■25? PROVINCIALE ZEEUWSCHE COUÜAKI ssm CANADEESCHE TANKS ROLLEN DE VELUWE OP. Honger en terreur in bezet gebied AMERIKANEN SNELLEN LEIPZIG VOORBIJ. ABONNKMEN'1'SPRIJS; 25 ccill pul ivesUgd le VLISSINGEN: per advertentie j 2—, Kleine D mm cm u> tuauBHu MTER NEUZEN; Xieawediepstraat 14. Hoofdredacteur: E. P. Zandiik (met redactioneele medewerking van ZATERDAG 14 APRIL 1945 Ui tg.: F. B. den Boer, Middelburg. Druk Fa F. vau de Velde Jr., Vlissingen. dr. W.. H. Beekenkamp en dr. P. J. Bournan). Redacteuren: M. Geerse, rrCommissie van Bijstand: W. 't Hooft te Goes, J, L. van Leeuwen, Ds. M. C. de Voogd, J. P. Ph. Doorenbos. R. F. H. L Sondag, r. Keiler. .1 «ile jaargan 1 - Nummer 11 L- W. Schoch te Vlisstagen, B. A. van Verre, C. Zwagerman te Middelburg. IN MEMORIAM PRESIDENT ROOSEVELT. Bijna in het gezicht van de haven des vredes treft ons, Amerika, alle verbonden vol ken, het verlies van een groo- ten leidsman, die voor allen tot een persoonlijk vriend was geworden. Als Mozes is hij ge storven, ziende het Beloofde land van verre. Een groot leider zijns volks, was hij, uit egoïstisch isolatio nisme riep hij zijn volk wak- leer tot besef van Amerika's groote roeping en verantwoor- lijkheid als hoedster der vrij-1 heid. zonder welke geen duur- zamen vrede mogelijk kan zyn Drie ambtsperioden vol moei- zamen arbeid mocht hij vol brengen, inden aanvang van de vierde is hij heengegaan. Drie mannen, drie lichten der ïhenschhéid heeft Amerika de wereld geschonkenWashing ton, de-grondvester der U.S.A., Abraham Lincoln, die Amerika tot eenheid smeedde en zijn land reinigde van den vloek der slavernij, Roosevelt, die de kampioen werd der democra tische wereldvrijheid. Toen Engeland, de laatste strijder tegen Duitschen dwang, na Duinkerken dreigde ten onder te gaan, sprong Churchill op de bres en riep tot Amerika: ..give us the tools and we will do the job" geef ons de werktuigen en wij. zullen de karwei opknap pen. Rooseveld gaf door zijn leen- en pachtwet de gereed schappen. Roosevelt deed meer; hij zond niet enkel dood materiaal, maar Amerika's levende mannen. En bovendien gaf hij zijn wijsheid, zijn politiek inzicht, hij de groote democraat, de vader van de New Deal, dat streven naar een ideaal van sociale rechtvaardigheid, wist door zijn zedelijk gezag het groote Driemanschap Roose veld, Churchill, Stalin te fun- deeren, het Driemanschap dat de wereld Vrijheid, Vrede en Brood wil brengen. En nu. terwijl hij zich in Warm Springs voorbereidde voor het werk van San Fran cisco, is hij ons ontvallen. En w,ij gedenken hem met de woorden van Amerika's dich ter Walt Whitman, gewijd aan Abraham Lincoln: From fearful trip the victor ship comes in with object won; Exult O shores, and ring O bells! But I with mournful tread, Walk the deck my Captain lies, Fallen cold and dead. Triomfantelijk komt het schip na gevaarvolle vaart naar huis; Verheugt U, o stranden, luidt o klokken, maar ik stap treurig over het dek, waar mijn gevalled Kapitein koud en dood terneer ligt. Troepen van het le Ca- nadeesche leger zijn Vrij dagochtend vroeg by Wes tervoort, ten Z.O. van Arnhem, ongeveer ter plaatse waar de I-Jssel en de Nederrijn samenkomen, over de rivier de IJssel getrokken. Tevoren was reeds gemeld, dat de Duitsche posities Don- dernagnacht aan eeh hevig artillerievuur hadden blootge staan. Gistermorgen vroeg werd, onder dekking van het vuur uit 350 kanonnen, de IJssel overgestoken, waarby eenheden van de Britsche ma rine werden ingezet. Aan den Westelijken oever van den Rijn hadden de Duitsehers de we gen met omgekapte boomen versperd, terwijl zich hier ook mijnenvelden bevonden. De Duitsehers verdedigden zich krachtig. O.a. wierpen zij ma rine-eenheden in den strijd. De Canadeezen wisten de vijandelijke linie te door breken en gisteravond werd gemeld, dat zij de buitenwijken van Arnhem hadden bereikt. Hier werd geen sterken tegenstand meer ondervonden. In de straten van Arnhem wordt verbitterd gevochten. Het grootste deel van de stad is in geallieerde handen. DE OVERTOCHT OVER DEN IJSSEL. De Canadeezen, die by Wilp, tusschen Zutphen en Deventer den IJssel zijn. overgestoken, hebben eveneens vorderingen gemaakt. Het bruggenhoofd is thans 6 km. breed en 16 km. diep.- Er is reeds een brug over den IJssel gelegd, waarover de Canadeesche tanks de Veluwe oprollen in de richting van Apeldoorn. Duitsche mariniers bieden hier krachtig verzet. Tusschen Deventer en Apel doorn werd Twello bevrijd. De Canadeezen staan voorts op 2}/s km. ten W. van Twello. Ook Teuge werd veroverd. In Overyssel hebben de geallieerde troepen krach- tlgen tegenstand onder vonden langs den weg van Almelo naar Deventer Honderden boerderijen wer den by deze gevechten ver nield. De bruggen over het Overijsselsch kanaal aan den grooten verkeersweg bij Raal- te, werden vernield, doch ook dit stuitte den opmarsch niet. MINISTER TROMP BEZOCHT VLISSINGEN. Donderdagmiddag bracht de nieuw benoemde minister van Waterstaat, ir. Th. Ph. Tromp, een bezoek aan Ylissingen. In gezelschap van Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot namens mi litair Gezag, burgemeester Van Woelderen en den marine commandant, bezocht de mi nister met zijn gevolg w.o. de hoofdingenieur van Waterstaat en marine te Londen, ir. F. J. Blom, het gat in den Nolledijk, terwijl verder de ha- venccmplexen werden bezich tigd hetgeen vrijwel den gehee- len middag in beslag nam. De minister werd hier ingelicht door den hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat, ir. A. H. Fabius en den directeur van de N.V. Haven van Vlissingen, den heer F. p. C. Mrjs. REGEERING SPOEDIG NAAR NEDERLAND. In een persconferentie te Eindhoven heeft de minister president prof. dr. Gerbrandy, om. verklaard dat de regee ring spoedig naar Nederland zal terugkeeren, hetgeen hard noodig is. (H.N.) PRINS BERNHARD IN TWENTE. Over het bezoek van Z. K. H. Prins Bernhard aan den Achterhoek en Twente wordt nog gemeld dat de Prins met zijn jeep o.rn. bezocht: Zut phen. Winterswijk, Lochem. Enschede, Oldenzaal en Hem gelo waar hij zich op onge dwongen wijze met leden dei- verzetsbewegingen en andere burgers onderhield. Overal werd Z. K. H. uitbundig door de bevolking toegejuicht. Na afloop reed de Prins naai- het vliegveld te Ensche de, waar hij in zijn vliegtuig stapte om zelf den stuurknup- pel in de hand te nemen. Be geleid door twee jagers ver dween het toestel daarop wel dra uit het gezicht. TWEE VELDMAAR SCHALKEN GEARRESTEERD. Nadat op last van Göring in Zuid-Duitschland de gene raal van de luchtmacht Baber, 16 commandanten van vlieg velden en 85 andere officieren terecht waren gesteld. zijn thans veldmaarschalk Sperrle, bevelhebber van de 3de lucht- vloot aan r et Westfront en ge- neraal-veldir marschalk Frei- herr von Richthof en, bevel hebber over de 2de luchtvloot in het O. gearresteerd. (B.B.C.) Assen bevrijd. Straatgevechten in Arnhem. Bij Zwolle. Na het vormen van brug genhoofden over het Overijs- selsch kanaal werd in Noorde lijke en N.O. richting opge rukt. Heino, Ommen en Dalf- sen werden bevrijd. Zoowel van het Westen als van he' Zuiden uit vorderen de Cana deezen in de richting van Zwolle. Zij staan nog 7 km. van deze stad. Zelfs hebben patrouilles den rand van de stad Zwolle reeds bereikt. Meer Noordelijker werd in de omgeving van Balkbrug, bij Dedemsvaart, door de Ca. nadeezen contact gemaakt met de parachutisten. BELANGRIJKE VORDE RINGEN IN DRENTE. In Drente maken de Cana deezen en Polen snelle vorde ringen. Meppel is nóg steeds in Duitsche handen. Assen, de hoofdstad van de provincie Drente, is evenwel bevrijd. Andere troepen sneden ten O. van Assen een spoorlijn af op ongeveer 1 km. ten N.W. van Rolde. De geallieerden staan hier op 24 km. ten Z. van Groningen. Ten Noorden van Meppel opereeren Canadeesche pa trouilles reeds op de grens van Drente en Friesland. Verkennings-afdeelingen zijn zelfs reeds in contact met den vijand geweest langs het ri viertje Tjonger, dat in Fries land ligt, ongeveer 25 km. ten N. van Meppel. In de buurt van Beilen heb ben de Canadeezen een brug genhoofd gevormd over de Beiier vaart. Zij opereeren voorts links van den spoorweg HoogeveenAssen. Ten W. van Beilen werd Westerbork bevrijd. Het in de ze buurt gelegen beruchte concentratiekamp werd even eens bezet. Hier werden 12 joodsehe vrouwen bevrijd. In het Westelijk deel van Drente zijn gemotoriseerde Poolsche afdeelingen tot in de omgeving van Borger gena derd. Andere geallieerde af. deelingen staan op 6 km. van Boertange, een dorpje in de provincie Groningen aan de Duitsche grens ge legen, ruim 25 km. ten N. - van Ter- ApeL - Poolsche tanks zijn via Ex- loo naar Weerdingermond ge trokken en staan reeds 5 km. ten N. van deze plaats. (B.B.C. en H.N.) De laatste uit bezet Ne derland ontvangen berichten deelen mede, dat de toestand daar met den dag onhoudbaar der wordt, zoowel met be trekking tot de voedselsituatie als wat betreft de terreur, die door de Duitsehers wordt uitgeoefend. De in Noord Zuid-Holland en Utrecht staande Duitsche troepen zijn thans zoo goed als afgesne den van hun achterwaartsche verbindingen te land. De be zetting bestaat in hoofdzaak uit valschermtroepen, die vol- gens de ervaringen, die dezen winter in Venlo en Roermond werden opgedaan, de brute methode van het SS-gespuis weten te overtreffen, i terreur dezer brutaalste nai ^annen heeft enorme af metingen aangenomen. Volko men willekeurig worden scher pe straatcontróles in de ste den en dorpen toegepast. Iede re man, die zich op straat be vindt loopt het risico ingere- kend te worden en naar onbe kende bestemming te worden overgebracht. Zelfs oude man nen en jongens van 15 jaar zyn de laatste dagen opgepikt en weggevoerd. Elke anti-Duitsche daad wordt met onmiddellijke re presaille gestraft. Het is ge woonte geworden, dat door de Duitsehers in plaatsen, waar eenige anti-Duitsche actie heeft plaats gehad tientallen bur gers zonder vorm van proces worden neergeschoten en dat hun lijken als afschrikwekkend voorbeeld in het openbaar blij ven liggen. Tegelijkertijd komen -er nieuwe slechte berichten over de voedselpositie. De officieele rantsoenen zijn wederom ge- halveerc. en de menschen ont vangen thans bonnen voor 400 gram brood en 500 gram aard appelen, benevens voor vleesch of kaas, doch al deze artike len zijn ook met bonnen uiterst moeilijk te krijgen. Nu het transport van levensmiddelen uit Oost-Nederland naar de hongerprovincies is stopge- legd, leggen de Duitsehers op nog drastischer wijze, als vroe ger beslag op de de in Hol land en Utrecht nog beschik bare levensmiddelen. Hoe ontzettend de toestand in Amsterdam moet zijn wordt wel gekarakteriseerd door het feit, dat in een kerk aldaar 1300 tot 1500 lijken geborgen zijn. Door gebrek aan kolen, stroom, medicamenten en ver- plegingsmateriaal zijn de zie kenhuizen niet meer in staat tot een daadwerkelijke hulp verleening. Ongeveer 40 van de be volking lijdt onder een zenplaag, doch er zijn geen middelen om hulp te verschaf fen. Daar de vervuiling door het gemis aan zeep steeds ernstiger wordt, groeien op de ze wijze de oorzaken voor het uitbreken van epidemieën op onrustbarende wijze. De gelieele electriciteïtsvoor ziening is stop gezet. Zelfs de Duitsehers kunnen niet meer over stroom beschikken. Men verwacht, dat ook de watervoorziening binnen 14 da gen geheel zal zijn lamgelegd, daar alle kolen en olievoorra den zijn uitgeput. (A.A.J KORTE PREDIKATIE VIEREN, Viert u den verjaardag van u-ukind? Viert u uw eigen verjaar dag Viert u de bevrjding van uw geboorteplaats of uw vroegere woonplaats Vierde u voor veertien dagen het Paasclifeest? Vieren, wat is dat feitelijk'/ De voerman viert de teu gels en voort gaat het op een frisschen lentedag in de rich ting van het pas gezaaide bouwland. Heerlijk die vaart Weldadig die werklust. Vieren is zich laten opne men, zich laten .bezielen. Vie ren ia geestdrift inademen. En Paasclifeest vieren is: dc vreugde van het terugzien van Jezus indrinken. De opgestane Jezus zeide tot Maria MagdalenaVrouw, wal weent giji Wien zoekt gyf Ween met. Ik zoek n. God, mijn Vader heeft zich over u ontfermd. Hij is de Almachti ge. Hij laat zijn Zoon alle machten van armoede duisternis, van zónde en ellen de, overwinnen. Hij steekt in uw leven de lichten aan: O la ten wij niet langer klagen. De laatste vijand licht versla- ■en. Vier, bl\j van geest,. vier 's Heilands feest' Zing, Christen, Hem ter eer op schoone wijzen. Ik beklaag, de menschen, die na Paschen niet zingen. Ik heb medelijden met Christenen die 's Zondags en in de week weinig of zoo goed dis in het geheel niet zingen, zelfs 2 we ken na de viering van het luisterrijke feest van de op standing van Jezus Christus uit de dooden niet. Zijn over winning is namelijk zoo grooi dat hst vanuit de kerk en van uit onze huiskamers overa. heen jubelen mag: Jezus leeft.' Iedere Zondag is een Pausch- dag. lederen dag vieren wij zijn overwinning. Menschen, die Jezus zien, zingen Zijn zon gaat niet onder. „Gvd zij gedankt, die ons leriuege in Christus als in een ■egetocht rondleidt''. Weenen veroverd. Maarschalk Stalin maakte gisteravond de verovering van Weenen bekend. In totaal ga ven zich daar 130.000 Duit sehers over. Ten Z. van Wee nen staan de Russen op 50 km. van Graz. Ten N. van de Oos- tenrijksche hoofdsta.d werd E'isebrun veroverd. In Z. Tsje- cho-Slowakije staan Malinows- ki's troepen aan den Ooslelij- ken oever van de Morava en hebben Göding. 65 km. van Brünn. genomen. (B.B.C., R.O.) LEVENSLOOP PRESIDENT ROOSEVELT. Franklin Delano Roosevelt weid in 18S2 geboren in den Staat New-York, als zoon van rijke ouders. Hij bezocht de Harvard Universiteit en ves tigde zich in 1907 als advocaat te New-York. In 1910 werd hij lid van den Senaat om vervol gens in 1913 onderstaatssecre taris van het ministerie van oorlog in het kabinet Wilson worden. In 1920 werd hij door de democratische party candidaat gesteld voor het vice-presidentschap, doch zijn partij leed een nederlaag. Hij werd toen zakenman. In 1921 kreeg hij kinderverlamming en moest zich dientengevolge uit de politiek terugtrekken. Hij kwam de kinderverlamming te boven en vier jaar later keer de hij terug in de politieke arena. In 1928 werd hij gou verneur van den Staat van New-York tot 1932, toen hij met 472 stemmen tegen Hoo ver 59 tot president van de V.S. werd gekozen. Sedertdien is hij telkenmale herkozen, zoodat hij tot 4 maal toe tot president is gekozen, hetgeen in de geschiedenis nog nooit is voorgekomen. In 1941 had hij zijn eerste ontmoeting mei Churchill op den Atlanti- schen Oceaan. Na de gebeur tenissen in Pearl Harbour werd hrj opperbevelhebber van het Amerikaansche leper. Ieder uur van zijn leven wijdde hij nu aan den oorlog. In Birma is het 15e Ja- pansche leger volkomen opge ruimd. De vijand liet 17000 dooden op het slagveld achter. (B.B.C. J Nog 85 K.M. van Berlijn. Duisburg, Jena ën Brunswijk veroverd. De grootste tegenstand, wel ke de geallieerden in Duitsch- land ontmoeten schijnt tus schen Embden en Bremen te zijn. Blijkbaar zetten de Duit sehers er alles op om te voor komen, dat de havens niet in geallieerde handen vallen. O.a. worden duikbootpersoneel en matrozen in den strijd gewor pen. Tusschen Earns en Weser zijn de Schotten tot op 12 km. van Cloppenburg, ten Z. van Oldenburg genaderd. Zij be reikten Vechta. In de voorsteden van Bremen schijnen de hevige gevechten nog voort te duren. De artilleriebeschie ting van de stad duurt voort. Ten Z.O. van Bremen zijn de bruggenhoofden over de Aller uitgebreid. De opmarsch naar Berlijn wordt met onverminderde GEZINSZORGKAMP TE GOES. In de ontwrichting van het gezin schuilt wellicht voor een belangrijk deel de nood van dezen tijd. De Ned. Herv. kerk heeft dan ook in de hulpver leening aan het gezin de eer ste voorwaarde gezien voor den maatschappelijken weder opbouw; en de arbeid der ge zinszorg op zich genomen. Bij deze bijzondere kerkelijke gezinszorg van de Hei-v. kerk is gedacht aan een blijvende- hulp voor het geheele Neder- landsche volk en de meisjes, die zich aan de taak van maatschappelijk gezinsverzorg_ ster willen wijden, kiezen een nieuw en volledig beroep. Gedurende de opleiding, die 3 a 4 maanden duurt, krijgen zij onderricht in alle soorten huishoudelijk werk, E.H.B.O., opvoedkunde enz. en zullen t.z.t. werkzaam zijn onder toe zicht van diaconale gezinsvev- zorgsters en gemeentezusters. van wie een volledige maat schappelijke opleiding zal woi- den verlangd. In Goes is thans, op initia tief van ds. G. W. Korevaar, een opleidingscursus aan den gang, waaraan meisjes uit al le deelen van Zuid-Beveland deelnemen. De suite «van een oud landhuis, dat gelegen is op het terrein tusschen Voor stad en Patijnweg en dat ge huurd werd door de Vereeni- ging „Kinderzorg", die er be gin Mei een „gezin"' van en kele tientallen verwaarloosde kinderen in zal onderbrengen, is door Gezinszorg voor het opleidingskamp in gebruik ge nomen. De kampleiding, be staande uit een drietal dames, heeft samen met de meisjes de vervallen woonruimte een jezellig aanzien, gegeven. Een deel hiervan is zitkamer, een deel leskamer. De meisjes sla pen op den zolder, eten des middags meestal uit de een- trale keuken, maar verzorgen de verdere maaltijden zelf. De opleiding wordt gegeven in samenwerking met de Huis houdschool ter plaatse en het Roode Kruis, terwijl een arts de E.H.BjO.-opleiding voor zijn rekening heeft genomen. Ook is er een zeer vrucht baar contact met de Unie Vrouwelijke Vrijwilligers, die in tegenstelling tot de Bijz. Kerkel. Gezinszorg een direc te, maar tijdelijke hulpverlee ning beoogt op practische ba sis, en werkt met onbezoldig de en tijdelijke krachten. De taak, die de maatschap pelijke gezinsverzorgsters op zich genomen hebben, is geen lichte. Bij het herstel van het fezinsleven zullen oppervlak- ige hulpmiddelen niet kun nen baten; groot geduld, ge degen kennis, practische vaar digheid en opofferende liefde zullen, moeten samengaan, om de wonden, die geslagen zijn. te heelen. Van de toekomstige gezinsverzorgsters zal de inzet van hun geheele persoonlijk heid worden gevraagd. SPORTNIEUWS De Vliss. combinatie welke heden tegen een. militair elftal uitkomt is als volgt samenge steld: Boucherie (Z.); Kats (Z.): H. Burgerhof (V.); Hu.- bregtse (Z.); De Joode (V.): Poerstamper (Z.)v. d. Schaaf (V.): Bode (Z.); De Smit (Z.); Hendrikse (V.); v. d. Velde (V.). Ros. Rafelaar (V.); K. Burgerhof (V.) en Marijs (V.) - Zwitserland heeft ver klaard. dat zij geen asy,recht aan oorlogsmiscdadigers zal verleenen (B.B.C.) kracht voortgezet. Troepen van het 9e Amerikaansche le ger, die de rivier de Elbe, ten N. en Z. van Maagdenburg overstaken, breidden deze bruggenhoofden steeds uit. De Canadccsen' staan op 85 km. van de buitenwijken van Ber lijn. De Amerikanen hebben o.a. brj Stendal en Tanger- münde de Elbe bereikt en ten Z. van Maagdenburg en Bar- by. Volgens Duitsche berich ten zouden aan het front voor Berlijn, op ongeveer 25 km. ten Westen van de Duitsche hoofdstad, para chutisten zyn geland. Deze berichten spreken reeds over operaties, welke wor den uitgevoerd op 8 km. van Berlijn. Van geallieer de zijde zyn deze berich ten nog niet bevestigd. In Maagdenburg vinden nog straatgevechten plaats. Groo te magazijnen en fabrieken vielen in handen der Ameri kanen. Brunswijk is thans geheel van vijanden gezuiverd. PATTON'S TROEPEN VOORBIJ LEIPZIG. Het 3e Amerikaansche leger van generaal Patton is na om Erfurt te zijn getrokken en Weimar te hebben bezet, ver der in Oostelijke richting op- rerukt. Zij bereikten Jena, ten i.O. van Halle, dat inmiddels is veróverd. Ook Erfurt is van vijanden gezuiverd, evenals 53 andere steden. Over een breed front trokken Patton's troepen de rivier Saaie over, de laatste groote hindernis voor Leipzig. Zy staan nu op ongeveer 12 km. van Leipzig en ook dicht by Halle, ten N.W. van Leipzig. Andere troepen bereikten Naumburg, op 35 km. van Leipzig. Hedenmorgen werd meld, dat tanks van het 3e Am. leger ten Z.O. van Leipzig de Maulde over staken en Leipzig zijn voorbij getrokken. De Amerikanen staan thans 65 km. van Dresden). De Russische troepen staan 80 km. van Dresden). Chem nitz is tot op 25 km. ge naderd. Aan dit front werd, volgens Radio Luxemburg, het con centratiekamp Buchen walde j bezet. Hier zouden 21.000 man zijn bevrijd. Het le Amerikaansche leger maakte 26.000 man krijgsge vangenen, een cijfer dat tot nu toe op één dag nog nooit be reikt is. Het 3e Amerikaan sche leger maakte 10.000 ge vangenen. Van Würzburg in Z.O. rich ting opgerukt zynde werd Neu- stadt bezet, 50 km. ten N.W. PROVINCIENILUYVS HET REIZEN NAAR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Er wordt opmerkzaam op gemaakt dat toestemming om van Vlissingen per boot to rei zen naar Zeeuwsch-Vlaande- ren. door de Marine slechts zal worden verleend in uitzonde ringsgevallen en bij zeer drin gende noodzaak. Overgelegd moeten woiden bewijzen waaruit de noodzake lijkheid der reis via Vlissingen blijkt. MELKPRIJS VEEHOUDERS. Met ingang van 15 April a.s. moeten melkslyters die volle melk van veehouders afnemen, :1e volgende prijzen uitbetalen: levering franco slijters 16 per 100 L„ indien de slijter de melk ophaalt van het bedrijf van den veehouder over een afstand van 0—2 km. 15.75; 2—5 km. 15.50; 5—7 km. 15.25; bo ven de 7*2 km. 15 per 100 L. Met ingang van 15 April zal de zuivelfabriek op verzoek van den veehouder die volle melk aan de fabriek levert, in plaats van 20 thans 35 van de geleverde volle melk in den vorm van onclermelk en/of karnemelk moeten terugleve ren. LANDBOUW JONGEREN ORGANISATIE ZEELAND OPGERICHT. Een dezer dagen werd opge richt de Landbouw Jongeren organisatie Zeeland, die in de plaats treedt van de verscha lende gelijkgerichte organisa ties van voor 1940. De L.J.Z. beoogt, met erkenning var. ieders kerkelijke en politieke overtuiging, een hechte samen- erking van alle plattelands jongeren in Zeeland, die hun plichten ten opzichte van de andere bevolkingsgroepen we ten te verdedigen. toekomstige landbou wersstand dient practisch en theoretisch terdege onderlegd te zijn. Om dit te bereiken zal het toekomstig program van de L.J.Z. o.m. lezingen, excur sies en den aanleg van proef velden bevatten. JEUGDBIBLIOTHEEK TE MIDDELBURG. Hoewel het niet direct be-, hoort tot de taak van „Soci ale Zaken", heeft deze dienst te Middelburg zich gedurende de bezetting met de uitleening van de boeken der Vereeniging „Bibliotheek voor de Jeugd" be.rst. Ër werd door de kin deren een intens gebruik van gemaakt, per keer werden ongeveer 150 boeken uitge leend. De belangelooze mede werkers hebben hier een dank baar en gewaardeerd werk verricht. Thans is deze jeugdbiblio theek opgeheven. De kinderen worden verzocht de boeken, voor zoover nog in hun be zit, op de gewone uren terug te brengen. Zrj behoeven echter niet al te sip te kijken, want de boe-1 ken worden nu in bruikleen overgenomen door de onder- afdeeling Jeugdwezen van de Zeeuwsche V olksuni versiteit, die ze, nadat ze zijn opge knapt, zal onderbrengen in de door haar in te richten Jeugd leeszaal. Deze Jeugdleeszaal zal voor alle jongens en meisjes, die lid zijn van de Z.V.U. of dit nog worden, kosteloos toegan kelijk zijn. De kinderen zullen de boe ken dus weliswaar niet mee naar huis kunnen nemen, maar we weten zeker, dat ze, dooi de 1 Deken in een gezellige leeszaal te lezen, er opnieuw veel plezier van zullen hebben.' Waar en wanneer de Jeugd leeszaal geopend wordt. zal nog nader worden aangekon digd. JONG NEDERLANDSCHE BEWEGING, AFD. ZEELAND Wij ontvingen het eerste nummer van een serie vlug schriften, uitgegeven door de provinciale vernieuwingsbewe ging, de J.N.B. De brochure bevat een korte schets van het doel der vereeniging, benevens een korte toelichting op het volledig afgedrukte program. De statuten zijn eveneens op genomen, omdat zij een indruk geven van de werkwijze wel ke ir.en denkt te volgen. Plaatselijke secretariaten waar de vlugschriften verkrijg baar zijn en inlichtingen wor den gegeven, zijn gevestigd te Goes, Zonnebloemstraat 37; te Middelburg, Dampoortstraat 1: le Vlissingen. Boulevard Evert- sen 22; te Terneuzen, School- laan 6. Donderdag was de heer J. Jobse 25 jaar werkzaam bij de N.V. Zeeuwsche Confectiefa briek te Middelburg. De jubi laris werd op de fabriek ff" van Neurenberg. Andere troepen zijn Coburg reeds 25 km. voorbij en staan op minder dan 50 km. van de Tsjeclio-Slowaaksche grens en zijn 150 km. van de Russen verwijderd. De Fransche troepen zijn dieper in het Zwarte Woud doorgedrongen. De opruiming van de in liet Roergebied ingesloten Duit sche troepen maakte verderen voortgang. Duisburg werd veroverd. In totaal hebben zich aan dit front thans 84.000 Duitsehers overgegeven. (B.B.C. en H.N.) lelijk ontvangen en gehuldigd door directie en personeel. Ook diverse corporaties als dc Ver eeniging van Textielhandela ren lieten zich niet onbetuigd. Vele bloemen en bloeiende planten, alsmede de gebruike lijke enveloppes getuigden van hartelijke gevoelens tegenover den jubilaris. De schuur van het hof Wel tevreden". van den heer W. Be- suyen, gelegen aan den Segeers- weg te Middelburg is door brand verwoest. Het was de brandweer onmogelijk de boer derij te bereiken. Uit een pand aan het Dom- burgsch Schuitvlot te Middel burg, waarvan de bewoners geëvacueerd waren, werden verscheidene pakken lucifers en een zilveren horloge met ketting ontvreemd. De daders, de 19-jarige G. O. en de 17-jarige J. C., beiden te Middelburg, werden gear resteerd. Zij waren reeds meer dan eens in de woning geweest en hadden bij een vorige gelegen- lied een paar steenen hondjes meegenomen, welke aan een caféhouder werden verkocht voor de somma van f 10; de lucifers zijn voor 2 per pak aan den man gebracht, zoodat ook de prijsbeheersching nog een woordje met de jongens te wisselen heeft. Twee 14-jarige jongens, W. D. en C. J. K. uit Middelburg, hadden een nieuw spel be dacht. Ze legden een rujptar g op den weg en verbonden de ze met de ontstekingsbougie van een auto op hoop van ze gen, dat iemand hem op zou rapen en een electriseh schok je zou krijgen. Een procesver baal terzake baldadigheid volgde. Te Middelburg is van Zater dag 14 tot 21 April des avonds en 's nachts en den geheelen Zondag de apotheek Van ue Garde geopend: te Vlissingen de apotheek Ëngering, Bella my park 44. Over het onderwerp ..Om gang tusschen jongens en meis jes" sprak Donderdagavond in de overvolle zaal van het Leger des Heils te Goes ds. G. W. Korevaar voor een bijeen komst, uitgaande van den Her vormden Jeugdraad te Goes. Spreker schetste eenige be staande toestanden in Zeeland. Hy wees er op, dat er met oude verkeerde gewoonten ge broken moet orden, en dat vaak het vasthouden aan eet* taaie traditie, den goeden om gang in den weg staat. Ver houdingen. die door God niet gewild zyn, zooals die vaak door moderne opvattingen weergegeven worden, moeten we van de hand wijzen. Wan neer we staan in 't Licht van het Evangelie, kunnen we daarin onzen steun vinden. De vergadering werd opge luisterd door een muzieken- semble onder leiding van den heer J. de Beste en werd er op uitstekende wijze gedecla meerd door mej. M. Dronkers en den heer L. de Jongh. Ds. Dankbaar besloot dit sa menzijn met een korte toe spraak en dankgebed. Dezer dagen werd te Goes een bijeenkomst belegd door de afd. Goes van den Alg. Ned. Ambtenaren bond, aangesloten bij het N.V.V.. De heer De Kok, afgevaar digde van de vakgroep P.T.T, zette de organisatie nader uit een en legde den nadruk op de samenwerking tusschen ds vroegere moderne en neutrale vakcentrales, welke geleid heeft tot het samenstellen van. deze vakbonden. Voorts be sprak de heer De Kok de ge groeide samenwerking tus- /chen de groote vakcentrales die tot de vorming van een raad van vakcentrales leidde. De heer Verbeek, afgevaar digde van de gemeenteambte naren en voorzitter van de afd. Goes, besprak de salarisver houding en de eventueele sala- risverhooging. Op een verga dering te Eindhoven werd be sloten de regeering te verzoe ken de salarisregeling van '40 te herzien en daarbij meer re kening te houden met den fac tor overeenkomstig loon voor gepresteerden arbeid. Verder zal worden aangedrongen op een tydelrjke progressieve sa- larisverhooging. Ook de kin dertoeslag zal tot zijn ware proporties moeten worden te ruggebracht. De vergadering te Goes vereenigde zich met deze voorstellen. Naar de officieele mededee- lingen van de Geref. Kerk te Goes meldt, heeft de kerkeraad besloten over te gaan tot het aanstellen ran een wijkver pleegster. Een damescomité, dat zich daarmede belasten zal, is gevormd. Ook besloot de kerkeraad over te gaan tot het stichten {van een fonds voor een Rust huis voor Ouden van dagen. In de Ned. Herv. kerk van [Ellevvoutsdijk werd als ouder ling herkozen de heer C. v. d. Schraal" en gekozen in de va cature ontstaan door overlij den van den heer G. J. Ver her ke de heer P. J. Israël. Als diaken werd herkozen de heer C. J. P. van Liere. De heer J. C. E. M. te Kioe- tinge weigerde zijn auto af te staan aan het M. G. De heer M. werd in arrest gesteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1