PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Harde gevechten bij Lisieüx en Evreux. De strijd rond Parijs wordt steeds feller. Het Westfront geeft nieuwe, zware zorgen. Abonnementsprijs: 19 ct. per week of 2.42 per kwartaal. [Franco per post 2.63 per kwartaal. AfzondcrlUke nummers 5 ct. AoVERT ent iEPR ijs: Per m.m. 121 ct., minimum per adver tentie 2.os. Bi] abonnement speciale prijs. Kleine advertenties [(maximum 5 regels) 58 cent, dlenstaanvragen en dienstaanbie dingen 50 ct. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer. WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1944 DIT NUMMER BESTAAT UIT 187ste JAARGANG BLADZIJDEN NUMMER 227 De Bureaux van ons blad zijn gevestigd te: Vlisslngen: Redactie en Administratie Walstr. 58-60, tel. 10 (2 lünen). Redactie na kantoortijd lel. 578; Middelburg: Londenscbe Kaal 29, Red. tel. 3521, Adm. tel. 3541; Goes: Red. en Adra. Turfkade 15, te'. 2475; Souburg: Kanaalstr. 45. tel. 234; Oostburg: Red. en Adm. Breedestraat 45, tel. 102; Breskens: Dorpsstraat 35, tel. 21. DUITSCHE DIST A N CDEERIN G IN ZUID-FRANKRIJK. ZWARE WORSTELING BIJ TIRASPOL EN TUSSCHEN PROETH EN SERETH. I Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte Dinsdag bekend: I In Normandië werden nog heer onderdeelen van onze Ut het' gebied ten N. van Ar- jentan doorgebroken ge vechtsgroepen achter onze li lies opgenomen. Bij Lisieux 'ii ten Z. van Evreux viel de rUand ,net sterke infanterie- ;en W. van Lisieux een pene (ratte in ons afweerfront tot Itand te brengen, waartegen tegenaanvallen worden onder nomen. Ten W. en N. van Dreux kon de vjjand pas na rerbitterde gevechten in N. richting enkele kilometers ter rein winnen. De bU Mantes op den Noor delijken oever van de Seine overgebrachte vijand werd floor onze tegenaanvallen tot itaau gebracht. Vijandelijke »trijdkrachten, die in den sec tor van de Seine ten Z. van Parjjs het terrein verkenden, werden door onze beveiliging^- strijdkrachten in de vooruit geschoven stellingen afgesla gen. In Zuid-Frankrijk volgt de vyand onze dlstancieeringsbe- wegingen tusschen de kust en fle Durance naar het Westen hnel. Om Toulon woeden ver bitterde gevechten. Bij ALx en lil het dal van de Durance •iverden vijandelijke strijd krachten in een tegenaanval teruggeworpen. In het Fransche gebied wer den bij verscheidene zuive- Kngsoperaties 229 terroristen In den strijd vernietigd. Zwaar vergeldingsvuur ligt bp Londen. In Italië hervatte de vijand pijn doorbraakaanvallen in den Bsctor van de Adriatiache kust Maandagmiddagna krachtige voorbereiding door de artillerie; enkele heuvelstel lingen kwamen in zijn bezit. In het Zuidelijke deel van i het Oostelijke front staan .'Duitsche cn Roemeensche "troepen ten Z.W. van Ti raspol alsmede tusschen de Proeth en de Sereth in een zware worsteling met ster ke infanterie- en pantser- strijdkrachten van de Sov jets. In het verloop van deze ge vechten werden tot dusver 200 'vijandelijke pantserwagens -ptuk geschoten, r Ten Z.W. van Mielec duren pe verbitterde gevechten voort. In de bruggenhoofden bver den Weichsel alsmede ten N.O. van Warschau aan weers zijden van Wilkowisjken en bij Raseinen verden vijandelijke aanvallen afgeslagen. Her- hieuwde aanvallen der bolsje wisten bij Bauske en in het jpenetratiegebied ten W. van Modohn stortten door den ^vastberaden tegenstand van jonze divisies ineen. Ten W. van het meer van Pskof zet ten de Sovjets hun hevige-aan vallen voort. In de enkele pe- petratiegebieden wordt nog gevochten. Door jagers en öuchtdoejartilierie van de lucht macht werden aan het Ooste lijke front 43 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. I Bij aanvallen van vijande lijke bomrrffenwerpers op Hon- jgaarsch gebied schoten Duit- 'sche en Hongaarsche lucht- [verdedigingsstnjdkrachten 9 [vijandelijke vliegtuigen neer. Duikbooten brachten van 'convooien en tijdens afzonder lijke tochten 7 vijandelijke schepen tot zinken met een Rezamenlijken inhoud van ,40.000 brt., alsmede 3 bewa kingsvaartuigen en een mo torkanonneerboot. Bovendien werd 1 vijandelijk vliegtuig neergeschoten. Bij de gevechten in het ge bied van Modohn heeft zich Rijnlandsch-WestfaaLsche 263ste infanteriedivisie onder bevel van kolonel Hemman door bijzondere standvastig heid onderscheiden. Ten W. van het meer van Pskof heeft zich een gevechtsgroep der SS- stormbrigade „Wallonië", on der bevel van.den SS-Sturm- bannführer Leon Degrelle door taaiheid en aanvalsgeest schit terend gehouden. WEER MARGARINE OP BOTERBONNEN. Boterbonnen 34A en B inleveren. Te beginnen met de maand September zal wederom op een deel der boterbonnen margari ne beschikbaar zijn. Om de handelaren in de gelegenheid te stellen zich met margarine te bevoorraden, moet men den boterbon 34B vóór 26 Augus tus a.s. bij zijn margarine-leve rancier inleveren. Teneinde het den handelaren mogelijk te ma ken zich van boter te voorzien, moet men bon boter 34A vóór 26 Augustus a.s. bij zijn boter- leverancier inleveren. De hoofd-inspectie voer de lucht bescherming vraagt: Hebt U alle voorzorgsmaatregelen op het gebied van de zelfbesctier- g in uw huis getroffen? AMERIKANEN VERSTERKEN HUN FORMATIES AAN DE SEINE. FRONTVERKORTINGEN AAN DE DIVES. - ETAMPES EN MALOSHERBES OPGEGEVEN. GEALLIEERDEN DRINGEN TOULON BINNEN. De Anglo-Amerikanen zijn nog steeds bezig de aan de Seine naar voren gebrachte gemotoriseerde en tankforma ties te versterken, blijkbaar met het doel de Seine boven Parijs te bereiken en vandaar uit, de Seine langs trekkend, Parijs te veroveren, alsmede de aan den midden- en beneden loop staapde formaties op den Westelijken oever van de Seine te omsingelen. Voor deze ope raties staan, volgens Interinf, op het moment 2 Amerikaan- sche legergroepen ter sterkte van elk 4 tot 6 divisies ter be schikking. De poging om de Duitsche strijdkrachten, die in het ge bied van ArgentanFalaise in gesloten zijn geweest, opnieuw te omsingelen, werd voortgezet. De Dives-sector. Aan het front ten o. van Caen, waar de Canadeezen aanvallen, gaan de Duitsche frontverkortingen verder. Ten Z. van Cabourgh aan de Dives- monding distancieeren de Duit sche troepen zich verder naar de meer Oostelijk loopende ri vier Touques. Aan weerszijden van de naar Pont l'Evêque en Lisieux loopende wegen, kwam het hierbij tot felle gevechten met de Canadeezen. Öok ten Z. van Trun (Ooste lijk van Falaise) aan de Dives trokken nog meer Duitsche strijdkrachten naar het Oosten. Seine-front Tusschen Seine en Eure kwam het tot harde gevechten met de oprukkende Ameri- kaansche pantserformaties. Tusschen Mantes (40 km W. v. Parijs) en Ventheuil gelukte het den Amerikanen aan een lus van de Seine een bruggen hoofd aan den Noordelijken oever der rivier te vormen. Vandaar uit deden zij een po ging waaiervormig op te ruk ken. De strgd om Parijs. Ten Z.W. van Parijs kwam het opnieuw tot een verbitter de worsteling in het gebied van Etampes en Malosherbes (resp. plm. 45 en 60 km Z.W. van Parijs), die na meer dan 15 uren strijd, die met groote ver bittering werd gevoerd, moes ten worden opgegeven. De aan vallen op de achterwaarts ge legen posities der Duitsche for maties konden echter afgesla gen worden, evenals de pogin- gen der Amerikanen de Duit sche versperringsstellingen voor Parijs in het gebied van Rambouillet en ten Z. daarvan te forceeren. Aanval op Brest verwacht. Aan het Loire-front bleef het verder rustig. Ook in het gebied der ves tingen in Bretagne kwam het nergens tot gevechten van grooten omvang. Alleen in het voorterrein van Brest, waarvan de Amerikanen zich in elk ge val meester willen maken, leg den zij levendige verkennings actie aan den dag. De Ameri kanen voeren voortdurend ueuwe §trijdkracblen, vocval zware wapens, in dit gebied aan, zoodat binnenkort liet be gin van hun aanval te ver wachten valt. Zuid-Frankrijk. In de Provence gelukte het den invasietroepen van het Noorden uit het vesbingsgebied van Toulon binnen te dringen. Daarbij ontstonden buitenge woon verbitterde gevechten, die aan beide zijden met gróote verliezen gepaard gingen. Ook van zee uit nam de vijand het geheele vestinggebic-d zwaar onder vuur. Duitsche kustbat- terijen plaatsten treffers op een slagschip en op een vrij groo ten kruiser, die hevige bran den tengevolge hadden. Aan de overige fronten van het inva- siegebied kwam het alleen in het gebied ten N. van Cannes tot gevechten van grooteren omvang, die op het oogenblik nog voortduren. EXTRA KEURINGEN voor Watten SS (Wiking). SS Wachtbatalllon, Landstorm Neder land, Germaantche SS. in Ned. Wegens de zeer vele aanmeldingen zal nog een extra-keuring worden gehouden op Donderdag 24 Aug. 13 uur, Den Haag, gebouw Amicitia, Westelnde 15. Vrijdag 25 Aug. 13 uur, Amsterdam, Dam 4, waar iedere gezonde Nederlander zich kan aanmelden teneinde gekeurd te den. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmid delen etc. Personen, tusschen 1935 Jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de te werkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na minstens 1 Jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zün schoolopleiding is niet doorslag gevend. Ook voor de gemotoriseerde com pagnie bij het SS-Wachtbataillon te Amersfoort, welke dienst in Nederland doet, kan men zich op bovenstaande keuringen melden. Alle inlichtingen en gratis reis biljetten voor de heen- en terugreis zijn verkrijgbaar bij de navolgende Nebenstellen der Waffen-SS: Amster dam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Gro ningen, Heerenstr. 46; Enschede, Hen- geloschestraat 30 en Utrecht, Vreden- burg 19. Eveneens bij het SS- Ersatzkommando Niederlande. Den Haag. Korte Vijverberg 5 en Marine- annahmesteile West, Utrecht, Piom petorengracht 24. WEKELIJKSCH OVERZICHT VAN LT. GEN. DITTMAR. Lt.-generaal Dittmar, de mi litaire spreker van den Groot- Duitschen omroep, heeft over den toestand aan do fronten o.a. gezegd: De gevechtsgebeurtenissen in het Westen hebben in de afgeloopen weken een ontwik keling getoond, die het Duit- scho volk nieuwe, zware zor gen geeft.. Dit alles voltrok zich, terwijl het Duitsche af- grëndelingsfront aan den voet van het Normandische schier eiland met het front naar het Noorden nog in zware ge vechten gewikkeld was met Engelschen en Canadeezen. Het was een, gezien dit feit, volkomen voor de hand lig gende operatie, dat de Ameri kanen vanuit hun penetratie- gebied sterke strijdkrachten naar het Noorden in den rug van het Duitsche gevechts front afbogen, teneinde zi^h met den bondgenoot, die van uit het gebied van Caen aan viel, ongeveer ter hoogte van Argentan te vereenigen. Het onder den vijandelijken druk van het N., W. en Z. uit, langzamerhand op een naar het Oosten geopend hoefijzer gelijkende front, bood gunsti ge vooruitzichten voor een tangoperatie, welke van het Zuiden en Noorden uit gelijk tijdig werkte en zoover moge. lijk naar het Oosten en op de diepe Duitsche flanken werd uitgevoerd. De Duitsche leiding heeft het buitengewoon moeilijk ge had om deze met zeer groote overmacht toegebrachte sla gen te pareeren. Het strijden op een nauwbegrensd gebied, het op terugtochten overwin nen van sterke sectoren als Orne en Dives, vormt in elk geval op zichzelf reeds 'n bui tengewoon moeilijke taak, duboel zwaar onder de om standigheden van het Weste lijk front, waar de enorme vij andelijke overmacht in de. lucht elke beweging kan be moeilijken. Het verbreken van den versperringsgrendel, die de Canadeezen voor onzen te rugtocht hadden geschoven, door Duitsche pantserforma ties moet een duchtige teleur stelling voor onze vijanden zijn. Doch er zullen nog bui tengewone gevechtsprestaties van onze troepen en een zeer koelbloedige leiding noodig zijn, om de Duitsche- forma ties ook door den eerstkomen- den moeilijken tijd heen te brengen. Tweede tangbeweging. Reeds teekent zich naast de nauwere directe omsingeling van het Noorden en Zuiden uit, van welke onze formaties zich wisten te bevrijden, een tweede belangrijk verder grij pende tangbeweging af, die bij Mantes en Fernon den vijand reeds op den Oostelijken oever van de beneden-Seine on geveer halverwege Rouaan en Parijs heeft gebracht. Het gebruik van luchtlandingstroe pen en sterke gemotoriseerde en pantserformaries in dit ge bied, duidt er op in welken omvang onze Westelijke te genstander er hier naar streeft een beslissing te for ceeren. Daarbij zal in de eerste plaats de gedachte een rol spe len gebruik te maken van den huidigen stand der wederzijd- sche krachten en middelen in eigen voordeel, aleer daarin een belangrijke wijziging ten on zen .gunste kan intreden, een mogelijkheid, waarmede zij vol gens alles wat wij weten, ern stig rekening houden. Zuid-Frankrük. Met alle terughoudendheid moeten wij thans nog de ge allieerde landing in het gebied van Toulon en in het gebied der Zee-Alpen aansnijden. De. sterke deelneming van Gauillis- tische troepen-duidt er op, dat deze wel ten doel heeft zoo snei mogelijk ook van het Zuiden een opneming van Fransche strijdkrachten in het geallieer de front te bereiken, een minder militair dan wel poli tiek doel. Niemand kan den ernst van den huidigen toestand in het Westen zoneloos opnemen. Doch wrj twijfelen er niet aan dat het mogelijk is ook hem te stabiliseeren en wel in een vorm, die den tegenstander dwingt opnieuw de volledige hardheid van den strijd, waar van hem de slagen in Normen- die een voorproefje hebben ge geven, op zich te nemen. Deze strijd zal hoe langer hoe min der onder dezelfde ongunstige voorwaarden staan, die ken merkend waren voor de totnu- toe gevoerde gevechten. De be langrijkste grondslag van on zen tegenstand bleef onaange tast, de onwankelbare strijd lust van den Duitschen soldaat. Hiervoor is oris de heldhaftige tegenstand van St. Malo een bewijs. Het is overbodig over het militaire nut van een der gelijk heldendom te spreken- Dit ligt vooral bij den huidigen toestand voor de hand, waarbij het er met name op aankomt den tijd te geven tot overbrug ging van een overgangstoe stand van zwakte op menig terrein van groot gewicht. Oostfront. Het is geen grootspraak wanneer wij het front in het Oosten als voorbeeld noemen van de wijze waarop de Duit sche leiding zelfs een buiten gewoon ernstigen toestand meester wist te worden. Dat de tijd van zeer harden afweer ook daar nog geenszins voorbij is, weten wij. Juist in deze da gen, nu de Sovjets in bet ge bied van Dnjestr en Sereth tot een nieuw groot offensief zijn overgegaan het derde in den loop van dezen zomer wordt ons duidelijk dat nog steeds belangrijke deelen der Sovjet krachten tot dusver niet be trokken zijn geweest bij de ge vechten van dezen zomer. «Inch de totale gebeurtenissen in het Oosten toonen toch een toene mend evenwicht der krachts verhoudingen, waarop in dezen vorm eenige weken geleden nog niet gehoopt kon worden. Richten wij nog eenmaal den blik naar het Westen. De strfid welke daar op het oogenblik ontbrand is, dreigt veel van alles twijfelachtig te maken, wat wij sedert den zegevieren den zomer-veldtocht van 1940 essentieel onderdeel der grondslagen van onze militaire machtspositie mochten be schouwen. Wellicht zijn wij ge dwongen ook hier de oorlog voering op een nieuwe, smal lere basis te plaatsen. Wij moeten ook deze consequentie vastberaden onder het oog zien. Op de groote bouwboerderijen in den Wieringermeerpolder worden thans do zaalaardappelen voor den oogst van 1945 ingekuild. CNF/Kuiper/Pax m

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 1