PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Duitsche steunpunten in Parijs staken gevechten. Zware worsteling aan de Marne ontbrand. Franco per post 2.63 per kwartaal. Afzonderlijke WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1944 en Administratie Waletr 58-60^*tel!"l0 C2* lUn'o)''''R 'dsaf ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 121 ct.. minimum oer adver-w' l!L 10 (2 ,«nen>- Redactie tut KERN VAN TROEPEN OVER SEINE TERUGGENOMEN. GEVECHTEN IN HGNGAARSCH GRENSGEBIED. BUZAU ONTRUIMD. Het opperbevel van de Duit sche weermacht maakte Dins dag bekend: Aan den benedenloop van de Seine werd de kern van onze troepen op den Noordelijken oever van de rivier teruggeno men. De achtervolgende vijand bleef in het afweervuur steken. Aanvallen van den vijand uit z|jn bruggenhoofden ten N.W. van Parijs werden tot staan gebracht. Onze steunpunten in de stad zijn na dagenlange zware geivechten voor de vijan delijke overmacht bezweken. Ten O. van Parijs heeft de vjjand thans over een breed front de N. richting ingesüagen, om via de linie Chalons-sur- MarneCh&teau-Thierry in onze Zuidelijke flank te stoo- ten. Aan de Marne zijn hevige gevechten met de vijandelijke voorhoeden ontbrand. Het gar nizoen van Marseille blijft, in de haven op een beperkt gebied bijeeugedrongen, dapper tegen stand bieden. In het Rliönedal hebben onze troepen zich vol gens bevel naar het Noorden gedistancieerd. Een formatie zware vechtsvliegtuigen heeft Maan dagnacht een geconcentreerden aanval gedaan op het vijande lijke steunpunt Melun, ten Z.O. van Parijs. In de wateren ten N. van Le Havre hebben beveiligings vaartuigen na een fel gevecht met een door torpedojagers en torpedomotorbooten bescherm den kruiser 1 vijandelijke tor pedomotorboot in den grond geboord. Een eigen boot ging hierbij verloren. Twee andere booten werden beschadigd. Door bijzondere strijdmiddelen der Duitsche marine werden voor de kust van Zuid-Frank rijk wederom een vijandelijke artillerieboot en een bewa kingsvaartuig, alsmede een kleinere eenheid van niet her kend type, in den grond ge boord. Londen en zijn buitenwijken blijven onder het vuur van de V. 1 liggen. In Italië heeft de vijand zgn sterke aanvallen in den Adria- tischen kustsector den gehee- len dag voortgezet, doch in de met zware verliezen gepaard gaande gevechten kon hij slechts weinig terreinwinst be halen. In Roemenië blijven onze formaties aan weerszijden van den benedenloop van den Proeth vechten tegen den van alle kanten losstormcn- den vijand. Ten Z.W. van den benedenloop van den Sereth is Buzau na harden strijd in handen der Sovjets gevallen. 27 vijandelijke tanks wer den hierbij stukgeschoten. In het Zuidelijke deel der Ooste lijke Karpathen zijn in het Hongaarsche grensgebied hevi ge gevechten gaande van Duit sche en Hongaarsche troepen tegen opdringende Sovjet-Rus sische gevechtsgroepen. Van de woud-Karpathen tot aan de Finsche Golf ziin Maan dag slechts in het bruggen hoofd aan den Weichsei ten W. van Baranof, in het gebied ten W. van Ostrof, ten N.W. van Modohn en in het gebied van Dorpat gevechtshandelingen van beteekenis ontstaan. In deze sectoren werden vijande lijke aanvallen afgeslagen en werden de Sovjets op verschei dene plaatsen in een tegenaan val verdreven. Slechts hier en daar slaagden zij er in, geringe terreinwinst te behalen. Amerikaansche bommenwer pers vielen verscheidene plaat sen in het gebied van Groot- Weenen en in Hongarije aan. Aanvallen van vijandelijke jachtvliegers waren bovendien fericht op West-Duitsch ge- ied. Des nachts wierpen af zonderlijke Britsche vliegtui gen bommen op steden in het Rijnland en in Westfalen. Strijdkrachten der luchtverde diging schoten 15 vijandelijke vliegtuigen, w.o. 13 viermoto rige bommenwerpers, omlaag. OPNIEUW TREINEN EN AUTO'S AANGEVALLEN. 14 dooden en 29 zwaargewonden. In den loop van Maandag vielen in verschillende deelen van ons land Anglo-Ameri. kaansche vliegers opnieuw per sonentreinen, auto's en voet- fangers met boordwapens aan. engevolge daarvan waren er onder de Nederlandsche bur gerbevolking weder 14 dooden, 29 zwaar- en meer dan 60 lichtgewonden. TWEE STERKE WIGGEN Z.O. VAN COMPIÊGN'E EN BIJ REIMS. tanks de Fransch-Zwitsersche Aan de Seine en de Marne is een zware worsteling met toe. nemende verbittering gaande. Het zwaartepunt der Ame rikaansche operaties ligt in het gebied aan de Marne. Het 3e Amerikaansche leger is daar door concentratie van sterke pantser-, gemotoriseerde in fanterie- en artillerieformaties formaties bommenwerpers op de lijn MeauxMontmirail in N. richting tot den aanval overgegaan. De Amerikanen drongen hier met twee sterke wiggen naar het bosch Villers- Oottorets (27 km. Z.O. van Compiègne) en naar den weg SoissonsReims op. Tegelijk vielen andere troepen bij Cha teau-Thierry (40 km. O. van Meaux, aan de Marne) en ten N.W. van deze stad aan. Zware gevechten zijn gaan. de langs de Ourcq, een rivier die bij Meaux in de Marne uit mondt, en aan de Vesle in den sector van Fismes (halverwe ge Soissons en Reims). De strijd verplaatst zich hier naar de uit den eersten we reldoorlog bekende gebieden. Een tweede sterke aanval wordt ondernomen vanuit het meer Zuidelijk gelegen gebied van Romilly, aan de Seine. Deze aanval beweegt zich in N.O. richting. Bij Epernay en Vitry-le-Francois kwam het in het voorterrein van de daar door de Duitsche troepen ge vormde bruggenhoofden tot verbitterde gevechten met in de richting van ChaJons-sur- Marne (plm. 37 km. Z.O. van Reims) gaande Amerikaan sche verkenningsafdeelingen. Andere Amerikaansche tankformaties rukken van Troyes in Oostelijke richting op, waartegen vanuit 't gebied van den bovenloop van de Marne tegenaanvallen worden uitgevoerd. Sector Ben eden-Se ine. Gesteund door sterke forma ties bommenwerpers en ge concentreerd artillerievuur de den de Canadeezen en Britten tusschen Parijs en Rouaan, dat ernstig bedreigd -schijnt, pogingen hun bruggenhoofden uit te breiden en op nieuwe plaatsen de rivier over te ste ken. Ten Z. van Les Andelys bij Notre Dame de Lislo wis ten de Britten met aanvanke lijk nog vrij zwakke strijd krachten opnieuw over de Seine te trekken-. Vervolgens deden zij daar, evenals ten N. van Vernon en ten N. van Mantes verdere aanvallen naar het Noorden, waarbij zij onder den druk van de Duit sche, door de luchtmacht ge steunde maatregelen, geen be langrijke vorderingen konden behalen. In de lus van de Seine ten O. van Elbeuf, dat na verbitterde gevechten door de Duitschers werd opgegeven, deden de Canadeezen vanuit Freneuse aanvallen in O. rich ting. Zuid-Frankrgk. Evenals aan de Marne is ook in Zuid-Frankrijk de bewe gingsoorlog in vollen gang. Vanuit het gebied van Greno ble hebben, volgens het D.N. B., enkele Amerikaansche grens bij Annemasse in de omgeving van Genève bereikt. Ten Z. en Z.O. van Valence kwam het tot hevige gevech ten met Anglo-Amerikaansche verkenningsafdeelingen en Fransche benden, die van do bergen uit met snelle forma ties in de Oostelijke flank van de zich naar het Rhönedal ddstancieerende Duitsche troe pen wilden stooten. Volgens het Vad. is thans ook een streven van de geal lieerden merkbaar naar het Oosten in de richting van de Italiaansche grens terrein te winnen. Aan de Loup, een klein riviertje dat tusschen Cannes en Nice in de zee uit mondt, zijn tot dusver alle ge allieerde aanvallen afgeslagen. Bretagne. In Bretagne zetten de Anglo- Amerikanen hun grooten aan val op Brest voort. Na hevige bombardementen en zwaar ar tillerievuur vielen zij over een breed front met infanterie- en tankformaties aan. In verbit terde heen en weer golvende gevechten werden onbeteeke nende penetraties door de Duitsche troepen opgeheven- De Duitsche strategie. Uit de Duitsche commenta ren blijkt duidelijk, dat het niet de bedoeling van de Duit sche legerleiding is de Seine als basis voor de verdere ver dediging van Frankrijk te ge bruiken, daar deze rivier te ver naar het Westen li|ri> Den tegenstand wil men blijk baar in nog meer naar achte ren gelegen stellingen organi- seeren, meldt het Vad. Voor de bezetting van deze nieuwe stellingen heeft men de troe- >n op het oog, die in Norman- lië hebben gstreden en thans den Oostelijken oever van de Seine hebben bereikt, alsmede de in Noordoost-Frankrijk zelf reeds aanwezige troepen, eventueel met reserves uit het vaderland aangevuld, en ten slotte de divisies van de le gergroep Blaskowitz, die op net oogenblik al strijdende door het Rhönedal naar het Noorden trekken. Het is uiter aard nog niet bekend waar de Duitschers precies hun nieuwe verdedigingslinies zullen op richten, evenmin of het de be. doeing is de kustgebieden aar. het Nauw van Calais, die hun belang ontleenen aan de aan wezigheid der startplaatsen voor de vliegende bommen, tot het verdedigingsgebied zullen behooren. VOORLOOPIGE REGEERING DER FRANSCHE REPUBLIEK. Reuter heeft de samenstel ling van de zoogenaamde ,voorloopige regeering der Fransche republiek" bekend gemaakt. Volgens dit bericht zou de Gaulle het president schap, generaal Catroux de staatszaken, René Massigli de buitenlandsche zaken en Ema nuel Bastier de Lexa Vigerie de binnenlandsche zaken waar nemen. DE GEBEURTENISSEN IN ROEMENIË. Volgens een bericht van Svenska Dagbladet uit Ankara is de Roemeensche frontveran dering voltrokken op grond van onderhandelingen, die reeds verscheidene maanden geleden werden opgenomen, toen eerst de Roemeensche prins Stirbey en later de Roe meensche politicus Wisjeanoe zich naar Turkije begaven ten einde in Ankara in opdracht van de Roemeensche oppositie te polsen naar de vredesmoge- lijkheden voor Roemenië. Wat de arrestatie van maar schalk Antonescu betreft, meldt, volgens 'n bericht van Associated Press uit Istanboel in Morgon-Tidningen, de Brit sche luitenant-kolonel Gardone de Chastelaine, die met het vliegtuig van koning Michael naar Turkije is gevlogen, de volgende bijzonderheden: Reeds sedert Februari bevond hij zich in Roemenië met een geheime opdracht. Hij was per vliegtuig derwaarts gegaan. Later xs hg met een reeks andere Britsche officieren geïnterneerd. Vol gens de uiteenzettingen van den Britschen luitenant-kolo nel, heeft Antonescu bij het beslissende gesprek getracht koning -Michael over te halen om den oorlog tegen Rusland voort te zetten. De koning heeft daarop geantwoord, dat hij er de voorkeur aan had ge geven sinds Februari te onder handelen met de geallieerden. Toen maarschalk Antonescu daarop bezwaren maakte, ont bood koning Michael de paleis wacht. Vervolgens werden de andere leden van het kabinet naar het paleis ontboden en allen gearresteerd. Luitenant kolonel Gardone de Chastelaine was daarop met de andere Brit sche officieren in vrijheid ge steld. Volgens uiteenzettingen van den vroegeren Roemeenschen gezant in Londen, Tilea, heeft koning Michael voor de eerste maal bij het uittreden van Ita lië de mogelijkheid gehad om met de spil te breken. Hij heeft toen door middel van een per soonlijk door hem gevolmach tigde bij de geallieerden ge ïnformeerd of het voor hem niet raadzaam was het land met eenige leidende Roemeen sche politici te verlaten. De ko ning had toen den raad gekre gen in Boekarest te blijven, teneinde, wanneer het zoover was, in te grijpen. De ontwik keling is toen door het bezoek van Benesj aan Moskou den vorigen winter op beslissende wijze vooruit gebracht. Benesj heeft op uitnoodiging van lei dende Roemenen ook de Roe meensche problemen te Moskou ter sprake gebracht. De plotse linge Roemeensche staatsgreep is tenslotte voor de geallieerde regeeringen als een volstrekte verrassing gekomen, aangezien men haar beloofd had haar tij dig op de hoogte te brengen, opdat zij militaire voorberei dingen konden treffen. GRIEKS CHE EISCHEN JEGENS BULGARIJE. Naar uit Londen wordt ge meld, heeft de Grieksche uitge weken regeering een verkla ring gepubliceerd over eischen aan Bulgarije. Deze eischen zijn: strategische wijziging der Noordelijke grens van Grieken land ten gunste van Grieken land; bestraffing van de Bul- gaarsche heerschende perso nen, militaire leiders en al de genen, die verantwoordelijk zijn voor de tegen de Grieksche be volking genomen maatregelen; betaling van schadevergoeding; opvoeding van het Bulgaarsche volk volgens de Grieksche richtlijnen, zooals die door de geallieerden voor de Duitschers worden gewenscht; bezetting van Bulgarije door troepen der geallieerden, Het eerste kerkgebouw in den Noord* Oostpolder is thans gereed gekomen en zal binnenkort In gebruik worden genomen. CNF/van Bulten/Pa* m BRANDSTOFFEN VOOR KOOKDOELEINDEN. Van 1 Sept. 1944 t/m 31 Oct. a.s. geeft de bon „25 KF" van de kookkaarf „U 405" recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen met uitzon dering van fabrieksturf. De verbruikers zullen met de op dezen bon aan te schaffen brandstoffen één maand moe ten toekomen, daar het in de bedoeling ligt op 1 October a.s. een volgenden bon aan te wjj- Generator-anthraclet en -turf. Van 1 t/m 30 Sept. a.s. geeft elk der bonnen „generator anthraciet drie en dertigste periode" recht op het koopen van 1 hectoliter (max. 75 kg) anthracietnootjes IV of V. Ge durende hetzelfde tijdvak geeft elk der bonnen „generatorturf drie en dertigste periode" recht op het koopen van 50 stuks baggerturf. LUCHTGEVECHTEN N.O. VAN WEENEN. Dinsdagochtend zijn N.O. van Weenen buitengewoon hevige luchtgevechten geleverd tus schen afdeeliitgen Duitsche ja gers en Amerikaansche bom menwerpers, die, van Italiaan sche steunpunten opgestegen, over Hongaarsch en Slo- I waaksch gebied boven het Zuidoosten van Duitschland waren verschenen. De Duitsche jagers behaalden een groot aan tal overwinningen. Minstens 29 viermotorige bommenwer pers zijn nog met hun bom- menlading vernietigd. NIEUWE HONGAARSCHE REGEERING. Minister-president Sztojay, die veertien dagen geleden we gens ziekte met verlof ging, heeft, daar zijn gezondheids toestand niet verbeterde, zijn ontslag gevraagd. De regee ring verklaarde zich solidair met hem en is eveneens afge treden. Kolonel Geza Dekatos (vroeger bevelhebber van het lste Hongaarsche leger aan het Oostfront) werd daarop belast met de vorming van een nieuw kabinet. Hg heeft een nieuw kabinet gevormd waarin verschillende ministers uit de vorige regeering weer zitting hebben genomen. De voor naamste wijzigingen zijn, dat buitenlandsche zaken in han den gekomen is van den luit- veldmaarschalk Hennyey, een der bekendste mannen van het leger. Vladar, een vooraan staand jurist, is belast met justitie. De toekende Fransche filmspelen Maurice Chevalier, zou volgens een Reuterbericht Vrijdag J.l. door Fran sche terroristen doodgeschoten zün. Op een vergadering der actie partij te Rome is de eisch gesteld, dat tegen Victor Emanuel een proces aanhangig zou worden gemaakt, aan gezien hij Mussolini heeft gesteund. Aangezien anderen Victor Emanuel verdedigden, eindigde de vergadering met een groote vechtpartij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 1