zuTjrnnnuikiPiAHC telbIUICPUC rniEn AMT MONTGOMERY'S TROEPEN IN ARNHEM. Sriitan en Amerikanen naderen Bremen en Hannover. Oorlogscorrespondenten vertellen ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per RFTftt RA m H V M9k A E! BHF rSaHS* flft A IAAI HR AHÉ AA A H| k Upl Bureaux "eveatlgd te VUSSINGEN: PRIJS 12 cent per mm., minimum B J S Q SJf H bW 9 B ffïft US *3 /7 ff2 [I11 3 M W«f B %T fi BP I BIB 9 BJ MM BV I Kaai 29' Met00D 3521 S5" per advertentie 2-. Kleine adver- wfl f M gU B S g »>1 LI H M WW I f Z 9 fl 9 3 BHRR R 9 P"ll 1 I °°ES: Turfkade 15' tele'°°n 24751 tentiea (maximum 5 regels) CO cent. R |W ff B 1 W Iflf «Mi Bfli ASH BBS *9# V V VHI IB V IW BV« 9111 TERNEUZENNieu-.vediepstraat Hoofdredacteur: E; P. Zandyk (met redactioneele medewerking van VRIIDAG 6 APRIL 1945 Uitg.: F. B. den Boer, Middelburg. Druk Fa F. van de Velde Jr.. Vlissingen. dr. W. H. Beekenkamp en dr. P. J. BournanRedacteuren: M. Geerse, - -■ - Commissie van Bijstand: W. 't Hooft te Goes, J. L. van Leeuwen, Ds. M. C. de Voogd, J. P. Ph. Doorenbos, R. F. H. L Sondag, T. Keller. 188ste Jaargan Nummer 4 L- w* Schoch te Vlissingen, B. A. van Verre, C. Zwagerman te Middelburg. Aan den vooravond van een critieken tijd. Met de bevrijding van de Noordelijke provincies in het vooruitzicht, zien wij met klim mend ongeduld den tijd tege moet, waarin wij de opbouw en herstelproblemen weer ir breed nationaal verband kun nen behandelen. Wij weten ook: de bevrijding van het Noorden zal ongeveer samen- rallen met het einde van de zen oorlog in Europa, die ons volk zoo bijzonder zwaar ge troffen heeft. Niets zal worden verzuimd om het lijden te ver zachten van de bevolking, wel ke de Duitsche terreur in nog veel sterkere mate heeft on dervonden dan de Zuidelijke provincies. Na de leniging van den eersten nood zullen wij echter voer moeilijkheden ko men te staan, die het geheele Nederlandsche volk Noord en Zuid nu broederlijk ver- eenigd met een chaos be dreigen. Het is goed dit thans reeds vast te stellen. Zich de wer kelijkheid voor' oogen houden, heeft niets met pessimisme te maken. Wij moeten zelfs de meest benauwende en ver- schrikkelgke werkelijkheid koelbloedig en met voldoende vertrouwen durven beoerdee- len. Zoo constateeren wij nu, dat de overbevolkte vaderland- sche bodem, die in tijden van welvaart stellig negen millioen menschen een redelgk bestaan kon garandeeren, vcorlooplg voor dit aantal geen bestaans mogelijkheden meer biedt. Een hoog percentage van den va- derlandschen bodem geïnun deerd. een zwaar gehavend productie-apparaat. koloniën, die ons in het gunstigste geval pas over eenige jaren weer tot steun kunnen zijn, een ont wricht geld- en credietwezen en een hooge buitenlandsche schuldenlast, laten wij de opsomming staken. Naast droevige economische en socï ale omstandigheden een zee ongunstige lichamelijke toe stand van net volk, dat vooral in de groote steden nog lang zal lijden onder de gevol gen van de langdurige honger- periode. Tenslotte geestelijke en moreele verwildering, spe ciaal onder de massa, die eer lang uit Duitschland over on ze Oostelijke grenzen zal te- rugstroomen. Ongetwijfeld beschikken wij, ten deele met buitenlandsche hulp, over een aantal middelen om de genoemde kwalen en moeilijkheden te overwinnen. De vraag is slechts of wij deze middelen op de meest doeltref fende wijze kunnen aanwen den. Zijn wij onbevangen en doortastend genoeg om in een geheel nieuwe situatie door een schier bovenmenschelijke krachtsinspanning uit den chaos weer tot een geordende samenleving te geraken? Wie zijn oor te luisteren legt. wordt het wat dit betreft soms bang te moede. Aan alle kanten nog dat oppervlakkig en officieel optimisme of die heimelijke berusting in de verwachting, dat oude beginselen en de poli- tici van weleer opnieuw den boventoon zullen voeren. Men spreekt wel over vernieuwing, doch handelt er niet naar. Noch bij het volk in zijn bree'de la gen. noch bij de hoogste ge zagsdragers valt veel te be speuren van een nieuw élan. opwellend uit het inzicht wat van ons geëischt wordt om on ze taak in de naaste toekomst te vervullen. Voor zoover een forsch ge luid wordt vernomen, is het bijna altijd tot verdediging van beginselen, die men in hun geestelijke waarde tegenover het cultureel zoo noodlottige Duitsche stelsel plaatst. Bij de linksche partijen een accent op de democratie, bij de recht- sche een nadrukkelijk belijden van de onvergankelijke waar de van het Christendom voor ons gemeenschapsleven. Onze partijen, die in wezen begin selpartijen zijn, zijn weer ir vorming. Hiertegen kan op zichzelf geen bezwaar worden gemaakt. Het gevaar ligt al- leen in de verstarring van be ginselen, waaraan een uit breiding wordt gegeven, die niet meer in overeenslemmin'. is met de geheel gewijzigde omstandigheden. De democratie, vooral in haar sociaal-democraUschen vorm, is gegroeid in en don een langdurigen strijd voor dc rechten van de maatschappe lijk misdeelden. Maar zal z:j er ook in slagen ieders plicli- ten in e?n democratisch staats bestel voldoende duidelijk t: makerf? Is men wel voldoend' van het besef doordrongen, da' democratie vereenig baar if met een sterk gezag? Het za' in de toekomst, bijvoorbeeld in vraagstukken van arboidsorga nisatie, niet altijd mogelijk blij ken den weg van den nrnstcn weerstand te volgen, zooal- vóór 1940 gewoonte dreigde te worden. Over de beteekenis van de christelijke beginselen voor ens volksbestaan behoeven wij niet uit te weiden. Wij mogen echter niet het gevaar onder schatten, dat degenen, die in hun christelijk-sociale opvat tingen op een krachtige tradi tie steunen, deze traditie niet zullen weten te vereenigen met radicale maatSehaopelijke vernieuwingen in overeenstem ming met de tijdsomstandighe den. Er is dus een denken en han delen in tegenstellingen noo- Een democratie, waarvoor c volksplichten even zwaar we- 0an als de volksrechten en die een nieuw evenwicht moet zien te vinden tusschen vrijheid en gebondenheid. Een christelijke maatschappijleer, die haar be ginselen uit het verleden put en toch de kracht heeft deze te verbinden met een revolu- tionnaire doortastendheid ir den baaierd van economische en andere moeilijkheden, welke voor de deur staat. Zijn de leidinggevende groe pen zich bewust van hun ver antwoordelijkheid? Is de vor ming van. de publieke meening hier te lande ver genoeg voort geschreden om de onvermijde lijke „New Deal", de Nieuwe Aanpak, te volgen In de ko mende jaren zullen de kwali teiten van ons volk moeten blijken. Het zal bij goede voor lichting en onder leiding van de bekwaamsten. die in ons democratisch stelsel naar bo ven komen, ongetwijfeld de we gen tot nieuwe welvaart er grooter sociale rechtvaardig heid weten te vinden. De mat te stemming, die het gevolg is van de huidige vertrouwens crisis, zal wijken, zoodra van bovenaf in daad en woord blijk gegeven wordt van een nieu wen politieken stijl, welke weerklank kan vinden bij een meerderheid van het volk. Het valt nog niet te voorspellen of de daartoe vereischte verhel dering van inzicht zal voort komen uit het werk van de po litieke partijen dan wel uit de actie van de samenwerkende vernieuwingsbewegingen. Dit is trouwens van bijkomstige beteekenis. Hoofdzaak is dat wij ons bewust worden van de geweldige taak. die ons allen op de schouders is gelegd. P. J. B. IN BEVRIJD NEDERLAND. Een correspondent van Aneta beschrijft het verschil, dat ieder opvalt, die na een bezoek aan veroverd Duitsch gebied. Nederlandsch grondge bied betreedt. In Duitschland zijn het witte vlaggetjes, in Nederland wappert overal het rood-wit-blauw. In Duitschland loopen som migen rond als halve onnoo- zelen, kijken strak naar den grond of lichten serriel hun hoed. Maar we zien hen niet, schiijft de corr. We kijken langs hen heen.'Anderen sta ren met open mond naar de zware tanks, die voorbij rate len. Dan komt de Hollandsche grens. In Dinxperlo wappert de Nederlandsche driekleur. Het dorp is vrij veel bescha digd. De menschen praten nog met afschuw over het dood schieten door de Duitschers van 46 politieke gevangenen, even benoorden het dorp. Aalten en Winterswijk zijn vlaggenzeeën. Hier lacht en wuift iedereen. Een paar Win- terswijkers, die de Tommies hadden zien binnenkomen, wa ren van pure vreugde naar de kerk gehold en hadden daal de klok geluid, vrijwel de eenige, die Winterswijk nog lijk is. De voedseltoestand is goed, want de boeren in den omtrek hebben in *t algemeen prach tig geholpen. In Winterswijk zijn tal van villa's en heeren- fcuizen, waarvan een groot aantal leegstaat. Hier hadden N.S.B.-ers gewoond, die in de Septemberdagen van vorig jaar uit het Westen waren weggetrokken. De mannen on der hen zijn nu weer op de vlucht. Driehonderd N.S.B.-ers zijn gevangen genomen. In het evacuatiebureau van de N.S.B. vinden we interes sant materiaal. Tallooze brieven van kame raden en kameraadskes, foto's en bonnetjes slordig geschre ven op vertoon waarvan de geëvacueerden zich het noo- dige kunnen aanschaffen. Uit alles blijkt, dat de dames en heeren zich behoorlijk tegoed hebben gedaan. We vinden bonnetjes „Goed voor 30 broo- den", met potlood geschreven kattebelletjes, zonder eenig stempel. Men kan dus wel denken, dat hier door hoog en laag geknoeid moet zijn. Een ander blief je luidt: „Ontvangen, i bewijs voor het halen van 20.000 eieren, te Silvolde van het evacuatiebu reau der N.S.B. te Winters wijk". We gaan verder en vin den een biiefje, waarop ge klaagd wordt „Ontvangen 180 eieren. Konden heel slecht ge kookt worden, aangezien het kalkeieren waren". De New-York Times heeft er in een hoofdartikel op aan gedrongen dat Amerika den hongerenden steden in Noord- Nederland na de bevrijding zoo spoedig mogelijk levensmidde len zal sturen. (A.A.) Weenen met omsingeling bedreigd. Weenen dreigt thans omsin geld te worden door de Rus sische troepen, die vanuit het Oosten, Zuiden en Zuidwesten op de stad aanstormen. Enke le voorsteden zijn reeds geno men. Troepen die om Weenen heentrekken, hebben Brechen- furt bereikt en hiermede den hoofdweg naar Linz, München en Neurenberg afgesneden. Malinowski die vanuit het Oosten komt opzetten is tot 20 km. voorbij Pressburg opge rukt en heeft firuck veroverd. Ook viel het spoorwegcentrum Malaki, 50 km. ten N.O. van Weenen, in Russische handen. Geallieerde toestellen uit Italië steunen de Russische operaties door bombardemen ten op verkeersdoelen in Oos tenrijk en Joego-Slavië. In Tsjecho-Slowakije werden drie verkeerscentra veroverd. F.okosowski heeft thans alle Duitschers ten N. van Gdynia opgez-uimd. (B.B.C., H.N.) Z.O. Duitschland gebombardeerd. De in Engeland gestation- neerde Amcrikaansche lucht macht zette gisteren haar luchtaanvallen op Duitschland met zware bombardementen op punten in Z.O. Duitsch land voort. 1200 Amerikaan sche bommenwerpej-s bestook ten een groot artillerie-depot ten N.O. van Neurenberg. Verder werden het rangeer terrein en het vliegveld van Neurenberg aangevallen en spcörwegdoelen in Bayreuth en Plauen. (B.B.C.) Almelo bevrijd. Zware straatgevechten in Zutphen. De Britsche en Canadeesche troepen die naar Noord-Neder land oprukken en daarbij op sterkeien tegenstand zijn ge stuit, blijven niettemin vorde ringen maken. De „Times" schreef, dat het verheugend is dat Montgomery voldoende troepen heeft voor de bevrij ding van Nederland. De Duit schers trachten met alle krach ten een doorbraak naar het IJsselmeer te voorkomen. De geallieerde troepen die over het Twente-Rijnkanaal zijn getrokken, vorderden weer verschillende kilometers. De bruggenhoofden werden uitge breid, ondanks feilen tegen stand. De opmarsch in de rich ting Almelo werd voortge zet- De stad werd bereikt en vanmorgen werd medege deeld, dat Almelo bevrijd werd. De bevrijding van deze stad kwam voor de Duitschers volkomen onverwachts. De geallieerden wachtten name lijk niet totdat de vernielde brug gemaakt was om Almelo binnen te komen. Ten N.O. van Almelo zijn de Canadeezen 20 km. ge vorderd. De Canadeesche voorhoede is Duitschland weer binnengedrongen van Nederlandsch gebied af. In Zutphen zijn nog zware straatgevechten aan den gang Hier wordt feilen tegenstand geboden door een leerling opleiding parachutisten. ARNHEM BINNENGERUKT Gisteren stonden de Brit sche troepen voor Arnhem aan den Nederrrjn. Aan beide zijden van de stad staken zij de rivier over. Ten Zuiden van Ara hem staan de Canadeezen aan den Rijn. Ten Westen van de stad werd de rivier overgestoken. Hedenmorgen werd me degedeeld, dat de gealli eerden Arnhem waren binnengedrongen, zonder tegenstand te ontmoeten. Verschillende installaties voor het lanceeren van V- wapens vielen in Canadeesche handen. Nederlandsche onder- grondsche strijders hebben achterblijvende V-installaties opgeblazen. (B.B.C. en H.N.) Offensief legen Roergebied begonnen. De geallieerde legers drin gen steeds dieper door in het hart van Duitschland. Ruim 40 km. ten N.O. van Oldenzaa! vinden gevechten plaats in de stad Lingen aan de Eems. Er worden hevige straatgevechten gele ven Ten N. van Lingen zijn Montgomery's troepen op een nieuw punt de Eems overge stoken. Zij schijnen op te ruk ken in de richting van Emb- den. Reeds is een afdeeling van het He Britsche tankleger over het Eemskanaal. In Bentheim, ten Oosten van Oldenzaal, op Duitsch grondgebied, werd de laatste Duitsche tegenstand gebroken. Twee tankcolonnes, een Britsche en een Amerikaan- sche, rukken op naar Han nover. Op 45 km. ten X.W. van Hannover zijn Britsche on Amerikeansche troepen de rivier de Weser overge stoken. Hier werd Stolzenau bezet, dat 45 km. ran Bre men ligt. De Britten passeerden de Weser met een pantsercolonne, die hiermede in snel tempo van Osnabriick, 55 km. ir N.W. richting was cjoorgestoo- ten. De geallieerden zijn hier ook blijkbaar op weg naar Bremen. Er is geconstateerd, dat Duitsche motorcolonnes den sector Embden en Bremen terugtrekken. Dit zou er op wijzen, dat de Duitschers geheel N.W. Duitschland ont ruimen. De luchtmacht heeft terugtrekkende troepen uit Nederland in de richting van Bremen, weer hevig aangeval len en vernielde 300 voertui gen. EEN 60 KM. BREED FRONT AAN DE WESER. Britsche luchttroepen be reikten Minden, ten Oosten van Osnabriick. Hier maak ten de Britten contact met het 9e Amerikaansche leger. Minden ligt halverwege Os nabriick en Hannover. De stad viel spoedig in geallieerde han den. In Z.O. richting rukten de Amerikanen op naar Hameln, eveneens aan de Weser, ten Z. van Hannover gelegen. Ha meln werd veroverd. De brug gen over de Weser bij Ha meln waren door de Duitschers vernield. De Amerikaansche tanks hadden pontonniers bij zich en materiaal om de brug gen te herstellen. Ten Z. van Hameln werd de Weser over gestoken. De Amerikanen staan nu over een front van 60 km. breedte aan de Weser. op een punt tusschen Minden en Hameln. De opmarsch aan dit front is snel ge gaan. De Britten vorderden in één dag 50 km. Meer naar het Zuiden zijn de Amerikanen Detmold bin nengetrokken, welke plaats inmiddels w d veroverd. Det mold h~t op ongeveer 35 km. ten Z.O. van Bielefeld, dat zooals reeds gemeld, eveneens in geallieerde handen viel. OFFENSIEF TEGEN ROERGEBIED. Dc ring om het Roergebied wordt steeds nauwer. Uit- braakpogingen zijn mislukt. Intusschen wordt gemeld, dat troepen van het le Ame- rikar-sche leger een offensief tegen het Roergebied zijn be gonnen. De Amerikanen zijn reeds 6 km. gevorderd. Het 9e Amerikaansche leger, dat van het Noorden het rtoerge- bi. binnenrukt, staat op 5 km. van Dortmiind. Voorts is m de rivier de Lippe over gestoken. MtiHLHAUSEN BEREIKT De Amerikaansche troepen, die na de verovering van Kas sei snel in Oostelijke richting waren doorgestooten, bereik ten Miihlhausen reeds, dat on geveer 70 km. ten Oosten van Kassei ligt. De Amerikanen staan hier thans 200 km. ten Z.W. van Berlyn en ICO km. van de Tsjechische grens. De Duit schers blijven hier terug- tre-en. Zoo werd in de omgeving van Bayreuth waargenomen, dat i-oote troepenverplaat. singen Taan. waren in Z. richting, naar Tsjecho-Slo wakije. Daar ook Gctha en Suhl. welke plaatsen Zr. .elijk van Miihlhausen zijn gelegen, zoo als reeds gemeld, reeds in handen der Amerikanen zijn gevallen, rukken Patton's troe pen nu over een front van 80 km. breedte snel op in de ric- ring van Erfurt. De Amerikanen staan nu 260 km. ten Oosten van den Rijn Het 7e Amerikaansche leger zuivert thans Würzburg. Fa natieke SS-troepen houden hier in enkele huizenblokken nog stand. Het 1ste Fransche leger dat Karlsruhe veroverde, zette zijn opmarsch in Z.O. richting voort en staat op 40 km. van Stuttgart. In Duitschland werden aan het Westfront verschillende nieuwe vliegvelden bezet. Op deze vliegvelden wordt nu de benzine aangevoerd, zoodat de tanks hun tempo kunnen vol houden. Nog steeds worden vele ge vangenen gemaakt. Sedert de laatste 14 dagen werden aan het Westfront in totaal 300.000 gevangenen binnengebracht. Elk oogenblik komen buiten, landsche arbeiders en gealli eerde krijgsgevangenen ir Duitschland uit hun schuil plaatsen te voorschijn. BRADLEY VOERT EEN GEWELDIG LEGER AAN. Het Amerikaansche leger, dat eenigen tijd onder bevel van Montgomery heeft ge staan, is nu weer aan de 12de legergroep toegevoegd, onder commando van Bradley. Brad ley beschikt nu over een ge weldig leger. Hij is nu bevel hebber over 4 legercorpsen, nl. over het 9de, 15de, 1ste en 3de. Aan het 12de leger is de opruiming van het Roergebied opgedragen. Montgomery heeft zijn aandeel in het offensief van de Roer volbracht. Hij kan nu meer aandacht gaan beste den aan Oost- en Noord-Ne derland en aan Noordwest Duitschland. Bradley heeft het grootste leger, dat ooit aan één man in de U.S.A. werd ge geven om het bevel over te hebben. De 4 legercorpsen zijn samen ver over de 1.000.000 man sterk. (B.B."C. en H.N. Amerikanen vorderen op Okinawa. Géneraal Mae Arthur deel de Donderdag mede. dat Ame rikaansche troepen geland zijn op het eiland Masbate in de Philippijnen. Op Okinawa nadert men de hoofdstad. Een zesde deel van het eiland is nu veroverd. De Japansche tegenstand begint echter toe te nemen. Vliegtui gen van vliegtuigmoedersche pen blijvenu in de buurt van Okinawa de andere eilanden bestoken. 9000 JapanSche burgers hebben zich gevangen gegeven. Door de laatste successen van de Amerikanen zijn de Ja panners beroofd van hun ver bindingen met Ned. O.-Indië. zoodat zij vanuit dat gebied geen belangrgke grondstoffen meer kunnen aanvoeren. Ook de Amerikaansche luchtmacht was weer in actie. Tokio en Hongkong werden opnieuw gebombardeerd, In Birma wordt verwoed ge vochten om de haven van Ta- hoeb op de kust van Arakan. Naar wordt medegedeeld zijn alle troepen in het gebied van den Stillen Oceaan 'onder be vel van Mac Arthur gekomen, terwijl admiraal Nimitz thans het opperbevel over de geheele strijdmacht ter zee in dit ge bied voert. (B.B.C., H.N.) RUSLAND ZEGT NEUTRA LITE ITS VER D RA G MET JAPAN OP. De Russische minister van buitenlandsche zaken Molotovv heeft den Japanschen ambas sadeur medegedeeld dat Rusland het neutraliteitsverdrag met Japan opzegt. Sedert dat ver drag in 1941 werd gesloten, is de toestand radicaal veran derd. Duitschland is Rusland binnengevallen en Japan heeft Duitschland geholpen. Boven dien is Japan in oorlog met Engeland en Amerika, twee bondgenooten van Rusland. Intusschen is Japan zonder regeering daar het kabinet Kioso is afgetreden. De pre mier wordt opgevolgd door den 77-jarigen admiraal Suzu ki NIEUWE BONNEN geldig tot 14 April 1945. Zn en Noord-Beveland cn Walcheren. Brood: 16A. B16A. D16A. C16A, E16a, M16A, A16B. B16B. C16B. D16B, E16B Brood 400 gram: D16, E16 Beschuit 100 gram. Mel' C16, D16, E16 Melk 1% liter. Taptemelk: A16, B16, Tapte melk 1% liter Taptemelk of 1% liter karnemelk of 200 gram magere melkpoeder, r.-.ar g g voorradig. "Spp-. Bloem: A29. B29, C29 Res. 210 gr.; D29, E29 Res. 490 gr. Chocolade: C26. E26, D26 Res. 3 tabletten; B26 Res. 1 ta blet. Jam of stroop 106 Alg. 250 gr. OPLICHTING. Brood. De bor.nen gemerkt .Beschuit zijn uitsluitend aan gewezen voor het artikel broorh zoodat o arop geen af levering van beschuit mag plaats vinden. Petroleum. De bonnen 9, 10, 11 en 12 van Nood-Petro- leumkaarten voor verlichtings- doelrindon zijn tot en met 3C April 1945 geldig voor het koopen van 1 liter petroleum per bon. De Inspecteur voor de Dis tributie in de prov. Zeeland, PH. J. A. WALLER. PRINS BERNHARD TE ROERMOND. Op tweeden Paaschdag heeft Prins Bernhard geheel onver wachts een bezoek aan Roer mond gebracht, waar hg de mijnwerker» uit Zuid-Limburg heeft toegesproken, die op dezen vrijen dag vrijwillig te Venlo en Roermond puin had den geruimd. Z.K.H bracht den mgnwer kers namens H.M. de Koningin dank voor deze buitengewone geste, welke een voorbeeld is van opofferingsgezindheid en saamhoorigheid. Na deze toe spraak zongen honderden uit volle borst het Wilhelmus. De eensgezinde ploeg die hier aan het werk was. stam de uit alle geleding-en van het mijnbedrijf. Zonder aanspraak te maken op eenigerlei ver goeding. offerden deze men schen hun vrijen dag op, om anderen hulp te gaan bieden. De ploeg laat het niet alleen bij puinruimn. Technici ver richten alle mogelijke nood- reparaties. Transportonder nemingen en hun chauffeurs verzorgen gratis het vervoer der arbeiders en het trans port van puin en materialen. (A.A.) WEIGERACHTIGE ARBEI DERS GEARRESTEERD. Tot zijn leedwezen heeft het Militair Gezag dezer dagen zich cdwongen gezien eenige perscnen te laten arresteeren, die niet hebben willen voldoen aan d~n oproep van het Ar beidsbureau om bepaald werk uit te voe.en. De weigeraars zijn geïnterneerd in het Ly ceum te Tilburg. Gelukkig komen derg ke gevallen in bevrijd gebied sporadisch voor. (AA) HET ZIEKENFONDS- BESLUIT. ^e Commissaris, belast met het toezicht op de Zieken- L.idsen deelt mede, dat het - ige malen is voorgekomen., dat werkgevers zich aan hun /ernlichtingen, welke uit het Zïekenfondsbesluit voort vloeien, zooals het afgeven van ziekenfonds-coupons en het betalen van ziekenfonds premie. trachten te onttrekken onder het voorwendsel, dat het Ziekenfondsbesluit thans wel niet meer van kracht zal zijn. Dit is chter geenszins het geval, daar de regeering dit besluit vooralsnog ongewijzigd heeft gehandhaafd. (A.A.) De oorlogscorrespondent van- de B.B.C., Tohmas, scrijft: Ik stond op een punt, waar het 2de Britsche leger voorbg trok over de wegen. Het was een onafgebroken snellen van de geallieerde voertuigen, tanks, jeeps, benzinewagens, voorraadwagens enz. Er wordt dag en nacht doorgereden. Het is een verbijsterend ge zicht. Er gaat ook een leger den anderen kant op, n.l. de genen, die in Duitschland den slavenarbeid verricht hebben. Zij loopen echter met bigde ge zichten, omdat zij nu vrij zijn. Daar loopen ook de groote groepen krijgsgevangenen over deze wegen, waarvoor de oor log nu is afgeloopen. Een andere correspondent vertelt, dat in de buitenwgken van Cassel tanks buiten ge vecht gesteld werden, die spiksplinternieuw waren en die volgens den kilometerteller nog slechts 30 km. hadden af gelegd. Zij waren nog maai pas door de fabriek afgele verd. De snelheid, waarmee de Amerikanen oprukken is dan ook zoodanig, dat er overal een chaos wordt geschapen. Zoo werd b.v. een vrachtauto buitgemaakt, die vol nieuwe geweren was. Deze geweren waren nog niet aan de scherp schutters afgeleverd. In een fabriek van Henschel werkte men nog enkele uren voordat de geallieerden aan kwamen. Men wist eenvoudig nfet, dat de geallieerden al zoo dichtbij waren. Ir. Osnabriick werden de ge allieerden toegejuicht door 200 Russische vrouwen, die daar in de fabrieken hadden moeten werken. Zg werkten in een Messerschmidtfabriek, die ge heel onbeschadigd in geallieer de handen viel. Ook werd een Focke Wulf fabriek veroverd. Correspondenten zeggen dat er een groote tegenstelling te zien is tusschen de plaatsen die door de geallieerden in Duitschland zijn bezet en de plaatsen in Nederland, waar de geallieerden nu zijn binnen ge trokken. In Nederland heerscht in alle plaatsen een sfeer van vrijheid. In Duitschland echter hangt een sombere sfeer als van een gevangenis. PROVINCIENIEUWS JONG NEDERLANDSCHE BEWEGING. Afdaeling Zeeland. In samenwerking met soort gelijke acties in de andere be vrijde provincies is in Zeeland opgericht de vereeniging Jong- Nederlandsche Beweging. Af deeling Zeeland. Het doel var- deze vernieuwingsbeweging is de zoo noodzakelijke ver nieuwing op staatkundig, so ciaal-economisch en cultureel gebied voor te bereiden. Voor lichting en vorming van de pu blieke opinie staan op den voorgrond. Uitgangspunt vormt een binnenkort te publiceeren program, dat toegelicht wordt in een aantal vlugschriften. Voorts zal de J.N.B. worden vertegenwoordigd in de redac tie van „Je Maintiendrai", het meest gelezen orgaan van de vernieuwingsbewegingen. Het ligt in de bedoeling, dat de leden der J.N.B. zich in kleine groepjes (kernen) aan eensluiten, die tezamen groo- tere groepen vormen, welke in een Plaatselijken Raad verte genwoordigd zijn. In de kernen worden de bi-andende vraag stukken van dezen tijd bespro ken, de vlugschriften ter toe lichting van het program be handeld, enz. Nu en dan ko men de kernleden in een groo- tere bijeenkomst bijeen, waar in een spreker een inleiding houdt en vrije discussie kan plaats vinden. De J.N.B. beoogt niet een eenheidspartij te zijn. Met erkenning van verschil lende principieele scheidslijnen, meent zij echter, dat er vol doende is dat ons als Neder landers gemeenschappelijk ter harte gaat om op grond daar van samen te werken bij de verkondiging van nieuwe denk beelden. In het bijzonder wordt hierbij gedacht aan de opvoe ding tot een „nieuwen politie ken stijl", gekenmerkt door gemeenschapsgevoel, activi teit, zakelijke openhartigheid en bereidwilligheid afstand te doen van stands- en andere voorrechten. Zoolang er redenen zijn om aan te nemen, dat de bestaar de politieke partijen in vrucht bare samenwerking hun ver nieuwingsprograms zullen ver wezenlijken. kan de J.N.B. vol staan met het steunen van de ze samenwerking door voort durend de aandacht te vestigen op de denkbeelden en idealen, die daaraan ten grondslag lig gen. Mocht echter big ken, dat de oude politieke partijen zich niet aan hun leuzen en belof ten houden, dan. zal de J.N.B. den politieken strijd niet schu wen. De ervaring leert, dat vooral de jongeren ontgroeid zijn aan politieke tegenstellin gen, die vóór 1940 onvermijde lijk leken. Men wenscht ver nieuwing óók in het politieke leven. In afwachting van bestuurs verkiezingen. die binnen een half jaar zullen plaats vinden, zijn een Provinciale Raad en Plaatselijke Raden samenge steld. De namen van de leden van deze voorloopige raden worden binnenkort gepubli ceerd. Wij volstaan nu met de vermelding van de leden van het dagelrjksch bestuur uit den Provincialen Raad: P. J. Boe man te Middelburg, (voorzit ter), A. van Uxem te Goes, (secretaris), H. B. Bouwman te Goes, (penningmeester). J. L. Verhagen te Vlissingen. L. du Bois te Terneuzen. PECH GEHAD! Vo r de zooveelste maal is te Middelburg een bezitter van. Duitsche wapens tegen de lam geloopen. Deze maal wat het een zekere G. uit M'kleiburg, die een pistool met bijbehoo;- Ie munitie bleek te bewaren. Het wapen is in beslag genomen; tegen den d der is proces-verbaal opgemaakt. Hiermee was G. ehter niet klaar. Voor de twee de maal werd hij in den kraag gepakt, ditmaal wegens het frauduleus .slachten van een varken. Voor dezen misstap is hij i verzekerde bewaring ge steld. EVACUÉ'S BESTOLEN. Een geëvacueerd echtpaar bezocht een dezer dagen zijn woning aan de Vischmarkt te r Idelburg. Hierbij moesten de echtelie den tot nun groote ontsteltenis ontdek t een belangrgk fedeelte van huisraad en klee- ing was verdwenen. Bedde- lakens en sloopen. onder- en boveng jd, een deel van den keuken-inventaris, een stapel bo i en bordjes, 24 koppen en scohtels, een zinken wasch- kuip, waarin glaswerk gepakt was en zelfs een peren vo gelkooi bleken zich niet meer ter plaatse te bevinden. De poLtie is van een en an der cp de hoogte gesteld. GEEN SOU VENIERS. Althans geen souveniers, die tot den oorlogsbuit behoo- ren; geweren bijvoorbeeld en patroontassehen. Het zou n kunnen vergaan als den man te Middelburg, >.j wien een onderzoek werd ingesteld en tegen wien proces-verbaal werd opgémaakt, daar hij een >uitsch geweer en 3 patroon tassehen bleek te bezitten. U hebt deze zaken trouwens be gin December al moeten inle veren!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1