PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Coevorden en Doesburg bevrijd ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per week, 3.20 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVERTENTIE PRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie 2Kleine adver tenties (maximum 5 regels) 60 cent. Bureaux -evestlgd te VLISSINGEN: Walstri.at 58-bO, telefoon 10 (2 lij nen) MIDDELBURG Londensche Kaal 29, telefoon 3521 en 3541: GOES: Turfkade 15, telefoon 2475; TERNEUZEN: Nieuwedlepstraat 14. Hoofdredacteur: E. P. Zandqk (met redactioneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp en dr. P. J. Bouman). Redacteuren: M. Geerse, C. de Voogd, J. P. Ph. Doorenbos, R. F. H. L Sondag, T. Keiler. ZATERDAG 7 APRIL 1945 188ste Jaargang Nummer 5 Uitg.-: F. B. den Boer, Middelburg. Druk Fa F. van de Velde Jr., Vlissingen. Commissie van Bijstand: W. 't Hooft te Goes, J. L. van Leeuwen, Ds. M. L. W. Schoch te Vlissingen, B. A. van Verre, C. Zwagerman te Middelburg. RECONSTRUCTIE De constructielijnen der Ne- derlandsche samenleving, zoo als wij die kenden uit de jaren vóór den oorlog en toen zelf mee hielpen trekken, behoeven herziening. Menschen van zeer verschillenden huize wa ren het daarover roerend eens gedurende den tijd, dat wij bezet gebied waren. Nu ons de vrijheid hergeven is, dienen wij elkander aan deze eenheid uit de dagen van omklemmenden nood te blijven herinneren. De samenstelling van de commissie van redactie van dit dagblad verplicht u en mij, dat wij ons daarbij prepa reeren op een antwoord op de vraag, welke functie de Kerk krijgt bij de reconstructie van onze samenleving. Daarbij uitgaan van het Nieuwe Testament spreekt vanzelf. De Kerk heeft niaar één oorkonde, van waaruit zij gezaghebbend spreken kan. Dit Nieuwe Testament is een zen- dingsboek. Jezus zond zijn leerlingen de wereld in. Zij moesten met zijn boodschap overal heen. En Paulus was geen kamergeleerde, maar een actief gezant. De oud-christe lijke geest was naar zijn we- zen veroveringszuchtig, na tuurlijk niet in militairen, wel in geestelijken zin. De zende lingen der eerste eeuw keken niet toe bij het wereldgebeu ren, maar wisten zich ver antwoordelijk voor de klaar heid en de kracht van het apostolisch getuigenis: Jezus is aller Heer. Achter ons ligt een periode., waarin de Kerk zweeg. De verzoeking tot onverschillig heid was te sterk. Het was alsof door een soort verlam ming haar de kracht tot be- lijden ontvallen was. Zij meen de wel tijd genoeg te hebben voor onderlingen machtsstrijd, m:.ar verzuimde maatschappe lijke gerechtigheid te prediken als gebiedende eisch van het koningschap van den overwin- nenden Levensvorst. Al groo- ter en grooter werd de kloof tusschen Kerk en wereld. Gelukkig is er een kentering gekomen. Nieuw licht daagt. En bij dit nieuwe licht bekent de Kerk, dat zij alles moet wegdoen, wat haar verhindert in den vollen zin van het woord Kerk te zijn. Dat wil zeggen, dat zij temidden van het volk leeft en werkt, dat zij de schuld van het volk peilt en draagt, dat zij barmhartig strijdt tegen de zondeD van het volk, dat zij deelt in zijn nood en armoede en dat zij tegelijk warm en krachtig ge tuigt van het wonderbare licht van het Evangelie van Jezus Christus, die ontrëdderde en ontwrichte menschenlevens tot zic.i roept en zuivert en hei ligt. „Daarom is de aandacht der Kerk met intense belangstel ling gericht op alle zoeken naar nieuwe wegen, dat zich in dezen tijd openbaart", aldus de boodschap der Urgentie commissie der Ned. Herv. Kerk van 18 februari van dit jaar. De Kerk getuigt van de red ding van Hem, wiens naam boven alle menschennamen uitgaat. Dit getuigenis is het eenige wap. - der Christenheid. Deze boodschap was het beginsel programma van Paulus en de zijnen. Naast het Evangelie hadden zij geen anderen bundel beginselen of een ander pro gram van actie. Dat lijkt povertjes, stunte lig, allerzieligst. -aar niemand kan ontkennen, dat die impe rialistische boodschap de eeu wen door is bijven klinken en geslachten lang ontvankelijke menschenharten veroverd heeft. Een grooten zegen zal het zijn voor de te reconstrueeren na-oorlogsche samenleving in ons vaderland, wanneer ambts dragers en leden van een ver nieuwde, gereorganiseerde kerk in haar midden moedig en bewogen in zelfverlooche ning en gehoorzaam aan den dienenden Heer arbeiden en spreken tot heil van ons ge> heele volk. De kerk is dienaresse van Christus tot behoud van de wereld. Niemand wensche de oude constructie van vóór 1940 terug. Deze was: een domme lende, zwijgende, inzichzelf ge keerde, zelfgenoegzame kerk met daarnaast op verschillen de levensterreinen geïsoleerde blokken, voorzien van een zg. christelijk vernis en daarnaast een ontkerstend volk, onbe kend met den inhoud van den Bijbel. En de nieuwe is: een ver nieuwde, groote kerk in het midden van ons volksleven, waakzaam als moeder getui gend, een gemeenschap van geloovigen, geworteld in de door God gestelde orde van het Koninkrijk van Christus, vol toewijding aan haar zen- dingstaak, vastberaden in haar oordeel over zichzelf en over elk kwaad in de wereld, maar even vastberaden in haar ge-1 loofsstrijd tot behoud van menschenlevens. W. H. B. KORTE PREDIKATIE BRANDENDE HARTEN. De eerste Paaschdag begon druileriy. Een duizendkoppige menigte verzamelde zich in den vroegen ochtend om 8 uur voor het eertijds zoo statige Stadhuis op de Groote Markt, te Middelburg en een zachte,j stage regen daalde neer, toeit uit de kelen van zoo veel veel soortige menschen van onder scheiden schakeering, maar verbonden door één gemeen schappelijke geloofsbelijdenis, de oude Paaschhymne omhoog klonk: Wees gegroet, gij eersteling der dagen, morgen der verrijzenis! Later, op weg naar de kerk, werd het droog Op den tweeden feestdag brak de zon door. Zoo daagde het ook op den dag van de opstanding van Je zus in de harten van twee men schen uit Emmaus. Traag is hun gang op weg naar huis vanuit Jeruzalem, dat opgeschrikt is door een ge rucht van enkele lichtbewogen vrouwen. Dof is hun oog. Zij zijn teleurgesteld. Hun ideaal is gescheurd. Ontmoedigd zeu len zij zich voort. Maar! Jezus komt er aan! Jezus haalt hen in. Jezus spreekt hen toe. Zij keeren zich naar Hem. Zij luisterenIngespannen. En het licht gaat hun op. Hun hart ontbrandt. Htm geloof wordt levend en vurig. Door den levenden Jezus, met Jezus tusschen hen in, worden deze Iraelieten idealisten. Zij zeg gen: Was ons hart niet bran dends in ons, als Hij tot ons sprak op den weg? Brandende harten! Van dat vuur van het ge loof in Jezus Christus, den Verrezene, zal de wekelijksche korte predikatie in het Zater dagavondnummer van dit dag blad weer gaan spreken. Stel u tot taak deze steeds in stilte te overdenken. Biddend en luisterend zal u het Paaschlicht opgaan. Zoo wordt het morgen weer Zon-dag voor u. En met vele andere zonnekinderen zingt ge met Paul Gerhardt: Mijn hart wil dart'len, springen; het kan niet treurig zijn, is vol van vreugd' en zingen, ziet louter zonneschijn. De toekomst van ons Walcherensch melkschaap. Tijdens de oorlogsjaren heeft ook de stadsbevolking 't Wal cherensch Melkschaap leeren kennen en waardeeren. De fiet sende en wandelende melk- flesch, voor het spiedend oog van controleurs verborgen, was een object van veler ver borgen zorgen. Deze melkvoor- ziening was immers officieel verboden, maar niettemin zeer in zwang omdat de kostelijke melk nooit zoo gewaardeerd was en deze anders toch maar in een of anderen vorm bij de moffen terecht zou komen. Het schaaltje in een servet ge knoopt, met de eveneens zeer gezochte natte schapenkaasjes, behoefde deze verborgenheid niet, want dat product was en bleef vrij. Ontelbaar vele van deze schapenkaasjes hebben de ontbijttafels van onze bur gers verrijkt. Het houden van een of meer melkschapen onder de melk koeien was een goede oude ge woonte onder de meeste Wal- cherensche veehouders. Op ons eiland waren er zeker nog wel een 1200 stuks. Nadat de in het vroege voorjaar geboren lammeren 6 4 8 weken bij de moeder hadden geloopen en ge speend waren, werd van de zeer vetrijke schapenmelk zgn. natte schapenkaas gezet. Deze werd bij het ontbijt met wat peper en zout, soms versch en zoet, soms iets aangezuurd, genuttigd. Het was een zeer voedzaam, licht verteerbaar, gezond en goedkoop voedsel. Sommige betere melkschapen gaven tijdelijk tot 3 a 4 liter melk per dag. Af en toe wer den ook droge bewaarkaasjes gemaakt, die in groote kooien op het erf moesten opdrogen. Het melkschaap mocht niet gekruist worden met kudde schapen. Dan zou de melkrijk- heid verloren zijn gegaan. Men hield dus eigen rammen aan. Melkschapen komen prac- tisch buiten Walcheren nergens meer voor Ze zijn ook door selectie uit andere schapen rassen niet meer te fokken. Wanneer dus, als gevolg van de inundatie, het oude nielk- sc.hapenras van Walcheren verloren ging, zouden wij er voor altijd uit zijn. Daarvoor bestaat nu groot gevaar. Vele melkschapen zijn verdronken, nog meer zijn en worden afge slacht en het houden van een voldoend groote kern op Wal- cherer zelf is onmogelijk. Een schaap moet nu eenmaal wei- degelegenheid hebben en die is er op Walcheren niet. Waar er thans zeker nog en kele honderden melkschapen in leven zijn, worden de volgende maatregelen genomen om ons melkschapenras voor de toe komst te redden. In de droge randgemeenten zullen een beperkt aantal melkschapen worden doorge houden. Er moet daar extra op worden gelet dat men niet te veel in bloedverwantschap fokt. Aan evacueerende landbou wers en landarbeiders wordt aanbevolen zooveel mogelijk in hun nieuwe omgeving een of meer melkschapen onder te brengen en daarmee door te fokken. Tenslotte zullen er met steun van Landbouwherstel dit voorjaar van de beste nog aan wezige melkschapen 110 ooilammeren en 15 ramlamme- ren worden opgekocht. Deze zullen zoo mogelijk worden ondergebracht bij veehouders in Kleverskerke en op Zuid- Bcvelanü. Deze worden vér- zocht de dieren onder hun koeien te weiden en er mee door te fokken. Ze worden alle door het Veeteeltconsulent- schap geregistreerd en later voor loonende prijzen terugge- kocht en over de gedupeerde Walcherensch e vroegere melk- schapenhouders gedistribueerd. De eerste zullen denkelijk in 1947 kunnen worden aange kocht. Op deze wijze behoeft dit verlies voor ons boerenvolk op Walcheren niet blijvend te zijn. Het blijkt dat vele veehouders elders zeer moeilijk tot het brengen van dit offer voor hun zwaar getroffen Walcherensche collega's te brengen zijn. We doen hierbij een ernstig beroep op de veehouders el ders geëvacueerden behulp zaam te zijn bij het doorhou- den van een melkschaap en een of meer lammeren daar van en tevens om behulpzaam te zijn dit voorjaar een 125 lammeren in de weiden te plaatsen. Als velen er een of eenige willen opnemen helpen zij hun zwaar getroffen Wal cherensche collega's daadwer kelijk. C. ZWAGERMAN. HOOGWATER VLISSINGEN. Zaterdag 7 April 9.59 en 22.38, resp. 1.22 en 1.10 m. 4. N.A.P.; Zondag 8 April 11.28 en 23.56, resp. 1.28 en 1.31 m. -4- N.A.P.; Maandag 9 April 12.38, 1.65 m. 4. N.A.P. Brandende harten. B. Russen vechten in voorstad van Weenen. De Russen hebben de be bouwde kom van Weenen be reikt en den uitgang naar het Westen afgesloten. De ont snappingsweg naar het Noor den wordt reeds door de Rus sische artillerie beschoten. Tol- boechins troepen zijn in de ar beiderswijk Semmering door gedrongen, waar de Duitschers verwoeden tegenstand bieden. Er wordt van huis tot huis ge vochten. Alle Duitsche weer standsnesten in kelders en op zolders werden één voor één met machinegeweren onscha delijk gemaakt. Ook de omsingeling van Weenen vanuit het Oosten en Westen vond verder voort gang. De weg naar Linz is bij Breitenfurt bereikt. Reusachtige tankafdeelingen naderen uit alle richtingen de Oostenrijksche hoofdstad. Op de toegangswegen naar Weenen werden Donderdag 5000 Duitschers gedood. In het Zuidelijkste gedeelte van het front hebben Russi- sche en Bulgaarsche troepen de Hongaarsch-Joego Slavische grens overschreden en staan nog 70 km. van Zagreb. (B.B.C.) HALLE EN LEIPZIG GEBOMBARDEERD. 650 zware Amerikaansche bommenwerpers deden Vrijdag een aanval op het spoorweg emplacement te fialle en op het centrale station en de rangeerterreinen in Leipzig. Voorts werden nog verschil lende andere plaatsen in Mid- ien-Duitschland, alsmede doe len in de Nederlandsche haven IJmüiden, gebombardeerd. De -tactische luchtmacht deed voor het eerst een lucht aanval op Hamburg, dat 320 km. ten Oosten van den Rijn is gelegen. Mosquito's hebben in het Kattegat twee Duitsche con- vooien aangevallen. Hierbij werden 7 schepen in brand gebombardeerd. Vier Duitsche vliegtuigen werden neerge schoten, terwijl 7 geallieerde toestellen niét terugkeerden. (B.B.C.) In Engeland zal, wanneer in I uropa het Devel „staak het vuren" wordt gegeven een betaalde vacantïedag aan de fabrieken en de regeerings- bureaux gegeven worden. Dan den volgenden dag weer een vacantiedag, die betaald zal worden. Het ligt in de bedoe ling later nog een derden be taalden vacantiedag te geven. Bo-~ndien zullen de scholen ook 2 dagen vrij hebben. De officieele diensten, die moeten doorwerken, krijgen een extra-vergoeding. (B.B.C.) In Zutphen nog steeds zware straatgevechten, Deventer tot op 2 km. genaderd. Na de bevrijding van Almelo zijn de Britsche troepen, ge deeltelijk over Duitsch gebied, opgerukt in Noordelijke rich ting. Op een kruispunt op de NederlandschDuitsche grens werd een toevoerweg van de Duitschers afgesneden. Canadeesche tanks trok ken door Overyssel en be reikten reeds Coevorden, dat, naar gisteravond werd bericht, reeds is veroverd. Ten Zuiden van Coevor den werd ook Gransbergen bevrijd, terwijl men verder Z.W. nog 5 km. van Har- denberg is verwijderd. Over het Overysselsche kanaal heeft men nu twee bruggen. Er worden snelle vorderin gen gemaakt in de richting van de Noordzee. De -laatste ontsnappingsweg van de Duitschers is bijna bereikt. In Gelderland en Over ijssel werden tal van plaat sen bevrijd, o.ü. Delden, ten Westen van Hengelo en Ootmarsum, ten Noorden van Oldenzaal. Ten Zuiden van Almelo werden nieuwe bruggenhoof den over het Twente-Rijnka- naal gevestigd. Ten Westen van Almelo werd Wierden bereikt. Tusschen Arnhem en Zut phen werd Doesburg aan den IJssel bevrijd en ten Noor- de: van laatstgenoemde plaats Rha. VERWOEDE TEGEN STAND IN ZUTPHEN. In Zutphen is er nog steeds verwoede tegenstand. Elk huis wordt hier verdedigd. Een 1500 fanatieke Duitsche leerling-parachutisten, die hier opgeleid werden, vechten, vol gens een oorlogscorrespondent, als duivels. Met vlammenwer- pende tanks worden hier de weerstandsnesten opgeruimd. Naar een Canadeesche offi cier verklaarde, zou Zutphen, zoo het in Duitschland had ge legen, reeds met den grond gelijk zijn gemaakt. Daar het een Nederlandsche stad is, wil men Zutphen zooveel mogelijk sparen. Canadeesche tanks dringen straat voor straat in Z _>hen door. De Duitsche parachutetroepen probeeren met alle kracht den ontsnap, pingsweg te behouden. Ten N.O. van Zutphen werd een nieuwe aanval ondernomen. De Canadeezen trokken langs den IJssel in de richting van Deventer, welke plaats zij tot op 2 km. naderden. Bij Arnhem is voortgezette patrouille-activiteit. DE DUITSCHE TERUG TOCHT. No~ altijd trachten de Duitschers hun voertuigen uit Nederland te krijgen. De stroom der terügtrekkenden begint echter te verminderen, Bijna 400 voertuigen, die naar Bremen en Embden probeer den te ontsnappen, werden door de luchtmacht vernield. Vliegvelden en voertuigen, die de Duitschers achter moeten laten, vernielen zij. De voedselvoorziening van Noord-Nederland. In de bevrijde gebieden wordt thans eiken dag 3000 ton voedsel aangevoerd, voor het nog bezette gebied van Nederlam. Er wordt, behalve voedsel, ook aangevoerd medi camenten en verbandmiddelen. Opslagplaatsen zijn er te Nij megen, den Bosch en Tilburg. Voor Rotterdam alleen al ligt 12.000 ton klaar. Eenzelf de regeling wordt getroffen voor Amsterdam, Den Haag en Utrecht. Achter de Canadeezen, die thans ons land bevrijden trek ken heele convooien levensmid delen aan, waarbij elk convooi vergezeld is van een arts. STARTBANEN VAN V-2's. Correspondenten hebben startbanen bezichtigd van V- 2's wolke door dé Canadeezen veroverd waren. Met men schen, Lie in de buurt woon den van deze startbanen, werd gesproken; zij vertelden, dat van de 5 die werden afgescho- ten, soms 4 in de buurt te recht Kwamen. Zoo was er één in de buurt van Zutfen terecht gekomen, die bijna 2 Duitsche generaals doodde. Bovendien werd een Duit sche trein veroverd, waar ra- ketbommen mee vervoerd wer den. In den neus van de bom zaten de instructies voor dengene, die de bom afschoot, hoe hij er nee om moest springen. Het was de eerste keer, dat een V-2 bom in han- den van de geallieerden viel. (B.B.C. en H.N.) NIEUWE MINISTERS. Naar de regeeringsvoorlich- tingsdienst meldt, zijn op voordracht va:1, den minister president prof. dr. P. S. Gerbrandy, door H.M. de Ko ningin tot minister van oorlog benoemd prof. dr. J. E. de Quay en tot minister van wa terstaat ir. In. Ph. Tromp. De nieuwe ministers zijn Donder dag door H.M. de Koningin beëedigd. (R.O.) VIJFDE COLONNE IN BERLIJN Volgens betrouwbare berich ten welke te Zurich zijn bin nen gekomen, hebben de Rus sen, met medewerking van generaal Seydlitz, hoofd van het vrij Duitschland-comité te Moskou. 2000 manschappen van von Seydlitz Berlijn bin nengesmokkeld. Deze mannen zijn meest Berlijners van ge boorte, zeer zorgvuldig uit vroegere Duitsche soldaten gekozen en hoofdzakelijk met terugtrekkende tanks en voer tuigen Berlijn binnen gekomen. Hun taak is een vijfde co lonne in Berlijn te organisee- ren en verwarring te stichten zoodra de eindaanval der ge. allieerden plaats vindt. (AA) Vluchtelingenstroom aan DuitschZwitsersche grens. Volgens het Zwitsersche blad „La Suisse" heeft de steeds grootere spanning in Zuid- Duitschland het aantal vluch telingen tot dusverre, onge kende afmetingen aangeno- men. Groepen deserteurs dwalen in de buurt van de Zwitser sche grens. Alle nazi-autoritei ten hebben hun posten verla ten, terwql afweergeschut geen pogingen meer doet om de geallieerde vliegtuigen te beschieten. Het blad zegt verder, dat de boeren hun land verlaten, z« .dat de voedseltoestand, die reeds kritiek is, binnen enkele maanden tot een verschrikke- lijken hongersnood zal leiden. (AA) Het D.N.B. wijst op den ernstigen toestand van de voedselpositie in Duitschland. Het zegt, dat de Duitschers molsla en brandnetels en an dere wilde planten moeten eter., terwijl zij ook bloem potten niet moeten vergeten. (B.B.C.) ue Duitsche radio heeft gemeld, dat Hitier eer. bezoek heeft gebracht aan het Oost front en dat hij de soldaten heeft verzekerd, dat er spoe. dig een tegenoffensief zou komen. In Birma werd een nieuwe landing op de kust van Ara kan uitgevoerd. (B.B.C., H.N.) PREDIKBEURTEN Ned. Herv. kerk: Souburg: 9.30 ds. Spijkerboer (H.D.); kinderdienst in gymnastiek lokaal: Goes: 9.30 ds. Odé, 5 dr. Dankbaar (H.D.); Wilhel- minadorp: 10 ds. Korevaar, 3 ds. Odé; Biezelinge: 9.30 en 2 ds. van Steenbergen; Hans- weert: 9.30 2.30 ds. Hovy; 's H. Arendskerke: 10 en 2.30 ds. v. d. Waa; 's Heerenhoek: 10 ds. Luuring; Heinkenszand 10 en 2.30 ds. Renting; Yer- seke: 11 ds. Brons, 3.45 ds. Baa ig; Kattendijke: 9.30 en 2 ds. van Voorthuysen; Kloe- tin«-e: 10 ds. van Dijk, 2.30 ds. Postma; Nieuwdorp: 10 lees- dunst; 2.30 ds. Luuring; We- meldinge: 10 ds. de Brurjn, 2 ds. de Bruijn, voorb. H.A.; Wolfaartsdyk: 10 ds. Reus, 2.30 ds. van Dqk. Geref. kerk. Goes: 10 en 5.30 cand. Kuiper. Leger des Heils. Middelburg: 10 capt. Till, 7.30 adj. Kooi- stra. Burgerlijke Stand GOES. Getrouwd: L. J. van Apel doorn, 41 j. en S. P. van Liere, 35 j. Geboren: Magdalena Dinge- na, d. v. C. J. de Jongh en C. M. J. Janse. Marie Francien Geertruida, d. v. S. G. M. van Strien en F. P. Waterman. Catharina Cornelia, d. v. P. G. Verbart en E. J. Kooman. Wil lem, z. v. W. J. Dominicus en M. S. de Graaff. Overleden: J. Schneider, 76 j„ wedn. v. J. Raas. C. M. Be- hiels, 62 j., wed. v. J. J, Die- rinckx, te Antwerpen. D. J. van Vooren, 89 j., wed. v. A. H. van Dnel. J. G. A. Kïijn- soon, 76 j., man v. F. A. Hiih- nerbein, te Vlissingen. Ondertrouwd: J. Q. Thole- naar, 25 j. en M. E. van der Male, 21 j. W. Holt, 25 j., te Leicester en M. Jacobs, 19 j. MIDDELBURG. Overleden: Aaltje Adriana de Looff, 61 j. wede. Cornell's van Zweeden. Maria Pieternel- la Baljeu, 7 mnd., d. van Jan Baljeu en Francina S. Joosse. Johanna Adriana Kieboom, 31 j, echtg. van Johannes Fran- gois. Dirkje Jacoba Mesker 4 j., d. van Nicolaas I. Mesker en Pietje Blommers. Tanks rukken snel op naar Embden en Bremen. Belangrijke vorderingen op alle fronten. De geallieerde troepen rukken gestadig op in de richting van Hannover, Ham burg, Bremen en Embden. Ten Westen van dc Weser zqn vooruitgeschoven, posten Bremen zelfs al tot op een afstand van 35 km gena derd. Op den weg van Osna- brück naar Bremen werd Diepholz veroverd. Canadeesche tanks rol den 65 km. vooruit en be reikten Meppen aan de Eems, ten Oosten van Coe vorden. Hier en daar wordt tegen stand ondervonden. DE WESER OP VELE PUNTEN OVERGESTO KEN. Tusschen Münster en Hann over zijn Herford en Oehnhou- sen, welke laatste plaats aan de Weser is gelegen, nu volle dig in geallieerde handen. Op tal van plaatsen zijn de Brit ten en Amerikanen de Weser overgestoken. Amerikaansche tanks zijn Hannover tot op 25 km. gena derd. Het spoorwegemplace ment van deze stad is zwaar gebombardeerd. DE AANVAL OP HET ROERGEBIED. Het le en 9e Amerikaansche leger vallen de ingesloten Duit sche troepen in het Roergebied aan. De aanval geschiedt over een 100 km. breed front. Er werden belangrijke vorderingen gemaakt. Het 3e Amerikaansche leger heeft Eisenach thans volledig in handen. Deze stad is hevi ger beschoten dan eenige stad ook, sedert de Rijn werd over gestoken. OPMAKSCH NAAR NEURENBERG. Het 7e Amerikaansche leger, dat Würzburg veroverde, na dert Fürth. de laatste groote stad aan den spoorweg naar Neurenberg. Fürth ligt slechts een tiental kilometers ten Westen van Neurenberg. Ten O. van Würzburg werd Kitzin- gen aan de Main bereikt. Ook afdeelingen van het le Fransche leger rukken naar Neurenberg op. Zij hebben aan dit front reeds contact ge maakt met de Amerikanen. De Fransehen zijn Neuren berg tot op 30 km. genaderd. Ten Z.W. van Gotha ver overde het 3e Amerikaansche leger Meiningen aan de Werra. Ten N. van Gotha is de in fanterie 20 km. op den weg naar Leipzig, gevorderd, dat nog op 100 km. afstand ligt. In Mühlhausen hebben" de Amerikanen 4000 Britsche krijgsgevangenen bevrijd. Ten Z.O. van Karlsruhe zqn de Franschen Pforzheim op den weg naar Stuttgart binnenge drongen. Een punt op 35 km. van laatstgenoemde stad is reeds door Fransche troepen bereikt. De geallieerden hebben thans negen bruggen meer over den Rijn dan de Duitschers er zelf ooit over gehad hebben (B.B.C. en' N.H.) BEI ASCHri TROEPEN TEN OOSTEN VAN DEN RIJN. Belgische strijdkrachten nemen «actief deel aan den veldslag, die de geallieerden nu op den Oostelijken oever van den Rijn voeren, aldus Radio Brussel. (AA) Amerikaansche verliezen. Volgens de laatste officieele opgave bedragen de verliezen der Amerikaansche troepen vanaf het uitbreken van uen oorlog in totaal 872.862. Hier van zijn 189.541 soldaten ge- aood, 515.971 gewond, 96.855 vermist en 70.495 krijgsge vangen gemaakt. (A.A.) In Italië is het 5de leger in den Westelijken sector bij ssa opnieuw tot den aanval overgegaan en heeft darbij ver schillende belangrijke hoogten veroverd. (B.B.C.) In Joego Slavië hebben troepen van Tito Serajewo ver overd. Ook werd Gospic, een Duitsch bolwerk aan den spoor weg Zagreb-Split, ingenomen. (B.B.C.) PROVINCIENIEUWS Petroleum voor verlichtingsdoeieinden. VOOR WALCHEREN EN N- EN Z.-BEVELAND. De bonnen 9, 10, 11 en 12 van de noodkaart Petroleum, voor verlichtingsdoeleinden zijn tot 30 April 1945 geldig verklaard voor het koopen van 1 1. petroleum per bon. Het lichaam van de kaart moet bewaard worden voor het verkrijgen van een nieuwe kaart. VOOR N.- EN Z.-BEVELAND. De bonnen 8, 208, 308 408 „1 508 van de noodbonkaart Zeeland voor speciale doelein den is geldig verklaard tot 30 April a.s. tot het verkoopen van 1 litér petroleum per bon. SCHOENREPARATIES. Nu voor de reparatie van schoenen een bon ingeleverd moet worden, welke recht geeft op 25 gr. leer, is het wellicht gemakkelijk te weten hoeveel leer voor de verschil- ende reparatie benoodigd is, opdat mn kan nagaan hoeveel bonnen men inleveren moet. Zooals bekend wordt er ie dere maand één bon bekend gemaakt. Benoodigd is: voor werk schoenen m. 40 en hooger 200 gr.; t.m. m. 39 175 gr.; hee renzolen, m. 40 en hooger 175 gr.; dameszolen m. 36 en hoo ger 150 gr.; jongenszolen m. tot en met 39 150 gr.; jon gens- en meisjeszolen m. 30 35 125 gr.; kinderzolen 24 tot 29 100 gr.; beneden m. 24 75 gr.; heele hakken alle soorten 50 gr.; kleine hakstuk- jes en kleinste soort dames- hakken 25 gr.; groote teen stukken 50 gr.; zeer kleine teenstukken 25 gr.; groote oalstukken 50 gr.; zeer kleine 25 gr.; heele binnenzolen voor werk- en heerenschoenen 150 gr.; voor damesschoenen en voor jongens- en meisjesschoe nen 100 gr.; voor kinderschoe nen 50 gr.; halve binnenzolen vanaf geleng tot neus naar evenredigheid minder. Het aantal leden van de Z.V.U. in Middelburg en Vlis singen samen, is thans de 2000 gepasseerd. Maandag zal voor de Z.V.U. leden te Middelburg generaal-majoor J. C. J. Bon- gers spreken over „Indië en. wij". Langs een niet alledaagschen weg zijn uit jen perceel in de Latrjnsche Schoolstraat te Middelburg opnieuw een hoe veelheid goederen ontvreemd. De daders hadden zich n.l. tc Jgang tot het huis ver schaft door een gat in den buitenmuur te kappen. Ver mist werden o.m. werkschoe nen, dekens, onder- en boven- kleeding, verscheidene stuk- k .1 zeep en een theepot. Eenige daders zqn reeds ge snapt. Het zijn drie jongetjes, resp. 6, 7 en 8 jaar oud en een eisje van 7 jaar oud. De jongens hadden stukjes zeep meegenomen en het meis je een scheerkwast. De kinderen en hun ouders zqn hierover ernstig door de politie onderhouden. Daar er nog andere artikelen vermist worden, wordt het onderzoek naar verdere daders voortge zet. De heer P. C. Visser expo seert in zijn kunsthandel in de I xnge Viele te Middelburg werk van Melse. Wij wen- schen den heer Visser geluk met zijn poging hier het kunstleven weer te doen op leven. Over het werk van. Melse hebben wij niets dan lof. Natuurlijk bevalt het eene stuk ons meer dan het andere, maar steeds krijgt men den indruk van volkomen beheersching van techniek en jlqnvoëring en van een zekere wellust in het beoefenen van C houtsncckunst door den art is: Van de werken noemen v in het bijzonder: de sym bolische voorstelling van het bon: .rdement van Westka- pelle (aangeboden aan H.M. de Koningin), lut kleine hulp steigertje te Wolf aartsdijk, het groote werk ..doorkijk van een paalhoofd" te Zoutelande, waarbij het licht op den bodem schitterend is de put v_n Veere, een houtsnede in twee kleuren en een klein „Maasbrug". Ook een olieverfdoek, een glazen vaaL met rose chrysan ten op een blauwen doèk is meer dan mooi, van kleur en van stofuitdrukking een gaaf en echt af schilderijtje. Van Zaterdag 7 tot 14 April is 's avonds en 's nachts als mede Zondag, in Middelburg ie apotheek van der Ilarst geopend. De wnd. Commissaris van Politie te Vlissingen, verzoekt dengene, die de laatste 2 we ken een of meer uitschuifbare ladders heeft gekocht, zich zoo spoedig mogelijk te ver voegen aan het bureau van politie, Badhuisstraat 5153, Vlissingen. Van heden tot en met vol gende week Vrijdag is des avonds en 's nachts en den ge- heelen Zondag te Vlissingen de apotheek VAN OCKEN- BURG, Badhuisstraat, ge opend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1