Duitsche legerleiding voor nieuwe problemen. Verduisteren: van 1319 Augustus: van 21.006.30 uur. De maan komt morgen te 6.45 op en gaat te 21.36 onder. UIT DE PROVINCIE DIENSTREGELING SPOOR WEGEN INGRIJPEND GEWIJZIGD. Ingaande Maandag 21 Aug. a.s., zal een nieuwe dienstrege ling van de Ned. Spoorwegen in werking treden. Op de Zeeuwsche lijn brengt dit ook vele veranderingen met zich mede. Alle aankomende treinen zullen belangrijk later arriveeren, uitgezonderd de laatste trein, die ongeveer een half uur vroeger dan thans zal aankomen. De vertrekuren van Vlissin- gen. Middelburg enz., in de richting Roosendaal, zijn bedui dend vroeger gesteld. NIEUW EN ST. JOOSLAND. Voor de betrekking van onder wijzeres aan de O.L. school al hier hebben zich 5 sollicitan ten aangemeld. Gemeente-rekening. HOOFDPLAAT. De gemeen te-rekening over 1943 laat, wat betreft den gewonen dienst, de volgende cijfers zien: ontvang sten 66.186,69, uitgaven 61.198,27,b atig saldo be draagt 4988,42. Kerk- en Schoolnieuws Het aantal vacaturen in de Ned. Herv. Kerk. Het aantal vacante gemeen ten in de Ned. Herv. kerk be droeg 1 Juli jl. totaal 287, te gen 276 op 1 Jan. van dit jaar en 190 op 1 Juli 1943. In Zeeland zijn vacant de ge meenten St. Anna ter Muiden, Aardenburg, Kapelle, St. Kruis, Middelburg (1 plaats), Ooster- land, Retranchement, Sirjans- land, Vlissingen (2 plaatsen) en Yerseke, totaal 11 plaatsen. Besluiten, benoemingen enz. Voor de nflverheidsakte N 5 (met verkl.) is geslaagd de heer E. P. de Hoog to .Goes. Met ingang van 1 September is benoemd, in de vacature-Krauwel, tot gedelegeerde der directie C V. „Oost-Ketelaar" voor het fruitteelt- bedriji te Lewedorp, de heer C. San- jlerse te Grijpskerke. ARBEIDSDIENST. De commandant van den Nederland- schen Arbeidsdienst deeit mede, dat arbeidsdienstplichtigen krachtens ar tikel 4 van het arbeidsdienstplicht- beluit, geboren tusschen 31 December 1924 en 1 Januari 1926, die nog niet voor de vervulling van hun arbeids dienstplicht werden opgeroepen, daarvoor niet meer in aanmerking zullen worden gebracht. Reeds ingediende verzoeken tot Verlenging van uitstel van opkomst worden in verband met het voren staande niet meer in behandeling ge nomen. Hetbovenstande Is niet van toe passing op: a. degenen, die in eenig studiejaar 'als student wenschen te worden in geschreven, ot eenig examen wen schen af te leggen aan een universi teit of hoogeschool, voor zoover zij hun arbeidsdienstplicht nog niet heb ben vervuld; b degenen, die een functie In overheidsdienst, of bij het bijzonder onderwijs bekleeden, respectievelijk voor een functie in overheidsdienst of bij het bijzonder onderwijs in aan merking wenschen te komem voor- -«oover zij hun arbeidsdienstplicht nog niet hebben vervuld. Korte predikatie VRIENDEN GESPREK. Op hun tocht door de woestijn, bac en groothadden de kinderen Israels de „Tent der samen komst". „En het geschiedde, dat al wie den Heere zocht, uitging tot de tent der samenkomst, die buiten het leger was." Toen Mozes de tent binnen ging, bedekte de wolkkolom den ingang. Teeken van Gods ver borgene nabijheid. En dan staat er een schoon woord: ,JEn de Heere sprak met Mozes aange zicht aan aangezicht, gelijk een man met zijn vriend spreekt." De wolk kreeg een stem. God, on zichtbaar, maar van vlakbij, sprak met hem. Laten wij dankbaar zijn, dat wij op onzen zwaren tocht door onze banale woestijn ook hebben onze „terit der samenkomst", dat al wie den Heer zoekt, daar Hem kan vinden in Zijn onzichtbare tegenwoordigheid. Is daar niet Zijn Woord, en is dit niet een spreken „gelijk een man met zijn vriend spreekt?" Wanneer een man met zijn vriend spreekt, heeft dit gesprek twee kenmerken. Het is eerlijk en barmhartig. Zoo is het ook in den eeredienst. Deze is eerlijk en barmhartig. Eerlijk: Onze zonden worden ontdekt, aan het licht ge bracht en geoordeeld. Barmhar tig: Onze zonden worden bedekt, zij worden ons vergeven. En ten slotte: „Gij zijt Mijne vrienden, zoo gij doet, wat Ik U gebied." F. Predikbeurten Ned. Herv. kerk op Walcheren. Aagtekerke 10 en 2.30 ds. Elzenga, Arnemuiden 10 en 2.30 ds. tfooijkaas] Biggekerke 10 en 2.30 ds. Korevaar. Domburg 10 en 7 (jeugdd.) ds. Ni- colaï, Gapinge 2.30 ds. de Bie. Grijps kerke 10 en 2.30 ds. v. Loon. Klevers- kerke 3 cand. Schokking. N. en St, Joosland 10 dhr. Buis," nm. geen dienst, Meliskerke 10 en 2.30 ds. Bak ker. Oostkapelle 10 ds. Schoch, 2.30 Elzenga. O.- en W .-Souburg 10 Oosthoek, 7 ds. v. Loon. Rittbem en 2.30 ds. Breukelman. St. Lau rens 10 ds. Simoons, nm. geen dienst. Serooskerke vm. en nm. ds. Visser- Vrouwepolder 10.30 ds. de Bie. West- kapelle vm. leesd., nm, ds. Reus- Zoutelande vm. ds Reus, nm. ds. Oosthoek. Koudekerke 10 ds. Kroon, 2.30 cand van Schuppen. Ned. Herv. kerk op Zuid- en Noord-Beveland. Ellewoutsdijk 10.30 ds. v. Willens- waard. 's-Heer Abtskerke 10.30 dhr. de Jager, 3 dhr. Louwerse. 's-Heeren- hoek ds. Renting. Hoedekenskerkc 10.30 en 3 ds. Hulsbergen. Krabben- dijke 10.30 èn" 3 ds. Baarslag, 7 ds. v. Steenbergen. Nieuwdorp 11 ds. Evelein, 3 dhr Buijs. Nisse 10.30 ds. Beneder, 3 geen dienst. Waarde 10.30 dhr. Heijboer. Ovezande 10.3C Burgeler. Driewegen 3 ds. v Burgeler. Ned. Herv. kerk In Z. Vlaanderen. Aardenburg 2.30 ds. v. Royen i bev en intrede). Breskens 10 ds. Derksen. Hoofdplaat 10.30 ds Plie- ster. Oostburg 10 ds. Oort, 2.30 dhr Verduyn Retranchement 10.30 ds! Talma, St. Kruis geen dienst. Schoon- dijke 10.30 ds. Fra'nke. IJzendijke 10.30 ds. van 't Hooft. Axel 10 lees- dienst, 2.30 ds. v. Oeveren Geref. kerken op Walcheren. Arnemuiden 10 leesd.. 2.30 geen dienst, 7 ds. Smidt. Oostkapelle 10 en 2.30 ds. Flinterman St, Laurens 10 en 2.30 cand. Schenk. Geref. kerken op Zuid- en Noord-Beveland. Kapelle 10 en 2.30 ds. Scheele. Krabbendijke 10 en 2.30 dr. Hommes. Geref. kerken In Z. Vlaanderen. Aardenburg 10 en 3 ds. Tiemens. Oostburg 10.30 en 3 cand. v. d. Boom. Axel 10 leesdienst, 2.30 ds. Post. Geref. gemeenten. Arnemuiden 9.30, 2 en 6 leesd. Hocdekenskerke 10.30 (H.A.), 3 (H.D.) en 6 ds. v. d- Berg, Oostburg, 10.30 en 3 leesd. Krabbendijke 10, 2.30 en 6.30 leesd. Oostkapelle 10 en 2.30 ds. Visser. Waarde 10.30, 2.30 en 6.30 leesdienst. Axel 10 en 2.30 leesdienst. De Berlijnsche A.N.P.-cor- respondent meldt: Nu de eerste Sovjet-Russi sche aanvalsgolf aan den Weiehsel is vervloeid en het frontbeeld in het Oosten geen ingrijpende wijziging onder gaat, vraagt het krijgsgebeu ren in het Westen meer dan ooit de aandacht, vooral nu het beeld van den strijd in dit deel van Europa door de nieu we landing in Zuid-Frankrijk wederom aanzienlgke verande ringen heeft o.tdergaan. Over de ontwikkeling der laatste dagen in N.W.-Frankrijk schrijft de „Völkischer Beo- bachter", dat deze de Duitsche legerleiding voor nieuwe be slissingen stelt en dat vermoe delijk in de komende dagen zal blijken in welke richting die gaan. De gevechten in het lan dingsgebied tusschen Toulon en Cannes laten, op grond van de schaarsche berichtgeving, tot dusverre nog geen eenigs- zins nauwkeurige beoordeeling toe, doch het verband met den strijd in Noord-Frankrijk is evident, daar het de bedoeling der geallieerden is, Duitsche strijdkrachten te binden en volgens de eigen verklaringen van het Britsch-Amerikaan- sche opperbevel, een verbin ding tot stand te brengen tus schen de beide afzonderlijke strijdtooneelen in Frankrijk. De geallieerden spreken dan ook van den slag om Frank rijk. Over de na de nieuwe lan ding ontstane situatie schrijft de „Deutsche Allgemeine Zei- tung: „Wij zullen in de ko mende dagen de militaire ont wikkeling met nog andere ma ten moeten meten dan tot dusver, want de tegenstand, die thans moet worden gebo den, nu de landing in het Zui den van Frankrijk ons een nieuw front wil opdringen, zal gezien moeten worden van het gezichtspunt, dat het er in deze faze van den strijd alles op aan komt den tegenstan der niet tot het door hem ge- wenschte groote succes te la ten komen. Ook de andere Duitsche bla den doen uitkomen, dat de le gerleiding thans voor nieuwe problemen staat, die nieuwe beslissingen eiscnen. De An- glo-Amerikanen trachten in Normandië den ring om de Duitsche strijdkrachten te slui ten. Zoowel de Engelschen als Canadeezen, die te dien einde in het gebied van Falaise naar het Zuiden trachten op te ruk ken als de Amerikanen, die zich Noordwaarts bewegen en thans ten N.O. van Argentan staan, stuiten op verbitterden Duitschen tegenstand, die een vereeniging der beide gealli- eerde legergroepen tot dusver heeft weten te verhinderen. De Amerikanen hebben intus- schen ook hun aanvallen in Oostelijke richting, d.w.z. in de richting van Parijs en de Seine, in kracht doen toene men, Uit de mededeeling in het weermachtsbericht van Woensdag, dat Duitsche dek kingstroepen in het gebied van Chartres-Dreux, ongeveer 70 km van Parijs, den naar het Oosten oprukkenden Ame rikanen. tegenstand bieden, blijkt dat de Duitschers zich hier al strijdende terugtrek ken. In de hevelvoering der ge allieerde legers in N.-Frank- rijk is dezer dagen een wijzi ging aangebracht, die naar Duitsche meening noodzake lijk is geworden doordat het oorspronkelijk 100 km lange front thans een lengte van 400 km heeft en de sterkte der strijdkrachten dienover eenkomstig is vermeerderd. Onder de opperste leiding van generaal Eisenhower, die zijn hoofdkwartier vorige week naar Frankrijk heeft ver plaatst, strijden in N.-Frank rijk thans het 3de (volgens andere opgave het 1ste) Ca- nadeesche leger onder leiding van generaal Crecar en daar aan naar het Westen aanslui tende het 2de Britsche leger onder generaal Dempsey. Bei de legers vormen tezamen de 21ste legergroep onder leiding van generaal Montgomery. Hieraan sluit zich naar het Westen het -1ste Amerikaan- sche leger onder generaal Hodges en het 3de Ameri- kaansche leger onder generaal Patton aan, die oorspronkelijk beide eveneens deel uitmaak ten van de 21ste legergroep, doch thans onder generaal Bradley een speciale 12de le gergroep vormen, welke even wel onder het opperbevel van generaal Montgomery blijft staan. De landing in Zuid-Frank rijk heeft hier bij het groote publiek niet dien indruk ge maakt als de landingen van den 6den Juni in N.-Frank rijk. In ingewijde Duitsche klingen werd zij op grond van de sterke troepenconcen traties te Corsica en de con centratie van talrijke schepen in de wateren van het eiland sedert geruimen tijd ver wacht. Alleen verkeerde men in het onzekere of de tegen stander een landing zou be proeven aan de Italiaansche Westkust, bv. in het gebied van Spezia, dan wel aan de Zuid-Fransche kust. De geal lieerden hebben de Zuid-Fran- sche kust gekozen, waar de Alpen diep aan de zee komen en slechts een smalle kust strook vrij laten. Slechts en kele rivierdalen laten hier de mogelijkheid van een landing toe. Mededeelingen Plaatselijke Distributiediensten MIDDELBURG. Uitreiking bonkaarten 10e periode voor inwoners van Gapinge en Vrouwenpolder. De Distributiekring Middelburg maakt bekend, dat in afwijking de afstempeling op de inlegvellen de uitreiking van bonkaarten 10e periode aan niet-zelfverzorgers voor de lnwo- van Gapinge en Vrouwenpolder zal plaats vinden op het Distributie kantoor te Vrouwenpolder op Zater- 26 Augustus 1944 van 912 uur. Zelfverzorgers worden persoonlijk op geroepen op resp. 24, 25 en 2S Au gustus 1944, Officieele mededeelingen BONAANWIJZING KUNSTMEST. Geldig zijn verklaard: Stikstofbon nen, voorzien van opdruk no. 2 en B.T. en kallbonnen, voorzien van op druk no. 3 en B.T. De stikstofbon nen no. 2 en de kalibonnen no. 3 behouden hun geldigheid tot uiterlijk 30 September a.s. Dit geldt ook voor de stikstofzegels no. 1 en de kalibon nen no. 1 en 2, welke op 24 Juni Jl. werden geldig verklaard. De ver bruikers moeten de stikstofbonnen no. 1 $n 2 en de kallbonnen no. 1, 2 en 3 uiterlijk 23 September a.s. by hun leveranciers inleveren, zoodat deze voor tijdige inzending der zegels kun nen zorgdragen ter verkrijging van een aankoopmachtigJng. De zegels, welke na den vervaldatum binnenko men, kunnen onder géén voorwaarde mer worden geaccepteerd. De stik stof- en kalibonnen voorzien van op druk B.T. zullen voorloopig uitslui tend worden uitgereikt vow omruiling van vervallen kunstmestbonnen te gen betaling van de verhoogde retri- butiekosten, benevens voor speciaal aan te wijzen gevallen (toewijzingen voor proefvellen, etc.) De stikstof- en kalibonnen B.T. behouden hun geldig heid tot nader order, evenals de fosforzuurbonnen no. 1. Officieele Landbouwmededeelfngen voor de provincie Zeeland. AANSLAG TARWE 1944. Ter voorkoming van een onjuist be grip van den voorloopigen aanslag, is deze voor tarwe, haver, enz. uitge drukt in een ctjfer. Bij deze klassifi- catie werd uitgegaan van een gemid delde opbrengst van een normaal ge was, hetwelk gewaardeerd werd met het cijfer 20. Elk opvolgend cijfer naar beneden geeft 100 kg. per h.a. meer, elk opvolgend cijfer naar boven geeft 100 kg. per h.a. minder op brengst. Is dus klasse 20 bUv. gelijk aan 3000 kg. per h.a., dan staat klasse 15 gelijk met 3500 kg en klasse 31 met 1900 kg. per h.a. enz. Daar momenteel nog niet bekend is met hoeveel kg. een bepaald klasse- cijfer overeenstemt, is hertaxatie al leen mogelijk op onderlinge vergelij king. RUNDVEELEVERING. Speciaal voor houders van één of twee koelen is het van belang te weten, dat zij over 1944 een ten op zichte van de voorafgaande jaren, zwaren vleeschaanslag zullen krijgen. Vooral diegenen, die totaal onvoldoen de melk verantwoord hebben, moeten er rekening mee houden, dat zij de verplichting zullen krijgen een koe te leveren. Ook voor hun geldt het voorschrift: wie geen of onvoldoende melk levert, moet veel vleesch leve ren. HUI SSL ACHT- EN CONTRACT VARKENS. Degenen, die recht hebben op een aankoopvergunning voor een huia- slaehtbig. kunnen die alsnog bü den P.V. aanvragen. Landbouwers, die verplicht zUn één mestcontract af te sluiten, dienen vóór 1 September 1944 het contract te teekenen en ook vóór 1 September de big aan te koo- pen. Burgers, die slechts een volks tuin hebben, ongeacht of ze sedert 1941 al dan niet geslacht hebben, moeten er beslist niet op rekenen, dat ze voor huisslachting in aanmerking komen. HANDEL IN VEULENS. Zooals reeds eerder werd medege deeld, kunnen aanvragen om geleide- biljetten voor het vervoer van ver kochte veulens slechts in Dehandeling worden genomen, indien het bij den PI. Vertegenwoordiger ingevuld aan vraagformulier vergezeld gaat van: a. de aankoopvergunning In drie voud. (Alle exemplaren moeten vol ledig ingevuld en zoowel door kooper als verkooper zijn geteekeDd). b. de identiteitskaart van het ver kochte veulen. XXoor een fout bij het drukken zfc'n :n paar afscheidingslijnen op de aankoopvergunning te diep doorge drukt, waardoor den indruk zou kun nen worden gewekt, dat de verschil lende gedeelten moeten worden afge scheurd. Dit is echter niet het geval. Wel moeten later, in veraand inet de bestemming, (1 ex. voor de afd. Paarden, 1 exempi. voor den kooper en 1 ex. voor den verkooper) de ver schillende exemplaren van elkaar wor den gescheiden. Het le exemplaar zal al reeds bij de verstrekking van het geleidebüjet worden ingehouden. Tenslotte wordt er de aandacht op gevestigd, dat de op V.V. (boerenver- gunningen) gekochte veulens, hetzelf de Jaar als regel niet doorverkocht mogen worden. Dit geldt uiteraard niet voor de dpor erkende handelaren op Handels vergunningen gekochte veulens. Han delaren, die tevens fokker ztjn, die voor hun fokbedrjjf derhalve geen handels- doch V.V.-vergunningen aan te vragen. De wnd. Prov. Voedselcommlssarls. voor Zeeland. De Heer en Mevrouw MARKUS—BENEKER geven met blijdschap kennis van de geboorte van hun Dochter HELEEN. Zoutelande, 17 Augustus 1944- Noordendolfer. Zondag- 20 Augustus verloven Zich: DEUNTJE VADER en HENDRIK IN DEN BOSCH- Kleverslcerke. G 7. WIJNVATEN TE KOOP bij Limonadefabriek DéKO. Langeviele 26, Middelburg. Op 21 Augustus a.s. ho- T pen onze geliefde Ouders B BOEDOE :fc en X AROEDOE— j. OVERHöFF J hun 30-jarige Echtvereenï- ging te herdenken :jc Dat zij nog lang ge- :j: spaard mogen blijven, is de wensch van hun dank- bare Kinderen. :je J. CRUCQ N. CRUCQ—ROEDOE. Vlissingen, Aug. 1944. Achter de Kerk 1 Voor de zeer groote belang stelling bij ons 25-jarig huwe lijksfeest ondervonden, betuigen wij, ook namens onze Kinderen, onzen hartelijken dank. J- LOUWERSE.' M. H. LOUWERSE— M.4RCUSSE. Souburg, Augustus 1944. Langs dezen weg betuigen wij onzen hartelijken dank votft de vele blijken van belangstelling, welke wij bij onze 25-jarige Echtvereeniging hebben ontvan gen. P v SLUIJS Czn. A. v. SLUIJS—KLE1NEPIER. Zoutelande. Aug. 1944. Voor de talrijke blijken van belangstelling bij ons 50- jarig Huwelijksfeest ontvan gen. zeggen wij vrienden en bekenden hartelijk dank. C. 'T GILDE. P. 'T GILDE—GOEBERT. Evac.-adres: le de Feyter- straat 19, Terneuzen Voor de zeer vele blijken van belangstelling, ontvan gen bij ons 40-jarig Huwe lijksfeest, betuigen wij langs dezen weg, ook mede na mens onze Kinderen, onzen hartelijken dank. W. KOEMAN. S. KOEMAN—LOUS. M'burg, Vliss. Wagenplein 8, Vcor de zeer vele blijken van belangstelling, ontvangen bij ons 30-jarig Huwelijk, betuigen wij, huwd- en Kleinkinderen, onzen ook namens onze Kinderen, Be lt artelijken dank. J. L. DE TROIJE. J DE TROIJE—SEME1JN. Segeersweg 50, Middelburg. Gevraagd voor direct: JONGEN, tusschen 14 en 17 jaar, voor m agazijnwerkzaaniheden. W- F. v. d. HOFSTEDE Zn. Drogerijen en Chemicaliën. Middelburg. Korendijk 12. Schr. rep. cursus voor A, B en Aanv. dipl. ex. '45, o.l.v. ervaren leraren-examinatoren. Aanv. nw cursus plm. 15 Sept. Spoedige aangifte gewenst. Vraagt prospectus. WISKUNDE EN REKENEN. Opl. L-O. Wisk. en aanv. M-U. L O en B. Bijwerken leerlingen H.B.S., M.U.L.O. en voor andere doeleinden. Sept. a.s. begint mond. cursus wiskunde voor vaklieden. P. BOSTEEAAR, Leraar M.O. Wiskunde, Kapelle (Z.B.). i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 3