MELBA a. c. van der rest Zware strijd aan Belgische en Duitsche grenzen. middelbl,rg goes Wederom artillerieduel over het Kanaal. Batterijen vèrdragend ge sehut der Duitsche marine heb ben Zondagmiddag de haven plaatsen Dover en Deal als mede barakkenkampen aan de Engelsche Zuidkust opnieuw onder vuur genomen. In Dover werden groote branden waar genomen Engelsch geschut be antwoordde het vuur tijdelijk, zonder echter schade aan te richten. In Noord-Frankrijk hebben de geallieerden hun strijdkrach- .en de laatste dagen zoodanig gehergroepeerd dat de Oise ongeveer de grens vormt tus- schen de t^n N. van dezen stroom staande Britsch-Cana- déesche formaties en de meer Zuidwaarts opereerende Ame- rikaansche troepen. Tusschen de kust en de Oise staan ca. 26 Britsch-Canadeesche divi sies in den aanval. Verschei- Als 't noodig zou wezen hebt U dan. 'n VERBANDKIST bij devhand? Grootere en kleinere nog ver krijgbaar bij: Lange Kerkstraat GOES. Middelen en artikelen voor GEZONDHEIDSZORG gj Melba hier - |jf jjli;Melba daar! M Melba overal... .ij|= waar groeiende kin- jjjii deren zijn. Melba versterkt - zet ze jjjjf kracht bij - -houdt jgïr hun weerstand op |Hi peil... Neem daar- jf-ï om Melba - op al Uw bonnen voor .iiir kinderdrankpoeder ~jjj|. li ZZH2HEBE3SB: alhoewel in den oorlog gebo ren, tóch een vóór-oorlog»- kindje, dank zij de Nutricia- producten. NUTRICIA Hoofdredacteur: J. C. Visser, Vllssln- - gen (afw.); Algemeen redacteur: M. Geerse, Middelburg; Stadsnieuws: C. de Voogd, Vltssingen en J. P. Ph. Doorenbos, Middelburg; Gewestel. nieuws: H. van Benthem, Goea en R. F. H. L. Sondag, Oostburg; Baagsch redacteur: E. 8lderius: Advertentiechef: voor Middelburg: C. P. ButJs, voor Vlissingen S. Rijkeboer. dene van deze divisies zijn op- esteld voor den aanval op Le [avre. De kern van het le Canadeesche en 2de Britsche leger, bestaande uit 5 pantser en 3 infanteriedivisies opereert echter in het gebied Amiens Atrecht. Tusschen de van Amiens uit naar het Westen in de richting van den mond van de Somme optrekkende strijdkrachten en de verdedi gers kwam het tot zware ge vechten in de gebieden van Atrecht, Kamerijk, Rijssel en Valenciennes, terwijl de in het gebied van Bergen (België) doorgedrongen verkennings strijdkrachten bij Wasines op gevangen werden, zoo meldt Interinf. In Picardië hebben de geallieerden pantserverken ningen vooruit gestuurd, doch de hoofddruk in Artois had plaats in Noordelijke en Noord oostelijke richting. In het in dustriegebied ten Noorden van Atrecht ontwikkelden zich ver bitterde gevechten om fabrie ken en mijnen, puinheuvels en rivierovergangen. De nu eens in kleine groepen, dan weer in gesloten formaties opereeren de Britten werden vaak door stakers en terroristen onder steund. Ten Zuiden van de Oise ont moetten de uit het gebied LaonRethel naar het Noord oosten optrekkende Amerika nen herhaaldelijk sterken te genstand. Ten Westen van Hirson stortte een sterke aan val ineen, waarna de Ameri kanen naar het Noorden en Zuidoosten afzwenkten. De stoottroepen van de Amerikaansche legergroep van generaal Patton konden, vol gens Interinf, het gebied tus schen Maas en Moezel berei ken, waarbij Toul (plm. 20 km W. van Namen) na harde ge vechten verloren ging. De naar het Noordoosten vooruitgedre ven Amerikaansche tankspit- sen bereikten de gebieden van Longwy en Charleville. Daar- tusschen weten Duitsche ge vechtsgroepen zich te handha ven. Bijzonder zware gevech ten zijn ontstaan in de bos- schen van- Compiègne en in de streken van St. .Quentin en Kamerijk. De strijd om de havens. In Bretagne zetten de Ame rikanen hun aanval op Brest voort. De bezetting van deze havenstad, evenals die van Lorent en St. Nazaire, hield stand. De voor de haven van St. Malo gelegen eilandvesting Cecembre heeft den strgd moe- heeft de strijd moeten staken ten staken. De commandant, le luit. Seuff, werd onder scheiden met het eikenloof bij het ridderkruis van het ijze ren kruis. Zuid-Frankryk. De bewegingen der Duitsche troepen in Zuid-Frankrijk en in het Rhönedal konden vol gens de plannen worden voort gezet. Het gros der Duitsche 'ormaties kon reeds het ge bied ten Noorden en Noord westen van Lyon. bereiken. Bij de Fransch-Italiaansche grensversterkingen is het niet tot gevechten gekomen. GEÏNTERNEERDE NEDERLAND- SCHE BURGERS !N INDIë. Het Nederlandsche Roode Kruis ontving wederom opgaven van in Ned.-lndië geïnterneerde burgers Nederlandsche nationaliteit. Van de navolgende geïnterneerden konden tot op heden de adressen der naaste familiebetrekkingen of andere belanghebbenden hier te lande niet worden opgespoord. Achter de namen vindt men een korte aanduiding omtrent leeftijd en beroep. Klumper, H. J. A., 49, hoofdincp. v. poi.; Klljn, F., 29, werkz. in transporioedr.Knibbeler, H. A., 51, schoolhoofd; Koek, August, 33, ma chinist; Koenders, J., 52, reiziger Koenen, C. J. C., 61, employé; Koerts, P. J. G-, 45, hoofd kantoor emigratie; Kolder, B., 48, hoofd po- litiekant.; Koilenhoven, H., 25, sche peling; Kommen, Pieter, 49, onder- inspect, v. pol.Koneynenberg, Jo hannes, 50, ingenieur telegraaf kant. Koning, K. A., 47, werkz. bij pol.; Koning, Cornelis de, 39, ambtenaar; Koning. M. de, 51, 7; Kooistra, Mar- tlnus, 61, onderwijzer;* Kooperstroclc, A. M., 40, onderwijzer; Koppen G., 39, administrateur; Koppers, Johan, 19, fabrieksemployé; Korte, Antoine, 53, werkz. kant. boscbwezen; Kottier, A. M., hoofd kantoor openb. ken; Kraamer, G. M., 50, assist, gemeentehuis Soerabaya; Kramer, A. J., 60, gepens.; Kramer, Egbert, 51, inspect, bosohw.; Kramer Perenie, 47, rechter: Kruyff. J. F. N. van der, 36, direct, maatsch.; Kruyswijk, W. P., 49, ingen-: Kuip, A. C." van der, 43, hoofd-insp. boschw.Kuiper, D-, 55, hoofdpolitieagent; Kuyp, L. W. van de, 7 werkz. bij importfirma Lehman; Lange, W, C. A. de, 51, dir. Importmaatseh.Langenberg, E.r 69, verkooper medicijnen; Lanser, F., 57, werkz. bij hoteibedr.; Laurense, Leonardus, 46, ambt.; Laverge, A., 32, werkz. bij scbeepv. mij.; Leeuw, Hendrik, 48, onderinsp. v. pol.; Leeu wen, P. Q. J., 49. prof. te Malango; Leeuwen, H. J. van. 40, boekbinder; Leeuwen, T. van, 44. leeraar; Len den, H. A. van der, 51, planter; Let, Lipke van der, 49, fabriekschef Ligthelm, C. L. J„ 48, werkz, bij importfirma; Limvers, Abraham,' 45, leeraar ambachtssch.Linde, -J. van der, 55, hoofdpolitieagent; Lint, P. E. de, 39, z. ber.; List, H. W., 45, hoofd douane; Lochtenberg, J. M., 41, directeur staalinvoermij.; Loch tenberg, J. B. M., 43, ambten.: Loenhout, C. J. van, 40, werkz. bij pol.; Logeman, N. F. P., 47. leeraar; Logt, Theodorus van der, 48, archi tect: Loo, J. J. van der, 50, inspect. P.T.T.Luyt, J., 51, ambten.; Made. G. van der, 63, z. ber.Ma- hieu, Francois Ie, 7 leeraar; Maree, Gerardus, 45, werkz. bij pol.; Mee- M. J. L. van, 43, onderinspect. van pol.; Meerveld, W. van, 51, ge- pension.; Meinders, J. G., 53, ac count.; Menkc, Hendrik, 43, werkz. bij politie; Mens, J. J. van, 57, z. ber.; Merr, E. S. L. ter, 38, han- deism.; Merwe, J. van de, 36, gees telijke; Mes, Pieter, 58, werkz. bij maatsch.; Meurs, Johannus, 48, werk zaam bü rubberondern.Meijan, H. P. J., 42, hoofdagent v, pol.; Meyer, W. B. H.f 51, hoofding. radiokant.; Meyer, W. F., 33, chauff.; Meijsen, J. A. J„ 47, ingen. P.T.T.Mierden, L, van, 57, z. ber.; Mol, J., 54, leeraar; Mollenkamp, J. B., schoolhoofd; Mollet, M. M., 56, agent V. pol.; Moorman, J. A., 50, school hoofd.; Moosdijk, W. J. van de, 43, gouverneur; Morsink, J. M. J., 42, ass. resident; Mos, Mlchiel de, 37, bouwk. ingen.; Mossel, G. W., 56, rechter; Muhlstaff, H., 52, gepens.; Mulder, J, C., 40, agent v. pol.; Mulder, Willem, 57, schepeling; Mu- look Houwer, P. A. W., 59, prof.; Mussche, Johan, 30, douaneambten.; Nabarro, David, 50, lector; Nahuüs, P. M. R. L., 25, autoreparateur; Vannautaemke, W. R., 53, hoofd berichtenkant.Nelissen, H. B., 27, accountant; Nessz, A. G. van, 49, inspect.; Nes, H. F. van, .38, werkz. bij maatsch.; Niet, Maarten de, 39, prof.; Nijhuls, G. W., 58, advoc. Noord, H., 54, werkz. bij drukkerij; Noorlander, A. P., 45, werkz. bij suikerraffinaderij: Obwurzer, E. A. J. M. Von, 53, inspect, dep. V.B.B.; Ockhuysen, Anton, 40, werkz. in zie kenhuis; odink, H. J., 51, werkm.; Oest, H. B. van der, 46, werkz. bij drukkerij; Oltmans, Johannes, 47, ingen. P.T.T.; Oomen, 49, schoolh.; Oost, F., 41, onderinspect. van pol.; Oosten, Abraham van, 31, inspecteur. Belanghebbenden gelieven zich ter verkrijging van nadere inlichtingen te wenden tot de Ve afd. van het In- formatie bureau van het Ned. Roode Kruis, Juliana van Stolberglaan 27 29 te 's-Gravenhage, onder opgave van zoo volledig mogelijke gegevens om trent naam, voornamen, geboorteda tum, beroep, werkgever en laatstbe- kende adres der geïnterneerden. In het Noord- ZweedschNoorsche grensge bied is dezer dagen in de ber gen een man door een ade laar overvallen. De aangeval lene verdedigde zich, naar Stockholms Tidningen bericht, met een dikken stok, waar mede hij het dier hevige sla gen toediende. Dit zette zijn aanvallen echter woedend voort. Tenslotte moest de man vluchten, toén hij inzag, dat hij niet langer stand kon hou den tegen de aanvallen van den adelaar. NIEUWE BURGEMEESTERS Het rijkscommissariaat deelt mede: De Generalkommissar fiir Verwaltung und Justiz heeft benoemd: den referenda ris K. Mielart, wnd. burge meester van Leerdam, tot bur gemeester van deze gemeen te; den heer P. G. C. Stuiver, wnd. burgemeester van Berlcel en Rodenrijs tot burgemeester dezer gemeente; den heer W. A.Scharwaechter, vmd. bur gemeester van Benthuizen en Moerkapelle, tot burgemeester dezer gemeenten; dén heer A. J. de Vos te Halstefen tot burgemeester van Raamsdonk den heer P. H. Nauth te Brammen tot burgemeester van Ubach over Worms; den heer J. J. H. Lamerichs te Bergh en Terblijt tot burge meester dezer gemeente; den heer G. H. Sehoonhagen te Wittem tot burgemeester van Kessel; den heer F. M. P. C. de Boer, waarnemend burgemeester van Amerongen en Leersum, tot burgemeester dezer gemeenten; den burge meester van Karstens J. de Graaf, gelijktijdig tot burge meester van Middelstum en den gemeente-ambtenaar H. Kamps te Groningen, tot bur gemeester van Biervliet. DE GEVECHTEN IN ROEMENIË. De infiltratie van Roe meens ch gebied door de bolsje wisten houdt aan. In de Do- broedsja, maar ook in het ge bied ten Zuiden van Boekarest hebben zij sterke strijdkrachten aan de Roemeensche grens ge concentreerd. Berichten, dat zij de grens reeds overschreden zouden hebben, zijn echter niet bevestigd. De druk op de Karpathen- passen duurt voort. De bolsje wisten trachten vooral den Oitonpas te veroveren door concentrische aanvallen uit het Oosten. Zuiden en Zuidwesten. Zij getroosten zich-hier zware verliezen en brengen steeds weer nieuwe strijdkrachten in het vuur. Duitsche troepen konden hun stellingen aan de zen pas handhaven en hetzelf de was het geval bij den Gue- mesbuecpas, die van het Oos ten én Noordoosten werd aan gevallen. Sterke groepen Duit sche slag- en gevechtsvliegtui gen vielen de smalle aanvoer- wegen der Sovjets in het woes te bergland steeds weer aan en maakten ze door zware bom men onbruikbaar. Ook tusschen Proeth en Se- reth kwam het wederom tot zware gevechten met sterke deelen der Duitsche troepen, die op vele plaatsen de aan- voerverbindingen- der Sovjets hebben verbroken. De bolsje wisten hebben thans tegen deze troepen aanzienlijke pantser strijdkrachten in den strijd moeten brengen, AM. LUCHTOFFENSIEF OP DE MOLUKKEN. Het geallieerde luchtoffen- sief tegen de Molukken werd voortgezet. Dinsdag vielen om streeks 70 machines de Japan- sche stellingen op Halmaheira aan. Des nachts volgde een herhaling. Ook Menado, aan de Noordpunt van Celebes, was Dinsdag weer het doel der ge allieerden. Het zelfde geldt voor df Ja- panscho basis Bamo aan de Westkust van Nieuw-Guinea, die Dinsdag door omstreeks 30 Amerikaansche machines werd aangevallen. Voorts werden dien dag luchtaanvallen onder nomen op het Philippijnen- eilandje Mindanao. In het centrale deel van d< Pacific richtten de geallieerde luchtaanvallen zich in het bij zonder tegen de eilanden Nau- roe, Troek en Merir, die ieder, volgens berichten uit Tokio, door 20 toestellen zouden zijn aangevallen. Des Woensdags in den namiddag verschenen er, volgens het Hbld., boven hét eiland Pagan, in het Noor delijke deel van den Marianen- archipel, 16 Amerikaansche bommenwerpers en jagers, die de Japansche stellingen aan vielen. 13 WTÏPS, %otte de viele een mes van de sf Lange- zoodat het viel en een ^oonbank zijn been veroorzan.. wond m wond is in het GasthJt(r hecht, 'uis ge- Concert* „Euphonia" gaf Zaterdag wederom een concert op Je Markt. Het ten gehoore ge brachte mocht zich wederom in de belangstelling en waar deering van de toeschouwers verheugen. Kerk- en Schoolnieuws Ned. Herv. berk. Aangeno men de benoeming tot hulppr. te Driebergen cand. G. van >en te Veenendaal, die :te voor Koudekerke. Geref. kerken. Op eén drietal te Sleeuwijk komt voor ds. M. Ros te Krabbendijke. Afscheid ds. Schoch. Nadat ds. Schoch gistermor gen afscheid had genomen van zijn gemeente te Kleversker- ke, nam hg gistermiddag af scheid van zgn gemeente te Veere. Ds. Schoch koos tot afscheidstekst Ps. 68 20. (nieuwe vert.) Geloofd zg de Heere. Dag aan dagr draagt hij ons. Hij is ons heil. Deze woorden zingt David in een periode van strijd. On danks zijn zorgen zingt hij Gods lof en samen met God behaalt hg de overwinning. David beschrijft dit alles zeer treffend. De toestanden waren wel kommervol, maar God draagt. In de statenvertaling staat God overlaadt maai- deze vertaling is foutief. God draagt, luidt de nieuwe en de juiste vertaling. Hg draagt ons en onze lasten en onze zorgen. Dit geeft reden tot dankzegging en tot lof zingen. Maar kunnen we zingen? Een afscheid maakt weemoedig, maai- zingen moeten we toch, want weiiswaar zal de voor ganger zijn gemeente veria- ten, maar Gods evangelie zal- verkondigd blijven worden Wij hoeven niet droevig ge- stemd te zijn, want dag aan dag. draagt God ons. En God wil ons dragen, hij biedt het aan om alles, al is het nog zooveel, te dragen. Waarom accepteeren we dit aanbod dan niet? We zuchten steeds: Och, mocht het eens gebeu ren..., maar het is al gebeurd, God heeft alles al voor ons gedaan, hij vraagt slechts te vertrouwen, dat Hij voor ons zorgt. Al wordt de toekomst nog zoo moeilijk. God zorgt voor ons. Hij draagt ons. En dan moeten we alles maar overgeven. Na deze prediking sprak de heer J. de Graaf namens je kerkvoogdij en de notabelen ds. Schoch toe. De heer A. den Hoed sprak namens den kerke- raad en verzocht den scheiden den predikant staande toe te zingen Ps. 121 4. Onder koorzang begaf ds. Schoch zich aan het eind van den dienst naar den uitgang, waar hij alle aanwezigen de hand drukte. Generale Synode der Geref. kerken. De generale synode der Gerei". kerken heeft ds. C. H. Linde-, boom en een aantal ambtsdra- kers van de kerk van Kam- pen. die wegens zonde van openbare scheurmaking ge schorst waren, thans uit hun - ambt ontzet, omdat zij zich aan hun schorsing niet onder- worpen hadden, maar hun .ambtelijke bediening voortge- zet. - Ten aanzien van de Geref. V* kerk van Bergschenhoek be sloot de synode den schisma- 4. tieken kerkeraad, met wie t zich onder zijn leiding stellen niet langer als Geref. kerk in het verband der Geref. 1.-.v-"— in Nederland te beschouwe

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 2