PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1944 BUREAUX TB MIDDELBURG, VLISSINGlüN, UUES, OOS'l BURG, BRESKENS, SOUBURG. 187o JAARG. NUMMER 23C Distancieeringsbewegingen in richting Lyon. ZWARE DRUK BIJ ELBEUF. ZEEGEVECHT VOOR SCIiELDE-MONDING. VERBITTERDE GEVECHTEN IN HET O OSTEN. Het opperbevel van de weer macht deelde Vrydag mede: In het gebied ten N.W. van Parys volgde de vyand met sterke strydkrachten van het W. en het Z. uit onze divisies, die zich tn de richting van den benedenloop van de Seine ge distantieerd hennen. Bijzonder hevig was de dmk ten Z. van Elbeuf, waar Donderdag in den loop van den dag een bres in het front In oen tegenaanval gesloten werd. Ten W. van Farys ging do vyand, door tal rijke tanks gesteund, tot den aanval over en drong tot den Westelijken rand der stad door. In de buitenste stadswijken zijn lievige straatgevechten ontbrand. Pogingen van den vijand om ten W. van Melun over de Seine hoon te trekken, werden in een tegenaanval af geslagen. In een sector bevin den zich nog vijandelijke strijd krachten op den Óostelijken oever van de rivier. In het gebied van Toulon en Marseille wordt nog steeds verbitterd gestreden. In enkele steunpunten verdedigen onze bezettingen zich, door de kust- artlllprle doeltreffend gesteund, en malton zoodoende distan cieeringsbewegingen van alle overige troepen m de richting van Lyon mogelijk. In het bergterrein ten Oos ten van de Rhöne strijden onze flankbeveiligingen met vijan- delyke snelle formaties, die on ze bewegingen in het Rhóne- dal probccrên voor te komen. Patrouillevaartuigen brach ten voor do monding van de Schelde een vijandelij ke motortorpedoboot tot zin ken en schoten verscheidene andere in brand. Na harden strjjd ging daarbij een eigen boot verloren. In Bclgisch-Fransch gebied werden 202 terroristen in den strijd vernietigd. Het vcrgcldingsvuur op het gebied van Groot-Londen werd overdag en 's nachts in ver sterkte mate voortgezet. Uit Italië worden behalve wederzijdsche verkenningsacti viteit geen bijzondere gebeur tenissen gemeld. In het Zuiden van het Ooste lijke front trekken onze troe pen, nu ondcrdeelen van de Roemeensche formaties op be vel van dó koninklijke verra- derskliek hot verzet tegon de bolsjewisten hebben gestaakt, al strijdende verder naar de Proeth en de Screth terug. Tal rijke vyandelyke tanks werden daarbij vernietigd. Tusschen de «Karpathen en den Weichsel werden sterke plaatselijke aanvallen der bol. sjewisten -,D1 In het bruggenhoofd over den Weichsel ten N.YV. van Baranof hebben onze infante rie- en pantserdivisies, door formaties vliegtuigen en lucht doelartillerie doeltreffend ge steund, vijandelnke doorbraak pogingen in N. richting in harde afweergevechten en suc cesvolle tegenaanvallen vere deld. 2 pantser- en 2 gemecha niseerde corpsen, alsmede 12 infanteriedivisies der Sovjets leden hierby zeer zware verlie zen. In de periode van 11 tot 23 Augustus werden in deze gevechten 434 vijandelijke pantserwagens en 634 stukken geschut buitgemaakt of ver nietigd. Tusschen Boeg en Narew werd ook Donderdag de door den vyand beoogde doorbraak in een verbitterde worsteling verijdeld. 39 vhandeiyke pant serwagens werden hierbij stuk geschoten. Ten W. van Modohn misluk ten herhaalde vijandelijke aan vallen. Ook ten N.O. van Walk bleven hernieuwde aanvallen der bolsjewisten zonder resul taat. In verbitterde gevechten, die verscheidene dagen duur den, werd hier de stormloop van i 10 Sovjet-infanteriedivi sies, die door formaties pant serwagens en granaatwerpers versterkt waren, afgeslagen. In het gebied van Dorpat vingen Duitsche en Estland- sche troepen sterke vijandelij ke aanvallen op. In luchtge vechten en door de luchtdoel artillerie verloren de Sovjets Donderdag 58 vliegtuigen. Hiervan- schoot de met het eikenloof met de zwaarden be- hoorende bij het ridderkruis van het yzeren kruis onder scheiden eerste luitenant Hart- mann, „StaffelkapitSn" van een jachteskader, alleen 11 vliegtuigen neer en behaalde daardoor zijn 301ste overwin ning in de lucht. Bjj een nieuwen luchtaanval op een marinesteunpunt in N. Noorwegen werden door lucht doelartillerie yan de marine en LUCHTAANVALLEN OP N.-DTJITSCHLAND EN PROTECTORAAT. Vrijdag deden Amerikaan sche bommenwerpers, begeleid dbor krachtig jagers-escorte, aanvallen op N.-Duitschland, waarbij het tot hevige lucht gevechten in het Oostzeege bied is gekomen. Verschillen de vliegtuigen werden neerge schoten. Een uit het Zuiden komen de formatie Amerikaansche bommenwerpers viel de stad Briinn aan, waarby vooral de Tsjechische bevolking verlie zen leed. Ook tegen dezen aanval trad de Duitsche lucht verdediging met succes op. REORGANISATIE VAN HONGAARSCHE REGEERING. Na het bericht dat in Hon- garye alle politieke partyen zyn ontbonden en alle politie ke activiteit verboden is, wordt thans uit Berlijn gemeld, dat als gevolg van 'de ontwik keling in Z.O.-Europa, ook een reorganisatie van de Hongaar- sche regeering heeft plaats ge had. Bijzonderheden hierover zyn nog niet medegedeeld. In Berlijnsche politieke krin gen is men van meening, dat door de gebeurtenissen in Roe menië ook zekere spanningen, die in den laatsten tijd op het f ebied der binnenlandsche poli- iek in Hongarije zijn ontstaan, met één slag opgeheven zullen worden. Voor alle Hongaarsche amb tenaren is een verbod van ver lof afgekondigd, terwyl ieder post-, telegraaf- en telefoon verkeer met Roemenië is stop gezet. beveiligingsvaartuigen 20 Brlt- sche vliegtuigen neergeschoten. Bij een' operatie van onze duikDooten m de Noordeiyke IJszee werden behalve den op 23 Augustus gemelden kruiser een hulpvliegtuigmoederschip en 4 torpedojagers tot zinken gebracht. Een ander oorlogs schip werd door torpedotreffers zwaar beschadigd. Amerikaansche bommenwer pers vielen verscheidene plaat sen in Noord- en Middcn- Duitschland alsmede in het Sudetenland en in Bohemen aan. Hierby werden vooral de steden Kiel en Pardubitz ge troffen. Luchtverdedigings strijdkrachten schoten by deze aanvallen 48 vijandelijke vlieg tuigen, waaronder 43 viermo torige bommenwerpers, neer. Felle straat- en huizengevechten in Parijs. Terwyl voortdurend hevige gevechten worden gevoerd om het Seinebruggenhoofd ten Zuiden van Rouaan, is het zwaartepunt der Amerikaan sche operaties verlegd naar het gebied van Parijs. Daar zijn Amerikaansche pantsercolon nes na zware gevechten, die volgens Interinf aan beide zyden met groote verliezen ge paard gingen, via Versailles en Seres uit W.-richting en langs den weg Etampes—Parijs1 uit Z.-richting de buitenwyken van de stad binnengedrongen, waar zy op vrjj groote schaal de ter- roristengroepen bewapenen en tot opstand tegen het garni zoen aanspoorden. Daarby kwam het tot verbitterde straat- en huizengevechten, eerst in de buitenwijken, later ook in de binnenstad, waar de steunpunten der garnizoens troepen werden aangevallen, O.a. kwam het by het palais Luxembourg, op de Place de l'.Etoile, by den Are de Tri- omphe, waaronder zich het graf van den onbekenden sol daat bevindt, alsmede op an dere plaatsen in de binnenstad tot hevige gevechten met ver schillende pantsergroepen en met de terroristen. De gevech ten duren voort. Aan de beneden-Selne. Stroomafwaarts de Seine lag het zwaartepunt der gevechten aan het Zuidelijke front van het bruggenhoofd ten Z. van Rouaan, met name in het ge bied van Elbeuf N( 16 km Z. van Rouaan). Duitsche pantserfor maties slaagden er hier in her haalde aanvallen van vèr over machtige geallieerde stryd- krachten af te slaan en een hiaat in het front weer te slui ten. Aan de Toucques in den Avre-sector slaagden de Cana- deezen en Amerikanen erin op enkele plaatsen de Duitsche vcrsperringslinies binnen te dringen. De penetraties werden op de ljjn HonfleurCormail- IesBernayBrionneLou- vriers opgevangen of door dis tancieeringsbewegingen nutte loos gemaakt. Ten N. van Mantes werd een Ameri- kaansch bruggenhoofd aan den N. oever van de Seine aanmer- kelyk ingekrompen. De Ameri kanen voeren voortdurend ver sterkingen aan, daar zij dit bruggenhoofd met alle midde len willen behouden. Zuid-Frankryk. Zoowel te Toulon als te Mar seille duren de gevechten met de binnengedrongen Ameri kaansche formaties en hun sol denierstroepen met groote ver bittering voort. In beide steden zijn de invasietroepen er welis waar in geslaagd terrein te winnen, doch zij trachten te vergeefs de Duitsche verdedi gers van elkander te scheiden. Deze verdedigen elke straat en elk plein. By deze gevechten werden de invasietrocpen op talrijke plaatsen door terroristengroe. pen gesteund. Omtrent den strnd om Mar seille meldt het D.N.B. nog, dat na de eerste aanvallen der Fransche Maquis-benden op Marseille, de Anglo-Amerika- nen ten N. der stad troepen uit de lucht neerlieten, waar mede zij Donderdag den aan val openden. De geallieerde pantserwagens hebben het ha vengebied bereikt. De heldhaftige tegenstand der vestinggarnizoenen heeft de distancieeringsbewegingen der Duitsche formaties uit het overige gebied in de richting van Lyon aanmerkelyk verge- makkeiykt. ZWEDEN EN TURKIJE VERBREKEN BETREK KINGEN MET VICHY. Het Zweedsche ministerie van buitenlandsche zaken heeft Donderdagavond bekend gemaakt, dat de diplomatieke betrekkingen tusschen Zweden en do regeering van Vichy hebben opgehouden te bestaan. Turkije heeft den Turkschen ambassadeur by de regeering te Vichy eveneens teruggeroe pen. Aan den ambassadeur vanVichy in Ankara werd medegedeeld, dat hij geen vol macht meer bezit. S kinderen verdronken. By het spelen met een vlotje in een diepen waterloop nabij de Vianenstraat op de grens scheiding tusschen Bergen op Zoom en Woensdrecht, zijn 3 kinderen te water geraakt en verdronken. Het zijn de 2 broertjes Wlm en Jan Somers, resp. 7 en 12 jaar en de 6- jarige Kees Bartels. In Japan Is de reeds bestaande arbeidsdienst voor vrouwen verplicht gsetold voor alle ongehuwde van 12 tot 40 Jaur. DUITSCHE TROEPEN IN ROEMENIB DIST AN CIKEREN. Aan den uitersten Zuidely- ken vleugel van het Oostelijke front hebben de Roemeensche divisies het met hun wapeneer vereenigbaar geacht, aldus het D.N.B., de goed versterkte sectoren zonder stryd op te geven en zonder rekening te houden met de Duitsche bond- genooten de wapens neer te leggen. Als gevolg van deze gebeurtenissen is het den bol sjewisten gelukt de in het ge bied boven den Noordelijken arm van den Donau-mond lig gende plaatsen te bezetten. De Duitsche strydkrachten distan- cieerden zich hier naar de mid den- en beneden-Proeth. Krach tige pogingen der bolsjewisten den Duitschen formaties den terugweg over de Proeth af te snijden, leidden aan den bene denloop van de rivier tot ver bitterde gevechten, tijdens wel. ke het den bolsjewisten gelukte op 2 plaatsen de bruggen over de Proeth op te blazen en de stelselmatige Duitsche concen trische bewegingen te hinde ren. De gevechten duren hier met groote verbittering voort. In het N.W. aansluitende fevechtsgebied bereikten de ovjets de stad Bacau (80 km Z.W. van Jassy), vanwaar uit zy met zeer krachtigen steun van tanks over een breed front hun aanvallen naar het W. en N.W. voortzetten. In het Oostelijke voorterrein van de Karpathen verliepen dc Duitsche bewegingen over het algemeen stelselmatig. De pas stellingen zyn hier alle in Duitsche handen. Tusschen San en Weichsel zetten de bol sjewisten hun zware aanvallen, waarvoor zy minstens 4 pant serkorpsen en 12 infanteriedi visies gebruikten, voort. Ten Zuiden van Baranof en in het gebied van Dcbica poogden zy door massaal gebruik van krachten door het Duitsche front te stooten. zy werden echter, na aanvankeiyk ter reinwinst te hebben behaald, in de verdediging gedrongen en moesten verscheidene plaatsen weer opgeven. In het gebied van Bialystok hernieuwden de bolsjewisten over een breed front hun groo te aanvallen met gebruik van frissche pantser- en infanterie divisies. Ten N. van den weg BialystokWarschau wisten zij na buitengewoon harde ge vechten terreinwinsten van 3 tot 4»km te behalen. Naar Domei uit Birma meldt. Is het den vijand gelukt definitief door de stadsmuren to breken van Tengjoe, dat door het Japansche garnizoen togenovor een ovcrwcllgen- de vijandelijke strijdmacht heldhaftig wordt .verdedigd. 89 SLACHTOFFERS TE MAASTRICHT. Het, aqntal dooden tenge volge van den Anglo-Ameri- kaanschen luchtaanval van 18 Augustus op Maastricht, is thans tot 89 gestegen. 11 Ne derlanders worden nog ver mist. Banklooper van 60.000 beroofd. Een banklooper van do In- cassobank te Rotterdam werd op klaarlichten dag op het Hofplein bij den kraag gegre pen en onder bedreiging met een revolver in een auto ge duwd, die er snel in de rich ting Kralingen vandoor ging. Ondcweg werd de man ge welddadig beroofd van een be drag van ruim 50.000, dat hij in zyn portefeuille by zich droeg. Ter hoogte van de Kralingsche plassen werd de onthutste banklooper uit den wagen geduw 1, waarop de auto verdween. 50-JARIG BESTAAN NED. SCHEEPSBOUW MIJ. Vrijdag vierde de Ned. scheepsbouw maatschappy te Amsterdam haar gouden feest. De heer D. Goedkoop Dzn., die 25 jaar mede de directie heeft gevormd, heeft zich dien dag teruggetrokken en de lei ding van het bedryf komt nu uitsluitend in handen van zyn zoon, P. Goedkoop Dzn., die reeds directeur is. Namens het personeel werd een gedenkteeken aangeboden, terwyl de directeur mededeel de dat commissarissen heb ben besloten het personeel deelgenoot te maken in het bedrijf. Na 10 dienstjaren krygt ieder lid van het per soneel naar gelang van het aantal dienstjaren een of meer certificaten van aandeel. Voorts ontving ieder lid van het personeel een of meer we ken extra salaris. Arbeidsvoorwaarden In het derschbedryf. De gemachtigde voor den arbeid heeft een nieuwe rege ling van arbeidsvoorwaarden in het dorschbedryf uitgevaar digd, die, wat haai: algemeene bepalingen betreft, in groote trekken overeenkomt met de het vorig jaar vastgestelde dorschrege.Lig. Besluiten, benoemingen enz. Tot officier van justitie by de aiTondissements-rechtbank te Middelburg werd benoemd mr. W. C. Royaards, thans sub stituut-officier van justitie by de arrondissements-rechtbank te Utrecht. BIJ beschikking van den secretarie- generaal, van het departement van opvoeding, wetenschap en kültuurbe- echerming Is benoemd tot leeraar In vasten dienst aan de R.H.B.S. te Goes, de heer C. Pauw, thans tijdelijk ala zoodanig werkzaam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 1