ROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT ige strijd om Chartres en Orleans ontbrand Canadeezen dringen door tot Falaise. NEMENTSPRIJS: 19 ct. per week of ƒ2.42 per kwartaal. I per post 2.63 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct. pTENTI EPRIJS: Per m.m. 121 ct., minimum per adver- 2.05. BU abonnement speciale prijs. Kleine advertenties num 5 regels) 58 cent, dieristaanvragen en dienstaanbie- 50 ct. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer. VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1944 - DIT NUMMER BESTAAT UIT 187ste JAAROANG BLADZIJDEN NUMMER 223 De Bureaux van ons blad zUn gevestigd te: VilMlngen: Redactie en Administratie Walstr. 58-60, teL 10 (2 lijnen). Redactie na kantoortijd tel. 578; Middelburg: Londensche Kaal 29, Red. tel. 3521, Adm. tel. 3541; Goes: Red. en Adm. Turfkade 15, tek 2475; Souburg: Kanaalstr. 45, tel. 234; Oostburg: Red. en Adm. Breedestraat 45, tel. 102; Breskerw: Dorpsstraat 35, tel. 21. ITTERDE WORSTELIN G IN NORMANDIË. - DREUX tUIMD. - GEALLIEERD EN DRINGEN CANNES BIN- - ZWARE STRIJD IN ESTLAND. - TERREURAAN VALLEN OP STETTIN EN KIEL. opperbevel van de Duit weermacht deelde Don- g mede: Normandië zette het 1ste leesche leger zjjn hevige illen in den Dives-sector n weerszijden van Falaise jeheelea dag voort. Onze es veradelden de door den I beoogde doorbraak in jvall ge gevechten, waar in weerskanten aanzien- verliezen werden geleden. verbitterde worsteling I voort. te pantserformaties gin- ;egcn de Amerikanen, d'e >.et gebied van Argentan T aanvielen, tot den te- inval over en wierpen hen het O. en Z-O. terug. Motoriseerde vgandelyke krachten rukken verder het O. in de richting van middenloop van de Seine iar het Z.O. in de richting Ie Loire op. De stad Dreux na zwaren stryd verloren. Chartres en Orleans zijn je gevechten ontbrand. Bretagne werden verschei- vijandelijke aanvallen in kevechtsgebied van Brest I geconcentreerd afweer- uiteengeslagen. In de ci- I van St. Malo blijft het Izoen heldhaftigen tegen- i bieden. De batterij Ce- >re sloeg met haar vuur in wil van een zeer hevige delijke beschieting ver- dene vijandelijke aanval- tp de citadel uiteen. het kustgebied van Zuid- ikrijk duren de hevige ge" £en tegen den v\Jand, die oenemende mate verster en uit de lucht en uit zee ■t, voort. Na zwaren strijd fde de vijand er in de stad les binnen te dringen, chte Duitsche vlootstrrjd- hten en bewakingsvaartui- brachten voor de Fransche tkust in de ochtenduren 15 Augustus in verschei- i gevechten met een over- htige Britsche vlootforma- 1 torpedojagers tot zinken beschadigden een kruiser. eigen vaartuig is gezon- l een tweede werd bescha- In den strijd tegen de tdelijke landingsvloot be- digde de luchtmacht voor Tropez 2 vijandelijke trans- Bchepen met een gezamen- *n inhoud van 18.000 ton fcwaar, dat zij verloren ge- kunnen worden. Een slag- p werd door een zware bom pffen. het Fransche achterland len 168 terroristen in den d vernietigd. Het vergel- tevuur der V. 1 op Londen 't voort. m het Italiaansche front len geen belangrijke ge itshandelingen gemeld. In rd-Italië ziin in de periode II tot 15 Augustus 884 pristen vernietigd. In het voorterrein der Kar pathen werden de N.W. vai Krosno aanvallende Sovjets n: een tijdelijke penetratie in de' tegenaanval teruggeworpen. Ir de verbitterde aanvals- en af- weergevechten in de groote bocht van den Weichsel wer den Woensdag 67 vijandelijke tanks stukgeschoten. In den sector aan weerszij den van Wirballen zetten de Sovjets hun doorbraakpogin gen met steun van sterke for maties tanks en slagvliegtui- ;en den geheelen dag voort. De hevige gevechten duren voort. Aan het Letlandsche front handhaafden onze grenadiers hun stellingen N. van Birsen tegen nieuwe, hevige aanvallen rler bolsjewisten. 49 vijandelij ke tanks werden stukgescho ten. In Estland zijn onze troepen ten Westen van het meer van Pskof nog steeds in zwaren strijd gewikkeld met opdrin gende Sovjet-strijdkrachten. Formaties slagvliegtuigen steunden de gevechten van het leger in dit gebied en vielen het vijandelijke veerverkeer tusschen het Peipusmeer en het meer van Pskof met goed gevolg aan. 11 volgeladen veer. booten werden tot zinken ge bracht. In luchtgevechten en door luchtdoelgeschut verloren de Sovjets 56 vliegtuigen. In de zware gevechten in den centralen sector van het Oos telijke front hebben formaties vliegtuigen en luchtdoelgeschut van een luchtvloot in de afge- loopen 6 weken 889 vijandelijke tanks en 1217 vliegtuigen ver nield. Formaties vijandelijke bom menwerpers vielen plaatsen in Midden- en Zuid-Duitschland aan. Vooral in Maagdenburg en Dessau werd schade aange richt. Woensdagnacht onderna men Britsche bommenwerpers terreu raanvallen op Stettin en Kiel. In de oude stad van Stet tin werd vrij groote schade aangericht. De bevolking leed verliezen. Afzonderlijke vijan delijke vliegtuigen lieten bo vendien bommen vallen op Berlijn en West-Duitschland. Door luchtverdedigingsstrijd krachten werden 49 vijandelij ke vliegtuigen vernietigd. Bij de verbitterde aanvals- en verdedigingsgevechten in de groote bocht van den Weichsel heeft het 37ste ba taljon pioniers, onder bevel van den ridderkruisdrager ka pitein Warschauer, zich door voorbeeldige dapperheid on derscheiden. Bij de zware ver dedigingsgevechten ten N.W. van Bialystok heeft zich een sectie pantserjagers van de Mecklenburgsch-Pommersche 12e pantserdivisie, onder bevel van luitenant von Veltheim, bij zonder onderscheiden. LUCHTAANVAL OP GEBIED VAN PLOESTI. Donderdagochtend vielen Amerikaansehe bommenwer pers vanuit Italië doelen aan in het gebied van Ploesti. De Amerikaansehe formaties, die weer door formaties jagers met grooten actieradius beschermd werden, ontmoetten een buiten gewoon hevig afweervuur. 17' Amerikaansehe vliegtuigen, bijna uitsluitend viermotorige bommenwerpers, werden neer geschoten. Eikenloof met zwaarden en brillanten voor Model. De Führer heeft den opper bevelhebber van de legergroep midden, generaal-veldmaar- schalk Walter Model, als 17en soldaat van de Duitsche weer macht het eikenloof met de zwaarden en brillanten behoo- rende bij het ridderkruis van het ijzeren kruis, verleend. Na maarschalk Rommel is de 53-jarige generaal-veld- maarschalk Model de tweede generaal-veldmaarschalk van het Duitsche leger, die deze hoogste Duitsche onderschei ding voor dapperheid ontvangt. den oogst van spinaziezaad. Hierbij maakt men gebruik van een imachine, die daarvoor speciaal geschikt is gemaakt. De man rechts op de machine zorgt er voor, dat zij de tamelijk dikke en harde strui ken niet verstopt raakt. CNF/Hartog/Pax m. Nieuwe troepen In Z.-Frankrijk geland. Omtrent de ontwikkeling ■an de militaire situatie in Z.- Frankrijk blijven de berichten /ooralsnog schaarsch. Niette min begint er al wat meer ceekening in den strijd te ko men. Melding wordt gemaakt van nieuwe landingen vanuit de lucht en uit zee. Door laatstgenoemde landingen, waarbij zware wapens aan land werden gebracht en die gedekt worden door het vuur van oorlogsschepen, w.o. 2 slagschepen, 1 vliegtuigmoe derschip, 3 kruisers en 18 tor pedojagers, hebben de aanval lers de verbinding tusschen enkele afdeelingen tot stand kunnen brengen. De kustbeveiligingstroepen trokken zich terug op de vlak achter de kust loopende heu velstellingen. In het gebied ten Z.O. van Draguignan (plm. 25 km van St. Raphael landwaarts in het aal van de Argens) trachtten de Anglo-Amerikanen- door 't aanvoeren van nieuwe lucht landingstroepen en vracht zweefvliegtuigen hun strijd krachten in deze omgeving te versterken. Hier ontstonden bijzondere zware gevechten. De verdedigers zijn in he- vigen strijd met de gelande troepen gewikkeld. Deze laat- sten slaagden er in de stad Cannes binnen te dringen, terwijl het ook tot zware ge vechten om en in St. Raphael is gekomen, waar felle straat gevechten zijn geleverd. Om paal en perk te stellen aan de vestigingen en verhuizingen zonder toestemming, zal In Breda geen aan sluiting op de gas. en lichtnetten meer volgen, Indien geen verhuis. o< vestigingsvergunning van het evacua tiebureau kan getoond worden. De nieuwe bonnen. .Aflevering rund vet en vette kaas. DUITSCHE DISTANCIEERINGEN BIJ FLERS. Bij voortzetting der omsin- g-elingspogingen van het Ca- nadeesche 1ste leger en de formaties van het Amerikaan sehe 15de legercorps is het tot gevechten van de eerste orde gekomen. Na uiterst zwaren strijd schoven de Ca nadeezen uit het Noorden zich dichter bij Falaise, waar zij Woensdagmiddag binnen drongen. Zij werden weliswaar in een tegenaanval weer in de richting van Aubigny te ruggedrongen en evenzeer ver dreven uit het ten W. liggen de Noron naar een boschge- bied, doch zij nestelden zich in den loop van den nacht, nadat zij nieuwe tank- en ar tillerieversterkingen hadden gekregen, opnieuw. Aan den benedenloop der Dive weken de Duitsche troepen ongeveer op de lijn Lauvagny-Barou- Morteau uit. Ook ten N. van St. Pierre trachtten de Cana deezen tusschen Hieville en Bretfcsville naar het Oosten door te stooten. Daarbij is het vooral om Hieville tot zware gevechten gekomen, in den loop waarvan de plaats door de Duitsche troepen behouden kon worden. In de vooruitspringende bocht van het front, waar de Amerikanen thans het gebied van Fler9 (pl.m. 25 km. Z.O. van Vire), bereikt hebben, volgden zij de distancie&rings- bewegingen der hier liggende Duitsche formaties op Korten afstand. Bij de poging om van het Zuidelijke front hier in N. richting op te rukken, bereik ten zij het gebied van Le Mes- nil (15 km. Z.W. van Falaise) en Lignou en kregen zoodoen de verbinding met de ongeveer ter hoogte van Ranes uit op- In het gebied ter weerszij den van Argentan wierpen eigen aanvalsondernemingen de Amerikanen naar het O.- en Z.O. terug. Het Loirefiont. De in een wijden boog pas- seerende bewegingen in de richting van Orleans, Cha- teuadun en Chartres van de gemotoriseerde en pantserfor maties werden hoofdzakelijk in het gebied van Chartres en Dreux door Duitsche tank. strijdkrachten in zware ge vechten verwikkeld. Een vij andelijke tanktop, die in het Zuidelijke deel van Chartres was binnengedrongen, werd er weer uit geworpen. De naar Orleans trekkende aanval werd voor de bruggen over de Loire opgevangen en daar bij werd de helft van de aan vallende gevechtswagens bui ten gevecht gesteld. Bretagne. In Bretagne konden in het gebied van Lorient vooruit geschoven verkenningsstrijd- krachten verdreven worden. In het gevechtsgebied van Brest gingen de Amerikanen na hevig artillerievuur over tot den aanval op de stellingen in het voorterrein van net vestinggebied. De verbitterde worsteling om St. Malo duurt voort. De vesting ligt onaf. gebroken onder het zware vuur der Amerikaansdie bat terijen, die o.m. ook gebruik maken van phorphorgranaten. De zware Duitsche batterijen bleven het antwoord niet schuldig. Herhaaldelijk onder dekking van kunstmatige ne vels uigevoerde aanvallen op den smallen toegang tot de citadel werden door de ver dedigers in offervaardige ge- gerukte pantserstrijdkrachten, vechten afgeslagen. Voor de periode 20 Aug. t/m 2 September geven de bonnen 35 en 36 recht op het koopen van de gebruikelijke rantsoe nen brood, beschuit, melk, tap temelk. vleesch en tabak naar keuze sigaren, tabak of siga retten. Voorts zijn voor die pe riode aangewezen 209 en 210 bloem, D 71 250 gram gort, E 71 250 gram kindermeel of voedingssuiker, 35A en 35B ieder een half rantsoen boter, 208 100 gr. 20 -f of magere kaas, 207 suiker, 206 jam, 205 vervangingsmiddelen, 204 250 gr. koffiesurrogaat en 35 150 gr. versnaperingen. Toelichting. Zooals bekend is voor de pe riode van 6 Aug. t/m 2 Sept. a.s. bon 200 algemeen voor 250 gr. peulvruchten aangewezen en bon 199 algemeen voor 250 gr. roggevlokken of haver mout. In verband hiermede wordt thans geen bon voor peulvruchten of grutterswaren aangewezen. De boterbonnen 35A en 35B geven van 20 Aug. t/m 2 Sep tember a.s, elk recht op 125 gram boter. Voorts zal met ingang van 20 Augustus a.s. het rundvet, waarvoor men destijds bon „boter 36A" bij den slager heeft moeten inleveren, afge leverd worden. 2ooals reeds werd medegedeeld wordt dit rundvet verstrekt als aanvul ling op het boterrantsoen van kinderen, geboren in 1926 of later. Tenslotte wordt van 20 Aug. af de volvette kaas of 40 kaas afgeleverd, waarvoor men destijds bon „algemeen 181" by zijn leverancier heeft moeten inleveren. WEER 3 KILOGRAM AARDAPPELEN. Van 20 t/m 26 Augustus a.s. kan men op elk der bonnen aardappelen 35 1% kg aard appelen koopen. Op den bon toeslag 35 is 1 kg aardappelen verkrijgbaar. Evenals vorige week het geval was, kan men ook ditmaal reeds op Vrijdag 18 en Zaterdag 19 Augustus as. aardappelen op bovenge noemde bonnen koopen. RANTSOENBONNEN VOOR HAVERMOUT EN GORT. In den vervolge zal men zoo wel op de rantsoenbonnen voor havermout als op de rantsoen bonnen voor gort, havermout e.d. en gort e.d. kunnen koo pen. Er wordt dus geen onder scheid meer gemaakt tusschen havermout e.d. eenerzijds en gort e.d. anderzijds. Een rantsoen havermout is: 250 gr. havermout, haver- bloem, havervlokken, haver- gort, gemengd meel (panne- koekmeel), roggevlokken, voe dingssuiker in poedervorm of 312% gr. voedingssuiker in vloeibaren vorm. Een rantsoen gort is: 250 gr. gort, gortmout gortbloem, gemengd meel (pannekoekmeel), grutten (al le soorten), aardappeltapioca, aardappelmeelvlokken, 4 1. gort pap (in combinatie met tapte- melkbonnen, 3 pakjes gemalen gort, bereid met gemalen ma gere blokmelk met suiker. 250 gr. voedingssuiker in poeder- vorm of 312% gr. voedingssui ker in vloeibaren vorm. Ook op den thans geldigen bon „algemeen 199" kan men behalve roggevlokken en ha vermout e.d. gort e.d. koopen. Buckingham Palace door V. 1 beschadigd. Naar Reuter meldt is door de V. 1 ook het Buckingham Palace beschadigd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 1