PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT 10.000 Duitschers bij Apeldoorn omsingeld. GRONINGEN BEVRIJD. Gevechten in Apeldoorn en bij Barneveid. Aanval op Leipzig ingezet. ABONNEMENTSPRIJS: 25 tent *er week, 13.20 per kwartaal. Losse nummers 6 cent. AU V ERTENTIE - per advertentie J 2Kleine adver tenties (maximum 5 regels) 60 cent. Bureaux *~;veallgtl te VLIS3INGEN: Wals... at 55-vO, telefoon 10 (2 Ul- nen) MIDDELBURG Londenscüe Kaal 29. telefoon 3521 en 3541; GOES: Turfka.de 15, telefoon 2475; TERNEUZEN: Nlcuwedlepstraat 23. Hoofdredacteur: E. P. Zandijk (met redaction eele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp en dr. P. J. Bouman). Redacteuren: M. Geerse, C. de Voogd, J. P. Ph. Doorenbos, R. F. H. L Sondag. T. Keiler. DINGDAG 17 APRILJ945 1 _8ste Jaargan Nummer 13 Uitg.: F. B. den Boer, Middelburg. Druk Fa F. van de Velde Jr., Vlissingen. Commissie van Bijstand: W. 't Hooft te Goes, J. L. van Leeuwen, Ds. M, L. W, Schoch te Vlissingen, B. A. van Verre, C. Zwagerman te Middelburg. MENSCHENLIEFDE EN FUIVEN. Er wordt Gode zij dank veel geld geschonken voor hulp voor boven de rivieren. Ook gaven in natura komen binnen. Vooral deze laatste zijn zeer welkom, maar helaas de men- schen hebben weinig te missen van stoffelijken aard. Maar soms zijn de middelen om geld los te krijgen van minder kie- schen aard. Cabaret-voorstel lingen, dansavonden, het laten dansen van Koperen Koo, zijn toch wel eenigszins schrijnend voor het gemoed van zoo velen, die dierbare bloedverwanten in het bezette gebied hébben. Terwijl zoo velen in letterlij ken en in figuurlijken zin op de knieën liggen met hun God in het gebed worstelend en uit de diepten der ellende tot Hem roepend, smeekend om verlos sing en redding voor hun dier baren, werkt het, zacht ge zegd, smakeloos, min of meer luidruchtig te fuiven om de el lende te lenigen. Een dichter zeide: „Het is geen deugd een broodkorst toe te steken aan wees of weeuw, terwijl de wijn kroes ons verheugt". Medeburgers, geeft, geeft veel, maar laat de wijnkroes niet te luid rinkelen bij uw ga ven. 5000 vliegtuigen boven Duitschland. Maandag waren er meer dan 5000 geallieerde vliegtuigen boven Duitschland in actie. 750 Amerikaansche bommenwer pers en 850 jagers vielen doe len in Z. Duitschland aan. De tactische luchtmacht ontmoette voor het eerst Russische vlieg tuigen. Ruim 800 Duitsche toestellen werden vernield, waarvn 644 op den grond. In April werden tot dusver meer dan 2200 Duitsche viegtuigen buiten gevecht gesteld. Vannacht bombardeerden Engelsche vliegtuigen spoor wegen bij Berlijn en ten weers- znden van de Tsjechische grens. (B.B.C.) AANVALLEN OP DUITSCHERS AAN DE GERONDE. Na een bombardement door 1250 bommenwerpers zijn Fransche troepen Zaterdag een aanval begonnen op de eich nog ten N van Bordeaux bevindende Duitschers. Zondag werden de Duitsche stellingen langs de Gironde wederom door 1300 bommenwerpers ge bombardeerd, die o.m. 2 mil- lioen liter van een nieuwe ontvlambare vloeistof neer wierpen. Maandag bombar deerden 450 Amerikaansche bommenwerpers de Duitsche stellingen. De Fransche troe pen hebben Royan veroverd. Het schiereiland wordt thans verder gezuiverd. (B.B.C.) ARME JOSEPH. In „Das Reich" schrijft Dr. Joseph Goebbels: „De oorlog heeft Duitsch land in een moeilijke positie gebracht. We moeten echter volhouden, want ik heb vol doende bewijzen in handen, dat de vijandelijke coalitie op het punt staat ineen te storten. De vrienden zullen straks el- kaars grootste vijanden zijn. Als we nog een paar maan. den volhouden, dan is de oor log voor de geallieerden ho< peloos verloren. Ik ben er van overtuigd, dat de Führer een wee" zal vinden, die het Duit sche volk van den ondergang- zal redden" Commentaar omroeper: De ge allieerden zullen dien weg wel onbegaanbaar maken. (B.B.C.) BERUCHTE NAZI PLEEGDE ZELFMOORD. Een berucht Nazi-misdadi ger, Paul Hinckler, pleegde zelfmoord, toen de Amerika nen bij zrjn huis kwamen om hem te arresteeren. Hrj was hoofdcommissaris van politie te Wuppertal (Elberfeld-Bar- men) en in deze kwaliteit liet hij 700 Joden en politieke ge vangen vermoorden. (B.B.C.) In de Philippijnen zijn de Amerikanen geland op Bohol, het laatste groote eiland in de ze groep dat nog in Japansche handen was. Ondanks den feilen vijande lijken tegenstand blijven de Britten en Canadeezen in de provincie Gelderland vorderin gen maken. Zij trachten blijk baar het Duitsche verzet ie breken door omsingelende be- v.-egingen uit te voeren. Dit is reeds ten Westen van den IJs- sel gelukt. Naar men wee', haaden de Canadeezen bij Wi!p tusschen Deventer en Zutphen een bruggenhoofd over den IJssel gevormd, welk brug genhoofd vooral in Z. en W. richting werd uitgebreid. In het Z. vorderden zij tot op on geveer 1 km. ten Z. van Bram men, welke plaats is bezet. Troepen, ,die na de bevrij ding van Arnhem in N. rich ting oprukten, hebben thans een verbinding tot stand gebracht met de troepen, welke vanuit het bruggen hoofd over den IJssel ope reeren. Daardoor zjjo 10.000 Duitschers, ten Westen van den IJssel, tusschen Arn_ hem en Zutphen, ingesloten. Ten O. van Arnhem werd Velp bevrijd. Van Arnhem uit zijn de ge allieerde troepen niet alleen in N. richting via Deelen en Ter iet naar Apeldoorn opgerukt, doch zij maakten ook vorde ringen in N.W. richting. Op 20 km. ten N.W. van Arnhen werd Otterio bereikt, terwijl volgens berichten van gister avond activiteit werd gemeld op 1 km. van Barneveid. Daar werd lichten Duitschen tegen stand ontmoet. Naar het Westen zgn tanks langs den weg naar Ede en Amersfoort gevorderd. Er weid weinig tegenstand onder vonden. Deze opmarsch naar het N. O. vormt een ernstige bedrei ging voor de vier Duitsche di visies, die bij Apeldoorn vee h ten. Ook deze vijandelijke troe pen loopen gevaar afgesneden te worden. De ontwikkeling van den strijd op de Velüwé is in de komende dagen van groot be lang. Wanneer de hier staande Duitsche elite-troepen zouden worden uitgeschakeld, zou dit den eventueelen tegenstand in het Westelijk deel van Neder land verminderen. Bij Apeldoorn is de strijd nog vrij hevig. In het centrum van de stad vinden gevechten plaats. Over een breedte van 10 km. staan de Canadeezen langs het Apeldoornsche ka naal. Nu Meppel veroverd is, is de geheele provincie Drente thans bevrijd. IN FRIESLAND. In Friesland werdén Heeren veen. Leeuwarden en Dokkum gezuiverd. Behalve bij Ter- naard hebben de Canadeezen ook op andere punten de Wad denzee bereikt. De troepen in Friesland ver spreiden zich waaiervormig en stonden gisteren reeds ten Z. O, van Hariingen, nadat zij Sneek hadden bevrijd. Ook opereerden troepen bij Bols- ward. Ten W. van Leeuwarden werd Marsum bereikt, terwijl verkenningsafdeelingen door stootten naar Franeker. Ten N. van laatstgenoemde plaats be vrijdden de geallieerde tanks Minnertsga. GRONINGEN BEVRIJD. Groningen werd gistermid dag bevrijd. Om 12 uur des m.cidacs gaf het detachement mariniers zich. met zijn com mandant over aan de 2e Cana- dee&che divisie. Er is in Gro ningen fel gevochten, vooral in het N.O. deel van de stad. Ook in de provincie hebben de operaties een snel en gron dig verloop. Nadat Zoutkamp aan de Lauwerszee door de Canadeezen was bevrijd, be reikten ook de Polen, na de verovering van Winschoten, de i Zuidelijken oever van den Doilart. De Canadeezen hebben be halve honderden Duitschers o-.'k 30 zgn. Nederlandsche S.ö.-mannen gevangen geno men. (B.B.C. en H.N.) Russische aanval op Berlijn begonnen. Volgens Duitsche berich ten zyn de Russen Maandag ochtend om 4 uur het lang verwachte groote offensief Berlijn begonnen. Ér wordt mélding gemaakt van aanvallen aan de Oder tusschen Ktistrin en Frank furt, bij Swedt, 70 km. N.O. van Berlijn en bij Forst aan de Neisse, 110 km. ten Z.O. van Berlijn. Tusschen Küstrin en Seelow zouden de Russen reeds 20 km. ten W. van de Oder staan. Andere berichten spreken weer van een bruggenhoofd bij Swedt. Volgens de laatste berich ten staan de Russen 45 km. van Berlijn en zijn zij ten N. van Görlitz de Neis se overgestoken. In verband met dit offen sief heeft Hitier gisteravond een speciale dagorder tot zijn soldaten gericht, waarin hij oproept om, Berlijn tot het uitorste. te v-rdedigen. Er zijn v; Tens hem reserves en Volkssturmers in den strijd ge worpen. Hij richtte ook een felle waarschuwing aan die officieren die den strijd zou den willen opgeven. „Ditmaal moeten en zullen de Russen doodbloeden voor de hoofdstad van ons rijk", zoo wist hij verder te vertellen. In Oostenrijk staat Tolboe- chin 80 km. van Linz,. terwijl andere eenheden contact maakten met Malinowski's troepen. Van de hierdoor om singelde troepen, gaven zich er 4000 over. In het Zuiden werd Fiirstenfeld, 45 km. ten O. van Graz veroverd. Op het schier eiland Samland ten W. van Koningsbergen werden 5000 imitschers gedood en 3000 ge vangen gemaakt. (BBC, HN, RO.) DUITSCHLAND IN TWEE DEELEN GESNEDEN. Hedenochtend werd ge- meid dat het leger van Patton de Tsjecho-Slowaak- sche grens van 1938 heeft bereikt-en daarmede Duitsch land in twee deelen heeft gesneden. (AA) KERKNIEUWS Tot hulpprediker van de Ned. Herv. gemeente te Sluis kil is benoemd de heer J. J. Moll, theol. student te Vlissin gen. Zondag jl. werd de nieuwe hulpprediker door dr. L. J. Ca- zemier in den morgendienst tot zijn werk ingeleid, waarna de heer Moll des middags zgn eerste officieele preek hield naar aanleiding van Joh. 21 7a. Zondag werden in de Geref. kerk te Goes bevestigd als ouderlingen de heeren M. de Borst, W. J. van Doeselaar en J. Donner en als diakenen de heeren J. Kloosterman en J. Rus. De Ned. Herv. predikant, dr. j. Eykman is in het be zette gebied overleden. Dr. Eykman was stichter en lei der van de AMVJ in Amster dam, niet zijn moderne huis vesting en origincclc methoden van evangelisatie. Een derge- 15 werk begon hij later in Nederlandsch Indië. (AA) Lente-offensief in Italië. Nadat de luchtmacht in Ita lië Zondag 3750vluchten had gemaakt en ten Z. van Bolog na 2300 ton bommen had laten vallen, is de 15de legergroep Maandagochtend na een ge weldig bombardement ten Z. van Bologna tot den definitie ven aanval overgegaan. De troepen van het 5e leger veroverden Vergato en staan nu 30 km. ten Z.W. van Bolog na. De Polen rukten van Imola 8 km. vooruit en zijn Bologna tot op 23 km. genaderd. Aan de Westkust zijn pa trouilles tot op 3 km. van Spezia genaderd. Generaal Alexander ver klaarde o.m.: De overwinning nabij. De laatste veldtocht, die een eind aan dezen oorlog moet maken, is begonnen. Er staan thans 20 Duitsche en 6 fascistische divisies aan dit front, waarvoor verder te rugtrekken onmogelijk is. (B.B.C., H.N,) SEYSS KIEST HET HAZENPAD. ys Inquart is uit Neder land vertrokken. Hg is verle den week Zondag via Apel doorn vertrokken en had een groot convooi levensmiddelen bij zich, waaronder veel wijn. Toen hij hoorde, dat het niet veel scheelde of de geallieerden zouden hem den pas afsnijden, liet hij de vrachtwagens ach ter en reed hij snel door. CORRESPONDENTIE BEVRIJD GEBIED. Ingaande 16 April is het postverkeer door middel van Roode Krais-berichten, in het binnenlandsch verkeer uitge breid tot alle inwoners van het bevrijde gebied. Er mag alleen van interna tionale Roode Kruis-formulie- ren gebruik worden gemaakt. (A.A.) GEÏNUNDEERDE GRONDEN Waarschuwing tegen het rollen (blokken). In de voorschriften voor de behandeling van met zout wa- -er geïnundeerde gronden, is uitdrukkelijk gewaarschuwd tegen het rollen (blokken) en sleepen van deze gronden. Het is gewenseht, dat de akker zoo ruw mogelijk blijft liggen. Doet men dit niet, dan is na de eerste regenbui de grond vvcer één vlakke dichtgeslagen pisat. Gronden, die na regenbuien zijn dichtgeslagen dienen zoo spoedig mogelijk na voldoend opdrogen, wederom licht te worden opengemaakt. Na het zaaiklaar maken van den grond, dient deze direct te worden ingezaaid, daar men ai.oers het gevaar loopt dat deze open grond wederom dichtslaat en opnieuw zaai klaar moet worden gemaakt. Zeer groote formaties vlieg- f ende vestingen hebben Maan- ag voor de tweede maal in 24 uur Tokio gebombardeerd. 24 km.2 van de industriewijk is volkomen platgebrand. (St.v.A.) In Bremen wordt gevochten. De vijand blijft hardnekkig tegenstand bieden in den sec tor Embden-Oldenburg-Bre- men-Hamburg. De geallieer den blijven niettemin opruk ken. Oldenburg wordt steeds dichter genaderd. In de buitenwijken van Bremen woedt een hevige strijd. De Engelschen ge bruiken hier vlammenwer pers. Men vecht van huis tot huis. Ten Z.O. van Bremen kon den de drie bruggenhoofden over de rivier de Aller worden versterkt, ondanks heftige aan vallen der Duitschers. Van de ze bruggenhoofden uit wordt voortgang gemaakt in de richting van Hamburg. De groote aanval op deze stad is echter nog niet begonnen. Ten N. van Celle werd weer 19 km. gevorderd in de richting van Hamburg. Men heeft een plaats op 70 km. van de ha venstad bereikt. Tegen feilen Duitschen te genstand in, werd ook het bruggenhoofd over de Elbe, ten Z. van Maagdenburg ver sterkt. Dit front blijft de groote bedreiging voor Berlijn vormen. Bij Goten aan het front voor Dessau hebben het le en 9e Amerikaansche leger contact gemaakt. Het Harzgebied is daardoor afgesneden. Het le leger maakte 43.000 gevan genen. Ook rond Leipzig wordt hevig gevechten. De stad Halle, ten N.W. van Leip zig werd veroverd. De aan val op destad is begon nen. Afdeelingen Amerikaansche troepen zgn Leipzig al weer 20 km. voorbij, op weg naar Dresden. Luchtafweerkanon- nen worden door de Duitschers als artillerie gebruikt. Aan het front bij Leipzig zgn reeds 400 van de 1000 af- weerkanennen vernield. Troe pen van het Oostfront zijn aangevoerd om de stad te ver dedigen. Ten Zuiden van Leipzig werd Altenburg veroverd. Het le Amerikaansche leger staat op 10 km. van het ten Z.O. van Leipzig gelegen Chemnitz. Volgens Duitsche berichten vinden in de stad reeds ge vechten plaats. Het 7e Amerikaansche le ger, dat Bamberg en Bayreuth heeft veroverd, staat op 11 km. ten Z.O. van laatstge noemde stad. Andere afdeelingen zgn het ten Zuiden van Bam berg gelegen Neurenberg gisteravond binnengetrok ken. De troepen waren al om de stad heengetrokken, toen het 7e leger uit de bossclien uit het N.O. de stad binnendrong. Ten N. van Bay reu Ui werd liet stadje Hof bereikt voorbijgetrokken. Pat ton's troepen zijn hier nog 8 km. van de oude Tsjecho-Slowaak- scha grens van 1938. Fransche troepen hebben de Rijnhaven Kehl, tegenover Straatsburg, bezet. De gevechten in het Roer gebied omvatten nog slechts kleine gebieden. 3000 Duit schers gaven ïzich met hun commandant over. In totaal zgn in het Roergebied nu 176.000 Duitschers gevangen genomen. In dit gebied werden 4 generaals krijgsgevangen ge- maakt, o.a. generaal Lehr. Dusseldorf is het centrum van verzet. Er werden weer eenige voor aanstaande nazi's gevangen gemaakt. O.a. Prins August Wilhelm van Pruisen, die S.S.- Obergruppenführer was, ver der de uitvinder van het V. wapen en de astroloog van Hitier. Ook de 96-jarige generaal Von Mackenzen werd gevon den. In het concentratiekamp Belzen zijn 60.000 gevangenen bevrijd. Honderden Joodsche Nederlanders zaten hier opge- sloten. (B.B.C. en H.N.) Tot nu toe zijn er meer dan 2 millioen krijgsgevangenen en buitenlandsche arbeiders Duitschland bevrijd. Het aantal krijgsgevangenen blijft zeer groot. Zaterdag wer den aan de Elbe 49.000 Duit schers gevangen genomen, ter- wgl het le en 9e Am. leger er 77.000 gevangen namen. De eerste 14 dagen van April werden er aan het Westfront door de geallieerden 548.000 Duitschers krijgsgevangen ge maakt. (B.B.C. en H.N.) Burgerlijke Stand VLISSINGEN. Ondertrouwd: P. B. Bi 56 jaar en E. Marijs, 55 jaar; A. A. G. Woltering, 27 j. en P. Janssen, 24 3.Q. M. Crone, 29 j. en A. A. de Jong, 24 j.; E. W. B. van de Dood, 25 j. en F. B. Dierikx, 21 j. Geboren: Cornelis Christi- aan, z. v. L. Hoogesteger en J. Oreel; Cornelia Johanna, d. v. J. de Rijcke en S. M. de Roos; Willem Frans, z. v. J. D. Broeke en C. Arnoldus; Bernhard, z. v. J. G. T. Lou- werse en P. Belfroid. Overleden: R. Wildeboer, 47 j., man van N. Otter* GOES. Geboren: Gerardus Anthonie Maria, z. v. A. H. Schrier en A. Tempelaars, Francis- cus Ludovxcus Jozef, z. v. P. J. B. v. Vredegem en J. A. Capello. Jan Jacobus Jo hannes, z van J. J. Daalhui zen en T. A. Dingemanse. Overleden: Tannetje Dinge manse, 57 j., echtg. van J. Vader te St. Laurens. Johan na Fortuin, 28 j., echtg. van J. J. J. v. Beveren te Vlissin- g Poulina Dcij, 78 j., wedu we van A v. d. Bliek. Helena A aria Kaaisteker, 33 j. echtj van M. Boutens, PROVINCIENIEUWS VOOR WALCHEREN. Petroleum. De bonnen 109, 209, 309, 409, 509 van de bonkaart „Extra" Walcheren, voorzien van de kringnummers 223 en 228 geven t.m. 30 April recht op het koopen van 1 liter petroleum per bon. OPENBARE LEESZAAL TE MIDDELBURG. Ook de Leeszalen hebben den druk van den bezettingstijd ondervonden. Zij waren ge dwongen een aantal boeken als „verboden lectuur" weg te sluiten. Die dwang is nu voor bij en men vindt in de kasten van de Openbare Leeszaal te Middelburg dan ook weer alle boeken terug, die dë bezetten de macht heeft willen verban nen. Thans doet zich echter een andere moeilijkheid voor. Een moeilijkheid, die met vereende krachten wel te overwinnen is. Meer dan 1200 boeken kunnen niet meer worden uitgeleend, omdat zij uit den band liggen, terwijl geen materiaal voor bindwerk beschikbaar is. Wij veroorloven ons een beroep te doen op de goede gezindheid van alle leden, vrienden begunstigers van de Openbare Leeszaal door hen op te wek ken een of meer boèken voor het goede doel af te staan. Wil ieder zijn kasten nog eens nazien of er niet eenige boe ken, bij voorkeur gebonden romans, beschikbaar zijn Desgewensckt kan er een re delijke vergc*ecV-;g voor wor den gegeven. De directrice van de Openbare Leeszaal licht TJ gaarne in over titels van boe ken, welke voor het leeszaal- werk in de eerste plaats in aanmerking komen. Het Bestuur van de Open bare Leeszaal te Middelburg. Maandag jl. herdacht het echtpaar PoldermanGideonse te MWdelburg den dag, waar op zij vóór 55 jaar in het hu welijk traden. Vele belangstel, lenden wenschten het nog zeer kranige bruidspaar geluk en zetten het letterlijk in de bloemetjes. Mejuffrouw C. A. D. te Mid. delburg bleek onbevoegd een groote hoeveelheid levensmid delen voorradig te hebben, waaronder 2400 gr. thee, bliit- jes melk, zalm, kaas, marme lade enz. De goederen zijn door de po litie in beslag genomen. Tegen de dame is procs-verbaal on gemaakt. De heer J. de Vast, onder wijzer Chr. Mulo te Middelburg is benoemd tot hoofd van de Chr. Mulo te Terneuzen. Onder het motto „Ja. daar zijn we weer", trad Zaterdag in den Schouwburg te Middel burg de Cabaret-vereeniging ,,'t Overschotje", na 5 jaar gedwongen rast, opnieuw voor het voetlicht. Het programma werd met een vergroot ledental en een eigen begeleidingsorkest op vlotte wijze afgewerkt. Dat het gebodene in goede aarde viel bewezen wel de algeme'e- ne betuigingen van spijt, toen, door het uitvallen van het electrisch licht, het leetste nummer van het programma moest vervaUen. Gisteravond had voor een geheel uitverkochte zaal een uitvoering plaats, die tevens via de radiodistributie werd uitgezonden. De opbrengt van den kaartverkoop kwam ten bate van de Hark. DE EERSTE ZEEUWSCHE HULPPLOEGEN VERTROKKEN. De eerste 3 hulpploegen voor hulp aan onze landgenoo- ten boven de rivieren, zijn Maandag uit Zeeland vertrok ken. Het zijn drie ploegen ven de Roode Kruisafdeelingen Vlissingen, Souburg-Koudeker- ke en Goes. Hun hulp zal voor namelijk bestaan uit het ver strekken van voeding. Zij be- hooren nl. tot de zgn. voed- selteams. Aan hét gebouw van de H.A. R.K. aan den Nieuwendijk te Vlissingen heerschte tegen het vertrekuur een grootebedrij vigheid. De mannen, die, zoo wel als de dames, allen reeds in geallieerd uniform waren gestoken, hadden het allen even druk met het laden van een groote partij kisten met le vensmiddelen en eerste hulp materiaal, in de gereedstaan de vrachtauto's. Toen het vertrek was aan gebroken heeft de afdeelings- voorzitter, dokter H. J. Jens, met een korte toespraak af scheid genomen, waarbij hg allen nogmaals wees op de moeilijke taak die hen te wachten staat en de hoop uit sprak dat zij zich hieraan ten volle zullen geven. Vol goeden moed werd daarop de reis naar Breda en vandaar naar nog onbekende bestemming aanvaard. De Directeur van het P.T. T. kantoor Missingen deelt mede dat, na gehoulen over leg met het Centraal Bestuur van het Ned. Roode Kruis in bevrijd gebied, het aannemen van Roode Kruispakketten voor Noord-Nederland met in gang van 23 dezer wordt ge staakt. In de Luthersche kerk te Vlissingen werd Dinsdagavond de eerste lezing gehouden on der auspiciën van de Zeeuw- sche Volksuniversiteit. Als spreker trad op dr. P. J. Bou man te Middelburg, met als onderwerp „De toekomst van. onze Nationale Cultuur". Voor een talrijk gehoor gaf spr. een herhaling van zijn eenige we ken geleden te Middelburg ge houden causerie, waarin hij en kele mogelijkheden gaf voor den opbouw van onze nationale cultuur. De voorzitter der afd. Vlis singen, de heer J. L. Verhagen, bracht dr. Bouman hartelijk dank voor de belangwekkende en leerzame lezing. De bijeenkomst wei'd geopend door den voorzitter van de Z. V. U.. mr. F. Adriaanse, die met voldoening gewaagde van den grooten bloei dien de Z.V. U. sedert haar oprichting heeft genoten. In Middelburg telt zij reeds 1725 leden en te Vlis singen plm. 500. Het gemeentebestuur van Goes heeft in een schrijven aan alle sholen en jeugd-in- stellingen gewezen op de groo te schade door de bezetters aan de stadsplantsoenen aan gebracht. Een gevog hiervan is ook, dat Goesche jeugd niet meer het juiste besef heeft van den eerbied, dien zg. aan de pu blieke eigendommen verplicht De aangerichte schade en de noodzakelijke herstelwerk zaamheden zal de 10.000 verre overtreffen. Het is een onhoudbare toestand wanneer de jeugd haar vernielzucht zou blijven botvieren. Het gemeen tebestuur dringt er bij al die genen die met opvoeding zijn belast er op aan alle invloed aan te wenden opdat de jeugd van de ontoelaatbaarheid der vermeligen worde overtuigd. Het gaat hierbij niet alleen om de beplantingen, maar evenzeer om de grasmatten. Te Goes hebben zich onbe voegden toegang weten te ver schaffen tot een der pakhuizen der firma Duvekot. Zij zijn met medeneming van een hoe veelheid suiker in het nachte lijk duister verdwenen. Zaterdagmiddag werden te Arnemuiden onder groote be langstelling de slachtoffers die in de Novemberdagen om het leven kwamen en toen on- gekist voorloopig in een mas sagraf ter aarde werden be steld, thans gekist herbegra ven. Aan de geopende groeven sprak de wnd. burgemeester, de heer J. Langenbeeke, woor den van troost tot de nabe staanden. Hierna sprak ds. H. Scholing, Geref. predikant, die geheel van zijn verwondingen hersteld is, waarop de aanwe zigen Ps. 89 7 en 8 zongen. Voorts voerde de heer B. Franse nog het woord, waar na ds. L. C. Spijkerboer, Ned. Herv. predikant te Souburg, eindigde met gebed en dank zegging. De wnd. burgemeester dank te allen voor hun aanwezig heid en leden der H.B.O. voor hun hulp in November j.l. In Nieuw- en St. Jóosland vond een zelfde droeve plech tigheid plaats. Hier werd het stoffelijk overschot van 3 per soen die te Arnemuiden wer den getroffen en daar voor loopig waren begraven. ter aarde besteld. In de wachtka mer sprak ds'. G. A. Waarden burg troostwoorden tot de fa milies en las aan de graven Gez. 239. De heer De Meijer, sprak mede namens de klasse- genooten van een zijner leer lingen, Hendrik de Kraker, die tot de getroffenen behoorde. De heer J. Duine dankte na mens de families, waarna ds. Waardenburg eindigde met het Onze Vader. Zaterdagmiddag geraakte te Kruiningen het paard van dea groenteboer J. Waverijn van Kapelle op hol. Paard en wa gen reden den Zanddijk af, waarbij Waverijn een leelijke buiteling maakte. In bewus- teloozen toestand werd bij la ter naar een ziekenhuis te;. Goes vervoerd. NAZI-GRUWELEN TE ZUTPHEN. Ten N.O. van Zutphen ver overde een Canadeesch regi ment een concentratiekamp. In een radioverslag vertelde een Amerikaansch journalist dat hij bij' het binnentreden van het kamp een 25-tal ge- vangen genomen Duitsche pa rachutisten een graf zag del ven. Op den grond lagen tien lijken, die eens helden waren van den Nederlandschen weer stand. Men ontdekte ook een ver- schen hoop aarde aan den voet van een muur. Onder eenige centimeters aarde werden 10 Nederlanders gevonden, die pas waren begraven. Ze wa ren gemarteld en toen neer geschoten. Hun handen waren nog steeds op den rug gebon den. Sommigen waren niet eens doodgeschoten, maar op onzegbare wijze doodgemar teld. De ergste dingen die ie ooit gelezen kunt hebben in een verslag over nazi-gruwe len, zag men hier, vertelde de verslaggever. De slachtoffers waren Nederlandsehe onder- grondsche werkers en hun moordenaars ijn Gestapolie- den. Zeven slachtoffers konden worden geïdentificeerd. De na men luiden: W, van de Wall Bake. W. Voorbeytel Cannen- burg, A. C. van Dam, W. Stederwalt, W. van Spiegel, E. H. Stoffel, allen uit De venter en ir. van Wijngaarde. (AA) DE STRIJD IN O. EN N. NEDERLAND. In het Oosten en Noorden van Nederland woedt een in gewikkelde strijd, meldt Ton van Beers, Anep-Aneta's oor logsverslaggever. ue geallieerden hebben diepe voren in dit gebied getrokken, zoodat het mogelijk is dat een dorp bevrijd is, terwijl slechts enkele kilometers, soms ook slechts enkele honderden me ters van deze smalle bevrijde strook de vijand nog stevig genesteld zit. Het zijn. geen groote vijan delijke concentraties, welke bestreden moeten worden. Men kan v.eeleer spreken van een guerilla-oorlog, waarin de Duitsche groepen van plaats tot plaats zwerven en vaak volkomen onverwachts ergens opduiken. De terrein-gesteld heid maakt de zuivering moei lijk. Er zijn veel bosschen en ontelbare bruggen zijn opge blazen. De vijand verbergt zich in de bosschen om dan onverwacht stellingen langs tot dusver veilig geachte we gen te betrekken eit grooten last te veroorzaken. De groote lijnen van het geallieerde aanvalsplan worden echter niet verstoord. Naar het vaderland terug. De bewoners van Overijssel en den Z.O. hoek van Drente staan dag en nacht klaar om de honderden mannen en vrouwen, die over de bevrijde wegen uit Duitschland naar 1rriand terugkeeren, te hel pen. Zij zien er vervuild en ziek uit. Ziekenhuizen en noodhospitalen liggen vol. Stuk voor stuk zrjn deze man nen uitgeput door honger. Velen zijn door gebrek aan voedsel en medische verzor- ging gestorven. Dit was systematisch uithongeren, het er welbewuste massa moord. (AA.) LIMBURG. De boerenbevolking van Nooi'd Limburg bevindt zich in een noodtoestand. In het ge bied ten N. van Horst zijn van de paarden 90 van de melkkoeien 85 en van het jongvee, de varkens en de kippen 95 verdwenen. Ook is er in dit gebied een groot gebrek aan landbouwwerktui- fen. In Zuid Limburg staan op et oogenblik 2000 koeien klaar om aar de Nooru Lim- burgsche bedrijven te worden overgebracht. De opbrengst van de collec te voor hulp aan het Noorden des lands heeft te Heinkens- zand 5800.80 opgebracht. In de jaarvergadering van de Ver. tot Stichting van scholen met den Bijbel te Kruiningen bracht de heer H. Almekinders Tegen W. P. D. uit Ierseke het jaarvei-slag uit. Het leer-,is proces-verbaal opgemaakt lingental bedraagt 225 met 5 wegeus het passeeren van den Sloedam zonder vergunning. De Paaschcollecte, gehouden in de Ned. Herv. kerk te Hoe- dekenskerke bracht het voor deze gemeente hooge bedrag van ƒ268,68 op. De gehouden collecte van de af deeling Borssclc van de H.A. leerkrachten. Tot bestuursle den werden herkozen de heeren C. van Iwaarden en Chxr Hoor- stadt en gekozen (vac.-I. C. Verbrugge) dé heer A. J. Po- ley. De tijdelijke onderwijzer de heer J. C. Ruitenbeek be handelde „Erfelijkheid" ter wijl de heer A. Koppejan sprak over „Ouders, hebt geduld" 'R.K. heeft opgebracht 11.676. De leerlingen der 7e en 8e kl. n ltJf 1,0-1 zongen enkele liederen. Ds... LiïÏÏ1 Koolstra eindierde met dank-1 2go-o-iji<r w .den hesnanncn wftevn on een In de jaarvergadering van de Coöp. kolenvereeniging „Uit Voorzorg" G.A. te Krui ningen bracht de secretaris- I penningmeester, de heer G. Duindam, het jaarverslag over 1944 uit. De rekening sloot met een totaal van 2851.11 en een winst van 53.49. De voorzitter, de heer C. Woiider- gem werd herkozen, terwijl tot bestuursleden wex*den hei-ko zen de heeren A. van Belzen en G Reijnliout, in de plaats van de heeren J. Burjze en S. Krom been, die bedankten. De aftredende voorzitter der'com missie van toezicht, de heer J. J. Francoijs, werd herkozen. den bespannen wagen op een landmijn in het gras langs den weg terecht te komen. Voer man en dieren kwamen met den schrik vrg. De wagen, ge laden met aardappelen, werd echter totaal vernield. De heer N. te Oostburg. die in Oost-Zeeuwsch Vlaanderen geëvacueerd is geweest, dat op den verhuiswagen waarmede hij zijn weinige bezittingen betrokkene's zaak is totaal uitgebrand naar Oostburg vervoerde, een handtasch lig gen, waarin alle waardepapie ren en een bedrag van 5800 aan geld. Bij aankomst in Oost- burg bleek de tasch te zijn ver loren. Er is nog geen eerlijke vinder komen opdagen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1