PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Ihfitsche troepen trekken door Lyon Noordwaarts ABonnf<ENT8PBIJS! 19 ct" per week of 2.42 per kwartaal. Franr-f. post 2,63 per "wartaal. Alsonderiyke nummers 5 ct. ADVfo-ENTIEPRIJS: Per m.m. 121 ct., minimum per adver- BIJ abonnement speciale prijs. Kleine advertenties en en dtenstaanbie- Blad" 10 ct. meer. MAANDAG 4 SEPTEMBER 1944 Vt«n <iS'Iblad«?n gevestigd te: vullingen: Redactl» ®n Administratie Walstr. 58-60, tel. 10 (2 lijnen), Redactie na kantoortijd tel. 578; Middelburg: Londensche Kaal 29 Red. tel. N/?^?,VESTAAT 4 ELABZUOEN "u^TKSSLSÏÏSt^Ji 18/ste JAARGANG NUMMER 237 Breedestraat 45, tel. 102; Breskene: Dorpsstraat 35, teL 21. 4»ERBÏTTERDE GEVECHTEN IN ITALIË. NIEUWE SOVJET-AANVALLEN IN KARPATHEN AFGESLAGEN. Het opperbevel van de Duit- sche weermacht maakte Zon dag bekend: In Noord-Frankryk zijn vij andelijke overzetpogingeo over de Soumie by Abbeville mis lukt. Byzondcr hevig werd Za terdag gevochten ten N, van Douai, tun N.O. van Rethel en ten N. van Sedan. Het garni zoen van de vesting Brest heeft ook Zaterdag alle aan vallen der Amerikanen, die hun van de gevechten der laat ste dagen zwaar geteisterde formaties dooor versch aange voerde .troepen moesten ver vangen, afgeslagen. Geringe plaatselijke penetraties in het voorterrein van de vesting zijn afgegrendeld. De bloedige verliezen van den vyand waren bijzonder zwaar. Alleen voor den sector van een onzer compagnieën werden 150 vijandelijke dooden geteld. In den marsch door het Rhónedal naar het N. zijn on ze troepen volgens de plannen door Lyon getrokken. Sterke vijandelijke aanvallen van het Oosten uit, werden door onze flankbeveiligingen afgeslagen, waarbij een vijandelijk bataljon in de pan gehakt werd. Beveiligingsvaartuigen van de Duitsche marine sloegen in den nacht van 1 op 2 Septem ber in het Nauw van Calais in liet vuur van Engelsche stukken geschut voor den lan gen afstand, talrijke aanvallen van vijandelijke torpedomotor- booten en jachtkruisers af. Hierbij werden 1 vijandelijke torpedomotorboot tot zinken gebracht en 4 vijandelijke jachtkruisers neergeschoten. 1 eigen vaartuig ging verloren, 2 andere vaartuigen werden beschadigd. Na een verbitterden strijd Van 5 weken tegen een veel vuldige vijandelijke overmacht, is de heldhaftige bezetting van de marinebatterij lie de Ce- cembre, onder bevel van den eersten luitenant der reserve bij de marine-artillerie Seuss. bezweken voor de vijandelijke overmacht, nadat door onver poosde luchtaanvallen en on afgebroken scheepsartillerie- vuur ook de laatste nog bruik bare wapens en stellingen wa ren vernietigd. In Italië heeft de vijand met het krachtigste gebruik van artillerie en tanks zijn groote aanvallen aan de Adriatische kust over een breedte van 20 km voortgezet. Bijzonder ver bitterd waren de gevechten aan dén kustweg ten N.W. van Pesaro, waaraan ook vijande lijke scheepsartillerie deelnam. Met voorbeeldige standvastig heid verhinderden onze divisies ook Zaterdag weer de door braak van den vijand naar het N.W. 55 vijandelijke tanks wer den stukgeschoten. In de Zuidelijke en Oostelijke Karpathen werden nieuwe he vige aanvallen der Sovjets af geslagen. Aan de rest van het Oostelijke front ontstonden nog slechts ten N.O. van War schau gevechtshandelingen van be teekenis. Alle doorbraakpo gingen van de bolsjewisten werden hier ook Zaterdag ver ijdeld, waarbij 35 vijandelijke tanks werden stukgeschoten. De binnenstad van Warschau werd na hevigen strijd volko men van opstandelingen ge zuiverd. Slagvliegers vernietigden bij aanvallen op een Roemensch vliegveld 11 gepantserde vlieg tuigen en een groote vliegtuig hangar. DISTANCDEERINGEN IN ITALIË. Omtrent de gevechten in Italië meldt Interlnf, dat de Duitsche troepen zich ten Noorden en Noordwesten van Florence eenige dagen geleden volgens de plannen en in alle rust enkele kilometers hebben fedistancieerd. Ook aan den enedenloop van den Arno hebben de Duitsche troepen, zooals het plan was, in alle stilte en door den Amerikaan- schen tegenstander niet be lemmerd, den Noordelijken oever van de rivier ontruimd, om een gemakkelijker te ver dedigen systeem van stellin gen te betrekken. Aanslag op generaal Giraud. Naar de News Chronicle meldt, is generaal Giraud voor zijn villa in Mostogamen bij Oran, waar hij sedert zijn pen- sionneering verblijf houdt, door een Senegalees, die op schild wacht stond, beschoten. Een kogel doorboorde beide wangen en sloeg hem eenige tanden uit den mond. Vertrek van vrijwilligers. In de kleine zaal van den Dierentuin te Den Haag heeft wederom een groot aantal vrij willigers afscheid genomen. Onder hen bevonden zich jeugdstormers, kaderleden van den arbeidsdienst enz. Ia het verleden ligt het heden, In "t nu wat worden zal. Adrlaaan Bankert. 1684. Vocht tegen Zweden In 1659 en verder tegen de Ook thans weer strijden Nederlanders Duinkerkers, Engelsrhen en Fran- voor Europa's vrijheid schen. Werd In 1666 Lt.-admiraal. trouwe verbondenheid met hun Duit- Overleed In 1684. O/H Pm echo kameraden. O/HPm GOED VOORGAAN DOET GOED VOLGEN. Zet ook gij u derhalve ln voor de toekomst van uw volk en meldt o als vrijwilliger b|J de Kriegsmarine. Aanmelding staat open voor iederen Nederlander van 1745 Jaar en kan geschieden bU de Marine Annahmeste 11e Nlederlande te Utrecht, de aan- meldingsbureaux voor Marine-vrijwilligers te Amsterdam, Kalverstraat 143 en Rotterdam, Nieuwe Binnenweg 98—100. b|J alle Hafen- en Ortskom- mandanturen en b|| de Nebenstellen der Waffen 8S. Alle gewenschte In lichtingen. zoowel voor dlenstname b|J de Marine als b|J de Waffen SS. -.tvorden aan bovengenoemde adressen verstrekt. Finland breekt met Duitschland. Naar uit regeeringskringen te Helsinki verluidt, heeft de Finsche regeering onder En- gelschen en Amerjkaanschen druk besloten, de betrekkin gen met Duitschland te ver breken en de door de Sovjet- Unie gestelde voorwaarden aan te nemen. (D.N.B.) Naar aanleiding van dit be sluit hield de Finsche mi nister-president Hackzell een radiorede, waarin hij o.a. me dedeelde, dat 't Finsche parlë. ment Zaterdagavond een zit ting met gesloten deuren- heeft gehouden, om de kwestie •van het herstel der vreedzame betrekkingen tusschen Finland en de Sovjet-Unie te bespre ken. Daar de militaire en po litieke toestand den laatsten tijd een aanzienlijke verande ring heeft ondergaan, heeft de regeering zich na zorgvuldige voorbereiding op 25 Augustus tot het Sovjet-gezantschap in Stockholm gericht met de vraag, of de Sovjet-Unie be reid zou zijn, een Finsche de legatie te ontvangen voor wa penstilstands- resp. vredeson derhandelingen. Op 29 Aug. is het antwoord van de Sovjet- Unie ontvangen, dat na rugge spraak tusschen de Sovjet- Unie en Groot-Brittannië en met goedkeuring van de Ver. Staten aldus luidde, dat Fin land de betrekkingen met Duitschland diende te verbre ken en verlangen moest, dat Duitschland binnen 2 weken tijds zgn troepen uit Finland zou terugtrekken. Zoodra de ze „voorloopige voorwaarden" vervuld zouden zgn, zou de Sovjet-Unie bereid zijn, een Finsche delegatie in Moskou te ontvangen, om over wapen stilstand resp. vrede of over beide te onderhandelen. De Finsche regeering is tot de overtuiging gekomen, dat maatregelen dienden genomen te worden, om zich met de Sovjet-Unie te verstaan. De Rijksdag heeft dit besluit goedgekeurd en zijn vertrou wen in de regeering uitgespro ken. De kwestie van de Duitsch-Finsche betrekkingen, zooals die door het besluit van de vorige Finsche regeering in dien zin was geregeld, dat Finland geen afzonderlijken vrede zou sluiten, meende mi nister-president Hackzell als door de gebeurtenissen ach terhaald te kunnen voorstellen. Hij beweerde bovendien, dat dit besluit door den vroegerep president der republiek in zgn eigen naam v,as genomen. Het desbetreffende verdrag is niet aan het parlement voorgelegd en voldoet derhalve niet aan de formeele eischen, die de grondwet aan verdragen stelt. Om die reden is het Duitsch- Finsche verdrag na de presi- dentswisseling voor het staats hoofd niet meer bindend ge weest. LINKS GERICHTE BÜLGAARSCHE REGEERING Na het aftreden van de re geering Bagrianoff, die zich tot taak gesteld had, Bulga rije terug te voeren naar den toestand der neutraliteit, maar welker pogingen niet gelukt zijn, is thans onder Moeravieff een nieuwe regee ring gevormd, die, naar het D.N.B. méldt, een duidelijke zwenking naar links betee- kent. Nieuwe Reise- und Gaststüttenmarken Met ingang van 21 Aug. jl. zijn nieuwe Reise- und Gast- stattenmarken in omloop ge bracht en wel in de volgende waarden 50 gr. brood (rood), 50 gr. vleesch (blauw). 30 gr. kaas (groen), 25 gr. Nahr- mittel (paars), 5 gr. boter (geel) en 5 gr. margarine (lichtbruin). AUTOBUS DOOR AMERI KANEN IN SCHEERVLUCHT BESCHOTEN. In het Westen des lands is Vrijdagochtend een autobus door Anglo-Amerikaansche vliegtuigen in scheervlucht met boordwapens beschoten. Daarbij werden 15 Nederlan ders gedood, 14 werden zwaar- en 5 licht gewond. Bij de dooden en gewonden be treft het in hoofdzaak vrou wen. Bovendien werden in den loop van Vrijdag nog andere aan vallen met boordwapens ge richt op personentreinen en auto's, waarbij nog 19 Neder landers werden gedood, 13 zwaar- en verscheidene licht gewond. Roofoverval te Steenwykerwold. Des avonds laat vervoegde zich aan de woning van A. Hartkamp te Steenwnkerwold een tweetal onbekende man nen. Toen H. de deur opende, werd hij met vuurwapens be dreigd en in zijn woning terug gedrongen, waarna de bandie ten hem een flinke geldsom afhandig maakten. De daders verdwenen. Geen stortingen voor Franks-yk en Roemenië. Het Ned. Clearing Instituut kan voorshands geen stortin gen, bestemd voor overmaking naar Frankrijk en Roemenië, meer aannemen. AMERIKAANSCHE OPERATIE TEGEN BONIN-EILANDEN. Een Japansch frontbericht meldt een vrij groote Ameri- kaansche operatie tegen de Bonin-eilanderi. Donderdag middag verschenen boven de 3 grootste eilanden van deze groep, nl. het Vader-eiland, het Moeder-eiland en het Zwavel-eiland in totaal onge veer 60 Amerikaansche vlieg tuigen, die van vliegtuigmoe derschepen waren opgestegen. Hiervan werden er 7 neerge schoten. Vrijdagochtend her haalden de Amerikanen hun aanvallen in verscheidene gol ven. Ongeveer 100 toestellen vlogen boven het Vader-eiland en meer dan 100 boven het Zwavel-eiland. 11 vliegtuigen werden neergeschoten. Na het bombardement ver schenen ook Amerikaansche oorlogsschepen voor het Va der-eiland en beschoten de Ja- pansche stellingen. Ook uitvhet Z.W. deel van den Stillen Oceaan wordt mel ding gemaakt van een aantal Amerikaansche luchtaanvallen op Japansche steunpunten. Kaimana op het W. deel van Nieuw-Guinea werd Donder dag door plm. 140 Amerikaan sche vliegtuigen aangevallen. De Amerikanen verloren 2 vliegtuigen en 6 andere wer den beschadigd. Monakwari op Nieuw-Guinea werd dien- zeüfden dag door 15 Ameri kaansche jagers aangevallen. Vrijdag werd Menado op Cele bes voor het eerst vrij krach tig vanuit de lucht aangeval len. Aan dezen aanval namen ongeveer 40 Amerikaansche toestellen deel. Rabaul, het meest aangeval len Japansche steunpunt, heeft sedert het begin van de bijna dagelijks terugkeerende aan vallen rond 23.000 Amerikaan sche vliegtuigen over zich heen zien trekken. Hiervan werden door den Japanschen afweer 2090 toestellen neer geschoten en 344 beschadigd. Dr. Th. Bodde, advocaat en procureur te 's-Gravenhage, is be noemd tot directeur-generaal der Philips! abrieken. De hoofdinspectie voor de Luchtbe scherming vraagt: Hebt U rand en water en verder bluschmaterlaal op alle verdiepingen gereed staan? 's Avonds half tien binnen. Beschikking van den Gene- ralkommissar für das Sicher-" neitswesen betreffende de ver vroeging van het sluitingsuur en van het tijdstip waarna men zich in het bezette Nederland- sche gebied niet meer in de open lucht mag bevinden. Met ingang van 4 September 1944 wordt voor het bezette Nederlandsch gebied het slui tingsuur vervroegd en gesteld op 20.30 uur en wordt het tijd stip, waarna men z'ch 's avonds niet in de open lucht mag be vinden vervroegd tot 21.80 uur. Verder gaande plaatselijke regelingen, die reeds uitge vaardigd znn, worden hierdoor niet aangetast. De GeneraJ kommissar für das Sicherheitswesen, (get.) Rauter, SS-Obergruppenfiihrer und General der Polizei. BEKENDMAKING van den Generalkommissar für das Sicherheitswesen over den toegang tot het militaire kust- spergebied en over het ophef fen van de politie- spergebieden. Ik. deel hierbij mede, dat het mliitaire kustgebied, dat door den weermachtsbevelheb ber in Nederland als zoodanig wordt aangegeven, slechts door personen, die zich kun nen legitimeeren met een nieuwe Ausweis van de be voegde militaire bureaux, mag worden betreden en bereden." In verband met de vorming van 't militaire kustspergebied treden mijn bekendmakingen inzake spergebieden onmid- dellgk buiten werking. De door de poli tie-off icieren uit gereikte Sonderausweise ble ven wat betreft de hierop aan gegeven tijd en plaats tot en met 15 September 1944 geldig. Ik vestig er de aandacht op, dat de grens van het militaire kustsper gebied een militaire afslultlngslün vormt In den zin van art. 1 van de Verordening 10-42. Het overschrijden van deze lijn door onbevoegden wordt door de weermachtsrechtspraak ge straft. Personen, die In militair be lang dit gebied wenschen binnen te komen, moeten hun verzoek richten tot het bevoegde militaire bureau. In het burgerlijke reisverkeer ko en met betrekking tot de wijze waarop een aanvraag moet worden ingediend, geen veranderingen. Personen, die om dringende eco nomische of familieredenen tot het militaire kustspergebied wenschen te worden toegelaten, dienen zich met een schriftelijk verzoek om toelating te wenden tot den burgemeester van de gemeente, waarheen zij zich wen schen te begeven. Komen verschil lende gemeenten voor de reis In aan merking, dan moe» het verzoek om reisvergunning worden ingediend bij den commissaris der betreffende provincie. De reisvergunning wordt alleen in uitzonderingsgevallen ver leend. In de aanvrage moeten familie* iam, voornamen, beroep, woonplaats straat, datum van geboorte en geboorteplaats van dengen-, die de mvraag Indient, worden vermeld. Bovendien moeten uitvoerig de rede- worden uiteengezet waarom men reisvergunning -.venscht. Ook de duur van het verblijf moet worden opgegeven. Het verlaten van de provin cie Zeeland blijft aan perso nen, die niet de Duitsche na tionaliteit bezitten, alleen toe gestaan met schriftelijke toe stemming van den burgemees ter van de plaats hunner in woning, voor zoover zij in de provincie Zeeland wonen. Ar tikel 3 van mijn verordening over de regeling van het in- en uitreizen, over het sluitings uur en over den tjjd, waaxin met zich niet in de open lucht mag bevinden voor de provin cie Zeeland van 20 April 1944, blijft van kracht. De Generalkommissar für das Sicherheitswesen, w.g. Rauter, SS-Obergrupperrführer u. General der Polizei.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 1