PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: 11 ct. per week of ƒ2.42 per kwartaal. Franco per post 2.63 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 6 ct. DINSDAG 15 AUGUSTUS 1944 GUlüS, OUS' .NUMMER 2jgC Sterke geallieerde druk in Normandië houdt aan. VERBITTERDE GEVECHTEN BIJ BARANOF. WARKA BIALYSTOK EN PSKOF. Het opperbevel van de Duit- sche weermacht deelde Maan dag mede Aan het iNormandisclie front hieild de sterke vijandelijke dnik aan, zonder dat de vijand noemenswaardige successen kon behalen. In het gebied ten N. van Alencon rukten gepantserde gevechtsgroepen op tegen den door sterke luchtstrijdkrach ten gesteunden, opdringendien vijand. Er ontsponnen zich he vige gevechten, die nog voort duren. Door luchtdoelgeschut der luchtmacht werden 12 viermo torige bommenwerpers neer- geschoterty De verdedigers van St. Malo sloegen ook Zondag alle vijan delijke aanvallen af. Zuidelijk van het eiland Guernsey be schadigden mijnvegers een vij andelijken torpedojager door talrijke treffers van het ge schutvuur. In het Fransche gebied wer den 122 terroristen in den strijd vernietigd. Londen en zijn buitenwijken liggen nog steeds onder zwaar vergeldingsvuur der V. 1. Uit Italië worden geen bij zondere gevechtshandelingen gemeld. In het voorterrein der Kar- pathen tot aan den Weichsel werden plaatselijke Sovjetaan- vallen uiteengeslagen, deels in. ™arT «W" den tegenaanval. ï,ei,„UÜ^?'oh? teg( Op de Weichselbruggenhoof. den ten W. van Baranof cn ten Z.O. van Warka zijn verbitter de gevechten gaande. N.O. van Warschau en Z.W. van Blalystok werden talrijke vijandelijke aanvallen afgesla gen en plaatselijke penetraties afgegrendeld. N.W. van Bla lystok drongen de bolsjewisten, gesteund door talrijke tanks en slagvliegtuigen, onze troe pen In een verbitterden strijd eenige kilometers naar het Westen terug. Aan het Letflandsche front strandden de met overmachtt- Se strijdkrachten ondernomen oorbraakpogingen van den vijand op den hardnekklgen tegenstand onzer divisies. In het penetratiegebied ten Z.W. van het meer van Pskof duurt de verbitterde worsteling met de verder opgedrongen Sovjet- strijdkrachten voort. Afzonderlijke vijandelijke vliegtuigen lieten des nachts, bommen op Hannover vallen. In een aanvulling wordt ge meld: Luitenant von Bostell van een afdeeling stormge- schut heeft zich bijzonder on derscheiden bij de operaties tegen vijandelijke tanks in het gebied van Modohn. LANDING IN ZUID-FRANKRIJK Aan het Italiaansche front zijn er teekenen waar te ne men, die er op wijzen, dat er binnenkort een nieuwe geal lieerde landing zal worden uit gevoerd. Nadat met betrek king tot de plaats voor een eventueele landing eerst ge dacht was aan de Ligurische kust, resp. de Golf van Ge nua, dit o.a. in verband met scheepsconcentraties op Corsi ca enz., acht men het thans niet uitgesloten, dat een lan ding in Z.-Frankrijk wordt voorbereid, omdat de terreins gesteldheid van de Ligurische kust zich minder voor een operatie leent. VAN HET OOSTELIJK FRONT. Aan het Oostfront lag het zwaartepunt der bolsjewisti sche aanvalsactiviteit wederom in den Noordelijken sector, waar de Sovjets zoowel aan aan het Estlandscho front terrein trachtten te winnen. De he vigste aanvallen hadden plaats ten N.W. van Kreuzburg (O. van Riga) en ten W. van Pskof. Met massale pantserstrijd krachten vielen de Sovjets verder aan in het bruggen»- hoofd over den Weichsel, ten N. van Warschau, met de be doeling hun penetratiegebied naar het Westen uit te brei den. Een plaatsje viel in han den der Sovjets. In het gebied van Wegerof bereikten zij slechts een plaat selijke beperkte penetratie. Ten N.W. van Bialystok vie len de bolsjewisten den voor uitspringenden Duitschen frontboog aan. De Duitsche troepen werden op den W. oever van de Bobr terugge trokken. In den Zuidelijken sector kwam het niet tot belang rijke gevechtshandelingen. TUSSCHEN ALENCON EN ARGENTAN WORDT HEVIG GEVOCHTEN. Het zwaartepunt der ge vechten in Normandië ligt nog steeds in het gebied Noorde lijk van Le Mans. Na het be reiken van Alen eon (40 km ten N. van Le Mans) zwenk ten de Amerikanen naar het N.W. Daarbij kwam het tot buitengewoon zwai'e gevech ten in het gebied van Car- rouges, tusschen Alencon Argentan gelegen. Slechts stap voor stap wonnen de Amerikanen terrein. Zij leden volgens Iateiinf, zware ver liezen. De Amerikanen vielen hierbij aan in de richting van Argentan, dat op ongeveer ruim 20 km. ten Z. van Fa- laise is gelegen, naar welke plaats het Canadeesche leger van Caen uit, oprukt. Deze aanval der Canadeezen geschiedt met 7 infanteriedi visies, 2 pantserdivisies en 3 pantserbrigades, die in twee groepen tusschen Orne Laize in de richting Condé en Falaise opdringen. Gisteren beperkten zij zich tot verken- ningsaanvallen en tot het op ruimen van de zeer uitgebreide mijnenvelden. Wat het front ten Z. van Vire betreft, konden de Ame rikanen hun penetratiegebied btf Truttemer iets uitbreiden. In Breïagne. In de vestingzónes van Bre- tagne kwam het tot zeer zwa re gevechten bij St. Malo, waar de Amerikanen in vier richtingen, bij Dlnard en St. Servan, storm liepen op de stad zelf en het fort de la Vardo. Het brandpunt lag in het gebied van Pleurtuits, den verdedigingssector, die het verst naar het Zuiden vooruit springt. Voor den krachtigen druk moest Pleurtuits worden prijsgegeven, doch de door braakpoging kon vlak achter deze plaats worden opgevan gen en tot staan gebracht. Van de andere vestingzónes in Bretagne worden slechts zwaar artillerievuur en troe penconcentraties der Ameri kanen gemeld. In de laatste 72 uur hebben de Duitsche troepen aan het invasiefront, naar het D.N.B. verneemt, meer dan 300 Britsch-Amerikaansche tanks vernield. PETROLEUM VOOR KOOKDOELEINDEN. Van 15 Aug. t.m. 2 Sept. geeft elk der bonnen „30" van de bonkaart U 403 voor kook» doeleinden recht op het koo- pen van één liter petroleum Chloor in Hengelo. Tengevolge van een lek in een chloortank van de Ned. Zoutindustrle, welke op het spoorwegemplacement te Hen gelo stond, verspreidde zich des avonds over een deel der stad een» prikkelende, benau wende chloorlucht. Vooral op het station kregen eenige per sonen het te kwaad. Men slaagde er niet in het uitstroo- mende gas voldoende met wa ter te neutraliseeren, zoodat door gasmaskers dragende le den van het politiecorps en de luchtbescherming, geholpen door burgers, die natte doeken voor neus en mond bonden, honderden gezinnen werden gewekt en aangemaand deuren en ramen te sluiten.Ook het gebruik van maskers of natte doeken werd aanbevolen. Ten slotte heeft men, om verdere moeilijkheden te voorkomen, den tankwagen in het kanaal geworpen. TERREURAANVALLEN OP MANNHEIM EN TRIER. Anglo-Amerikaansche bom menwerpers deden Maandag overdag te rreixraan vallen op Mannheim en Trier. De Duit sche jagers konden tengevolge van het slechte weer moeilijk optreden. Minstens 10 vliegtui gen werden door het afweer geschut neergehaald. CHURCHILL ONTMOET TITO. Churchill heeft te Rome een ontmoeting gehad met Tito. Do loonregeling voor arbolders in bouwondernemingen, werkzaam lor de Duitsche weermacht, Is In dier voege gewijzigd, dat voortaan accoordwerk een loon kan wor den verdiend, dat ten minste gemid deld 10 en ten hoogste gemjddeld 30 boven het normale uurloon uit gaat. Amerlkaansche vliegtuigen heb ben in scheervlucht op het station te Tours (Frankrijk) een Duitschen hospltaaltreln aangevallen, terwijl de gewonden uit den trein werden ge bracht, 41 Duitsche sodaten zijn om het lovon gekomen. In Zuld-Portugal hebben wolven m kudde van 300 schapen over vallen. Slecht» 20 schapen konden ontkomen. (C.D.) Belangrijke gebeurte nissen in 't Westen op komst? Aan het Westelijke front gaan belangrijke dingen beuren;,wij staan voor het gin van een bewegingsoorlog in Frankrijk, zei de* militaire woordvoerder te Berlijn. Zulks werd naar voren gebracht in verband met het feit, dat de geallieerden er in zijn geslaagd operaties uit te'voeren, die groote gebieden beslaan. De Amerikanen loodsen steeds meer troepen door den corridor bij Avranches. Welke plannen de aanvallers echter hebben behalve de onderneming van Le Mans uit direct naar het Noorden, is nog -niet geheel duidelijk. De verschillende be richten bieden ook geen goede overziphtsmogelijkheden. Zoo zijn er bijv. meldingen van Duitsche zijde, dat deelen van het snelle derde leger van ge neraal Patton zich van Le Mans uit in-Oostelijke richting hebben begeven. Aan den an deren kant echter worden be richten van de Amerikanen, dat hun troepen by Chartres staan, van Duitschen- kant met klem tegengesproken en beoor deeld als misleiding, 'met het doel om de Duitsche leiding te Gemengd niéuws D'e Maatpoider onder Eemnes wordt den laat- steri tijd geteisterd door een muizenplaag van grooten om vang. Zóówel van grasland ais bouwland worden geheele per- ceelen pleksgewijze kaalgevre ten, terwijl talrijke gaten en gangen door dé' muizen in het land worden gegraven. De schade is dan ook groot. Om aan de plaag een eind te maken vangt men muizen, die geënt worden met een typlius- praeparaat, teneinde een ty- phusepidemie by de muizen te verwekken. De amateu r-k oord danser Dupont is te Geertrui- denberg van een 9 m hoógen staalkabel gevallen, die twee hflschmasten verbond. In zorg- welckenden toestand moest de man worden opgenomen, By het spelen aan de Oeverkade te Alkmaar, is het 3-jarig dochtertje van den heer y. d.Heuvel, dat bij familie verbleef,"té water ge raakt en verdronken. In het zwembad te Koevorden is de 24-jarige mej. H. Plantinga uit Am sterdam, gelogeerd by een familie te Dalen, verdronken. Het meisje kon niet zwemmen en is /ermoedeüjk van een springplank afgegleden. Op de Stadion lca- suggereeren, dat er een directe ^c te Amsterdam is een jon- teeen Pnriis I-aantip ia Soman van 18 jaar. die daal actie tegen Parijs gaande is. Weer andere meldingen gewa gen van een Amerikaansche onderneming, die in de rich ting van Chateaudun en Or leans wordt ontplooid. Verder heet het en dat. wordt ook door de Duitschers bevestigd dat eenheden van de Ame rikanen den benedenloop van de Loire zijn overgestoken en zich naar het Zuiden bewegen. Doch de aankondiging te dien aanzien, dat daarmee een of fensief in de richting van Bor deaux is geopend, wordt weer als overdreven gekenschetst,* aldus de N.R.C. Het schijnt, dAt wij bij een periode zijn aange land, waar de aanvallers trachten hun tegenstanders over het doel van hun plannen zooveel mogelijk in twijfel te laten. De iccrctnrls der Italiaansche republlkeinscho fascistische partij, mi nister Pavollnl, Is bij de actie van een „zwarte brigade" tegen bandie ten in Plemont gewond. londing van de Elbe Is het Zweödschc s.b, „Naemdoe", 2800 ton, op, een Engclschc mijn gcloopon cn gezonken. gem'an van 18 jaar, die daar aan het baden was, verdron ken.. Ambtenaren var de P.T.T. hadden geconsta teerd, dat het aantal clan destiene aansluitingen op het net der radio-centrale te Hil versum, in den laatsten trjd sterk steeg, hetgeen de ont vangst zeer slecht deed wor den. Thans is een razzia ge houden, met het gevolg, dat een groot aantal overtreders werd betrapt, die een clan destiene aansluiting hadden. De regeerlng-Bonoml heeft be sloten ook de Kon. Italiaansche aca demie te ontbinden. Alle voorrechten en voordeelen, die de leden dezer academie genoten, worden eveneens onmiddellijk opgeheven. GOES Met ingang van 1 Oct; is tot onderwijzeres aan de o. 1. school alhier benoemd, mej. J. Hegberg, thans onderwij zeres aari de o. 1. school te N. cn St. Joosland. UIT DE PROVINCIE Do dienst op de Zeeuwsche l\|n. Behalve de reeds gemelde wijziging in de dienstregeling van de Spoorwegen, behelzen de dat de laatste trein uitVlis- singen des Zondags ongeveer IV» uur vroeger van de Zeeuw sche stations vertrekt, is er nog een verandering gekomen. De Zondagmiddagtrein uit Dordrecht is nl. vervallen en hiervoor is in de plaats geko men cle trein die tot dusver alleen op werkdagen reed. Dit laatste beteekent, dat men dus ongeveer 3 kwartier eerder aan de diverse vertrekstations moet zijn. Rijkspostspaarbank. In JiiU werd te Vlisslngcn Ingelegd 45.652,60, terugbetaald 14.710,57, 23 nieuwe boekjes werden uitgegeven; burg resp. 264.055,11, 33.469,50, 162; Gooa resp. 250.280,12, 60.762,91, 12S; Broskens reap. 282.280,25, 34.172,47, 110; Oost- burg resp. 264.055;11, 33.469.50, 18; Ycrseko 45.145,19. 7.802,54. 17. Zuid-Beveland RILLAND-BATH. Heden herdenken de heer en mevr. W. F. van Gorsel-Gricp den dag, waarop zij vóór 50 jaar in den echt verbonden werden. De gouden bruid viert van daag ook haar 75sten g-eboor- Noord-Beveland Concert „E.M.M." KORTGENE. Het muziekge zelschap „E.M.M." gaf Zater dagavond, ter ee're' van de „Kurtjeensche mart", een con cert in de tent op de Voor straat. Zeeuwsch-Vlaanderen Ternauwernood gored. BIERVLIET. Zaterdagmid dag kwam bij het zwemmen in de Braakman liet zoontje van den heer J. K. in een diepen put en dreigde te verdrinken.. De vader had het geluk zijn zoontje te kunnen redden. Inbreker viSchte achter' 't net. BIERVLIET. By vacanUe- afwezigheid werd in de ga rage van den heër M. ingebro ken? met dé kennelijke bedoe ling de fietsen te stelen, die afwezig waren, meegenomen op reis. MIDDELBURG A. C. V. beging de balda digheid op den openbaren, weg mét fruitafval te werpen. Wc- fens straatschenderij kreeg ijeon proces-verbaal. Eeh politioneel» waarschu wing werd'.uitgereikt aan W. S.; die op een rijdende tram j sprong.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 1