Geallieerde luchtaanval op Albanië. Anglo-Amerikaansche vlieg tuigen hebben Vrijdag talrijke zware bommen geworpen op woonwijken van de stad Peja in Noord-Albanië, zoo meldt het. D.N.B. Twee Mohamme- daansche woonwijken werden door dezen aanval volkomen vernield en bijna alle openbare gebouwen verwoest. Het eeni- ge groote ziekenhuis is nog slechts een puinhoop, waar onder alle zieken en het ge- heele personeel den dood von den. Het totaal aantal slacht offers bedraagt naar tot nu toe kon worden vastgesteld, meer dan 1000 dooden en 2000 gewonden. bevat peridon bevat pei bevat bevat Bevat pIrI Bevat per;,<^ bevat perf<$*v bevat per\ bevat perld1 bevat perldöï Bevat perldoi beva Be Br Bi BE. BEVA. bevat pekLL-^IN bevat perldo bevat perldo vat perldo t perldo perldc :rldc j.dc c p? bevat perü KAS 1929 kwam in 1944 ter verdeeling Voor een volgestorte spaarbrief van ƒ500.— 1000.— 2500.-. betaalde men bij toetreding ƒ390.—780.— 1950.— Uitkeering kas 1929: hoogste 878.60 1757.20 ƒ4393.— laagste 651.11 1302.22 3255.55 Looptijd 14 jaar. Storting vanaf 3.- per maand Nadere Inl., mede omtrent een vertegenw.. verstrekt de N.C.V. Spaarverz., Zeestr. 88, 's-Hage. De Ned. Corr. Dienst schrijft uit Berlijn: Sinds den 2den Augustus, toen het aan Amerikaansche tankformaties gelukte bij Avranches door te breken, heeft de stryd in West-Frank rijk een ander aanzien gekre gen. De periode der eigenlijke invasie is thans afgesloten en de 4 Amerikaansche, Britsche en Canadeesche legers, die op dit slagveld opereeren, zijn er in geslaagd het lang aange kondigde tweede front op te richten. Dit feit staat in het middel- lunt van alle Duitsche mili- .aire beschouwingen. Zoowel in de pers als door bevoegde sprekers wordt toegegeven, dat de tegenstander een suc ces heeft geboekt, dat men niet mag ontkennen. Toch ziet men van Duitsche zijde in de huidige ontwikkeling ook nog veel. dat tot voldoening stemt. Daar is in de eerste plaats de ketelslag, die nooit een ketelslag geworden is, daar door den Duitschen tegenstand de Canadeezen bij Falaise en de Amerikanen bij Argentan zoodanig werden vastgehou den, dat zij zich niet konden vereenigen. Reuter geeft thans toe, dat het meerendeel van het 7de Duitsche leger door de sluis tusschen Falaise en Argentan kon worden geëva cueerd. De Duitsche troepen hebben hierbij kans gezien een deel van hun zware wapenen, die bij dergelijke operaties ►ractisch steeds afgeschreven :iinnen worden, mee te ne men. Zulks ondanks dat de minder dan 20 km breede doorgang van beide zijden on der artillerievuur lag, terwijl het geallieerde luchtwapen uiteraard zijn sterkste krach ten concentreerde. De Duit- schers brachten o.m. tankfor maties in veiligheid, die zoo- EN BURGERLIJKE BOUWKUNDE E A. Wilt U uitblinken in Uw vak? Wilt U meer verdienen? De mogelijkheden daartoe bieden de schriftelijke A.P. VAK CURSUSSEN, die opleiden voor vrijwel elk technisch be roep. Bekwame leerkrachten, laag lesgeld, gemakkelijke onderwijsmethode! Ons alge meen prospectus wordt zon der eenige verplichting op aanvraag gratis toegezonden. BOEKENBEDRIJF N.V. DE ARBEIDERSPERS Afd. Vakcursussen Hekelveld 15 - Amsterdam Hoofdredacteur: J. C. Visser, Vlissin. gen (afw.)Algemeen redncteur: M. Geerse, Middelburg; Stadsnieuws: C. da Voogd, Vllssingen en J. P. Ph. Doorenbos, Middelburg; Gewestel. nieuws: H. van Bentbem, Goes en R. F. H. ti. Sondag, Oostburg; Haagsch redacteur: E. SIderius; Advertentiechef: voor Middelburg: C. P. Buijs, voor Vllssingen 8. RUkeboer. Dramatische worsteling om tijd te winnen. DIT DOEL IS BELANGRIJKER DAN GEBIEDEN EN: STEDEN VAN WEKE LD VERMAARDHEID. danig met planten, struikge- ~elfs jonge boomen waxen gecamoufleerd, dat men ze het best met rijdende bos- schen kan vergelijken. Dit succes wordt met trots ge vierd. Tevens echter sluit men te Berlijn de oogen niet voor de successen, die de geallieer den aan andere sectoren van het front hebben geboekt. Tusschen Seine en Loire. De geblindeerde strijdkrach ten, die oprukken uit het ge bied van Le MansAlengon, in N.O. richting naar den mid denloop van de Seine, in Z.O. richting naar den middenloop van de Loire, vormen feiten, waarmede men terdege reke ning diént te houden, terwijl de Völkischer Beobachter legt daar den nadruk op de snelheid van dezen op- marsch de grootste opmerk zaamheid verdient. Zoolang de Duitsche tactische reserves hun krachten nog niet ten volle kunnen ontplooien, ont moeten de Amerikanen op hun weg natuurlijk gebieden, waar zij op betrekkelijk weinig te genstand stuiten en die zij thans letterlijk overstroom en. Te Berlijn hoort men veelal de verwachting uitspreken, dat de Amerikanen en wan neer de slag aan de Orne eveneens in een bewegings oorlog zou overgaan de Engelschen en de Canadeezen op breed front in de richting van de Seine zullen probeeren door te dringen, omdat een froot deel van hetgeen zij tot lusver hebben bereikt, aan zienlek aan waarde zou ver liezen, wanneer zij de strijd krachten van generaal-veld- maarschalk Rommel in de ge legenheid zouden stellen om zich in het kader van de dis tan cieering, die met de eva cuatie van den ketel ten W. van de lijn FalaiseArgentan schijnt te zijn begonnen, terug te trekken op nieuwe, gunsti ger stellingen. Daar komt nog iets bij. Ook in het geallieerde kamp twij felt men er op het oogenblik niet langer aan, of van Duit sche zijde wordt hard gewerkt aan nieuwe geheime wapenen, die binnen afzienbaren tijd in actie zullen treden. In het al gemeen gaat men hierbij van d9 veronderstelling uit, dat deze een beduidend grootere actie-radius hebben dan de V 1, zoodat Duitschland, ook in het geval, dat de huidige startbanen van de vliegende bommen verloren zouden gaan en de V 1 dus volgens Engel- sche berekening onbruikbaar zou worden, zyn vergelding tegen Groot-Brittanje zou kunnen voortzetten. Deze overwegingen nu hebben er toe geleid, dat Engeland het als een absolute noodzaak be schouwt binnen den korst mo gelijken tijd zooveel gebied in N.W. Europa te bezetten, dat het geheel of althans zoo goed als geheel buiten de reikwijdte der Duitsche geheime wape nen komt te liggen. Op deze wijze verklaart men te Berlijn dan ook den herhaaldelijk uitgesproken eisch van leidende Engel- sche persoonlijkheden, dat Noord-Frankrijk, België en Nederland nog in den loop van dezen zomer moe ten worden bezet.- Intusschen staat de Duit sche legerleiding voor het feit, dat zij in afwachting van de nieuyr.9 wapenen, waarvan door bevoegde spr. is gezegd, dat zij den oorlog een ander gezicht zullen geven, tijd moet winnen. Dit doel is het leidend beginsel bij den nu be gonnen bewegingsoorlog in het Westen. „Dit einddoel, zegt de Völkischer Beobachter, is voor de Duitsche legerlei ding belangrijker dan gebieden en steden van wereldver maardheid. Zij wil niet be paalde provincies, maar de operatieve bewegingsvrijheid behouden opdat tenslotte de totale mobilisatie van het bin nenland tot uitwerking kan komen. Zoo wordt de huidige veld tocht in Frankrijk niet slechts een strijd van de troepen en hun bevelhebbers tegen elkaar, maar een dramatische worste ling tusschen de hoogste lei ding aan beide kanten". In tegenwoordigheid van den minister van marine, heeft de Kroa tische marine de eerste oorlogssche pen overgenomen. Nieuwe „Lebensmittelkarten". Met ingang van 15 Aug. zijn nieuwe „Lebensmittelkarten" in gebruik genomen, welke gel dig zijn tot 31 Dec. a.s. Even als de oude kaarten, hebben ook deze kaarten een geldig heidsduur van 1, 3 of 5 dagen. De nieuwe „Lebensmittelkar ten" zijn uitgevoerd in lichtvi olette kleur met zwarten op druk. Öp alle kaarten komen bonnen voor van 50 gr. brood, 50 gr. vleesch, 25 gr. kaas, 10 gr. boter, 20 gr. suiker, 20 gr. jam en !4 liter taptemelk. Op de kaarten, welke een geld- heidsduur hebben van 3 of 5 dagen, komen bovendien bon nen van 25 gr. Nahrmittel en 250 gr. aardappelen voor. Los se bonnen zijn uitsluitend gel dig, wanneer tevens de „Le- bensmittelkarte" voorzien van het stempel van bevoegde Duit sche autoriteiten, wordt over gelegd. Indien men weigert, zonder dat daarvoor gegronde redenen zijn, de bonnen dezer kaarten aan te nemen, is men strafbaar. De oude „Lebensmittelmar- ken", uitgevoerd in licht blau we kleur met datum-opdruk 31-8-44, blijven uiteraard gel dig tot 1 Sept. 1944. Handelaren en instellingen dienen bedoelde „Lebensmittel- marken" met opdruk 31-8-44 van 4 tot en met 9 Sept. en voor het laatst van 11 tot en met 16 Sept. bij de distributie diensten in te leveren, tezamen met de nieuwe „Lebensmittel- marken", op de gebruikelijke wijze ter verkryging van toe wijzingen, c.q. rantsoenbonnen. Hevige luchtgevechten ten W. van Boedapest. Zondagochtend vlogen Ame rikaansche bommenwerpers uit Italië naar Zuidoost-Duitsch- land. Vooral in het gebied ten W. van Boedapest onststonden hevige luchtgevechten. Naar tot dusver bekend werden 5 viermotorige bommenwerpers neergeschoten. BEREIDVERKLARINGEN VOOR BEPAALDE TEXTIELGOEDEREN. Bij indiening van aanvragen ter verkrijging van textielgoe- deren, welke niet of nagenoeg niet meer door de Nederland- sche industrie worden aange maakt, zullen de plaatselijke distributiediensten voortaan overlegging vragen van een bereidverklaring, waaruit ten minste moet blijken, dat_een bepaalde winkelier uit den bij hem aanwezigen voorraad het gewenschte artikel kan leve ren. bovendien moeten daarin de prys, alsmede het codenum. mer van dat artikel worden vermeld. Deze bereidverklaring heeft een geldigheidsduur van twee maanden, na verloop waarvan voor het daarop vermelde arti kel een nieuwe bereidverkla ring kan worden afgegeven. De bereidverklaringen voor wollen onderkleeding, welke de win keliers op grond van de be staande voorschriften afgeven aan personen, die hieraan blij kens medisch attest behoefte hebben, dienen in het vervolg eveneens twee maanden geldig te zijn. Gedurende den looptijd van een afgegeven bereidver klaring moeten de daarop ver melde artikelen voor belang hebbende gereserveerd blijven. Geïnterneerden in Ned.-Indië. In verband met de zeer be perkte publicatiemogelrjkhe- den, waardoor binnengekomen interneeringsberichten vooral eerst na geruimen tijd in de pers kunnen worden opgeno men, wordt aan allen die ver wanten of bekenden in Ned.- Indië hebben, in overweging gegeven hiervan, voorzoover zulks nog niet is geschied, me- dedeeling te doen aan de 5e afdeeling van het Ned. Roode Kruis, Jul. van Stolberglaan 2729, 's-Gravenhage. Gevraagd wordt opgave van naam, voornamen, geboorteda tum, beroep, werkgever en laatstbekend adres van deze personen (ook van vrouwen en kinderen), alsmede de naam en het adres van dengene aan wien, in geval bericht van in- terneering is of wordt ontvan gen, hiervan kennis moet wor den gegeven. Voor zoover de mogelijkheid bestaat, dat bedoelde personen bij het uitbreken der vijande- lykheden in militairen dienst waren, gelieve men bovenbe doelde opgave tevens te doen toekomen aan de le afdeeling van het Ned. Roode Kruis, Korte Voorhout 14 te 's-Gra venhage, zoo mogelijk boven dien met opgave van rang, stamboeknummer en troepen onderdeel. Gemengd nieuws D e 50-j arige J. Poot te Nieuw-Vosmeer, is in de Eendracht tijdens zijn pogin gen 'om een 20-jarig meisje te redden, verdronken. Het meis je kon door anderen worden gered. Te Breda is de 25*jprige A. Cornelissen, die de zwemkunst niet voldoende meester was, bij het zwemmen in de Mark ver dronken. De 4 1-jarige melk rijder H. Tooi, die op het dak van zijn woning te Uitwierda onder Delfzijl een loshangende rjzerdraad wilde wegnemen, kwam in aanraking met een niet geïsoleerde draad van het bovengrondsche electrische net, met het gevolg, dat hij op slag werd gedood. In het Noordzee- kanaal onder Beverwijk is de 17-jarige C. B. bij het zwem men verdronken. Burgerlijke stand MIDDELBURG. Geboren: Cornelis, z. v. Bastiaan Hof man en Jannigje Visser; Maat je, d. v. Frans Dekker en Maat je Geldof; Adriana, d. v. Jo- lannes L, van Raan en Susan na de Hond; Leendert, z. v. Ja cobus Nieuwenhuijse en Jacoba J. Crucq; Wilhelmina Geertrui- da, d. v. Aarnoudt Jeras en Pieternella J. E. Polderman; Maria Pieternella, d. v. Jan Bal jeu en Francina S. Joosse. Overleden: Susanna Johanna Wessels, 53 j. Ondertrouwd: Jan van Kle ven, 36 j. en Adriana Kerkho- ve, 32 j.; Jan Wisse, 35 j. en Jannetje J. van der Hiele, 25 j.; Louis P. Tazelaar, 28 j. en Johanna C. Bakker, 27 j. GOES. Ondertrouwd: Mari-» nus Tholenaar, 37 j. en Maria E. Verhoeven, 32 j. Getrouwd: Dingenis A* Schrijver, 35 j. en Jacoba C. Sinke, 25 j.; Johannes F. W. de Bruin, 29 j. en Hermina van Anrooij, 33 j. Overleden;' Cornelis W. Dogge, 45 j., echtg. van Maria C. Bonte. O.- EN W.-SOUBURG. Ge boren: Joost, z. v. P. P. J. de Jager en W. Fransooi; Neeltje Elizabeth, d. v. J. de Wolf en J. M. Cornelisse. Overleden: Jan van Sluijs. 70 j. Ondertrouwd: A. de Rijke, 29 j. en N. Schout, 23 j.; M. J< Hoogerheide, 21 j. en J. Maas, 18 j.; J. Pieterse, 23 j. en A, Janse, 25 j. Getrouwd: J. B. Koole, 26 j. en J. Ovaa, 21 j.; A. de Bruijn, 24 j. en A. C. Ots, 21 j.; H. F. Huson, 25 j. en G. Vrij, 32 j, WESTKAPELLE. Geboren Elizabeth d. v. Jan Faasse en Katharina K. Houmes; Pauli na, d. v. Jan Huibregtse en Neeltje Roelse; Koen raad, z. v. Jakobus Minderhoud en Adriana Crjsouw; Willem, z. v. Maarten Lievense en Christina Schoe; Lourina, d. v. Leendert Minderhoud en Willemina Wou- ters; Jakob, z. v. Pieternella Westerbeke. Getrouwd: Leunis Adriaan van Sighem, 23 j. en Eliza beth J. Westerbeke, 24 j. Overleden: Leuntje Wouters, 63 j., echtg. v. Cornelis Lieven- se; Lourus Brasser, 43 j., echt. gen. v. Willemina Roelse. OVEZANDE. Geboren: Mag- dalena Maria d. v. Karei L. van Steenbergen en Jobina M. Raas; Aloysius Jacobus, z. v. Jacobus de Winter en Cornelia Zuidhof; Neeltje Adriana Ber- nardus, d. v. Petrus A. Ver- meule en Pieternella de Meij; Adrianus Cornelis, z. v. Corne lis Albrecht en Jannetje Knuit; Jozef Petrus, z. v. Hubrecht Westdorp en Margaretha Franse. Overleden: Adriaan Wilhel mus, z. v. J. Rijk en C. A. Ker- rebrjn, 1 j. en 7 mnd. Getrouwd: Cornelis Marinus de Jong, 30 j., te Heinkenszand en Jacomina Johanna Remijn, 30 j. OOSTBURG. Geboren: Har- rold Johannes en Arnold Mari nus, z. v. P. J. van de Plasse en J. Simonse; Ria Annie Bea trix, d. v. J. Adriaansen en A. K. Ekkebus (te Cadzand);! Boudewijn Cyriel, z. v. C. Im» pens en A. de Paepe (te IJzen- dyke); Paulina Hendrika, d. v. P. Hensen en H. B. van Zand vliet; Marijke, d. v. A. F. Sim pelaar en S. Bron; Elizabeth Maria Cornelia, d. v.* P. P. S. C. Smets en A. van de Velde (te Breskens); Nellie Leonie Irma, d. v. O. G. R. de Baets en C. J. van de Voorde; Angela Felicie, d. v. E. Raams en C, J. le Heux. Overleden: Cornelis Jan Meeuse. 43 j., echtg. v. L. A. de Jonge (te Waterland kerkje); Sara de Koene, 81 j., wed. v. J. Rieteco. Getrouwd: Th. P. Lange- raert, 27 j., te Hoofdplaat en L. de Rijck, 26 j. Ondertrouwd: M. J. van den Boomgaard, 25 j., Sluis en P. E, Riemens, 21 j.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 2