PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Geallieerden trekken over de Sonnne en de Maas Amerikanen rukken naar de Duitsche grens op. ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1944 BUREAUX TB MIDDELBURG, VL1SSINUEN, GOBS, OUST BURG, BRESKENS, SOUBURG. 187o JAARG. NUMMER 236 AMIENS EN VERDUN ONTRUIMD. ZWARE STRIJD OM BREST, SOVJET-OFFENSIEF OPGEVANGEN. Het opperbevel van de Duit sche weermacht maakte Vrij dag bekend: In Noord-Frankryk z\jn on ze troepen onder sterken v\jan- delijken druk verder naar het Noordoosten in de richting van de Somme teruggegaan. Na harden strijd stelde de vijand zich in het bezit van Amiens en drong vandaar verder naar het Noordoosten en Noorden door. Tegenaanvallen worden ondernomen. Ook uit het ge bied LaonRethel duurt de sterke vijandelijke druk naar •het Noorden voort. In den op- marsch uit het gebied Chalons sur-Marnc en naar hot Oosten heeft de vhand het Zuidelijke deel van de Argonnen door- stooten en ls hij over een breed front naar de Maas opgerukt. Bijzonder hevig wanen de ge vechten in het gebied van Ver dun, dat in de middaguren door onze troepen werd ontruimd. Het strijdgebied van Brest ligt, nadat de eerste vijandelij ke groote aanvall was mislukt, onder permanente zware vijan delijke beschieting. Hernieuw de aanvallen op onze stellingen In het voorterrein mislukten. Bijzonder verbitterd waren de gevechten op hot schiereiland Armorlque, De onder bevel van den eer sten luitenant der marine-ar tillerie van de reserve, Seuss, voorbeeldig vechtende bezet ting der marinebatterjj Cecem- bre blijft, ondanks bijna onaf gebroken beschieting, waaraan ook een slagschip deelneemt, den toegang tot de haven van St. Malo versperren. In het Rhöne-dal duren de zware afweergevechten van onze troepen in het gebied van Valence voort. In België en Noord-Frankrijk werden In den tyd van 10 tot 20 Augustus 1950 terroristen in den strijd vernietigd. Het vergeldingsvuur op Lon den duurt voort. Aan de Adiiatische kust moesten onze troepen den ge- heelen dag aan zeer sterke vijandelijke aanvallen het hoofd bieden, waarvan de kracht steeds meer toenam. Tijdens de verbitterde gevechten kon de vjjand weliswaar op enkele plaatsen onbelangrijke penetra ties in ons front tot stand bren gen, de beoogde doorbraak, kon hij evenwel niet forcccren. j De plaatselijke penetratieplek- ken werden afgegrendeld, 51 I tanks werden stukgeschoten. Aan het Oostelyk front is het thans gelukt het bolsjewis tische zomeroffensief voor een aaneengesloten front tusschen de Oostelijke Karpathen en de Finsche Golf op te vangen. Ook de laatste dagen zijn alle po gingen van den vjjand zich door krachtige aanvallen nieu we vrijheid van beweging te verschaffen, mislukt door de taaiheid van onze infanterie en door succesvolle tegenaan vallen van onze pantserforma- tics. Hierbjj werden moer dan 4200 vHandeltjke tanks en rond 5000 stukken geschut vernie tigd, alsmede meer dan 13.000 gevangenon gemaakt. Aan de Zuidelijke on Oostelijke Kar pathen hebben Duitsche en Hongaarschc formaties Don derdag talrijke, ten decle door tanks ondersteunde aanvallen van de bolsjewieken uiteenge slagen. In het bruggenhoofd van den Weichsel ten Westen van Baranof zjj'n onze troepen tijdens don aanval diep dc vij andelijke stellingen binnenge drongen. Ten Westen van An- napol werd een Sovjet-Rus sisch bruggenhoofd op den Westelijken oever van den Weichsel vernietigd. Dc daar opgestelde 106e bolsjewistische divisie infanterie werd bjj deze gevechten volkomen vernietigd. Ten Noordoosten van War schau alsmede tusschen Boeg en Naref zjjn nieuwe, door tanks en slagvliegera onder steunde aanvallen der bolsje wieken in harde gevechten in eengestort. In Estland hebben onze grenadiers een vijandelij ke gevechtsgroep in verbitter de boschgevechten ten Noord westen van Dorpat over do Embach naar het Zuiden te ruggeworpen. In luchtgevechten en door luchtdoclartillcrie van de lucht macht hebben de Sovjets Don derdag aan het Oostelijk front 56 vliegtuigen verloren. Luite nant Schaft, vliegtuigbestuur der in een eskader jagers, heeft Donderdag 13 bolsjewistische vliegtuigen neergeschoten en heeft daarmede het aantal van zjjn in de lucht behaalde over winningen tot 106 verhoogd. In den strjjd tegen de Brltsch-Amerikaansche ravi- tailleertngsvloot hebben dc Duitsche marine en luchtmacht in do maand Augustus 45 vracht- en transportschepen met een gezamenlyken inhoud BULGAARSCHE REGEERING AFGETREDEN. De Bulgaarsche minister president Bagrianoff heeft Vrijdag over ra.dio Sofia het aftreden van zijn kabinet be kend gemaakt. Bagrianoff zei- de, dat hjj tot aan de vorming van een nieuwe regeering be last is met de leiding der staatszaken. In Sofia zijn dezer dagen communistische straatbetoo- gingen ontstaan. Er werden arrestaties verricht. Reuter meldt, dat een Bul gaarsche delegatie te Cairo is aangekomen voor het in ont vangst nemen van de voor waarden der geallieerden. Van onderhandelingen kan geen sprake zjjn. ZWAAR ARTILLERIEVUUR OP ZUID-ENGELSCHE HAVENS. Gisterochtend meldde In- terinf dat de zwaarste Duit sche batterijen vèrdragend ge schut van Kaap Gris-Nez uit sedert des nachts 01.53 uur havensteden aan de Zuid-En- gelsche kust beschoten. Voor zoover toen bekend was gewor den, werden meer dan 10Ö sal vo's gelost. In bevoegde kringen te Ber lijn was geen verklaring té ver krijgen of het hier om maat regelen gaat tegen verdere in vasievoorbereidingen of dat nieuwe wapens voor den groo- ten afstand in actie zqn geko men. Te Quebec Is onder voorzlttei schap van den leider der partij va., de Nationale Unie, Maurice Duples- sis, een nieuwe Canadeesche re ring gevormd. van 262.500 brt tot zinken ge bracht. 28 andere schepen, met een gezamenlyken inhoud van 226.000 brt, werden door tor pedo- en bomtreffers ten deele zwaar beschadigd. De onder gang van een groot deel dezer schepen moet waarschijnlijk geacht worden. Aan vijandelij ke oorlogsschepen werden 1 hulp vliegkampschip, 2 kruisers, 23 torpédojagers, 2 corvetten, 2 duikbooten, 13 torpedomotor- booten, 1 motorkanonneerboot en 11 beveiligingsvaartuigen tot zinken gebracht en 2 slag schepen, 5 zware en lichte kruisers, 14 torpedojagers, 1 corvet, 3 torpedobooten en 6 torpedomotorbooten bescha digd. Donderdagnacht wierpen af zonderlijke vijandelijke vlieg tuigen bommen op plaatsen in Noordwest - en West-Duitscli- land. ZWAARTEPUNT TEN WESTEN VAN DE ARGONNEN. In Noord-Frankrijk heeft zich een vrijwel ononderbroken en tamelijk rechtlijnig front gevormd, dal zich in Noorde lijke richting beweegt. Na een door het geallieerde opperbe vel uitgevoerde hergroepeering staan op den Westelijken vleu gel de Canadeezen, in het midden de Engelschen en op den Oostelijken vleugel de Amerikanen. Tqdens den op- marsch naar het Noorden zjjn de geallieerden in het Westen bij Amiens de Somme gepas seerd en in het Oosten bjj Sedan de Maas. Het zwaarte punt van den strjjd, lag, vol gens de laatste berichten, ten Westen van de Argonnen, waar de geallieerden over een breed front naar het Oosten in de richting dus van de Duitsche grens, oprukken. Ontmoeten de geallieerden tegenstand, dan probeeren zij die door zware bombardemen ten en onverpoosde tankaan- vallen te breken. Meerendeels echter rijden de tanks om de eilanden van verzet heen en trachten deze door overvleuge- ling uit te schakelen. In den rug van deze vooruitgeschoven spitsen is eèn verbeten af- weerstrijd tegen de over een breed front volgende gealli eerde infanterie gaande. Hoewel de geallieerden bijv. in het gebied van Amiens zq'n doorgedrongen, wordt, volgens het D.N.B., ver ten Westen en ten Zuiden daarvan nog ver bitterd om plaatsen en rivier- overgangen. gevochten, zoo o.a. in het gebied van de be- neden Seine bij Le Havre en in de bosschen ten Zuiden van Compiè^ne Hetzelfde beeld vertoont zich in den sector van de Aisne. Een bewijs van de felheid van den strijd vormt o.a. een telegram, dat de opperbevel hebber van de invasietroepen, generaal Eisenhower, naar het D.N.B. verneemt, gezonden heeft aan den chef van den Amerikaansehen legerverzor- gingsdienst. Eisenhower ver klaarde, dat zijn troepen thans 150.000 ton munitie per maand en dagelijks op zijn minst 90 tanks als vervanging noodig hebben en dat de Amerikaan- sche formaties bommenwer pers tot dusver aanzienlek meer dan 3200 vliegtuigen verloren, waarvan 225 bij den strijd om Parijs. Op grond van déze cijfers verlangde Eisenhower versterking van den aanvoer. De rol van do havens. In dit verband wint de strijd om de havens ook steeds meer aan beteekenis, temeer daar 't wisselvallige najaarsweer in aantocht is, waarbij het los sen op open strand belemmerd zal worden. Cherbourg is nog niet gereed. Dc havens Brest, Lorient, St. Nazaire zjjn in Duitsche handen, terwijl de haven van St. Malo nog niet gebruikt kan worden, daar net voor de haven gelegen eiland Ceccmbrc nog steeds stand houdt. Op dit 600 meter lange rotseilandje wordt in- tusschen een 2waar vernleti- gingsvuur gelegd. Terwijl Woensdagavond Vliegende ves tingen 4 zware bomtapijten op de vestingwerken van Ce- cembre wierpen, namen op het land opgestelde zware batte rijen het eiland zonder on derbreking onder vuur, Aan de beschieting namen ook 2 kruisers deel. Donderdag heeft daarop een slagschip van 25 km. afstand het eiland ver scheidene uren gebombar deerd. De bezetting houdt echter stand. Om al deze redenen zal de aanval op Le Havre daarom binnenkort moeten plaats hebben. Zuid-Frankrijk. Aan het Zuid-Fransche front ontstonden ten Zuiden en ten Zuidoosten van Valence eeni- fe zware gevechten. In het ustgeblcd is de geallieerde druk zwak. In het gebied Ni ce—Monaco treden de aan vallers met de grootste voor zichtigheid op, nadat hun po gingen op de Duitsdie ver sperringen dnder den voet te loopen, waren mislukt. De Fransche diplomatieke dienst. De diplomatieke vertegen woordiger van de z.g. „voor- loopige Fransche regeering" te Bern, Jean Verger, heeft dc leiding van de Fransche am bassade van den vertegenwoor diger der regeering te Vichy overgenomen. Luchtaanval op Formosa. Een 10-tol Amerikaansche vliegtuigen heeft des nachts een luchtaanval ondernomen op Formosa (Taiwan). 4 ma chines werden door den Ja- f>anschen afweer neergescho- en. De uitgworpen bommen richtten slechts geringe scha de aan. Dramatische wedren met den tijd. GEALLIEERDE OVER MACHT IN FRANKRIJK. De A.N.P.-uorrespondent te Berlijn meldt nog: In verband met het verloop van den strijd in Frankrijk spreekt men in Berlijnsche mi litaire kringen van een crisis, waaraan men echter terstond toevoegt, dat deze niet in een paniek zal ontaarden. Men er kent, dat de overmacht der ge allieerden, in de eerste plaats in de lucht, daarnaast echter ook op het stuk van tanks en artillerie, en niet in de laatste plaats ook wat het aantal be schikbare divisies betreft, de Duitsche legerleiding voor moeiiyke problemen stelt. De geallieerden hebben het in de hand, dank zij hun overmacht, het zwaartepunt hunner aan vallen naar believen te wijzi gen. De Duitsche legerleiding, zoo verklaart men in militaire kringen te Berlijn, heeft met dit geallieerde overwicht reke ning te houden en voert dien overeenkomstig de verdedi- fing. Zy distancieert zich van cn tegenstander, teneinde haar troepen te sparen, om deze meer naar achteren - te kunnen concentreeren in een: hecht verdedigingsfront. Men is ervan overtuigd, een plaats te zullen vinden, waar ae te ruggetrokken troepen, even tueel met reserves aangevuld, tegen den geallieerden storm loop stand kunnen houden. Het is, zooals men het hier uit drukt, een dramatische wedren met den tyd: het gaat erom. den geallieerden opmarsch zoo lang mogelyk op te houden,.om tyd te winnen voor het vormen an een verdedigingszone, aai- met hans op succes te genstand kan worden geboden. In dit verband vergelijkt men de huidige situatie in het Wes ten met welke na de Sov jet-Russische doorbraak by Witcbsk aan het Oostelijke front was ontstaan. De op marsch van den tegenstander is vlak voor de rijksgrens tot staan gebracht, en in Duitsche militaire kringen meent men den toestand hier zij het als gevolg van de gebeurtenissen in Roemenië met uitzondering van den Zuidelijken vleugel weder in handen te hebben. Postverkeer met Turkije, Spanje en Portugal verbroken. Het postverkeer met Turkye, Spanje en Portugal is verbro ken. Post2endingen naar deze landen worden niet meer aan- genomon cn, zoo ze reeds on derweg zqn. aan den afzender toruggezonden. EEN TWEEDE NEDERLANDSCHE RIDDERKRUISDRAGEE. De Führer heeft den SS- Rottenführer, Derk Elsko Bruins, geboren op 20 Maart 1923 in Vlagtwedde, voor zqn bijzonder dapper gedrag in de gevechten bij Narwa, als twee den Nederlander het ridder kruis van het ijzeren kruis verleend. SS-Rothenführer Bruins is sedert 1941 lid van de.N.S.B. Op 26 April 1941 heeft nq zich als vrijwilliger voor de Waf- fen-SS aangemeld. Bruins diende samen met den eersten Nederlandschen ridderkruis drager uit Nederland, Gerar- dus Mooyman in het jaar 1941, met wien hij gelijktijdig in dienst trad. Laatsteüjk behoor de hy tot de SS-pantsergrena- dier brigade Nederland. PETROLEUM VOOR KOOKDOELEINDEN Waarschijnlijk de laatste bon. Van 3 t/m 30 Sept. a.s. geeft elk der bonnen 31 van de bon kaart U 409 voor kookdoelein- den recht op het koopen van 1 liter petroleum. De verbrui kers dienen er rekening mee te houden, dat zeer waarschyn- ïyk na 30 Sept. a.s. geen pe troleum voor kooltdoeleinden meer zal kunnen worden ver strekt. Getracht zal worden dengenen, die in het bezit zijn van een petroleumkookkaart U 409, per begin October een hoéveelheid kolen voor kook- doeleinden ter beschikking te stellen. Dienaangaande zal eventueel een nadere publica tie volgen. MIDDELBURG Gevaariyke hond. J. L. alhier kreeg een pro ces-verbaal omdat hg onvol doende zorg had gedragen voor het onschadelijk houden van een onder zijn hoede ataanden gevaariyken hond. Het dier had n.l. een kind gebeten. APOTHEEK. Van Zaterdag 2 tot Zaterdag 9 September is des avonds en 's nachts en den geheelen Zondag de apotheek van de Garde geopend. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv kerk ('t Zand) 10 ds. Voorst Vader, 7.30 dr. Becken- karnp (jeugddienst). Evarig, Luth, kerk: 7 ds. Nolte (bijz. dienst)- Dcopsgez Gem.: 10-15 mej. dr. Bak ker- Geief. Gem.: 9-3Q, 2 en 6 lees- dienst. Ch'r. Geref. kerk: 10 (H A en 3 (dankz.) prof Wisse. Geref. Bond: (Lutli. Kerk) 10 de hr Smit. Geref Kerk in H-V-: 10 ds.- Hasper. Ver van Vrijz. Hérv.: geen drenst. Bil beschikking van den secreta ris-generaal van het departement vdn opvoeding, wetenschap en kuituurbe scherming (s benoemd tót leer.aar-aan de R.H.B,S. ta Briélle K. Roose, te Middelburg: -

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 1