PROVINCIALE ZEEUW5CHE COURANT Amerikanen veroverden Hannover Canadeezen vorderden ten Noorden van Coevorden ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent pel week, 3.20 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVERTENTIE PRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie 2Kleine adver tenties (maximum 5 regels) 60 cent 3ureaux -evestigd te VLISSINGEN: Wals.ii.at 58-«O, telefoon 10 (2 01- nen) MIDDELBURG Londenscbe Kaal 09, telefoon 3521 en 3541; GOES: Turfkade 13, telefoon 2475; TERNEUZEN; Nieuwedlepstraat 14. Hoofdredacteur: E. P. Zandijk (met redactioneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp en dr. P. J. Bouman). Redacteuren: M. Geerse, C. de Voogd, J. P. Ph. Doorenbos, R. F. H. L Sondag, T. Keiler. WOENSDAG 11 APRIL 1945 1 Sürtt JaargaaNummer 8 Uitg.: F. B. den Boer, Middelburg. Druk Fa F. van de Velde Jr., Vlissingeu. Commissie van Bijstand: W. 't Hooft te Goes, J. L. van Leeuwen, Ds. M. L. VV. Schoch te Vlissingen, B. A. van. Verre, C. Zwagerman te Middelburg. Bij Deventer wordt fel gevochten. Op nieuwe plaatsen zyn verbindingen tot stand ge bracht tusschen de Zon dagmorgen ten Oosten van de Zuiderzee gelande parachutisten en de op rukkende Canadeesche tanks- en infanterieafdee- lingen. O.a. kwam contact tusschen deze troepen tot stand ten N. van Coevor den. Er werden reeds ver kenningen uitgevoerd bij Westerborck, 16 km. ten Zuiden van Assen. Ten N. van Coevorden werd 8 km. opgerukt zonder tegen- stan i te ontmoeten. De ichtlandingstroepen ont- vinp-en uit de lucht materiaal, door Taifoens aangevoerd. De verliezen der parachutisten zijn uitzonderlijk laag. Canadeesche patrouilles zijn ook over de spoorljjn Meppel- Z /olie. Het is niet bekend of andere troepen zijn gevolga. De geallieerde colonnes drin gen door naar de Zuiderzee. De Duitsehe troepen zijn ten Westen van den IJssel terug- getrc ":ken. Bij Deventer wordt" fel gestreden. De Canadeezen zijn het N.O. deel van de stad bin""-eurongen. Ook ten O. en ten Z. zijn de Canadeesche troepen de stad genaderd. De Duitschers bereiden zich voor tot het laatst toe stand te houden. Kans op hulp is er voo. Len va.i buitenaf met meer. Ze zijn bezig groote gebieden onder water te zet ten. Ten N.O. van Almelo maak ten de geallieerden 5 km. vooruitgang in de richting van Daarle. Bij Wierden, ten Westen van Almelo, Verzetten de Duitschers zich hardnek kig. Rijssen en Holten weruen veroverd. In N. richting op- rukKende werd de weg Raalte- Zwolle afgesneden. Nijverdal en Raalte werd bereikt. In Nijverdal werden 300 gevan gent gemaakt. De tactische luchtmacht stelde in Nederland 200 voer- tu.gen en 22 locomotieven buiter. gevecht. (B.B.C. en H.N.) PRINSES ARMGARD BEVRIJD. Associated Press meldt uit New-York dat de moeder van Prins Bernhard, Prinses Arm gard, door soldaten van 't Ne gende Amerikaansche leger is aangetroffen. Zy woonde in het paleis van graaf Oeynhau- sen Siertor. "(A.A.) Weenen voor driekwart bezet. De strijd om Weenen nader snel zijn einde. Alle stadswij ken aan den Westelijken oever van het Donaukanaal zijn ge zuiverd. Er werden tot dusver 2000 Duitschers gevangen ge nomen Malinowski heeft ver schillende plaatsen op den Noordelijken oever van de Do- nau veroverd, terwijl hij ten N.W van Pressburg over eon breed front naar de Moravi sche grens oprukt. Op één pun: zijn de troepen deze grens reeds tot op 10 km. genaderd Te Koningsbergen verloren de Duitschers 92.000 man aan gevangenen en 42.000 dooden. (B.B.C.) 305 DUITSCHE JAGERS VERNIETIGD. De spourwegempiacemanter te Leipzig werden binnen en kele uren tweemaal gecornbar deerd, terwijl ook aanvallen op 3erlijn en Plauen "werden uit gevoerd De Amerikaansche. jagers boekten een record door 305 Duitsche jagers te vernieti gen, waarvan 284 op den grond 1300 Am— i.;atns?hf bombardeerden vliegvelden bij Berlijn. (B.B.C.) Rotterdammers vertellen.. Te Hengelo ontmoette Ton van Beers, Anep-Aneta's oor logsverslaggever. zes Rotter dammers, die op 11 November van het vorige jaar in Rotter dam werden opgepakt. Er werd een huizenblok afgezet met mitrailleurs op den hoek. Een soldaat kwam een briC-je onder de deur stoppen, waar op stond, dat alle mannen bin nen twintig minuten, voorzien van het hoognoodige, voor de huisdeur moesten gaan staan. Kort daarop werd Hitler's ar beidsvee opgehaald. Het was een trieste rij, die bij elk hui zenblok gescadig groeide. Ergens aan de Korte Kade werden de mannen verzameld. Familie, die nog een laatste hand wilde geven, werd met de brandslag weggespoten. Daarna gmg het op weg: 86 kilometer te voet, van Rotter dam naar Amersfoort. Onderweg stonden overal de menschen .klaar met appels, boterhammen, en koffie. Een jongen, die niet verder kon, werd' eenvoudig neergeschoten. Van Amersfoort ging het per joederen-trein naar Duitsch- land en naar Müiheim als plaats van beslemming. Van Müiheim zijn ds Rotterdammers ook weer weggevlucht. Den af stand Mülheim-Bentheim ongeveer 210 km legden ze te voet in ruim drie dagen af. Nu kur.nen ze hun geluk niet op. In Twente bevinden zich op het oogenblik ongeveer 5000 kinderen uit het Westen van het land, die ongeveer 8 weken geleden door de zorg van comité's en ander initi atief naar deze streek zijn overgebracht. Een deel legden de afstand te voet af, een an der deel. dat te zwak was, werd pei trein vervoerd. HOOGWATER VLISSINGEN. Woensdag 11 April 1.42 en 14.13, resp. 1.92 en 2 25 M. N.A.P. Donderdag 12 April 2.24 en T4.55, resp. 2.13 en 2.44 m. 4- N.A.P. De aanval op Bremen begonnen De geallieerde tanks, die van het Zuiden uit naar Emb- den rolden en gisteren Leer veroverden, zijn thans Emb- den tot op 35 km. genaderd. Op 35 km. van Leer werd de mond van de Eems bereikt. Er heerscht onder de Duit schers in het Westen groote verwarring op de wegen. De stryd om Bremen schynt begonnen te zijn. Drie kilometer ten Z.O. van de stad trokken de, Engelsclien de Weser over. Van hieruit tot voorbij Kassei zijn beide oevers van de rivier in geallieerde handen. Tusschen Bremen en Han nover werd gisteren op den Westelijken oever van de We ser Nienburg veroverd. Ten Zuiden van Bremen werd de Duusche linie doorbroken. Tanks drongen hier de ver sterkte stellingen binnen. Er is door de Engelsche tanks hevigen strijd geleverd. Andere Britsche troepen trokken reeds ten Westen voorbrj de stad Bremen in de richting van Oldenburg. Ten Oosten van Bremen werd de spoorlijn HamburgHannover afgesneden. Het 9e Amerikaansche le ger begon gisteren den aan val op Hannover. Van drie zijden werd de aanval gelan ceerd. Hoewel «Ie Duitsciters hier marinetroepen uit Ham burg haildeu aangevoerd, heeft dit een snelle opms Cch niet kunnen beletten. Snel drongen de Amerikanen de stad binnen, waarop de Duit. schers spoedig inzagen da. het oen verloren strijd was. Er werd in de stad bijna niet gevochten en' gisteravond kon de verovering van Han nover bekend worden ge maakt. Ten Zuiden van Hannover werd Hildesheim bezet. .De Amerikanen die reeds om Hannover waren heengetrok ken in de lichting van Bruns wijk, maakten eveneens snelle vorderingen. Tanks trokken den grooten autoweg van Han nover naar Brunswijk over. Volgens de laatste be richten wordt reeds op 8 knt. van Brunswijk ge vochten. Piloten van verkennings vliegtuigen melden, dat er.in de stad al massa's witte vlag gen door de inwoners zijn uit gehangen. 200 K.M. VAN BERLIJN. De Amerikanen, die na de verovering van Göttingen en Duderstadt, in Oostelijke lich ting verder trokken, hebben de stad Nordhausen ingenomen. Zij staan hier op 200 km. van Berlijn. Ten N. van Göttmgen werd Wortheim bezet. In snel tempo wordt opgerukt naar de Thüringsche vlakte. Nog 80 kui. van Tsjecho- Slovvaaksche grens. Verder naar het Zuiden ruk ken Patton's troepen voorbij Erfurt op naar de grens van Bohemen. Tusschen Erfurt en Neuren berg werd-Rodach bezet. Ten Z.O. van deze plaats wordt de stad Coburg ernstig bedreigd. De Amerikanen staan op nog 80 km. van de grens van Tsje cho-Slowakne. Het gebied rondom Gotha werd geheel ge zuiverd.. Ti Z.O. van Karlsruhe hebben de Fransche troepen de Siegfriedlinie doorbroken. Omsingelde Roergebied wordt steeds kleiner. Het opruimen van de in het Roergebied ingesloten Duit sche troepen maakt gestadi- gen voertgang. Het omsingel de gebied is reeds tot op de helft teruggebracht. Er wer den 36.000 krijgsgevangenen gemaakt. Des nachts schijnen de Duitschers pogingen te doen met transportvliegtuigen hooge officieren uit dit ge bied te evacueeren. PROVINCIENIEUYVS ZEEUWSCHE HULP VOOR BOVEN DE RIVIEREN. Ten bate van het comité „Zeeuwsche hulp voor boven de rivieren" zijn enkele uitga ven verschenen, die om hun uitvoering waard zijn in ieders bezit te komen. Er is allereerst een kalen der voor 1945 en 1946, ontwor pen door den bekenden kunste naar Wim Abeleven. Een sie raad voor elke huiskamer. Voorts een gedicht van mevr. Abeleven-Labberton, een in spiratie ontstaan uit het lij den der menschen boven de rivieren en tenslotte een ge dichtenbundel van den heer Albert J. Gillissen in luxe uit voering, waarvan reeds een tweede druk verscheen. Door deze uitgaven aan te schaffen, verrijkt men zichzelf en helpt men onze landgenoo- ten boven de rivieren. INTERLOCAAL POSTVERKEER. Met ingang van 9 April jl. is de gewichtsgrens voor in- terlocale particuliere brieven verhoogd tot 200 gram. Te vens is het gedeelte van het bevrijde gebied, waarin deze brieven mogen worden ver zonden, uitgebreid met de ge- heele provincie Limburg. 's-Hertogenbosch en het O. deel van N.-Brabant. Een agent van politie te Middelburg hoorde een ont ploffing achter dé Hooge Brug. Daar aangekomen vond hij een 13-jarigen jongen, A. J., licht gewond door een tot ont ploffing gebrachte patroon van iichtspoormunitie. In het Zuiden werd Sieg- burg, tèti O. van Bonn, ver overd. Er werd geen grooten tegenstand ontmoet. In het Noorden werd Gelsenkuchen jezuiverd. In Essen wordt nog gevechten. De Krupp-fabrie- ken, die reeds zijn veroverd, waien ernstig beschadigd dooi de luchtbombardementen. De verdediging van het Roergebied is niet meer zoo sterk. Er zijn wegversperrin gen. die geheel onverdedigd worden aangetroffen. (B.B.C. en H.N.) Enkele jongens bleken met lucifers de patroon tot ont ploffing te hebben gebrachj. Een onderzoek naar deze jeug dige en onbezonnen daders is gaande. Twee jongens, de 17-jari- ge v. O. en de 15-jarige D. vermaakten zich op den open baren weg te Middelburg met een drietal Duitsche bajonet ten. De wapens zijn door de politie in beslag genomen. Te gen de jongens is proces-ver baal opgemaakt. Met ingang van Zondag 15 April worden eenige wijzi gingen aangebracht in de dienstregeling van de Zeeuw sche spoorwegen op het baan vak Kapelle BiezelingeVlis singen. Maandagavond hield de werkgroep voor opvoeding tot nationale saamhoorigheid in de Prins van Oranje te Goes wederom een bijeenkomst met - genoodigden. Het onderwerp was: „De vrouw in dezen tijd". Deze bespreking werd ingeleïu door den heer W. A. Beliën. Spr. schetste eerst de hooge roeping en het verheven ideaal waaraan de vrouw naar schep ping/ordinantie heeft te be antwoorden. Daarna wees spr. op de betréurenswaardige ex cessen van dezen tijd. Ten slot te beantwoordde spr. de vraag door elke middelen de vrouw en het jonge meisje zich hun roeping weer bewust kunnen worden. Een langdurige en le vendige bespreking volgde. In zijn slotwoord drong de voor zitter, de heer W. t Hooft, er op aan om in het waarachtig belang van ons volk gezamen lijk den strijd aan te binden te gen de zedelijke ontwrichting. In Hoofdplaat werd in de Chr. school een bazar gehou den ten bate van het Roode Kruis. Tijd noch moeite was gespaard om den bazar zoo aantrekkelijk mogelijk te ma ken. Mooie prijzen waren be reidwillig geschonken door de burgers en militairen. De belangstelling was zoo jroot, dat de ruimte veel te klein bleek. De netto-opbrengst bedroeg niet minder dan 3200.55.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1