PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Amerikanen dringen op tot bij Chartres en Dreux ABONNEMENTSPRIJS: li ct. per week of 2.42 per kwartaal. Franco per post 2.63 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 6 ct. DONDERDAG 17 AUGUSTUS '44 ZWARE STRIJI) OF 70 KM VAN PARIJS. GEALLI EERDE TERREINWINST BIJ FALAISE. DINARD ONT RUIMD. GARNIZOEN VAN ST. MALO TREKT ZICH IN CITADEL TERUG. MASSALE SOVJET-AANVALLEN AAN DE MEMEL Het opperbevel van de Duit- sche weermacht deelde Woens dag mede: In Normandië woeden ver bitterde gevechten, waarvan het zwaartepunt is gelegen in het gebied ti?n N. en N.O. van Falaise. De vyand tracht steeds weer niet het grootste gebruik van materiaal over ©en breed front in de richting van Falai- se door te breken, om zich te vereenigen met de uit het ge bied van Carrouges naar het Noorden aanvallende Ameri- kaansche strijdkrachten. Pas na urenlangen strjjd slaagde de vijand er niet zware verliezen in binnen te dringen in ons niet steunpuntion bezette front ien in Z. en O. richting terrein te winnen. Uit het gebied van Alcncon Uit Italië worden geen ge vechtshandelingen van betee- kenis gemeld. In het voorterrein der Kar- pathen bereikten formaties van het leger en de Waffen-SS W. van Sanok in driedaagsche ge vechten tegen 7 vijandelijke in- fanterie-divisies eenige front verbeteringen. De Sovjets leden zware verliezen aan dooden en gewonden en verloren 51 tanks en gemotoriseerde kanonnen, 98 stukken geschut, veel oor logsmateriaal en een groot aantal gevangenen. In de groote bocht van den Weichsel, W. van Baranof, na men pantser- en pantsergrena- dierformaties tegen hardnekki- gen vijandelijken tegenstand verscheidene plaatsen en slo ten zij een leemte in het front, naar het Oosten opdringend* Z.O. van Warka, alsmede tus- -Tenhnn „3Wn^Vici.l nn kn vijandelijke strijdkrachten zijn in den sector ChartresDreux in zwanen strijd niet. onze be veiligingsstrijdkrachten gewik keld. In Bretagne ging "de stad Dinard na holdhaftlgen strijd verloren. De resten -van het garnizoen van St. Malo, die. zich na den afweer van hevige vijandelijke aanvallen hebben teruggetrokken in de citadel, trotseeren daar nog steeds alle vijandelijke bestormingen. De driemaal herhaalde vijandelij ke sommatie tot overgave bleef onbeantwoord. Aan de Zuld-Fransche kust werden verscheidene vijandelij ke landingspogingen tusschen Toulon en C'annes afgeslagen De v\jand slaagde er echter in op eenige punten der kust vas ten voet te krijgen. Hevige ge vechten zijn nier gaande. D« in den rug van onze verdedi- glngszöne neergelaten vijande lijke luchtlandingstroepen wor den door onze reserves aange vallen. In luchtgevechten, door luchtdoelgeschut van lucht macht en marine en door vloot- strydkrachten verloor de vijand boven de kust van W- en Z. Frankrijk 23 vliegtuigen. In het Fransche gebied wer den 164 terroristen in den strijd Vernietigd. Het gebied van Groot-Lon- den ligt nog. steeds onder zwaar vuur der V. 1. schen den Weichsel en den bo- ven-Narew werden talrijke aanvallen der bolsjewisten uit eengeslagen. Aan weerszijden van de Me mel vielen de Sovjets in het gebied van Wllkowisjkeu en Raselnen met massale strijd krachten en sterken steun van vliegtuigen aan. Alleen bij Wil- kowisjken slaagden 7,y er in een weinig terrein te winnen. Alle andere aanvallen werden met aanzienlijke veillezen af geslagen Aan het Letlandsche front mislukten Noordelijk van Bir- sen hernieuwde met sterke strijdkrachten ondernomen vij andelijke aanvallen. Dc bolsje wisten verloren hierbij 40 tanks. In het penetratiegebied ten Z.W. van het nieer van Pskof duren de heen en weer e golvende gevechten met onver minderde hevigheid voort. Ster ke formaties slagvliegtuigen mengden zich hier bijzonder doeltreffend in de gevechten te land. De Sovjets verloren Dins dag aan het Oostelijke front 52 vliegtuigen. Amerikaansche bommenwer pers vielen plaatsen in W. en N.W.-Dultschland aan. Door luchtverdedigingsstrijdkrach ten werden 29 vijandelijke vlieg tuigen, waarvan 27 viermoto rige bommenwerpers, neerge schoten. Dinsdagnacht lieten afzonderlijke vijandelijke vlieg tuigen bommen vallen op Ber- AANVAL OP O.-PRUISEN VOORBEREID. Omtrent den toestand in hét Oosten maken de Duitschers melding van nieuwe groote aanvallen van de Russen, die met name aan het front in Let land en tegen de Oost-Pruisi sche grens met omvangrijke, geheel gemechaniseerde legers worden ondernomen. Te Ber lijn houdt men er, volgens het Vact, rekening mee, dat men voor het begin staat van een van de grootste botsingen in de krijgsgeschiedenis. Voor de grens van Oost-Pruisen hebben de Sovjet-troepen in het kader van den aanval ten Noordwes ten van Blalystök een succes behaald, doordien zij het 30 km van Duitschland gelegen stadje Ossowiets konden innemen. Het Duitsche front moest hier eenige kilometers- naar het Westen terug. De andere voor naamste gevechtscentra in het Oosten zyn Estland, waar de aanvallers ten Zuid-Óosten van het meer van Pleskau het ge wonnen penetratiegebied in omvang vermochten uit te brei den. Letland, waar de concen tratie van krachten gericht was op een doorbraak bij Riga en dan uiteraard Warschau en de "beide groote bruggenhoof den, die de Sovjet-troepen op den Westelijken oeter van den Weichsel bezitten. Hier worden nog steeds meer nieuwe divi sies overgezet; van de' positie van Baranof uit poogt men verder naar het Westen terrein te veroveren en van het brug genhoofd van Warka uit is de stootrichting Noordwestelijk, waaruit het plan blijkt, in den rug van Warschau te geraken. De voedselvoorziening dér groote Japansche steden. Om de voedselvoorziening der groote steden van Japan onder alie omstandigheden te waarborgen, zullen voor de be langrijkste levensmiddelen, zooals rijst, aardappelen en meel, speciale rantsoenen wor den verstrekt, die den inwoners van Tokio en Osaka een re serve van 5 dagen en dien van Noord-Kioesjoe en Nagoja een reserve van 3 dagen zullen verschaffen. Do Amcrlkaaniche admiraal NI- mlti becijfert de Amerikaaneche ver heien op het eiland Ooeam op 7247 man, waaronder 1214 dooden. (C.D.) lijn en het Rijnlandsch-West- faalsche gebied. 3 vijandelijke vliegtuigen werden neerge. schoten. HEVIGE LUCHTSTRIJD BOVEN DUITSCHLAND. Woensdag zijn boven het ge bied teh O. van Kassei en bo ven het gebied van Halber- stadt-Hildesheim hevige lucht gevechten tegen Amerikaan sche bommenwerpers gevoerd. In totaal werden 31 Ameri kaansche vliegtuigen, bijna uit sluitend viermotorige bom menwerpers, neergeschoten. Vannacht vielen formaties Britsche bommenwerpers ver schillende plaatsen in het Oostzee-gebicd aan. Boven het N.W.-Duitsche kustgebied dn het Oostzeegebied ontstonden hevige nachtelijke luchtgevech ten, waardóór de aanvaller vele verliezen leed. Tezelfder tijd viel een vrij zwakke for matie Britsche storingsvlieg tuigen de rijkshoofdstad aan. Deze formatie werd door for maties nachtjagers en de luchtdoolartlllerie met succes bestookt. Alhoansche stad gebombardeerd. Amerikaansche bommenwer pers hebben de Albaansche stad Ceo met brisantbommen aangevallen. Waarschijnlijk zijn 300 burgers om het leven gekomen. Het ziekenhuis werd vernield. Amerikaansche regeering neemt vijf fabrieken over. Roosevelt hoeft den Ame- rikaanschen minister van ma rine opgedragen in San Fran cisco 5 fabrieken, waar nog steeds gestaakt wordt en die werk in opdracht hébben voor de Amerikaansche vloot, over te nemen en te leiden. De arbeiders in de 5 fabrie ken hebben, aldus wordt in het bericht verder gezegd, ge weigerd langer te werken dan door het bemiddelingsbureau in oórlogstyd is voorgeschreven. De strUd in Birma. In Noord-Birma trachten de geallieerden met gebruik van zeer sterke strijdkrachten een beslissing aan het Salwienfront in het westen van Junnan te forceeren. Lamang, van waar uit de vijandelijke verbindings weg naar Birma en Assam wordt afgesneden, is in de laatste dagen door 20.000 man aangevallen. I)e V I. Woensdagavond vroeg zijn heele golven vliegende bom men tijdens een aantal zware aanvallen, in Zuid-Engeland neergekomen. Het geschutvuur aan 'de kust was vreeseljjk. AANHOUDEND STERKE DRUK IN NORMANDIË. Distancieeringen. In Normandië breiden de Anglo-Amerikanen hun aan vallen uit, hoofdzakelijk in het ebied ten O. van Le Mans. Iet zwaartepunt der gevech ten bleef liggen tusschen Caen en Alencon. Door den taaien weerstand der Duitschers, die handig den zeer sterken druk ontweken, mislukten, naar In- terinf meldt, de pogingen der Canadeezen terrein te winnen in de richting van Falaise en Conde. St. Pierre sur Dives viel iri handen der Canade^- zen, doch werd in een tegen aanval heroverd. Tusschen Loire en Ome konden de aan vallers enkele kilometers ter rein winnen. De distancieeringsbewegin- fen aan de vooruitspringeoi- e frontbocht ten Z. van de Vire, verliepen zonder grootan druk van ae aanvallers. Ten O. van Domfront, bij La Ferte-Mace, slaagden de Amerikanen er in door de Duitsche beveiligingen heen te dringen. Ook in het gebied van Ecouche weken de Duit sche troepen uit voor de sterke overmacht der geal lieerden, die zoowel naar het W. als naar het N. sterk op drongen. Vooruitgeschoven bewege- ljjke stryaki-achten, die door gedrongen waren tot in het gebied van Chartres en Dreux, ongeveer 70 km ten W. van Parijs, leveren gevech ten, die in hevigheid toene men. Uit de vestingszon.es van Bretagne komen geen berich ten over gevechtshandelingen van eenigen omvang bij St. Nazaire en Lorient. In het gebied van Brest drongen de Anglo-Amerikaansche forma ties dichter by de vesting. De algemeene aanval der Amerikanen op Dinard en St. Malo is met versterkte zwaar te voortgegaan. In Dinard werden „de aanvallers uiterst zware verliezen toegebracht. In St. Malo wonnen de aan vallers op de smalle land tong naar do Citadel terrein en zy bereikten den binnen sten vestingrand. De verduisteringsmaatregelen In Turkije zij% met onmiddellijker: ingang uitgebreid op bevel van de Turksche regeering. Thans moet in 31 provin cles verduisterd worden. Tot nu toe moesten .slechts de steden Ankara, Stamboel en Izmir verduisterd den. De landingen in ZuidFrankrijk. Over de landingen der ge allieerden aan de kust van Zuid-Frankrijk worden weinig berichten of bijzonderheden verstrekt. Uit de berichten van het D.N.B. valt op te ma ken, dat de Anglo-Amerikanen kleine bruggenhoofden hebben gevormd ten W. van Antheor, ten W. van St. Raphael, bij St. Maxime, ten W. van het schiereiland St. Tropez, bij Cavalaire en Lavandou. De Duitsche troepen doen hier hevige aanvallen op de gelande strijdkrachten der ge allieerden. Nieuwe landingspo gingen zouden gedaan zijn teh O. van Hyères, in het gebied van St. Tropez, bij St. Ra phael en op eenige punten op de kust bij Cannes en Nice. Op verscheidene deelen van de kuststrook heeft het scheeps geschut zwaar artillerievuur gelegd. Op deze wijze bijv. konden zy in het gebied van St. Raphael vasten voet kry- gen. Ook luchtlandingstroepen en valschermjagers werden dooi de Britten en Amerikanen in den strijd gebracht. Steeds werden nieuwe troepen door vranhtzweefvliegtuigen aange voerd in het gebied van de plaatsen aan de lcust, waar de bruggenhoofden zijn gevormd. Zware gevechten met deze luchtlandingstroepen en val schermjagers worden gemeld uit het gebied ten W. van St. Raphael, bij Maxime en ook verder landinwaarts aan de ri vier Angers, tusschen Trans en Le Myy, evenals ten W. van het schiereiland St. Tro pez. Op de beide Oostelijke ei landen van de Hes d'Hyères, gelegen, voor het schiereiland Hyères, hebben de geallieer den vasten voet gekregen. Roosevelt op de Aleoeten. Volgens United Press heeft president Roosevelt in de af- geloopen week een bezoek ge bracht aan de Aleoeten. Hij arriveerde aan boord van een oorlogsbodem. Met den scom- mandant heeft hij de militaire werken bezichtigd. De Londensche correspon dent van het blad „Göteborgs Handedsog Sjöfarts Tidnin- gen" seint op grond van be richten uit Washington, dat de ontmoeting tusschen Churchill en Roosevelt waarschijnlijk halverwege Italië .waar Churchill op het oogenbük vertoeft en het Amerikaan sche deel van den Stillen Oceaan waar Roosevelt thans relsU 2al plaats vin den. Men spreekt van de moge- TREINEN VOETGANGERS EN AUTO'S AANGEVALLEN 24 dooden. In den loop van Dinsdag zijn in verschillende deelen van het larid wederom door aanvallen met boordwapens door Angle Amerikaansche vliegtuigen in scneervlucht ondernomen op personentreinen, auto's en voetgangers, alsmede door het werpen van bommen, onder de Nederlandsche burgerbevolking '24 personen gedood, 21 zwaar en 72 licht gewond. Eenige woonhuizen en een kerk wer den door bommen zwaar be schadigd. MAATREGELEN INZAKE GOEDERENVERVOER. In het verordeningenblad is opgenomen een verordening van den rijkscommissaris nr. 41/1944 betreffende het be schikkingsrecht over goede ren tijdens hun vervoer op de Nederl. spoorwegen. Deze vér ordening houdt maatregelen in. waardoor ook in geval van byzondere verkeersmoeilijkhe den of verkeersstremmingen een ordelijke afwikkeling van het goederenverkeer wordt ge waarborgd. Voorts zal door een besluit van den secretaris-generaal van het departement van wa- terstaat betreffende het ver voer van goederen door mid del van voertuigen, voortbe wogen door paarden, muilezels of muildieren, het beroepsver voer in sterkere mat* dienst baar gemaakt worden aarPhet verkeer. Schandelijk. Naar het Dagblad van Noord- Holland meldt, deed een moe der by de politie te Alkmaar aangifte dat onverlaten van haar kind. dat eèn kwartiertje in den cuLn zonder toezicht had gestaan, de kleertjes, het dekentje en de kussens hadden gestolen, zoodat zij; tot haar groote ontsteltenis, haar baby naakt in het wagentje vond. E e ft 18-j arige knecht van een loondorscher te Nieu» wer-Amstel, wilde een sport- feest te Bovenkerk bijwonen. Wegens drukke werkzaamhe den kon zijn baas hem echter geen vry geven. Om het feest toch te kunnen bezoeken, sneed de jongen daarom des nachts do niet te vervangen drijfriemen van de machine kapot, zoodat het dorschen onderbroken moest worden. De jongen is gearresteerd. lijkhcid van een ontmoeting tn Britsch-Indië, om de intensi- veering van de oorlogsvoering in dit gebied met admiraal Mountbatten te bespreken. i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 1