PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Canadeesche tanks bij Harderwijk. Aanval op Leipzig begonnen. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per week, 3.20 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVERTENTIE- pcr advertentie 2Kleine adver tenties (maximum 5 regels) 60 cent. Bureaux gevestigd te VLISSINGEN Walstraat 56-60, telefoon 10 (2 lij nen) MIDDELBURG Londenscfte Kaai 29, telefoon 3521 en 3541: GOES: Turf kade 15, telefoon 2-175; TERNEUZENNicuwedlepstraat 23. Hoofdredacteur: E. P. Zartdijk (me4-, redactioneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp en dr. P. J. Bouman). Redacteuren: M. Geerse, C. de Voogd, J. P. Ph. Doorenbos, R. F. H. L. Sondag, T. Keiler. WOENSDAG 18 APRIL 1945 188ste Jaargang Nummer 14 Uitg.F. B. den Boer, Middelburg. Druk Fa F. van de Velde Jr., Vlissmgen Commissie van Bijstand: W. 't Hooft te Goes, J. L. van Leeuwen, Ds. M. L. W. Schoch te Vlissmgen, B. A. van Verre, C. Zwagerman te Middelburg. Voorloopige gemeenteraden. Verschenen is een K. B. ter voorziening in de verkiezing van tijdelijke gemeenteraden. Dit is al weer een stap op den weg, die leidt tot volledig herstel van een democratischen bestuursvorm. Verschillende publicaties, wij noemen den „Open Brief" van eenige no tabelen van Bergen op Zoom, gericht aan Min. Gerbrandy, artikelen als „Terug naar de mocratische vormen" in „De Stem" van 14 dezer, van H. M. Veraart in „De Nieuwe Eeuw" (17 Febr.), in „De Waarheid" en in zoovele an dere dag- en weekbladen, die wij niet alle kunnen noemen, ook al doordat onze courant pas 1 April mocht verschijnen en zeker niet te vergeten stemmen al eer opgegaan uit den boezem van M.G., alle tezamen uitingen van de volks opinie, beginnen dus vrucht te dragen. Een openhartige bespreking als die met kapt. drs. v. d. Poel van M.G. op 16 dezer, draagt veel bij tot inzicht in de moeilijkheden, waarvoor de regeering zich geplaatst ziet en tot vestiging van grooter vertrouwen in de regeering en haar orgaan M.G. Toch blijft ook nu nog gelden het „dank baar, maar niet voldaan", maar wij beseffen dat die voldaan heid pas zal kunnen ontstaan na de volledige bevrqding van het vaderland. En ook zal nog veel afhangen van den geest, waarin de goede voornemens van de regeering verwezenlijkt worden. De wijze, waarop de nieuwe gemeenteraden (voor loopige) zullen tot stand ko men, is zeer gecompliceerd, en hierbjj kan juist de geest, waarin de bepalingen van het K.B. gehanteerd worden, ons blijde of bedroevende verras singen brengen. Daar wij van het K.B. nog alleen door den regeeringsvoorlichtingsdienst kennis dragen, moeten wij ons voorbehouden er nader op te rug te komen, zoodra wij vol ledig geïnformeerd zijn. „De toon maakt de muziek" zegt de Franschman. Wij zul. len op den toon van de mu ziek nauwkeurig willen luiste ren. Vooi-shands „het daghet in den Oosten". De regeeringsvoorlichtings dienst meldt: Bij Kon. Besluit van 12 April j.l. is een regeling ge troffen omtrent de voorloopige voorziening in het bestuur der gemeenten in het bevrijde ge bied. Dit besluit regelt de sa menstelling en de instelling van tijdelijke gemeenteraden, totdat zij kunnen worden sa mengesteld op de wijze bij de wet voorgeschreven. De tijde lijke gemeenteraden zullen hetzelfde aantal leden tellen als voorheen. De verkiezing zal plaats vinden door een kies college van 3 maal het aantal leden van den raad. Bij de samenstelling van de kiescolle ges en de raden, zullen diè personen worden gekozen, die geacht worden het vertrouwen van de bevolking tijdens de bezetting 'e hebben behouden of verkregen. De Burgemeester zal aan den Commissaris der Koningin een aanbeveling J.oen voor het kiescollege, hierbij voorgelicht door een hem aan te wijzen com: ssie van 3 vertrouwens mannen in de gemeente. De Commissaris der Koningin zal zich op zijn beurt door een commissie van. 5 personen doen voorlichten. Bij de benoeming van de kiescolleges zullen de voor naamste geestelijke en maat schappelijke stroomingen in de gemeente naar evenredigheid moeten zijn vertegenwoordigd. De wethouders moeten binnen één maand nadat zij tot raads leden zijn toegelaten, gekozen worden. In beginsel zullen de ge meenteraden alle bevoegdhe den bezitten welke zij hadden. Alle zullen ter bevordering van vlugge afwikkeling enkele bevoegdheden naar het college van B. en W. overgaan. De minister van binnenland se zaken bepaalt voor welke gemeenten en op welk tijdstip de verkiezingen zullen plaats vinden. Er zullen geen tijde- Russen op 30 K.M. van Berlijn. Moskou bewaart nog steeds het stilzwijgen over het offen sief tegen Berlijn. Volgens de jongste Duitsche berichten rukken de Russen ten W. van de Oder uit 5 richtingen naar Berlijn op en zijn nu op min der dan 30 km. van de Duit sche hoofdstad. Naar de Duitschers melden, zijn de Russen op verschillende plaatsen in de Duitsche linies aan den Oder binnengedron gen „met ontzaglijke hoeveel heden manschappen en mate riaal". Natuurlijk zijn volgens de Duitschers de gaten overal gedicht. Het kanongebulder wordt reeds in Berlijn ge hoord. Volgens Anep-Aneta maken de Russen gebruik van luchr' r.ndings troepen. De Russen zelf melden wel vorderingen in Oostenrijk. Ten N. van Weenen werd het olie centrum Siesterdorf veroverd. Graz is men tot op 45 km. genaderd. In Moravië staat Malinows- ki op minder dan 20 km. van Brno. In het Noorden werd Fischhausen, 13 km. van Pilau, veroverd. (BBC, HN) De bureaux van het Militair Gezag zijn van Brussel naar Breda overgeplaatst. lijke gemeenteraden worden opgericht in gemeenten, waar dit op groote practische be zwaren st..it, bijv. door eva cuatie. Bij K.B. is voorts de moge lijkheid geschapen om het col lege van wethouders uit te breiden in die gemeenten waar nog geen raad is. De benoe ming geschiedt dan door den Commissaris der Koningin op aanbeveling van B. en W. Ook het College van Oed. Staten kan worden uitgebreid. De benoeming geschiedt dan door den minister van binnen- landsche zaken op aanbeveling van den Commissaris der Ko ningin. Voor de Prov. Staten is geen regeling getroffen daar voor de tijdelijke weder instelling van de Prov. Staten geen directe aanleiding be staat. (R.O.) Apeldoorn bevrijd. Op de /eluwe hebben de Canadeesche tanks flinke vor deringen gemaakt. Na van Arnhem uit in N.W. richting via Otterlo te zijn opgerukt, passeerden de Canadeezen Barneveld en sneden, Noord waarts voortrollende, den weg en den spoorweg Amersfoort- Apeldoorn af. vermoedelijk bij Voorthuizen. Gisteravond werd gemeld, dat de tanks reeds op 10 Ion. van Harderwijk stonden. Waarschijnlijk staan de Ca nadeezen hier bij Putten, waarmede ook de weg Amers foortZwolle zou zijn afge. sneden. De bij Apeldoorn staande vijandelijke troepen zijn daar door zoo goed als afgesneden van de rest van Holland. Al leen de vlucht over het IJssel- meer is voor hun nog moge lijk. De Duitschers trachten met allerlei soort schepen van Harderwijk uit naar Holland te ontsnappen. De luchtmacht vernietigde in Harderwijk benzine-opslagplaatsen. Apeldoorn is na hevige gevechten bevrijd. De strijd duurde hier zoo lang, om dat de geallieerden de stad en 't Loo niet wilden be schieten met zware grana ten. De weg van Zutphen over Brummen naar Arnhem is in geallieerde handen. 1600 ge vangenen werden gemaakt. Bij Naarden zouden de Duitschers de dijken van de Zuiderzee hebben doorgesto ken, hetgeen nieuwe inunda ties tengevolge heeft.,Tusschen Utrecht en de Zuiderzee ston den reeds groote gebieden on der water. De Duitschers schijnen dus de toegangen tot het Westen van Nederland hardnekkig te willen verdedi gen. In Friesland zijn de Ca nadeezen doorgedrongen in Harlingen. Zij zijn Sneek en Bolsward voorbij en bereik ten ook Franeker, Op minstens vier punten hebben de Canadeezen m Friesland de kust bereikt. De geallieerden, die naar de zee oprukken, komen onder het kanonvuur te liggen van Duit sche batterijen op de Wadden eilanden. Zoowel Friesland als de provincie Groningen zijn bijna geheel bevrijd. Ten O. van Winschoten ontmoeten de Polen sterken tegenstand. De Duitschers willen daar belet ten, dat door een flankstoot via Nieuweschans, de stellin gen in gevaar komen, die Embden, Oldenburg, Bremen en Hamburg beschermen. Aan den Dollart staan de Polen tegenover Embden. H.N. meldde, dat de helft van de boven N.O. Nederland neergelaten parachutisten Fransche Maquis waren. (B.B.C. en H.N.) MODEL PLEEGDE ZELFMOORD. De bevelhebber van de le gergroep B, veldmaarschalk Model, heeft Hitier verteld dat de toéstand in het Roergebied onhoudbaar was. Waarop Hit- Ier een van zijn bekende hyste rische buien kreeg. Na een heftige woordenwisseling ver trok Model naar zgn hotel dicht bij Berehtesgaden, waar hij zelfmoord pleegde. Verder heeft de vrouwen leidster van Nazi-partq, Frau Gertrud Klink, zelfmoord ge pleegd. (B.B.C. en H.N.) „HERRIJZEND NEDERLAND". De zender „Hen-ijzend Ne derland" zendt van heden af op de golflengte 415 M. Ter gelegenheid van den 36sten verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana op 30 April, houdt het Ned. Roode Kruis op 28 en 2£ April a.s. een Ju- liana-collecte als onderdeel van de actie „Zuid helpt Noord". (A.A.) HOOGWATER VLISSINGEN. Woensdag 18 April 7.00 en 19.33, 1.80 en 1.52 m. 4. N.A.P. Donderdag 19 April 8.03 en 20.35, 1.49 en 1.19 m. 4, N.A.P. De gevechten in Duitschland nemen op sommige plaatsen in hevigheid toe, op andere plaatsen vermindert de tegen stand. Meer dan de helft van Groot Duitschland is in ge allieerde handen. In de buiten wijken van Bremen wordt nog fel gestreden, waarbij de ge- allieerden van vlammenwer pers gebruik maken. Ten Z.O. van Bremen wer den de bruggenhoofden over de Aller uitgebreid. Pantser colonnes drongen door tot op minder dan 40 km. van Ham burg. Tusschen Bremen en Uuzen werd Soltau bereikt. Bij den strijd om Hamburg wor den kinderen van 1318 jaar ingezet. Uit Denemarken zijn versterkingen aangevoerd. An dere afdeelingen zijn 30 km. over de Lüneburgerheide op gerukt en staan nog 30 km. van de benedenloop van de Elbe. Duitsche aanvallen op het bruggenhoofd ten Z. van Maagdenburg werden met zware verliezen voor den vij and afgeslagen. Deze aanval len nemen in kracht af, ter- w 1 de Amerikanen het brug genhoofd uitbreiden. In Maagdenburg wordt nog gevochten. De stad staat in lichter laaie. De tanks banen zich een weg over de puin- hoopen. Volgens Duitsche berich ten is de aanval op Leipzig begonnen. De stad, welke door vroegere bombardemen ten grootendeels is verwoest, is omsingeld. In de stad zou den 30.000 Duitschers inge sloten zijn. Amerikaansche afdeelingen, welke om Leipzig heen zijn getrokken, zouden Dresden steeds dichter naderen. Ten Z.O. van Leipzig staan andere afdeelingen nog 5 km. van Chemnitz Andere berich ten melden, dat Chemnitz reeds overvleugeld is. Maan dag werden aan dit front' 47.000 gevangenen gemaakt. Ten N. van Chemnitz zijn het West- en het Oostfront nog 150 km. van elkaar ver wijderd. Amerikaansche en Russische vliegtuigen doen ge zamenlijke aanvallen. Tusschen Chemnitz en Bay- reuth werd Plauen veroverd, op de grens van Tsjecho-Slo- wakije. Ieder oogenblik ver wacht men het bericht, dat de geallieerden Tsjecho-Slowa- kije zijn binnengetrokken. Ten O. van Plauen werden de uit- loopers van het Ertsgebergte bereikt. In Neurenberg, waar het 7e Amerikaansche leger is bin nengerukt. woeden straatge vechten. Ten Z.O. van Straatsburg werd Offenburg, in het Zwar te Woud, door Fransche troe pen bezet. Ten O. van Offen burg wordt Freudenstadt be dreigd. De Duitsche tegenstand in het Roergebied stort ineen. Tot dusver zijn hier 265.000 gevangenen gemaakt. O.a. gaf de bekende doodskoppantser divisie, onder bevel van gene raal Lehr, zich over. In de eerste 16 dagen van April zijn aan het Westfront 750.000 Duitschers krijgsge vangen gemaakt. Sedert de landing werden 1.780.000 ge vangenen gemaakt. (B.B.C. en H.N.) PROVINCIENIEUWS KL ANTENBIN DING GROENTEN EN FRUIT. Teneinde consumenten in de gelegenheid te stellen van win kelier te veranderen dienen zij bon 128 Alg. van de bon kaart 5e periode in te leveren bij een groentehandelaar naar keuze en wel op Donderdag 19, Vrijdag 20 en Zaterdag 21 April. De groentehandelaren leve ren de bonnen in bij de plaat selijke distributiediensten op Maandag en Dinsdag d.a.v. VOOR NOORD- EN ZUID-BEVELAND. Petroleum voor kookdoeleiudtn Bonnen 051. 052. 053. 054 en 055 van de noodkaart Zeeland petroleum voor kookdoeleinden

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1