PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Benoorden Toulon wordt hevig gevochten. ABONNEMENTSPRIJS: 1! ct. pur week ol 2.42 per K^vartaai. Franco per post 2.63 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 6 ct. DINSDAG 22 AUGUSTUS 1944 VERBITTERDE STRIJD BIJ TIRASPOL EN JASSY. DUITSCH AFVVEERSUCCES IN HET NOORDEN. Het opperbevel van de Duit- sche weermacht maakte Maan dag bekend: In Normandië hebben onze divisies in het gebied ten N. van Argentan na e>en verbitter de worsteling den vijandelijken versperringsgrendel in N.O.- richtlng doorbroken en de ver binding met een haar tege moetkomende pantsergroep tot stand gebracht. Sterke vyan- deiijke aanvallen op ons af weer front aan den Dives en Vi. re-sector werden afgeslagen. In enkele 'sectoren zyn eigen te genaanvallen nog gaande. Tusschen de Eure en de Sei ne oefent de vijand druk uit in N.-richting. Daar werden by Pacy-Vernon vijandelijke aan- valsvoorhoeden uiteengeslagen. In het gebied ten O. en N.O. van Chartres houdt de druk van den vy'and op den midden- loop van de Seine aan, zonder dat hy er in slaagde nieuwe vorderingen te maken. In het bergterrein ten N. van Toulon valt de vyand met ster ke strijdkrachten in W. en N. W. richting aam Hevige ge vechten zyn gaande. Kustbatterijen van de marine schoten voor Toulon een vijan delijk slagschip en een kruiser in brand. Een torpedojager en 2 torpedobooten werden be schadigd. Het vergeldingsvuur op Lon den werd overdag en 's nachts voortgézet. In Italië zette de vijand ook Zondag in den sector van de Adriatische kust zijn aanvallen den geheelen dag voort. Het aanvankelijk verloren gegane heuvelterrein rondom Cerasa werd in een tegenaanval her overd. In het Oosten breidden de bolsjewisten hun aanvallen nu ook uit tot den Zuidelijken sec tor. Met krachtig gebruik van slagvllegtuigen gingen zij ten 2. van Tiraspol en ten N.W. van Jassy tot den aanval over. Verbitterde gevechten zijn in beide sectoren gaande. In het voorterrein van de Karpathen ten Z.W. van Mie- léfe, in de bruggenhoofden over den Weichsel ten W. van Ba- ranof, ten W. van Lublin en ten Z.O. van Warka werden de bolsjewistische aanvallen na hevigen strijd afgeslagen of op gevangen. Ten N.O. van Warschau werdende doorbraakaanvallen der Sovjets in de richting van den Boeg in de diepte vat. 0112e stellingen opgevangen. Pen 2. van Wilkowisjken en by Scha ken duren de harde afweet-ge- vechten voort. In Letland herstelden Duit sche pantserformaties via Tuckhm aanvallend, de tijde lijk verloren gegane verbinding met de in Koerland strijdende formaties van het leger. Een Duitsche vlootformatie meng de zich ter ondersteuning in deze gevechten te land. Alle pogingen der Sovjets om hun penetratiegebieden ten W. van Modohn en ten W. van het meer van Pskof uit te breiden, werden door den taaien tegen stand van onze divisies afge slagen en een vrij groot aantal vijandelijke pantserwagens stukgeschoten. De luchtmacht mengde zich in de gebieden der zwaartepunten op doeltreffen de wyze in de gevechten te land en bracht den bolsjewis ten zware verliezen aan men- schen en materiaal toe. In luchtgevechten en door lucht doelartillerie verloor de vyand gisteren aan het Oostely'ke front 41 vliegtuigen. Formaties vyandelyke bom menwerpers vielen overdag en kele plaatsen in Z.O.-Duitsch- land en in Hongarije aan. In den nacht wierpen enkele vij andelijke vliegtuigen bommen neer in het gebied van Opper- Donau. Door luchtverdedi- gingsstrydkrachten werden btf dezen aanval 15 terreurbom- menwerpers neergeschoten. LUCHTAANVALLEN OP JAPAN VOORTGEZET. Een tweede groep bommen, werpers heeft getracht de aan vallen van overdag op het Ja- □ansche moederland voort te zetten en viel des nachts N.- Kioesjioo» alsmede het Weste lijke deel van Sjoegokoe aan. De 'aanval werd af geslagen. De vliegtuigen konden weinig schade aanrichtten. Den volgen den nacht kwamen opnieuw vliegtuigen, die hun bommen lukraak in de bergachtige streek wierpen. De schade is gering en de enkele branden werden snel gebluseht. Generaal Juin li benoemd tot chef van den gencralen »taf van de Qautlo. SOVJETS GAAN TOT NIEUWE AANVALLEN OVER. In de vroege ochtenduren van Zondag gingen de bolsje wisten in den centralen sector van het Oostelyke front met ongeveer 5 infanterie-divisies, na krachtige artillerievoorbe reiding, over tot den aanval op het bruggenhoofd ten W. van Kazimierz naar het N. en N.W Den geheelen dag werden he vige gevechten gevoerd. De meeste aanvallen werden op gevangen, afgegrendeld of af geslagen. Ook van het bruggenhoofd van Warka uit en ten N.O. van Warschau zetten de bolsjewie ken hun doorbraakpogingen voort. Op eenige plaatsen ont stonden penetraties van gerin ge diepte, die werden gecom penseerd door het Duitsche front enkele kilometers ach teruit te leggen. De gevechten dbren nog voort. Aan het front in Zuid-Litauen zetten dc bol sjewisten hun aanvallen in Westelnke' richting voort. In den Zuidelijken sector, waar thans ook de verwachte gevechten aan het Bessarabi- sche front zijn begonnen, gin- ?en de bolsjewieken tusschen 'iraspoi en Tighina tot den aanval over. Tegelijkertijd zet ten zij hun doorbraakpogingen ter weerszijden van Jassy voort. Er ontwikkelden zich buitengewoon zware en wissel vallige gevechten. De groote bolsjewistische aanvallen heb ben hier ten doel de geheele Dnjestr-stclling te doen ineen storten. Er werden eenige pe netraties bewerkstelligd,, doch de nagestreefde doorbraak kon worden verhinderd, aldus In- terlnf. In het penetratiegebied van Barnnof ontstonden wederom verbitterde gevechten met de hier in den strijd gebrachte 4 bolsjewistische gardepantser- corpsen. die de laatste dagen nog versterkt waren met ge motoriseerde strijdkrachten. Aan het Letlandsche front wist een Duitsche gevechts groep ten N.W. van Mitau diep in de Sovjet-Russische linies te Renetreerèn en Toekoem te eroveren. Thans strijden deze tanks tegen de tusschen Mitau en Riga staande bolsjewisten, die tegelijkertijd uit het Oosten worden aangevallen. Ten N. van de Duna zetten de bolsje wieken bij Modohn hun door braakpogingen voort, evenals in het Oostèn van het Estland- sche front en ten W. en N.W. van Pskof. Strijdtooneel in Noord- Frankrijk naar Seine- gebied verlegd. In Normandië zijn de Duit. sche pantserwagens en gemo toriseerde formaties, volgens Interinf, door den sterken Amerikaansch-Canadeeschen versperringsgrendel in het ge bied van FalaiseArgentan gebroken en hebben de ver binding tot stand gebracht met de ten W. van deze gebie den in de omgeving van St. Lambert sur Dive en ten Z.O. van Trun in zware gevechten gewikkelde Duitsche forma ties. Het gros van de Duit sche strijdkrachten staat thans ten W. van de Seine en heeft daar ingegrepen in de verbitterde afweer- en aan- valsgevechten. De Amerikaan- sche gemotoriseerde en tank strijdkrachten, die naar de Seine oprukken, opereerden hoofdzakelijk met sterke for maties in het gebied vkn Ver non en Mantes, waar zij met infanterie kleine bruggenhoof den op den Noordelijken oever van de Seine poogden te vor men. Vrij krachtge Ameri. kaansche aanvallen in het ge bied van Vernon werden af geslagen en het binnendringen in de stad verhinderd. Overi gens beperkten de Amerika nen zich ertoe de tusschen hun aanvalswiggen liggende Duitsche verzetgroeoen uit te schakelen en zich de noodza kelijke dekking in den rug voor verdere operaties te ver zekeren.' Tot dat doel voerden zij yjij sterke gemotoriseerde formaties aan, die thans in het geheele gebied tusschen Or leans en Dreuxmet de ook van Duitsche zijde aangevoer de versterkingen in levendige gevechten gewikkeld zijn. De Amerikanen deden wederom pogingen om met afzonderlijke pantserwagens van het Z.W. uit het gebied van Parijs te bereiken. Aan het Loire-front bleef het betrekkelijk rustig. In het vestinggebied van Bretagne legden ds Ameri kanen storingsvuur op Lo- rient. Pogingen van Ameri- kaansche pantserwagens om het voorterrein van de ves ting Brest te naderen, werden verijdeld. Zuid-Frankrijk. Het totale beeld van den toestand aan het Zuid-Fran- sche'front heeft, volgens In terinf, geen groote verande ringen ondergaan. De la-n- LUCHTAANVALLEN OP BRUSSEL, RLISSEL EN GENT. Anglo-Amerikaansche bom menwerpers hebben de steden Brussel, Rijssel en Gent aan gevallen. De vliegtuigen wier pen lukraak hun bommen in dicht bebouwde stadswijken. Ook op het stadspark van Brussel, in de nabijheid waar van zich geenerlei militaire doelen bevinden, werden bom men geworpen. Hier werden 50 personen, w.o. 32 kinderen, onmiddellijk gedood. Boven, dien werden 30 personen, van .vie 20 zwaargewonden, naar de ziekenhuizen gebracht. Ook talrijke woonhuizen werden beschadigd. BOMMEN OP OOST-HONGARIJE. Een uit het Zuiden komende vrij zwakke formatie Am-sri- kaansche bommenwerpers viel Maandagochtend' doelen in het Oosten van Hongarije aan. Nog voor zij hun doelen be reikten, werden de bommen werpers *W. van Debreczyn in hevige luchtgevechten gewik keld. Minstens 3 viermotorige bommenwerpers werden neer geschoten. Zondagochtend vlogen ver scheidend formaties vijandelij ke vliegtuigen boven VVest- en Midden-Slowakrje, die bommen lieten vallen. Er zijn verliezen aan menschenlevens en scha de gemeld. diftgsstrydkrachten dringen in 3 groepen op naar het Noor den, Noordwesten en Noord oosten. De Duitsche troepen voeren bewegingen uit, die nauw aanleunen tegen het ves. tinggebied van Toulon, In N. richting oefenen de geallieerde troepen druk uit op de rivier de Verdon en in W. richting langs de Are op de plaats Aix (25 km N. van Marseille). Bij Hyères deden zij aanvallen op het gebied van Toulon, welke mislukten. Ondanks het hevige Duit sche verzet is het geheele bruggenhoofd in de afgeloopen dagen in N.W. richting naar de Durance uitgebreid. De aanvallers, die door de Fran- schs terroristen gesteund worden, probeeren door bin- dingsoperaties tegen de Duit sche kustverdediging hun be wegingen te vergemakkelijken. Zwaar vuur en luchtaanvallen lagen o.a. op La Ciotat (hal verwege tusschen Marseille en ToulonDuitsche kustbatte rijen beantwoordden het vuur. mpr*-,..v l ZEVEN DOODVONNISSEN. Het bureau van den Wehr- machtbefehlshaber in den N ie- derlanden deelt mede: Door het Kriegsgericht zijn ter dood veroordeeld: 1) Wegens poging tot oprich- ting en bewapening van een illegale verzetorganisatie Ger. rit van den Boogerd, cand.- notaris, geboren 22 Augustus 1908 en Antonius Fredericus Slot, smid, geboren 11 Sep tember 1918. 2) Wegens het maanden lang verbergen van neerge schoten vijandelijke piloten er poging dezen bij de vlucht te helpen Martinus Lelivelt, tim merman, geb. 18 Januari 1896 3) Wegens spionage Gustav Karei Filckert, kantoorbedien de, geb. 18 Januari 1906, Ed- zard Korrix, kantoorbediende, geb. 24 September 1908, Fran- ziskus Jacobus Ludwlg Tem pel, musicus, geb. 20 Mhart 1898. Friedrich Fritz Willem- sen, leantoorbediende, geb. 30 Mei 1921. De beklaagde Willemsen heeft in het bijzonder het in hem door de Duitsche weer macht, die hem als kantoorbe- diende in dienst had genomen, gestelde vertrouwen óp grove wijze misbruikt. Alle doodvonnissen zijn na onderzoek van de mogelijkheid van gratie voltrokken. BURGEMEESTERS BENOEMINGEN. Het rijkscommissariaat maakt bekend: De commissaris-generaal voor bestuur en justitie heeft tot burgemeester benoemdD. Berkhout in Dinteloord tot burgemeester in Snrang-Ca- pelle, M. A. Smit in Bergn tot burgemeester in Duiven, H Landzaat in Barendrecht tot burgemeester in Grave, Y. van Straten in Oss tot burgemees ter in Woudrichcm en F. Kwekkcboom in St. Laurens tot burgemeester van S t. Laurens. Kinderuitzendiiig. Heden wordt door den Ne- derlandschen Volksdienst als maandeliiksche actie in het licht gesteld de „Kinderuitzen ding". Deze kinderuitzendingen hebben plaats naar dc N.V.D.- kindertenuizen of naar gezin nen in ons eigen land, dan wel naar Düitschland en andere gebieden in kindertehuizen van den N.S.V. of bij z.g.n. pleeg ouders. De kinderen worden tevoren door een arts gekeurd, die bepaalt of het kind bosch-, zee- of berglucht het meest noodig heeft, In de vijver» van Anna'» hoeve te Hllveruum I* de ziekt# van Well qeconatateerd. MIDDELBURG Onvoldoende verduisterd. A. F. alhier werd geverbali seerd wegens het onvoldoende verduisteren van zijn woning. GOES Muziek op de Markt. Zondagmiddag gaf het mu ziekkorps van de weermacht weer een geslaagde uitvoering op de markt. Handboogconconrs. Zaterdag hield de handboog- societeit „Jacoba van Beieren" een concours, waaraan 9 so ciëteiten deelnamen met 88 schutters. Hoofdv. A. Luyk, A.D.L.M., Kw-a- dendarnme, 1e klep; A. Geen6e, Zorg- vlied, Elle wou tsdijk, 2e klep: P. Glas, W. Teil, Kapelle, 3e Klep: C. M. Stouthamer, 4e klep: G. Ver- heijke, belden Zorgvlied, extra klep: J. de Baar, W. Teil, Ovezande, 1e zUvogcl: J. Vermeulen. St, Sebastt- aan, Heinkenszand, 2e zijvogel: Ko de Baar, W. Teil, Ovezande, 1e hoog- kal: A. Sorber, Batavieren, Goes, 2e hoogkal: C. Goense, Eensgezind heid, 's-Heerenhoek, ie onderkal: P. Glas, W. Teil, Kapelle, 2e onderkal: J. darijs, A.D.L-.vl., Kwadendamme. Meeste vogels (5) de 15-Jarige schutter Jan van der Bliek, Zorg vlied, Eliewoutsdük. UIT DE PKOVINt IE De nieuwe burgemeester. ST. LAURENS. De heer F. Kwekkeboom. die thans offici eel met ingang van 2 Aug jl. tot burgemeester dezer ge meente is benoemd, werd 31 Juli 1893 te St. Laurens gebo ren. Hy oefem het landbouw bedrijf op een eigen hofstede uit. De nieuwe burgemeester is, lid der N.S.B. en is in de be weging agrarisch raadsman voor den kring Walcheren, ter wijl hij voorts voor den Ned. Landstand streekboerenleiüer voor Walcheren is. Reeds enke le maanden is hij met de waar neming van het burgemees tersambt belast. Concert „Excelsior". KLOETINGE. Zaterdagavond gaf de muziekver. „Excelsior" alhier, haar vierde zomercon- cert, waarvoor veel belang stelling bestond. Jammer dat er nog zoovelen naar het con cert komen om den avond on der gezelligen kout met vrien den en kennissen door. te bren gen en weinig aandacht aan de goede muziek schenken. Onbe wust bederven zrj het genot van de muziekliefhebbers. Dan zijn er nog de stoeiende kinde ren. Ook hier ligt er voor de oudera een taak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 1