PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Hevige gevechten aan de Proeth en de Sereth. Amerikaansche troepen trekken om Parijs heen. ABONNEMENTSPRIJS: 19 ct. per week of 2.42 per kwartaal. (Franco per post 2.63 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 124 ct., minimum per adver tentie 2.05. BIJ abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (maximum 5 regels) 58 cent, dienstaanvragen en dlenstaanble- j dingen 50 ct. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer. VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1944 DIT NUMMER BESTAAT UIT 187ste JAARGANG BLADZIJDEN NUMMER 229 De Bureaux van ons blad zijn gevestigd te: Vllsslnoen: Redact!® en Administratie Walstr. 58-60, tel. 10 (2 lijnen). Redactie na kantoortijd tel. 578; Middelburg: Londensche Kaal 29, Red. tel. 3521, Artm, tel. 3541; Goes: Red. en Adm. Turfkade 15, tel, 2475; Souburg: Kanaalstr. 45, tel. 234; Oostburg: Red. en Adxn. Breedestraat 45, tel. 102; Breskens: Dorpsstraat 35, tel. 21. I Het opperbevel van de Duit- isehe weermacht deelde Don- iderdag mede: In Normandië slaan onze 'troepen aan den Touques-sec- jtor in het gebied van Lisieux 'en verder Zuidelijk alle aanvaL- ien van den vijand af. Een vij andelijke gevechtsgroep, die ten W. van Evreux in Noorde lijke richting opdrong, werd jloor onze pantserformaties aangevallen en lot staan ge bracht. Eskaders slagvliegtuL- gen steunden deze gevechten en vielen het vijandelijke over- feetverkeer alsmede tank- er goertuigcolonnes met goede Uitwerking aan. Twee bruggen Dver de Seine werden door bomtreffers vernield. In lucht gevechten werden 12 vijande. fake vliegtuigen neergeschoten. Ten N.W. van Mantes wier ben onze troepen de Amerika- hen bij La Roche-Goyon met jware verliezen over de Seine lerug en zuiverden de bocht van de rivier ten Zuiden van Heze plaats van den vijand. Ten N.O. van Fontainebleau werden pver de Seine gebrachte vijan delijke strijdkrachten in een te genaanval op den oever der ri- jrier teruggeworpen. In den nacht ondernamen formaties bommenwerpers een doeltref- fenden aanval op Evreux. Zwa- (•e branden en ontploffingen iverden waargenomen. Aan de Zuid-Fransche kust Heden de bezettingen van jlarseille en Toulon een verhe ien verzet tegen overmachtige [ijandelijke strijdkrachten. Ten Noorden van de Durance- zijn ïarde gevechten gaande met fijandelijke strijdkrachten, die irobeeren onze distancieerings- bewegingen in het Rhöne-dal foor te zijn. In het Fransch-Italiaansche Alpengebied rukken onze ge- rech tsgroepen ondanks de taai terzet biedende terroristen, iver de paswegen naar het W. lp. De Maddalena-pas is na. jarden strijd weer in ons bezit. Londen en de buitenwijken Iggen nog steeds onder het (ware vuur der V. 1. In Italië kwamen behalve ïvendige wederzijdsche ver- lenningsactiviteit geen groote 'evechtshandelingen voor. In e Adriatische Zee torpedeer- en motortorpedobooten op de eede van Ancona 1 vijandelijke prpedoboot. In de Egeïsche ee bracht een van onze duik- 'potjagers 2 vijandelijke duik boten tot zinken. In het Zuiden van het Ooste- jke front drong de vijand met emotoriseerde infanterie- -en antserformaties tot in het ge- led aan weerszijden van den enedenloop van de Proeth oor. Ook aan den middenloop an de Sereth zijn bij Roman evige gevechten gaande. Ten N.O. van Warschau sloe, en formaties, van de Waffen- *S in harden strijd talrijke invallen der bolsjewisten uit- m. Tusschen Boeg en Narew 'erden de sterke aanvallen der ovjets in verbitterde boschge- bchten tot staan gebracht. In het penetratiegebied van todohn werd de vijand verder iruggeworpen. Ten W. van het ieer van Pskof mislukten her- (euwde hevige aanvallen der Hsjewisten. Doorbraakpogin- ;n van versbheidene bolsje- istische divisies infanterie in richting van Dorpat werden (•gevangen. Formaties slagvliegtuigen irnietigden alleen in den pordelijken sector van het ostelijke front 60 vijandelijke intsèrwagens en 15 stukken •schut en meer dan 100 voer- igen. In hevige luchtgevech- n werden aan het Oostelijke pnt 54 vijandelijke vliegtui- »n neergeschoten. Bg den afweer van een aan val van Sovjet-vliegtuigen op het gebied van Petsamo en de Varanger-fjord werden door jagers en luchtdoelartillerie van de luchtmacht nog 29 vij andelijke vliegtuigen neerge schoten. Duikbootjagers brachten in de Zwarte Zee ten Oosten van Constantza 1 Sovjet motortor pedoboot tot zinken. Amerikaansche bommenwer. pers vielen verscheidene plaat sen in het gebied van Groot- Weenen aan. Door luchtverde- digingsstrijdkrachten werden 28 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 21 viermotorige, bommenwerpers, vernietigd. In den nacht vielen Sovjet- bommenwerpers het stadsge bied van Tilsit aan. Enkele Britsche vliegtuigen wierpen bommen op Keulen. In aanvulling op het weer- machtbericht wordt nog ge meld: Een in vele gevallen be proefd gebleken corps lucht doelartillerie van de lucht macht, -onder bevel van luite nant-generaal Reimann, heeft in de zware afweergevechten in de groote bocht van den Weichsel zijn 3000ste vliegtuig neergeschoten sedert het begin van den veldtocht in het Oos ten. In denzelfden tijd vernie tigden eenheden van dit corps 2600 Sovjet-pantserwagens. Eerste luitenant Hartmann verhoogde Woensdag overdag, door 8 Sovjet-vliegtuigen neer te schieten, het aantal zijner overwinningen in de lucht tot 290, INTEREN VAN ECHT SPAARGELD. Bij een bespreking van de ontwikkeling van het tegoed, bij de Rijkspostspaarbank iri 1943 geeft P.T.T.-nieuws ver schillende interessante cijfers. Eind 1943 hadden 2 van elke 7 inwoners van Nederland een spaarbankboekje bij de Rijks postspaarbank. In genoemd jaar steeg het aantal inleggers met 232.544 en het tegoed met ruim 249 millioen tot 792.8 millioen of met bijna 46 Het gemiddelde saldo per boekje was in Zeeland het hoogst met 472 en het laagst in N.-Hol- land met 252. De boekjes met saldi van 2000 k 3000 ste gen van 65.331 tot 103.870. Bij het ingelegde geld is veel, dat geen werkelijk spaargeld is, doch slechts tijdelijk vrijgeko men middelen. Onder den toe vloed van gelden schijnt echter een stille wegstrooming van werkelijk spaargeld plaats te vinden. Het aantal inleggingen was in 1943 met 2.610.810 tegenover 1.482.028 in 1942 ongeveer 76 pet. grooter. Het gemiddelde bedrag der inleggingen was in 1943 142,59 tegen 113,77 ir 1942. Het aantal terugbetalin gen daalde weliswaar van 1.003.735 tot 910.267 of met 9y2 pet., maar het gemiddelde bedrag per terugbetaling steeg aanmerkelijk, nl. van 116.96 in 1942 tot 153.52 in 1943. Het is dit verschijnsel, dat een bevestiging kan vormen van de meening, dat eensdeels werkelijk spaargeld wordt in geteerd en anderdeels in veel grootere mate gelden uit ruime verdiensten, uitverkochte voor raden enz. bij de spaarbank worden ingelegd, waarbij men echter het feit vah interen niet uit het oog mag verliezen. Met Ingang van 1 Sept. zal de Engelsche wet op den krijgsdienst ook van toepassing worden verklaard op lie Franschen, die geen lid zijn van Fransche formaties. Met Ingang 1 Nov. zullen van Engelsche zijde Franschen voor den militairen dienst worden opgeroepen. Roemeensche koning beveelt den strijd te staken. Koning Michael van Roe menië heeft in eten oproep het Roemeensche volk bevo len den stryd tegen de bol sjewistische indringers te staken. De staatse lief van Roemenië, maarschalk An- tonescu, is, naar het D.N.B. meldt, door een laffe liin- derlaag van den koning ien zijn verradersclique, bestaan de uit anglophile politici en reactionnaire hovelingen, uitgeschakeld. Een door den koning in het leven geroepen zg. democrati sche regeertng, die onder de vlag van Maniu Bratianu, in feite echter door de commu nisten gevormd is, heeft aan Moskou de uitlevering van het land aangeboden. In geheel Roemenië zijn daarop onlusten uitgebroken. Een nationale groep patriotten heeft zich aan het noofd gesteld van een be weging, die gericht is tegen den koning en zijn verraad en heeft het Roemeensche volk en het Roemeensche leger in een appèl opgeroepen den strijd tegen het bolsjewisme voor vrijheid en leven tegen dood en ondergang voort te zetten. De diplomatieke correspon dent van het D.N.B.Siegfried Horn, schrijft o.m.: De veront waardiging van het Duitsche volk over het verraad van een hofclique rond koning Michael is des te grooter, daar het de trouw aan het bondgenoot schap van het Roemeensche volk nooit in twijfel heeft ge trokken en het de steunverlee- ning zonder eenig voorbehoud door Duitschland aan denRoe- meenschen wapenbroeder, als iets dat vanzelf spreekt, be schouwde. Over eventueel van Duitsche zijde voorgenomen of reeds nomen wordende maatregelen verluidt om begrijpelijke rede nen op het huidige «ogenblik niets. ALLE POLITIEKE PARTIJEN IN HONGARIJE ONTBONDEN. In de Hongaarsche staats courant van Donderdag is eeq regeeringsverordening gepubli ceerd, volgens welke alle poli tieke partijen met onmiddellij- ken ingang worden ontbonden, zonder rekening te houden met haar politieke oriëntee ring. Iedere politieke activiteit is verboden. Het. vermogen der partijen, waar het ook gedepo neerd is, wordt door de politie geblokkeerd en in veiligheid gesteld. Bij het overtreden van deze regeeringsverordening zullen zware straffen worden uitgedeeld. De verordening is onmiddellijk in werking getre den. Aanmeldingstermijn voor amateur-tabakkers verlengd. Daar de weersomstandighe den een sterk vertragenden in vloed hebben gehad op het rij pen van de hier te lande ge teelde tabak, waardoor de tabaksoogst is verlaat, is de termijn, binnen welke de ama teurs zich moeten aanmelden voor het laten verwerken van hun tabak, verlengd tot uiter lijk 30 Sept. 1944. De adressen zijn als volgt: het bureau voor de kerftabakindustrie, afdee- ling amateurstabak, Rokin Amsterdam, indien men voor zijn tabak rook-, shag- of pruimtabak wenscht terug te ontvangen; en. de vakgroep sigarettenindustrie, bureau Jo. hannes Vermeerstraat 29, Am sterdam, indien men zijn tabak tot sigaretten wil laten ver werken. GEVECHTEN IN STRATEN VAN PARIJS, TOULON EN MARSEILLE. AMERIKANEN IN GEBIED SENS— TROYES. DIST AN CIEERIN GEN Z. VAN SEINE-BAAI EN IN RHÓNE-DAL. De Amerikanen, die 't leeu wenaandeel in den strijd aan het front in Noord-Frankrijk nemen, hebben klaarblijkelijk het doel een grootscheepsche omtrekkende beweging om de Fransche hoofdstad te maken. Zij zrjw hiertoe ten Zuiden van Parijs opgerukt naar Sens aan de Yonne (ca. 90 km Z.O. var- Parijs), zijn langs deze stad heen getrokken en opereeren thans in het gebied van Troyes (plm. 135 km Z.O. van Parijs). Hier worden voortdurend aan zienlijke versterkingen aange voerd. Dichter bij Parijs, ten N.W. van Etampes oefenen de Amerikaansche divisies nog 3teeds druk uit op de Seine, die zij bij Corbeil en Melum (resp. 25 en 40 km Z. van de hoofd stad) bereikten. Bij Vullaines wisten de Amerikanen de over zijde van de rivier te bereiken, waar zij een smalle strook in handen kregen. Terwijl het aan het grendelfront voor Parijs verder over het algemeen rus tig was. trachtten terroristen, zoo meldt Inberinf, in eenige stadswijken de macht aan zich te trekken. De bestrijding had tot gevolg dat de betreffende wijken zware schade leden. Ten Z. van de Seinebaai de den de Canadeezen vrij heyjge aanvallen op Pont-l'Evêqug en vlak ten N. van Lisieux. Bij het Duitsche bruggenhoofd aan de Beneden-Seine, Zuidelijk van Rouaan, werd den gehee- len dag hevig gevochten. De Amerikanen deden herhaalde pogingen het Seinefront te doorbreken en de Duitsche strijdkrachten te splitsen. In weerwil van de Amerikaan sche overmacht in menschen en materiaal, werden de aan- vallers steeds weer terugge slagen. Des avonds, nadat de strijd verflauwd was, zijn de Duitsche troepen, onder be scherming van een sterke ach. terhoede op verkorte stellin gen gedistancieerd. Bij den Duitschen tegenaan val in de Seine-lus N. van Mantes nestelden de Duitsche troepen zich op den linker oever, waar zij de Amerikanen in het gebied La Roche-Guyon naar hgt Zuiden terugwierpen, Bij deze operaties verleende de Duitsche luchtmacht haar steun. Ook Evreux, dat een be langrijk steunpunt voor de ge allieerden is geworden, werd gebombardeerd. Over de situatie in Provence meldt Interinf dat het aan de landfronten bij Toulon en Mar- seiUe tot gevechten kwam, waarbij de geallieerden en hun Fransche soldeniers er in slaagden, de versperringszöne binnen te dringen. Daarbij ont sponnen zich verbitterde straatgevechten in beide ste den, die des nachts maar wei nig in heftigheid verminderden en bij het aanbreken van den dag werden voortgezet. De Amerikanen trachtten met vermijding van de Duitsche versperringsstellingen door het gebergte ten O. van de Rhóne in den rug der Duitsche stel lingen te komen en in het ge bied van Valence en Grenoble Ijpt dal van de Midden-Rhöne te bereiken ten Z.O. van Va lence (ca 185 km N. v. Mar seille). In weerwil van het op treden van sterke benden ter roristen konden de Duitsche distancieeringsbewegingen over het algemeen volgens de plannen worden voortgezet. Ook aan de Fransch-Italiaan sche grens, in het Westelijke voorterrein der Alpenpassen, kwam het tot-gevechten met terroristen. DUBBELE AANVAL OP DUITSCHLAND, PROTEC TORAAT EN HONGARIJE. Amerikaansche bommenwer pers .zijn Donderdagochtend, beschermd door jagers, van het Westen en het Zuiden uit naar liet Duitsche rijksgebied gevlo gen. Verscheidene plaatsen in Midden-Duitschland, Bohemen- Moravië en Hongarije werden aangevallen. In hevige met groote verbetenheid gevoerde luchtgevechten, die zioh vooral afspeelden in het luchtgebied boven Midden-Duitschland als mede boven de Oostmark, en door afweer werden minstens 40 vliegtuigen, w.o. 34 viermo- toriga bommenwerpers, neer geschoten. Twee Liberators werden in Zweden tot dalen gedwongen. WEER 3 KG AARDAPPELEN Van 27 Aug. t/m 2 Septem ber a.s. kan men op. elk der bonnen aardappelen 36 ander halve kg aardappelen koopen. Op den bon toeslag 36 is 1 kg aardappelen verkrijgbaar. Op deze bonnen mag reeds op Vrij dag 25 en Zaterdag 26 Augus tus worden gekocht. GOED VOORGAAN D O ET GOED VOLGEN. Zet ook gij u derhalve in voor de t oekomst van uw volk en meldt als vrijwilliger bij de Kriegsmarine. Cornells Tromp 9.9.1629/29.5.1691. Zoon van M. H. Tromp. Kapitein In 1650, Schout-bij-nacht In 1653, na den slag bij Livorno. Later luite nant-admiraal van Holland en West- Friesland. O/H P ta. thans weer strijden Nederan- ders voor Europa's vrijheid ter zee, in trouwe verbondenheid met hun Duitsche kameraden. O/H P m. Aanmelding staat open voor iederen Nederlander van 1745 Jaar en kan geschieden bij de Marine Annahmes telle West, Zweigstelle Niederlande te Utrecht, de aanmeldingabureaux voor Marine-vrijwilligers te Amster dam, Kalverstraat 143 en Rotterdam, Nieuwe Binnenweg 98—100. al le Haten- en Ortskommandanturen en bij de Nebenstellen der Watten SS. Alle gewenschte inlichtingen, zoowel voor dlenstname bU de Marine als bij de Watten SS, worden aan bovengenoemde adressen verstrekt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 1