PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Canadeezen staan aan het IJsselmeer. Amerikanen dringen Leipzig binnen. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per weck. J 3.20 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVERTENTIE PRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie 2Kleine adver tenties (maximum 5 regels) 60 cent. Bureaux gevestigd te VL1SSINGEN: Walslraat 58-60. telefoon 10 (2 lij nen) MIDDELBURG Londenacüe Kaai 29, telefoon 3521 en 3511; GOES: Turfkade 15, telefoon 2475; TERNEUZEN: Nieuwedlepstraat 23. Hoofdredacteur: E. P. Zandijk (met redactioneele medewerking van. dr. W. H. Beekenkamp en dr. P. J. Bouman). Redacteuren: M. Geerse, C. de Voogd, J. P. Ph. Doorenbos, R. F. H. E. Sondag, T. Keiler. DONDERDAG 19 APRIL 1945 188ste Jaargang Nummer 15 Uitg.: F. B. den Boer, Middelburg. Druk Fa F. van de Velde Jr., Vlissingcn Commissie van Bijstand: W. 't Hooft te Goes, J. L. van Leeuwen, Ds. M. L. VV. Schoch te Vlissingen, B. A. van Verre, C. Zwagerman te Middelburg, Op 35 km. van Amsterdam. Op de Veluwe verloopen de geallieerde operaties gunstig. De Canadeesche tanks, die van Arnhem uit, via Otterlo er Voorthuizen, Putten, ten Zui- den van Harderwijk waren ge naderd, zijn naar het Westen afgezwenkt en bereikten 3 km. verder, bij 't plaatsje Nul- de, halverwege Xijkerk er Harderwyk, het IJsselmeer, minder dan 35 km. van Am sterdam. Barneveld en Voort huizen werden bevryd. Alle wegen welke van Apeldoorn en Zwolle naar Amersfoort en Utrecht loopen zfón nu afge sneden. Na een strijd van 4 dagen werd Apeldoorn Dinsdagmor gen veroverd. De Duitschers die zich langs het Apeldoorn- sche kanaal hadden genesteld, trekken terug. Zij probeeren de kleine Zuiderzeehavens te bereiken om over het IJssel meer naar Noord Holland te ontsnappen. De geallieerde luchtmacht verijdeld of belem mert deze Duitsche ontvluch tingspogingen. Reeds werden 11 groote schepen, 2 sleep- booten en 29 aken gebombar deerd. Het geheele gebied tusschen Apeldoorn en Arnhem is in geallieerde handen. De Cana deezen maken veel gebruik van vlammenwerpers. In één dorp lag een geheele straat vol met lijken van Duitschers en zwartgeblakerde machine geweren en geweren. Eén Ca nadeesche vlammenwerper had met één steekvlam 100 Duit schers gedood. Tegn dit wa pen is niets bestand. De Duitschers hebben nieuwe stukken land in Noord Holland en Utrecht onder water gezet. Uit la tere berichten blykt, dat niet de Zuiderzeedijken by Naarden zijn doorgestoken, doch dat de sluizen bij Mui den zijn opengezet. De inun daties breiden zich uit. Het water stijgt langzaam. Het Noordelijk deel van de oude waterlinie wordt grooter. R.O. deelde mede, dat de regeering en het geallieerde opperbevel by de bevrijding van Holland met tal van fac toren rekening moeten houden, die zich aan het oordeel van den gewonen mensch onttrek ken. Alleen de regeering en het opperbevel kunnen de si- Goede vangst fn Groningen. De stad biedt een troosteloozen aanblik. In de stad Groningen heeft men een prachtige vangst ge daan: Max Blokzijl werd er gearresteerd. Voorts vielen in geallieerde handen, de N.S.B.er prof. Budlet. rector magnificus van de Groningsche universi teit, die destijds deel uitmaak te van de zoogenaamde com missie van onderzoek inza1re' den moord, welke, naai' de L/U»LoCiiv;,o oa.v^iuen, v*as ge pleegd op Poolsche officieren te Katyn. Ook werd gear resteerd de leider van den plaatselijken Sicherheitsdienst, Lehmhoff, die persoonlijk ver schillende Nederlanders heeft terechtgesteld, terwijl hij er ook van beschuldigd wordt Ne derlanders door daartoe spe ciaal geoefende honden in stuk ken te hebben laten scheuren. Tevens werd een hooge amb tenaar van de Deutsche Reichsbank gepakt, die een bedrag van 71 millioen bij zich had. De stad Groningen biedt een troosteloozen aanblik door de vele verwoeste gebouwen. TANKS VOCHTEN IN STKATEN VAN GRONINGEN, De strijd in Groningen is bij zonder fel geweest. Toen de Canadeezen tenslotte binnen drongen, kwam de comman dant van het allegaartje, be staande uit leden van de Kriegsmarine, Grüne Polizéi, Landwacht en S.S., zelf de ca pitulatie aanbieden, hetgeen door den Canadeeschen com mandant werd geaccepteerd. Alleen een hand werd door hem niet aanvaard. Een oorlogscorrespondent vertelt dat de vijand aanvan kelijk tot eiken prijs de Hee- renbrug wilde verdedigen. De tanks schoten het eene ver- zetsnest na het andere in puin. Om het andere huis za ten er scherpschutters. Gaven cr zich Duitschers over, dan werd terwyl de gevangenen zich naar de Canadeezen be gaven, door andere op de Ca nadeezen geschoten. Daar door de verdedigers ook veel ge bruik gemaakt werd van mor tiervuur, moesten groote com plexen het ontgelden. Het ge bied tusschen Vischmarkt en Groote Markt is geheel ver nield. Maandagmiddag 12 uur ga- ven. de laatste Duitschers zich over. Leeuwarden is er goed van afgekomen. De Duitschers trokken daar weg in schuiten 6-d. Andere schuiten volg&la- cle" wiet spek en vleesch vielen echter gelukkig in betere han- den. (B.B.C. en H.N.). tuatie overzien. Het zoo onge schonden mogelijk voortbe staan van ons volk geeft hier bij den doorslag. In West Nederland zouden 100.000 Duitschers zijn afgesneden. De strijd in het Noorden van ons land bepaalt zich in hoofd zaak tot opruimingswerk. Op verschillende plaatsen langs de kust bereikten de Canadeezen de Noordzee. De Duitschers in de Noordelijke provincies zijn in tal van groepen verdeeld, die niet meer kunnen ontsnap pen. In West Friesland trek ken de Duitschers terug over den af.iuitdijk. Zij zullen trachten dezen dijk te behou- den, daar de Canadeezen hem als een weg naar Noord-Hol land zouden kunnen gebruiken. In 1940 verdedigden de Neder landers dezen dijk zoo sterk, dat de Duitschers hem niet konden forceeren. Friesland en Groningen zyn practise!» geheel gezui verd. In West Friesland staan de Canadeezen voor het kleine inundatiegebled, welke den toegang tot den afsluitdyk belet. In N.-Friesland worden de geallieerden van een der Wad den-eilanden beschoten. Nu Overijssel, Drente en de Noordelijke provincies zoo go. als bevrijd zijn, komt een groot aantal troepen van het 2e en 3e Canadeesche en het Poolsche tankleger vrij voor andere operaties. Bij de Wadden-eilanden wordt een onafgebroken stroom van Duitsche scheepsconvooien waargenomen, waarbij sche pen van eenige duizenden ton nen, di zich in O.-richting voortbewegen. Ook op de reede van Terschelling wordt een drukke scheepvaartbeweging geconstateerd. Dit zou wijzen op een ver dere ontruiming van West Ne derland, meldt Reuter. De luchtmacht trof bij het eiland Borkum 3 schepen van 1000 ton. OPMARSCH NAAR UTRECHT. De B.B.C. heeft vannacht gemeld, dat Ede bevrijd is. De geallieerde troepen zyn nu cd marsch naar Utrecht. De inundaties van de wa terlinie worden stelselmatig voortgezet. Ook Nykerk werd bevryd. ^AA) Apèlcföorn heeft Wéinig geleden. Het Loo leeggeplunderd. De stad Apeldoorn heeft be trekkelijk weinig geleden. Wel hebben de Duitschers een groot aantal bruggen laten sprin gen. De N.S.B. burgemeester Pont is gevangen genomen. De oud-burgemeester jhr. Quarles van Ufford werd met enthou siasme verwelkomd. Ongeveer 50.000 geëvacueer- den. waaronder velen uit het Westen, waren van den in tocht der Canadeezen getuige. Kort voor de bevrijding zijn 15 Apeldoornsche burgers om tot nu toe onbekende redenen gefusilleerd. Verder behooren tot de 117 geëxecuteerden als représaille voor den aanslag op Rauter, eveneens 15 perso nen uit Apeldoorn. Het paleis het Loo is door de Duitschers leeggeplunderd. Het werd den laatsten tijd ais Duitseh lazaret gebruikt. Van de uitgestrekte bezittingen zijn alleen de koninklijke stallen eenigen tijd geleden door een Engelsch bombardement be schadigd. Het zal heel wat tijd en geld kosten eer het paleis hersteld is. De waardevolste stukken berinden zich in veiligheid In 1942 hebben de Duitschers 0 wagons meubelen en 300 schil rieriien weggehaald. Later zijn nog eens 2 wagons naar een kasteel in den Elzas vervoerd Seyss In quart, die kort ge leden hier nog gezien is, had het buitengoed Speldergoed, ten eigen behoeve laten inrich ten met uit Huis ten Bosch gestolen godcren. (A.A.) DE STRIJD IN ZWOLLE. Te Zwolle is de IJsselbrug door de Duitschers vernield. Er werden 33 politieke ge vangenen, waaronder 8 vrou wen, uit de gevangenis bevrijd. Gedurende de laatste 8 weken zijn te Zwolle en omgeving 47 personen gefusileerd, waar onder 18 in verband met de Rauter-affaire, 10 in verband met een aanslag op een spoor- lijn nabij Zwolle. 100 politie agenten en 200 onderduikers, die zich in het bevrijde con centratiekamp Ommen bevon den, zijn 3 dagen tevoren naar elders vervoerd. De bekende Nederlandsche schrijver Jet Last is in het Oosten van het land bevrijd. Te Zwolle is de nazi-burge meester A Meerkamp van Embden, oud-burgemeester van Middelburg gearresteerd. Burgmeester jhr. van' Kar- nebeek is in Zwolle weer in eere hersteld. (H N HOOGWATER VLISSINGEN. Donderdag 19 April 8.03 en 20.35, resp. 1.49 en 1.19 m. -f- N.A.P. Vrijdag 20 April 0.17 en NArpSP' 1,28 e" 107 m' Overal aan de fronten in DuiLsch! id winnen de geal lieerden terrein. In de buitenwijken van Bre men wordt van huis tot huis gevochten. Van uit de brug genhoofden over de Aller, ten Z.O. van Bremen en na de verovering van Soltau en Ul- zen wordt de opmarsch naai de Elbe en naar Hamburg voortgezet over een front breedte van 60 km. Men staat nog op 30 km. van Hamburg. Ten Z. van Lüneburg zijn de geallieerden nog 20 km. van den Elbe-mond verwijderd. Bij Soltau werd het krijgs gevangenkamp Stalag XI B bezet. Er bevonden zich 89 Nederlandsche gevangenen. Maagdenburg werd Dinsdag vier uur lang door bommen werpers bestookt, terwijl van drie kanten tanks de stad binnenrolden. Gisteren werd gemeld, dat Maagdenburg werd veroverd. De stad is nog slech s één brandende puin hoop. De SS-troepen, die Maagdenburg verdedigden trokken terug en lieten de ver dediging aan de Volkssturm en burgers over. Afdeelingen van de Hitler Jugend die op de Amerikanen wilden los stormen, werden neergemaaid door machinegeweervuur. Het bruggenhoofd over de Elbe ;bij Baby, ten Zuiden van Maagdenburg werd uitgebreid. Ook ten N. van Maagdenburg- bevindt zich nog' een klein bruggenhoofd over de rivier. Hiei- staat het 7e Amerikaan- sche leger nog 130 km. van Berlijn. Ten W. van Dessau zijn de Amerikanen eveneens opgerukt tot vlak bij de Elbe. Verdediging van Berlijn doorbroken. De berichten over het groote Russische offensief tegen Ber lijn zijn vooralsnog alle uit Duitsche bren. Zoo vermeldde 't Duitsche legerbericht gisteren dat de Russen over een breedte van 100 km. langs de Oder aanvallen. Zij drongen op van uit Frankfurt. van Küstrin naar Seelow en nog meer ten N. van Seelow naar Eberswal- de. Hard wordt er ook ge vochten bij Görlitz en Cottbus en ten Z.O. van laatstgenoem de stad. Voorts melden de Duitschers dat ook ten Z. van Stettin een groote slag is be gonnen. Volgens andere Duit sche berichten staan er 9 Russische legers aan het Oder- front. Op een plaats werden er in één etmaal door de Rus sen 1'/, müiloen granaten af geschoten. Naar hedenmorgen door het Duitsche nieuwsbureau werd gemeld, zijn de Russen door de voornaamste verdedigingslinie ten Z. van Berlijn gebroken. De troepen die over de Neisse zijn getrokken, staan nu 130 km. van de Amerikanen bij Leiozig. In Tsjecho Slowakije zijn de Russen 20 km. van Brno. In Oostenrijk werd Mistle- bach, 40 km. ten N. van Wee- nen, veroverd. (B.B.C., H.N.) Arnhem een doode stad Arnhem is een doode en vol komen leeggeplunderde stad. De Duitschershebben de be zittingen der bevolking in wa gons en vrachtauto's naar Westfalen weggevoerd. Hitier heeft onze stad aan Westfalen weggegeven, zeggen de onge veer 4000 Arnhemmers, die in de naburige woongemeen- schap de „Geitenkamp" zijn ondergebracht. De meeste groote gebouwen zijn vernield pf zwaar beschadigd. Maan dagochtend is op het tehuis Bronbeek voor oud Indische militaire invaliden voor het eerst weer de Nederl. driekleur geheschen. (H.N.) DEVENTER KREEG HARDE KLAPPEN. Deventer heeft bij de bevrij ding harde klappen gekregen, meldt Ton van Beers, Anep- Ar.eta's oorlogsverslaggever. De IJsselbrug is door de Duit schers opgeblazen. In de stad bleef bijna geen ruit heel. De geallieerde artillerie heeft de scad beschoten, terwijl de Ca nadeezen tegen de stad optrok ken. r De ondergrondsché strijd krachten zijn er in geslaagd het postkantoor voor vernieti ging te sparen. Het gebouw werd door 17 Duitschers be waakt, die bij verrassing- over rompeld werden. Na een kort gevecht gaven zij zich voor he-, grootste deel over. De verzets- oeweging gaf den Duilschers geen kans het gebouw te her overen. Vele Duitschers trokken zich uit Deventer naar de overzijde van den IJssel terug. De Ca nadeezen trokken Deventei van het N.O. uit binnen en verspreidden zich snel door de stad. De verliezen der Cana deezen waren licht. Vijf leden van de verzetsbe weging moesten een strate gisch punt opgeven, daar de Duitschers de groote Twentol- fabrieken in brand staken. Ook een meisie dat berichten over bracht werd gevangen geno men. Alle zes werden zij door de straten gevoerd en daarna door een kogel in het achter hoofd neergeschoten. Aan de andere zijde van den IJssel werden voorname ge bouwen ernstig door Duitsche artillerie beschadigd. Toen de aanval begon, bliezen de Duitschers alle spoorweg viaducten in de stad op. Ge durende den laatsten nacht bleven alle menschen in hun kelders en de eenige slachtof fers onder dc bevolking vielen onder hen, die de kelders ver lieten. De granaten hebben veel schade veroorzaakt, maar de totale vernieling is veel min der dan in Zutphen. De water en electriciteitsvoorziening zijn in orde. De geallieerden hebben veel strijd moeten voeren om De venter te bereiken. Langs den weg van Almelo naar Deven ter was veel weerstand. Hon derden boerderijen werden ver woest. De Duitschers schoten 20 le den der verzetsbeweging neer. NEDERLANDSCHE KRIJGSGEVANGENEN TERUGGEKEERD. Dc eerste Nederlandsche krijgsge angenen zijn in Breda aangekomen. Het was een groep van 40 onderofficieren van het i ide Nederlandsche leger. Zij hadden allen het ti-ieste lot van krijgsgevange nen ondergaan. Oorspronkelijk waren zij in Frankfort a. cl. Oder gelegerd, maar 18 Mei 1943 werden zij naar een kleine plaats in het Wester- walcl gebracht. Toen de Ame rikanen op -8 Maart nog slechts enkele kilometers van het kamp waren verwijderd,: overmeesterden de Nederlan ders hun bewakers en liepen d- geallieerde bevrijders tege moet. Na opgevangen te zijn door den repatrieeringedienst werden zij naar Breda afge. king en in beheer van voerd. (AA) staat komen. (A.A. De Tsjechische grens gepasseerd. Verder Zuidelijk is Halle byna gezuiverd. Het omsin. gelde Leipzig wordt thans van twee kanten binnenge rukt. De stad wordt snel ge zuiverd. Voorbij Leipzig zijn de Ame rikanen opgerukt tot op 80 km. van Dresden, welke stad van het Oosten uit door de Russen wordt genaderd. Het 3e Amerikaansche leger staat nog 3 km. van Chem nitz. Hier bieden de Duitschers feilen tegenstand. Tusschen Chemnitz en Plauen werd Zwichau bereikt. Het 3e Amerikaansche le ger is de oude Tsjechische grens van 338, bij liet dezer dagen veroverde plaatsje Hof gepasseerd. Noord- Duitschiand is daardoor defi nitief van Zuid Duitschland aigcsneden. P. ..ton's troepen staan nu 150 km. van Praag en 100 km. van Pilsen. In Beieren wordt Neuren berg van drie zijden aangeval len. In de stad vechten 5000 man SS-troepen. Het stadion werd bezet. Ten N. van Neu renberg werd Erlangen ver overd en ten W. van de stad het plaatsje Rothenburg. De Franschen staan op 15 km. van Stuttgart. Van het destijds ingesloten Rccr "bied is nog slechts 1/20 over. Het omvat een gebied, dat 300 km2 groot is rondom Dusseldorf. Tot nu toe zijn in het Roergebied alleen reeds 309.000 krijgsgevangenen ge maakt. Hedenmorgen werd gemeld, dat de geallieerden Dusseldorf zijn binnengedrongen. Concentratiekamp Buchenwalde. Het beruchte concentratie kamp Buchenwalde is, zooals reeds gemeld, in. geallieerde handen. Tienduizenden herkre gen hier hun vrijheid. Voor zeer velen echter te laat. De eerste Nederlanders, die het concentratiekamp binnen gingen waren, in juli 1940, ruim 200 Indische gijzelaars, in Octo' er d.a.v. aangevuld met een aantal Nederlanders die niets met Indië te maken ihadden. De slechte verzorging en. volkomen ontoereikende ge neeskundige hulp kostte den Indischen gijzelaars 12 dooden, waaronder minister Goseling en jnr. Verheijen, opperstal meester van H.M. de Ko ningin. De Indische gijzelaars wer den naar een kamp in Neder land overgebracht. Intusschen kwamen er andere Nederlan ders, waa op de SS haar hartstochten kon botvieren. Van 450 Amsterdamsche joden waren na een maand nog 50 overlevenden. Er kwamen nog andere Ne derlanders. Wat er van hen geworden is, weet niemand. De normale sterkte van het kamp was 10.000 man; de ge middelde jaarlijksche sterfte 3000. Een galg was er niet, maar ondervoeding. afDeuling. marteling, satanisch getreitei en revolverschoten bij zooge naamde ontvluchtingspogingen gaven geregeld werk aan de verasschingsovens. Met hen leden Tsjechen, Po len, Belgen, enkele Spanjaar den, een Amerikaan en... Duit schers. Op een zomerdag arri veerden er 2000 gestraften uit een ander kamp, uit Dachau. die de S.S. naakt in het kamp liet marcheeren. Een hunner, een man van 1.75 m. lang, woog 27 kg., en de dijbeenen hadden den omvang van een normale pols. De rest was na venant. Het schijnt ongeloof lijk, maar de foto's ervan zijn in de Duitsche krant versche nen, want de ergste gevallen zijn in Buchenwald gefotogra feerd. Alleen luidde het onder schrift, dat zij waren aange troffen in Rusland, slachtof fers onder de burgerbevolking van het Sovjet-regime (H.N. en A.A.) „OP HET KEERPUNT". De Ministerial-Direktor van het Duitsche propaganda-mi- nisterie, Trieg, vertelde het Duit -he volk: „Thans staat het keerpunt van den oorlog onmiddellijk voor de deur. Als de Russen Berlijn niet direct; kunnen krijgen, zullen wij hen tot in de Aziatische stepben terugwerpen en dan zullen" zij geen materiaal meer hebben om aan hun nederlaag te ont- Komen". (HN) De Amerikanen zijn geland op Mindanao (Phillppijnen) en hebben reeds een bruggenhoofd van 60 km. breedte gevestigd. Het eil d Ie Shima, 6 km. van Okinawa is reeds half be zet. (BBC, HN) De derde groep van Neder landsche kinderen is thans in Engeland aangekomen. (B.B.C.) De Nederlandsche steen- en bruin koolmijnen zullen, om het probleem der verhooging van de steenkoolproductie op de beste wijze op te lossen, met alle roerende en onroerende poederen tijdelijk ter beschik DE EERSTE KRIJGSGEVANGENE BEVRIJD. De eerste Engelsche soldaat die 4 September 1939 Krijgsge vangen werd gemaakt bij een luchtaanval op Wilhelmshafen, in N. Duitschland bevrijd. „HARAKIRI" BIJ DE LUFTWAFFE. Aangezien zij niet bij mach te zijn op normale manier de vijandelijke luchtaanvallen te besti-ijden, zijn piloten van de Deutsche Luftwaffe er thans toe overgegaan vijandelijke bewmenwerpers te.ramipeji, naar het nieuwsbureau Tranz- ocean mededeelt. Het bureau meldde voorts, dat de Duitsche jachtvliegers zichzelf op die manier ton doode wijden, aan gezien slechts enkele hunner terugkeeren, (A.A.) SPORT VOETBAL. Zondag a.s. speelt te Terneu. zen een O.-Zeeuwsch Vlaamsch elftal tegen èen Engelsch elf tal. Het O.Z.V.-elftal is als volgt samengesteld v.r. n.I. H. Dieleman (Axel), W. Buij- ze. (Neuzen). A. Pïersens, (Steen), H. de Bock, (Neu zen), W. de Jager, iSAxel), J. Bauwens (Steen), P. v. Duy- venbode, Hontenisse), J. de Meurichy, (Hulst), J. v. d. Velde (Neuzen), A. v. d. Velde (Axel), P. Bauwens (Steen). De opbrengst zal ten goede komen aan een te stichten fonds voor gedupeerde Zeeuw- sche voetbalverenigingen. Dezer dagen vergaderde de Adviescommissie met de Middelburgsche sportvereni gingen. Dank zij de medewer king van den burgemeester kon worden overgegaan tot het onderbr. '««"en der verenigin gen in de oefenlokalen, ter wijl een voorloopige veldindee- ling werd bekend gemaakt. Tevens werd in deze verga dering afschud genomen van den heer J. Koers, die Mid delburg gaat verlaten. Het ligt in de bedoeling ook dit jaar den traditioneelen voetbalwedstrijd West- tegen Oost-Zeeuwsch Vlaanderen op Hemelvaartsdag te doen plaats vinden. Het staat nog niet vast waar de wedstrijd ge speeld zal worden. Burgerlijke Stand MIDDELBURG. Geboren: Jacoba Maria, d. van G. van den Driest en M. Coppoolse. Jozua Johannes Phillippus, z. van J. J. Ph. Valeton en C. Kampman. Ma- rinus Maarten, z. van R. Meur- singe Rerjnders en C. E. Naeff. Lein, z. van C, Louwerse en M. Jobse. Vera* Lucienne Ma rijke, d. van J. van den IJssel en W. R. Henderikse. Ondertrouwd: W. Prins, 2*4 en C. Klercq, 24 j. Getrouwd: C. van Wijnen, j. en S. de Klerk, 22 j. GOES. Ondertrouwd: F. C. Vermeu len, 26 j. en C. M. A. Walrave, 20 jaar. GeborenLeendert Gerar- dus, z. v. M. J. G. Bibbe en P. M. Hagen. OverledenJohanna Maria ■rnrt, 7 j. te Kortgene. .tl: ha Jieoba van der --ie. 7 j. Ie Korigene. PROVINCIENIEUWS JEUGDCONCERTEN. De Z.V.U. heeft een prachtig initiatief genomen door het or- ganiseeren van een reeks pae- dagogisehe concerten: welke allereerst bestemd zyn voor haar jeugdleden, maar waar ook de ouderen welkom zullen zyn. Begonnen wordt met een drietal instructieve piano avonden, te verzorgen door den heer Jan Rijn. Deze zal de te spelen muziek toelichten. De concerten, welke in Mid delburg zullen worden gegeven in de Luthersche kerk op 27 April, 11 en 25 Mei. zullen i-esp. brengen een aantal klas sieke meesters, enkele roman tische componisten, en enkele toondichters van den moder nen tijd. De rijpere jeugd zal van de thans geboden gelegen heid om zich in goede muziek te verdiepen zeker een dank baar gebruik maken en vele cudere leden zullen ongetwij feld op het appèl zijn. Dinsdag j.l. werd op het spoorwegemplacement te Mid delburg een koe aangetroffen met afgesneden staart. Het dier bloedde hevig. De koe bleek voor de Middelburgsche Slagersvereeniging per trein te zijn aangevoerd en er was. geconstateerd, dat de staart.: die waarschijnlijk tusschen de wagondeur bekneld had geze ten, bij aankomst gebroken leek, Welke onverlaat het dier hierna zoo mishandeld heeft, is nog niet bekend. Zoowel door de politie als door de Dieren bescherming wordt een onder zoek ingesteld. In 'n propaganda-vergadering Dinsdag j.l. te Middelburg voor genoodigden gehouden, hebben de Geref. Jongens- en Meisjesvereenigingen in twee „inleidingen", koorzang en de clamatie iets te zien gegeven van het Geref. Verenigings werk. Een onderhoudend tooneel- stuk „Stormsein neer" vulde de rest van het programma, dat door de geheel gevulde Bo- gardzaal met belangstelling is gevolgd. Woensdagavond is het pro gramma in een openbare ver gadering herhaald. Dinsdagmiddag werd op de algemeene begraafplaats te Middelburg ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer J. H. Hoogesteger, gewezen amanuensis aan de R.H.B.S. aldaar: ook oud-lee- raren en leeraren waren daar bij tegenwoordig. De oud-Di recteur der school herinnerde aan de 40-jarige trouwe plichtsbetrachting van dezen ijverigen en bescheiden wer ker. Dc non-stop-avond, die de Middelburgsche H.B.S.'ers V/iensdag In den Schouwburg te Middelburg onder den titel „In de stemming" gaven, heeft de verwachtingen niet beschaamd. Dank zij aller dwaaste sketches, een veel soortig instrumentaal optre den, waarbii de jongste mede werkers lang niet de minste prestaties leverden, zang en een vlot conferencier, hebben de talrijke aanwezigen hun avond ongetwijfeld in de beste stemming doorgebracht. Het gezag in overgangstijd. In een vergadering van ge meentebestuur en - vertegen woordigers van de burgerij te Middelburg, heeft kapt. drs. A. van der Poel van Militair Gezag, een causerie gehouden over de taak en de samenstel ling van Militair Gezag, de plaats die dit gezag t.o.v. de andere overheidsorganen in neemt en de voorbereidende maatregelen, die door de Re geering in Londen werden ge troffen. Na de uiteenzetting, die mogelijk door meerdere ge volgd wordt en die tot doei heeft de onbekendheid en het daaruit voortkomende wan trouwen van de bevolking t.o. v. allerlei overheidsorganen te verminderen, was er gelegen heid tot het stellen van vra gen, terwijl op verzoek van den spreker verscheidenen der aanwezigen ook van hun kant bezwaren en moeilijkheden der bevolking naar voren brach ten. Spr. deelde o.a. nog mede, dat in de drie Zuidelijke pro vincies 130.000 huizen bescha digd zijn, 30.000 totaal ver nield. Er is een achterstand van 50.000 huizen. De eerste volgende 10 jaar zullen per jaar 90.000 huizen gebouwd dienen te worden. In bevrijd gebied loopen momenteel ongeveer 2400 auto's. Men rekent er op, dat er in het Noorden geen auto's meer zullen zyn. Daarom zul len de geallieerden een deel van de auto's, welke daar noo- dig zijn, leveren. De drie Zuidelijke provincies moeten 600 auto's leveren. De verhouding tegenover de feallieerde legers eischt, dat e burgers, die bij M.G. ko men gemilitariseerd worden. Er is geen sprake van dat deze officieren later zullen overgaan naar het Ned. leger. In verband met de moeilijk heden die een juiste bestelling in den weg staan verzoekt de Directeur van het P.T.T. kan toor te Missingen, de naam plaatjes van de afwezige be woners te verwijderen en te vens de namen van de tegen woordige bewoners aan te brengen. De wnd. Burg. van Ooes brengt onder de aandacht dat vergunningen tot het maken van taxi-ritten moeten worden aangevraagd ten kantore van de verkeers-inspectie te Middel burg. Slechts bij aantoonbare spoedgevallen, b.v. plotseling optredende ziekte of anders zins kan in afwijking biervan een bewijs ten gemeentehuize worden verkregen. De daders van den suiker diefstal uit het pakhuis van de fa. Duvekot te Goes zijn niet ontsnapt, doch op heeter- daad betrapt. Het waren twee 18-jarige Goesenaren, die thans aan de Justitie zijn voorgeleid omdat zij nog meer op hun Kerfstok hebben. In een onlangs te Goes ge houden enquête neeft de Werk groep voor Maatschappelijken Wederopbouw, afd. Z- en N.- Beveland, de volgende vraag gesteld: „Op welke wijze denkt u, dat het mogelijk zal zijn te komen tot een goede uitwisse ling van ideeën tusschen ge meentebestuur en bevolking van uw stad?" Uit de antwoorden bleek, dat een minimaal aantal Goe senaren de oude gezuiverde gemeenteraad terugwenschte; een nieuwe gemeenteraad door vrije verkiezingen wenschten ruim 17 van de inzenders en ruim 13 een periodieke openbare vergadering tus schen gemeentebestuur eener- zijds en burgerij anderzijds: wilde de gemeenteraad vervangen door een college, bestaande uit de vertegen woordigers der diverse vak groepen. Ook werd contact van gemeentebestuur en burgerij via de W.M.W. naar voren ge bracht. Aanwijzing of benoeming van een adviescollege, hetzrj door het gezag, hetzij door bepaalde groepen, wenschten slechts 7 inzenders. De antwoorden hebben wel bewezen, dat de Goesche be volking zelf wil stemmen over een vertegenwoordigend lichaam. Maandagavond hield de Oranjevereeniging te Domburg een algemeene ledenvergade ring. Daar alle bescheiden op last van den bezetter naar Goes waren gezonden, konden geen notulen worden gelezen. De penningmeester heeft ech ter 100 achtergehouden en slechts 8 afgedragen. Het bestuur trad in zijn geheel af. het nieuwe bestuur is als volgt samengesteld: ds J. E. Visser. S. Minderhoud, P. Kampman, S. Boersma, P. de Kam, J. de Pagter Wz„ C, Provoost. De a;s. verjaardag' van H. K. H. Prinses Juliana zal met de kinderen op eenvoudige wijze worden gevierd In een volgen de algemeene vergadering moeten nog 4 leden in het be stuur worden gekozen. Bloeiende boomgaarden-. Ondanks alle ellende en oor logsgeweld gaat moeder natuur onverstoord haar gang. Allés groeit en bloeit. Het zijn nu vooral de boomgaarden rond Kloetinge, Kapelle en Wemel- dinge die een overdadige bloe- semweelde tentoonspreiden. Het sneeuwwit der kersen, het zacht rose der goudreinetten en daar tusschen het jonge groen zijn een lust voor de oogen. Een tocht door deze ge meenten is thans zeer aanbe velenswaardig. Dezer dagen is een aanvang gemaakt met de bestrating van den Tervatenscheweg te Kloetinge. Tevens zullen de slooten voor de woningen ge dempt en gerioleerd worden. Benoemd tot: dijkgraaf van den Wilhelminapolder, A. Min derhoud te W'ilhclminadorp; tot raad van den polder Wal cheren, A. Jeronimus te Mid delburg. In de Ned. Herv. kerk van Ellewoutsdyk werd tot ouder ling herkozen de heer P. Hui zen in plaats van den heer C. v. d. Schraaf. De door het plaatselijk Co mité „Zuid helpt Noord" te Cadzand gehouden geldinza meling heeft ruim 3.800 op gebracht, terwyl voorts een groote hoeveelheid levensmid- lelen is ingezameld. Te Breskens is een olaatse- lijke werkgemeenschap opge richt Het bestuur bestaat uit: W. C. Carels, voorzitter, J. A Eekhout, bestuurslid, J. W Woittiez, bestuurslid. P. J. Woittiez, secretaris. De leden zijn: Joh. Risseeuw, P. J. de Baare, S. M. de Vuijst, J. A. N. de Vlieger, P. Rookus, Anth. Leenliouts, C. Tazelaar, H. I. van de Sande, Gid. van Mélle. Dr. J. N. C. Broodman, L. A. Cijsouw, J. J. Scheerens. J. M. van de Sande, Ds. van Vliet. P. C. Woltering. C. Keller, il de Winde, P. C. Roest. De tooneelvereeniging O.L. O. te Oostburg heeft als op brengst van tooneeluitvocrin- gen weder een bedrag van 3267,36'/, afgedragen aan het Ned. Roode Kruis. Enkele weken geleden werd reeds 1308.51 afgedragen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1