PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Nieuwe stellingen benoorden Parijs betrokken. ABONNËMENTSPRIJSt 1V ct. per week of 2.42 per kwartaal. Franco per post 2.63 por kwartaal. Afzonderlijke nummers 6 ct. DONDERDAG 31 AUGUSTUS '44 BUREAUX 'ITO M1DDELBUKÜ, VL1MS1NUEN. UOIUS, UUÖ'l- BURQ, BRE8KEN8. SOUBURa. 187e JAARO. NUMMER 234 ROUAAN PRIJSGEGEVEN. STRAATGEVECHTEN IN SOISSONS. - FELLE STRIJD OM CHALONS SlIR MARNE. BRIANOON HEROVERD. TERRELRAANVALLEN OP STETTIN EN KONINGSBERGEN. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte Woensdag bekend: Nadat onze divisies sterke, tot zevenmaal herhaalde aan vallen van den vijand uit zijn bruggenhoofden aan de Seine ten N.W. van Parijs in harde gevechten hadden opgevangen, •weken zjj volgens bevel op nieuwe stellingen naar het Noordoosten uit. De stad Rouaan werd na verwoesting van de havenwerken ien andere belangrijke militaire objecten, prijsgegeven. Tusselten 'Parijs en Reims werden de naar het Noorden aanvallende sterke Amerikaansche strijdkrachten in verbitterde gevechten tot staan gebracht. In het Zuide lijke deefl van Soissons zijn he vige straatgevechten ontbrand. Ten Zuiden van de Marne heb ben vijandelijke gemotoriseerde formaties la den opmarach naar het Oosten de streek van Ohalons sur Manie bereikt, waarom fej gevochten wordt. In het Rhönedal hebben onze. flankbeveillgingen talrijke vij andelijke aanvallen van hét Oostten uit afgeslagen. Een vrjj groot aantal vijandelijke tanks werd vernietigd. In het Alpen gebied ten Westen van de FranschItaliaansche grens werd de stad Briancon na har den strijd met Fransche terro risten en Amerikaansche ver- kenningsstrijdkrachten weer in bezit genomen. Torpedomotorbooten hebben in den nacht van 20 op 30 Augustus teri Westen van Dieppe een vyandelijken tor pedojager in den grond ge boord. In dezelfde wateren hebben gevechtsveerbooten en beveiligingsvaartuigen der Duitsche marine een Britschen torpedojager van de Hunt- klasae vernietigd, die na een zware detonatie in de lucht vloog. Het V. 1-vergeldingsvuur op Londen duurt voort. In Italië hebben gevechts handelingen van eenige betee- kenis alleen plaats gevonden in den Adrlatischen kustsector. In de ochtenduren werden hier hevige aanvallen van den vij and met zware verliezen voor hem afgeslagen. In Roemenië zijn aanvallen van de bolsjewieken bij Buzau en in het Bisrizadal mislukt. De daartussehen over de pus- vijand, sen van het Hongaarsche grensgebied doorgedrongen vij andelijke strijdkrachten werden op verscheidene plaatsen in te genaanvallen teruggeworpen. Formaties slagvliegtuigen vie len Sovjet-Russische colonnes in de Karpathen-passen met bommen en boordwapens suc cesvol aan. In het bruggenhoofd van den Weichsel ten Westen van Ba- ranof bleven herhaalde aan vallen van de bolsjewieken vruchteloos. Ten Noordoosten van Warschau, alsmede tus- schen Boeg en Naref hebben onze troepen nieuwe, door tnnks en slagvliegers onder steunde aanvallen van de bol sjewieken, in harde pantserge vechten opgevangen. In den Noordelijken sector zyn ver scheidene aanvallen van den vijand ten Westen van Modohn en ten Noordwesten van Dor- pat met zware verliezen ineen gestort. Des nachts waren troepenconcentraties en voor den opmarsch gereed staande bolsjewistische strijdkrachten in de gebieden van Modohn en Dorpat het aanvalsdoel van onze gevechtsvliegtuigen en des nachts opereerende slag vliegers.' Amerikaansche bommenwer pers vielen de steden Mora visch, Osferawa en Oderberg alsmede Hongaarsch gebied aan. Des nachts ondernam de Britsche luchtmacht opnieuw met schending van Zweedsch rechtsgebied, terreuraanvallen op Stettin en Koningsbergen, Afzonderlijke vijandelijke vlieg tuigen lieten bovendien bom men vallen op Berlijn en Ham burg. Strijdkrachten der lucht verdediging schoten bij deze aanvallen 82 viermotorige ter- reurbommenwerpers omlaag. In aanvulling op het weermacht- berioht wordt nog gemeld: Tusschen Boeg on Narew hebben rich «en gevechtsgroep van de 7e Infanteriedivisie, onder 4>ovel van kolonel Webur en de aware pantser- afdeellng 607 orjder beval van den drager van liet rlddorkrul», majoor Schmidt, door onwrikbare standvas- tlgheld en met groot elan onderno men tegenaanvallen bijzonder onder scheiden. Een jnchtgrocp, ondor bevel van kapitein Lang, schoot boven het ge- vechtsgebled In het Westen, sedert het begin van de Invasie 100 vijan delijke vliegtuigen neer en ondor- scheldt zich ook In het bijzonder bij aanvallen In scheervlucht op den DÜITSCHE TROEPEN IN SLOWAKIJE. Van officieele zijde wordt aan het D.N.B. medegedeeld, dat op verzoek van ae Slo- waaksche regeering Duitsche troepen Slowakije zijn binnen- ferukt om deel te nemen aan en strijd tegen de partisanen en om de rust en orde in het land te herstellen. De B-correspondent van het A.N.P. te Berlijn meldt nog, dat de maatregel genomen werd op verzoek van staats president dr. Tlso en naar aan leiding van het feit, dat in ver schillende' deelen van Oost- Slowakije partisanen in samen werking met door bolsjewisten afgezette parachutisten ge tracht hebben wanorde in net land te stichten. Zij maakten hlerbjj misbruik van den naam van den minister van oorlog C'atlos. Onder dezen naam heb ben zij valsche bevelen aan ver schillende provinciale garni zoenen gegeven. In Pressburg heerscht volkomen orde. Van een regeeringacrisis ia even min sprake. DE TOESTAND IN HONGARIJE. De nieuwe Hongaarsche re; geering is in eerste zitting bijeengekomen. Minister-presi dent kolonel-generaal Lalkatos legde de volgende verklaring af: Ik heb de zware taak al leen op mij genomen, omdat ik vervuld ben van een onwrik bare trouw jegens den rijks regent en omdat ik groote be zorgdheid koester over het lot van het vaderland. De dertien maanden, die ik aan het front heb doorgebracht, hebben mij ervan overtuigd, dat in dezen lotsbeslissenden tijd de krachts inspanningen niet voldoende harmonisch zijn en dat ook de psychische verbondenheid tus- schen front en vaderland on toereikend is. Deze toestand moet radicaal worden uitge roeid en alles dient op te hou den wat op de een of andere wijze tot onrust aanleiding kan geven. Voorts stelde de minister president de zwaarste straffen in het vooruitzicht voor al die genen, die op de oen of andere wyze de orde en discipline pro- beeren te verstoren. i Brctagno hoeft «en door den v(Jand ingesloten steunpunt-bezetting van do „Luftnachrlchtentruppe", onder bevel van 1e luitenant Saste, wekenlang, ondanks de zwaarsto aan vallen van overmachtige strijdkrach ten, In een heldhaftlgen strijd stand gehouden en de tot vier maal toe gezonden oproep om alch oven te geven, van do hand gewezen. ARRESTATIES IN FRANKRIJK. Onder de talrijke persoon lijkheden in Frankrijk die we gens hun politieke houding door de Gauillisten gearresteerd zijn, bevinden zich, naar Efe meldt do Nobelprijswinnaar dr. Alexis Carrel, de vroegere minister van onderwijs Car Copino, de voormalige politie- prefect Bussière, de vroegere burgemeester van Parijs Pierre Taittinger, de chef van de na tionale loterij, Herricault, de leidende persoonlijkheden van het agentschap Havas-Ofi, de hoofdredacteur van de „Ma- tin", Stephan Lauzanne, de vroegere burgemeester van Bordeaux Marquet en vele hon derden andere vooraanstaande lieden uit het openbare leven. De strijd In Zuid-Frankrijk. Het Rhöne-dal vormt nog steeds het middelpunt van d< gevechten op Zuid-Fransch ge bied. De Amerikanen zetten daar hun pogingen voort door omtrekkende bewegingen over de ten Oosten van den weg Avignon-Lyon gelegen- bergen de Duitsche bewegingen in het Rhöne-dal voor tc zijn. Daarbij maakten zij in het gebied van Valence gébruik van pantser- wagens, die zij, daar ae rijks weg versperd was, over het gebergte hadden aangevoerd. 'e Duitsche beveiligingsfor maties sloegen overal deze aanvallen 'af. "Ravenna gebombardeerd. Ravenna Utalië) is opnieuw het doel van 'zware Anglo- Amerikaansche terreuraanval len geweest. Talrijke brisant- en brandbommen werden op woonwijken van de stad ge worpen en richtten groote schade, aan. De dom van Ra venna,' een bekend barokge- bouw, nog een kerk, een zie kenhuis, de markthal en an dere openbare gebouwen wer den ernstig beschadigd. Luchtaanvallen op Slowaaksch gebied. Geallieerde vliegtuigen zijn Dinsdagochtend boven West en Midden-Slowakije versche nen. In dorpen en óp het open veld werden door bommen ver liezen aan menschenlevens. en schade veroorzaakt, President Roosevelt heeft ver- klaarcj, dat hij zeer spoedig een nieu we ontmoeting met Churchill zal hobben. Lt.-generaal Knnetjlro Sklbaya- ma la benoemd tot vice-minister van oorlog vnn Japan. ZUn voorganger, It.-gneraal Tamlnaga, die meer dan een Jaar deze functie bekleed hoeft, Is nnngeitold In een anderen, belangrij ken post. UITREIKING NIEUWE BONKAARTEN. Voor 2 perioden tegelijk. Do plaatseiyke distributie diensten reiken van 4 t/m 30 Sept. a.s. tegen overlegging van de tweede distributiestam kaart met daarbij bëhoorend inlegvel de nieuwe bonkaarten uit. Ditmaal krijgt men voor 2 perioden tegelijk: Zij, op wier eerste distributiestamkaart het woord „hoofd" voorkomt, die nen deze eerste distributie stamkaart eveneens over te leggen, Voorts worden aan hen, die In het bezit zijn van een bonkaart L 408 de toeslag- kaarten L 411 van de elfde, twaalfde en dertiende periode uitgereikt. Men kan zMn bonkaarten uit sluitend afhalen by den distri- butiedienst, welks kringnum mer vermeld staat op de twee de distributiestamkaart en bij- behoorend inlegvel. Zij, die hiertoe niet in de gelegenheid zyn, dienen hun tweede distri butiestamkaart met inlegvel aangeteekend op te zenden aan den distributiedienst van de gemeente, welke de tweede distributiestamkaart heeft af gegeven. Slechts schippers en hun gezinsleden, die een twee de distributiestamkaart met inlegvel, voorzien van de let ter D, hebben, kunnen hun bonkaarten by een distributie- dienst naar keuze afhalen. De inlevering van de boter bonnen 84A en B. Ter vermyding van misver stand wordt medegedeeld, dat de handelaren op de bonnen 34A en 34B boter, welke men by zyn boter- resp. margarine- leverancier heeft ingeleverd, geen boter of margarine zullen afleveren, daar deze bonnen slechts voor hun bevoorrading dienden. Voor de aflevering worden op normale wyze bon nen bekend gemaakt. Motorbrandstof en persgas. Van 1 t/m 30 Sept. a.s. geeft elk der bonnen „September" voor motorbrandstof zoowel de A- als B-bonnen recht op het koopen van de op de bonnen vermelde hoeveelheid motorbrandstof. Van 1 Sept. t/m 31 Oct. geeft elk der bonnen ..Persgas Sep temberOctober" recht op het koopen van het aantal eenhe den persgas, dat overeenkomt mof het op die bonnen aange geven aantal. In de Zuld-Australlsche staten heerscht een droogte als «edert 180? en 1914 niet is voorgekomen, sterfte onder het veo Is dan ook buitengewoon hoog. (C.D.) NIEUWE AARDAPPELBON. Van 39 Sept. a.s. is elk der bonnen „aardappelen 37" geldig verklaard voor 1^ kg aardappelen. Op den bon „toe slag 37" is 1 kg aardappelen verkrygbaar. Ook ditmaal kan men reeds op Vrijdag 1 Sept. en Zaterdag 2 Sept. a.s. aard appelen op bovengenoemde bonnen koopen. REGELING VOOR ZELFVERZORGERS. Do distributiediensten hou den by de uitreiking van bon kaarten voor de 11de en 12de periode 1944 de daarvoor in aanmerking komende bon- kaartdeelen van zelfverzorgers in. Aangezien het zelfverzor- gingsseizoen 1943/44 met het einde der 11de periode afloopt, zal de 12de distributieperiode 1944 de eerste periode zijn van 't zelfverzorgingsseizoeq. 1944/ 45. Het is echter niet mogeiyk, vóór 3 September a.s. de ze- gelkaarten van alle zelfverzor gers voor het komende seizoen gereed te hebben. Daarom zullen de plaatseiy- ke bureauhouders van den pro vincialen voedseleommissaris op de oude zegelkaarten van personen, die de zelfverzorging van een artikel in het komend seizoen niet zullen voortzetten, de aanteekening „eindigt 28 October 1944". plaatsen. Zelf. verzorgers met aeze aanteeke ning op hun zegelkaart zullen derhalve de bedoelde bonkaart- deelen voor de 12de periode 1944 mogen behouden. Zelfver zorgers, op wier zegelkaart de plaatseiyke bureaunouder bo vengenoemde aanteekening niet geplaatst heeft, worden verondersteld gedurende de ko mende periode de zelfverzor ging voort te zetten. Van deze personen worden daarom de bedoelde bonkaartdeelen inge houden. By de uitreiking zul len de distributiediensten de zegelkaarten in bewaring ne mén. De betrokken zelfverzor gers zullen de nieuwe zegel kaarten en omslagen t.z.t. by de uitreiking der levensmidde lenkaarten der 13de periode (die loopt van 26 November tot en met 23 December 1944) ontvangen. Op deze zegelkaar ten zullen dan de inleverings. zegels voor de 12de periode ge plakt zijn. De kinderverlamming In het Noorden. Omtrent de geconstateerde gevallen van kinderverlam ming kan nog worden gemeld, dat de ziekte zich in Drente in twee haarden geopenbaard heeft, nl. éón in Emmen en één in Beilen. In laatstgenoemde plaats zyn 15 gevallen gecon stateerd, in totaal zyn nu 62 patiënten door de ziekte aan getast. BURGEMEESTER» ONTSLAGEN. Door den General-Kommls- sar für Verwaltung und Justiz werd onmiddellijk ingaand ont slag aan de volgende burge meesters verleend: G. Hermans van Rijnsburg; P. J. Goossens van Bladel; W. Maas van Vrouwenpolder; H. P. J. Bloemers van Arnhem; jhr. L. G. Just de la Paisières van Nootdorp; J. J. Klaareru beek van Blarieum; jhr. mr. L. E. de Geer van Oudegein van Diemen; H. A. Maas van Hel mond; jhr. mr. C. T. J. van Rijckevorsel van Nuenen c.a. Postauto overvallen. In de omgeving van de Laan van Eik en Duinen te Den Haag hebben een paar gewa pende mannen een postauto onder bedreiging van den chauffeur overvallen, nadat de ze aan verschillende bykanto- ren geld en poststukken had opgehaald. De auto werd door de bandieten naar een stille plaats aan den Leijweg ge bracht en daar ontdaan van een deel van den inhoud. Ver mist wordt een vrij groot be drag aan geld. De auto en de poststukken werden achterge laten. Kerk- en Schoolnieuws Ned. Herv. kerk. Beroepen te Veere (toez.) F. H. Jansen, cand. te Oosterwolde-Velp (G.) Geref. Gemeenten. Tweetal te Terneuzen A. de Blois te Gouda en H. Ligtenberg te Vlaardingen. Besluiten, benoemingen enz. De wnd. Commissaris der Provincie heeft aan mr. E. J. N. IV). Bogaerts te Oostburg, in verband met zijne benoeming tot griffier van het wa terschap „Het VrUe van Sluis", eer vol ontslag verleend als secretaris van do commissie van advies Inzake de schatting en vaststelling van de pachtswnarde der cnlamlteuzo polders on waterschappen In Zeeland en in diens plaats aangewezen C, R; M. van Zullen, commies ter Provinciale Qriffle van Zeeland te Middelburg. GOES Concert „Euphonia". De harmonie „.Euphonia" geeft Zaterdagavond a.s. haar 6e concert. UIT DE PROVINCIE Grondkamer voor Zeeland. By besluit van de secretaris sen-generaal van de departe menten van justitie en van landbouw en visschery is be noemd tot voorzitter van de Grondkamer voor Zeeland J, J. Geluk, te Sehuddebeurs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 1