UIT DE PROVINCIE 8-JABIG MEISJE BLJ BRAND OMGEKOMEN. OOSTBURG Des nachts Is door onbekende oorzaak brand uitgebroken op de bovenver dieping van het pand Brouwe rijstraat 54 alhier, waarin ge vestigd een zaak in fotografie- en kantoorbehoeften van den heer Porrey. De bi;and greep fel om zich heen, zoodat in zeer korten tijd het huis een groote vuurzee geleek De brandweer was gelukkig spoedig ter plaatse en dank zij haar snel en krachtdadig optreden, wist men uitbreiding te voorkomen. Winkel en bovenhuis brandden echter nagenoeg geheel uit. De eigenaar vertoefde voor zaken in Holland, zoodat zijn vrouw met 3 kinderen alleen thuis was. Het is de vrouw gelukt met haar twee zoontjes, het achter het huis gelegen keu- kenplat te bereiken, doch het 8-jarige dochtertje, dat op een zijkamertje sliep, is jammer lijk omgekomen. Het kind moet in den rook zijn gestikt. Het lijkje is later, bedekt met brandwonden, geborgen. Mevrouw Porrey en haar twee zoontjes bekwamen even eens lichte brandwonden en hebben ook veel van de rook- ontwikkeling geleden. Zij zijn naar het ziekenhuis overge bracht. DE VAN SAMENVOEGING POLDERS IN O. ZüID-BEVELAND. Zooals gemeld, hebben de bij de voorgenomen samenvoeging van polders in O. Z.-Beveland betroKken polders, met uitzon dering van den Karei- en dèn Nieuwlandepolder, hiertegen bezwaar gemaakt. In het uit voerige schrijven aan den wnd. Commissaris der provincie wordt hierover o.m. het volgen- de naar voren gebracht: In 1938 deden Ged. Staten aan de Prov. Staten een voor stel tot afwijzing van een ver zoek tot subsidie-verleening in de kosten voor verbetering van den zeedijk van den Karelpol- der. In dit voorstel wezen'Ged. Staten er op, dat de indijking van dien polder in 1878 tegen hun advies is tot stand geko men en ook de regeering de onderneming nrécair achtte Op 12 Maart 1906 en op 30 September 1911, bezweek de zeedijk en nu werd de dijk wederom zoo ernstig bescha digd, dat zeer omvangrijke werkzaamheden noodig bleken om tot een behoorlijk herstel te kunnen geraken. De vraag door wie de kosten van herstel, die in dit geval opgeloopen zijn tot enorme bedragen, gedragen wordt opgenomen. Dit geldt ook voor den Kreekrakpolder, die een even groot belang heeft als de Molenpolder. De betrok ken polders meenen het recht te hebben van Rrjk en Provin cie te verlangen, dat de ga rantie, die voor alle polders in Zeeland in geval van rampen in de wet op de Cal. polders is vastgesteld, ook voor hen in dit geval wordt gestand ge daan. De onderhavige oplossing door middel van samenvoeging van polders verkregen, achten zij volkomen onaanvaardbaar. Voorts wijzen adressanten er op, dat de wenscheliikheid van de samenvoeging, afgezien van de ramp, verdedigd wordt m$t dezelfde overwegingen, die ge leid hebben tot oprichting van „Het Vrije van Sluis". Zij merken op, dat de overwegin gen voor ieder complex van samen te voegen polders zeker niet van hetzelfde gewicht zijn. Van een slechten of onvoldoen den toestand der suatie kan geen sprake zijn. Het nieuwe waterschap bestaat ten aan zien van de suatie bovendien uit verschillende scherp ge scheiden gébieden. Het is wa terstaatkundig geenszins een geheel. Wat de toestand dei- wegen betreft, wordt er op ge wezen, dat de polders hier met de "primaire, secundaire en ter tiaire wegen niets te maken hebben en de toestand van dc gewone polder- of landwegen zal door de samenvoeging niet zooveel beter worden. Niet ver harde wegen komen niet veel voor en de verharde verkeeren in een behoorlijken onder- houdstoestand. De toestand van de oeververdediging en zeewering is over het al gemeen bevredigend. Adressanten erkennen de billijkheid, dat ook de zoogen. droge polders bijdragen in de betrokken groote kosten, maar samenvoeging van pol ders is niet het geëigende mid del om dit vraagstuk tot op lossing te brengen. Gestreefd moet worden naar een alge- meene regeling, volgens welke de waterkeerende polders, de droge polders, het Rrjk en de Provincie gemeenschappelijk volgens bepaalde vastomlijnde maatstaven de kosten van be. scherming tegen het buiten water op zien «nemen. Ten slotte zijn er bezwaren tegen het concept-bijzonder reglement. Dit geldt in de eer ste plaats de samenstelling van het bestuur, het opheffen van de vergadering van ingelanden, het slechts éénmaal in de 6 jaar door ingelanden aanwij zen van 6 hoofdingelanden en hun plaatsvervangers, terwijl het bestuur uit 17 personen be- meening van adressanten go- heel beheerscht door de wef op de calamiteuze polders in Zee land van 1870. Adressanten achten het niet toepassen van deze wet in dit geval een zeer groote onbillijkheid jegens de samen te voegen polders, wier lasten op deze wijze een ver- hoogihg zullen ondergaan, die vèr uitgaan boven hetgeen be taald zou moeten worden in ge val van normale calamiteus- verklaring van den Karelpol- der. Voorts wijzen adressanten er o.a. nog op, dat de Breede Watering bewesten Yerseke bij de instandhouding van den Karelpolder voor het ten O. van het Kanaal, gelegen ge deelte, meer belang heeft dan de Molenpolder, doch niet in het op te richten waterschap staat en zij op de benoeming van de 11 andere, en ook van moeten worden, wordt naar ,den dijkgraaf en de gezwore nen, niet den minsten invloed kunnen uitoefenen. De handha ving van de vergaderingen van ingelanden, Igkt adressanten Teen bezwaar. De onderscnei- lene polders hebben ongetwij feld ieder voor zich speciale belangen, en daarom lijkt het gewenscht het waterschap te verdeelen ln 3 ongeveer even groote districten West. Midden en Oost, en dan een dage- lrjksch bestuur, bestaande uit den dijkgraaf en 3 gezworenen. De 3 laatste te benoemen uit aanbevelingen opgemaakt door ieder der distneten, die ook aanbevelingen opmaken voor de benoeming van 12 bestuurs leden of hoofdingelanden. De voorgestelde bepaling, waarbij aan den Commissaris dei- Provincie de. benoeming van 6 hoofdingelanden wordt voorbe- Korte predikatie NABOTHS WIJNGAARD. Wie leest in 1 Kon. 21 hoe Achab en Izebel Naboths wijn gaard wisten te bemachtigen, zegt hartgrondig: ,J>ah!" Zooals wij wel eiken dag iets hebben om hartgrondig „bah" over te zeg- gen. Laten wij dankbaar zijn, dat er, nog zooveel besef van recht en onrecht in ons is over gebleven. Doch ook nuchter con- stateeren, dat wij aan onrecht niet wennen, wanneer het ons wprdt aangedaan, maar helaas er wel aan wennen, wanneer ande ren de slachtoffers zijn. Neen, wij willen aan onrecht niet wennen, want God went er niet aan. Onrecht behoort bij deze van God weggeloopen we reld, die een kruis oprichtte voor den eenigen volmaakt rechtvaar digen mensch. In—zulk een we reld past ook een dergelijk ver haal als dat van het onrecht door Achab en Izebel bedreven. Over onrecht is er een duide lijk en krachtig vers van Jacque line van der Waals, dat wij wel uit het hoofd mochten leeren Geef mij den moed om onrecht te onderkennen. Ook waar 't door eeuwen van gebruik gewettigd wordt, Den vasten wil aan onrecht nooit te wennen. Ook waar de macht., het weg te nemen, schort. Doch zoo ik spreek, het zij geen laf opstandig klagen. En waar ik zwijg, 't zij nooit, verwonnen door den tijd. Indien ik licht mijn leed en dat van andren drage, 't Zij wijl mijn liefde weet, dat Gij de Liefde zijt. P. hóuden, achten adressanten een zeer ongewenscht novum. Zij dringen vervolgens aan op invoering vah meervoudig stemreept, en- wel. 825 ha 1 stem, 2550 ha 2, 5075 ha 3, 75100 ha 4 en meer dan 100 ha 5 stemmen. Dok op het instellen van een algemeen be stuur tusschen de algemeene vergadering en het dag. be stuur dringen zij aan. Inzake het dijkgeschot heb ben adressanten zooweel tegen de overgangsbepalingen als te gen het klassificatiestëlsel zeer ernstige bedenkingen. Een deel van 'de ingelanden zullen een niet onbelangrijk voordeel be halen, maar een ander deel een niet onbelangrijk nadeel. Adressanten besluiten met het uitspreken van de hoop, dat hunne beschouwingen den Commissaris er tóe zullen lei den van het aanvankel-rjk voor nemen tot samenvoeging dezer polders en waterschappen af te zien. A. Tollenaar f KRABBENDIJKE. Alhier overleed op 63-jarigen leeftijd de heer A. Tollenaar, die in zijn onderwijzersloopbaan "en nadat hij was gepensionneerd, in ver schillende instellingen een vooraanstaande functie be kleedde. Zoo was hij secretaris van het Burg. Armbestuur, van de plaatselijke afd. van het ziekenfonds N. en Z. Bev., van het klein grondbezit en voorzitter van het Nut Algemeen voor Krabbendmre, Kruiningen# en Rilland. Met hem ging een werkzaam en ijverig lid in de burgerlijke ge meenschap heen. Predikbeurten Ned. Herv. kerk op Walcheren»- Aagtekerke10 en 2.30 ds. Elzen- ga; Arnemulden: xo en 2.30 da. Hooijkaas; Biggekerke: 10 2.30 dr. Beekenkamp; Domburg; io ds. Nicolai, 7 ds. Don; Gaplcge: 10 ds. dc -Bie; Grijpskerke: 10 en 2.30 ijs v. Loon; Klevcrskerke: "3 cand. Jao- sens; Koudek.10 dhr. Buys, 2.30 dhr. Geursen; Meliskerke: 10 en 2.3o ds. Bakker; Oostkapelle: 10 en 2,30 ds. Don; O, en Yv. Souburg: 10 ds. Spijkerboer, 2.30 da. Vi&boek; St. Laurens: 10 en 2.30 ds. Simoone; Vrouwe polder; 2.30 ds. de Bie; West- k-.elle: vm. en om. ds. Reus; Se- rooskerke; 10 da, Visser, 7 ds. Si moons (jeugdd.j; Rltthem: 10 2.30 ds. Breukelman. Ned. Herv. kerk op Zuid- en Noord-Beveland. Ellewoutsdljk; 10.30 ds. v. WIJ- lenswaard; 's Heer Abtskerke; 10.3C da. Evelein. nm. geen dienst; 's-Hce- renhoek: geen dienst; Krabbend Ijke; 10.30 en 3 ds. Baarslag; Nieuwdorp: 11 en 3 dbr. v. d. Vrede-, Waarde; 10.30 en 3 dhr. Overgauw; Rilland Bath: 10.30 ds. Aalbera (H. Av.), 6 ds. Zandee (Jeugdd.j; Driewegen: 10.30 ds. v. Burgeier; Ovezande; 3 ds. v. Burgeier. Ned. Herv. kerk In Z.-Vlaanderen. Aardenburg: 10,45 ds. v. Roljen; Biervliet: 10.30 ds. v. d. Ham; Brcs- kens: 10 en 5.30 ds. v. Vliet; Cad- zand: 10.30 ds. Talma; Groede: 9.30 ds. Derksen; Hoofdplaat: 10.30 ds. Plleater; Nieuwvliet: 11.15 ds. Derk sen; Oostburg: 10 ds. Oort, 2.30 ds. Vliet; Retranehement3.30 ds. Dijk; Sluis: 10 da. Everts; St. Anna ter Muiden: 2.30 ds. Everts; St. Kruis: 9 ds. v. RoUen; Schoon- düke: .10.30 ds. Franke; Waterland kerkje: 10.30 ds. v. Yperen; IJzen- dUke: 10.30 ds. van 't Hooft; 3 kerkconccrt: Zuldzande: 10.30 ds. v. Wijngen; Axel: 10 leeed., 2.30 ds. Saraber; Terneuzen: Za. 7.30 avond gebed. Zo. 10 de. Sickesz, 6.30 dr. Cazemler: Sluiskil: 10 dr. Cazemler. 2.30 ds. Sickesz; Hoek: 10 en 3 ds. Kromhout, Geref. kerken op Walcheren. Arnemulden: 10 en 2.30 ds. Scho ling; Oostkapelle: 10 en 2.30 cand. Rtenks; St. Laurens: 10 en 2.30 ds. Koning. Geref. kerken op Zuid- en Noord-Beveland. Kapelle: 10 en 2.30 ds. Scheele: Krabbendüke: 10 en 2.30 ds. Ros; Ril land-Bath: 10.30 en 3 ds. Zwiers. Driewegen: 10.30 en 3 leesdienst; Borssele: 10.30 leesd., 3 ds. Beukema. Geref. kerken In Z.-Vlaanderen. Aardenburg: 10 en 3 ds. lïemens. Geref. gemeenten. Arnemuiden: 9.30 2 en 6 leesdienst; Krabbendtjke10, 2.30 en 6."' v. d. Berg; Oostkapelle:. 10 en 2.30 leesd.; Rlfland-Bath: 10.30, 3 en ds. Neerbos; Waarde; 10.30, 2.30 6.30 de. Kersten; Axel: 10 en 2.30 leesd.; Terneuzen r 10, 2.30 en leesdienst. Oud Geref. gemeenten. Oostburg: 9.30 efi 2.30 ds. v. d. Gruiter; TerneuzeK 10, 2.30 en leesdienst. Doopagez. gem. Aardenburg: 10.30 ds. NoltBenlus. Kerk- en Schoolnieuws Ned. Herv. kerk. Op een drietal te St. Oedenrode komt o.a. voor ds. W. J. J. Bakker te -Meliskerke. Mededeelingen Plaatselijke Distributiediensten OOSTBURG. Uitreiking bonkaarten 10c periode. De uitreiking van bovengenoemde bonkaarten zal in afwijking met den op de inlegvellen goétempeiden datum plaats hebben op: 24 Aug. a.s. te Aardenburg voor de zelfverzorgers. letters A t.m. J. Aug. de letters K t.m. S; 26 Aug. 's morgens de letters T Z; 's middags de nlet-Zelfver- zorgers; 28 Aug. te Eede 1 t.m. 179; 29 Aug. 's morgens 180 en hooger; middags de niet-zelfverzorgers; Aug. te Zuldsande voor het ge- heele dorp; 31 Aug. te Oostburg voor zelfver zorgers 1 t.m. 234; 1 Sept. no. 235 t m. 434 2 Sept. 's morgens no. 435 en hoo ger; middags voor de niet-zelfver* zorgers; 22. 23 en 24 Aug. te Breskens; 25 en 26 Aug. te Nieuwvliet 28, 29 en 30 Aug. te Groede; 31 Aug. te Waterlandkerkje; en 2 Sept. te Hoofdplaat. OHicieele mededeelingen GEMEENTE MIDDELBURG. Openbare schooi voor Voortgezet Gewoon Lager Onderwijs. (Kopschool 7e en fis leerjaar.) De lessen aan bovengenoemde on derwijsinrichting (Dam 61), te Mid delburg, zullen w edetom aanvangen op Dinsdag 29 Aug. a.e. AMATEUfcSTABAK OOGST 1944. In aansluiting op de vorige pu blicatie wordt medegedeeld: Alleen geregistreerde amateurs kun nen tabak inzenden. De fermenteur zendt aan den amateur rechtstreeks bericht van Ue registratie en geeft hem aanwijzingen omtrent het inzen der van de tabak. Voldoet de ama teur daaraan niet, dan wordt de ta-- bak. die h|j inzendt, onbewerkt en ongefrankeerd teruggezonden. Eén amateur mag niet minder dan 1 kg tabak inzenden. Reeds gefermenteerde tabak wordt geweigerd, evenals ta bak, die men alleen zou willen la ten fermenteeren. Dezelfde amateur mag niet vaker dan driemaal tabak Inzenden. Na 31 Januari 1945 inge zonden tabak wordt geweigerd. De zenjjing „abak van eiken amateur afzonderlijk verpakt z|jn. Ge zamenlijke inzendingen zijn alleen toegestaan, indien deze bestaan uit voor eiken amateur duidelijk te on derschelden, afzonderlijk verpakte colli. De tabak van meer dan één amateur mag dus niet in losse bos jes tot één zending worden samen gevoegd. Aan de amateurs zal worden te ruggeleverd: aan pruimtabak tenmin ste 80 pcL, aan rook- enshagiabak tenminste 72 pet. en aan sigaretten: 650 stuks voor elke 1000 gram In gezonden tabak, alles gerekend naar het gewicht der ongefermenteerde ta bak op het moment van ontvangst door den fermenteur. Bij de fabri cage van sigaretten volgens den ge noemden maatstaf blijft een gedeelte van de ingezonden tabak over. Dit zal ter beschikking van de Industrie worden gesteld voor de vervaardi ging van tabaksproducten voor de Nederlandsche distribute en ie ver rekend in den prijs van de amateurs sigaretten. Het js verboden amateurstabak en de daaruit vervaardigde producten te verhandelen. Aan de amateurs mogen ten hoogste de volgende be dragen in rekening worden gebraent: door den fermenteur: een door den gemachtigde voor de prijzen bekend te maken bedrag aan registratieloon per amateur per jaar, met Inbegrip van omzetbelasting, te voldoen on middellijk na aanmaning; door den kerver: een door den gemachtigde voor de prijzen bekend te maken bedrag per kg gekorven product wegens fermenteer- en kerfloon, met inbe grip van accijns eu omzetbelasting, onder rembours te voldoen bij ont vangst van het gekorven product; door den sigarettenf abrikant; een door den gemachtigde voor de prijzen bekend te maken bedrag per 20 si garetten wegens fermenteer- en fabrf- cageloon, met Inbegrip van accijns en omzetbelasting eu met Inachtneming van hierboven bedoelde verrekening, onder rembours te voldoen bjj ont vangst van hét gereede product. Het registratieloon moet worden voldaan op de wijze, als door den fermenteur wordt bepaald. Zoolang het registra tieloon niet is voldaan, komt de re gistratie niet tot stand, zoodat de betrokken amateur dan geen tabsk kan" inzenden. De amateur moet de onbewerkte tabak franco aan den fermenteur toezenden. De vracht en bijkomende kosten voor terugzending van bet gereede product komen even eens voor rekening van den amateur. Alle vervoersrlsisco Is voor rekening van den amateur. Personen of licha men. die den amateur behulpzaam zijn bij het Inzenden van tabak, mo gen daarvoor ln geenerlei vorm, ook niet in den vorm van zg. contribu ties, meer in rekening brengen dan de werkelijk betaalde transportkosten tot een maximum van de wettelijk toegestane kosten. Overtredingen van deze bepalingen vallen onder het economisch sanctie- besluit 1941, resp. het prlisbehecr- scblngsbesluit of de tabakswet. Met vreugde geven wij kennis van de geboorte van onze Dochter ELIZABETH CORNELIA. Wij noemen haar ELZA. C, J. JANSSEN C. E. V JANSSEN— MEEUWISSE. Vlissingen, 24 Aug 1944. Bellamypark 44. Tijd adres: Seronskerke, Nóordweg A 179. Dr. A. SNETHLAGE, Huidarts. Middelburg. Zaterdag 26 Augustus GEEN SPREEKUUR. Zaterdag 26 Augustus a.s. J hopen onze geliefde Ou- j. ders, Behuwd- en Groot- jj. ouders PJETftR DE KAM en si- V FRANSSINA MINDKRHOUD. hun 40-jarige Echtvereeni- ging te herdenken. Hun dankbare Kinderen, Behuwd- en Klcinkjnderen. Westknpelle. Aug. 1044. Voor de vele blijken vnn be langstelling, ontvangen ter ge legenheid van ons 25.-jarig Hu welijksfeest, betuigen wij on zen hartelijken dank. E VAN DEN HEUVEL M. C VAN DEN HEUVEL— HEB1.1J. Vlissingen, Tulpenlaan 4. Degene die per abuis een paar KINDERSCHOENTJES (bruin) heeft medegenomen van Kanaaldijk, Souburg, wordt ver zocht deze terug te bezorgen bij KEESJE ROEI.SE, Kanaal straat 72, Souburg. Voor de talrijke bewijzen van belangstelling, ons betoond op 13 Augustus 1944, bij onze 2!>- jarige Echtvereeniging, zeggen wij, ook namens de wederzijd- sclie familie, onzen hartelijken dank. A. DE VISSER. A. M DE VISSER— LOUWERSE. Oostkapelle.- Augustus 1944 UESFIEGEL! in étui, 45 cent. J O FIBRE, l.ondensche Kade, "Middelburg. Te Krabbendijké hopen we I September 1944 aan te vangen met een vormingscursus voor de ONDERWIJZERSAKTE. Vereiste voor toelating: het MULO-dipioina. Vraagt inlichtingen bij het Hoofd der School 'en den Di recteur van O.I. ..Zeelandia". den Heer P. KUIJT te Krab- bendijke HUWELIJK. Kennism. gezocht door nette werkman m. jonged. of wed. van 30-40 Jr.. 1 kind geen bezw. Br. B.N., Bur. P.Z.C., Vliss. Langs dezen weg betuigen wij. ook namens onze Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen, on zen hartelijken dank voor de vele blijken van belangstetling bij onze 50-jarige Echtvereeni ging ontvangen. N. D. FRANCHiMONT M. FRANCHiMONT—MOENS. Middelburg, Augustus 1944. VERHUISD: W. BKUDKMS VAN BERLEKOM, van Rouajumche Kade 17, Middelburg. naar ENSCHEDÉ, EMM AST 165*

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 3