn. Meer Z. is de Neisse geforceerd, op weg naar Dresden. Hier zijn Forst, Muskau en Weiswasser vero- vetd. Poolsehe troepen ver overden het eveneens over de Neisse gelegen Rothenburg. Volgens Duitsche berichten zouden de troepen vanuit Ir -stgenoemde plaats opge rukt zijn tot vlak voor Baut zen, 45 km. van Dresden. De Russen en Amerikanen staan hier nu minder dan 100 km. van elkaar. Op 18 km. van Cottbus en 100 km. van Berlijn zouden de Russen ook een bruggen hoofd over de Spree hebber gevormd. In Tsjccho-Slowakije staan de Russen 15 km. van Brno. (HN, RO) NIEUWE BONNEN VOOR N. EN Z.-BEYELAND EN WALCHEREN. Geldig tot 28 April. Brood: A18A. B18A, C18A. D18A. EISA. M18A, A1S3, B18B, C1SB. D18B, E1SB. 400 gramD18, E18 Beschuit 100 gram brood. Melk: CIS, DIS, E18 1% I. voLe melk. i'aptemelkA18, B18 1 "l liter taptemelk of 1% I< karne melk of 200 gr. magere melkpoeder. Chocolade: 119 Alg. 1 tablet: C35, D35. E35 Res. 2 tabl. Jam: lz4 Alg. 250 gram. Eagelsche Bloem: A36, B36, C36 Res. 420 gram; D 36, E 36 Res. 490 gram. Geldig tot 5 Mei: Tabak: 03 Tabak 5 sigaren: 04 Tabak 2 rantsoenen. TOELICHTING. Brood. De bonnen gemerkt „Beschuit" zijn uitsluitend aan gewezen voor het artikel brood, zoodat daarop geen af levering van beschuit mag plaats vinden. Burgerlijke Stand GOES. Geboren: Pieter Cornells, z. va» A. van Dijke en M. E. Knuist. Dingena, d. v. M. Foi- mer en T. J. Overbeek te Kruiningen. Jacobus Johannes. z. v. J. G. de Korte en J. M. Maks. Alida Gerda. d. v. S. Schutter en W. Sïnke. Frede- rika Maria, d. v. M. J. C. de Kok en M. J. Gazan. Maria Jeanne Petra, d. v. A. Hooge- steger en O. M. Rijckaert. Jo- arina Geertruida Anna Maria, d. v. A. J. M. Bitter en M. A Wiïlemsen. Willem Pieter, z. v. P. Knuist en C. J. Goedhart. Jan, z. v. J. Milh'ous en N. de Kok. Overleden: Jacobus Huber- tus Wal rave, S j. Geerard Krijsen. 23 j. te Waarde. Jo hanna Wilhelmina Fokker, 27 j., echtg. van J. A. Hoogka mer. Cornells Aarnout Stroo- snijder, 1 j., te Kapelle. Ondertrouwd: A. J. Aamoud- se, 27 j. en Adriana Barentse, 23 jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1