irLr lllini/iyPIAiC 7CC lu/cruc PnimAyT rrcjrz: ™EfKHH rKuYInuEALt £EtUvf ulillt uUUkApI Bevrijding van Noord-Nederland begonnen Amerikanen landen op Okinawa Walcheren Het Roergebied afgesneden Zet in eiding. DE NIEUWE BONNEN dit jaar droog ABONNEMENTSPRIJS: 25 per II L tfffo M M BES ■IHHI|-|| I IJA Hl HA A k Bureaux revestigd te VLI8SINGEN: Hoofdredacteur: E. P. Zandjjk (met redactioneele medewerking: van DINSDAG 3 APRIL 1945 Uitg.F. B. den Boer, Middelburg". Druk Fa F. van de Velde Jr., Vlissingen. dr. W. H. Beekenkamp en dr. P. J. Bouman). Redacteuren: M. Geerse. - - Commissie van Bijstand: w. t Hooft te Goes J. L. van Leeuwen, Ds. M. C. de Voogd, J. P. Ph. Doorenbos, R. F. H. L Sondag. T. Keiler. 188ste Jaargang Nummer 1 L. VV. Schoeit te Vlissingen, B. A van Verre C. Zwagerman te Middelburg. Het is een voorrecht op Zondag geboren te zijn. Im mers men blijft dan heel zijn leven door een Zondagskind. En nu heeft onze courant het voorrecht op Zondag, op Zon dag den eersten Paaschdag den eersten April „wederge boren te zijn. Als wij oude Romeinen wa ren, zouden wij zeggen „ik aanvaard dankbaar dit voor teeken". Nu een dikke duizend jaar na onze kerstening door Willebrord, zeggen wij „Gode zij dank". Moge het verder leven van de nieuwgeborene zoo gelukkig zijn, als dit voor- teeken voorspelt. Paaschzondag. de dag van het wonder der Opstanding van Jezus, de eerste April, de dag van het wonder van de bevrijding van Nederland, de dag van de glorieuze inne ming van den Briel; wat kan men meer voor een geboorte dag verlangen! Maar die dag, die datum legt ons blad, legt onze redac tie en al onze medewerkers een bijzondere verplichting op. De verplichting met hart en ziel mee te werken aan de opstanding van Nederland, aan de herleving van alles wat in het „Oude" Nederland goed en gezond was en aan de be vrijding van datzelfde Neder land van alles wat in dat ,_Oude' Nederland duf, ver ouderd, verstard en ongezond was, opdat een Nieuw Neder land moge ontstaan, waardig den grooten voorvaderen, waar dig hun nakomelingen, die niet geaarzeld hebben hun leven te geven, dat het Oude Vader land weer tot nieuw gezond leven moge opstaan. Onze Koningin geeft een schitterend voorbeeld. H.M. Wilhelmina keerde te rug. Dat zij daarbij gevaren trotseerde, behoeven wij niet bijzonder te vermelden, dat spreekt voor een Oranjetelg vanzelf. Dat gedenken wij ech ter diep in ons harte. Nog hangt een donkere wolk over Nederland, nog ..hijgt onze weeke grond on der 't wicht van wee". Moge ook spoedig die ellende ten einde zijn, die smarten ge lenigd worden. Pasche.i is voor Walcheren de tijd der Paaschlelies. De hoeven, de bosschen prijkten vroeger in den tooi der bak- kruidjes en gele narcissen. Hoe weinig is daarvan over. Hoe zullen wij over eenige weken onze meien, de sier on zer velden, missen. Ook de Paaschlelies, de bak- kruidjes, de meien zullen te rugkomen. Walcheren zal her rijzen. Zeeland zal weer hloeien. Maar Zeelankan slechts bloeien als Nederland bloeit en Nederland kan slechts bloeien door Eendracht. Nu schijnt het op het oogenblik soms alsof vele geesten ir Nederland rondwaren: som migen willen ons verlokken tot een terugkeer tot den tijd van vóór de Meidagen van '40. Anderen willen een verande ring, een vernieuwing. Om trent den aard dier verande ring en vernieuwing zijn niet allen bet eens, de meeningen loopen soms vér uiteen. Ook wij willen vernieuwing, maar met behoud van eenige fundamenteele beginselen. Wij willen komen tot een ver nieuwden staat van westersch- christelijke beschaving, op wes- tersch-democratischen grond slag, met volledig behoud van westersch-democratische rechten, maar ook met wes tersch-democratische plichten. En tot die plichten rekenen wij in de eerste plaats het vestigen van een staatsorde, waarin het christendom zich uit in sociale rechtvaardigheid. Die sociale rechtvaardigheid dreigt dikwijls verloren te gaan. Vvij zijn menschen met menschelijke gebreken. Daar om is een zeker gezag noodig, om, waar het individu tekort schiet, of dreigt te schieten, den weg te wijzen, zelfs met min of meer zachtén dwang. Maar ieder, die het wel met het vaderland meent, zal zich gaarne dien dwang der wet laten welgevallen, al zal die ons soms dwingen te breken met lief geworden of inge roeste gewoonten. Vooral in de eerstkomende jaren zal de staat veel moeten regelen en ons voorschriften geven. Maar er zal ook een recht moeten bestaan in Nederland, zoodat staatszorg en staatsbemoei ing niet in willekeur zal kun nen ontaarden. De staat zal een opvoedende taak te vervullen hebben, maar de zelfopvoeding zal het mees te moeten doen. Tot die zelfopvoeding wil dit da; blad medewerken. De Sibigo gezonken. Gedurende een verschrikke lijken cycloon op 16 Maart is in de Koraalzee het Nederland- sche koopvaardijschip „Sibigo' ten onder gegaan. De ..Sibigo" van de K.P.M. ontsnapte ongedeerd van Tji- latjap toen de Japanners Ned- Indië aanvielen en bereikte op 7 Maart 1942 een West-Austra lische haven. 72 leden van de bemanning kwamen om. Vyf Europeanen en acht inlanders overlevenden de ramp. (A.A.) - De Japansche regeering heeft medegedeeld, dat zij Formosa en Korea bij Japan heeft ingelijfd. (B.B.C.) HOOGWATER VLISSINGEN. Dinsdag 3 April 6.03 en 18.27, resp. 1.77 en 1.61 m. -j- NAP; Woensdag 4 April 6.41 en 19.09, resp. 1.58 en 1.43 m. 4. NAP. WELKOM! Nu we weer wat lente proeve' in de voorjaars-klare lucht, waarvoor al het winter-stroeve wat ons kluisterde weer vlucht; krijgen w' als in vroeger tijden in den welbekenden trant, dagelijks weer het verblijden van de Prov. Zeeuwsche krant. Laten we bij dit hen-ijzen niet verzuchten: „och wat klein", maar ons zelf gelukkig prijzen dat we al weer zoo ver zijn. Is er mee als met de boomen en al het ontluikend hout, wat eens was, dat gaat weer komen maar 't moet alles opgebouwd. Elk in wie 't verlangen teerde jubelt nu 'n Welkomstwoord, omdat er 'n vriend weerkeerde waarvan lang niets is gehoord. G. BUDDE. De bevrijding van Noord-Ne-1 de Useliinie al derland is begonnen. Dit was hebben. het groote nieuws, dat tijdens Tusschen Enschede en Osna- Enschede, Hengelo, Winterswijk en tal van andere plaatsen in den Achterhoek bevrijd. overvleugeld Geldig t/m 7 April. Aardappelen: A15, B15, C15, D15, E15, M15 Aardappelen 1!» kg. Vleest -./VleeschwarenA15A, B15A, C15A, D15A, E15A, M15A, A15B, B15B, C15B, D15B, E15B Vleesch, 125 gr. Margarine of vet: A15A, B15A, C15A, D15A, E15A, M15A Boter, 125 gr. Marga rine of 100 gr. vet. Zout-: 103 Alg. 100 gr. Suiker: 108 Alg. 500 gr. Koffie: A27, B27, C27 Res. 100 gr. Peulvruchten: 104 Alg. 250 gr. Toiletz p: D28, E28 Res. stukje. TOELICHTING: Suiker. Hoewel de voor sui ker aangewezen bon slechts een geldigheidsduur heeft van 1 week, is de hierop verkrijg bare hoeveelheid bestemd voor de periode van 1 t.m. 14 April Koffie. De voor koffie aan- gewezen bon moet het publiek vooraf en wel vóór of op 6 April a.s. bij den winkelier in leveren. De winkelier dient deze bonnen opgeplakt op op- Luchtaanvallen voortgezet. De geallieerde luchtmacht is ook de laatste dagen weer bij zonder actief geeest. Zaterdag deden 1300 vlie gende forten en Liberators, begeleid door 850 jagers, aan vallen op een fabriek voor synthetische olie te Seitz (Z. W. van Leipzig), spoorweg emplacementen te Halle en op doelen in Brunswijk. 6 bom menwerpers en 3 jagers gin gen verloren. Schroeflooze vliegtuigen trachtten tusschen- beide te komen, waarvan er één werd neergeschoten. Raketvliegtuigen deden een aanval op de Z.-Noorsche ha ven Porsgrund, vanwaar Duit- sche troepenverschepingen naar Duitschland plaats vin den. 4 schepen werden getrof fen. Amerikaansche vliegtuigen vanuit Italië bombardeerden Zaterdag doelen in de omge ving van We enen en Linz. Zondag bombardeerden toe stellen uit Italië de spoorweg, emplacementen van Graz (Oostenrijk), terwijl jagers, opgestegen van vliegvelden in plakvellen op 7 April a.s. bij één der erkende pakkers in te leveren, desgewenscht via den grossier. Toiletzeep. Het publiek moet den voor toiletzeep aangewezen bon vóór of op 6 April a.s. bij den winkelier inleveren. De winkelier moet deze bonnen uiterlijk op 7 April a.s. bij den gross1 er inleveren, opgeplakt op opplakvellen. De grossier dient deze bonnen om te rui len tegen een ontvangstbe- wijs. Eng. bloem, Jam óf Stroop, Chocolade. De bonaanwijzing hiervoor volgt op 6 April a.s Bonkaart „Extra" Walchc- r n. De bonnen 407 en 507 van de Bonkaart „Extra" Wal. cheren, voorzien van de kring nummers 223 en 228, geven voor zoover voorradig, recht op hst koppen van: 250 gr. Havermout, of Gort, of Rogge- vlokken, of Bakmeel, of Kin dermeel (Meliorine). Het be treft hier een ruiming van restant voorraden. De Inspecteer voor de Dis. tributie in de prov. Zeeland. PH. J. A. WALLER. Admiraal Nimitz, de Amerikaansche opperbevel hebber in den Pacific, heeft Zondag persoonlijk voor de radio een communiqué voor gelezen, waarin wordt me degedeeld dat 100.000 Ame rikanen zijn geland op Oki nawa, een eiland in den Rioe-Kioe-archipel, op 510 km. ten Zuiden van Japan, tusschen Formosa en het moederland. Aan deze landing, de groot ste amphibische operatie, wel ke tot nu toe uitgevoerd is, namen meer dan 1400 sche pen deel, waarvan er geen enkel verloren ging. Volgens de laatste berichten verloopen de operaties uitstekend. Het zuidelijk deel van het eiland is afgesneden. De troepen i-ukken sneller op dan ver wacht werd. In 3 uur hadden de Amerikanen reeds twee vliegvelden veroverd. Het bezit van het eiland is van groot belang voor den oorlog in de lucht tegen Ja pan, daar de vliegvelden al daar dichter bij Japan liggen dan die op Iwosjima. Een week geleden werd door de verovering van drie eilan den in de buurt van Okinawa deze operatie ingeleid, waar door het mogelijk werd het eiland te beschieten. Voordat de landing op Oki nawa een feit was geworden, zijn ook 8 dagen lang zware gevechten op zee geleverd. Volgens de Japanners zijn daar 10 geallieerde slagsche pen en andere Britsche oor logsschepen en voorts honder den marinevliegtuigen in actie. De Jappen verloren 1 vlieg tuigmoederschip, 2 torpedo booten, 2 escortevaartuigen en 19 andere schepen. Verder werden er 29 beschadigd, waarvan er 14 waarschijnlijk tot zinken werden gebracht. Ook ondernam de Amerikaan sche luchtmacht herhaaldelijk luchtaanvallen op vliegvelden op Kioesjoe, het zuidelijkste eiland van Japan. Deklandings- vliegtuigen stelden 87 Japan sche vliegtuigen buiten ge vecht. In de Philippijnen landden de Amerikanen op Negros en Zeboe. Vliegende vestingen bombar deerden Boekoem bij Singa pore en Nagoja en voorts mi litaire en industrieele doelein den in Tokio. Maandag werd de aanval óp Tokio herhaald, waarbij een vliegtuigfabriek 't doelwit vormde. (B.B.C., H.N.) Italië, 35 Duitsche vliegtuigen neerschoten en er 57 op den grond vernietigden. Ook Maan dag werden ter ondersteuning van het Russische offensief, spoorwegen in Z.-Oostenrijk gebombardeerd. Britsche marinevliegtuigen deden geslaagde aanvallen bij Trondheim en Aalesund op schepen en kustinstallaties. Een tanker en een escorte vaartuig werden tot zinken gebracht. Drie Duitsche vlieg tuigen werden neergeschoten, zonder eigen verliezen. 20 ooo dooden in Dresden. Volgens een officieel politie rapport bedroeg het aantal dooden tijdens de Februari- raids op Dresden 200.000. De schade is onbeschrijfelijk. Geen enkel gebouw is blijven staan. Straten zijn niet meer te on derscheiden. De autoriteiten hebben duizenden lgken. welke tusschen de puinhoopen lagen, moeten ommuren, omdat er niet voldoende arbeidskrachten waren voor het begraven. (A. A.) Wanneer komt Walcheren droog Deze vraag hoort men bijna iederen dag stellen. Naar ge lang men een optimist of een pessimist tegenover zich heeft, is het antwoord: nog dit jaar, of: het zal wel een paar jaar duren. Hoe 't ook zij, het ant woord wordt meestal door een leek gegeven. Het blijven dus gissingen. Velen zijn van mee- ning, dat, als men de gaten maar snel dicht met steenen. klei en zand, de zaak voor elkaar is. Zoo eenvoudig is het evenwel niet. Hoe denken de deskundigen er dan over. Hoofdingenieur P. Ph. Jan sen van den Rijkswaterstaat heeft op een, onder leiding van den Militairen Commissaris der Provincie Zeeland, kapi tein-luitenant ter zee C. W. Slot, gehouden persconferentie medegedeeld, dat het plan bestaat, Walcheren dit Jaar droog te maken, loofdingenieur had de vaste overtuiging, dat het ook lukken zal, onder voorbe houd, dat het materiaal zal aankomen, waarop men de hand heeft gelegd. Er is voor de droogleggings- werkzaamheden een groote baggervloot noodig. De groote gaten van soms 800 meter wijdte kan men niet met krui wagens of kipkarren gaan vol- rijden. Daar komt heel wat anders bij kijken. Er moet een heel baggerbedrijf in het leven worden geroepen. Men heeft een groot aantal sleepbooten, zandschepen, zolderbakken, drgvende kranen en zandzui gers noodig. Voordat de eer ste sleepboot kan aankomen zijn echter heel wat moeilijk heden te overwinnen. Immers we leven in een tijd van oor log. Niettemin, is het vrijwel gelukt het benoodigde mate riaal ter beschikking te krij gen. Men is nu zoover gevor derd, dat men stellig over vier weken op drie plaatsen bezig zal zijn groote hoe veelheden zand in de bressen te spuiten. De steigers, welke de pers leiding naar het land voeren, zijn in aanbouw en een groot aantal perspypen is reeds aan. rekoriien. Ook met het maken Ier zinkstukken is men hard aan den gang. Inlaagdijken. Voor het droogleggen van Walcheren zullen, achter de vernielde dijksgedeelten, in- laagdgken moeten worden ge legd. Het is van het grootste belang, dat het maken van deze inlaagdijken snel ge schiedt. Want door den ster ken stroom zyn achter de gaten in den dijk verschillende diepe geulen ontstaan, die zich steeds meer landwaarts zullen gaan uitbreiden. Wanneer men met het leg gen van de inlaagdijken langer wacht, zullen door de uitbrei ding van de geulen de moei lijkheden toenemen. De mannen van den „dienst voor de droogmaking van Walcheren" hebben in de afge- loopen maanden enorm veel werk verricht. Plannen moes ten worden gemaakt, de uit voering .ervan worden nage gaan, het benoodigde materiaal moest worden gevonden, de transportmoeilijkheden dienden overwonnen te worden, enz. Van al deze werkzaamheden bemerkte de buitenstaander weinig of niets. Het eenige dal men in de laatste maanden gezien heeft is de aanvoer van rijshout en riet. Dit rijshout is noodig voor het dichten der gaten. Men maakt er zink stukken van, waarmede de bodem ter plaatse van het nieuwe dijktracee tegen ver. dere uitschuring wordt be schermd, vóór men met het aanbrengen van het eigenlijke zandlichaam begint. Naarma te het gat kleiner wordt, groeit namelijk het water standsverschil buiten en bin nen het gat. Hoe grooter het verschil wordt, hoe meer de stroomsnelheid gaat toenemen Verdieping zou dan niet uit blijven, hetgeen het dichtings probleem veel moeilijker zou maken. Teneinde deze uitdieping van het gat tegen te gaan wordt een van rijshout ge vlochten mat in het gat gelegd en met stortsteen belast. Op deze wijze zinkt de mat naai den bodem, waar zij het uit- schuren en uitdiepen tegen gaat. Ten koste van alles moet dus rijshout worden aangevoerd. Vroeger werd het uit de Bra- bantsche Biesbosch gehaald. Dit is thans niet mogelijk, daar het nog tot het gevechts- gebied behoort. Er moest dus naar andere gebieden worden uitgezien. Met vrachtwagens wordt het nu uit deze streken aangevoerd. Wanneer men be denkt, dat 2 millioen bossen rijshout noodig zgn, terwijl 500 tot 1000 bossen op een vrachtwagen geladen kunnen worden, krijgt men een indruk welke moeilijkheden deze aan voer oplevert. Stortsteen komt in groote hoeveelheden uit België. Ook hier is het vervoer een groot probleem. Gelukkig nemen de ze moeilijkheden langzamer hand af. Er zit dus gang in de werk zaamheden voor het droogleg gen van Walcheren Men hoopt dezen gang er in te houden en nog te versnellen. Alles wat mogelijk is wordt gedaan om de dijken nog dit jaar te sluiten. de Paaschdagen van mond tot mond ging. Nadat Zaterdag reeds was medegedeeld, dat de Canadee- zen den Gelderschen Achter hoek waren binnengedrongen en de plaatsen Netterden en Dinxperloo hadden veroverd, wachtte men met spanning op nadere berichten. Aanvanke lijk bewaarde Montgomery over deze operaties het stil zwijgen, doch Maandagmiddag werden door de B.B.C. hoop volle berichten over dit voor ons land zoo belangrijk offen sief gegeven. De Britsche en Canadeesche troepen hebben volgens deze mededeel ingen Winterswijk, Aalten en Terborg veroverd en rukten zelfs 15 km. voor bij Terborg op. Aalten ligt 12 km. ten W. van Winterswijk en Terborg 8 km. ten Z. van Doetinchem. Voorts werd Enschede be vrijd en Hengelo bereikt. He denmorgen meldde Reuter, dat ook laatstgenoemde stad van vijanden gezuiverd was. Britsche troepen bereikten verder het TwenteRijnka naal, dat bg Zutphen in den IJssel uitmondt. Ook tal van kleinere plaatsen in den Ach terhoek werden, volgens H.N., bevrijd. De Canadeezen moeten brück zijn hevige gevechten aan den gang. Vooral de sol daten die het afweergeschut bedienen vechten hard. De ge wone soldaten geven zich ech ter over. De aanval die dit offensief inleidde, begon een uur voor zonsopgang. De geallieerde artillerie leg de eerst zwaar vuur over de stellingen. 4 uur na den aan val werden de eerste Duitsche gevangenen binnengebracht en was men 1 km. vooruit. De Britten kwamen langs zijwegen Aalten binnen. Het Zuidelijk deel van het dorp bracht veel tegenstand. De Duitschers hadden alle wegen onklaar gemaakt, behalve dien eenen zijweg. Ook alle brug gen werden vernietigd, uitge zonderd één. NIEUW OFFENSIEF IN SECTOR NIJMEGEN— ARNHEM. Gistermiddag meldde de B.B.C. voorts, dat het eer ste Canadeesche leger, dat tot nu toe nog niet aan den strijd heeft deelgenomen, een nieuw offensief is be gonnen in den sector Njjme- genArnhem, in de Betuwe. Reeds werden enkele ge vangenen binnengebracht, terwijl men al 1 km. vooruit is, gezien van het punt waar de aanval begon. DUITSCHERS TREKKEN UIT NEDERLAND TERUG. Duitsche troepenverplaatsin gen zijn op groote schaal waargenomen tusschen Arn hem en de Zuiderzee, in O. en N.O. richting. Ofschoon door het slechte weer de luchtmacht gehinderd werd bij zijn aanvallen op de terugtrekkende troepen, werden toch meer dan 1000 terugtrekkende motorvoertui gen aangevallen. Het meest overtuigend be wijs, dat de Duitschers terug trekken uit Nederland wordt gevormd door het feit. dat de Duitsche luchtafweer op de afvoerwegen krachtiger is ge worden. Er gingen Zondag dan ook 24 vliegtuigen verlo ren, die de terugtrekkende troepen aanvielen. I Ook bestookten geallieerde I vliegtuigen de hoofdkwartie ren van generaal Blaskowitz te Ol denzaal en van Christi- aansen te Hilversum. De laatste dagen zijn er minder V-wapens in Engeland neergekomen, hetgeen men toeschrijft aan den terugtocht van de Duitschers in Neder land en aan het feit, dat men enkele toevoerwegen van V- wapens afgesneden heeft. (B.B.C. en H.N.) 100.000 Duitschers ingesloten - Geallieerden naderen Osnabrück - Gevechten in Kassei, Würzburg en Fulda - Eisenach tot op 3 km genaderd. Tijdens de Paaschdagen heb ben de geallieerden op alle fronten buitengewone succes sen geboekt. Naar alle kanten hebben de Britsche, Canadee sche en Amerikaansche troe pen groote en belangrijke vor deringen gemaakt, terwijl nieu we offensieven zijn gelanceerd, waarover nog geen bijzonder heden kunnen worden meege deeld. Er spreiden zich nu 9 legergroepen waaiervormig over Duitschland uit. De neutrale hoofdsteden verwachten, dat de in eenstorting van Duitsch land voor de deur staat. Het moreel is slecht te noemen. In verschillende Duitsche steden komen, volgens neutrale pers stemmen, zelfs opstandjes voor. Zooals elders wordt gemeld, de bevrijding van Noord- Nederland begonnen. Dit voor ons wel het meest ver heugende feit. Behalve dan in Noordelijke richting is Montgomery's leger ook in N.O. richting snel door- gestooten, en rukt op naar het hart van Duitschland. In de Noord-Duitsche laagvlakte worden snelle vorderingen ge maakt, bericht de B.B.C. Van een georganiseerd afweerfront momenteel geen sprake meer. Het 21ste leger is min stens 160 km. ten O. van den Rijn gevorderd. Ten- O. van Nijmegen werd Emmerich van vijanden gezui verd. Een Engelsche colonne naderde snel de stad Munster, oprukkende in N.O. richting. De terugtrekkende Duitschers lieten de bruggen springen, doch de geallieerden, met hun bruggeumateriaal achteraan komend. kunnen het tempo van de terugtrekkende Duit schers bijhouden. Hedenmorgen werd gemeld, dat in 3 gedeelten van de stad Munster wordt gevochten, ter- wyl later werd medegedeeld, dat in de stad gevechten plaats vonden. De geallieerde troepen zijn reeds ten 'N. en N.O. van Miinster doorgedrongen en na deren Osnabrück. Deze stad in Westfalen is een belangrijk wegen- en spoorwegknooppunt. 15 km. ten Z. van Osnabrück werd Lengerich bereikt. Ook werd het Dortmund- E' "iskanaal gepasseerd. O.a. 1 Rheine bezet, waar zich reusachtig vliegveld be- adt. (B.B.C. en H.N.) HET GROOTSTE DUIT SCHE WAPENARSE NAAL UITGESCHAKELD Het le en 9e Amerikaansche leger, die uit het Zuiden en Westen een omtrekkende be weging rond het Roergebied uitvoerden. hebben den ring jesloten. Nadat het le Ame rikaansche leger in 5 dagen tijds een afstand van 200 km. had afgelegd, veroverde het op het eind der vorige week Paderborn. De geallieerde le gers stonden hiér op minder dan 270 km. van de Duitsche hoofdstad. Voorts veroverde het 9e Amerikaansche leger de belangrijke industriesteden Gladbach en Bottrop. Bü Lippstad, 30 km. ten W7. van Paderborn, hebben deze twee Amerikaansche legers zich vereenigd. Hierdoor werd het Roergebied afgesneden, het geen neerkomt op een opper vlakte van 12000 km2. In dit gebied, zonder 't welk Duitsch land geen oorlog kan voeren, zouden, volgens de B.B.C., 100.000 Duitschers ingesloten zijn. Het Roergebied is het groot ste wapenarsenaal van Duitsch. land. Dit is het derde indus triegebied, dat Duitschland thans moet uitschakelen. Opper-Silezië, het Saargebied en thans het Roergebied. Het zal natuurlijk tijd ver gen om de ingesloten troepen onschadelijk te maken, maar het zal de opmarsch niet ver tragen. Met de opruiming van de ingesloten legei's is reeds begonnen. IN DE BUITENWIJKEN VAN KASSEL. Het le en _3e Amerikaansche leger maakten de laatste da gen opmerkelijke vorderingen. Deze legers bereikten de ri vier de Eder, staken deze rivier over, veroverden den Ederdam en rukten snel op naar Kassei. Deze opmarsch vormt een be dreiging voor het industriege bied van Thüringen. waar zich vele onderaardsche fabrieken bevinden, evenals talrijke la boratoria. De Amerikanen vor deren zoo snel, dat de ravitail leering uit de lucht moet plaats vinden. Transportvlieg tuigen hebben 1.800.000 liter benzine naar den rechter Rijn oever gebracht voor het le en 3e 'Amerikaansche leger. Gisteravond werd gemeld, dat de Amerikanen in de bui tenwijken van Kassei vochten. Het 3e Amerikaansche leger bereikte ten Zuiden van Kas sei de rivier de Fui'la, stak de ze rivier over en rukte snel in Oostelijke richting op. Maan dagavond stonden de Amerika nen op 3 km. van Eisenach. Daardoor is de afstand naar Berlijn minder dan 270 km. ge worden. Ten Z.W\ van Eisenach werd Fulda bereikt. In de stad wordt gevochten. DE MAIN BEREIKT. In het gebied tusschen Rijn en Main ontmoet het 7e Ame rikaansche leger veel tegen stand tusschen Darmstad en Anschaffenburg. Hier nemen vrouwen en meisjes aan den strijd deel. Zij treden op als scherpsschutters en werpen met handgranaten. De stad Anschaffenburg staat in brand. Niettemin drongen de Amerikanen door het Odewald, Beieren binnen. De rivier de Main werd bereikt, terwijl men 40 km. diep in Beieren doordrong. De voorsteden van de stad Würzburg aan de Main werden bereikt. Het grootste gedeelte van de stad ligt echter ten O. van de Main. Voorts veroverde het 7e Amerikaansche leger de oude stad Heidelberg aan de Neckar. ten Z.O. van Mann heim. Aan dit front werd door de Amerikanen contact ge maakt met het le Fransche leger, onder de Satre de Tas- signay, dat in de omgeving van Spiers den Rijn was overgesto ken. GEMIDDELD 20.000 GE VANGENEN PER DAG. Er worden door de opruk kende troepen veel gevange nen gemaakt. Generaal Patton maakte in 2 maanden 140,000 krijgsgevangenen. Zondag werd door het 3e leger 12.000 man gevangen genomen en door het le Amerikaansche leger 10.000 man. Gemiddeld worden de laatste dagen 20.000 man per dag gevangenen ge maakt. Sedert de landing in Normandië werden 1*4 mil lioen Duitschers gevangen ge nomen. Vele gevangenen trekken langs de wegen zonder bege leiding van bewakers, hetgeen niet noodig is, aangezien zij zich gaarne vrijwillig naar hun plaats van bestemming begeven. De Volkssturm heeft nog nergens werkelijk geprobeerd te vechten. Eiken dag worden ook dui zenden buitenlandsche arbei ders bevrijd. Generaal Eisen hower heeft bekend gemaakt, dat de Duitsche regeering geen daadwerkelijke controle meer uitoefent over- uitge strekte gebieden. De buitenlandsche arbeiders worden aangeraden uit de buurt van militaire doeleinden te blijven. Zij moeten weigeren aan deze doelen mee te wer ken. Zij moeten wachten tot de geallieerde troepen het be trokken gebied gezuiverd heb ben. (BJ3.C. en H.N.) Russen dringen Oostenrijk binnen. Van het Oostelijk front wordt de grootste activiteit uit den Zuidelijken sector gemeld. Na dat de Russen daar de Oosten- rijksche grens waren overge trokken. hebben zij in de af- jeloopen dagen reeds een die pe wig in Oostenrijk gedreven. Volgens de laatste berich ten worden Weenen en Pressburg (Bratislava) be dreigd. De troepen van Tol- boeckin. die Matterburg ver overden. vochten Maandag in Wiener Neustadt (40 km. van Weenen) en zouden de-' ze stad reeds gepasseerd zijn en de directe verbinding tusschen Weenen en Graz door den Semmeringpas heb ben verbroken. Zij zouden dezen Das ook heb ben bereikt. Andere troepen staan nog plm. 60 km. van Graz. Pressburg is men reeds tot op 3 km. genaderd. De ra diozender aldaar heeft de uit zendingen gestaakt. In dezen sector staan de Russen thans "7 km. van Weenen. Maarschalk Stalin maakte Maandagavond in een dagor der bekend, dat bij het Bala- tonmeer in Hongarije, het be- langx-ijke oliecentrum Nagy- kanizsa en 40 andere plaatsen werden veroverd. Er werden hier 10.000 gevangenen ge maakt. Aan de Hongaarsch-Oosten- rijksche grens, waar de Duit sche verdediging ineenstort, wei-den de laatste dagen 26.000 gevangenen binnengebracht. 120 vliegtuigen en meer dan 300 stukken geschut veroverd. In Duitsch Opper-Silezië nam generaal Koniew de stad Ratibor en bedreigt thans Moravis Ostraw. Voorts werd de laatste tegenstand bij Glo- gau gebroken. De 8000" man cellende bezetting gaf zich over. (B.B.C. en N.H)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1